Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.01.2021., 22:29   #331
SteveO
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: Kod kuće.
Postovi: 174
To napravim sa Macrium programom ili ?
SteveO je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2021., 12:57   #332
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Da, sa Macrium programom, pogledaj link
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2021., 20:47   #333
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 96
Citiraj:
Autor veve Pregled postova
a ako se ne varam, s tim A2000 ti dolazi Acronis True Image Activation key na papiriću pa možeš i s njim isto probati.

Uzeo sam A2000. Nisam dobio Activation Key
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2021., 21:08   #334
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Uzeo sam A2000. Nisam dobio Activation Key

Ako si dobio blister pakiranje unutar kartona ti je kod. Ako si bacio karton ode licenca na Jakuševac
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 00:14   #335
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 96
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Ako si dobio blister pakiranje unutar kartona ti je kod. Ako si bacio karton ode licenca na Jakuševac
Jesam.
Nije.
Nisam.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 09:12   #336
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Jučer kupio A2000,registrirao Acronis. I program jednostavno ne želi odradit kloniranje. Nakon toga se bacio na googlanje i isprobavanje 3-4 programa za koje sam gledao video tutorijale, al jednostavno ni jedan nije više free.Zatim skidam Seagate Disc Wizard. Kad sam ga instaliro skužim da je to isto Acronis s drugim skinom al ne treba registracija i cd key, probam i odradi bez problema.Čak i svi passovi i logini ostaju.Sam proces kloniranja nekih 80gb je odradio za cca 5min,možda i brže.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 10:35   #337
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Jučer kupio A2000,registrirao Acronis. I program jednostavno ne želi odradit kloniranje. Nakon toga se bacio na googlanje i isprobavanje 3-4 programa za koje sam gledao video tutorijale, al jednostavno ni jedan nije više free.Zatim skidam Seagate Disc Wizard. Kad sam ga instaliro skužim da je to isto Acronis s drugim skinom al ne treba registracija i cd key, probam i odradi bez problema.Čak i svi passovi i logini ostaju.Sam proces kloniranja nekih 80gb je odradio za cca 5min,možda i brže.
Poštovani kolega,
daj mi molim te objasni zašto posebno napominješ da "svi passovi i logini ostaju"? U procesu kloniranja prebacuju se svi podaci s određene particije jednog diska na određenu particiju drugog diska, dakle, po završetku kloniranja bilo bi čudno da se ne prebace istovjetni podaci i da ne postoje na oba diska u identičnom obliku. Pitam čisto da znam u čemu je fora...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 14:48   #338
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Zato kaj sam prije samog procesa pogledao par videa a među njima jedan gdje je lik rekao da se mora ponovo logirat na win acc. Ja nisam neki ekspert za takve stvari, radio sam to prvi puta.Žao mi je samo što nisam odmah pogledao ovu temu i ušparo si nešto vremena.
A sad ti meni objasni zašto sam imao problema acronisom, a ovim drugim ne, a isti su programi?
danex je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 15:37   #339
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Acronis, službeno, ne klonira sistemski disk. Službeni postupak je napraviti backup, pa onda restore na novi disk. Nakon restore postupka, ugasiti i spojiti novi disk na mjesto starog, a stari odspojiti, te ga poslije, kad smo sigurni da je sve ok, oblikovati po želji.
Sigurno se pitaš zašto veliki Acronis ne klonira sistemske diskove? Vjerovatno zbog sigurnosti samog postupka. Backup/restore je uvijek sigurnija opcija.


EDIT: Moram se ispraviti. Acronis podržava kloniranje svih diskova i particija. Opisani postupak je zastario i mislim da je iz vremena kad se kopiralo sa hdd na ssd. Dakle, zaboraviti ovo gore i klonirati Preporuka, sa bootabilnog medija.

Zadnje izmijenjeno od: frezer. 03.03.2021. u 21:38. Razlog: popravio se
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 15:40   #340
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Zato kaj sam prije samog procesa pogledao par videa a među njima jedan gdje je lik rekao da se mora ponovo logirat na win acc. Ja nisam neki ekspert za takve stvari, radio sam to prvi puta.Žao mi je samo što nisam odmah pogledao ovu temu i ušparo si nešto vremena.
A sad ti meni objasni zašto sam imao problema acronisom, a ovim drugim ne, a isti su programi?
To što si napisao "ne želi" nam ništa ne govori. Može biti greška u programu, može biti greška u koracima, pogotovo što ima automatski i manualni način rada.

