Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.01.2023., 22:25   #3391
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor estugarda Pregled postova
Stigla [B]CUT/
...nakon obožavane ali prerano preminule Logitech G915 Clicky...
/CUT
Crkla? Ja sam odustao od G915 kad sam našao podatak da tipkovnica uopće ne radi kada baterija crkne, napravili su da napajanje ide isključivo preko baterije, ono, glupo do bola.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 22:30   #3392
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Kakve boje je kućište tih tvojih MX blue switheva?
Ni meni se ne sviđa kad jako probija svjetlost ispod i oko tipki, pa sam pomislio možda bi sa neprozirnim (ili smokey) switchem bilo bolje, čak i ako malo smanji osvjetljenje samih capsa.


btw. 150 puta dnevno provjeravam ima li novih postova ovdje
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 22:42   #3393
estugarda
"Samo vodu ne!"
 
estugarda's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG istok > Legrad
Postovi: 1,717
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Crkla? Ja sam odustao od G915 kad sam našao podatak da tipkovnica uopće ne radi kada baterija crkne, napravili su da napajanje ide isključivo preko baterije, ono, glupo do bola.
A počeli su otkazivati switchevi nakon cca 1 god ozbiljnog rada na njoj. Jedan skroz, i još su 2, ako se dobro sjećam (dokumentirano je negdje u ovoj temi), pokazivali znakove skore smrti. Po meni je tipkovnica mrtva ako ne radi jedan switch, tako da je crkla; da. I dobio sam zamjenu u trgovini.
Tipkovnica ne radi kad crkne baterija? Misliš kad se baterija pokvari? Koliko se sjećam, kad bi se ispraznila, radila bi normalno tokom punjenja preko USB-a. Uostalom, mislim da bi svakako baterija nadživjela nekvalitetne switcheve ili bendanu PCB. Mislim da je i bio problem u tom progibu koji imaju sve te tanke Logitechove tipkovnice, pa i MX Keys. Mislim da se s vremenom progib poveća i da se na switchevima gubi kontakt zbog toga.I dok je G915 očito bila osjetljiva na to, MX Keys nije zbog drugog tipa switcha. Možda su TKL verzije bile manje osjetljive na to zbog manjeg raspona!? Logitech to nikad nije priznao, nego su tvrdili da je progib feature. Inače, mislim da je G915 clicky bila jako dobra tipkovnica. Tipkanje mi je bilo super, i baš je bila lijepa. Barem za mene. I da je u tom trenu bila dostupna G915 clicky za zamjenu, vjerojatno bih je opet bio uzeo bez obzira na problem.


Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Kakve boje je kućište tih tvojih MX blue switheva?
Ni meni se ne sviđa kad jako probija svjetlost ispod i oko tipki, pa sam pomislio možda bi sa neprozirnim (ili smokey) switchem bilo bolje, čak i ako malo smanji osvjetljenje samih capsa.

btw. 150 puta dnevno provjeravam ima li novih postova ovdje
Prozirni su switchevi.
LEDice su overkill.
__________________
It just works. Except when it doesn't.



CPU: AMD Ryzen Threadripper 2950X @ stock + Noctua NH-U12S
RAM: 4x16GB DDR4 Corsair Vengance LPX 3200
VGA: NVIDIA GeForce RTX 1080 Ti 11GB
SSD: Samsung Evo Plus 500 m.2 NVMe
HDD: Toshiba 3TB
PSU: Corsair CX650M
CASE: Fractal Design Meshify C
Display: Dell U2715h + U2407WFP
Audio: Asus Xonar U7 MK2 + Logitech Z-5500 5.1
Input: Logitech G915 + Logitech G602
OS: Windows 10 Pro x64


Asus N76VZ
CPU: 7-3610QM @ 2.30GHz
RAM: 2x8GB DDR3 HyperX 1600
VGA: NVIDIA GeForce GT 650m 2GB
SSD: Crucial MX100 256 GB
HDD: WD Scorpio Black 750GB @ 7200
Audio: Fiio Q1 DAC + AudioTechnica M50x
Input: Logitech G915 + Logitech MX Master 2S
OS: Windows 10 Pro x64


In progress...


CPU: AMD Ryzen 4350G @2.8GHz + AMD stock cooler
MBO: ASrock B550m Phantom Gaming
RAM: GSkill 2x8GB DDR4 3600MHz
VGA: AMD Vega 6
SSD: Samsung Evo Plus M.2 NVME 250GB
PSU: Seasonic 620W
CASE: Fractal Core 2300
Display: 32" LCD TV + BENQ W1070 DLP projector
Sound: Yamaha RX481 + ELAC Cinema 5.1
Input: Logitech vulgaris



CPU: AMD Athlon X2 5050e @0.8-2.6GHz + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Gigabyte GA-M720-US3
RAM: Kingmax 2x2GB DDR2 800MHz
VGA: Gigabyte GeForce 8600 GTS SP
HDD: Seagate 7200.10 250GB single platter (Speedy Gonzales)
PSU: Chieftec 400W
CASE: Frontier generic
Display: 22" LCD AOC 2230Hf + ACER X1160 DLP projector
Sound: Logitech S-220 2.1
Input: Logitech vulgaris
OS: Windows 8.1 PRO x64


