Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Rezultati ankete: Hože li avion poletjeti?
Da. Poletjeti će. 43 45.26%
Ne. Neće poletjeti. 52 54.74%
Glasači: 95. Ne možete glasati na ovoj anketi

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 22.02.2007., 18:44   #91
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,073
POLETIT CE, čista fizika!

propeleri djeluju na zrak, i samo je zrak bitan da avion poleti, kotaci nisu bitni(u smislu kolik ose brzo vrte...sto je ovdje polemika).

evo vam jednostavan primjer....

hidroavion po vama ne bi mogao poletiti kad sleti na rijeku ako ona teče ususret njemu???? kao sto se traka krece u ovome primjeru.
glupost cista... naravno da ce poletiti.

vratimo se na ovaj primjer:
to sto se traka okrece u suprotnu stranu nema veze.
kotaci ce se samo brze okretati nego inace dok ne poleti.

ali oni ga ne koce, a niti ne pokrecu. avion ce i dalje jednako ubrzati naspram neke tocke promatranja i poletiti.
traka tu djeluje samo na kotace. a avion se pokrece pomocu propelera ili mlaznih motora, nebitno za ovo tu sad...

to s trakom bi funkcioniralo da govorimo o nekom kvazi autu koji ima krila, i onda kad postigne(putem kotaca) recimo 280 kmh poleti na tren.... jer bi tamo njegovu brzinu u odnosu na zrak ponistila pokretna traka...

kod aviona to nema veze. ja ne znam oko cega se tu vodi rasprava... pih. : bonker :

još kad se krenu spominjati neki fizikalni zakoni u svrhu toga da nece poletiti... LOL
ajme pa tu ima svega napisanoga na 3 stranice prije...
nije mi cilj vrijedjanje, vjerojatno neki trebaju ponoviti zakon zbrajanja sila, i rezultante... pa bi skuzili. ništa više tu nije potrebno.

i trebalo je staviti public poll, da je moguce vidjeti tko je to glasao da se nece dici gore...
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera

Zadnje izmijenjeno od: TomRi. 22.02.2007. u 19:08.
TomRi je offline  
Staro 22.02.2007., 19:01   #92
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Boopsy Pregled postova
Poletjet ce zato sto avon ne pokrecu kotaci vec mlazni motori. Moze se traka vrtjet kojom brzinom zeli ali ona ce samo brze okretati kotace.
Tocno tako. Ali ima pitanje smisla jer mnogi nisu letjeli avionom, pa neki to mozda neznaju :P
 
Staro 22.02.2007., 19:21   #93
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,011
Ja isto nekontam sta su se svi uhvatili tih tockova. Nego ajde tko se vozo avionom nek nam kaze nesto. Dakle dali je bilo propadanja aviona u zraku. Mislim naidje avion na laksi zrak i hop bucne malo. Pa pitam se zasto ga ti motori neizvlace. Ti njegovi motori ga vuku samo pravocrtno. Najcesce naprjed. A aerodinamika obavlja ostalo. Dakle ja i dalje nevjerujem da to cudo moze poletjeti. Dakle nece letjeti. Mislim sta ce ga dic od zemlje? Mamlazni motori ce se okreniti i usmjeriti svoj ispuh prema toj traci i odgurat ga od nje i on ce poletjeti. Mislim da nema to bas previse smisla. Zapravo nema nikakvog smisla. I nece poletjeti.
Momir je offline  
Staro 22.02.2007., 19:27   #94
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Ja također mislim da nema šanse da poleti a tako sam i glasovao.
Veki-os je offline  
Staro 22.02.2007., 19:30   #95
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,073
Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
Ja isto nekontam(tj. ne razumijem) sta su se svi uhvatili tih tockova(tj. kotača). Nego ajde tko se vozo(tj vozio) avionom nek nam kaze nesto. Dakle dali je bilo propadanja aviona u zraku. Mislim naidje avion na laksi zrak i hop bucne malo. Pa pitam se zasto ga ti motori neizvlace.
uhvatili se kotača jer se na kotače u ovome 'pokusu' samo i djeluje, SVE drugo je isto kao i svaki drugi dan na aerodromima...


propadao je zbog razlike u relativnoj brzini krila naspram okolnog zraka, te izgubi uzgon... Koji kao takav i NASTAJE razlikom brzine krila i okolnoga zraka.

traka ne djeluje na okolni zrak. jednostavno : goood :
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline  
Staro 22.02.2007., 19:49   #96
Arcom
DIY freak
 
Arcom's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4
Normalno da ce poletit!

