Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.05.2007., 12:08   #1
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Monitor i (negativni) utjecaji na oči

Pozdrav.

Namjeravam uskoro kupiti novi LCD monitor, pa bih želio potvrditi ili demantirati neke predrasude koje se serviraju prilikom kupnje LCD monitora. Naime, kako monitor ne koristim profesionalno, dakle za grafiku i sl., najviše me zanima kako da smanjim negativni utjecaj ekrana na moje, za sada još zdrave oči.

Zanima me sljedeće:
1. Koji je zapravo uzrok "kvarenja" vida prilikom dugotrajnog korištenja monitora (i općenito ekrana)? Nemojte mi samo reći da ovo nije točno, jer znam hrpu mlađih ljudi koji nose naočale uglavnom zbog ekrana.
2. Da li LCD monitori ne zrače, odnosno zrače u tako maloj mjeri da je to zanemarivo?
3. Postoje li razlike između LCD monitora u tom pogledu?
4. Na što treba paziti prilikom odabira LCDa ako želim da što manje šteti očima i vrijedi li tu ona: "koliko para toliko muzike"?

Zahvaljujem.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 12:29   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,435
1. pitaj nekog oftamologa ili okulista
2. da - stvar je u principu rada koji je drukčiji od CRT-a
3. ne
4. vrstu matrice (imaš više o tome u sticky-ju). U principu vrijedi ta izreka.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2007., 12:42   #3
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Evo što nađoh o toj temi:

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/8/kompjutor.htm

Samo jedan mali izvadak:

Citiraj:
Nova se grana znanosti zove ergoftalmologija. Proučava utjecaj radne sredine na oči. U jednom istraživanju dvije grupe ljudi testirane su na početku i na kraju radnog tjedna. Jedna grupa ljudi radila je s kompjutorima, a druga nije. U ponedjeljak je svima određena vidna oštrina, a u petak, nakon pet dana gledanja u monitor, prvoj grupi trebala je dioptrija od -0,25 do -0,50. Preko vikenda se stanje opet vratilo na normalu, a onda, idući tjedan, ponovo ispočetka. I tako nekoliko tjedana zaredom, kad je mjerenje prestalo.
Zaključeno je da gledanje u monitor toliko napregne leću u oku da ona počne jače lomiti zrake svjetla i pretvara osobu u kratkovidnu, s minus dioptrijom. Oni koji su već kratkovidni, postat će to još više. Naočale im tijekom tjedna neće više biti dovoljno jake za daljinu. Primijetit će da vide mutnije dok voze ili gledaju televiziju. Monitoru će se sve više primicati da bi vidjeli jasnije.
Oni stariji od 40 godina, koji na monitor gledaju kroz naočale za čitanje (za blizu), na kraju tjedna neće više dobro vidjeti na monitoru s uobičajene udaljenosti. I oni će se primicati monitoru da bi vidjeli jasnije. Kao da su im naočale odjednom postale "prejake". Sreća da to nije trajan poremećaj. Prestaje čim se oči opuste.
Ima i ovdje nešto:
http://www.zzjzpgz.hr/nzl/8/videoterminal.htm

Čini se da oči nisu jedina koje pate. Inače, mogu se prepoznati u dosta slijedećih stavki...
Citiraj:
Psihičke smetnje vezane uz stres i umor
Psihičke i psihosomatske tegobe javljaju se u obliku općeg umora, iscrpljenosti, depresije, zabrinutosti, tromosti, razdražljivosti, smanjenja sposobnosti za obavljanje određenih zadataka. Rad ispred zaslona nije izravan uzrok stresa, već su to sadržaj posla, odnosno zahtjev za brojnim ponavljanim radnjama, za dugotrajno povećanom koncentracijom pažnje, ograničavanje socijalnog kontakta zbog vezanosti uz zaslon, stupanj odgovornosti, neprilagođenost novom poslu, osobna motivacija, značajke osobnosti, sustav rukovođenja, način uvođenja promjena i prihvaćanje rada na terminalu kao nove tehnologije. Fizički stres zbog slabih ergonomskih rješenja radnog mjesta može dovesti do psihičkog stresa.
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 12:48   #4
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
1. ako je monitor preblizu ocima
2. ni LCD ni CRT ne zrace. Na to mozes zaboravit.
3. ne
4. jedino na dot pitch, ako je premal to znaci da ce slova bit presitna. ali i to se moze izbjec, tako sto se povecaju slova u windozama.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 13:45   #5
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
1. to ovisi o dosta faktora kao sto su ostrina prikaza, ravnomjernost pozadinskog osvjeljenja (kod LCDa), frekvencija osvjezavanja (CRT) i slicno sto sve utjece na naprezanje ociju kod koristenja monitora u velikoj mjeri vise nego sto je to slucaj prakticki sa svim drugim poslovima, a cim vece naprezanje tim veca sansa za pogorsanje vida.

