Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.08.2020., 10:14   #601
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,968
Samo bi se na bubu nadovezao, mozes ga koristiti za home usere (neuke korisnike) kojima je bitna multimedija, internet i da tu i tamo otvore kakav dokument kroz open/libreoffice.

Takvim korisnicima ce puno bolje radit nego windows jer ce ga teze syebat i pobrat kakvu gamad preko interneta, sto je na win puno ucestalije.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 10:55   #602
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
sad sam testirao ventoy


Bubba
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 11:21   #603
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,551
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
Bubba
Necu lagati, meni ga je otkrio Buljo, tak da... Njemu treba pivu dati!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 20:02   #604
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
Terminal kojeg sam spominjao je Terminology. Ima dosta zgodnih funkcija, ali nije to ništa kritčno.

Što se tiče offica (u mom slučaju se to svodi na korištenje excela) meni je Libre office sasvim OK. Excel iz 365 paketa ima dosta moćnih stvari ali je i često i moćno retardiran. Za nekakve hard core korisnike, pretpostavljam da potonji nema zamjene.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 20:40   #605
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 289
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Irfan nema altermativu (a stvarno sam isprobao svasta), Office paket nasusno nedostaje, a na stvaranje digitalnog sadrzaja (grafickom) jednostavno mozes zaboraviti.
S ovim se ne mogu složiti. Pošto radim fotografiju i dizajn, prebacio sam veliki dio workflowa na linux i radi čisto ok.

GIMP 2.10 - Dobra zamjena za Adobe Photoshop kaj se tiče obrade fotografija. Osobno preporučam G'MIC + Resynthesizer + Liquid rescale pluginove. Konačno su počeli i CMYK podršku ugrađivati
Darktable (ili Raw Therapee) - zamjena za Adobe Lightroom, ima dosta funkcija koje su puno moćnije od Lightrooma (hint: filmic).
DigiKam - vrhunska organizacija fotografija
Kdenlive (ili openshot) - obrada videa. Mislim da je OpenShot moćniji, ali Kdenlive mi je čisto dosta
Lensfun (ima kao plugin za GIMP, dolazi po defaultu s darktableom) - lens calibration tool
Inkscape 1.0 - zamjena za Illustrator.
Blender - no words needed

Tak da mi ne stoji ovo za grafiku, koristim sve ove programe na winsima na poslu. Dost ih ima drugačiju "logiku" i zahtjeva learnig curve, ali to treba svaki novi komad ozbiljnog softwarea.

Također ima hrpa softwarea za kreiranje i obradu glazbe i glazbenih zapisa.
Jedimo mislim da kaska u CAD domeni, ali to nije moje područje.

P.S.: sucker sam za KDE aplikacije.
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 20:59   #606
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
A baš sam mislio pitatu za neku zamjenu za illustrator osim inkscape kad ono kita Radi li inkscape bolje na linuxu nego na windowsima? Ne treba mi često, srećom

A gimp koristim duži nis godina, opet povremeno i za sitnice, ali meni je to odlična aplikacija.


Što se cada tiče, FreeCAD napreduje. Sporim korakom, ali napreduje.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 21:08   #607
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 289
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
A baš sam mislio pitatu za neku zamjenu za illustrator osim inkscape kad ono kita Radi li inkscape bolje na linuxu nego na windowsima? Ne treba mi često, srećom

A gimp koristim duži nis godina, opet povremeno i za sitnice, ali meni je to odlična aplikacija.


Što se cada tiče, FreeCAD napreduje. Sporim korakom, ali napreduje.
Meni je nova verzija Inkscapea 1.0 odlična. Ali doduše to ovisi o potrebama korisnika
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2020., 23:14   #608
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
Ima li neki očiti razlog zašto QT aplikacije ignoriraju sistemsku temu? -> https://i.imgur.com/aYHEInG.png
mkey je online   Reply With Quote
Staro 25.08.2020., 12:23   #609
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,659
Neznam jesam li pisao ovdje, kome treba za audio - video neka isproba AVLinux distribuciju, složena tvikana baš za tu namjenu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2020., 19:28   #610
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,443
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne postoji. Definitivno.