Necu opet ponavljat zasto jer ne nekoliko ljudi vec sve tako fino objasnilo.

Ali...navest cu samo ovo: Zemlja nije nista drugo nego pokretna traka koja se vrti brzinom od 1699km/h pa avioni normalno polijecu i kontra smjeru rotacije i u smjeru rotacije i okomito i pod kutem od 45 stupnjeva i 30 i 22,5 i 16 i 8,87352
Arcom je offline  
Staro 22.02.2007., 19:59   #97
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Hmm...Što raketa može letjeti u vakuumu : stoopid , tj. recimo u nekom međuzvjezdanom ili međugalaktičkom prostoru gdje nema nebule ili svemirske prašine? Ja mislim da ne može i da raketni motori nemaju svrhe ako nema čestica od kojih bi se stvarao potisak?
Prosvijetlite me ako sam u krivu

BTW odlična fora sa trakom i avionom

.. mm .. ljudi često pod jedan pojam baciju "običan" vakuum i

"idealni "vakuum .. ovaj prvi je u svemiru .. a po kvantnoj teoriji .. ne postoji mesto u svemiru koje je "idealno" prazno .. znaci uvek ima "čestica" ...
.. idealni vakum je malo drukča stvar .. tj .. to je ono na kaj ljudi uvek misliju .. da jednostavno nema ničega .. ali to je za sad samo filozofski koncept ... jer čak i u "vanjskom" svemiru tj međugalaktičkom prostoru gde je vakum dosta blizu idealnoga ima "čestica" ...
e da .. btw .. baš da i raketa uleti u prostor idealnog vakuuma opet ju nebu smetalo jer zbog nedostatka trenja nebu ju imalo kaj zaustaviti i jednostavno bu otišla iz tog prostora isto kak je i došla ..

p.S.

ko šljivi raketni pogon kad se več poduže vreme planira upotreba ionskog pogona .. sve mi se čini da bu isti i iskorišten prilikom sljedeceg čovjekovog posjeta Mesecu
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline  
Staro 22.02.2007., 20:05   #98
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Dakle, avion stoji na pisti koja se može micati poput pokretne trake. Avion se kreće u jednom smjeru dok se pokretna traka ispod njega kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji trenutno prati brzinu aviona i podešava brzinu pomične trake tako da uvijek bude jednaka brzini aviona (ali u suprotnom smjeru).
Molim jos jednmo pazljivo procitati tekst!


Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Skica


Klasična mehanika je neminovna. Da bi tijelo mirovalo ili se gibalo jednoliko po pravcu ukupna rezultanta sila mora biti vektorski jednaka nuli. Kako u ovom slučaju nema sile koja bi poništila silu koju proizvode motori, bilo mlazni bilo propelerski, avion se giba ubrzano po pravcu dok ne stigne do brzine kada sila, koja je rezultat razlike tlaka između donje i gornje površine krila, ne dostigne njegovu težinu (malo je premaši) i avion se diže.
Sorry ali nigdje ne pise u orginalnom tekstu da brzinu avionu daju njegovi motori!!!

Pise samo da se avion giba brzinom, ovo je tvoja pretpostavka da su mu motori ukljuceni te da mu oni daju brzinu, odnosno da imas silu potiska.

Ak si vec pretpostavio silu potiska, tako se onda moze pretpostaviti i sila koja je potrebna za vrtnju trake zajedno s avionom, koja onda u tom slucaju anulira silu potiska aviona!!!!!!!!

