Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2021., 15:05   #31
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
In other news ...
Citiraj:
TSMC to spend $100 Billion over three years to grow capacity
Citiraj:
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. plans to spend $100 billion over the next three years to expand its chip fabrication capacity, a staggering financial commitment to address booming demand for new technologies. TSMC, the world’s leading manufacturer of advanced semiconductors, already planned a record capital expenditure of as much as $28 billion this year, but recent trends and developments have pushed for even more capacity. TSMC expects to invest USD$100b over the next three years to increase capacity to support the manufacturing and R&D of advanced semiconductor technologies.
Izvor: Bloomberg
... Intel počinje shvaćati da 20 milijardi uopće nije puno i impresivno, te da drugi imaju još više novaca za potrošiti na konkretna rješenja bez potrebe za pompoznim najavama i prijelomnim člancima.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.04.2021., 15:32   #32
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
I američka vlada možda shvati da njihovih 28 milijardi neće osigurati nikakvu tehnološku SAD-a...
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2021., 15:36   #33
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Sličnu situaciju su imali prije više od 15 godina ...

... umjesto ovog, mogli su napraviti Comet Lake refresh, s time da ostave orginalni Core i9 10C/20T model, samo s 11900K imenom, dok za Core i5 i i7 slože ove "nove" jezgre koje ima Rocket Lake i to je to. Nitko se ne bi bunil.
Ovako hoćeš-nećeš moraš pregledati točnu specifikaciju procesora na Intelovoj stranici na kojoj se vrti reklama na kojoj piše da je u pitanju brand-new-and-the-best-of-the-best technology (ono, svira, pjeva i pleše i samo kaj ti ne popljuga...) kako bi te odvratili da uopće gledaš AMD procesore.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2021., 23:14   #34
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Nažalost, ništa ih ne spašava u ovoj situaciji, čak ni AVX-512 implementacija zajedno sa svom silom popratne skalamerije.
Citiraj:
Citiraj:
I'm not completely sure what to make of Rocket-Lake. It is a departure from the usual Core-i processors in that it has newer features found on recent Intel Xeon processors. Rocket Lake looks more like Core-X. It has AVX512 and DL-boost. The Intel Core i9 11900KF is considerably different architecture than previous Core series processors and the first Core desktop processor to include AVX512. However, where I would have thought that AVX512 would have had a large impact (HPL) it performed poorly compared to Xeon and Core-X family of processors. The i9-11900KF is certainly a good processor but given the closeness of the price to the AMD Ryzen 12-core 5900X. I would expect the 50% additional cores of 5900X to mostly outperform it.
Izvor: Puget Systems
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2021., 15:41   #35
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Napravio čupavi Stevo recenziju i5 11400, jako lijepi komad silicija, rastura za 1290 kn F verzija Prodavati će se na vagone.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2021., 19:25   #36
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Čudno mi je to sto nova serija nema izbor od 10 jezgri. Jel se isplati 11700 i 11900 u odnosu na AMD-ov izbror?
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2021., 20:47   #37
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Nije čudno, jer je i ovak sve skup na knap ...
Citiraj:
Citiraj:
Intel could easily make a 20+ core processor with these Cypress Cove cores, however the die size would be too large to be economical, and perhaps the power consumption when all the cores are loaded would necessitate a severe reduction in frequency to keep the power under control. To that end, Intel finalised its design on eight cores. For die sizes, even with enabling only eight cores, the new Rocket Lake design is substantially bigger than the 10-core variant on Comet Lake. So it's worth noting that Intel's new 8 core Rocket Lake processor is actually bigger than the 10 core Broadwell-E processor from 2016. One major difference between those two however is AVX-512, which does have a slight die-size increase. Nonetheless, Intel is approaching its HEDT platform die size with Rocket Lake, but can't sell them for as much as the HEDT has historically sold for.
Izvor: AnandTech
... obzirom da 8C/16T Rocket Lake all-core 5.0GHz AVX-512 OC Turbo BUG forum ediŠon modeli potrošnjom nadilaze 64C/128T EPYC i Threadripper modele, bilo što veće od osmerojezgrenih čipova, cijelu situaciju dodatno podiže u još veće apsurde.
Citiraj:
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
I američka vlada možda shvati da njihovih 28 milijardi neće osigurati nikakvu tehnološku SAD-a...
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ovako hoćeš-nećeš moraš pregledati točnu specifikaciju procesora na Intelovoj stranici na kojoj se vrti reklama na kojoj piše da je u pitanju brand-new-and-the-best-of-the-best technology (ono, svira, pjeva i pleše i samo kaj ti ne popljuga...) kako bi te odvratili da uopće gledaš AMD procesore.
Nastavno na Intelova ogromna ulaganja ...
Citiraj:
SK Hynix to build $106 Billion Fab Cluster: 800,000 Wafer starts a month
Citiraj:
South Korea authorities this week gave SK Hynix a green light to build a new, 120 trillion won ($106.35 billion) fab complex. The fab cluster will be primarily used to build DRAM for PCs, mobile devices, and servers, using process technologies that rely on extreme ultraviolet lithography (EUV). The first fab in the complex will go online in 2025. The four fabs will have a planned capacity of around 800,000 wafer starts per month (WSPM), which will make the site one of the world's biggest semiconductor production hubs. Keeping in mind that we are dealing with EUV fabs, it is not surprising that a huge 200,000-WSPM plant with EUV tools will cost SK Hynix north of $25 billion. The new fabs will be used to make various types of DRAM using SK Hynix's upcoming production technologies that will use extreme ultraviolet (EUV) lithography. And with a start date still years away, we're likely looking at a fab that will be used to manufacture DDR5, LPDDR5X, and other future types of DRAM.
Izvor: AnandTech
... konkurencija nemilosrdno pojačava vlastite kapacitete na 11.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2021., 21:14   #38
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,719
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Napravio čupavi Stevo recenziju i5 11400, jako lijepi komad silicija, rastura za 1290 kn F verzija Prodavati će se na vagone.
1112 na mall f verzija,nego ja bi ipak rađe ne f verzije zbog trenutnog stanja s cjenama grafičkih,da bar sliku imamo ako postojeća grafička prestane radit,ja bi ipak i5 10600k,hmhm beskorisno bačeno 700 kuna,4,3 kod 10400 ili 5ghz kod i5 10600k sitna razlika,tj neosjetljiva u performansama.

