Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2018., 20:02   #4861
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Evo nesto potencijalno i za obican puk
Citiraj:
So if AMD does go for a desktop solution using the Zen 2 chiplet and a separate I/O controller that can address two chips... then we can see AM4 32 thread chips quickly. Let's also not forget Vega/Navi will connect via Infinity Fabric. Lots of flexibility with SKUs.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 11:42   #4862
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Vjerojatno je tehnički izvedivo, samo je pitanje cijene. Ne bi bio baš za običan puk, kad bi takav CPU koštao vjerojatno 800-900 dolara, a i ubili bi si TR4 platformu.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 12:19   #4863
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Mene baš zanima kako će consumer Zen 2 izgledat (Ryzen). Pretpostavljam da im je preskupo radit IO die za eventualno max 2 chipleta od 8 coreova.
S druge strane vjerojatno moraju opet i ponudit threadrippet, a on će vjerojatno biti s IO die + chipletima.

Ima netko link na diskusiju o tome?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 15:14   #4864
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma nema boga da idu preko 16 jezgri na AM4. Ikad. Em nema smisla, em bi si potkopali TR4 socket. Mislim, vjerojatno sam bio u krivu da nikad neće preko 8c16t (mada se to tek mora potvrditi), ali je 200% sigurno da neće ići preko 16 jezgri.

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Mene baš zanima kako će consumer Zen 2 izgledat (Ryzen). Pretpostavljam da im je preskupo radit IO die za eventualno max 2 chipleta od 8 coreova.
S druge strane vjerojatno moraju opet i ponudit threadrippet, a on će vjerojatno biti s IO die + chipletima.

Ima netko link na diskusiju o tome?
Ja mislim da je velika šansa da će izgledati isto kao i trenutni, samo manja površina tj. da neće ići na zaseban 12/14nm IO čip kao za epyc. Mislim da to rješenje nije zamišljeno za AM4, no vidjet ćemo. Možda je s druge strane ipak zaseban IO čip kamen temeljac zen 2 arhitekture, tj. manje latencije tj. IPC gain da ide zbog toga. Vjerujem da ćemo saznati 09. 01. na CES-u više o mainstream/consumer proizvodima poput ryzena 3xxx i Navi

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 09.11.2018. u 15:20.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 15:30   #4865
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Nebi se cudio da dobije svoj IO chip i onda krece veselje… od ultra cheap 4 core procesora koji su u biti IO chip + jedan faulty chiplet sa greskama pa ima disabled jezgre do procesora sa 2 chipleta fully enabled sa ukupno 16C/32T. I onda jos kombinacije tipa jedan chiplet sa 8 jezgri + GPU sa druge strane…

Moglo bi tu stvarno svega biti, jedva cekam
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 15:30   #4866
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Core bump možda bude na 12c/24t na AM4 čisto da opet dignu head count naspram lntela budući su oni sad ponudili "revoluciju" sa 8 jezgri.

A TR bi mogao imati entry unit sa 16c/32t.

To bi imalo smisla.

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 15:43   #4867
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Ma ostaje 8c/16t do idućeg socketa vjeratno.
Ljudi kojima treba više jezgri uvjek mogu uzet TR-a, ostalima je ovo više nego dovoljno.
Intel i dalje pobjeđuje u gaymingu, najbolji potez koji AMD može napraviti je da isporuče 6c/12t i 8c/12t proceve koji idu preko 4.5GHz i pobjeđuju intelove ekvivalente u snazi i u cijeni.
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 15:54   #4868
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Iskreno mislim da skoro nikog ovdje ne zanima išta preko 8c16t na AM4. No možda ipak ponude zbog manjine kojima bi dobro došlo i čisto zbog toga jer mogu, pa da imaju više od intela

Onaj takozvani "leak" je bio za 8c16t, no činjenica je da tehnloški mogu ponudi 16c32t i na AM4
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 16:22   #4869
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
mislim da je njima skuplje razvijati dve arch paralelno odnosno jednu serversku i jednu desktop, jer na desktop arch bi uz cpu jezgre kao i do sada(zen i zen+) trebali imati I/O dio znaci mem controler, pcie, network, infinity fab. itd sve unutar kompleksa...
To bi znacilo da bi ti cipleti za desktop bili skuplji nego za servere jer bi bili vece površine + yieldovi bi im bili lošiji od serverskih chipleta, a waffer za 14nm I/O die koji koriste u Romi danas sigurno nije nesto osjetno skup.
Isto tako gdje bi upucali chiplete koji ne zadovoljavaju spec. za Rome...nemaju ih kamo utrpati osim eventualno gen3 TR

Više naginjem ka tome da ce in na desktopu biti I/O die zaseban kao i na Rome samo manje površine jer ce imati manji mem kontroler(dual channel) i manje l4 cacha.

