Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2021., 13:28   #931
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,605
Zove me frend maloprije, traži da mu preporučim kakav novi komp da uzme. Pitam zašto (uredska konfiguracija na Win 7, stara nešto više od 5 godina)

Došli mu iz A1 zamijeniti router. Čovjek došao, pospajao (uzeo UTP-e iz starog routera i uštekao ih u novi).

Frend upali komp, na kompu nema neta (spojen je direkt UTP-om na router). Pita čovjeka zašto net ne radi, a frajer mu odgovori da ima prestar komp i da će morat kupiti novi.

Vodim ga kroz control panel da provjerimo IP adrese. Netko mu je ranije složio mrežu i postavio statične IP adrese. Problem riješen prebacivanjem na automatsku.

Sve više pritužbi čujem o A1, ali da ovakvo smeće od tehničara možeš biti, da ljudima savjetuješ kupovinu novog kompa bez da provjeriš osnovnu stvar kao IP adresu...stvarno jadno.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 13:52   #932
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,270
radio u toj bransi kod privatnika. svega se nagledas.
ali ima situacija gdje su tvrtke kupile racunala od HT-a, izredali se kod svih operatera. na kraju uzeli optiku od a1 i opet isto sve ko krepano.
moj laptop full 100/100. njihov pc 7/0,1...

ukratko kupili su od HT-a all-in-one. po ugovoru racunala su trebala imati pristojan stroj za to vrijeme, ali bitna stavka je 8GB memorije kako je stajalo u ugovoru. u svih pet racunala bio je keksic od 2GB, a apetiti aplikacija + win su veci...


ali istina je da tehnicari ne ulaze u dubinu problematike i lupetaju svasta.
nekada tehnicar se nade u g***** jer nije napravit izvid.

a strasno je koliko i korisnici stede na infrastrukturi pa su jos bezobrazni.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 14:16   #933
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Tehničari A1 u zadnje vrijeme nisu najbolji.
Primjer, imam otvorena 2 naloga iz veljače i ožujka koji još nisu zatvoreni.
Prvi, nisam mogao snimati HBO kanale na prijemniku. U pdf-u A1 piše da se HBo snima. Prijava od 26. veljače. (sada je 13.4.)


Nakon toga prijavljujem 9.3. da mi Sport Klub kanali na 208 (modul) ne otvara otkako imam mozaik, već samo na poziciji 44 i 46 HD. Tj da za SD nemam pretplatu a HD imam i da je to glupo jer mi je običaj otvarati na 208.

Dogovoreno da 10.3. tehničar u 13h dolazi vidjeti. Ja kažem da dobro, iako da to trebaju preko modula riješiti, prolazi 14h, nitko ne dolazi, zovem ih "tehničar će doći strpite se".
Nitko nije taj dan došao, ja bezveze satima čekao doma.
Nitko nije uopće došao do danas, to su "riješili" kada su dodali Arene 1.4. pa mi sada na 208 su u HD-u.
Međutim, netko me od tehničara mogao taj dan nazvati da neće doći jer nema potrebe da dolazi jer ne može riješiti, nego sam glupo čekao dolazak.

A HBO sam sam riješio da sam instalirao HBO aplikaciju na smart tv i u nju se logirao s A1 podacima pa imam HBO GO bez naknade.

__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 16:05   #934
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
@Ag008: Znaci da kombinacija novog Mozaik paketa i starog Kaona 1200 (umjesto Kaona 4020) ipak jos ne radi kako bi trebalo ili...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 16:20   #935
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Svi kanali rade (samo bi raspored bio malo drugaciji na One tvu) osim snimalice na HBO.
Ne znam zasto na starom Kaonu nisu omogucili snimalicu HBOu.
Čak i izmjena Mozaik paketa je dodana na Kaon 1200.
A ne želim novi Kaon 4020 jer bi tada imao totalno drugaciji raspored na modulu i prijemniku.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 17:27   #936
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,270
nemas SD domace kanale (hrt, rtl, doma)?

nemam mozaik
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 18:11   #937
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Imam HD i SD domaće kanale.
HRT 1,2,3 HD... na pozicji 1,2,3
i opet na 20,21,23 u SD-u, ali uvijek gledam u HD-u.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 19:33   #938
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,270
Meni je 1,2,3... SD, pa od 13 HD

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 22:29   #939
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Koji prijemnik imaš?
Vrati ga na tvorničke ili napravi pretragu kanala, obriši svoju itd
Morao li bi ti biti HD kanali (HRT, RTL) i na starom Kaonu 1-10.
Meni stalno Kaon vuče nove postavke (bude i poruka na glavnom izborniku), isto jutro kada su dodali Arene su bile već na kanalu 208.