Ali kada otkrijes https://ventoy.net/en/index.html onda ti Rufus vise ni ne treba.

Sto se tice ostalih aplikacija koje si imao na Windowsima, kao i nekih stvari koje si mozda navikao zdravo za gotovo - pocni se privikavati da na Linuxu to tako ne funkcionira. To je jedini nacin da na njemu i ostanes.

Irfan nema altermativu (a stvarno sam isprobao svasta), Office paket nasusno nedostaje, a na stvaranje digitalnog sadrzaja (grafickom) jednostavno mozes zaboraviti.

IMNSHO, Linux mozes koristiti ili za servere, ili za development. Sve ostalo, ako ti je cilj zamijena Windowsa, mozes slobodno zaboraviti, puno muke za nikakve rezultate.
Yep.

+ Linux aplikacije si mozete cekirat u sklopu Linux tutoriala (par linkova na kraju)

A kaj se teme rufus tice - koristim dd. Radi svaki put. Za multiboot - Easy2Boot. Podrska za UEFI i obican boot - bez komplikacija.

https://www.easy2boot.com/download/
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2020., 22:30   #611
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ima li neki očiti razlog zašto QT aplikacije ignoriraju sistemsku temu? -> https://i.imgur.com/aYHEInG.png
Malo čačkam po ovome i trošim dosta više vremena nego to vrijedi -> https://wiki.archlinux.org/index.php/Qt

Dakle, u .bashrc sam dodao
Code:
export XDG_CURRENT_DESKTOP=KDE
export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
Te instalirao "qt5ct" koji omogućuje editiranje tema za QT. Evo na što sada liče notepadqq i krusader -> https://i.imgur.com/gQHz1p9.png

Miožemo reći nije baš idealno. Budem probao kako to izgleda na KDE.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 26.08.2020., 17:19   #612
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,551
Citiraj:
Autor atjeroid Pregled postova
S ovim se ne mogu složiti. Pošto radim fotografiju i dizajn, prebacio sam veliki dio workflowa na linux i radi čisto ok.

GIMP 2.10 - Dobra zamjena za Adobe Photoshop kaj se tiče obrade fotografija. Osobno preporučam G'MIC + Resynthesizer + Liquid rescale pluginove. Konačno su počeli i CMYK podršku ugrađivati

Tak da mi ne stoji ovo za grafiku, koristim sve ove programe na winsima na poslu. Dost ih ima drugačiju "logiku" i zahtjeva learnig curve, ali to treba svaki novi komad ozbiljnog softwarea.
Izgubio si me.

Radis fotografiju i dizajn.

Na Linuxu.

A s istim tim softverskim drlogom i na poslu.

Poslu, as in, zivis od toga sto radis s tim softverom?

Da ponovim, fotografiju, dakle. I dizajn. Na softveru koji je pocetkom 2020. otkrio CMYK...

Daj me/nas prosvijetli, molim te, jer ja stvarno nikada nigdje nisam vidio da netko zaradjuje novac na Linuxu i digitalnom grafickom sadrzaju. Da pace, cak mi je i teoretski jako jako jako tesko povjerovati u to... To u praski znaci upravo to sto sam rekao - da su takvi pokusaji na Linuxu cisto drkanje i gubljenje vremena, osim za neke superentuzijaste - koji ne zive od tog softvera.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2020., 17:24   #613
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,678
U Postscriptu čovjek crta 😀
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2020., 22:06   #614
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 289
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Izgubio si me.

Radis fotografiju i dizajn.

Na Linuxu.

A s istim tim softverskim drlogom i na poslu.

Poslu, as in, zivis od toga sto radis s tim softverom?

Da ponovim, fotografiju, dakle. I dizajn. Na softveru koji je pocetkom 2020. otkrio CMYK...