Ovo sto govorite ubili bi si thredripper da stave 16 jezgri an desktop....ne bi ga ubili jer ce i dalje imati duplo vise jezgri uz quad channel mem.
Po toj logici da bi si nesto ubili nisu razmisljali kada su izbacili 32 core 2990WX, odnosno nisu ubili gen1 Epyc.

16 jezgri stvarno ne treba na desktopu, ali sto ako amd ima plan da pokusa forsati svoj eko sistem kroz infinti fabric...npr. da se za određene workloadove rastereti gpu i prebaci na dio dostupnih jezgri sa cpu...ako budu imali 16 na desktopu bolje ih onda za nesto konkretno iskoristiti, ovo je sad tesko nagadjanje - pcie koriste za normalnu komunikaciju sa gpu kao i do sada, a na svemu tome jos dodatno koriste inifintiy fabric samo za kombinaciju svojih cpu + gpu u specific use case scenarijima, npr ispomoc cpu-a kod ray tracinga.

takva neka fora bi za njih bila win/win situacija jer su u stanju jeftino stancati velik br.jezgri sto intel cijenom ne moze pratiti, i automatski bi imali opravdanje u vidu iskoristivosti velikog br.jezgri + pojacali bi prodaju svojih gpu na desktop tržištu
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 09.11.2018. u 16:27.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 17:39   #4870
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Netko kome treba više jezgri (CPU rendering i slični računski intenzivni poslovi) sigurno ne bi imao ništa protiv 12/24 ili 16/32 proca na AM4 jer je ostatak platforme sasvim ok i za nekakav (render)slave obična B350 ploča je sasvim dovoljna. X399 ploče su dosta skuplje od Intelovih X99, a problem je i kasnije se toga riješiti.
Npr. nekad opaka zvijer sa dual 10-core Xeonima danas može samo skupljati prašinu (slabija i od 1950X a kamoli 2990WX). Za po doma nije, za gamere nije ... a ni NASeva ne treba toliko .
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 19:04   #4871
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Osvrnuli smo se na prethodnim stranicama (1 - 2) na potencijalne mogućnosti 16C/32T AM4 varijante, pogotovo, jer AMD već sad više od godinu i pol nudi "mali" EPYC 3451 16C/32T quad-channel model. Doduše u pitanju je BGA pakiranje, ali je veličinom jako sličan aktualnim AM4 modelima, tj. koristi 14nm dual-Zeppelin dizajn. Obzirom da novi 7nm proces omogućava osmerojezgreni chiplet, dva takva su fizički manja od trenutnih 14/12nm CCX rješenja, pa čak i ako se doda 14/12nm I/O kontroler koji pokriva sve što više nije u samim jezgrama (chipletima) i dalje ostaje i više nego dovoljno mjesta da se sve skupa složi na AM4 pakiranje. AMD možda to neće odmah ponuditi, ali ako se ikad odluče, nemaju baš nekih prepreka. Mada je izglednija druga mogućnost koju smo također spomenuli - osmjerojezgreni chiplet + iGPU + I/O. Primjera radi, EPYC 7261 je jedan od aktualnih modela koji baš i nemaju smisla: 8-core + 64MB L3 cache. Netko negdje ima potrebu i za takvim rješenjima, a pošto Zen općenito dobro skalira, novi 7nm chiplet modeli, samo otvaraju dodatne mogućnosti za razno-razne procesorske konfiguracije.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 09.11.2018. u 19:17.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2018., 12:24   #4872
lovranac
Premium
Moj komp
 
lovranac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: lovran
Postovi: 70
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
25% performance, ne IPC. Tih 25% je IPC + takt, a brojke vezane samo za IPC su dosad bile 13-15%.
https://www.notebookcheck.net/AMD-claims-Zen-2-has-29-higher-IPC-than-Zen-1-in-certain-workloads.359556.0.html