E da ne baljuzgamo dalje, idem raditi simulaciju kad napravim postam filmich pa da vidimo : goood :
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline  
Staro 22.02.2007., 20:06   #99
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,011
Evo sad sam popio pivo jedno. Nije bitno koje je, ali jako mi dobro doslo. Dakle shvatio sam sta ovi likovi oce reci. Mislim na ove koji tvrde da ce poletiti. Sad mi doslo u glavu (zivilo pivo), dakle poletiti ce. I to bas zato jer ce se unatoc traci gibati naprjed. Zbog rada svoih mamlaznih motora. Ma koliko god se traka vrtila, i ma kolko god se tockovi vrtili (ako izdreze, ali to ovdje nije bitno) avion ce ici naprijed. Dakle mlazni motori uvlace odnaprijed zrak i izbacuju ga odozada (logicno). Dakle vrsio bi se nekakav potisak. I sam avion bi se kretao prema naprijed. Dakle jedino sto bi mu najvjerojatnije trebalo malo duzi put da se uzdigne, ali mozda cak ni to nebi bilo potrebno. Znaci avion nije nicim privezan za zemlju, nema nikakvog zida ispred da ga zadrzi. Znaci letio bi. Letio bi ko sto i inace leti. Dakle ako sad jos netko neshvaca nek si samo skoci po pivkana i bit ce vam sve jasno. Bitan je nacin rada tih motora. Ali da ima pogon na tockovima onda bi stajao na mjestu. Ja sam inace strojarac i ucio sam malo o tim motorima. I to su sve turbo mlazni motori. Napocetku tih motora se nalazi turbina (oni propeleri) koja ubacuje zrak u motor. A mlazni motor koristi brzinu aviona ( koju avion mora postici od prije sa nekim drugim pogonom) za ubacivanje zraka. Dakle mlazni motori su gotovo nemoguci na putnickim avionima. I poletjet ce. Dada. Eto oprostite na poduzoj prici, ali pivo je krivo. Ja sam dao glas da nece poletjeti, ali sada tek vidim da hoce. Pa pozdrav svima.
Momir je offline  
Staro 22.02.2007., 20:11   #100
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,030
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
POLETIT CE, čista fizika!
i trebalo je staviti public poll, da je moguce vidjeti tko je to glasao da se nece dici gore...
Nisam namjerno jer sam pretpostavio kako će se rasprava odvijati. Na tom drugom forumu na uzorku od 48 ljudi, 26 je glasalo da će poletjeti, a 22 da neće.

Dakle tu smo dosta lošiji...
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline  
Staro 22.02.2007., 20:12   #101
Boopsy
Premium
Moj komp
 
Boopsy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 208
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
e da, jedna stvar mi nije jasna,
zasto mislite da bi kotaci imali duplo vecu brzinu nego da nisu na traci?
Zato sto avion pali motore i pocinje se kretati. Dok lovi zalet po traci mjeri mu se brzina i traka sukladno brzini aviona ubrzava u suprotnom smijeru (naravno ne mjeri se brzina na kotacima). Dok se avion krece po asfaltu ima jednu brzinu, a kad nadodas jos brzinu trake dobijes da se kotaci moraju okretati duplo brze.
Samo ta brzina kotaca uopce nije bitna. Ona je tu da nas zavara
__________________
C2D e6320, AC freezer Pro
Asus P5B Deluxe wifi
Sapphire 2900Pro
HDD Hitachi 80Gb
4x1Gb DDR2 800
Corsair 450
Boopsy je offline  
Staro 22.02.2007., 20:17   #102
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,030
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Sorry ali nigdje ne pise u orginalnom tekstu da brzinu avionu daju njegovi motori!!!

Pise samo da se avion giba brzinom, ovo je tvoja pretpostavka da su mu motori ukljuceni te da mu oni daju brzinu, odnosno da imas silu potiska.

