Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2021., 16:53   #3061
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Ja sam sebi složio isto kao i ti, još i OpenVPN isto na njemu. DS218+ imam. I jošs 2x disk na USB 2 i 4 TB. Tu mi se radi backup jako bitnih stvari.

Zakupljene domene imam. U dockeru složeno update ddns na godaddy i namecheap tak da su domene uvije žive i imam složen web server isto.

Klinci koriste samo Photos na mobovima (na kompu imaju svak svoj folder/shortcut i kad slikaju za školu automatski im sve u tom folderu), žena Photos i Drive a ja Photos, drive, vpn, mail, download station, i sve što može ostalo
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 17:48   #3062
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Zbog korištenja na poslovnim laptopima (žena i ja) gdje nemamo mogućnost dizati vpn, ne vidim drugu alternativu osim korištenja Quickconnecta ili vlastite domene, tj pristup kroz browser.

Domena mi je na cloudflareu, firewall je dosta striktno podešen, a lokalno još gledam kako to najbolje složiti - dal dozvoliti direktan pristup na nas ili preko nekog proxy managera, dal otvarati port na ruteru svima izvana ili samo cloudflare ip rangeu, izvagati pros i cons pa složiti to i zaboraviti.


Jedino ne mogu skužiti jednu stvar - otvorim link u browseru (mojnas.com), drag n dropam neki dokument - uredno se uploada. Na isti način želim dropati nešto od 300mb - neće, ne uploada, nema traffica. Upload task stoji u notifikacijama, ali ne mrda s 0%. Zna netko zašto?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 20:36   #3063
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 987
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Jedino ne mogu skužiti jednu stvar - otvorim link u browseru (mojnas.com), drag n dropam neki dokument - uredno se uploada. Na isti način želim dropati nešto od 300mb - neće, ne uploada, nema traffica. Upload task stoji u notifikacijama, ali ne mrda s 0%. Zna netko zašto?

Neki browseri ne mogu hendlati tolike fajlove u drag+drop načinu rada. Ja sam to rješavao tako što sam imao portable Chrome za takve stvari. Inače ga nemam instaliranog na PCu.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 20:55   #3064
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,568
A zašto uopće browser za takve zadatke ?
Vrati se malo osnovama tj. programima kojima je to normalni zadatak.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 21:38   #3065
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Neki browseri ne mogu hendlati tolike fajlove u drag+drop načinu rada. Ja sam to rješavao tako što sam imao portable Chrome za takve stvari. Inače ga nemam instaliranog na PCu.
Ukratko, upload fajla od 200MB ili 6GB prolazi na Google Drive webu, cak i na DSM-u AKO mu pristupam preko lokalne mreze. Znaci nije do browsera. Cim mu pristupim preko domene, manji fajlovi prolaze, ali ovi 200+MB ne. Gledam po Cloudflareu, ne mogu skuziti ima li neka opcija koja mozda tamo smeta.
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A zašto uopće browser za takve zadatke ?
Vrati se malo osnovama tj. programima kojima je to normalni zadatak.
Na poslovnim kompovima nemamo bas puno administrativnih sloboda, iza vpn-a smo, pa krecem od najlaksih metoda. Uz to mora biti i wife&mom friendly.

Ja bi vjerojatno u repou appova mogao naci neki odobreni ftp klijent, ali lako za mene, ja cu se snaci.

Ako mater bude htjela uploadati 50MB neoptimiziranu prezentaciju, pa kaze da joj ne radi... To ce se mooozda dogoditi jednom godisnje, ali nije razlog da ignoriram to jer mi ogranicava krajnjeg usera.

Synology drive i vpn ipak nije opcija osim za privatne kompove, tamo ce se iskoristiti.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 00:09   #3066
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Gledam po Cloudflareu, ne mogu skuziti ima li neka opcija koja mozda tamo smeta.
Naravno, pogledaj šta im pise u ponudi planova:
100MB Free and Pro
200MB Business
500MB Enterprise by default (contact Customer Support 35 to request a limit increase)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 00:29   #3067
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Auklinac, nisam uopce isao za tim da se to ogranicava, kopao sam samo po dashboardu i postavkama. Ah! A koje je jos dobro mjesto za prenijeti domenu?