Ne znam ima li moj Kaon noviji softver od ostalih:
Digitalni prijamnik: KAON/7584
Softver: VM1200_CABLE-1.0.24.2-NEXX_1.53
Aplikacija: NEXX 1.53 1-2


Nego poslao sam e-mail Marini N***, iz A1 koja slaže pdf-ove, jer od zadnje izmjene na njihovom webu nema raspored kanala za stari box/ modul za mozaik pakete.
Maknuli su onaj stari a novog nema

A za modul nije isti raspored kao i za One TV, 7 dana, još mi nije poslala popis.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 23:34   #940
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,270
Isti Kaon imam s istim fw. S tim da ja nemam mozaik paket.
Uzeo sam uslugu u srpnju prosle godine i uz to uzeo dodatno prosireni paket.


Prije koji dan trazio sam ih popis pdf i mozes ga naci na njihovoj stranici na fb.
Al njima nije nikako jasno da stari korisnici ne vide ispravno dodatne pakete.
Meni recimo kada udem u aktivne pakete - prosireni, prikazuje sve osim arena kanala. Cak mi pokazuje da su HRT HD kanali u sklopu prosirenog paketa. I naravno ne mozes njima nista objasniti unatoc slanim slikama. Tuku oni svoje kao Maks po diviziji.

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 17:36   #941
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Danas me zvali iz T-coma i nude sve i svašta. Naravno treba pod hitno skupiti korisnike na njihovoj optičkoj mreži. Kada sam rekao što trenutno imam i po kojoj cijeni odmah cijena išla dole za 20 kuna, no đabe im to kada je u paketu 500/200 brzina. No iako nude samo ovu brzinu u službenom paketu možemo se dogovorit i za veću brzinu, nema problema sve dam samo da prodam pa nude i brzine izvan paketa 500/500 za 60 kuna više ili 1000/500.


Sada još samo da nazovu ovi iz Telemaha.


Ovaj iz T-coma veli da se onda čujemo kada mi istekne ugovor sa A1 za 23 mjeseca i da će mi ponudit ponudu koju neću moć odbit.


Ovo se nudi samo onima koji imaju ternutno 3 optičke mreže u zgradi. Dokaz da konkurencija čuda čini. Dok s druge strane oni koji su još na bakrenoj parici njima prodaju brzine od 10 ili 20 za puno veće novce nego nama ove brzine od 500/200 pa čak i 500/500. Sistem je deri dok možeš!


Što bi tek bilo da su u igri još dva dodatna ponuđača, još bi mi i platili samo da koristim njihove usluge, da im optička mreža ne stoji bez korisnika.


Inače za postavljanje optike u zgradi od 17 katova i sa 6 stanova po katu trebalo im je 5 radnih dana. Dakle nije uopće problem postavljanje optike što se tiče vremena nego volje da se odradi investicija, odnosno da se ulože novci u optičku mrežu. A zašto su povukli ove dvije nove optičke mreže u zgradi, samo zato jer na bakrenoj parici ne mogu više ništa ponuditi da bi konkurirali optici i kabelskom internetu. To pokazuje da su bili prisiljeni investirati da bi ostali u igri. Tamo gdje ne moraju tamo deru s cijenama i ništa ne ulažu, već koriste prastaru infrastrukturu koju je država prodala telekomima, a koju smo gradili i financirali mi svi kao korisnici koji smo plaćali prije 50 godina priključak za telefon po 2000 DEM odnosno današnjih malo više od 1000 EUR.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 27.04.2021. u 18:00.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 18:35   #942
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
@sakomako: HT je optiku doveo na stubiste u ormarice ili vec sad sa kanalicama u stanove, ili ce u stanove postavljati tek kad pristanes na HT-ovu ponudu...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 19:26   #943
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Kod mene još nisu počeli ništa uvlačiti niti pitat niti sam ih vidio
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 19:50   #944
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
@sakomako: HT je optiku doveo na stubiste u ormarice ili vec sad sa kanalicama u stanove, ili ce u stanove postavljati tek kad pristanes na HT-ovu ponudu...

Optiku je doveo u kanalice do svakog stana. Kada sklopiš ugovor onda ulaze u stan razvesti optiku u stanu, no to je posao od najviše dva sata po stanu. Znam kada mi je to radila ekipa iz Amisa.




Isto su to uradili i ovi iz Telemaha u svojim kanalicama koje su ispod kanalica od T-coma, a iznad tih kanalica su kanalice od Amisa ondnosno sada A1.


