Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2021., 11:27   #901
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 182
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
operateri ne dijele optičku mrežu međusobno.
U praksi ne, al u teoriji bi mogli jer ih zakonodavac tjera da ponude u najam.
data202 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 11:30   #902
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Zato se ponudi bakar. Koliko se sjećam kad sam zadnji put gledao, operateri su si dužni dijeliti međusobno ali ako tcom od vipa/a1 zatraži optiku onda to otvara 'can of worms' gdje svi drugi operateri traže od tcoma optičke mreže. Mislim da nigdje ne piše da se mora i optički kabel dijeliti već da se samo infrastruktura mora dijeliti i zato samo tcom daje u najam drugima bakar. Nadam se da kužiš



Nije ni najam bakra jeftin, jedna parica je između 90 i 100kn.
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 11:59   #903
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 182
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
Zato se ponudi bakar. Koliko se sjećam kad sam zadnji put gledao, operateri su si dužni dijeliti međusobno ali ako tcom od vipa/a1 zatraži optiku onda to otvara 'can of worms' gdje svi drugi operateri traže od tcoma optičke mreže. Mislim da nigdje ne piše da se mora i optički kabel dijeliti već da se samo infrastruktura mora dijeliti i zato samo tcom daje u najam drugima bakar. Nadam se da kužiš



Nije ni najam bakra jeftin, jedna parica je između 90 i 100kn.
Pričaš iz gu*ice, da prostiš

Evo sa HAKOM-ove stranice:

Pravilnikom o svjetlovodnim distribucijskim mrežama (SDM) propisan je način gradnje (postavljanja) SDM-a kao otvorene mreže koja omogućuje pristup i zajedničko korištenje svih operatora usluga, kako bi se smanjili troškovi i izbjeglo nepotrebno multipliciranje mreža. Investitor, odnosno operator SDM-a je, sukladno navedenom pravilniku, obvezan objaviti namjeru o postavljanju (gradnji) SDM-a najmanje 60 dana prije početka postavljanja (gradnje). Objave namjera o postavljanju (gradnji) SDM-a HAKOM objavljuje na Interaktivnom portalu.

Također, na svakoj objavi operatera o namjeri granje SDM-a ti piše cijena najma optike i prostora u distribucijskom čvoru.
Primjer: HT u Rudešu gradi optiku i daje u najam za 46,87kn + prostor u distr. čvoru 22,44kn (što je vjerojatno jedan na više korisnika, ali s tim nisam upoznat u potpunosti, ali sam poprilično siguran da nije 1 na svakog korisnika.) link
data202 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 12:17   #904
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Pričam iz višegodišnjeg iskustva i razgovora sa visoko pozicioniranim ljudima u jednom od teleoperatera, ne iz guzice Bar je tako bilo kada sam vodio te razgovore (prije 2-3 godine).
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 12:43   #905
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 182
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
Pričam iz višegodišnjeg iskustva i razgovora sa visoko pozicioniranim ljudima u jednom od teleoperatera, ne iz guzice Bar je tako bilo kada sam vodio te razgovore (prije 2-3 godine).
Poanta je da se može i poželjno je, ali se ne prakticira.
data202 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 13:34   #906
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor data202 Pregled postova
Poanta je da se može i poželjno je, ali se ne prakticira.
Prekomplicirano, puno je jednostavnije kad svaki vuce svoju optiku i svaki ima svoju opticku centralu...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 13:38   #907
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Bio sam na optici od Amisa i sada me konačno prebacili na optiku od A1.
Inače od jučer popodne ne mogu pristupiti mojem e-mail serveru na A1 i takvo je stanje i danas, Kažu da rješavaju moj slučaj no nešto mi to predugo traje.
Na koju brzinu...

Djecje bolesti, svi smo prosli kroz to, nekom malo duze traje, a nekom malo krace, uglavnom rjesit ce se...kod mene je bio problem telefon...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 15:33   #908
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
1000/500


Kada pada onda gusto pada. Ovi iz T-com danas postavili i optička vlakna u kannalice. No najzanimjlivije je da u ponedjeljak dolazi Telemah postaviti svoju optičku mrežu tako da ćemo imati tri optičke mreže u ulazu i B-net za rezervu.


Nije da se bunim, kao korisnik, no ovo samo pokazuje kako se u RH neplanski troše sredstva za ivensticije dok ćemo mi imat 3 optičke mreže u zgradi i B-net, moja familija na selu kod Popovače jedva da ima 2Mbit vezu na internet i to pocijeni većoj od moje na optici i 50 puta većoj brzini. A da ne kažem da u šahtu ispred zgrade čući i optika od Škegre, jer su u prva tri nebodera uveli optiku još prije cca 10 godina a kod naša zadnja dva nebodera došli u šaht, uveli iz našeg šahta optiku u crkvu i stali.