2017: FX-8370E, ASRock 990FX Extreme3
2016: FX-8320E, Asus M5A97 PRO
2015: i7 6700k, Asus Z170-A
2014: FX-8350, ASRock 990FX Extreme3
2012: i7 3610QM, Asus N76VZ
2011: AMD Athlon II X4 640, Gigabyte MA770-UD3
2010: AMD Phenom II X6 1090T, Thuban, ASrock 880G Extreme3
2010: AMD Phenom II X4 Deneb 945, Gigabyte 790X-DS4
2009: Intel C2Q Q6600, GIGABYTE EP31
2008: AMD Athlon X2 Winsdor 5600+ AM2, MSI K9N Neo V3, Gigabyte 790x
2008: Intel Core2Duo T7200, Toshiba A100-847
2007: AMD Athlon X2 4600+ Manchester S939, ASUS A8n32-SLI Deluxe
2005: AMD Athlon 64 3200+ Venice S939, Asus A8V Deluxe
2003: AMD Athlon XP 2400+ Thoroughbred, Matsonic MS8137C
2003: Intel Pentium III Mobile 1000 Tualatin, Compaq Evo N110
2002: AMD Duron 1200, Matsonic MS8127C
2001: AMD Duron 800, Matsonic MS8127C
1998: Intel Pentium II 300 Klamath
1996: Intel Pentium 120
1993: Intel i386SXSA 40MHz(turbo)
1991: Intel 286 @20Mhz



Zadnje izmijenjeno od: estugarda. 30.01.2023. u 22:54.
estugarda je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 23:37   #3394
1samek
Registered User
Moj komp
 
1samek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 26
Evo meni danas konačno stigla Redragon K621 Horus

https://www.redragonzone.com/product...gon-k621-horus

Brzi osvrt - osjećaj tipkanja fenomenalan, low profile tipke, crveni switchevi koji meni najbolje odgovaraju, ja sam prezadovoljan.

Kvaliteta key capsa je u najbolju ruku prosječna što mi je najveći nedostatak, ali tipkanje mi je super. Prsti mi doslovno lete po vrhovima capsa. Šteta da nisu malo bolje kvalitete, ali namjena tipkovnice je da izdrži dok ne ubodem G915 ili nasljednika. TKL format mi je predobar, od sad na dalje nema šanse da uzmem full size tastaturu za po doma Lagana je, brzo sam se navikao na nedostatak numeričkog dijela.

RGB osvjetljenje je fora, ima brdo modova. Ne patim na to, ostavio sam defaultnu postavku s najsporijim modom, povremeno ga ugasim jer mi ide na živce i ostavim čistu bijelu, moram vidjet što mi najbolje odgovara. Ima makro funkcije tj spremanje makroa na određene tipke, spaja se preko Bluetootha, USB sa kablom ili sa dongleom na 2,4 GHz i meni na tom zadnjem modu sa donglom radi savršeno. Upravo odigrao malo Dooma, nisam primjetio ni u jednom trenutku da nešto šteka ili ima bilo kakav lag.

Sve u svemu za te pare, ne znam što bih bolje uzeo. Vjerojatno neku od Keychrona, ali nije mi se dalo naručivat izvana i te sheme, možda kasnije uzemem.

Softver je baš ono smeće... nema neku tešku korist osim za izradu makroa i nekakav bazični setup osvjetljenja, apsolutno ništa više. Pretpostavljam da mi je najkorisnija stvar s njim bila to što čim sam ga upalio updateao mi je firmware tipkovnice, to je sve Čitao sam po netu da je jako puno ljudi imalo problema s bežičnim spajanjem tipkovnice na razne uređaje dok nisu apdejtali FW.

Sve u svemu, tko voli crvene switcheve, voli low profile tipke i pati na bežičnu tipkovnicu, a G915 mu je preskup, ovo je čist OK izbor.

Ako nekog ovo čudo zanima i ima pitanje, slobodno pitajte
1samek je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 01:06   #3395
micek_kc
fanATIčni AMDovac
Moj komp
 
micek_kc's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: KC-ZG
Postovi: 1,311
Citiraj:
Autor estugarda Pregled postova
Stigla Ducky One 3 Classic B&W

PRO:
- Cherry MX Blue - najbolji switch za mene; ništa nije ni blizu što sam probao, a probao sam valjda sve osim ALPSA; dakle tipkanje je izvrsno kad je u pitanju switch, od zvuka do osjećaja....točno ono što trebam

CONTRA:
- nekako imam osjećaj da su mi premali keycapsi i da je premali razmak između njih, ali i između sekcija...nisam siguran da ću se na to naviknuti

- ISO DE layout - za ovo sam znao da će mi ići na živce, ali se sad pitam bi li možda bolje bilo da sam išao na UK... imam plan pokušati isprintati si sam ključne keycapse od ABS-a kad nađem vremena. Iako bi bio puno sretniji kad bi negdje mogao kupiti gotove PBT...
Oko ovog sam se ja lomio, Ducky One 3 ili Keychron Q3. Umjesto DE uzeo sam UK layout Q3 nakraju, i samo stavio naš jezik na Windowsima... Još se uvijek patim nekad kad pogledam tipkovnicu i ne mogu se sjetiti gdje mi je koji znak

Ovo što si napisao pod kontra, to i mene malo muči, u početku puno više, sad je već malo normalnije. Znači kao da su mi tipke malo preblizu i često mi se desi da pritisnem dvije od jednom ili onu drugu do one koju zelim stisnuti.

