Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.11.2006., 20:15   #1
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,311
SuSe 10,0

nabavio sam ovo..I zanjima me prije nego što instaliram ovo:
1.Di mogu naći neki emulator za .exe fileove ( treba mi za tango )
2. jel ima neki messenger za linux koji je kompatibilan s msn masangerom?Tako da ja stim mogu pisati sljudima koji imaju msn?
3.Trebaju posebni driveri za printer/zvučnu... ili je plug & play?
4.Jel dosta 512mb ram-a?
5. kolko zauzima diska?
6. Di mogu naći neki program za slušati glazbu tipa winamp?
7. Jel se noirmalno povezuje s mp3 playyerom?
8. Jel ima VisualBoyAdvanced za linux?
Ako su pitanja ova odgovorena već na forumu može i link..Stvarno mi je hitno pa ako mogu odgovori što prije.
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 20:43   #2
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Citiraj:
Autor blozer Pregled postova
nabavio sam ovo..I zanjima me prije nego što instaliram ovo:
1.Di mogu naći neki emulator za .exe fileove ( treba mi za tango )
2. jel ima neki messenger za linux koji je kompatibilan s msn masangerom?Tako da ja stim mogu pisati sljudima koji imaju msn?
3.Trebaju posebni driveri za printer/zvučnu... ili je plug & play?
4.Jel dosta 512mb ram-a?
5. kolko zauzima diska?
6. Di mogu naći neki program za slušati glazbu tipa winamp?
7. Jel se noirmalno povezuje s mp3 playyerom?
8. Jel ima VisualBoyAdvanced za linux?
Ako su pitanja ova odgovorena već na forumu može i link..Stvarno mi je hitno pa ako mogu odgovori što prije.

2. ima vec u sebi "integrirani" mesinđer i meni je čisto normalno radils a mojom msn adresom i svi moji kontakti su bili nutra.
3. meni je sve našel automatski .. i sam instaliral .. jedino sam bil skinul najnovije drivere za graficku ( ovisi kak stari printer ili modem imaš .. )
4.je
5. ovisi kolko "paketa" odlučiš instalirati .. da ne objašnjavam sad preveč .. budeš videl prilikom instalacije kad te bude pital kaj sve očeš instalirati .. čini mi se da ti sa strane odmah pokazuje kolko mesta ti zauzima sa kojim paketima
6. ima več integrirane programe za muziku i netrebaš tražiti druge .. barem ja nisam jer mi je onaj kaj je došel integriran čisto dobar
7. da


.. trenutno nemam instalirani .. ali to mi je ostalo u pamčenju ( koristil sam suse 10.1 ) ... za 1. i 8. najbolje da malo proguglaš ak ti je hitno ..
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2006., 20:54   #3
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,311
Hvala na odgovorima..će mi normalno raditi net? imam kasdu. Paa da si to snjimim i onda prek linux-a pitanja postavljam..joj joj..sada metnem linux u dvd restartam i onda mi rošta dvd-rom...i neće dignuti..uđem u win i normalno otvori cd..***emu mater
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 21:13   #4
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
ja imam simensa c 010 I podešenog u router i sve mi ok dela .. inače imaš na t-com stranici uputstva kak podesiti konekciju pod linuksom .. malo pogledaj po njihovoj stranici ..
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 22:21   #5
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,311
kako se pise @ na Englend uk setupu tipkovnice
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 22:28   #6
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
errr ... hmmm .. probaaaaaj ..


.. shift + 2 ili alt +2 .. uglavnom cini mi se da je @ na 2 .. probaj ..

Edit: .. ameri imaju na broju 2 @ a englezi imaju @ tam gde mi imamo Ž
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2006., 01:05   #7
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
Sto se tice emulatora za win aplikacije: http://www.winehq.org/
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 00:43   #8
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
vak imam jedno pitanje zasada, maloprije sam prvi put u zivotu iso instalirat linuxe, i uspjesno sam to obavio, danas kupio distru na sajmu kod hulkovaca, suse10.1, uglavnom sve sam si fino postimo, al mi nece pokretat mp3ce i video fajlove, za mp3ce kaze da nema encodera instaliranog, a za avi,mpg...etc. kaze da nema engine za pokrenit tak sta tak da sad nekuzim sta treba napravit...help plz...hvala!