S time da je Amis doveo optiku u kanalicama samo do onih koji su naručili optiku. No to nije ptoblrm jer su njihove kanalice najveće i optika se samo provuče od oramrića do stana i onda u stan.


T-com je postavio optiku prije dva tjedna i agenti zovu telefonski i nude optiku i pakete. A unutar mjesec dana počeet će s postavljanjem optike po stanovima s onima koji sklope ugovor.


Telemah je prošli tjedan završio s postavljanjem optike do svakog stana. Najvjerojatnije će i oni kroz tjedan ili dva zvati. No u Telemahu ekipa iz prodaje nema pojma o optici.


Ja ako se odlučin jednog dana prijeći na t-com ili Telemah onda kod mene ne moraju po stanu bušiti već trebaju samo provuđi optiku kroz postojeće kanalice, a to su kanalice od nekadašnjeg DCM, odnosno današnjeg B-Neta kroz koje je Amis provukao i optiku po stanu, a u tu kanalicu stanu i dodatne optičke niti a i zid od stana je probušen samo na jednom mjestu i sve se može uvijek proći kroz tu rupu u zidu.


Vani na hodniku moraju biti odvojeni svaki u svojoj kanalici, ali u stanu sam ja gazda i nema potrebe da buše i postavljaju nove kanalice ako promijenim operatora, jer su ove kanalice u stanu moje vlasništvo iako ih je postavljao DCM, danas B-Net odnosno A1. DCM je to postavljao, no kanalice su moje, jer su ljudi koji nisu uzimali na ugovor od 2 godine DCM plaćali postavu kanalica, a oni koji su imali ugovor na 24 mjeseca su dobili to badave, no kanalice u stanu su moje vlasništvo. Priključak od kabelske i dalje postoji u kanalici i na zidu no ne koristim ga od kada sam prešao na Amis. Prvo je bilo preko bakrene parice od T-coma, a kada je Amis ponudio optiku, optičko vlakno je išlo kroz kanalicu od DCM odnosno tada je to bio B-Net. Pa neću bušiti za svakog operatera posebno i imati sto kanalica u stanu.


Preporučam i ostalima koji imaju kanalice da si ne daju bušiti i postavljati dodatne kanalice po stanu, jer to onda izgleda ružno a nema potrebe za time. Kanalice u stanu su vaše vlasništvo i vi odlučujete da li se dodatno buši ili sve ide kroz istu kanalicu.


Kada raskinete ugovor optika ostaje jer se možda jednog dana vratite kod istog operatera ako će vam biti povoljniji.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 27.04.2021. u 20:15.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 20:12   #945
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Onako kako je Amis vukao optiku prije par godina je po meni logicki i realno i nepotrebno je vuci odmah kanalice do svakog stana, od 52 stana u zgradi kod nas je Amis optiku uveo samo u 6 stanova jer se samo toliko stanara odlucilo za optiku.
Kaj si HT i Telamach misli da ce stanari navaliti na optiku ko muhe na d**k, mozes misliti...zali boze kanalica koje ce godinama stajati neiskoristene...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 21:15   #946
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Onako kako je Amis vukao optiku prije par godina je po meni logicki i realno i nepotrebno je vuci odmah kanalice do svakog stana, od 52 stana u zgradi kod nas je Amis optiku uveo samo u 6 stanova jer se samo toliko stanara odlucilo za optiku.
Kaj si HT i Telamach misli da ce stanari navaliti na optiku ko muhe na d**k, mozes misliti...zali boze kanalica koje ce godinama stajati neiskoristene...

T-com i Telemah je odmah povukao kanalice do svakog stana kao i optičko vlakno. Cijena toga je zanemariva. Optiku po stanu mogu razvlačiti i manje tvrtke kooperanti. No generalnu optičku mrežu rade tvrtke koje imaju kapacitete za tako nešto i posao je obavljen u cca 10 dana.


Ići kasnije ravlačiti optiku do stana kao i kanalice košta puno više nego da odmah postaviš sve za svaki stan, jer onda kasnije dođe jedan čovjek i odradi spoj od ovih kanalice i optičkog vlakna u njoj za svaki stan i napravi razvod po stanu.


Ovo postavljenje optičke mreže po zgradi išlo je jako brzo jer su majstori radili u paru. Jedni su bušili kroz AB ploče svakog kata, drugi su postavljali kanalice, treći ormariće a četvrti su razvodili optiku. Ispred zgrade je bio jedan radnik koji je na stroju spajao optičke kablove. Isto je bilo i sa Telemehom, tako da im dođe na kraju jeftinije jer je mreža postavljena i provjerena, a onda kasnije dođe jedan majstor koji razvodi kanalice po stanu i spaja se na optičko vlakno koje je ispred stana. Mogućnost greške je manja i na kraju je jeftinije, tako da razumijem operatere.