2. zrace monitori kao uostalom i sva druga elektronika, ali u toliko maloj mjeri da je doslovno zanemarivo, CRT su se davno ponasali kao televizori ali jako dugo vec se koriste izrazito kvalitetni filteri na ekranima tako da se ni staticki elektricitet ne skuplja na njima i nemas problema oko toga

3. ne

4. uglavnom vrijedi koliko para tolko muzike (dobis bolju matricu) osim u odredenim slucajima tipa samsunga 971p i slicnih gdje se puno placa dizajn - sto ne znaci da su doticni losi, al moze se za iste novce bolje proc
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 14:59   #6
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
1. to ovisi o dosta faktora kao sto su ostrina prikaza, ravnomjernost pozadinskog osvjeljenja (kod LCDa), frekvencija osvjezavanja (CRT) i slicno sto sve utjece na naprezanje ociju kod koristenja monitora u velikoj mjeri vise nego sto je to slucaj prakticki sa svim drugim poslovima, a cim vece naprezanje tim veca sansa za pogorsanje vida.
Prvi i osnovni razlog za povecavanje kratkovidnosti, ako ne i jedini, je sjedenje preblizu monitoru. I predugo vrijeme gledanja u monitor bez da se svakih pet minuta pogleda na neku normalnu udaljenost.

Ovo sve sto si napisao utjece na umaranje ociju, ali mislim da ne utjece toliko na samu kratkovidnost. Meni je dioptrija vise porasla tijekom nekoliko godina koristenja LCD-a s jako mali dot-pitchem nego tijekom desetak godina koristenja CRT-a pri niskim rezolucijama. Mislim da je cak bilo neko istrazivanje da ni citanje pri slabom svjetlu generalno gledano ne kvari vid - druga je stvar sto ce ljudi u tom slucaju zabiti nos u knjigu i time zaista pogodovati povecanju kratkovidnosti.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 15:07   #7
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Prvi i osnovni razlog za povecavanje kratkovidnosti, ako ne i jedini, je sjedenje preblizu monitoru. I predugo vrijeme gledanja u monitor bez da se svakih pet minuta pogleda na neku normalnu udaljenost.
100% tocno. Meni je proteklih mjeseci porasla i to samo zato sto mi je monitor bio preblizu. Sad sam ga odmakao i valja mi vidjet hoce li mi se vid vratit. U suprotnom mi ne ginu nova stakla.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 15:30   #8
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Vas koji muči zdravlje očiju, osobito onih sa CRT-ima (veće naprezanje očiju) učinite sljedeće:
Svakih sat vremena uzmite malu pauzu te se udaljite od monitora, prošećite, popijte kavu, sok itd. i ne gledajte u nikakve ekrane. Ako ne možte odvojiti par minuta za to napravite ovo: bacite povremeno pogled kroz prozor, svakih recimo 15 min. po mogućnosti na drveće ili ako je prostorija bez prozora (ili su rolete spuštene) pogledajte neki predmet koji je udaljen od monitora. Tako ćete odmoriti leću te će se njeni mišići opustiti (neće biti stalno ukočeni u istom položaju). Probajte stalno buljiti bez ovog gore i probajte raditi kako sam rekao i osjetit će te da vam se oči neće umoriti.
Ja bi trebao imati probleme sa vidom, davno je doktor rekao da dnevno ne bi smio gledati u ekran više od 2h ni pod koju cijenu ako ne želim naočale (osjetljive oči). To je bilo ohoho možda još prije 10 godina. Danas ne nosim naočale i imam jako dobar vid, tako da preporučam ovu gore navedenu metodu
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 16:03   #9
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,048
Ja hvala bogu nisam vidio CRT monitor vec dugo, pa mi je u tu ruku lakse za oci. I defintivno se slazem sa Swarmom, kratka pauza svako toliko (pa makar i na par sekundi) znaci puno. Ja se isto svako malo dignem od kompa barem pogledat kroz prozor, a obzirom da sam i doma i na poslu redovito uz 3 monitora to znaci itekako puno

A uz to prekticiram i Zoom ekrana ako nesto ne vidim bas dobro procitati, mislim da je bolje povecati prikaz na ekranu nego se priblizavati monitoru. Npr. MacOS X ima odlican alat za to (Ctrl+scroll misa) zumira kompletnu sliku na ekranu, recimo Opera pri surfanju ima istu stvar.