ništa se ne kupuje jer se nema grafička za kupit po normalnoj cjeni,čeka se alder lake/zen 4+ grafička po normalnoj cjeni ako ih bude do kraja 2021.


Ryzen 5 4650G 6C/12T je sporiji od i5 10600k kad se upari grafička,ali demolira intel sa svojom integrušom za bar 2x.
__________________
prodajem starije komponente.

Zadnje izmijenjeno od: demetrius. 02.04.2021. u 22:10.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2021., 21:35   #39
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Da,sad je itegrirana grafika must have. Tu se onda kao logičan izbor čini i5 11500, zbog nešto sitno jače integrirke u odnosu na i5 11400. Problem je sto je taj cpu malo preskup trenutno
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2021., 21:43   #40
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Za te nofce 1.500 kn+ imate i Ryzen 5 4650G 6C/12T Zen 2 koji isto tak ima sasvim solidan iGPU, pa si stavite sve na papir prije kupnje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 03.04.2021., 10:58   #41
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Za te nofce 1.500 kn+ imate i Ryzen 5 4650G 6C/12T Zen 2 koji isto tak ima sasvim solidan iGPU, pa si stavite sve na papir prije kupnje.
taj 4650g je onak, nit vrit nit mimo, kad su izlazili mislio sam ubaciti klincima umjesto 2400g, no pomak u igpu perfomansama je mizerija
šteta što nisu išli sa navi igpu da stignu barem gtx1050, ovako je to meh