Edit: aha ovo sve ima veze kada koristim njihov proxy. Kazu kad se ugasi proxy, nema limita - ali IP ti je izlozen. Nista, nazad za stol...

Tnx za ovaj info!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 10.11.2021. u 01:04.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 16:36   #3068
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Nabavio sam si i upogonio NAS kod kuće. Riječ je o Synology DS216play.

E sad jedno pitanje, koje nisam uspio googlanjem prokljuviti kako i što.

Dakle želim pristup pojedinim slikama i video materijalima baš preko interneta. Za slike koristim Synology Photos na DSM7 i mobilnu aplikaciju na iPhoneu. I to radi ok preko Quick Connect servera od Synologyja. Međutim problem je sa video zapisima.

Aplikacija na DSM7 je Video Station i DS Video na iPhoneu. E sad, DSM7 servisi koriste port 5000 (HTTP) i 5001 (HTTPS) za Video Station preko kojed ide reprodukcija video materijala. Kako i ta konekcija na internetu ide preko QuickConnect Synology servera sama aplikacija na iPhoneu kaže:

"spajate se na vaš NAS putem QuickConnecta i to utječe negativno na performanse, pa vam preporučamo da zbog boljih performansi na svom routeru odredite port forwarding"

Isto tako, reprodukcija mi ne radi preko HTTPS, nego samo preko HTTP porta i help isto spominje port forwarding
https://ibb.co/jJZX8MF

Ako može netko pomoći ili uputiti dalje. Kućna mreža je jedno, a ovo mi je nešto sasvim novo.

PC i NAS mi imaju statičke IP adrese u mojoj kućnoj mreži (ako to nešto znači)
pogi je online   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 16:47   #3069
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,568
Pa ukratko traži od tebe da ispravno postaviš PortForward u routeru,
to prvo zahtjeva da nisi iza CGNAT - a,
imaš fiksnu ip adresu na NAS - u a to je i potrebno za podesiti PortForward.

Jedna od opcija je da za video omogućiš da može koristiti HTTP protokol.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 18:19   #3070
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa ukratko traži od tebe da ispravno postaviš PortForward u routeru,
to prvo zahtjeva da nisi iza CGNAT - a,
imaš fiksnu ip adresu na NAS - u a to je i potrebno za podesiti PortForward.

Jedna od opcija je da za video omogućiš da može koristiti HTTP protokol.
Kao što Nikky kaže, prvi korak je da provjeriš da nisi iza cgnat.
Nadalje moraš postaviti DDNS. Imaš više načina, a mislim da Synology nudi i svoj servis.
Onda otvaraš sve potrebne portove prema fiksnoj LAN IP adresi NASa.

I to je to.

Ako koristiš VPN, to nešto komplicira stvari.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 18:38   #3071
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ok, mogu potvrditi da se zvucna slika ne mijenja ako prisilno stopiram ventilator. Diskovi jednostavno sume dok je sustav u idleu. Preko dana cak i nije drama, ili dok radi klima, ali navecer kad mi je doma mrtva tisina postanem malo nervozan


Ja sam isto pokušao utišati NAS. Nemam ga gdje drugdje držati nego u svom kutku dnevnog boravka.



1. iskapčanjem ventilatora i isključivanjem beepa kad se detektira kvar ventilatora. Međutim temp sustava je narasla preko 60 stC pa sam odustao od toga i vratio ga na Quiet mode (vent)



ali kako se ni meni vent zapravo ne čuje nego također diskovi dok su u idleu, napravio sam točku 2.