Ali s vremenom ide prema bolje. Razglabam još sam sa sobom oko nabavke nekog wrist resta jer s povišenom tipkovnicom je malo muka dok nemaš gdje ruku staviti.

Ja sam malo čudna biljka, trenutno sam na Gateron Brown switchevima, u planu mi je nabaviti Cherry Blue i Silver i isprobavati, začudo dopadaju mi se oba!

Što se tiče keycaps:

ABS CRO layout Black keys sa side printom, backlit - 95$

Maxkeyboards.com

Sublimated PBT non backlit CRO Alpha pack 65$

Pimpmykeyboard.com

ovo sa PBT još nije, ali bi trebalo biti dostupno krajem ovog tjedna.

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
btw. 150 puta dnevno provjeravam ima li novih postova ovdje
I ja, navukao se Danas na poslu kolega pakira neke kutije i ima onu plavu traku za markiranje, dobivam pomisli u glavi da mu je maznem malo da riješim tape mod

Citiraj:
Autor 1samek Pregled postova
Evo meni danas konačno stigla Redragon K621 Horus

https://www.redragonzone.com/product...gon-k621-horus

Brzi osvrt...
Čak i ne izgleda loše! Iskreno ako planiraš na G915, probaj ju negdje prije jer meni je bila ogromno razočaranje, mushy mushy mushy keycapsi.
__________________

AMD Phenom 9850be 2,5ghz@2,9ghz@OCZ Vendetta 2 700rpm
DFI Lan Party JR 790GX-M2RS
OCZ Blade 2x2Gb ddrII@1066mhz@1.8v
Gigabyte HD4850 1GB Multi Core @passive
Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
2xWestern Digital 6400aaks@RAID 1 + Seagate S-ATA 160gb@XXX
Tagan 480W Supersilent
Thermaltake V1000+ black with side window
Logitech MX500
DELL 2007FP

AMD Athlon 3000+(venice e3) stock
Abit AV8
Kingmax Superram 2x256ddr433 FHAS stock
Gainward 7600GT GS 256mb
Seagate Barracuda 80gb P-ata

Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
Denon AVR-3805 black finish @DIY 3.5mm > 2RCA(Neutrik RCA plugs)
Focal Jmlab Chorus S 726s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S CC700s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S SW700 classic finish@Bandridge Profigold Subwoofer Cable
Review Chorus S serije
Review Denon AVR-3805
micek_kc je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 06:27   #3396
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor 1samek Pregled postova
Evo meni danas konačno stigla Redragon K621 Horus

https://www.redragonzone.com/product...gon-k621-horus

...

Sve u svemu, tko voli crvene switcheve, voli low profile tipke i pati na bežičnu tipkovnicu, a G915 mu je preskup, ovo je čist OK izbor.
Hvala na osvrtu, neka te posluži što duže Da ima tactile/clicky switcheve i veliki enter dao bih joj šansu, makar za na poslu.


Citiraj:
Autor micek_kc Pregled postova
Ja sam malo čudna biljka, trenutno sam na Gateron Brown switchevima, u planu mi je nabaviti Cherry Blue i Silver i isprobavati, začudo dopadaju mi se oba!

Što se tiče keycaps:

ABS CRO layout Black keys sa side printom, backlit - 95$

Maxkeyboards.com

Sublimated PBT non backlit CRO Alpha pack 65$

Pimpmykeyboard.com

ovo sa PBT još nije, ali bi trebalo biti dostupno krajem ovog tjedna.
Prvo sam planirao probati taktilne Durock T1, ali sam otkrio U4Tx (navodno jako izražena taktilnost), mislim da će to biti to. U4T postoji više verzija, razlike su u boji kućišta, zvuku i nekim stemovima koje nisam još skontao
Ti si u amerika, trebao bi imati izbora...

Što se tiče maxkeyboards.com capsa, imaju i top print custom backlit verziju koja mi je zanimljiva, ali samo crno ili bijelo - https://bit.ly/3HIBRtS
A za non backlit možeš birati boju svake tipke.
Planiram prvo vidjeti što mi je zapravo važno pa ću onda odlučiti što naručiti.