Citiraj:
Autor frezer Pregled postova
Acronis, službeno, ne klonira sistemski disk. Službeni postupak je napraviti backup, pa onda restore na novi disk. Nakon restore postupka, ugasiti i spojiti novi disk na mjesto starog, a stari odspojiti, te ga poslije, kad smo sigurni da je sve ok, oblikovati po želji.
Sigurno se pitaš zašto veliki Acronis ne klonira sistemske diskove? Vjerovatno zbog sigurnosti samog postupka. Backup/restore je uvijek sigurnija opcija.
Klonira sve, i sistemski disk/particiju i boot record. Otkud ti to?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 15:50   #341
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Vjerovatno misli na pokusaj kloniranja iz windowsa.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 15:51   #342
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
To što si napisao "ne želi" nam ništa ne govori. Može biti greška u programu, može biti greška u koracima, pogotovo što ima automatski i manualni način rada.



Klonira sve, i sistemski disk/particiju i boot record. Otkud ti to?
Nađoh na acronisovim stranicama. Istina, bilo je to podavno. Možda se u međuvremenu i promijenilo. Ali svejedno bih preporučio backup/ restore opciju. Ne traje puno duže, a dosta je sigurnija opcija.
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 16:11   #343
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ne znam baš, kloniram Acronisom najmanje 10 godina i uvijek je bio dosta brži od izrade imagea gdje imaš i kompresiju i ovisiš o brzini vanjskog diska i CPU-a radi kompresije, ako je koristiš. 100 GB sistemska particija se može klonirati u roku 10-15 min, a toliko mu treba nekad za izradu imagea od 30-ak GB.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 17:26   #344
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Zato kaj sam prije samog procesa pogledao par videa a među njima jedan gdje je lik rekao da se mora ponovo logirat na win acc. Ja nisam neki ekspert za takve stvari, radio sam to prvi puta.Žao mi je samo što nisam odmah pogledao ovu temu i ušparo si nešto vremena.
A sad ti meni objasni zašto sam imao problema acronisom, a ovim drugim ne, a isti su programi?
Citiraj:
Autor frezer Pregled postova
Acronis, službeno, ne klonira sistemski disk. Službeni postupak je napraviti backup, pa onda restore na novi disk. Nakon restore postupka, ugasiti i spojiti novi disk na mjesto starog, a stari odspojiti, te ga poslije, kad smo sigurni da je sve ok, oblikovati po želji.
Sigurno se pitaš zašto veliki Acronis ne klonira sistemske diskove? Vjerovatno zbog sigurnosti samog postupka. Backup/restore je uvijek sigurnija opcija.
Za kloniranje koje radi direktno iz Windowsa, najbolji program je Macrium Reflect, klonira i bootabilni disk s kojeg su pokrenuti Windowsi, bez ikakvih problema. Besplatan je program.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 17:26   #345
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Neki dan sam klonirao 3 diska kroz Windowse sa free Acronisom dobivenim kod registracije jednog Adata diska. Nula problema. Svi klonirani diskovi su inace bootabilni sistemski diskovi na laptopima, ali u mom pc-u si samo ustekani u sata portove kao obicni storage diskovi.

Backup/restore nikada ne koristim za ove stvari gdje zelim cistu 1:1 kopiju na drugi disk.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 01:30   #346
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 869
Ima netko ideju zašto nakon kloniranja, Windows 7 32bit
S macriumom
Neko vrijeme ok radi i onda se počne kršit, bsod, i nakon tjedan 2 se zblesira boot file i nece u windowse ući,
Na starom hardu sve ok,

Na novom ssdu kingston 120 se to događa
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 11:08   #347
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Jesi provjerio ssd, da nije disk neispravan?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 13:21   #348
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor M.Vlahovic Pregled postova
Ima netko ideju zašto nakon kloniranja, Windows 7 32bit
S macriumom
Neko vrijeme ok radi i onda se počne kršit, bsod, i nakon tjedan 2 se zblesira boot file i nece u windowse ući,
Na starom hardu sve ok,

Na novom ssdu kingston 120 se to događa
Probaj promijeniti SATA kabel za početak. Stavi neki noviji, pogotovo ako koristiš onaj koji si dobio uz matičnu ploču. Tek nakon toga možeš provjeriti ispravnost SSD-a.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2022., 21:40   #349
sYsT3m
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Ankum
Postovi: 161
poz

imam laptop Acer Aspire ES 17 s HDD 1TB u koji zelim staviti 1TB Crucial BX500 2.5" (6.4cm) SATA 3D-NAND QLC (CT1000BX500SSD1).

Clone sam napravio s AOMEI Backupperom.

Nakon zamjene drajvova, laptop ne prepoznaje SSD, vec u biosu i dalje stoji HDD

Imam stari Kingston 120GB SSD, njega bios prepoznaje, ali ne boota win s njega... bilo bios legacy ili uefi

Neki prijedlozi?