Btw, zna li itko za kakve naocale koje bi pomogle da se oci manje naprezu pri buljenju u LCD-e? Za CRT-e znam da su postojale neke naocale sa nekim premazom koje bi na neki nacin stitile oci, ali postoji li (i ima li smisla tako nesto) za LCD-e?
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 16:07   #10
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor ^SuperUnknown^ Pregled postova
A uz to prekticiram i Zoom ekrana ako nesto ne vidim bas dobro procitati, mislim da je bolje povecati prikaz na ekranu nego se priblizavati monitoru. Npr. MacOS X ima odlican alat za to (Ctrl+scroll misa) zumira kompletnu sliku na ekranu, recimo Opera pri surfanju ima istu stvar.
To radi i u Wordu, Excel-u, Mozili, svugdje.
SRV je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2007., 16:10   #11
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Potpisujem sto je Swarm rekao, sa time da bih se samo nadopunio u onom dijelu gdje spominje drvece. Opcenito se smatra da zelena boja odmara oci (nijansa lisca u proljece, trave... ne kricavo zelena :P ) jer je neutralna po pitanju udaljenosti (zeleni objekti nam ne cini niti blizi, niti dalji nego sto stvarno jesu, za razliku od ostalih hladnih boja koje nam udaljavaju objekte, dok ih tople boje priblizavaju).

Kako nisam apsolutno nikakav autoritet za boje, bilo bi mi drago da mi netko potvrdi ili ispravi ako sam krivo shvatio ovo za boje i preporuku da se oci odmaraju na prirodnoj zelenoj boji.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 16:19   #12
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,048
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
To radi i u Wordu, Excel-u, Mozili, svugdje.
Da, znam, koristim to fakat na masu mjesta (Adobe Reader, OE npr...), Operu sam naveo kao primjer gdje to najcesce koristim
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Opcenito se smatra da zelena boja odmara oci (nijansa lisca u proljece, trave... ne kricavo zelena :P ) jer je neutralna po pitanju udaljenosti (zeleni objekti nam ne cini niti blizi, niti dalji nego sto stvarno jesu, za razliku od ostalih hladnih boja koje nam udaljavaju objekte, dok ih tople boje priblizavaju).

Kako nisam apsolutno nikakav autoritet za boje, bilo bi mi drago da mi netko potvrdi ili ispravi ako sam krivo shvatio ovo za boje i preporuku da se oci odmaraju na prirodnoj zelenoj boji.
Pa recimo meni je Windows tema lagane zelene boje i vec godinama je koristim takvu i mogu rec da pridonosi odmaranju ociju. Puno mi je lakse gledati u tu blagu zelenu nego u onu plavu temu od XP-a ili bilo koju drugu boju.
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 16:31   #13
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,562
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Zanima me sljedeće:
1. Koji je zapravo uzrok "kvarenja" vida prilikom dugotrajnog korištenja monitora (i općenito ekrana)? Nemojte mi samo reći da ovo nije točno, jer znam hrpu mlađih ljudi koji nose naočale uglavnom zbog ekrana.
Jednak kao da si ginekolog i nepomicno gledas u pycku 8 sati dnevno bez prestanka.

Citiraj:
2. Da li LCD monitori ne zrače, odnosno zrače u tako maloj mjeri da je to zanemarivo?
Sve zraci. Jedan kraci let avionom ti je priustio mnogo vise zracenja nego prosjecan CRT u citavom zivotnom vijeku.

Citiraj:
3. Postoje li razlike između LCD monitora u tom pogledu?
Tesko, jer svi rade na manje vise istom principu.

Citiraj:
4. Na što treba paziti prilikom odabira LCDa ako želim da što manje šteti očima i vrijedi li tu ona: "koliko para toliko muzike"?
Na to, kao sto su ti vec rekli, da malo "proseces" oci a ne da buljis u monitor citav dan.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 17:02   #14
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,513
Meni se vid bio pokvario i trebao sam nositi naočale. Ja budala nisam i baš sam radio kontra, sve bliže CRT monitoru.
U 9. mjesecu prošle godine sam napokon počeo nositi naočale i sjediti na dobroj udaljenosti od monitora. Naime prije mjesec dana sam bio na kontroli i na svu sreću se ništa nije pokvarilo. Kontrola opet za 6 mjeseci.