Postoji i ova retro opcija na koju je ukazao kolega (bez backlit), što ju više gledam više mi se sviđa - https://bit.ly/3DPgV2f
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 10:04   #3397
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Može jedan savjet? Imam Roccat Suora FX kojoj je taman istekla garancija. Ekstra sam zadovoljan, osim što mi sad lijevi shift i N skoro da ne rade. Rade ako stisnem svom snagom, ali to je sranje. Ima li načina da se to nekako otvori i očisti, ili je za otpis?
https://www.amazon.com/Roccat-Suora-.../dp/B01N43DSIL
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 11:16   #3398
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor estugarda Pregled postova
A počeli su otkazivati switchevi nakon cca 1 god ozbiljnog rada na njoj. Jedan skroz, i još su 2, ako se dobro sjećam (dokumentirano je negdje u ovoj temi), pokazivali znakove skore smrti. Po meni je tipkovnica mrtva ako ne radi jedan switch, tako da je crkla; da. I dobio sam zamjenu u trgovini.
Tipkovnica ne radi kad crkne baterija? Misliš kad se baterija pokvari? Koliko se sjećam, kad bi se ispraznila, radila bi normalno tokom punjenja preko USB-a. Uostalom, mislim da bi svakako baterija nadživjela nekvalitetne switcheve ili bendanu PCB. Mislim da je i bio problem u tom progibu koji imaju sve te tanke Logitechove tipkovnice, pa i MX Keys. Mislim da se s vremenom progib poveća i da se na switchevima gubi kontakt zbog toga.I dok je G915 očito bila osjetljiva na to, MX Keys nije zbog drugog tipa switcha. Možda su TKL verzije bile manje osjetljive na to zbog manjeg raspona!? Logitech to nikad nije priznao, nego su tvrdili da je progib feature. Inače, mislim da je G915 clicky bila jako dobra tipkovnica. Tipkanje mi je bilo super, i baš je bila lijepa. Barem za mene. I da je u tom trenu bila dostupna G915 clicky za zamjenu, vjerojatno bih je opet bio uzeo bez obzira na problem.
Našao sam negdje na nekom servisnom forumu da ne radi, ne znam je li netko isprobavao bez baterije, ali je provjerena informacija da se baterija cijelo vrijeme puni dok je tipkovnica prikopčana kabelom na PC što joj definitivno smanjuje vijek trajanja, nema onu krivulju histereze kao laptopi ili mobiteli da počne puniti tek kada nivo baterije padne recimo ispod 90%, već cijelo vrijeme radi punjenje i sa 99% diže na 100%.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 12:00   #3399
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor estugarda Pregled postova
PRO:
- Cherry MX Blue - najbolji switch za mene; ništa nije ni blizu što sam probao, a probao sam valjda sve osim ALPSA; dakle tipkanje je izvrsno kad je u pitanju switch, od zvuka do osjećaja....točno ono što trebam
Nisi probao ni promil, isto sam i ja mislio da su brown najbolji na svijetu dok nisam probao holy pande, a onda linearnu alpacu, od onda je alpaca u svim mojim tipkovnicama Za tebe, da meni su kalih box jade daleko najbolji clicky switchevi, mx blue kraj njih je kao renault naspram mercedesa, pogotovo osjecaj tipkanja i zvuk. Uostalom, imas sad hotswap, naruci par taktilaca boljih pa probaj. Sto se alpsa tice, imam blue, nista posebno meni nisu, acerova mehanika stara 25 godina i radi jos uvijek kao sat.


Citiraj:
Autor micek_kc Pregled postova
I ja, navukao se Danas na poslu kolega pakira neke kutije i ima onu plavu traku za markiranje, dobivam pomisli u glavi da mu je maznem malo da riješim tape mod
Ne to raditi, plava traka zbog svog ljepila ima svojstvo provodljivosti, nemali br ljudi je sprzio pcb. Tape mod se radi sa krep trakom (papirnatom).

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Prvo sam planirao probati taktilne Durock T1, ali sam otkrio U4Tx (navodno jako izražena taktilnost), mislim da će to biti to. U4T postoji više verzija, razlike su u boji kućišta, zvuku i nekim stemovima koje nisam još skontao https://bit.ly/3DPgV2f
U4t imas dvije verzije kucista, stara bijela i nova crna s novom smjesom, i naravno drukcija opruga, kod starog je 65g a kod novog 62 i 68.
Najbolji taktilni (za mene ) su holy pande, bolji taktilac ne postoji, a najizrazeniji bump imaju C3 kiwi, imam ih pa mozes probati ako zelis.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 31.01.2023. u 12:07.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 13:18   #3400
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor JuiceBox Pregled postova
U4t imas dvije verzije kucista, stara bijela i nova crna s novom smjesom, i naravno drukcija opruga, kod starog je 65g a kod novog 62 i 68.
Najbolji taktilni (za mene ) su holy pande, bolji taktilac ne postoji, a najizrazeniji bump imaju C3 kiwi, imam ih pa mozes probati ako zelis.
Želim, naravno!
Mislio sam da mi se blue sviđa radi klika, ali zapravo je taktilnost ono što očekujem.
E da, što se tiče zvuka, ako sam dobro shvatio neki taktilni daju zvuk samo kod downstroke, a neki i kod upstroke. Moram to još proučiti. Ako je tako, mislim da bi mi se više sviđali ovi prvi.

Danas sam se našao s kolegom tux-scooby, ponio čovjek K2 i Q8 u kafić da isprobam, svaka čast
Sad sam 100% siguran u Q3.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 13:32   #3401
1samek
Registered User
Moj komp
 
1samek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 26
Citiraj:
Autor micek_kc Pregled postova
Čak i ne izgleda loše! Iskreno ako planiraš na G915, probaj ju negdje prije jer meni je bila ogromno razočaranje, mushy mushy mushy keycapsi.
Imao sam G815 i vratio nazad, baš zbog tog jako lošeg typing experiencea, tipke plešu na sve strane, za te pare nema šanse

Zato kažem, ova jeftinjara će poslužit dok ne naprave nasljednika ili dok Razer DEATHSTALKER V2 ne pojeftini
1samek je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 14:06   #3402
FerrZG
Premium
 
FerrZG's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 167
Citiraj:
Autor micek_kc Pregled postova

I ja, navukao se Danas na poslu kolega pakira neke kutije i ima onu plavu traku za markiranje, dobivam pomisli u glavi da mu je maznem malo da riješim tape mod
Kao sto ti je kolega gore savjetovao, koristi krep traku za tape mod.
Sve Q-series tipkovnice defaultno imaju steel plate te je meni osobno tape mod na Q2 imao najveci pozitivni impact od svih modova koje sam radio na kvalitetu zvuka prilikom tipkanja.