Daj me/nas prosvijetli, molim te, jer ja stvarno nikada nigdje nisam vidio da netko zaradjuje novac na Linuxu i digitalnom grafickom sadrzaju. Da pace, cak mi je i teoretski jako jako jako tesko povjerovati u to... To u praski znaci upravo to sto sam rekao - da su takvi pokusaji na Linuxu cisto drkanje i gubljenje vremena, osim za neke superentuzijaste - koji ne zive od tog softvera.
Za fotografiju - import okular (razrstavanje i preimenovanje fotografija sa više fotića, da je kronološki) - raw obrada darktable - finiširanje u GIMPU
Za dizajn - Inkscape + Krita (savršeno podržava CMYK za moje potrebe)

A ima nas glupih entuzijasta, kojima savršeno dobro funkcionira. Da je trebalo navikavanje (pogotova na GIMP, nakon dolask s photoshopa bil sam kao invalid) - je i to poprilično, ali jednom kada se workflow posloži radi ko urica.

edit: sad vidim da sam gore u postu zaboravio kritu. moj grijeh.

Zadnje izmijenjeno od: atjeroid. 26.08.2020. u 22:08. Razlog: nadopuna
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2020., 23:25   #615
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,424
Ma GIMP je danas super kakav je prije bio. Nije podržavao ni ove osnovne formate fotografija, a kamo li CMYK. Meni je zasad OK, samo mi ponekad nedostaje više funkcija za crtanje, ali tome ionako nije namijenjen.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2020., 15:07   #616
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 289
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ma GIMP je danas super kakav je prije bio. Nije podržavao ni ove osnovne formate fotografija, a kamo li CMYK. Meni je zasad OK, samo mi ponekad nedostaje više funkcija za crtanje, ali tome ionako nije namijenjen.
Da, lijepo napreduje, dugo im je trebalo da se maknu na verziju 2, al sada ide cist ok. Verzija 3 bi sudeci prema beti trebala biti jos i bolja. CMYK su sredili osnove, sada ide implementacija potpunoga standarda boja. Bio je dokument u kojem su to lijepo objasnili zakaj toliko traje i kaj točno rade.

Također ima Gimp fork - Glimpse https://www.omgubuntu.co.uk/2020/08/...0-2-0-released, imaju zanimljiv smijer u kojem planiraju ići. Više za PS korisnike.

Za crtanje je krita, doslovno nema kaj nema od opcija
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 20:38   #617
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
Au, što sam se lijepo izjebo Kad konj gura glavom kroz zid, pa zid ne popušta a konj se čudi. Kako to, kako to?!?!?!

Vjerojatno sam instalirao malo previše desktop environmenta i sada se instalacija malo pobrkala. Cinnamon, mate, defaultni gnome (smeće svjetsko imo) pa onda još i KDE. Mislim da sam nešto i na KDE uzjebo, izgledao je stvarno očajno pa sam se vratio na Cinannmon.

Određeni problemi su počeli kada sam montirao qt5ct, poslije sam vidio da uzrokuje puno problema na Ubuntu 19.10+. Kvantum se čini bolja opcija od ovoga, ali svejedno problemi ostaju nakon čišćenja sustava od qt5ct.

Sada su nuspojave slijedeće:
- QT aplikacije startaju relativno sporo, treba im nekoliko sekundi
- Flameshot sada ne želi startati nego pod root (wtf?)

Mislim da bude jedan format i instalacija nanovo, bez gnoma. Eventualno bih htio vidjeti na što KDE liči na čistaka.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 07:16   #618
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,443
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Au, što sam se lijepo izjebo Kad konj gura glavom kroz zid, pa zid ne popušta a konj se čudi. Kako to, kako to?!?!?!

Vjerojatno sam instalirao malo previše desktop environmenta i sada se instalacija malo pobrkala. Cinnamon, mate, defaultni gnome (smeće svjetsko imo) pa onda još i KDE. Mislim da sam nešto i na KDE uzjebo, izgledao je stvarno očajno pa sam se vratio na Cinannmon.