edit: pardon sjetil sam se imam jos jedno pitanjce, softwerski modem, znam da je to jedna od najvecih boljki, jel se ima gdje za skinut drajvere il se bas moraj pisat posebno i kompajlirat?...
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 01:24   #9
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
za softmodem jako tesko, probaj pogledat ovdje:
http://www.linuxant.com/drivers/
http://www.linmodems.org/

opcenito stranica za linux drajvere:
http://www.linuxbasis.com/drivers.html

mp3 i ostale codece moras skinit sam pakete .rpm i "instalirat" ih.
evo par .rpm trazilica:
rpm.pbone.net/
http://rpmfind.net/linux/RPM/
http://www.rpmseek.com/index.html

znaci .rpm ti je za suse kao exe instalacija za windowse. ako ne znas kako ih instalirati, potrazi malo po netu ili u terminal kucaj: "rpm --help" ili "man rpm"

koristim gentoo pa nisam bas previse upoznat sa rpm-om al vjerujem da ce ti netko drugi bolje znat objasnit
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 10:47   #10
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
hvala puno!

ma i ovo je meni puno za pocetak jer sam jos totalni pocetni na linuxu tako da ce bit jos pitanja od mene
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2006., 13:09   #11
marko05
Banned
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 84
tnx, ovo za codece je i meni pomoglo, jer mi filmovi nisu radili.
marko05 je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2006., 21:38   #12
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,311
ma joj..imao sam linuxe 2 sata i vratio se na win...Nema kruha od linuxa
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 00:49   #13
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
eo mene s pitanjima, naso sam bar ja mislim odgovarajuci driver za moj modem, inace conexant chipset na modemu, barem ga je tako prepozno scanModem po linuxom, skinuo sam cnxtinstall.run sa www.linuxant.com i nekuzim zasto mi ga nece pokrenit, radim sve kako pise na stranici, imam taj fajl u folderu i otvorim u istom prozoru konzolu i upisem sh cnxtinstall.run i on mi kaze da takvo sto nepostoji :?

u vezi mp3a i videa, skinuo sam dva fajla:
divx4linux-20030428-0.pm.0.i386.rpm i lame-3.96.1-pm.1.i586.rpm
to pokusam instalirat sa YaSTom(to je kao Control Center...) i kaze mi Cannot create(ili find nisam siguran jer sam to radio danas dopodne...) source!

i sad neznam na cemu sam, btw spliff da te odma usput pitam nesto, u windowsima su particije oznacene slovima(c:,d:,...), kako je to sve oznaceno pod linuxom?

hvala!
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 06:37   #14
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
e pa ovdje je to malo drugacije...
npr. ako imas PATA diskove:
/dev/hda - prvi disk (master 1)
/dev/hdb - drugi disk (slave 1)
/dev/hdc - treci disk (master 2)
/dev/hdd - cetvrdi disk (slave 3)
disk, optika, svejedno je

e sad prvi disk /dev/hda ima neke particije jelda, znaci:
/dev/hda1 - prva particija na prvom disku
/dev/hda2 - druga particija na prvom disku
/dev/hda3 - treca particija..... itd...
(probaj u terminalu kucat: "ls /dev |grep hd"

Ako imas SATA ili SCSI diskove, onda je umjesto hda --> sda

Ali, ne mozes pristupiti podatcima dok ne mountas particiju - to si vec skontao.

Znaci npr. /dev/hdb3 (treca particija drugog diska) ti je mountana na /mnt/filmovi

da ne duljim sad, ako jos nest nije jasno pitaj... znaci nema klasicnog oznacavanja, nego imas oznaku uredjaja i mount point. Inace, ne treba puno vremena da svatis prednost ovog nacina manipuliranja diskovima i svim uredjajima pod linuxom.

za kraj jedan link:
www.google.com/linux

znaci samo linux stranice pretrazuje - ovo ti je najbolja pomoc, ja sam skoro uvjek nasao sto sam trebao.

EDIT: molim moderatora da obrise ovaj post, a nek ostavi onaj ispod. Malo zeza forum pa...
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 06:38   #15
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
e pa ovdje je to malo drugacije...
npr. ako imas PATA diskove:
/dev/hda - prvi disk (master 1)
/dev/hdb - drugi disk (slave 1)
/dev/hdc - treci disk (master 2)
/dev/hdd - cetvrdi disk (slave 3)
disk, optika, svejedno je

e sad prvi disk /dev/hda ima neke particije jelda, znaci:
/dev/hda1 - prva particija na prvom disku
/dev/hda2 - druga particija na prvom disku
/dev/hda3 - treca particija..... itd...
(probaj u terminalu kucat: "ls /dev |grep hd"

Ako imas SATA ili SCSI diskove, onda je umjesto hda --> sda

Ali, ne mozes pristupiti podatcima dok ne mountas particiju - to si vec skontao.