Kod A1 će biti velikih problema jer će morati povlačiti novu optiku pojedinačno jer smo mi bivši Amisovci spojeni na uređaje koji se nalaze u objektima T-coma. A A1 optika ide direktno u objekte A1. Tako da A1 će na kraju isto vjerojatno postupiti kao i T-com i Telemah, a nas bivše Amisovce će vjerojatno prespojiti na A1 optičku mrežu. No A1 se ne mora žuriti pošto u zgradi ima i kabelsku mrežu od B-Neta koja u principu zadovoljava prosječnog korisnika. Da su išli i oni postavljati optiku onda bi konkurirali sami sebi. Ovako optiku kod A1 imaju bivši Amisovci koju su ju uzeli dok je Amis bio još tvrtka za sebe. Meni je samo žao što Amis nije ostao tvrtka za sebe jer je usluga kao i podrška bila vrhunska za razliku od ovoga danas na A1, a mislim da i ovi drugi operateri nisu po tom pizanju puno bolji. Korisnička podrška od Amisa bi trebala biti ono s čime bi se danas telekomi trebali uspoređivati. A tamo gdje nema kabelske A1 postavlja optiku na isti način kao i T-com i Telemah.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 21:37   #947
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kod A1 će biti velikih problema jer će morati povlačiti novu optiku pojedinačno jer smo mi bivši Amisovci spojeni na uređaje koji se nalaze u objektima T-coma. A A1 optika ide direktno u objekte A1. Tako da A1 će na kraju isto vjerojatno postupiti kao i T-com i Telemah, a nas bivše Amisovce će vjerojatno prespojiti na A1 optičku mrežu.
U tome boldanom si u krivu, i ti i ja smo spojeni na istu Amisovu opticku centralu u Trnskom ali ne u HT centrali vec u zgradi do nje br. 21 tamo je Amis iznajmio prostoriju i postavio svoju opticku centralu, slicno je radio i u drugim naseljima gdje je Amis postavljao optiku.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 23:32   #948
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
U tome boldanom si u krivu, i ti i ja smo spojeni na istu Amisovu opticku centralu u Trnskom ali ne u HT centrali vec u zgradi do nje br. 21 tamo je Amis iznajmio prostoriju i postavio svoju opticku centralu, slicno je radio i u drugim naseljima gdje je Amis postavljao optiku.

Točno, no u tu prostoriju su mogli ući samo oni djalatnici Amisa koji su bili upisani kod T-coma u registar i to samo u toku radnog dana u radno vrijeme. Izvan toga vremena nisu mogli u slučaju potrebe ulaziti u tu prostoriju, a ako je upisani djelatnik Amisa bio spriječen nije ga mogao zamijeniti nitko drugi jer niije upisan u registar i nije imao pravo pristupa uređajima u toj prostoriji. Tu sam informaciju dobio od Amisa kada sam 3 njeseca čekao da prijeđem kod Amisa. To je bilo prije prelaska na Amis optiku.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 00:52   #949
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Točno, no u tu prostoriju su mogli ući samo oni djalatnici Amisa koji su bili upisani kod T-coma u registar i to samo u toku radnog dana u radno vrijeme. Izvan toga vremena nisu mogli u slučaju potrebe ulaziti u tu prostoriju, a ako je upisani djelatnik Amisa bio spriječen nije ga mogao zamijeniti nitko drugi jer niije upisan u registar i nije imao pravo pristupa uređajima u toj prostoriji. Tu sam informaciju dobio od Amisa kada sam 3 njeseca čekao da prijeđem kod Amisa. To je bilo prije prelaska na Amis optiku.
Ali zgrada Trnsko 21 nema nikakakve veze sa HT centralom i opticka oprema koju su postavili Amisovci u tu prostoriju u toj zgradi nema nikakve veze sa HT-om i nije im trebala nikakva dozvola od HT-a da rade sta hoce na svojoj optickoj opremi u toj zgradi..
Sta je bilo prije optike na parici-zici-bakru koji je bio vlasnistvo HT-a je nesto drugo, poslje HT nema nikakve veze sa Amis optikom i centralom u zgradi Trnsko 21.