2. stavio sam ga u spužvu od nekakve grafulje i pokrio sa poklopcem kutije maxtv prijemnika kojoj sam izrezao zadnju stranicu da vent slobodno ispuhuje







temperature sustava ne prelaze 50stC, a diskovi se ni nisu nikad posebno grijali (do 40stC)

Sad je bolje što se tiče buke
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9

Zadnje izmijenjeno od: pogi. 21.11.2021. u 18:46.
pogi je online   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 18:59   #3072
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 548
Kod mene je NAS u hodniku, ali uzel sam limenu kutiju iz ikee koju sam složiš doma. Izbacio sam zadnu stranicu da mogu kablovi u nju te da ima ventilaciju. Kupio metar alu profila, izrezao na 25 cm i izbušio rupe (stražnja stranica ima rupe i poslužila je kao polica), stavio QNAP nutra i modem a još moram jedan mali disk i ruter ugurati.


Ima vrata pa sam ih pritvorio i ostavio malo otvorena da ima protok zraka:


spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 10:30   #3073
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Kao što Nikky kaže, prvi korak je da provjeriš da nisi iza cgnat.
Nadalje moraš postaviti DDNS. Imaš više načina, a mislim da Synology nudi i svoj servis.
Onda otvaraš sve potrebne portove prema fiksnoj LAN IP adresi NASa.

I to je to.

Ako koristiš VPN, to nešto komplicira stvari.
Premalo znam zasad o tome.

Ono što dosad znam je da taj softver od Synologyja koristi portove 5000 za HTTP i 5001 za HTTPS, a inače je za HTTPS TCP port 443.

i kako zaobići taj Synologyjev server https://quickconnect.to/user_name tako da mobilna aplikacija direktno pristupa NASu kod kuće radi boljih performansi i da još to bude i sigurno.
pogi je online   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 10:39   #3074
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Po meni, označi "force https" ili tako nekako, kako bi Synology koristio samo HTTPS port.
Onda napravi port forward za 5001 na fiksni LAN IP na kojem je Synology.

Neke aplikacije koriste druge portove, tako da moraš i na njima napraviti port forward ukoliko ih želiš koristiti: https://kb.synology.com/en-me/DSM/tu...ology_services

Ukoliko imaš public IP kod svog ISP-a, sve bi trebalo raditi. Ako nemaš, moraš ih tražiti da ukinu CGNAT za tvoj račun (HT i Optima to rade bez nekih problema, za ostale ne znam).

Kada ovo napraviš, isključi mobitel s wifi i vidi da li može pristupiti Synology putem https://IP:5001
Ako može, sve je u redu. Ali sada imaš problem što ti ne znaš koji je tvoj IP (mijenja se jednom dnevno) i moraš na neki način riješiti DDNS. Najlakše je na razini routera, ukoliko podržava. Ali možeš i na ratini Synology softwarea: https://kb.synology.com/en-us/DSM/he...ddns?version=6

I nisi odgovorio, da li koristiš VPN na Synology ili ne?

EDIT: Možda ti je bolje ne forsirati https dok ne podesiš sve. Kada vidiš da radi na portu 5000, radit će i na 5001 (ako si sve isto napravio).

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 22.11.2021. u 10:50.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 12:02   #3075
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Svog sam slozio (i jos uvijek nesto fajn tjunam) na nacin da sam uzeo domenu za saku dolara (u ovom primjeru domena je "nas.hr"). Nisam siguran hoce li ti ista od ovoga biti korisno ako se NE planiras igrati s vlastitom domenom pa posem ovo i za ostale, a i za to da me mozda netko uputi ili ispravi, ako sam negdje zajebo

Login portal - DSM
Pod domain sam unio domenu za pristup DSM-u "nas.hr". To koristim kada mi treba pristup DSM-u i ostalim appovima. U vecini slucajeva koristim ovo ispod.

Login portal - applications
Appovima koje koristim sam podesio njihov customized domain. Npr filestationu pristupam preko "files.nas.hr", "drive.nas.hr" i sl. Preduvjet je da u DNS postavkama kod providera svoje domene dodas potrebne CNAME-ove - to je nevezano za NAS.

Opcionalno:
Login portal - advanced
Tu sam podesio proxy koji mi preusmjerava promet sa "plex.nas.hr" na shield tv koji mi vrti plex server ili "vault.has.hr" gdje hostam bitwarden password manager i sl... Ako imas neke servise na kucnoj mrezi nevezano za sam NAS/DSM, a zelis im pristupiti izvana na jednostavan nacin, tu mozes preusmjeniti promet na pravu adresu.

