Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2018., 13:01   #40591
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Hvala na savjetu, ali ne bi nikako kupovao Lidl kacige.
Nemam ništa protiv odjeća iz Lidla pošto i sam imam dvije majice od tamo za bajk (doduše nova koju sam kupio je završila kao krpa za bajk pošto je odvratno loša, dok je ona koju sam kupio prije cca dvije godine odlična te se ne mogu ni uspoređivati kvalitetom....cijelu prošlu sezonu sam je nosi).
Kacige su opet druga stvar, stvarno ne bi držao glavu u tome.
MIPS može biti učinkovit, ali i ne mora, no za cca 200 kn više koliko se razlikuju MIPS i non MIPS kacige, nema smisla riskirati i u najgorem slučaju jednog dana razmišljati je li MIPS mogao pomoći.
Doduše, igrom slučaja imam jednu Lidl kacigu kod kuće i nikome je ne bi preporučio osim npr. osobama koje uistinu jako malo voze ili onima koji voze negdje gdje nema ništa prometa.
Tako da ipak čisto zbog nekog svog mira ostajem kod provjerenih brandova, a i nadam se da uskoro ne budem morao opet kupovati kacigu pa je dugoročna investicija.
Ima li netko od vas koju od gore navedenih pa da kaže pluseve i minuse.
Da gledam kacigu koja nema MIPS, vjerojatno bi uzeo Kask Protone pošto je na ok sniženju u Keindlu.

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2018., 15:34   #40592
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Pogledaj si još od Alpina-e modele, oni imaju dosta dobre kacige, drži ih intersport koliko se sjećam.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2018., 15:54   #40593
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Sve kacige na eu tržištu udovoljavaju cen standardu. Nitko ti ne garantira da je skuplja kaciga sigurnija, dapače često i nije jer je lakša i ima manje materijala. Inače sve su one napravljene u istim tvornicama i od istog materijala.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2018., 16:48   #40594
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor win32 Pregled postova
Hvala na savjetu, ali ne bi nikako kupovao Lidl kacige.
Nemam ništa protiv odjeća iz Lidla pošto i sam imam dvije majice od tamo za bajk (doduše nova koju sam kupio je završila kao krpa za bajk pošto je odvratno loša, dok je ona koju sam kupio prije cca dvije godine odlična te se ne mogu ni uspoređivati kvalitetom....cijelu prošlu sezonu sam je nosi).
Kacige su opet druga stvar, stvarno ne bi držao glavu u tome.
MIPS može biti učinkovit, ali i ne mora, no za cca 200 kn više koliko se razlikuju MIPS i non MIPS kacige, nema smisla riskirati i u najgorem slučaju jednog dana razmišljati je li MIPS mogao pomoći.
Doduše, igrom slučaja imam jednu Lidl kacigu kod kuće i nikome je ne bi preporučio osim npr. osobama koje uistinu jako malo voze ili onima koji voze negdje gdje nema ništa prometa.
Tako da ipak čisto zbog nekog svog mira ostajem kod provjerenih brandova, a i nadam se da uskoro ne budem morao opet kupovati kacigu pa je dugoročna investicija.
Ima li netko od vas koju od gore navedenih pa da kaže pluseve i minuse.
Da gledam kacigu koja nema MIPS, vjerojatno bi uzeo Kask Protone pošto je na ok sniženju u Keindlu.

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Sve kacige na eu tržištu udovoljavaju cen standardu. Nitko ti ne garantira da je skuplja kaciga sigurnija, dapače često i nije jer je lakša i ima manje materijala. Inače sve su one napravljene u istim tvornicama i od istog materijala.

upravo to, kacige prolaze jednake testove koje moraju zadovoljiti, i ako ima potrebne certifikate, ne bi smjelo biti razlike izmedju one za 150kn i one za 1000kn po pitanju krajnje zastite.