Ak si vec pretpostavio silu potiska, tako se onda moze pretpostaviti i sila koja je potrebna za vrtnju trake zajedno s avionom, koja onda u tom slucaju anulira silu potiska aviona!!!!!!!!
1. Zar to treba napisati??? Pa ko mu daje brzinu? Božić Bata?
2. To nije pretpostavka, nego osnovna tehnička kultura ti daje tu informaciju. Hebiga sada će te početi spekulirati da možda jato šišmisa daje potisnu silu. NARAVNO DA MU MOTORI DAJU POTISNU SILU.
3. Quotati ću sam sebe da još jednom pročitaš jer očito nisi ni skicu pogledao
Citiraj:
Dakle kretanje trake ispod aviona u suprotnom smjeru od kretanja aviona nemože NIKAKO poništiti silu motora, samo će ubrzati njihovo okretanje i to točno dvaput...

Sila motora je veća od ukupne sile trenja (ležaj i dodir kotača sa podlogom). Pokretanje podloge će samo dvostruko ubrzati okretanje kotača i to njezino kretanje nemože poništiti rezultantnu silu. Dakle kretanje i ubrzanje aviona je posljedica rezultantne sile i avion će se početi kretati i ubrzavati. Kad dostigne potrebnu brzinu, da uzgon na krilima postane veći od težine aviona, avion se odljepljuje od piste (pokretne podloge) i kreće prema svom odredištu.

Onaj tko želi dokazati da se avion ne kreće mora pronaći silu koja će poništiti rezultantnu silu koja je jednaka Fm - Ftr. A takve sile nema. Kontrolni toranj će poželjeti pilotu sretan put. Dakle ..... AVION ĆE POLETJETI !
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline  
Staro 22.02.2007., 20:21   #103
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Molim jos jednmo pazljivo procitati tekst!


Sorry ali nigdje ne pise u orginalnom tekstu da brzinu avionu daju njegovi motori!!!
Ajde molim te objasni na koji način avion kreće?
Ili koji mu k služe one dvije (četiri) velike kutije na krilima
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline  
Staro 22.02.2007., 20:35   #104
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Sorry ali nigdje ne pise u orginalnom tekstu da brzinu avionu daju njegovi motori!!!
Khm... a ja ne znam da neki avion ima pogon na kotace!
Sta si mislio da ga gura mali Mujo iza?

Pa da se giba bez pogona tj. eto krece se..onda sigurno ne bi poletio nego bi s vremenom stao, sa ili bez trake...i to ponajvise zbog otpra zraka, ali i trenja u lezajevima kotaca tj. rasipao bi energiju kroz to.. ili kroz neko drvo ili zgradu u koju bi opalio da se tako zaustavlja

Gle, velik covjek prizna kad je pogrijesio..a ne da se pravda i kad zna da je pogrijesio. Ajde, budi velik covjek i jednostavno priznaj da si pogrijesio: goood :..a ako ne kuzis zasto, opet ce ti netko od nas objasniti
JC Denton je offline  
Staro 22.02.2007., 20:47   #105
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
1. Zar to treba napisati??? Pa ko mu daje brzinu? Božić Bata?

Mozda ovi likovi? : stoopid

Click image for larger version

Name:	02050412.jpg
Views:	207
Size:	36.3 kB
ID:	7148

JC Denton je offline  
Staro 22.02.2007., 20:53   #106
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Ma neki ne kuže tu štošta.

Motori na avionu su napravljeni da pomjeraju avion u naprijed u odnosu na zemlju(zrak).

Ako ti motori služe da se avion vozi po traci, koliko god brzo se traka vrtila neće se on dignuti u zrak jer u odnosu na zemlju on i dalje stoji na mjestu, a ako u odnosu ne zemlju stoji na mjestu onda NEMA strujanja zraka koje je zaslužno za podizanje zrakoplova.

Ako vam to nije dovoljno, odite nadjite nekoga sa motorom, nek vas vozi 300 km/h (s kacigom, trebat ce), pa se dignite uspravno i vidjet ce te sta ce biti.