U ruteru sam otvorio samo portove 80 i 443 prema NAS-u.

Security - firewall - edit rules:
Tu ces polako doci i do potrebe za podesavanjem NAS-ovog firewalla pa pazi da otvoris samo ono sto ti zbilja treba i koristis. Preporuka je da zadnji rule u firewallu bude deny all, a iznad tog rulea omoguci sto ti treba

E sad dolazis do drugog "problema" - zastite svog public IP-a i pristupa izvana. Ako ne planiras koristiti neki oblik zastite svog public IP-a, mogao bi imati dosta nepozeljnih upita i tkoznacega. To mozes rijesiti na par nacina:
1) preseliti domenu na Cloudflare i koristiti njihov proxy+firewall cime ces filtrirati pun k random upita i botova. Mana je sto na ovaj nacin ne mozes uploadati fajlove vece od 100MB (Cloudflare proxy ogranicenje).
2) ako nastavis bez proxyja, imho nije lose podesiti block listu na samom NAS-u pa ces na taj nacin uspjeti blokirati barem neke poznate "lose IP-eve":
https://mariushosting.com/ip-block-list/

I na kraju kad si gotov sa svime ovime, ostaje cackanje po certifikatima, forsanje SSL-a, integracija Synology appova na raznim kompovima s custom domenama (Active backup, Drive).

I sve ovo do sada radi bez potrebe za VPN-om, sa svakog kompa/moba koji ima pristup netu ili koristi Synology appove.

U svakom slucaju, imam VPN i koristim ga ako pristupam admin accountom. Trenutno vrtim OpenVPN na NAS-u, ali u planu je PiVPN Wireguard split tunnel, samo dok shvatim kako zbilja natjerati cudo da radi kao split tunnel. Neka druga tema...

Nisam jos sve do kraja slozio, ali je setup u pogonu i funkcionira. Dosta vremena mi ode na informiranje i "best practices". Trenutno zavrsavam pricu oko certifikata i razmisljam bi li sve ostavio kako sam ovdje opisao (podeseno kroz DSM login portal) ili dignuti proxy manager (Traefik) na RPI-ju i sve kroz njega. Svakako mi je u planu jednom savladati taj Traefik, cisto za osobni gust
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 15:28   #3076
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Cemu forsirate tuđe “domene”
Kad synologic ima svoj “dyndns” i sasvim ok radi
I ukljucis 2fa sekjuriti za login
I to je to
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 22:17   #3077
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
A šta ćeš, educational purposes only

Btw ako kome bude trebalo, pošto DSM ne nudi Cloudflare DDNS, moguće ga je ručno dodati na listu i podesiti kroz "external access - DDNS":
https://github.com/joshuaavalon/SynologyCloudflareDDNS/

Alternativa koju sam do sada koristio je Docker container:
https://registry.hub.docker.com/r/oznu/cloudflare-ddns/
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 09:49   #3078
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Dečki,

jedno retardirano pitanje

Na NAS-u imam 2.2TB u smeću. Malo me iznenadila količina i nikad nebi pomislio da sam ja toliko toga obrisao

To se slobodno obriše bez posljedica, jelda?

Isto tako, kaj mislite o novim WD optinand diskovima 20GB+? Jel bi to bilo dobro za stavit u NAS za usere poput mene koji trebaju puno prostora?
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 09:54   #3079
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Dečki,

Isto tako, kaj mislite o novim WD optinand diskovima 20GB+? Jel bi to bilo dobro za stavit u NAS za usere poput mene koji trebaju puno prostora?
Vidi na podforumu o HDDovima CMR vs SMR diskovima.

WD, čini mi se, velike diskove radi kao SMR koje između ostalog proizvođačima paše kod diskova velikog kapaciteta zbog gušćeg zapisivanja, ali je ponekad proces zapisivanja sporiji.
pogi je online   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 09:57   #3080
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Ne, ovaj 20TB nije SMR.