s druge strane sa diskretnom grafom je 4650gg lošiji od 3600, tak da zapravo 11400 je puno bolja opcija za gaming konfu s opcijom igpu za suhu rezervu
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2021., 17:34   #42
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Nema smisla stavljati jači iGPU kad DDR4 nema dovoljan bandwidth za nešto bolje. Kad dođe DDR5 bit će boljih iGPU modela iz oba tabora.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2021., 17:58   #43
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Pričaju Australci da je ovo ispalo puno gore od očekivanog, te da se Intel promptno želi riješiti Comet Lake zaliha, pa su zato cijene primamljive, još dok ih ima, a Rocket Lake nitko ne želi. Najbolje ispada novi Core i5-11400F kojeg, tak jasno, nikome nisu poslali, već ih recenzenti moraju sami kupovati. I naravno, već svi s podjednakim žarom (o)čekaju Alder Lake, jer eto - to će sigurno biti (naj)bolje rješenje, mada (osim već provjerenih Intel marketinških fora) nema ni jednog konkretnog razloga, zbog čega bi ti nadolazeći procesori, krajem godine ispali nešto usitinu vrijedno čekanja. U biti, ako se Intelu sve zvijezde poslože, Alder Lake bude sigurno nešto bolji od aktualnih Zen 3 modela, a sve ostalo su čestitke, želje i pozdravi.
Citiraj:
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Intel za Alder Lake najavljuje ~20% IPC povećanje u odnosu na Rocket Lake, ali isto tak opet ostaju na osam (pravih i glavnih) jezgri, neovisno o kemiji koju izvode s manjim jezgrama bez HT-a, dok istovremeno povećavaju TDP na 150W i to je PL1, dok bude PL2, odnosno Turbo dio o kojem ovise za čarobnih 5.0GHz+ dovel sve do usijanja. SuperFin su marketinški stručnjaci izmislili tako da ne bude sramoćenje s 10nm+++, ali zapravo je baš to u pitanju uz minimalne pomake u usporedbi s orginalnom Ice Lake arhitekturom na kojoj im se temelji najavljeno za godine koje dolaze.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Intelu ovaj hibridni pristup treba tako da mogu reklamirati najjače Alder Lake modele kao nativne 16C, tj. da budu u rangu s onim što AMD nudi već par generacija. Također, ovo je zasad jedini način da Intel složi 16C desktop model, a da ne poseže za nečim u rangu prijašnjih X299 rješenja, a opet zahvaljujući malim i velikim Alder Lake jezgrama, moći će prikazati potrošnju i efikasnost općenito kao "novost" i u usporedbi s konkurencijom. Naravno, Ryan Shrout i društvo će se pobrinuti da nitko previše ne pita kako to da Intel ima male (minus HT) i velike jezgre, dok AMD nativno nudi punokrvnih šestnaest + SMT, tak da bude svakak zanimljivo vidjeti prve rezultate, jer sigurno bude od svega pomalo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 03.04.2021., 18:33   #44
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Workstation cpu s flagshipom od 8 jezgri, to neka zajebancija? https://wccftech.com/intel-rocket-la...ications-leak/
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 22:00   #45
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Intel Core i5-11400F Review - The Best Rocket Lake
Citiraj:
Rocket Lake introduces a new memory controller, which has the ability to run in two modes: Gear 1—memory controller clock equals memory frequency, or Gear 2—memory controller clock equals half the memory frequency. Turns out on the Core i5-11400F Gear 1 is not faster than Gear 2. With the memory controller working extra hard in Gear 1, at twice the operating frequency of Gear 2, it consumes A LOT more power: I measured between 5 and 10 W higher, depending on the workload—this is just to operate the memory controller at Gear 1, everything else, memory chips and CPU IA core frequency, and voltages are identical. Energy efficiency has definitely suffered with Rocket Lake, even compared to Comet Lake, which wasn't impressive either. Looking at our power consumption results, we see the effects of Gear 1 vs Gear 2, too, especially when the CPU is set to its default 65 W TDP. Even at 65 W, there's a noticeable loss in energy efficiency vs last generation's Core i5-10400F—and that will cost you some of that awesome Cypress Cove performance improvements, because the 11400F will run into its power limit sooner. What really displeases me is how tacked-together and unfinished the whole Rocket Lake platform feels. The BIOSes have numerous bugs that are completely obvious to anyone using them for more than 10 minutes.
Citiraj:
Izvor: TechPowerUp
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 23:04   #46
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Čudno kak nitko nigdje ne spominje te "BIOS bugs"... po X370/B350 early BIOSima se sralo kaj nisu dizali RAM na XMP i kaj je DRAM training trajao 15 sekundi. To je 2017 bilo NEOPROSTIVO. Stvarno smiješna vremena zadnjih 6-8 mjeseci.