Znaci npr. /dev/hdb3 (treca particija drugog diska) ti je mountana na /mnt/filmovi

da ne duljim sad, ako jos nest nije jasno pitaj... znaci nema klasicnog oznacavanja, nego imas oznaku uredjaja i mount point. Inace, ne treba puno vremena da svatis prednost ovog nacina manipuliranja diskovima i svim uredjajima pod linuxom.

za kraj jedan link:
www.google.com/linux

znaci samo linux stranice pretrazuje - ovo ti je najbolja pomoc, ja sam skoro uvjek nasao sto sam trebao.

e da, kazem ne znam bas radit s rpm-om, ali takve stvari je najbolje radit iz terminala. Znaci najjednostavniji nacin za instalirat je komanda:
rpm -i naziv_paketa.rpm
Naravno, moras biti root, tj. otvorit root shell (terminal)
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2006., 18:52   #16
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
eo me .... skuzio sam sad kak se prebacivat iz foldera u folder sa cd komandom, meni su svi diskovi mountani ali u root/mnt/ nemam nista, jel to nesta znaci ili?

skuzio sam kako pokrenit instalacije rpm i run fajlova, trebalo je samo uci u su mod, e sad skinio sam drivere za modem i pokrenem instalaciju i dobijem ovo-->

__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2006., 22:16   #17
đo dalton
Mrzim Lucky Luke-a!!
Moj komp
 
đo dalton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Divlji Zapad,kaznionica
Postovi: 113
ok, /dev/hda 1.disk,master1
/dev/hdb 2.disk slave1
/dev/hdc 3.disk master2
/dev/hdd 4.disk slave 3??mislio si valjda slave 2
zar ne?logicki,
jos nesto,ako imas podjelu,na 1 slot primary mi je hdd master,dvd rom slave
na secundary dvd prza master
onda bi to u linuxu bilo kako?
/dev/hda mi je hard,kako dalje,ili nema dalje?
inace,hvala Bogu da je netko napisao nes o linuxu za pocetnike.i sam tek otkrivam,ali sve te knjige,uh,hvala na savjetima,od pomoci su...
__________________
...Postao sam Anđeo.....forever...
đo dalton je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 00:19   #18
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
ovo s diskovima sam skuzio bez beda, i ovaj moj post prije sam razrjesio, sad imam drugih problema, ja u /mnt/ folderu nemam nista, sto to znaci ako su mi diskovi mountani?;

ja ako hocu doc do sadrzaja diskova koji su inace pod windowsima(c, d, e - ntfs) moram ici u folder /media/i tu se oni nalaze, kao i dvd-rom i usb stick kad ga tavim i sve...

i ima jedna stvar koja me ***eno zivcira, bilo koji package da skinem i pokusam instalirat na nacin: rpm -i ime.rpm nemogu jer mi daje nekakav error, a ako pokusam taj isti instalirat na nacin: odem u folder i klinem Install package with YaST .. kaze mi There is no such file in media! . .. . nekuzim

ako pokusam instalirat tarball fajlove isto nemogu, ovako radim:
./configure (to prode, neprode kod nekih kod kojih mi kaze da nemam GTK+ instaliran...)
make .. i tu je problem, izlista mi cca 100 nekih errora u konzoli....popizdit cu..

sad ovo sve napisat na engleskom i na www.linuxforums.com
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 00:27   #19
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,561
Citiraj:
Autor blozer Pregled postova
nabavio sam ovo..I zanjima me prije nego što instaliram ovo:
1.Di mogu naći neki emulator za .exe fileove ( treba mi za tango )
Inace, imas i Eagle za Lajnuks, no ako bas imas neobicnu zelju za Tangom i emulacijama, DosBox/ je rjesenje tvojih problema.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 01:02   #20
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
Citiraj:
Autor đo dalton Pregled postova
ok, /dev/hda 1.disk,master1
/dev/hdb 2.disk slave1
/dev/hdc 3.disk master2
/dev/hdd 4.disk slave 3??mislio si valjda slave 2
zar ne?logicki,
jos nesto,ako imas podjelu,na 1 slot primary mi je hdd master,dvd rom slave
na secundary dvd prza master
onda bi to u linuxu bilo kako?
/dev/hda mi je hard,kako dalje,ili nema dalje?
inace,hvala Bogu da je netko napisao nes o linuxu za pocetnike.i sam tek otkrivam,ali sve te knjige,uh,hvala na savjetima,od pomoci su...
da, mislio sam na slave 2, typo...
znaci kod tebe:
/dev/hda - hard
/dev/hdb - dvd-rom
/dev/hdc - dvd-rw