Prije koji tjedan sam kupio LCD od 22" i upravo sam sad mjerio udaljenost.

Dok čitam oko 107 cm, a dok igram ili pišem oko 95 cm.

Dobro je recimo pogledati duže vremena u daleki predmet kao što su kolege već rekle
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 17:50   #15
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Na to, kao sto su ti vec rekli, da malo "proseces" oci a ne da buljis u monitor citav dan.
Toga se pridržavam, a i općenito ne sjedim previše za računalom.

Zanima me da li je generalno LCD bolji za oči od CRT-a? Jer to je zapravo i jedini razlog zbog kojeg namjeravam uzeti LCD monitor.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 18:23   #16
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Potpisujem sto je Swarm rekao, sa time da bih se samo nadopunio u onom dijelu gdje spominje drvece. Opcenito se smatra da zelena boja odmara oci (nijansa lisca u proljece, trave... ne kricavo zelena :P ) jer je neutralna po pitanju udaljenosti (zeleni objekti nam ne cini niti blizi, niti dalji nego sto stvarno jesu, za razliku od ostalih hladnih boja koje nam udaljavaju objekte, dok ih tople boje priblizavaju).

Kako nisam apsolutno nikakav autoritet za boje, bilo bi mi drago da mi netko potvrdi ili ispravi ako sam krivo shvatio ovo za boje i preporuku da se oci odmaraju na prirodnoj zelenoj boji.
Da, upravo zbog toga, zelena je neutralna i to zbog točno ovih razloga koje si naveo.
Citiraj:
Autor ^SuperUnknown^ Pregled postova
Pa recimo meni je Windows tema lagane zelene boje i vec godinama je koristim takvu i mogu rec da pridonosi odmaranju ociju. Puno mi je lakse gledati u tu blagu zelenu nego u onu plavu temu od XP-a ili bilo koju drugu boju.
Hmmm dobar prijedlog, sad tako i ja furam
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Toga se pridržavam, a i općenito ne sjedim previše za računalom.

Zanima me da li je generalno LCD bolji za oči od CRT-a? Jer to je zapravo i jedini razlog zbog kojeg namjeravam uzeti LCD monitor.
Pazi da LCD nema prejako pozadinsko osvjetljenje (da nema takvo osvjetljenje na kojem bi se mogao "sunčati") jer onda dobiješ kontra efekt od CRT-a...Tada ti se još jače zamaraju oči. Generalno bi LCD trebao biti bolji od CRT-a, što se čitanja teksta na monitoru tiče.


I još jedan prijedlog, po noći uvijek imajte još jedan izvor svijetla u sobi dok gledate u ekran monitora, po mogućnosti s vaše lijeve strane
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 18:28   #17
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Treba se paziti prejakog osvijetljenja i prevelikog kontrasta monitora i pozadine.
Najbolje je sobu imati osvjetljenu, te tako eliminirati razliku između (svijetlog) monitora i (tamne) pozadine.

Također trebalo bi pripaziti na postavke osvjetljenja (brightnessa) te ih držati u normalnim granicama koje neće umarati oći.

Najbolje bi bilo ne gledati u velike svijetle pozadine duže vrijeme (recimo igre i filmovi su dosta manje zamorni za oči od "uredskog" rada - crno na bijelo).

Svako malo bi trebalo skrenuti pogled s monitora i ne buljiti u njega kao tele u šarena vrata.

LCD je vjerojatno bolji od CRT-a za oči jer nema refresh-a kao takvog (na crt-u), prikaz je oštriji (zbog fizičkih tranzistora koji predstavljaju piksele), slika je stabilnija, nema Moiré efekta itd.

No ipak treba pripaziti na veliku snagu pozadinskog osvjetljenja koja je puno više izražena nego kod CRT-a.
Mar je online   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 18:54   #18
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Pozadinsko osvjetljenje je dosta za*ebano - po noci obicno prejako (ja si ukljucim stolnu svjetiljku iza monitora, koja svijetli u zid - to mnogo pomogne). Takodjer, po noci postavke svjetline su mi jako slabe, dok po danu, unatoc na pola spustenoj roleti, moram jako nafrljit pozadinsko osvjetljenje.