Kad se vratite iz bolnice zamolite nekoga da vas stavi na motor, ali na onom stalku tako da kotači budu u zraku. I nek onda opet da gas do 300 (ukoliko je mjerac brzine na pogonskom kotacu) i vidjet ce te da ce te moc stajat i plesat na motoru.
tskarda je offline  
Staro 22.02.2007., 21:03   #107
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Khm... a ja ne znam da neki avion ima pogon na kotace!
Bah, ajd malo razmisli o svojoj recenici.

A ma ko je reko da se krece uz pomoco kataca???????


Dakle a kak se jedrilice gibaju? jel imaju motore? imaju 3 crnca koji ih guraju???

Mozda ovaj avion vuce sajla po traici i time mu daje brzinu...


mozda avion nema dosta benzina, mozda ovo mozda ono.

Ak vec teoretizirate, onda se il drzite onog kaj pise u orginalnom tekstu, il ak vec teoretizirate, onda mogu i drugi teoretizirat, a ne uzimat vasu teoriju i pretpostavke kao jedne jedine i tocne!
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline  
Staro 22.02.2007., 21:06   #108
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,194
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Ma neki ne kuže tu štošta.

Motori na avionu su napravljeni da pomjeraju avion u naprijed u odnosu na zemlju(zrak).
Samo ja rezlika da je kod motora (avionskih) bitan zrak, a ne zemlja.
To objasnjavas kao da je avion na traci, pricvrasen de se ne mice, pokrenes traku i avion ce poletjeti?
E nece, jer micanje trake nema nikakve veze sa okolnim zrakom kojim se afion sluzi da postigne brzinu, a samim time i uzgon, a kad je uzgon veci od mase afiona dolazi do cudne pojave - dize se u zrak.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline  
Staro 22.02.2007., 21:07   #109
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
ovaj thread je nevjerojatno gikanski ))))))
kaj se mene tice, nemoze.
kad mi netko to i napravi zapravo, povjerovat cu
__________________
Hrconja je offline  
Staro 22.02.2007., 21:10   #110
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,952
Teorija. Nalazite se u vakuumu. Kako pokrenuti tijelo iz mirovanja u stanje gibanja? Da, nemate pri sebi raketu ili tak nešto, samo čistu mehaniku i fiziku. Ma čak zamislite da je i idealni vakuum, bez čestica, prašine itd...
I da, naravno da avion poleti...
tor je offline  
Staro 22.02.2007., 22:02   #111
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Bah, ajd malo razmisli o svojoj recenici.

A ma ko je reko da se krece uz pomoco kataca???????


Dakle a kak se jedrilice gibaju? jel imaju motore? imaju 3 crnca koji ih guraju???

Mozda ovaj avion vuce sajla po traici i time mu daje brzinu...


mozda avion nema dosta benzina, mozda ovo mozda ono.

Ak vec teoretizirate, onda se il drzite onog kaj pise u orginalnom tekstu, il ak vec teoretizirate, onda mogu i drugi teoretizirat, a ne uzimat vasu teoriju i pretpostavke kao jedne jedine i tocne!
Buduci da vidim da si CAD user, pretpostavljam da si strojar.

Pa kako ne razumijes osnove fizike, plinske turbine (ili strujanje oko elise, ako cemo o klipnim avionima) i uzgon?



Ali kao sto rekoh, velik covjek prizna kad je pogrijesio

Ako mi napises i nacrtas takvu ravnotezu sila da avion stoji i da to ima utemeljenje u stvarnosti tj. stvarnoj fizici, onda cu se priklonit tvojem razmisljanju.

Kvragu, pa nismo fušeri, treba to nekako znanstveno (teoretski) dokazat..a mislim da nam za eksperiment fali love

Iako, imam dojam da si ti jedan od onih koji su uvijek u pravu pa mi se ne da dalje dokazivati ti.

AKo razumijes - razumijes, a ako ne razumijes - a tko ti kriv.

P.S. BTW, jedrilice u zrak obicno podize avion koji ih vuce, a onda lete uz pomoc kretanja zraka zbog termalnih struja (znas one pojave da se topli zrak uzdize i te spike...). Znaci lete jer se vec u startu samostalnog leta krecu zbog brzine koju im je dao avion.