Citiraj:
Autor kel'thuzad Pregled postova
ovo s diskovima sam skuzio bez beda, i ovaj moj post prije sam razrjesio, sad imam drugih problema, ja u /mnt/ folderu nemam nista, sto to znaci ako su mi diskovi mountani?;

ja ako hocu doc do sadrzaja diskova koji su inace pod windowsima(c, d, e - ntfs) moram ici u folder /media/i tu se oni nalaze, kao i dvd-rom i usb stick kad ga tavim i sve...

i ima jedna stvar koja me ***eno zivcira, bilo koji package da skinem i pokusam instalirat na nacin: rpm -i ime.rpm nemogu jer mi daje nekakav error, a ako pokusam taj isti instalirat na nacin: odem u folder i klinem Install package with YaST .. kaze mi There is no such file in media! . .. . nekuzim

ako pokusam instalirat tarball fajlove isto nemogu, ovako radim:
./configure (to prode, neprode kod nekih kod kojih mi kaze da nemam GTK+ instaliran...)
make .. i tu je problem, izlista mi cca 100 nekih errora u konzoli....popizdit cu..

sad ovo sve napisat na engleskom i na www.linuxforums.com
gle, mountati laicki znaci prikazati sadrzaj diska (particije) na nekom mjestu, znaci u nekom folderu (ovo nije strucno objasnjenje )

ako ti je /mnt prazan, nema problema - kucaj "mount" u terminal (bez navodnika) i kopiraj ovdje sto ti izbaci

aha, sad vidim, ok, mountani su ti u /media/*

a sto se tice RPM-a, nikad mi se nije svidjao taj nacin manipulacije paketima. Stvarno ne znam, mozda da kopiras koji error ti izbaci? Jesi instalirao kao root? Moras kao root.

nadalje, ostavi se zasad kompajliranja programa. Tim nacinom (./configure, make, make install) mozes kompajlirati neke jednostavnije programe, u ostalim slucajevima uvjek ce ti nesto faliti i skoro uvjek neki errori.

ne znam, ja bi ti najradje preporucio da stavis Ubuntu ili Kubuntu (ako ti se vise svidja KDE). Najlaksi package management, odlicno rjeseni "dependencies" (ovisnosti jednih paketa o drugima).
Evo npr. hoces instalirati xmms (audio player). Ti na SuSe moras s neta skiniti .rpm paket, probat ga instalirat. Onda ti on javi gresku da mu treba npr. GTK+ kojeg ti nemas. Onda nadjes GKT+ na netu, skines ga, ali on javi da mu trebaju jos 4 neka paketa. I tako u nedogled.
Kod Ubuntu ili Kubuntu (razlika je u grafickom okruzenju), u terminal upises "apt-get install xmms" i to je to - sve ostalo on sam obavi, ti samo potvrdis. Ili jos lakse, imas front-end da ne moras iz terminala radit - fensi program koji ti izlista sve moguce pakete koji su ti na raspolaganju i mishem odaberes koje hoces stavit, maknit, bilo sta i to je to

Ajde posto sam se raspisao, ako netko slucajno ne zna a zanima ga:

apt radi na otprilike ovom principu:
pero, djuro i ivan dignu svaki svoj repository server. na svakom od njih ima 2000 paketa za Ubuntu. te servere upises u jedan config fajl i automatski su ti svi ti paketi na raspolaganju. ne moras trazit po netu programe i ostalu djubrad koju oni zahtjevaju, sve imas na jednom mjestu.

E sad sam se pogubio, vise ne znam ni zbog ceg sam sve ovo napisao

laknoc : hello2 :
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 01:17   #21
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
hehe SPLiFF legendo

evo jedan pic -

dakle to je taj error sa .rpm fileovima, tu mi trazi glibc, al nekuzim zasto zato sto to imam instalirano, ma ono, razmisljo sam da stavim ubuntu, al sam cuo da je on najjednostavniji, pa sam uzo SuSe, tak da kad se vec ucim na linuxu radit, onda nek bude problema, jer rjesavanjem problema cu naucit najvise...bar tako mislim, da bar imam DSL pa bi mogo iz linuxa ic na net i skidat sta mi treba, nego se ja ovako hebem sa modemom, malo win malo linx...