A i najjednostavniji je za odraditi - doslovno istekas tipkovnicu, okrenes ju i odsarafis tih 8 sarafa, podignes bottom case i zakeljis 3 sloja krep trake preko straznje strane pcb-a koja ce ti tada biti vidljiva. Vratis nazad case i zasarafis.. u manje od 3 min si gotov
FerrZG je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 14:12   #3403
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,159
a spužvicu ne stavljate?bar smo nas par tako i traku i spuzvicu prije koliko ima ode nedi u temi...

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 15:06   #3404
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 343
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Prvo sam planirao probati taktilne Durock T1, ali sam otkrio U4Tx (navodno jako izražena taktilnost), mislim da će to biti to. U4T postoji više verzija, razlike su u boji kućišta, zvuku i nekim stemovima koje nisam još skontao
Ti si u amerika, trebao bi imati izbora...
Citiraj:
Autor JuiceBox Pregled postova
U4t imas dvije verzije kucista, stara bijela i nova crna s novom smjesom, i naravno drukcija opruga, kod starog je 65g a kod novog 62 i 68.
Najbolji taktilni (za mene ) su holy pande, bolji taktilac ne postoji, a najizrazeniji bump imaju C3 kiwi, imam ih pa mozes probati ako zelis.
U4T na QK65 trenutno, nisam još probao Holy Pande ali ovo mi je dosad definitivno najbolji taktilac koji sam isprobao. Koje Pande uopće tražiti? Ima meleon varijanti, a probao sam jedino Glorious. Inače imam U4T sa bijelim kućištima, ali kad sam naručivao je bio izbor između 62 i 67g (uzeo 62), mislim da su crna kućišta najnovija varijanta.

C3 Kiwi sam imao, fora su ali je zvuk viši, ni blizu dubok ko U4T.
tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 15:11   #3405
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Holy pande sa dropa.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 16:20   #3406
micek_kc
fanATIčni AMDovac
Moj komp
 
micek_kc's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: KC-ZG
Postovi: 1,311
Citiraj:
Autor JuiceBox Pregled postova
Ne to raditi, plava traka zbog svog ljepila ima svojstvo provodljivosti, nemali br ljudi je sprzio pcb. Tape mod se radi sa krep trakom (papirnatom).
Plava krep traka je bila Nisam toliko lud da sjebem novu tipkovnicu. To je bilo prvo sto sam pročitao da se ne radi

Znači trenutno imam brown, a dok sam probavao u Best Buyu, najbolje su mi ležale MX Blue i Silver. Znam da je nebo i zemlja između njih razlika, ali što onda probati a da je slično? Imam feeling na brown da kao da ne stiščem dovoljnio tipku, i zbog toga imam dosta grešaka.

Citiraj:
Autor 1samek Pregled postova
Imao sam G815 i vratio nazad, baš zbog tog jako lošeg typing experiencea, tipke plešu na sve strane, za te pare nema šanse

Zato kažem, ova jeftinjara će poslužit dok ne naprave nasljednika ili dok Razer DEATHSTALKER V2 ne pojeftini
Ja baš sad vodim borbe, ali ne sa tipkovnicom, nego mišem. Imam na testu Deathadder V2 Pro, novi V3 Pro, i Steelseries Prime wireless. Razmišljam naručiti još i Basilisk V3 Pro čisto da probam i teži miš.

Citiraj:
Autor FerrZG Pregled postova
Kao sto ti je kolega gore savjetovao, koristi krep traku za tape mod.
Sve Q-series tipkovnice defaultno imaju steel plate te je meni osobno tape mod na Q2 imao najveci pozitivni impact od svih modova koje sam radio na kvalitetu zvuka prilikom tipkanja.

A i najjednostavniji je za odraditi - doslovno istekas tipkovnicu, okrenes ju i odsarafis tih 8 sarafa, podignes bottom case i zakeljis 3 sloja krep trake preko straznje strane pcb-a koja ce ti tada biti vidljiva. Vratis nazad case i zasarafis.. u manje od 3 min si gotov
Ma ta plava traka je i bila krep, obična ona papirnata, zato sam ju i skenirao

Planiram I tape mod i force break. I vrlo brzo promjeniti brown switcheve.
__________________

AMD Phenom 9850be 2,5ghz@2,9ghz@OCZ Vendetta 2 700rpm
DFI Lan Party JR 790GX-M2RS
OCZ Blade 2x2Gb ddrII@1066mhz@1.8v
Gigabyte HD4850 1GB Multi Core @passive
Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
2xWestern Digital 6400aaks@RAID 1 + Seagate S-ATA 160gb@XXX
Tagan 480W Supersilent
Thermaltake V1000+ black with side window
Logitech MX500
DELL 2007FP

AMD Athlon 3000+(venice e3) stock
Abit AV8
Kingmax Superram 2x256ddr433 FHAS stock
Gainward 7600GT GS 256mb
Seagate Barracuda 80gb P-ata

Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
Denon AVR-3805 black finish @DIY 3.5mm > 2RCA(Neutrik RCA plugs)
Focal Jmlab Chorus S 726s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S CC700s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S SW700 classic finish@Bandridge Profigold Subwoofer Cable
Review Chorus S serije
Review Denon AVR-3805
micek_kc je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 20:28   #3407
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 343
Citiraj:
Autor JuiceBox Pregled postova
Holy pande sa dropa.
Probam uloviti negdje polovne za probu, i nadat se da nisu loše lubane

Citiraj:
Autor micek_kc Pregled postova
Znači trenutno imam brown, a dok sam probavao u Best Buyu, najbolje su mi ležale MX Blue i Silver. Znam da je nebo i zemlja između njih razlika, ali što onda probati a da je slično? Imam feeling na brown da kao da ne stiščem dovoljnio tipku, i zbog toga imam dosta grešaka.
Čekaj, ti se dvoumiš između clicky i linearnog switcha? A brown (taktilni) je u teoriji "lakši" odnosno ima mekšu oprugu od bluea, a sa brownom imaš feeling da ne stisneš do kraja...?