Zadnje izmijenjeno od: Cilim. 28.04.2021. u 11:09.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 12:34   #950
colonelf
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: hrvatska
Postovi: 48
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
T-com i Telemah je odmah povukao kanalice do svakog stana kao i optičko vlakno. Cijena toga je zanemariva. Optiku po stanu mogu razvlačiti i manje tvrtke kooperanti. No generalnu optičku mrežu rade tvrtke koje imaju kapacitete za tako nešto i posao je obavljen u cca 10 dana.


Ići kasnije ravlačiti optiku do stana kao i kanalice košta puno više nego da odmah postaviš sve za svaki stan, jer onda kasnije dođe jedan čovjek i odradi spoj od ovih kanalice i optičkog vlakna u njoj za svaki stan i napravi razvod po stanu.


Ovo postavljenje optičke mreže po zgradi išlo je jako brzo jer su majstori radili u paru. Jedni su bušili kroz AB ploče svakog kata, drugi su postavljali kanalice, treći ormariće a četvrti su razvodili optiku. Ispred zgrade je bio jedan radnik koji je na stroju spajao optičke kablove. Isto je bilo i sa Telemehom, tako da im dođe na kraju jeftinije jer je mreža postavljena i provjerena, a onda kasnije dođe jedan majstor koji razvodi kanalice po stanu i spaja se na optičko vlakno koje je ispred stana. Mogućnost greške je manja i na kraju je jeftinije, tako da razumijem operatere.



Kod A1 će biti velikih problema jer će morati povlačiti novu optiku pojedinačno jer smo mi bivši Amisovci spojeni na uređaje koji se nalaze u objektima T-coma. A A1 optika ide direktno u objekte A1. Tako da A1 će na kraju isto vjerojatno postupiti kao i T-com i Telemah, a nas bivše Amisovce će vjerojatno prespojiti na A1 optičku mrežu. No A1 se ne mora žuriti pošto u zgradi ima i kabelsku mrežu od B-Neta koja u principu zadovoljava prosječnog korisnika. Da su išli i oni postavljati optiku onda bi konkurirali sami sebi. Ovako optiku kod A1 imaju bivši Amisovci koju su ju uzeli dok je Amis bio još tvrtka za sebe. Meni je samo žao što Amis nije ostao tvrtka za sebe jer je usluga kao i podrška bila vrhunska za razliku od ovoga danas na A1, a mislim da i ovi drugi operateri nisu po tom pizanju puno bolji. Korisnička podrška od Amisa bi trebala biti ono s čime bi se danas telekomi trebali uspoređivati. A tamo gdje nema kabelske A1 postavlja optiku na isti način kao i T-com i Telemah.
Koja je firma radila za Telemach?
colonelf je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 13:17   #951
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Ali zgrada Trnsko 21 nema nikakakve veze sa HT centralom i opticka oprema koju su postavili Amisovci u tu prostoriju u toj zgradi nema nikakve veze sa HT-om i nije im trebala nikakva dozvola od HT-a da rade sta hoce na svojoj optickoj opremi u toj zgradi..
Sta je bilo prije optike na parici-zici-bakru koji je bio vlasnistvo HT-a je nesto drugo, poslje HT nema nikakve veze sa Amis optikom i centralom u zgradi Trnsko 21.
Ja pričam o vremenu dok nije bilo optike i kada su imali uređaje u prostoriji od T-coma. Onda su imali takav odnos između Amisa i T-coma. Što samo pokazuje kakvi su odnosi između kompanija bili i kakav je monopolist bio T-com. Dok ostali stanari teško da će dobiti priliku imati A1 optiku, jer što je povučeno povučeno je od optike što se tiče A1, jer inače mogu odmah ugasiti kablovsku tj. B-Net infrastrukturu. A i onako će im sada dio korisnika sa B-Net kablovske prijeći na jednu od ove dvije nove optičke mreže.

Ovo sada sa opremom u drugoj zradi je OK. No ima jedan drugi problem s optikom kod sada A1 na staroj infrastrukturi od Amisa, a to je broj optičkih niti povučenih do moje zgrade koji je bio podešen u odnosu na broj korisnika u to vrijeme, jer su imali vrlo malu rezervu u odnosu na broj pretplatnika. Tako da ako bi bio veliki broj zahtjeva a sada nije moguć jer su kapaciteti ograničeni ne bi im se isplatilo povlačiti nove optičke kablove pojedinačno ili u malom broju jer to podrazumijeva i povlačenje kablova do Trnskog i to košta puno više od ovoga što su sada napravili T-com i Telemah. A onda zaboravljaš da postoječa mreža od bivšeg DCM-a odnosno današnjeg B-Neta također kao infrastruktura košta, tako da još jednom uvođenje optike od A! je stvarno bacanje novaca.