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 22.02.2007. u 22:29.
JC Denton je offline  
Staro 22.02.2007., 22:05   #112
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Ja mislim da može poletit avion s pokretne trake, ako mu se omogući strujanje vjetra od nekih 650 km/h - 1000 km/h i da je težak cca 800-1000 kg. Sad je pitanje gdje nać takve motore
Los je taj avion kad mu je minimalna brzina pri kojoj ima dovoljan uzgon - cca. 0,5 - 0,8 Mach-a!

Obicno je dovoljno cca. 110-300km/h... ovisi o avionu.

Znam da za***avas, ali morao sam komentirat
JC Denton je offline  
Staro 22.02.2007., 22:07   #113
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Nisam namjerno jer sam pretpostavio kako će se rasprava odvijati. Na tom drugom forumu na uzorku od 48 ljudi, 26 je glasalo da će poletjeti, a 22 da neće.

Dakle tu smo dosta lošiji...
Da pogodim - to si vidio na forum.hr? Mislim da se sjecam da sam tamo sudjelovao u istoj raspravi
JC Denton je offline  
Staro 22.02.2007., 22:11   #114
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,030
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Ako mi napises i nacrtas takvu ravnotezu sila da avion stoji i da to ima utemeljenje u stvarnosti tj. stvarnoj fizici, onda cu se priklonit tvojem razmisljanju.
Care......

Nitko nemože naći silu koja bi poništila/uravnotežila Fmotora - Ftrenja_ukupno, ali nema veze. Zato postoje kotači
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline  
Staro 22.02.2007., 22:12   #115
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,030
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Da pogodim - to si vidio na forum.hr? Mislim da se sjecam da sam tamo sudjelovao u istoj raspravi
Da. Pa vidiš što mi piše ispod nicka tu lijevo.
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline  
Staro 22.02.2007., 22:28   #116
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor rib@ Pregled postova
Samo ja rezlika da je kod motora (avionskih) bitan zrak, a ne zemlja.
Možda sam pogriješio što nisam napisao Zemlja sa velikim početnim slovom. Iz perspektive aviona Zemlja miruje, zrak miruje, tek kad se on kreće po zemlji onda se kreće i kroz zrak.
tskarda je offline  
Staro 22.02.2007., 22:29   #117
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
danij3l je offline  
Staro 22.02.2007., 22:32   #118
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
tek kad se on kreće po zemlji onda se kreće i kroz zrak.

Znaci kad je u zraku, uvucenog povozja(kotaca), ne krece se PO zemlji, znaci da se ne krece kroz zrak!?!

Zanimljivo

: lol2 :
JC Denton je offline  
Staro 22.02.2007., 22:41   #119
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Teorija. Nalazite se u vakuumu. Kako pokrenuti tijelo iz mirovanja u stanje gibanja?
Nikako, pogledaj gdje su Voyager 1 i Voyager 2. Oni su koristili gravitaciju planeta pokraj kojih prolaze da bi malo skrenuli, jer je nemoguće u svemiru upravljat.
tskarda je offline  
Staro 22.02.2007., 22:46   #120
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Znaci kad je u zraku, uvucenog povozja(kotaca), ne krece se PO zemlji, znaci da se ne krece kroz zrak!?!

Zanimljivo

: lol2 :
Ne kreće se PO zemlji (kad je u zraku) ali se kreće u odnosu na zemlju. PO zemlji se kreće kad je na traci.

daj ti meni objasni kako će avion uvuć kotače kad se kreće po traci, da napomenem:

Citiraj:
Dakle, avion stoji na pisti koja se može micati poput pokretne trake. Avion se kreće u jednom smjeru dok se pokretna traka ispod njega kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji trenutno prati brzinu aviona i podešava brzinu pomične trake tako da uvijek bude jednaka brzini aviona (ali u suprotnom smjeru).
tskarda je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na