Zadnje izmijenjeno od: sYsT3m. 17.08.2022. u 22:44.
sYsT3m je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 08:40   #350
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Taj BX ti baš nije neka sreća od SSD-a, pogotovo ne za OS obzirom da nema cache.
Jesi ti formatirao taj BX? Možda ga zato ne prepoznaje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 09:51   #351
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
A kokose čitaj pozornije, klonirao je stari hdd na tog BX - a,
znači da je particioniran sa data na njemu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 20:04   #352
sYsT3m
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Ankum
Postovi: 161
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Taj BX ti baš nije neka sreća od SSD-a, pogotovo ne za OS obzirom da nema cache.
Izgleda da nije...

Isprobao sam 3-4 SSDa, svi rade osim tog. Ostat ce za storage a mozda ce biti i return...
sYsT3m je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2022., 15:07   #353
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
SSD WIN clone

Htio bi da mi ostanu WIN 10 kakvi jesu, s time da bi prebacio WIN sa SSD(SATA) na kojem je sad na novi nvme SSD na novom računalu. Podaci, programi, da mi ostanu, driveri naravno će morati novi, zbog nove konfiguracije.



Dakle, molim malo da me netko usmjeri, dalje ću sam, što je najjednostavnije za izvesti i koji program da koristim.


1.Spojiti SSD na novo računalo, napraviti(valjda se može) da radi kao i na starom. Onda klonirati WIN sa SSD na nvme hdd i staviti boot na novi nvme hdd.



2.Ili postoji neko lakše riješenje, s kojim bi preskočio eventualno dizanje WIN sa starog ssd na novu konfiguraciju. Možda klon na usb snimiti, pa friške windowse na novom nvme nekako pregaziti, ali to mi se čini kompliciranije.


3.Nešto treće?

Hvala
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2022., 15:09   #354
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Mini tool partition wizard ...


Sa njim možeš odraditi i kombinaciju na starom kompu i na novom ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2022., 15:18   #355
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Mini tool partition wizard ...


Sa njim možeš odraditi i kombinaciju na starom kompu i na novom ...

ok na novom kužim kak, ali reci kak na starom, na starom nemogu spojiti nvme
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2022., 15:27   #356
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Prvo nabavi vanjsko USB kućište za nvme.

Onda moraš ukloniti drivere za čipset, audio, LAN,...tj. sve što je vezano za matičnu ploču i CPU iz sadašnjih winsa.
Kloniraj takav disk na nvme programima tipa Acronis True Image, Macrium,... Poželjno je da se kloniranje vrši van winsa. Npr. na Acronisu odabereš operacije koje želiš izvršiti, napraviš restart i onda se kloniranje izvrši prije win boota.

Ubaci nvme u novi komp i instaliraj potrebne drivere.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2022., 17:47   #357
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
čini mi se jednostavnije da stari ssd s win ubacim u novi komp i napravim da radi, vidio sam da se može na jednom tutorijalu. maknem sve stare i instaliram sve nove drivere. onda kloniram te taj ssd na novi koji je na novoj ploči.

Ako je taj turorial što sam gledao ok, gdje lik jednostavno uz malo prčkanja po postavkama ssd-a , prebaci hard u novu mašinu i diže windowse, onda mi je dalje jednostavno.
Naravno prije napraviti backup, ako nešto ode u krivu.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 14:22   #358
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Nemas potrebe 'micati' stare drivere.
Sto se tice koristenja istog OS-a na 'drugoj' konfi - to radi u 95% slucajeva.

Najcesci problem je da nema SATA/NVMe drivera ili sl., pa se nece bootati.

Kasnije mozes iz device managera 'pocistiti' staro....
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 18:38   #359
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor vladjan1901 Pregled postova
čini mi se jednostavnije da stari ssd s win ubacim u novi komp i napravim da radi,
Jednostavnije je ali ako se Windoze zblesiraju na novom hardwareu onda ti preostaje samo reinstall.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 15:14   #360
zbrnelic
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 11
Kloniranje M2 SSD-a (Migracija OS-a)

Imam problem. Na laptopu Lenovo Thinkpad Yoga 370 imam M2 SSD koji bi htio zamjeniti većim. Kako zbog mali milion razloga ne želim ispočetka instalirati Windowse htio sam napravit migraciju sa M2 na M2 drive. Laptop ima samo jedan M2 utor pa sam pored novog diska kupio i M2-USB adapter. Napravio sam klon diska pomoću Easeus Todo Backup softwarea. Klonirani disk je naizgled identičan izvornom, ali kad pokušam pokrenuti računalo s njega dobijem blue screen sa porukom "inaccessible boot device". Što da radim? Da li netko zna software s kojim pouzdano mogu odraditi taj posao ?

Zadnje izmijenjeno od: zbrnelic. 17.10.2022. u 17:32.
zbrnelic je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na