Određeni problemi su počeli kada sam montirao qt5ct, poslije sam vidio da uzrokuje puno problema na Ubuntu 19.10+. Kvantum se čini bolja opcija od ovoga, ali svejedno problemi ostaju nakon čišćenja sustava od qt5ct.

Sada su nuspojave slijedeće:
- QT aplikacije startaju relativno sporo, treba im nekoliko sekundi
- Flameshot sada ne želi startati nego pod root (wtf?)

Mislim da bude jedan format i instalacija nanovo, bez gnoma. Eventualno bih htio vidjeti na što KDE liči na čistaka.
Ne to radit osim ako znas pocistiti za sobom. Reinstaliraj OS, to ti je u ovom stadiju najlakse rijesenje. Ako ti vec KDE i *buntu filozofija pasu > Kubuntu. OpenSuse isto ima jako ispoliran KDE ali ne pase svakome.

P.S. - Gnome je daleko od starog Gnome 2 sucelja i donedavno mi je Cinnamon bio preferirano sucelje ali zadnji par mjeseci sam nasao "mir" u Gnome 3 sucelju - svida mi se minimalisticki pristup sa malo eye candy opcija. Inace ako Gnome 3 koristis uvijek Gnome Tweak Tool instaliraj + imaj na umu da mozes svasta dodat u smislu ekstenzija.

https://extensions.gnome.org/
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2020., 20:11   #619
ampeg
Premium
 
ampeg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 179
Bookmark manager za linux

bok ekipa
. Postoji li neki offline bookmark manager za Linux? Znači neki program gdje bih spremao linkove. Znam da postoji hrpa online servisa ali ja bih nešto na svom hardu a da nije vezano za browser. ETo tek toliko :-)
Hvala
__________________
grrr
ampeg je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 06:44   #620
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,443
Citiraj:
Autor ampeg Pregled postova
bok ekipa
. Postoji li neki offline bookmark manager za Linux? Znači neki program gdje bih spremao linkove. Znam da postoji hrpa online servisa ali ja bih nešto na svom hardu a da nije vezano za browser. ETo tek toliko :-)
Hvala
Export u HTML i spremis nekud?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 19:00   #621
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Export u HTML i spremis nekud?
Firefox to sam arhivira -> https://support.mozilla.org/en-US/kb...p-or-move-them

After upgrading or downgrading your Windows 10 operating system, a directory named Windows.old is created, and most of the data erased from the upgrade or downgrade is stored there. One especially useful item is the Bookmarks from Firefox. Follow the instructions in Restoring from backups above, and when you select Choose File…, follow the path C:\Windows.old\Users\<UserName>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<filename.default>\bookmarkbackups to your previous bookmarks. Check the file date for information when the backup was created. Be aware using a backup bookmark folder will replace all the bookmarks in Firefox with the bookmarks in the backup file.

tomek jasno je meni to šta si rekao, mene samo jebe kada ne odustanem na vrijeme nego nepotrebno upirem ko budala. Ovo mi je i tako probna instalacija pa ću nastaviti po tome malerisati i onda krenuti na novu ispočetka kada bude pogodan momenat. Vjerojatno negdje za zimske praznike

Za sada se Kvantum pokazao OK, izgleda da radi dobro na QT aplikacijama. Instalirao sam si i VM i unutra Kubuntu pa ću malo čačkati i po tome, da vidim šta mi valja a što ne. Gnome 3 mi je stvarno katastrofa layout, imaju i drugi hrpu ekstenzija. Ako dodaš još jednu šibicu dreku na šibici onda je to i dalje drek na šibici. Za sada mi je Cinnamon baš OK.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 19:08   #622
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,659
A kako ćeš saznati / naučiti ako najprije ne razbiješ ? 😁
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 19:42   #623
ampeg
Premium
 