- combined floating point and integer benchmarks

Tih 29% se spominje pod footnotes - 1

Obični gejmer će taj porast primijetiti u kakvom benchmarku, a to svakako nije za baciti.
lovranac je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2018., 22:29   #4873
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
https://www.youtube.com/watch?v=F_J4bwki-2M ..jos malo materijala za "entuzijaste"
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2018., 22:54   #4874
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
R5 3400G 6c/12t 4.7GHz + Navi iGPU my my my...

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2018., 23:23   #4875
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Koliko bi trebao biti jak taj Navi; 2160@60fps?
Ako se to dogodi pola modela grafulja i procesora postaje obsolet. Naravno, pod uvjetom da cijena ne ode u 500+€.
Uzbudljiva vremena su pred nama.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2018., 23:39   #4876
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Eladio nažalost taj youtuber je ćorak...

Uhvatio se kao pijan plota tog 29% IPC-a, iako je u linku koji je lovranac stavio lijepo objašnjeno o čemu se radi - za specifičan pro workload. To vam je kao ono kad haswell nadoda neku instrukciju koju nije imao ivy, pa ima 400% bolji ipc od istog za taj neki uski specifičan scenarij, no nema veze sa prosječnim i uobičajenim performansama za consumera. Plus na to je nadodao proizvoljno nekakav 4.7-4.9ghz clock...

Sam AMD kaže 25% i naviše performansi (kombinacija ipc + clock), a tu se vjerojatno radi o cca +8-15% IPC (cinebench singlecore i tako to, recimo relevantno za gaymere), a ostatak do 25% ili više je clock povećanje. Clock točno ne zna ni sam AMD jer node za zen 2 ide minimalno na još jedan novi stepping, ali znaju otprilike (zasad navodno ništa bitno bolji od zen+, prema izvorima koji su ispali legit u prošlim slučajevima). Vega je ispala dobro odmah u prvom ili drugom steppingu na 7nm, zato izlazi odmah, a epyc do 6 mjeseca. AdoredTV je to odlično obradio (uz neke primjere iz prošlosti) u An Epyc update videu oko 8 minute.

Drugi problem je kad je krenio baljezgati o MCM Naviju - unutar APU-a... Sam amd je rekao ništa od MCM-a za sada (navi generacija) i to još u dedicated gpu, a ovaj to još trpa u paket sa cpu-om, a prva stvar koju moraju rješiti za veće performanse APU-a je da uz gpu die dobijemo i hbm die da napokon rješe problem memorijske propusnosti... Dakle đaba ti i jedan navi čip ako ne rješe bandwidth, a MCM - nula bodova 200% sigurno.


U krivu je i za Navi video. Mislim ono - produkcija mu je OK, glas mu je OK, videji mu privlače pozornost, no u svemu će ipast u krivu

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 13.11.2018. u 23:59.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 08:02   #4877
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Nisam gledao video ali koliko vidim po brkovom i drugim upisma cpu+igpu+hbm za 2160p na 60fps...nema sanse, vrm na sadasnjim mbo to nemre izdrzati nikako, tak da pisi kuci propalo, mozda na nekoj gen 3/4 zen za koji ce trebati novi socket
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 08:41   #4878
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Frajer mi je izbrisao post na youtubeu gdje sam uljudno napisao zašto je u krivu i potkrijepio linkovima
Lik je populist/hyper

Inače u međuvremenu se AMD javio notebookchecku (link od lovranca) kojim su praktično potvrdili to što je napisano u članku i dodatno se ogradili od tih 29% IPC

Citiraj:
Update: AMD has made a statement to Notebookcheck clarifying the nature of the IPC improvement cited in the footnotes of its document, reiterating that this IPC uplift was calculated in a specific task that specifically used integer and floating point operations. It is not an aggregate for all applications.