Tako da bivši Amisovci imaju optiku x3 plus kabelsku TV + bakrenu paricu od T-coma.

Na kablovskoj od B-neta susjed je imao samo TV uslugu i problema skoro svaki mjesec jedanputa tako da je morao izlaziti tehničar na teren. Susjed je zato prešao na EVO TV na sobnoj anteni. Jeftinije za njega i nema nikakvih problema sa slikom u odnosu na kabelsku od B-neta i neimanja slike par dana skoro svaki mjesec.

Na kraju će se dogoditi da će svaka mreža raditi sa kapacitetima koji su ispod optimalnih što se tiče profita i troškova..

Za sve je kriv HAKOM koji je jednostavnom izmjenom zakona mogao napraviti to da se ne triplicraju ili qvadriraju kapaciteti. I da se po standardnoj cijenu na optičkoj mreži mogu pojaviti i drugi davatelji usluga koji ne moraju iimati svoje kapacitete u izgrađenoj infrastrukturi za prijenos, već mogu samo raditi na široj ponudi a svima je cijena prijenosa kroz infrastrukturu ista što bi doprinijelo bržem razvoju infrastrukture i znatnom proširenju usluga i ponude na toj infrastrukturi. Ovako svi nude skoro pa istu ponudu.

Recimo danas skoro pa da ne možeš kupiti TV koji nije 4K, a ako je malo bolji model onda ima i HDR, HLG i Dolby Vision ako je to LG. To što televizor može sve to nije popraćenom adekvatnom ponudom. Netflix i ostali slični servisi nude i 4K HDR sadržaj i Dolby Vision no to nije to u pravom smislu jer je bitrarate daleko ispod onoga što može biti.

Ponuda filmova iz videoteke kod današnjih ponuđača usluga je ograničena na FHD sadržaj. No u stvari prema mogućnostima današnjih TV trebala bi biti 4K HDR ili Dolby Vision. Isto tako mogu se ponuditi i usluge prijenosa sportskih događaja u 4K HDR, HLG Kvaliteti naravno uz dodatnu razumnu nadoplatu.

U videoteci bi se moglo nuditi filmove u maximalnoj kvaliteti jer optička mreža nema problema sa kapacitetima prijenosa podataka, tako da vjerujem da bi se našlo i novih ponuđača usluga koji bi lokalno nudili 4K HDR filimove u punoj kvaliteti i još bi imali i prijevode, no to ne bi bilo u interesu najvećim igračima u svijetu, ali bi mogućnošću ulaska u igru na lokalnom nivou zbog slobodnog pristupa svima u optičku mrežu vrlo brzo došlo do obogaćenja ponude. Ovako imamo optičke mreže telekoma na kojima je ponuda skoro pa ista, a kvaliteta signala je na nivou koji je trebao biti još prije 10 godina pojavom prvih FHD TV. Danas je osnovni standard 4K HDR, HLG, Dolby Vision, a već dolaze i prvi 8K TV.



Ovakav odnos na tržištu ponude optike ograničava razvoj i proširenje pratećih usluga jer mreža nije neutralna prema svim ponuđačima usluga. Investira se neracionalno, na jednoj strani dolazi do tripliciranja kapaciteta, a na drugoj strani mnogo je korisnika još na bakrenoj parici. Totalno promašeno i neracionalno a to samo spriječava razvoj novih bogatijih i kvalitetnijih usluga na optičkoj mreži.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 28.04.2021. u 13:29.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 13:20   #952
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor colonelf Pregled postova
Koja je firma radila za Telemach?

Pisalo im je na radnoj odjeći no nisam zapamtio jer sam ih vidio samo jednom u prolazu, ali koliko vidim radili su brže i bolje nego kooperanti od T-coma i profesionalnije. Ono izgledali su bolje, nove uniforme i svi jednako obučeni, dok s druge strane kooperanti od T-coma kao da si ih sakupio s ulice, no to je samo dojam po izgledu, ne znači da nisu stručni i kvalitetni, no dojam mi je smanjilo to što jedan od kooperanata T-coma me je zamolio da li imam vrećicu u koju bi stavio smeće koje su napravili na katu, a morate priznati da ovo žicarenje vreće za smeće nije baš profesionalno. Dao sam mu vreću, no to nikako nije profesionalno i umanjuje umjetnički dojam kao što bi rekla Milka Babović!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 13:48   #953
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Danas me zvali iz T-coma i nude sve i svašta. Naravno treba pod hitno skupiti korisnike na njihovoj optičkoj mreži. Kada sam rekao što trenutno imam i po kojoj cijeni odmah cijena išla dole za 20 kuna, no đabe im to kada je u paketu 500/200 brzina. No iako nude samo ovu brzinu u službenom paketu možemo se dogovorit i za veću brzinu, nema problema sve dam samo da prodam pa nude i brzine izvan paketa 500/500 za 60 kuna više ili 1000/500.
Ako ti nije problem kad ti je HT vec nudio spajanje na optiku onda nam mozes napisati neku usporednu cijenu te ponude HT-a u odnosu na ono sto sad imas od A1.
Ono trio paket (Internet 1/0,5 Gbit/s + TV paket + Flat fon) kod A1 je cca 239 kn na ugovor 24 mjeseca i alpari necega sto ti je nudio HT neki njihov trio paket, kako bi stekli dojam odnosa cijena...