Ako je stvar jačine pritiska gledaj da su ti switchevi sa što mekšom oprugom, po tome bi ti najbolje legli silver ili neki linearac dobar, ne znam dal ti išta znači onaj bump na taktilnim ili clicky kad osjetiš da je tipka "odradila"... Budget linearci od onog što sam probao Gateron žuti ili Jwick crveni, za malo više recimo Gateron black ink
tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 13:01   #3408
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
2 dana nitko ništa ne piše, halo!

Ovo su EU shopovi koje sam uspio pronaći, ako znate još neki napišite:

https://www.caseking.de/
https://candykeys.com/
https://afterhours.hu/
https://coffeekeys.eu/en
https://www.eloquentclicks.com/
https://keygem.com/
https://mykeyboard.eu/
https://oblotzky.industries/

EDIT: dodao još shopova



btw. naručio Q3 kad stigne doći ću se pohvaliti
nisam žurio sa switchevima i capsima, za početak će biti stock + modovi

Zadnje izmijenjeno od: SPLiFF. 02.02.2023. u 17:36.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 13:29   #3409
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Može jedan savjet? Imam Roccat Suora FX kojoj je taman istekla garancija. Ekstra sam zadovoljan, osim što mi sad lijevi shift i N skoro da ne rade. Rade ako stisnem svom snagom, ali to je sranje. Ima li načina da se to nekako otvori i očisti, ili je za otpis?
https://www.amazon.com/Roccat-Suora-.../dp/B01N43DSIL
Jos jedan zadovoljni korisnik Suore

ja sam prvo poceo mijenjati i zalemit nove switcheve, pa promjenio jednu tipku pa dvije pa tri pa četri pa posla sve u PM i poklonio kolegi s foruma tipkovnicu nek lemi ako mu se lemi Trebao si to reklamirati na vrime dok je jos bila u garanciji...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 14:32   #3410
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jos jedan zadovoljni korisnik Suore

ja sam prvo poceo mijenjati i zalemit nove switcheve, pa promjenio jednu tipku pa dvije pa tri pa četri pa posla sve u PM i poklonio kolegi s foruma tipkovnicu nek lemi ako mu se lemi Trebao si to reklamirati na vrime dok je jos bila u garanciji...
A prije toga imao (imam još uvijek kući) Razer Blackwidow koja je razvila naviku da tipku registrira dva ili više puta. Nemam sreće s mehaničkima, idem si uzeti membransku popodne. Bar će raditi.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 15:20   #3411
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
2 dana nitko ništa ne piše, halo!

Ovo su EU shopovi koje sam uspio pronaći, ako znate još neki napišite:

https://www.caseking.de/
https://candykeys.com/
https://afterhours.hu/
https://coffeekeys.eu/en
https://www.eloquentclicks.com/
https://keygem.com/


btw. naručio Q3 kad stigne doći ću se pohvaliti
nisam žurio sa switchevima i capsima, za početak će biti stock + modovi
Fali ti
Mykeyboard.eu
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 16:08   #3412
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Preskočiti Candy, a koliko vidim po discordovima i mykeyboard je počeo s fušarenjem. Eloquent, keygem i oblotzky industries (i on ti fali a shop je vrhunski) su najbolji po meni.

Na oblotzky imate nk65 Olivia gotov keeb za 200€. Samo capsi se prodaju za vise od pola tog iznosa. Na njoj su nk sili switchevi. Po meni odličan početni 65% board
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 17:44   #3413
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Evo dodao sam i ta 2 na popis,
u prvom postu je autor krenuo s popisom ali nažalost nije nadopunjavao i sad ga više ni nema na forumu

Što se tiče CandyKeys bacili ste mi bubu pa sam ih preskočio, naručio sam direkt od keychron. Bolje i platit carinu nego se natezati s fušerima.

Juice, ti si očito u nekoj drugoj dimenziji, meni taj shop izgleda bezveze, nemaju skoro ništa na stanju i sve je preskupo

Kad spominjem preskupo, ovi capsi su mi drk-drk a cijena je za puš-puš
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 18:37   #3414
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Nema vorde, ja sam nekad bio admin ali odustao sto se vidi u potpisu , onda nisu bili svi toliko poznati, samo Candy i mykeyboard, eventualno oblotzky. Oblotzky preskup?! Oblotzky je jedini shop u EU koji na stanju ima i gmk i pbt setove i to još jeftinije od svih. Pogl na ostalima cijene

PBT Cherry Copper i Taro, dva najlijepsa seta koja sad mos kupiti, plus su PBT, a ne ABS kao gmk.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 19:09   #3415
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
A prije toga imao (imam još uvijek kući) Razer Blackwidow koja je razvila naviku da tipku registrira dva ili više puta. Nemam sreće s mehaničkima, idem si uzeti membransku popodne. Bar će raditi.