Ali opcenito tesko da ga neko trenutno ima da moze reci nesto vise iz osobnog iskustva. A i pitanje kakva ce biti kvaliteta/izdrzljivost.

Mozda da se odlucis za 16-18TB trtenutno ako ti bas treba ta kolicina prostora.

Ja sam evo bas danas zavrsio RAID rebuilding sa 14TB diskovima (umjesto 8 TB). Zamjena jednog 8TB sa 14TB u DS1817+ raid rebuild traje 75 sati za JEDAN i tako tjednima .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 10:49   #3081
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Pa ne treba mi trenutno, imam još nešto placa. Čisto da znam dal bi bila ok opcija u buducnosti
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 11:04   #3082
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Da bacim malo i ja kaj mutim doma i moja neka iskustva s tim.

Synology DS216j ide u penziju lagano, ostat ce mozda samo kao VCR za kamere, ako ne nadjem nes bolje na novom DIY NASu (trenutno evaluiram neke open source alternative).

Ono kaj sam slozio je sljedece:

OS:
- Unraid OS (s licencom, kupio sam, jeftino je, lifetime je <3 )

NAS:
- Fractal case (8 diskova stane)
- neka cheapo ploca sa 6 SATA portova
- i7 2600k (jer sam ga vec imao), 24GB RAM (jer sam ga vec imao, znam da je too much)
- 10TB diska (4+4+2 + 4TB parity drive)
- ultratiho, na poziciji di sam ga stavio se JEDVA cuje i nikom ne smeta nikad (slike sibnem poslje kad malo slozim kablove)
- temperature ~30 idle, ~38-40C load, CPU ladi jaja 95% vremena

Na tom se vrti:
- pihole (docker)
- vpn (docker)
- home assistant (work in progress) (docker)
- plex server (docker)
- torrent client (app)
- tu i tam svasta nes kad kemijam i isprobavam
- AWS skripte za daily S3 Glacier backup (samo najnuznije stvari, cca 120GB slika/dokumenata)

Par crtica samo:
- ukupan trosak NAS masine bez diskova (sve uzeo rabljeno) je nekih ~900 kn i 2 mjeseca pecanja po PCE/Njuskalu
- Unraid je super, ali nije za joe-average usere, rekao bi da treba nekih pred-znanja ili dobar google-fu za skonfigurirat ga kvalitetno
- lifetime licenca je 50ak dolara, ne sjecam se, al' jako malo para za jako puno muzike ako nekom ovak nes treba
- svrha je da glumi kucni mozak za smart home, storage unit za potrebne stvari i multimedia centar za filmove i serije jer mi se ipak ne placa 6 streaming servisa mjesecno nego samo 2
- transferi vecih fileova su zakucani na 115 MB/s (za razliku od Synologya koji je preslab i jednostavno umire kod 70 MB/s at best), mali fileovi ionako bottleneckaju na IOPS-ima diska
- planiram dodat cache SSD od 500 GB jer mi ionako stoji bezveze, sto ce drasticno ubrzat read/write malih fileova (nadam se, iskustva kroz par tjedana)
- cijela masina dise ultra lagano i load je mizeran i kod kopiranja - osvjezenje naprema Synologyu koji je uvijek na 80% ili vise zbog preslabog CPU-a i premalo memorije
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 13:05   #3083
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Super zvuči. Da osobno idem na DIY NAS išao bih na Xpenology jer mi se ne da učiti ponovno gdje što i kako postaviti. I jako me svrbi već preko godinu dana da napravim DIY NAS s 4 diska, ali pošto su mi obavezne 3 CAM licence, a Xpenology ima samo 2, niti ne počinjem. Imam kupljenu licencu, ali nema načina da ju iskoristim na Xpenology uređaju...
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 13:47   #3084
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Da, razmisljao sam i o Xpenu, al' vec imam Synology device, ne trebam jos jedan DSM. Plus, Unraid mi se vise cini za power usere i nema "shady" licenci ako koristim Xpenology. Vrlo vjerojatno cu neki 3.5 inch 1TB disk sibnut u Synology DS216j da sluzi ko NVR samo i da mogu zadrzat onu aplikaciju za to... a licence nadokupim tih 2 kaj mi fali, iako mi je malo lame da uz takav device samo 2 licence daju... bilo bi onda ok da je device jeftiniji i dodje sa 0, a dokupis za 10 eura po uredjaju...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 18:25   #3085
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Pozdrav.