Odnosno, ujutro imam Game, predvecer Internet, a navecer Custom koji je malo modificiran Text. Oni koji imaju 226bw znaju o cemu govorim.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 19:06   #19
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,346
Citiraj:
Autor ^SuperUnknown^ Pregled postova

Btw, zna li itko za kakve naocale koje bi pomogle da se oci manje naprezu pri buljenju u LCD-e? Za CRT-e znam da su postojale neke naocale sa nekim premazom koje bi na neki nacin stitile oci, ali postoji li (i ima li smisla tako nesto) za LCD-e?

imaš naočale s prizma staklima koje pomažu u radu na blizu, npr. ako te oči i/ili glava bole nakon dužeg buljenja u komp ili čitanja i sl. Ja ih koristim(išao na pregled nečeg u oku i nevezano uz vid, bla bla, i kažem ja njima kao nekad me bole oči... stavi ona mene na neki aparatić i da mi cvike bez dioptrije s prizma staklima), i nekako lakše je čitati, ali to moraš vidjeti s doktorom hoće li tebi pomoći
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 20:58   #20
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,048
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
I još jedan prijedlog, po noći uvijek imajte još jedan izvor svijetla u sobi dok gledate u ekran monitora, po mogućnosti s vaše lijeve strane
E ovo sam zaboravio napisati! Apsolutna preporuka na ovu praksu, cak i ne samo u slucaju buljenja u monitor, nego i gledanja TV-a u mraku i slicno. Ja obicno imam upaljenu stolnu lampu iza monitora koju usmjerim prema straznjem zidu, tako da dobijem "glow" efekt svjetla oko monitora Stvarno pomaze... e upravo ovako:
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
ja si ukljucim stolnu svjetiljku iza monitora, koja svijetli u zid
Citiraj:
Autor Bugger Pregled postova
imaš naočale s prizma staklima koje pomažu u radu na blizu, npr. ako te oči i/ili glava bole nakon dužeg buljenja u komp ili čitanja i sl. Ja ih koristim(išao na pregled nečeg u oku i nevezano uz vid, bla bla, i kažem ja njima kao nekad me bole oči... stavi ona mene na neki aparatić i da mi cvike bez dioptrije s prizma staklima), i nekako lakše je čitati, ali to moraš vidjeti s doktorom hoće li tebi pomoći
Hvala, raspitat cu se
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 21:06   #21
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Ja nosim cvike (dioptrijske) s antirefleksivnim premazom i rad je i na LCD-u i na CRT-u daleko ugodniji nego bez tog premaza. Prizma se IIRC koristi za one koji gledaju ukriz..?

Nego, moze li itko objasniti zasto puknem nekon koju minutu prepisivanja s papira na komp? Inace mi se to ne dogadja, samo tada...
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 21:08   #22
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Ne postoje li neki LCD monitori koji automatski i dinamično namještaju kontrast i pozadinsko osvjetljenje s obzirom na osvjetljenost prostorije?
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 21:14   #23
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,048
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Ne postoje li neki LCD monitori koji automatski i dinamično namještaju kontrast i pozadinsko osvjetljenje s obzirom na osvjetljenost prostorije?
Mislim da neki modeli EIZO-ovih i Sony-evih monitora imaju to..
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 21:21   #24
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Oni koji imaju 226bw znaju o cemu govorim.
Kakve su ti postavke, čisto radi usporedbe

I ja imam stakla sa tim premazom, ali istina da LCD manje umara oči, barem meni. Kod CRT monitora oči su me uvijek pekle, sad više ne.
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 21:57   #25
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor aski Pregled postova
Kakve su ti postavke, čisto radi usporedbe
Custom mi je Brightness 39, Contrast 80, ostale su valjda standardizirane - Internet 57/75, a Game 90/80.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 22:00   #26
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor Matesonik Pregled postova
Nego, moze li itko objasniti zasto puknem nekon koju minutu prepisivanja s papira na komp? Inace mi se to ne dogadja, samo tada...
Stalno forsiras mijenjanje fokusa ociju, i to na udaljenosti koje nisu normalne za ljudsko oko (mislim da se oko najmanje napreze kad gleda na udaljenost od dva do tri metra).

BTW nije valjda da to radis s naocalama s minus dioptrijom, koje ti jos dodatno otezavaju fokusiranje oka na kratko!? Skini naocale kad to radis!
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 22:12   #27
AC Thunder
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: InTheAir
Postovi: 206
Bubba je najtočnije rekao. (kao i u uvjek)

Malo da nadopunim.