Ja sam si uzeo iz ljutnje Logitech K120, preporod te priče sa 10 il 50 milijuna klikova nek nose materi doma
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 22:06   #3416
estugarda
"Samo vodu ne!"
 
estugarda's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG istok > Legrad
Postovi: 1,717
Citiraj:
Autor JuiceBox Pregled postova
Nisi probao ni promil, isto sam i ja mislio da su brown najbolji na svijetu dok nisam probao holy pande, a onda linearnu alpacu, od onda je alpaca u svim mojim tipkovnicama Za tebe, da meni su kalih box jade daleko najbolji clicky switchevi, mx blue kraj njih je kao renault naspram mercedesa, pogotovo osjecaj tipkanja i zvuk. Uostalom, imas sad hotswap, naruci par taktilaca boljih pa probaj. Sto se alpsa tice, imam blue, nista posebno meni nisu, acerova mehanika stara 25 godina i radi jos uvijek kao sat.
Vjerojatno si u pravu jer se tih switcheva nakotilo čudo u zadnje vrijeme. Probao sam dobar dio Cherry MX-a. Cherry Brown mi uopće nije sjeo za razliku od Blue. Da ne pričam o Red. Ako se ne varam G915 ima rebrandirani Kailh switch. Bio je jako dobar po osjećaju u Clicky verziji,ali eto; kratkovječan. Pande nisam probao. Probao sam i zeleni Razerov clicky. I RomerG od Logitecha. I Asusov optički. Zaboravih više koji. Neki linear. Nekad davno sam imao Model M, ali bio sam klinac i jedino što sam zapamtio je zvuk i keycapsove koji su znali iskočiti...Na žalost, bacio sam je u smeće prije puno godina, kad sam dobio Pentium sa nekom jeftinom membranom koja je izgledala modernije tada. Pravi ALPS (iz 80ih) nisam probao nikad, ali sam čuo da je to najbolje što postoji iz više pouzdanih izvora. Daklem od toga svega što jesam probao, Cherry MX Blue mi je najbolji. Odgovara mi, valjda zbog prirode posla (puno shortcut komandi s kombinacijama tipki) da točno znam po osjećaju i zvuku kad će kliknuti.

Inače, dosta sam ovih dana koristio Ducky i mislim da sam se već naviknuo na malo manje keycapsove, ali zbog DE layouta bi si najradije zabio tehničku u oko. Ne znam u čemu je fora. U principu tipkovnicu i ne gledam kad pišem, ali sad stalno buljim u njemačke znakove i što je najgore stalno nabadam č,ć,ž. Valjda baš zato što razmišljam o tome. Mislim da moram nešto brzo smisliti...
__________________
It just works. Except when it doesn't.



CPU: AMD Ryzen Threadripper 2950X @ stock + Noctua NH-U12S
RAM: 4x16GB DDR4 Corsair Vengance LPX 3200
VGA: NVIDIA GeForce RTX 1080 Ti 11GB
SSD: Samsung Evo Plus 500 m.2 NVMe
HDD: Toshiba 3TB
PSU: Corsair CX650M
CASE: Fractal Design Meshify C
Display: Dell U2715h + U2407WFP
Audio: Asus Xonar U7 MK2 + Logitech Z-5500 5.1
Input: Logitech G915 + Logitech G602
OS: Windows 10 Pro x64


Asus N76VZ
CPU: 7-3610QM @ 2.30GHz
RAM: 2x8GB DDR3 HyperX 1600
VGA: NVIDIA GeForce GT 650m 2GB
SSD: Crucial MX100 256 GB
HDD: WD Scorpio Black 750GB @ 7200
Audio: Fiio Q1 DAC + AudioTechnica M50x
Input: Logitech G915 + Logitech MX Master 2S
OS: Windows 10 Pro x64


In progress...


CPU: AMD Ryzen 4350G @2.8GHz + AMD stock cooler
MBO: ASrock B550m Phantom Gaming
RAM: GSkill 2x8GB DDR4 3600MHz
VGA: AMD Vega 6
SSD: Samsung Evo Plus M.2 NVME 250GB
PSU: Seasonic 620W
CASE: Fractal Core 2300
Display: 32" LCD TV + BENQ W1070 DLP projector
Sound: Yamaha RX481 + ELAC Cinema 5.1
Input: Logitech vulgaris



CPU: AMD Athlon X2 5050e @0.8-2.6GHz + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Gigabyte GA-M720-US3
RAM: Kingmax 2x2GB DDR2 800MHz
VGA: Gigabyte GeForce 8600 GTS SP
HDD: Seagate 7200.10 250GB single platter (Speedy Gonzales)
PSU: Chieftec 400W
CASE: Frontier generic
Display: 22" LCD AOC 2230Hf + ACER X1160 DLP projector
Sound: Logitech S-220 2.1
Input: Logitech vulgaris
OS: Windows 8.1 PRO x64