As we demonstrated at our Next Horizon event last week, our next-generation AMD EPYC server processor based on the new “Zen 2” core delivers significant performance improvements as a result of both architectural advances and 7nm process technology. Some news media interpreted a “Zen 2” comment in the press release footnotes to be a specific IPC uplift claim. The data in the footnote represented the performance improvement in a microbenchmark for a specific financial services workload which benefits from both integer and floating point performance improvements and is not intended to quantify the IPC increase a user should expect to see across a wide range of applications. We will provide additional details on “Zen 2” IPC improvements, and more importantly how the combination of our next-generation architecture and advanced 7nm process technology deliver more performance per socket, when the products launch.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 14.11.2018. u 08:47.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 10:10   #4879
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
AMD 64-Core Rome Deployment: HLRS ‘Hawk’ at 2.35 GHz
Citiraj:
Details for Hawk were given by the HLRS Director, Prof. Michael Resch, at a talk at the AMD booth here at Supercomputing. The title of the talk was given as ‘AMD in a Large Scale Computing System for Science and Industry’, with a focus on HLRS as a local driving force for compute as well as the work it does. The requirements for the new Hawk system were listed as high performance, professional support/collaboration, lowest possible TCO, and high level of sustainability

The key slide for us in the talk is this one:
The slide describes Hawk as a 640,000 core system using 64-core Rome CPUs. That’s 10000 CPUs, listed at a throughput of 24.06 PetaFLOPs. That gives 2.4 TeraFLOPS per CPU, which at 16 SP flops/cycle, works out about correct for a 64 core CPU for the 2.35 GHz frequency mentioned in the slide. This would appear to be a base frequency, although AMD’s Naples processors do offer a ‘constant frequency’ mode to ensure consistent performance. Main memory was listed as 665 TB, with 26 PB of disk space. It was not disclosed the breakdown of how the disk is split between NAND and HDDs.
Izvor: AnandTech
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 10:16   #4880
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
2.35GHz na svih 64 jezgre

vjerojatna reakcija iz plavog tabora
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 10:29   #4881
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Slabo je to, Intelovih 28 jezgri ide na 5.0GHz.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 14:49   #4882
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Slabo je to, Intelovih 28 jezgri ide na 5.0GHz.
10k intelovih 28c procesora na 5ghz - samo na Antartici. Nije ni čudo što se led brzo otapa...
shar je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 14:59   #4883
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ma zajebancija s moje strane, tak jasno da im je to bil PR stunt u trenutku kad je AMD predstavljal Threadripper 2990WX.

Izgleda da se AMD ne zajebava kad su EPYC sustavi u pitanju - čak se i nVidiji dopada takva solucija.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2018., 00:41   #4884
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
AMD Ryzen 7 3700U: Zen2 or Zen+?


Inače radi se o power efficient notebook procesorima, pari na zen+
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2018., 09:16   #4885
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
Isto tako gdje bi upucali chiplete koji ne zadovoljavaju spec. za Rome...nemaju ih kamo utrpati osim eventualno gen3 TR

Više naginjem ka tome da ce in na desktopu biti I/O die zaseban kao i na Rome samo manje površine jer ce imati manji mem kontroler(dual channel) i manje l4 cacha.

Ovo sto govorite ubili bi si thredripper da stave 16 jezgri an desktop....ne bi ga ubili jer ce i dalje imati duplo vise jezgri uz quad channel mem.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2018., 14:25   #4886
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ukratko njegova konzervativna procjena (nije leak)

4.4ghz base clock
+ 10% IPC
16c32t + naravno veći TDP. X570 mbo bi po njemu išle na još jači power delivery, što je logično


Ryzen 3xxx 16c bi izgledao ovako:





7nm die sa 8 jezgri se procjenjuje na 78mm2, a ovaj veliki 14nm I/O die je 1/4 onoga sa epyca. IMO to bi umjesto 1 većeg ccx-a na zen/zen+ išla ova dva mala samo sa jezgrama na 7nm, a umjesto drugog ccx-a na zen/zen+ bi išao I/O die


Za clock je izračunao (po odnosu rome - naples) da će base clock u worst case scenariju biti 7% bolji od 14nm glofo (dakle od zena, ne zen+ na 12nm) što bi ispali slični clockovi kao zen+, a best case od 17.5 do 20% bolji clock (skloniji je toj gornjoj verziji) pa bi base clock bio onakav (cca 4.4ghz), a boostanje spominje do 5ghz u najboljem mogućem scenariju