Mislim objektivno da nam 3 optičke mreže u zgradi ne trebaju samo da je regulator donio jednu točku u zakonu i odredio cijene, a ovi novci za ostale dvije optičke mreže su se mogli investirat negdje drugdje. No to tako ide u RH.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 15:52   #909
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
A bas sam ti htio napisati da ce ti za koji dan sigurno doci i Telemach


Po tvom opisu mi se cini kao da si u Sigetu ili Zaprudju...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 19:24   #910
sniperxtt
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
1000/500


Kada pada onda gusto pada. Ovi iz T-com danas postavili i optička vlakna u kannalice. No najzanimjlivije je da u ponedjeljak dolazi Telemah postaviti svoju optičku mrežu tako da ćemo imati tri optičke mreže u ulazu i B-net za rezervu.


Nije da se bunim, kao korisnik, no ovo samo pokazuje kako se u RH neplanski troše sredstva za ivensticije dok ćemo mi imat 3 optičke mreže u zgradi i B-net, moja familija na selu kod Popovače jedva da ima 2Mbit vezu na internet i to pocijeni većoj od moje na optici i 50 puta većoj brzini. A da ne kažem da u šahtu ispred zgrade čući i optika od Škegre, jer su u prva tri nebodera uveli optiku još prije cca 10 godina a kod naša zadnja dva nebodera došli u šaht, uveli iz našeg šahta optiku u crkvu i stali.


Mislim objektivno da nam 3 optičke mreže u zgradi ne trebaju samo da je regulator donio jednu točku u zakonu i odredio cijene, a ovi novci za ostale dvije optičke mreže su se mogli investirat negdje drugdje. No to tako ide u RH.
Sve to stoji što veliš, al u Popovači nema zarade ...
sniperxtt je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 19:24   #911
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
A bas sam ti htio napisati da ce ti za koji dan sigurno doci i Telemach


Po tvom opisu mi se cini kao da si u Sigetu ili Zaprudju...

Siget kod Crkve.


Tek sam danas skužio kada sam se ulogirao u Moj račun u čemu je štos. Do jučer ujutro sam se ulogiravao sa starim korisničkim računom i tamo mi je bila pošta. Jučer između dva i tri sata je netko obrisao moj račun a nisu mi rekli da se sada moram ulogirati sa novim korisničkim računom koji je sada u bazi umjesto staroga danas sam zvao dvadesetak puta korisničku. Naravno da me nema više u bazi korisnika. I sada vidim i novi račun na kojem stoji trošak za ostaka mjeseca a ne samo 80 lipa koliko je na ovom računu koji mi je jučer došao.



No ono što nisu napravili nisu mi prebacili poštu sa starog računa na novi koji je prazan. I rekli su mi da stari račun ne postoji i da nema nikakve počte. Ovi studenti u korisničkoj nisu bili čak niti sposobni zapisati naziv starog korisničkog računa pa onda je logično da ga nisu mogli niti tražiti da su i tražili u backapu od prekjučer, nadam se da ću dobiti svoju staru poštu u kompletu na novi račun. Ono što mi je bitno a to je napraviti alias kako bi mi pošta koja je išla na stari račun dolazila i na novi pod istim nazivom aliasa. No nesmijem to još napraviti dok mi ne vrate staru poštu na ovaj račun.


Koliko vidim igramo se pokvarenog telefona ja, korisnička i oni iza njih, jer da mogu direktno do kantakta s onima iza korisničke sve bih riješio u jednom pozivu. Tako da je korisnička jad i bijeda u odnosu na onu prvobitnu dok je Amis bio još Amis jer se sve riješilo u roku sat ili dva i još su te poslije nazvali telefonom da provjere da li je sve u redu.


Ovo triplciranje optike u mojem ulazu meni je dobro kao koriusniku plus B-Net, no vrlo je glupo i neracionalno.


Jer je Hakom trebao predložiti zakon koji vrijedi na bakrenoj parici pa bi se izbjeglo tripliciranje optike u jednom ulazu pa bi ova sredstva otišla tamo gdje još nema optike, no tako to ide kod nas jer nekome sve i to u triplikatu a drugi su još na 10 Mb/s a imaju veću cijenu nego ja na optici 1000/500 što nikako nije u redu prema ostalima stanovnicima naše države.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 19:29   #912
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
A bas sam ti htio napisati da ce ti za koji dan sigurno doci i Telemach


Po tvom opisu mi se cini kao da si u Sigetu ili Zaprudju...
Citiraj:
Autor sniperxtt Pregled postova
Sve to stoji što veliš, al u Popovači nema zarade ...

Mislim da ih održavanje optike i bakra u isto vrijeme košta puno više nego da kompletno pređu na optiku i ostave odnose kakvi su bili na bakrenoj parici.