EDIT: koju distru ti koristis? im curious
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 02:05   #22
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
Gentoo koristim. To je malo naprednija distra, ali dobro se slazemo Eto ako bas zelis ucit jako jako stavi si to Salim se...

Krivo razmisljas... Neces sa SuSe vise naucit nego sa Ubuntu/Kubuntu. Naucit ces samo malo drukcije. Recimo ko da kazes igrat cu COD2 jer cu tamo bolje naucit nisanit i pucat nego u UT-u, pa cu onda moci igrat CS (igre sam naveo kak su mi padale na pamet). SuSe je i meni bila prva distra i imo sam ju punih tjedan dana Onda sam stavio Fedoru4 cim je izasla (isto ima rpm) i tak je mirovala na hardu sve dok nisam stavio Ubuntu 5.04. Pa onda 5.10, pa Kubuntu 6.06 pa sad Gentoo. Kad sam stavio Ubuntu preporodio sam se. A da ne spominjem odlican support, predobar forum gdje ces naci rjesenje za skoro svaki problem.

Sto ti vrijedi za**bancija sa rpm paketima kad nisi jos naucio osnove, strukturu, srz linuxa A i ne mozes sve znati jel. Nauci ono sto mozes bolje iskoristiti. Mene moj Gentoo super sluzi, a opet ti ne znam pomoc oko fcking rpm-a

EDIT: sad sam skontao da si na dial-upu. Jbg, za ubuntu bi ti stvarno trebao dsl, cable, etc.... mislim mozes ti skidat i .deb pakete iz windowsa, ali onda se gubi smisao jer se opet moras drkat oko dependencies-a. al ima neki programcic cygwin se zove ja mislim, mozda netko zna. Ako ne, pogledat cu ja bas, vidis dobro da sam se sjetio
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 13:20   #23
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
Citiraj:
Sto ti vrijedi za**bancija sa rpm paketima kad nisi jos naucio osnove, strukturu, srz linuxa
rjec! ... hehe aj kad vec postavljam svakakva pitanja, sto bi ja kao totalni pocetnik trebao prvo ucit na linuxu, kosnolu, rad sprogramima, postavke?
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 13:36   #24
buzz11
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
Citiraj:
Autor blozer Pregled postova
kako se pise @ na Englend uk setupu tipkovnice
što ne prebaciš layout na hr??? pa to je u suse-u barem pis of kejk. kaj se hebeš sa traženjem po tipkovnivci
buzz11 je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 14:42   #25
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,026
ma sve po redu! ako nemas nekog blizu da ti malo pokaze i objasni, uzmes neku knjigu za pocetnike i citas po redu
rad u konzoli svakako prvo, jerbo nemos nist pocet bez tog. Neke osnove bar moras znat. Nauci root /, kako su poslozeni folderi i koja je svrha kojega (ugrubo). Permisije fajlova i foldera. Onda boot-anje, koji je tjek boot-a, sto znace odredjene boot skripte (init skripte), kako ih ukljucivat/iskljucivat... itd, itd... Uglavnom neka knjiga za pocetnike bi ti dobro dosla, bar tolko da vidis sta sve trebas za pocetak skontat. A manuala i dokumentacije na netu ima vise nego kisika na Zemlji. Ja sam bio te srece da imam nekog sa dosta zivaca da mi to sve postepeno objasni, a ti ak nemas citaj
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 22:41   #26
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,723
znaci, mroam citat, eh kad se sam upustam u pustolovinu

moram si nabavit neku knjiga, a dotle cu po forumima i sam pokusat prokuzit nesta...
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2006., 10:23   #27
buzz11
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
ako su rpm paketi na hardu, kod SuSe-a treba dobit Installation source da bi mogao povuć taj paket. po defaultu ima samo jedan source i to cd. dodaš putanju na kojoj ti se nalaze ti fileovi i dalje nema problema. jedini je problem kad mu fali neki paket da bi instalirao taj koji ti želiš. onda download i to je to.
buzz11 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2006., 14:39   #28
NNJ
Degustator
Moj komp
 
NNJ's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Mala pomoc za SuSE. Da ne lutate previse oko codeca, Jave, etc

http://www.thejemreport.com/mambo/content/view/254
__________________
Software is like a sex, it's better when it's free!
NNJ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na