Uglavnom intel je u datacenteru toasted, epyc rome bi imao sličnu potrošnju za skoro duplo više jezgri, dok na dekstopu kao što sam i sam pisao procjenjuje da bi intelu mogla i dalje ostati kruna u 1080p gamingu sa i9 9900K

Moja procjena je 100-200mhz veći clock od zen+, a IPC u rasponu od 8% do 15%

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 17.11.2018. u 14:39.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2018., 16:18   #4887
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
U krivu ste, a i Škot zvuči pijano, jer sve vaše špekulacije padaju u vodu činjenicom da Intel već jedno dulje vrijeme nudi 5.0GHz+ procesore, dok AMD nema ni jednog - i samo to je bitno.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 17.11.2018. u 16:58.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2018., 18:09   #4888
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
AMD Announces Their Fastest Clocked EPYC CPU Yet – The EPYC 7371 With Up To 3.8 GHz Clocks Across 16 Cores


Citiraj:
Now if we compare the chip to the Ryzen Threadripper 2950X part, another 16 core configured chip which has virtually the same core specs as the EPYC 7371, we see much higher clocks at 3.5 GHz base and 4.4 GHz boost. The part isn’t a fair comparison though since AMD is using their slightly optimized Zen+ cores. So if we compare it to the same Zen core based Ryzen Threadripper 1950X, we still get higher clock speeds of 3.4 GHz base and 4 GHz boost.

The thing is that while enthusiast PCs make use of high-end cooling solutions, server platforms don’t get the same lucrative treatment and they have to operate 24/7. Stability matter more and the jump in clocks from their previous EPYC 16 core part (EPYC 7351) which was configured at 2.4 GHz base and 2.9 GHz boost are a great update.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2018., 21:52   #4889
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
AMD Discloses Initial Zen 2 Details
Citiraj:
AMD evaluated both 10 nm and 7 nm. The choice to go with 7 nm boiled down to the much lower power and higher density they were able get. AMD has made a large set of enhancements to Zen 2. The majority of the changes to the back-end involve the floating-point units. In Zen 2, the data path is now 256 bits. Additionally, the execution units are now 256-bit wide as well, meaning 256-bit AVX operations no longer need to be cracked into two 128-bit micro-ops per instruction. With 2 256-bit FMAs, Zen 2 is capable of 16 FLOPS/cycle, matching that of Intel’s Skylake client core.

With Rome, AMD is taking the idea of chiplets further. Similar to what they initially started with Threadripper 2, Rome has compute dies and an I/O die. In total, there are nine dies. One I/O die and eight compute dies – each with 8 Zen 2 cores. The package is organized in four pairs of compute dies similar to our diagram below. It’s worth noting that each pair of compute dies are packaged tightly together on the organic substrate, indicating there might be very short traces going between them. There is a lot of mystery surrounding the capabilities of the I/O die and AMD’s plan for the future. By moving all the “redundant components”, such as the I/O and southbridge, from the compute die to the I/O die, AMD has opened up their design to some intriguing possibilities. Since all the controls can be found in the centralized I/O die, it becomes possible to swap out the compute dies with other types of logic such an FPGA (e.g., from Xilinx) or a GPU.
Citiraj:
For each 64-core "Rome" processor, there are a total of 8 chiplets. With SANDRA detecting "16 x 16 MB L3" for 64-core "Rome," it becomes highly likely that each of the 8-core chiplets features two 16 MB L3 cache slices, and that its 8 cores are split into two quad-core CCX units with 16 MB L3 cache, each. This doubling in L3 cache per CCX could help the processors cushion data transfers between the chiplet and the I/O die better. This becomes particularly important since the I/O die controls memory with its monolithic 8-channel DDR4 memory controller.
Izvor: WikiChip Fuse i TechPowerUp

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 26.11.2018. u 09:11.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2018., 21:32   #4890
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
https://www.techpowerup.com/249952/a...ith-zen-2-rome

!! .... it becomes highly likely that each of the 8-core chiplets features two 16 MB L3 cache slices, and that its 8 cores are split into two quad-core CCX units with 16 MB L3 cache, each.
BusMaster je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na