Ovo sad valjda neki drugačiji i bolji BIOS bugs kojima je sve oprošteno

A ove TehPaverAp konkluzije su fakat komične više. Lik sam sebi skače u usta.

Samo me zanima koliko će koštati kad dođe kod nas. Sve preko 1200 kn za taj proc je pljačka, ko god kaj mislio o tome. Osobno, ako opet bude netko slagao mašinu za "igre", i dalje "guram" 10400F dok ih još ima. Comet Lake je mila majka naspram ovog. Skoro da se vuku paralele između Sandy i Ivy Bridgea :/

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 07.04.2021. u 23:10.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 23:18   #47
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
120 kn skuplji
https://www.adm.hr/intel-core-i5-114...m_medium=click
vrijedi dati 120 kn više za pcie 4.0 ako se planira kupiti toliko brz ssd, također brži je procesor od 10400f. Dobra cijena sve u svemu, brijem da će raditi na 4.2 all core i na jeftinijim B560 pločama

samo 10% sporiji od duplo skupljeg ryzena 5600X



Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 07.04.2021. u 23:24.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 23:30   #48
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Je, ali bome i potrošnja cijele platforme koja tjera taj procesor na 4.4GHz taktu + Max Power opcija, je isto tak skoro duplo veća, nego ekvivalentna AM4 sa 5600X.
Citiraj:
The excellent yields on the mature 14 nm process certainly played a role in this business decision, too. The drawback of this aging technology is that power consumption is much higher than what AMD offers. AMD's key problem here is the lack of a Ryzen 5 5600 non-X or quad-core Zen 3 processors. I'm sure with their single-threaded performance and 7 nm efficiency, smaller Zen 3 Ryzens could definitely become top choices for gamers. Ryzen 5 5600 does exist, but it is OEM only. Maybe the Core i5-11400F will help AMD remember "we love gamers," and bring the Ryzen 5 5600 to the DIY market, too.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 23:34   #49
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Na žalost, to mu je velika mana. Da me nije razmazio ovaj moj na 40w u gamingu kupio bi ovaj i5 samo tako, ali što će mi pored grafe još jedena grijalica za ljeto zbog 15% boljih performansi na 720p rezi. Na 1440p bi povećalom tražio razliku.
A baš ima dobru cijenu, i ima finih ploča za soma kuna.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 23:35   #50
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Je, ali bome i potrošnja cijele platforme koja tjera taj procesor na 4.4GHz taktu + Max Power opcija, je isto tak skoro duplo veća, nego ekvivalentna AM4 sa 5600X.
Toplina i potrošnja više nisu bitne... od 2017 na ovamo.
Često osluškujem svoj komp i čudim se kako vent ne prelazi 600rpm a proc u igrama žvače na 4850 MHz i ne pređe 70°C.

Valjda ima neš i u tome, tko će ga znati više. Ne znam ni sam što se danas gleda, jel zagrijavanje, jel potrošnja, jel "najboljije za igrice", jel core count, jel ST, jel MT, jel bang for buck, jel boja na kutiji... no da su kriteriji totalno izokrenuti naspram nedavno - dabome da jesu

Ali lijepo je da se ima izbor koji je sasvim OK
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2021., 23:42   #51
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Treba pričekati još i Stevena iz Australije sa B560 kombinacijom tog procesora, jer je i Heavy Metal Steve sa svojim primjerkom imal 125W+ potrošnju samo za CPU.

