Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2020., 14:13   #8281
Nixis
Casual gamer
Moj komp
 
Nixis's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 802
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Znači ako sam dobro shvatio, ja imam "jamstvo" od trgovca u vidu toga da ako se kaj pokvari nosim nazad u dućan. I to vrijedi 24 mjeseca? Jer to je u suprotnosti s onim što mi je trgovkinja rekla i to njihovo "dodatno jamstvo" je navlakuša i prevara kupaca...
Hvala!
Krivo si shvatio i panasonic je to objasnio.

Ovo se po forumima stalno pita i ljudi su konstantno krivo upućeni.

Imaš jamstvo kolko ti piše na računu, točka.

24 mjeseca je pravo na materijalni nedostatak...ako je prvih 6mj i ti se pozoveš na materijalni (to bi bio izrazito glup potez od strane kupca jer će trajati duže nego klasičan servis) onda trgovina snosi trošak vještačenja odnosno utvrđivanja materijalnog nedostatka.

Ako se pozoves nakon 6mj, onda sve to plaćaš ti.

Materijalni nedostatak nije zakonom objašnjen najbolje sto ovisi od artikla do artikla, no laički objašnjeno to je nedostatak u uređaju koji je sastavni dio uređaja da bi taj uređaj radio ispravno.

AKo tebi krepa primjerice ekran na mobu, znači da je nešto pregorilo, to nije materijalni nedostatak.

Dakle da ponovimo, jamstvo je koliko trgovina odredi, a može biti 3,6,12 ili 60 ili 37 mjeseci i u tom roku ide klasičan servis.

Ovo za obavezno 24mj garancije odnosno jamstva na servis nemojte govoriti u trgovinama jer se sramotite.
Nixis je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 12:49   #8282
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Pitanje:


Konkretno, imam Microsoftov Xbox wireless gamepad. Prije manje od mjesec dana je prošlo godinu dana jamstva koje piše na kutiji aparata i na webu trgovca, ali ne i na računu.

Kvar je glup, tipka koja u PES-u služi za sprint je počela štekati, tak da je u ovo izolacijsko vrijeme to postalo dosta velik problem
Da ga sam otvorim i riješim to, ili da tražim po zakonima jel ima dvije ili nema dvije. Svatko si to tumači ovdje na drugi način.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 13:24   #8283
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Pitanje:


Konkretno, imam Microsoftov Xbox wireless gamepad. Prije manje od mjesec dana je prošlo godinu dana jamstva koje piše na kutiji aparata i na webu trgovca, ali ne i na računu.

Kvar je glup, tipka koja u PES-u služi za sprint je počela štekati, tak da je u ovo izolacijsko vrijeme to postalo dosta velik problem
Da ga sam otvorim i riješim to, ili da tražim po zakonima jel ima dvije ili nema dvije. Svatko si to tumači ovdje na drugi način.
Gleda se datum na tvom računu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 16:28   #8284
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Znam da se gleda datum, samo me zanima što je na kraju konsenzus. Imaju li stvari s "jednom godinom jamstva" sve čisto prema zakonu i potrošačima i to je ok, ili se tu opet mora čitati zakon...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 16:32   #8285
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Ako piše da je garancija jednu godinu, onda je toliko.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 15:53   #8286
ezav
Premium
Moj komp
 
ezav's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
Obrati se udruzi za potrosace.



Na prostoru Hrv I Cro je obavezna garancija trgovine na taj proizvod 2 godine.
Proizvodac moze dati godinu ali trgovina odgovara s 2 godine.


Da ne kopas po zakona najlakse je kak sam rekel obratit se udruzi i videti koji se zakon odnosi na tebe.


Npr. na moj HP printer je proizvodac isto dal godinu dana garancije, nakon godine i tri meseca je osel u vecna lovista. Trgovina je tvrdila da nemam garanciju jer je proizvodac dal godinu , dok su mi iz udruge rekli da se pozovem na obavezni zakon da je garancija trgovca 2 godine i na materjalne nedostatke i da obavezno posaljem prijavu na inspektorat radi nepostovanja zakona o potrosacima.



Tak da ljudi nemojte pusiti fore s granacija je godinu dana. Zakon o zastiti potrosaca nas stiti , jedan od retkih dobrih kod nas nazalost.
__________________
"What do humans know of our pain? We have sung songs of lament since before your ancestors crawled on their bellies from the sea."
- Farseer Eldrad Ulthran
ezav je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 17:44   #8287
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Napisao sam dopis da tražim mišljenje i da objasne kakva su prava potrošača kad kupe proizvode na kojima piše da imaju jednu godinu jamstva, a prema ovome ispod bi trebali imati dvije.
Javim povratno odgovor

https://europa.eu/youreurope/busines...s/index_hr.htm
Citiraj:
Prema pravu EU-a potrošaču morate dati i najmanje dvije godine garancije (pravno jamstvo) kao zaštitu od neispravnih proizvoda ili proizvoda koji ne izgledaju ili ne funkcioniraju u skladu s oglasom.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 18:53   #8288
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor ezav Pregled postova
Obrati se udruzi za potrosace.



Na prostoru Hrv I Cro je obavezna garancija trgovine na taj proizvod 2 godine.
Proizvodac moze dati godinu ali trgovina odgovara s 2 godine.


Da ne kopas po zakona najlakse je kak sam rekel obratit se udruzi i videti koji se zakon odnosi na tebe.


Npr. na moj HP printer je proizvodac isto dal godinu dana garancije, nakon godine i tri meseca je osel u vecna lovista. Trgovina je tvrdila da nemam garanciju jer je proizvodac dal godinu , dok su mi iz udruge rekli da se pozovem na obavezni zakon da je garancija trgovca 2 godine i na materjalne nedostatke i da obavezno posaljem prijavu na inspektorat radi nepostovanja zakona o potrosacima.

.
i kaj je na kraju bilo - si dobil novi?
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2020., 10:13   #8289
ezav
Premium
Moj komp
 
ezav's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
@1v@n - Super , definitivno javi da vidimo dali se kaj menjalo .


@smirnoff - Yup dobise novi s novom garancijom, i naravno da je napomenuto 3 puta da to rade jer su "dobar" ducan ... Ono u hrv je to app-e , a sada je na potrosacu da se izbori za svoja prava.
__________________
"What do humans know of our pain? We have sung songs of lament since before your ancestors crawled on their bellies from the sea."
- Farseer Eldrad Ulthran
ezav je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 08:19   #8290
Sony1
Premium
 
Sony1's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Slavonija
Postovi: 290
Ekipa jedno pitanje. Tata je u jednoj nasoj IT trgovini kupio mobitel koji je poslao na reklamaciju. Nisu ga mogli popraviti u Hrvatskoj, pa je poslan negdje dalje. Preko telefona smo saznali da je mobitel popravljen te vec dva tjedna negdjen "stoji" jer su izgubili podatke i ne znaju kome ga poslati. Prije slanja na reklamaciju vidio sam da je rok za popravak 45 dana i da nakon toga ima pravo traziti povrat robe ili drugi uredaj??? Da li to znaci da on ima to pravo, ako posiljka ne stigne do njega nakon 45 dana ili nesto drugo igra ulogu? Hvala!

Poslano sa mog HD1903 koristeći Tapatalk
Sony1 je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 08:42   #8291
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999