Trebam pomoć.

Ovak što meni treba. Poslovni korisnik. Mali ured, home office. Projektiranje i programiranje specifičnih uređaja. Dosta koristim virtualne mašine. Virtualke su mi do 200GB. Projekti. Ono što je ful bitno mi je redudancija. Imam projekte koji su puno love i ne želim izgubit ni u kojem slučaju. Na radnoj stanici imam 2.5TB SSDova, i nije mi neki bad ak mi treba virtualka učitat je, pa radit na njoj, i kasnije je vratit. Padalo mi je na pamet 10 Gbit pošto imam provučen cat 7 po svuda, pa bi onda mogao virtualke otvarat direktno.

Osim rada doma, imam potrebu pristupit nekim projektima i fajlovima na terenu (worldwide) i želim imat pristup tim fajlovima iz hotela. Doma/ured mi je internet 1/0.1 Gb/s, nažalost dinamička IP adresa. Koliko kužim SYNOLOGY ima tak nešto, odnosno ima neki DNS.


Ne bi davao više od 1k€ bez diskova. Buka me živcira, pa bi za diskove kupio ssd, tipa 4 po 1GB il 4x 2 GB SATA, rješenje mora bit tiho (RAID 10).



Gledao sam nešto tipa QNAP HS-453DX, al mi je retardirano 2 sata i 2 nvme. Da je 4 SATA bi mi se više sviđalo.

Dal postoji nešto što me može zadovoljit, il moram radit DIY....što mi se ono totalno neda+ zajebancija oko DNS.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 18:34   #3086
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
https://www.synology.com/en-us/products/DS920+#specs

4xsata + 2nvme
Cca 5000kn bez diskova
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 19:18   #3087
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
https://www.synology.com/en-us/products/DS920+#specs

4xsata + 2nvme
Cca 5000kn bez diskova
Jel ide na taj upgrade kartica 10 Gb/s?
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 08:27   #3088
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne ide. Ali imaš mogućnost link aggregationa 2 LAN porta svaki od 1Gb.

Koliko vidim na njihovoj tražilici, samo njihovi 6+ bay NASovi imaju 10Gb portove. U tom slučaju bi te zadovoljio model DS1621+ kojeg imaš na Amazonu za 904€ uz dodatnu 10Gb LAN karticu (dnu specifikacija imaš još par modela koji odgovaraju). Ili 1621xs+ koji je već ima integriranu, ali dođe 1.600€.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 26.11.2021. u 08:37.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 08:42   #3089
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Sa LA nece dobiti 2 Gb/s ako si na to ciljao.

Tako da za 10 Gb/s treba jaci nas i kartica kako je vec spomenuto sto se tice Synologya. Qnap ima nekih modela sa 2.5 Gb/s Lanovima pa mozda to pogledati
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 20:06   #3090
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne ide. Ali imaš mogućnost link aggregationa 2 LAN porta svaki od 1Gb.

Koliko vidim na njihovoj tražilici, samo njihovi 6+ bay NASovi imaju 10Gb portove. U tom slučaju bi te zadovoljio model DS1621+ kojeg imaš na Amazonu za 904€ uz dodatnu 10Gb LAN karticu (dnu specifikacija imaš još par modela koji odgovaraju). Ili 1621xs+ koji je već ima integriranu, ali dođe 1.600€.

Za 7400kn ga ima i u HR (DS1621+, jedini koji me zadovoljava), kasnije ga mogu nadogradit. Ima sve što mi treba osim 10G eth. Gledam te NAS diskove (mehanički) i dosta su skupi.
Kak meni neće bit puno pisanja, tak da me zaboli. Kupim 2x2TB neki osrednji SSD u startu i samo ih filam do 6 komada.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na