Da monitori "kvare vid" je urbana legenda, što potpiruju i mnogi oftalmolozi.

Zašto nastaje, myopia ili astigmatizam i kombinacija istog, nitko nezna.

Sve ono što gledate na blizinu privremeno mjenja dioptrije (bilo što da radite, ne mislim na buljenje u monitor), ali obzirom na visoku sposobnost oka na akomodaciju ta se dioptrija vrlo brzo korigira i vrlo je mala. Ja sada imam malu dioptriu (-0,25 i -0,50) i to nakon laserske operacije očiju. Nakon četiri zahtjevna oftalmološka pregleda (zbog posla) svi su mi potvrdili da nemoram nositi naočale.

Problem je u umoru oka i osvjetljenju. Da treba skrenuti pogled svakih 5 minuta nije točno, već uzeti odmor nakon 45-60 min bilo čega da radite na blizinu i zagledati se u vrlo udaljeni objekt (kroz prozor).

Titranje CRT monitora doprinosi još većem naporu oka, što su frekvencije osvježavanja veće to će se oko, zbog svoje tromosti, manje umarati.

Svjetlost je treći problem preveliko blještanje je problem za oko, posebno direktno i kontrastno. Ako radiš na poslu na računalu i npr. puno vremena provodiš u Wordu uključi si opciju "plava pozadina - bijela slova" koja je namjenjena baš za smanjivanje efekta blještanja i kontrasta.

Nikako nemojte slušati savjet MaxaB o skidanju naočala ako ste kratkovidni, čista bedastoća.
AC Thunder je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 22:15   #28
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Hm, imam ekran i do njega postavljen papir, isto skoro pa okomito ko i ekran, na istoj udaljenosti...ono, jedan do drugog. Kak da to opisem, ko da imam dva ekrana i sad na povrsinu jednog zalijepim papir s kojeg prepisujem... kuzis me?

I normalno da imam cvike kad to radim, pa bez njih jedva jedvice vidim googleov logo na trazilici procitat... :/ (ne brinite se, ima tu malo i genetske sklonosti debelom minusu...)
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 23:36   #29
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor AC Thunder Pregled postova
Bubba je najtočnije rekao. (kao i u uvjek)

Malo da nadopunim.

Da monitori "kvare vid" je urbana legenda, što potpiruju i mnogi oftalmolozi.

Zašto nastaje, myopia ili astigmatizam i kombinacija istog, nitko nezna.
Dzizs! U kojem stoljecu ti zivis!?
http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn6117
http://www.wrongdiagnosis.com/m/myopia/causes.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Myopia
http://www.sciencenews.org/articles/20040710/fob1.asp


Citiraj:
Autor AC Thunder Pregled postova
Nikako nemojte slušati savjet MaxaB o skidanju naočala ako ste kratkovidni, čista bedastoća.
Kaj, bojis se da ga onda vise nece muciti oci? Naravno, da bi covjek skinuo naocale, mora vidjeti i bez njih. Ja s -1,75 na oba oka dobro vidim ekran s udaljenosti od 70-80 cm (eventualno si u nekim slucajevima malo povecam fontove) tak da ne vidim potrebu nosenja naocala u tom slucaju. Zasto bih si i kroz to vrijeme, kad relativno OK vidim, (kak ti kazes "privremeno") povecavao kratkovidnost nosenjem naocala?
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2007., 23:48   #30
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,562
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Zanima me da li je generalno LCD bolji za oči od CRT-a?
Generalno da, i to zato i samo zato sto LCD ima (generalno) savrseni fokus.

Citiraj:
Jer to je zapravo i jedini razlog zbog kojeg namjeravam uzeti LCD monitor.
Ako imas Belineu, Samsung, LG, RIZ, AOC, Hansol i slican CRT, manje vise bilo koji LCD ce ti sigurno manje umarati oci od njih...

Citiraj:
Autor Matesonik Pregled postova
Nego, moze li itko objasniti zasto puknem nekon koju minutu prepisivanja s papira na komp? Inace mi se to ne dogadja, samo tada...
Zato sto pametni koriste OCR... (nadam se da ne prepisujes rukopise; nadam se da su morbidni ljudi koji pisu na papir i poslje zele to u elektronskom obliku vec odavno izumrli)
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na