ampeg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 179
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Export u HTML i spremis nekud?
Dobra ideja. Hvala :-)
__________________
grrr
ampeg je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 19:45   #624
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
Samo razbijanje, što veći čekić to bolje. Kada sam početo koristiti windowse pred skoro 20 godina reinstalirao sam svakih par tjedana, koliko sam razbijao. Pokojna tetka me pitala da pita nekoga s posla da mi pomogne. Nema meni pomoći tetko draga
mkey je online   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 19:55   #625
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 289
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ako ti vec KDE i *buntu filozofija pasu > Kubuntu. OpenSuse isto ima jako ispoliran KDE ali ne pase svakome.
https://extensions.gnome.org/
Htio bih se nadovezat i ovdje dodat KDE Neon, pogotovo ako je korisnik bleeding edge freak
atjeroid je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2020., 23:54   #626
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,006
Citiraj:
Autor ampeg Pregled postova
bok ekipa
. Postoji li neki offline bookmark manager za Linux? Znači neki program gdje bih spremao linkove. Znam da postoji hrpa online servisa ali ja bih nešto na svom hardu a da nije vezano za browser. ETo tek toliko :-)
Hvala
rsync-aš bookmark file negdje lokalno ili na mrežu?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 05:57   #627
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,406
Ne znam da li za Linux postoji nešto tipa MozBackup jer s njim možeš napraviti backup svega (bookmark, history,...) iz Firefoxa pa napraviti restore na drugom kompu identičnu kopiju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 07:36   #628
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,443
Majko mila....ajmo ispocetka...malo ste ga zakomplicirali decki. Dakle Linux ima svoju FS strukturu (bas kao i svaki drugi OS).

bin boot dev etc home lib lib64 lost+found media mnt opt proc root run sbin srv sys tmp usr var


Svaki od foldera mozete definirat kao posebnu mount tocku (citaj particiju na windozama). Najelegantnije rijesenje? Za svoju Linux instalaciju uvijek definirajte zasebnu home particiju. Zasto? Pa...

[t@fedora ~]$ pwd
/home/t
[t@fedora ~]$ ls -la .mozilla/
total 28
drwxr-xr-x. 6 t t 4096 20. Aug 23:01 .
drwx--x---+ 26 t t 4096 2. Sep 19:22 ..
drwxr-xr-x. 3 t t 4096 20. Aug 23:01 extensions
drwx------. 6 t t 4096 20. Aug 23:01 firefox
drwxr-xr-x. 2 t t 4096 20. Aug 23:01 plugins
drwx------. 2 t t 4096 20. Aug 23:01 systemextensionsdev

Kad nesto ukenjate > reinstall OS-a, Home ne formatirate vec ponovo dodijelite novom OS-u. I gle cuda - postavke SVIH aplikacija ostaju iste nakon reinstalacije, dovoljno je instalirat i pokrenut aplikaciju - Firefox u ovom slucaju. Isto tako ako imate problem sa jednom aplikacijom - izbrisite postojeci folder iz Home-a. Ako uz to jos radite backup (hint:rsnapshot) - onda je sansa da izgubite ista vrlo mala.

Eto nadam se da sam malo pojednostavnio situaciju.

@coconut > na ovaj nacin samo kopiras home na drugi disk, jedino kod nekih distri moras na ACL-ove pazit...kreiras folder na drugom disku koji je isto imenovan kao tvoj korisnik u home-u i kopiras jednostavno na drugi disk sa rsync -aAv

@mkey >

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 03.09.2020. u 07:49.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2020., 22:28   #629
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,041
tomek, što je s permissionima na /home kada reinstaliraš OS?
mkey je online   Reply With Quote
Staro 05.09.2020., 17:13   #630
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,443
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
tomek, što je s permissionima na /home kada reinstaliraš OS?

Ako aktiviras istog korisnika najcesce se pripase. Imao sam katkad probleme kod izmjene distri ali u tom slucaju se logiras kao root i lupis chown -R <username>:<grupa> /home/<username>. Ali SVE je moguce.

tomek@vz je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na