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja pričam o vremenu dok nije bilo optike i kada su imali uređaje u prostoriji od T-coma. Onda su imali takav odnos između Amisa i T-coma. Što samo pokazuje kakvi su odnosi između kompanija bili i kakav je monopolist bio T-com. Dok ostali stanari teško da će dobiti priliku imati A1 optiku, jer što je povučeno povučeno je od optike što se tiče A1, jer inače mogu odmah ugasiti kablovsku tj. B-Net infrastrukturu. A i onako će im sada dio korisnika sa B-Net kablovske prijeći na jednu od ove dvije nove optičke mreže.
Ok sad smo to rascistili Amis opticke centrale su samostalne cjeline i nemaju veze sa HT-om, tocno je da A1 kroz tu staru Amisovu opticku mrezu ne nudi optiku novim korisnicima ali to ce se vrlo brzo promjeniti, razlog je bio taj da je prvo trebalo promjeniti opremu u tim starim Amis optickim centralama, stara oprema je bila za 100/100 Mbit/s.
Sad kad su stare Amis korisnike poceli spajati na brzinu 1/0,5 Gbit/s znaci da je oprema promjenjena i da se optika moze ponuditi svima u zgradama gdje je sada dovedena stara Amis optika.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 14:02   #954
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
U Rijeci isto tako, kooperanti HT-a mijenjali drveni stup nedavno.
Došli u kamionu iz 90-ih, svaki u svojoj (drugačijoj) uniformi, ostavili hrpu smeća za osobom a stari stup i dalje leži mjesecima kasnije na podu.
HT koliko (malo) plati, takve i kooperante tj radnike dobije.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 14:09   #955
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
U Rijeci isto tako, kooperanti HT-a mijenjali drveni stup nedavno.
Došli u kamionu iz 90-ih, svaki u svojoj (drugačijoj) uniformi, ostavili hrpu smeća za osobom a stari stup i dalje leži mjesecima kasnije na podu.
HT koliko (malo) plati, takve i kooperante tj radnike dobije.
Slicnu ekipu 5 - 6 ljudi gledao neki dan na Kneziji, motaju se oko DTK sahta drze kabel u rukama i nesto zustro raspravljaju a obuceni svako u svojoj robi (nikakva tipska radna odjeca) izgledaju ko znebci.


A dva mjeseca prije u Sigetu vidio ekipu HT-ovih koperanata koji su bili u ispravnoj normalnoj radnoj odjeci...(provlacili opticki kabel kroz DTK)
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 16:29   #956
sniperxtt
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
U Rijeci isto tako, kooperanti HT-a mijenjali drveni stup nedavno.
Došli u kamionu iz 90-ih, svaki u svojoj (drugačijoj) uniformi, ostavili hrpu smeća za osobom a stari stup i dalje leži mjesecima kasnije na podu.
HT koliko (malo) plati, takve i kooperante tj radnike dobije.
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Slicnu ekipu 5 - 6 ljudi gledao neki dan na Kneziji, motaju se oko DTK sahta drze kabel u rukama i nesto zustro raspravljaju a obuceni svako u svojoj robi (nikakva tipska radna odjeca) izgledaju ko znebci.

A dva mjeseca prije u Sigetu vidio ekipu HT-ovih koperanata koji su bili u ispravnoj normalnoj radnoj odjeci...(provlacili opticki kabel kroz DTK)
Welcme to Croatia
sniperxtt je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 19:21   #957
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Ako ti nije problem kad ti je HT vec nudio spajanje na optiku onda nam mozes napisati neku usporednu cijenu te ponude HT-a u odnosu na ono sto sad imas od A1.
Ono trio paket (Internet 1/0,5 Gbit/s + TV paket + Flat fon) kod A1 je cca 239 kn na ugovor 24 mjeseca i alpari necega sto ti je nudio HT neki njihov trio paket, kako bi stekli dojam odnosa cijena...