2017: FX-8370E, ASRock 990FX Extreme3
2016: FX-8320E, Asus M5A97 PRO
2015: i7 6700k, Asus Z170-A
2014: FX-8350, ASRock 990FX Extreme3
2012: i7 3610QM, Asus N76VZ
2011: AMD Athlon II X4 640, Gigabyte MA770-UD3
2010: AMD Phenom II X6 1090T, Thuban, ASrock 880G Extreme3
2010: AMD Phenom II X4 Deneb 945, Gigabyte 790X-DS4
2009: Intel C2Q Q6600, GIGABYTE EP31
2008: AMD Athlon X2 Winsdor 5600+ AM2, MSI K9N Neo V3, Gigabyte 790x
2008: Intel Core2Duo T7200, Toshiba A100-847
2007: AMD Athlon X2 4600+ Manchester S939, ASUS A8n32-SLI Deluxe
2005: AMD Athlon 64 3200+ Venice S939, Asus A8V Deluxe
2003: AMD Athlon XP 2400+ Thoroughbred, Matsonic MS8137C
2003: Intel Pentium III Mobile 1000 Tualatin, Compaq Evo N110
2002: AMD Duron 1200, Matsonic MS8127C
2001: AMD Duron 800, Matsonic MS8127C
1998: Intel Pentium II 300 Klamath
1996: Intel Pentium 120
1993: Intel i386SXSA 40MHz(turbo)
1991: Intel 286 @20Mhz



Zadnje izmijenjeno od: estugarda. 03.02.2023. u 08:26.
estugarda je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 23:07   #3417
micek_kc
fanATIčni AMDovac
Moj komp
 
micek_kc's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: KC-ZG
Postovi: 1,311
Citiraj:
Autor tun3 Pregled postova
Čekaj, ti se dvoumiš između clicky i linearnog switcha? A brown (taktilni) je u teoriji "lakši" odnosno ima mekšu oprugu od bluea, a sa brownom imaš feeling da ne stisneš do kraja...?

Ako je stvar jačine pritiska gledaj da su ti switchevi sa što mekšom oprugom, po tome bi ti najbolje legli silver ili neki linearac dobar, ne znam dal ti išta znači onaj bump na taktilnim ili clicky kad osjetiš da je tipka "odradila"... Budget linearci od onog što sam probao Gateron žuti ili Jwick crveni, za malo više recimo Gateron black ink
To i je sranje, najradije bi imao dvije tipkovnice sa Blue i sa Silver switchevima i da vidim koje će mi bolje leći. Znam da mi se sviđaju dvije dijametralno suprotne stvari.

Citiraj:
Autor JuiceBox Pregled postova
PBT Cherry Copper i Taro, dva najlijepsa seta koja sad mos kupiti, plus su PBT, a ne ABS kao gmk.
Oba su prekrasna!
Citiraj:
Autor estugarda Pregled postova
Inače, dosta sam ovih dana koristio Ducky i mislim da sam se već naviknuo na malo manje keycapsove, ali zbog DE layouta bi si najradije zabio tehničku u oko. Ne znam u čemu je fora. U principu tipkovnicu i ne gledam kad pišem, ali sad stalno buljim u njemačke znakove i što je najgore stalno nabadam č,ć,ž. Valjda baš zato što razmišljam o tome. Mislim da moram nešto brzo smisliti...
Ovo I mene pati na ISO UK layoutu na Q3. Znaći pogoditi Ž je tako teško da moram pogledati tipkovnicu

Glupa navika od zadnjih godinu dana na laptopu sa ANSI layoutom, Ž je odmah iznad malog entera i to me toliko isprogramiralo da ću popizditi. O tipkama 90'+ i njihovom podznakovlju da ni ne pričam.
__________________

AMD Phenom 9850be 2,5ghz@2,9ghz@OCZ Vendetta 2 700rpm
DFI Lan Party JR 790GX-M2RS
OCZ Blade 2x2Gb ddrII@1066mhz@1.8v
Gigabyte HD4850 1GB Multi Core @passive
Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
2xWestern Digital 6400aaks@RAID 1 + Seagate S-ATA 160gb@XXX
Tagan 480W Supersilent
Thermaltake V1000+ black with side window
Logitech MX500
DELL 2007FP

AMD Athlon 3000+(venice e3) stock
Abit AV8
Kingmax Superram 2x256ddr433 FHAS stock
Gainward 7600GT GS 256mb
Seagate Barracuda 80gb P-ata

Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
Denon AVR-3805 black finish @DIY 3.5mm > 2RCA(Neutrik RCA plugs)
Focal Jmlab Chorus S 726s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S CC700s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S SW700 classic finish@Bandridge Profigold Subwoofer Cable
Review Chorus S serije
Review Denon AVR-3805
micek_kc je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2023., 10:30   #3418
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Što se tiče CandyKeys bacili ste mi bubu pa sam ih preskočio, naručio sam direkt od keychron. Bolje i platit carinu nego se natezati s fušerima.
I, jel stiglo?
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2023., 11:14   #3419
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Baš sad dobio poruku od DPD, sutra dostavljaju
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 16:30   #3420
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Stigla!

Uf, kakva mrcina i kako je dobro tipkati na njoj, iako su switchevi drek, uopće mi se ne sviđaju (Gateron G Pro Brown). Ultra slabi tactile bump, više su kao neki linearni koji zapinju.
RGB sam odmah isključio, ne sviđa mi se, previše probija ispod tipki.
Kinezi naravno zaboravili poslati baš sve alate koji su navedeni na službenoj stranici pod "What's in the box?", tako da zasad ništa od modova. Uzeo sam odmah i FR4 plate.

Jedna čudna stvar, nakon kraćeg natipkanog teksta boli me palac s kojim lupam razmak



SPLiFF je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na