Cijena je dobra, tu nema dvojbe, ali procesor je najbolje ostaviti na 65W TDP postavkama u BIOS-u (pa nek si regulira takt na tome), jer inače ode u nepoznatom smjeru.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 00:25   #52
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
eto skužili da su skupi, budu još morali spustit

https://www.techspot.com/news/89189-...uced-10th.html
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 00:34   #53
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,957
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
120 kn skuplji
https://www.adm.hr/intel-core-i5-114...m_medium=click
vrijedi dati 120 kn više za pcie 4.0 ako se planira kupiti toliko brz ssd, također brži je procesor od 10400f. Dobra cijena sve u svemu, brijem da će raditi na 4.2 all core i na jeftinijim B560 pločama

samo 10% sporiji od duplo skupljeg ryzena 5600X



Genijalno je kako su stavili RTX3080 na 720p da ipak razlika među CPU-ima bude veća od 0,5%. Čista komedija.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 10:42   #54
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Na žalost, to mu je velika mana. Da me nije razmazio ovaj moj na 40w u gamingu kupio bi ovaj i5 samo tako, ali što će mi pored grafe još jedena grijalica za ljeto zbog 15% boljih performansi na 720p rezi. Na 1440p bi povećalom tražio razliku.
A baš ima dobru cijenu, i ima finih ploča za soma kuna.
asus b560m tuf već dva dana čeka strpljivo jednog 14400, nadam mu se danas, pa ćemo vidjeti kak to sve skupa fercera

ali ova potrošnja je lagana jeza, što kaže brko - naviko sam se na cca 60 stupnjeva uz max 800rpm i potpunu tišinu, kako će sad to izgledati sve me strah

doduše gejmanje je najzahtjevniji posao koji radim na kompu, pa se nadam da to neće biti toliko izraženo
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 12:36   #55
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Koji su preporučeni hladnjaci i napajanje za 11700 i 11900 (ne-clockani) budući da stvaraju više topline i jedu snagu jače od prijašnje generacije?
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 13:09   #56
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
AnandTech je sve svoje hladil dobrim starim Thermaright TRUE Copper rješenjem, dok je TechPowerUp koristil Noctua NH-U14S.

U svakom slučaju, bilo koji provjereni high-end zračni hladnjak (1 - 2) ili AiO rješenje budu i više nego OK za non-OC situacije.

Ista stvar s napajanjima, kvalitetno 550W, 650W ili 750W - ovisno o tome kaj se nađe u dućanima, a da je stvarno raspoloživo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 13:49   #57
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
AnandTech je sve svoje hladil dobrim starim Thermaright TRUE Copper rješenjem, dok je TechPowerUp koristil Noctua NH-U14S.

U svakom slučaju, bilo koji provjereni high-end zračni hladnjak (1 - 2) ili AiO rješenje budu i više nego OK za non-OC situacije.

Ista stvar s napajanjima, kvalitetno 550W, 650W ili 750W - ovisno o tome kaj se nađe u dućanima, a da je stvarno raspoloživo.

Nije li Noctua i Dark rock Pro overkill za non-OC rješenje?


Može li neki za 200-300kn?
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 15:03   #58
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
U tom cjenovnom rangu su npr. Arctic Cooling Freezer 34 i Cooler Master Hyper 212 EVO, ali mogli bi biti na knap, pa svakak provjeri još koju recenziju, prije kupnje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 15:51   #59
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Kad se na 11900 na stock power limitu opterete sve jezgre u Cinebenchu, troši cca 220-230W, i to nije malo. https://www.techpowerup.com/review/i...11900k/21.html

U gamingu kad nisu sve jezgre pod opterećenjem bi i ovi manji toweri vjerojatno bili prolazni, ali ja osobno ne bi riskirao s ičim manjim od tih velikih. To je puno topline.

Npr. kad svom procu dignem all core multiplier na maksimum, sve je ok oko temperatura u igrama, ali onda recimo u Total Waru dođe load screen i zakuca ga na 100% opterećenja i tu kreće show oko temperatura, a i stabilnosti pošto se stalno igram s undervoltom. Stoga nije loše planirati za worst case scenarij.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 00:59   #60
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
U tom cjenovnom rangu su npr. Arctic Cooling Freezer 34 i Cooler Master Hyper 212 EVO, ali mogli bi biti na knap, pa svakak provjeri još koju recenziju, prije kupnje.
U recenzijama koriste ona najbolja OC rješenja, no ne i dovoljna minimalna.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na