Ok sad smo to rascistili Amis opticke centrale su samostalne cjeline i nemaju veze sa HT-om, tocno je da A1 kroz tu staru Amisovu opticku mrezu ne nudi optiku novim korisnicima ali to ce se vrlo brzo promjeniti, razlog je bio taj da je prvo trebalo promjeniti opremu u tim starim Amis optickim centralama, stara oprema je bila za 100/100 Mbit/s.
Sad kad su stare Amis korisnike poceli spajati na brzinu 1/0,5 Gbit/s znaci da je oprema promjenjena i da se optika moze ponuditi svima u zgradama gdje je sada dovedena stara Amis optika.



Pa nudili mi Internet 500/250 i flat telefon po cijeni 20 kuna nižpj od takvog A1 paketa, a ako hoću mogu dobiti i brzinu koju nemaju u standardnoj ponudi 1000/500 za dosatnih 60 kuna.
Inače danas su mi vratili obrisane e-mailove na novi korisnički račun iko su me iz ekipe za tehničku podršku uvjeravali da brisanjem korisničkog računa da je sva pošta bespovratno izgubljena, neš ti znanja od korisničke službe, ne znam samo gdje nađu takve stručnjake?
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 19:54   #958
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Pa nudili mi Internet 500/250 i flat telefon po cijeni 20 kuna nižpj od takvog A1 paketa, a ako hoću mogu dobiti i brzinu koju nemaju u standardnoj ponudi 1000/500 za dosatnih 60 kuna.
Inače danas su mi vratili obrisane e-mailove na novi korisnički račun iko su me iz ekipe za tehničku podršku uvjeravali da brisanjem korisničkog računa da je sva pošta bespovratno izgubljena, neš ti znanja od korisničke službe, ne znam samo gdje nađu takve stručnjake?
Aha znaci 20 kn manje od kojeg A1 paketa, 500 Mbit/s nema A1 u ponudi...

a 60 kn vise nego koliko dodje full cijena A1 trio paketa na 1/0,5 Gbit/s-full cijena na A1 je 309 kn, dali dobro rezoniram ili...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 20:13   #959
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Aha znaci 20 kn manje od kojeg A1 paketa, 500 Mbit/s nema A1 u ponudi...

a 60 kn vise nego koliko dodje full cijena A1 trio paketa na 1/0,5 Gbit/s-full cijena na A1 je 309 kn, dali dobro rezoniram ili...

Moj paket kod A1 je uz ugovor na 24 mjeseca je Mozaik Duo za 189 kuna fiks. 1000/500 i flat telefon.


Tcom nudi za 169 kuna naravno uz brzinu 500/250, a za full brzinu 1000/500 plus flat telefon traže dodatnih 60 kuna, dakle ovo što sada plaćam kod A1 uz ugovor na 24 mjeseca po cijeni od 189 kuna, trenutno T-com uz nadoplatu traži 229 kuna. Dakle u startu su skuplji 40 kuna za isti paket kod A!. No ova brzina 1000/500 kod T-coma nije standardna ponuda, već stvar dogovora.


Tv gledam preko sobne antene FTA i kineski IPTV, ne zanima me više IPTV od A1, prvo jer modificiraju pakete od TV, ugovoriš jedno a na kraju dobiš drugo, a druga je stvar da IPTV od A1 ima jako mali bitrate što se vidi u kvaliteti slike na kvalitetnom TV jer je bolja slika na sobnoj anteni na FTA signalu nego na njihovim strimovim na STB uređaju. Tako da lineski IPTV ima kvalitetniju sliku a izbor domaćih TV kanala na kineskom IPTV je daleko veći i nema zatamnjenja ekrana zbog zaštite autorskih prava kao što to radi A1 ponekad na nekim TV kanalima iz BIH. Jer platiš uredno i onda kada nešto ima što bi gledao onda zatamne ekran zbog zaštite autorkih prava, onda je to kao ni da nemaš ono što plačaš što se tiče TV kanala.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 28.04.2021. u 20:26.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2021., 11:37   #960
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Optika je već dostupna po stupovima.
Neki dan došao predstavnik iz A1 nudeći 200/100 + telefon za 144kn/mj.

Zanimljivo je što imam Iskon putem bakrene parice 50/10 i to plaćam 230kn/mj. Optiku ne nudi ništa.
Dottore je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na