Za sve to je kriv Hakom i iznad njih Sabor i vlada koji ne donose konkretne odluke koje su u njihovoj nadležnosti uz postavljanje krajnnjeg roka do kada se bakrena parica mora zamjeniti optikom.


Danas sam imao prilike pogledati u otvoreni telekomunijacijski šaht. Na svakom skupnom optičkom kablu piše tko je vlasnik, no svi ti kablovi su u vodi jer u šahtu ima pola metra H2O. U vodovodnom šajtu za razliku od ovog uopće nema vode osim onoga što je u cjevima. Tako da kada nestane vode znam kako ću po vodu.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 19:43   #913
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Siget kod Crkve.

Tek sam danas skužio kada sam se ulogirao u Moj račun u čemu je štos. Do jučer ujutro sam se ulogiravao sa starim korisničkim računom i tamo mi je bila pošta. Jučer između dva i tri sata je netko obrisao moj račun a nisu mi rekli da se sada moram ulogirati sa novim korisničkim računom koji je sada u bazi umjesto staroga danas sam zvao dvadesetak puta korisničku. Naravno da me nema više u bazi korisnika. I sada vidim i novi račun na kojem stoji trošak za ostaka mjeseca a ne samo 80 lipa koliko je na ovom računu koji mi je jučer došao.

No ono što nisu napravili nisu mi prebacili poštu sa starog računa na novi koji je prazan. I rekli su mi da stari račun ne postoji i da nema nikakve počte. Ovi studenti u korisničkoj nisu bili čak niti sposobni zapisati naziv starog korisničkog računa pa onda je logično da ga nisu mogli niti tražiti da su i tražili u backapu od prekjučer, nadam se da ću dobiti svoju staru poštu u kompletu na novi račun. Ono što mi je bitno a to je napraviti alias kako bi mi pošta koja je išla na stari račun dolazila i na novi pod istim nazivom aliasa. No nesmijem to još napraviti dok mi ne vrate staru poštu na ovaj račun.

Koliko vidim igramo se pokvarenog telefona ja, korisnička i oni iza njih, jer da mogu direktno do kantakta s onima iza korisničke sve bih riješio u jednom pozivu. Tako da je korisnička jad i bijeda u odnosu na onu prvobitnu dok je Amis bio još Amis jer se sve riješilo u roku sat ili dva i još su te poslije nazvali telefonom da provjere da li je sve u redu.

Ovo triplciranje optike u mojem ulazu meni je dobro kao koriusniku plus B-Net, no vrlo je glupo i neracionalno.

Jer je Hakom trebao predložiti zakon koji vrijedi na bakrenoj parici pa bi se izbjeglo tripliciranje optike u jednom ulazu pa bi ova sredstva otišla tamo gdje još nema optike, no tako to ide kod nas jer nekome sve i to u triplikatu a drugi su još na 10 Mb/s a imaju veću cijenu nego ja na optici 1000/500 što nikako nije u redu prema ostalima stanovnicima naše države.

Sve to boldano sam identicno i ja prosao, ista stvar, na kraju su mi racune koje nakon sto su mi obrisali stari profil na Moj A1 i vise ih nisam mogao vidjeti poslali na mail, ali je prije toga bilo loptanja po korisnickoj...
Sve se to odvijalo unazad mjesec dana...

Zadnje izmijenjeno od: Cilim. 09.04.2021. u 23:16.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2021., 08:48   #914
colonelf
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: hrvatska
Postovi: 48
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
1000/500


Kada pada onda gusto pada. Ovi iz T-com danas postavili i optička vlakna u kannalice. No najzanimjlivije je da u ponedjeljak dolazi Telemah postaviti svoju optičku mrežu tako da ćemo imati tri optičke mreže u ulazu i B-net za rezervu.


Nije da se bunim, kao korisnik, no ovo samo pokazuje kako se u RH neplanski troše sredstva za ivensticije dok ćemo mi imat 3 optičke mreže u zgradi i B-net, moja familija na selu kod Popovače jedva da ima 2Mbit vezu na internet i to pocijeni većoj od moje na optici i 50 puta većoj brzini. A da ne kažem da u šahtu ispred zgrade čući i optika od Škegre, jer su u prva tri nebodera uveli optiku još prije cca 10 godina a kod naša zadnja dva nebodera došli u šaht, uveli iz našeg šahta optiku u crkvu i stali.


Mislim objektivno da nam 3 optičke mreže u zgradi ne trebaju samo da je regulator donio jednu točku u zakonu i odredio cijene, a ovi novci za ostale dvije optičke mreže su se mogli investirat negdje drugdje. No to tako ide u RH.
Tko izvodi radove za Telemach?
colonelf je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2021., 10:06   #