Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Memorije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.03.2007., 15:26   #1
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
supertalent uccc

Iamm 2x1GB pločice koje rade na latencijama 3-3-3-8 400MHz, po defaultu. Bezveze sam napravio manji overclock na 430MHz, ap me zanima koliko bi mema još mogla ići bez podizanja volazže, ikoliko bih mogao smanjiti latencije...(recimo, da li bih mogao ići na 2.5-3-3-7 450MHz?). Koje su posljedice ako previše podignem frekvenciju ili previše smanjim latencije....OS se neće bootati kao kod CPU-a ili......? Ne treb ami neki bolesni overclock, ali kad već mogu, zašto ne bih i zato ne želim dirati napone, već bih htio ići samo na podizanje frekve i spuštanje latencije pa koliko da ide, nek ide. Proc je amd 3500+ (dakle, sad radi na 2364Mhz na default naponima) i nf4ultra chipset.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2007., 15:29   #2
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
može ijedno brzo i lagano objašnjenje az razliku između 1T i 2T...negdje na netu sam čitao da se 2T koristi radi kompatibilnosti sa starijim memorijama (što god to značilo), te da je 1T bolj i istabilniji, a men zanima zašto, pa ako se nekome da objasniti nabrzaka....
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2007., 15:37   #3
Kimi
Premium
Moj komp
 
Kimi's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 652
ako ne dižeš volatažu,mema ti je sigurna što je odlično za tebe
eh,ako pretjeraš onda se neće htjeti učitati OS,pa ćeš morat restart-bios-vraćenje starih postvaki
Kimi je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 10:58   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,427
Za tu memu treba malo napona, inače neće ići previše. Stavi na 2.7-2.8 V (nemoj više), latencije na 3-4-4-8 i 1T, ako ne radi, stavi 2T.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2007., 21:41   #5
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
može li objašnjenje u vezi 1T i 2T?
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2007., 00:15   #6
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
može li objašnjenje u vezi 1T i 2T?
To ti je latencija chipseta. Dakle, idemo ispočetka, te opcije... Command Rate CMD(1/2) select je 1T/2T. To je broj radnih taktova koji su neophodni da se adresira memorijski modul i memorijski čip sa traženom memorijskom zonom. Istina, 2T se koristi za kompatibilnost sa starijim keksićima, ako su svi slotovi popunjeni onda obavezno treba bit 2T.
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2007., 19:34   #7
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
Citiraj:
Autor Fera_os Pregled postova
To ti je latencija chipseta. Dakle, idemo ispočetka, te opcije... Command Rate CMD(1/2) select je 1T/2T. To je broj radnih taktova koji su neophodni da se adresira memorijski modul i memorijski čip sa traženom memorijskom zonom. Istina, 2T se koristi za kompatibilnost sa starijim keksićima, ako su svi slotovi popunjeni onda obavezno treba bit 2T.

Hvala na objašnjenju-evo 2 pitanja:

Zašto ljudi onda popunjavaju sva 4 dimm slota (čak i na ekspertu), i to često sa skupljom memorijom, ako sve neće raditi brže?
Da li je istina da ako se popune svi slotovi sa memorijom, onda radi na npr. umjesto 400MHz, na 333MHz.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2007., 19:40   #8
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Kolko puta si mogo vidjet tu na forumu kad kažemo RAM-a nikad dosta. Di si to čuo da ako su popunjeni svi slotovi da neće radit na 400?? To može bit jedino ako dođe do nekakve nekompatibilnosti drukčije baš ne vjerujem.
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2007., 13:19   #9
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
Citiraj:
Autor Fera_os Pregled postova
Kolko puta si mogo vidjet tu na forumu kad kažemo RAM-a nikad dosta. Di si to čuo da ako su popunjeni svi slotovi da neće radit na 400?? To može bit jedino ako dođe do nekakve nekompatibilnosti drukčije baš ne vjerujem.

Nisi shvatio-zašto en stave 2*1GB umjesto (često i miješano) 4*512MB? Ovo za frekvu se zna desiti...moj prijatelj ima 512MB i 1gb (2 različite marke) i rade na 333MHz, a čuo sam da se često to zna desiti i kada se popune svi slotovi, no nikada nisam isprobao.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2007., 13:59   #10
Foxman
localhost
Moj komp
 
Foxman's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 711
To je zato što postoje takve ploce a ne zbog rama... Npr ova ploca iz siga u serveru ima 4 utora ali kenja 4 utora jer ona moze ic i do 4 GB ALI... 2 utora= 400MHza, 3 utora 333MHZa,... 4 utora 266MHza... dakle to je zbog ploče i tako piše u uputama ali ne zbog rama....
Foxman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.03.2007., 17:53   #11
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
Citiraj:
Autor Foxman Pregled postova
To je zato što postoje takve ploce a ne zbog rama... Npr ova ploca iz siga u serveru ima 4 utora ali kenja 4 utora jer ona moze ic i do 4 GB ALI... 2 utora= 400MHza, 3 utora 333MHZa,... 4 utora 266MHza... dakle to je zbog ploče i tako piše u uputama ali ne zbog rama....
Znam da je to zbog matične, zato sam i pitao da budem siguran. Tada mi još više nije jasno t opopunjavanje utora (osim ako se ta memorija da nazad clockati zajedno s procom na 400MHz).

I za kraj jedno pitanje-da li je OK pustiti HT da radi na 1100MHz, ili da ga stavim na 4x pa da radi između 800 i 900MHz?
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2007., 18:13   #12
Don
je gladan!
Moj komp
 
Don's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,698
Rađe nek ti HT bude ispod 1000, bolje 900 nego 1100, da ne siliš matičnu jer performanse su skoro pa iste.
__________________
Don je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2007., 21:53   #13
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,038
Citiraj:
Autor don Pregled postova
Rađe nek ti HT bude ispod 1000, bolje 900 nego 1100, da ne siliš matičnu jer performanse su skoro pa iste.
OK, onda će mi ht biti 880 s novim postavkama...hvala svima na savjetima i objašnjenjima
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2007., 19:16   #14
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Lijepo ti lupi 2.8V i do kakvih 510Mhz bi trebala ic moja ide na 520Mhz

a kaj se tice latencija sumnjam da ces se usreciti, ta mema ce tesko raditi 2.5-3-3-7 i na 400Mhz... ajd, 2.5-4-4-8 i 420Mhz bi mozda islo, ali nisam probao...
maX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na