nije da jednu prave od papira a drugu od karbona.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 11:36   #40595
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Nisam se ni sjetio Alpine! Hvala!
Znate i sami kada vozite po 150-200 km ceste da cijenite svaku sitnicu koja vam olakšava život (od kvalitetne odjeće, baselayera pa do što udobnije i bolje kacige).
Definitivno se slažem da skuplje ne mora biti sigurnije, no definitivno je lakše i udobnije + zadovoljava sve standardne što se tiče sigurnosti.
Gledam samo koliko su me dekomodirale prije par godina neke stvari na koje nisam obračao pažnju, a na koje danas i zaboravim tokom cijelog dana ceste.
Treba si olakšati gdje se može i da možemo što udobnije voziti, bez da razmišljamo o stvarima kao što je npr. kaciga.
Proba sam danas još jednom tu kacigu iz Lidla, ajde budimo realni, stvarno je ne možemo uspoređivati s nekim boljim kacigama. Evo ja bi je prvi stavio na glavu i vozio s njom da je ok, uostalom uštedio bi cca 1000kn, ali je meni osobno užasna na glavi (a moja je veličina) i čak su mi udobnije one neke Kali koje sam bezveze isprobao u Rogu (neke za MTB ako se dobro sjećam, nisu za cestovni bajk).
Možda su ok za ljude koji voze ili jako kratke rute ili za ljude koji s njom voze na kavu, ali nije za duže vožnje.
Pronjuškam onda malo i te Alpina, a ako ništa drugo mislim da uzmem Bontrager Circuit ili možda neki Bell model.
Specialized Airnet MIPS je ok kaciga, ali tih nekih cca 1400 kn više nije za mene tj. uzeo bi je jedino ako mi ostale ne bi bile ok.
Kask ima uistinu super modele, ali nisu baš najbolji za nas koji nosimo naočale (šteta, pogotovo sada kada je npr. Mojito ovako povoljan).
Recite mi smeta li vam na suncu crna boja kacige? Da mi glava ne zakuha! Hahahaha


Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 11:43   #40596
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Vozim crnu alpina kacigu link i nisam osjetio da mi smeta sunce ako ti to što znači
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:07   #40597
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
probaj ih sve na glavi.
ja imam od scotta par kaciga sa mipsom isto pa ak ti ove ne budu ok svrati u maksimirsku na probu. nećeš pogriješiti sa nijednom, važno da ti se sviđa izgledom, a još važnije da ti je udobna. zato moraš uzet vremena i probat ih sve.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:07   #40598
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,699
Meni postane toplo na sporim usponima, osjetim toplinu oko glave s ovom kacigom
https://m.ebay.com/itm/Kali-Protecti...anner=1&_rdt=1

U vecini drugih situacija nemam problema. Cak bi rekao da me cuva od sunca iako se glava znoji
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:17   #40599
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
To je zato jer nemaš kondicije :P
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:28   #40600
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Sve kacige na eu tržištu udovoljavaju cen standardu. Nitko ti ne garantira da je skuplja kaciga sigurnija, dapače često i nije jer je lakša i ima manje materijala. Inače sve su one napravljene u istim tvornicama i od istog materijala.
Pričaš gluposti.
Normalno da može kaciga biti lakša, biti bolja i sigurnija od neke teže. I naravno da nisu sve iste i da su sve od istog materijala. To kao da kažeš sve je od čelika i da je isti materijal, a ima 100 vrsti čelika koje mogu imati dijametralno suprotne karakteristike.

I po testiranjima, MIPS doista pruža bolju zaštitu. Pogotovo kada uspoređujemo iste kacige istog proizvođača, bez i sa MIPS-om.
http://www.ircobi.org/wordpress/down...f-files/30.pdf
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:30   #40601
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,699
Citiraj:
Autor SaleFFS Pregled postova
To je zato jer nemaš kondicije :P
Ili me grije ovo ruho od špeka
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:34   #40602
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ta Kali Chakra je nevjerojatno dobra kaciga, a košta đabe. Meni dosta vrluda na glavi kad nemam buff ili kapu, pa eventualno radi toga minus (što je možda zapravo plus jer se kod udarca malo izmakne nakon upijanja), no sve ostalo je avion.
Imam je cca 5 godina, do sada je bilo otprilike 3-4 poprilično jaka pada direkt u glavu i ništa. Kaciga je pukla (ne znam na kojem padu), udarena, ali nikada nisam imao posljedice od iti jednog tog pada. Potres mozga ili neke vrtoglavice. Stepo sam se na minutu i nastavio dalje.
Ne znam s čime bih je zamjenio, eventualno IXS Trail, ali sve te nove kacige mi na glavi stoje kao gljiva - enormne su.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 12:42   #40603
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,699
Srecom meni i curi ta Chakra dobro sjeda na glavu, ima malo lufta. Doslovno je dzabe bila i bila je jedna od jeftinijih s mrezicom. Testirana jednom u padu na celo preko volana pri brzini od 0 km/h #badcenterofgravity
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:00   #40604
Sony1
Premium
 
Sony1's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Slavonija
Postovi: 290
Ekipa, Decathlon je dobio neke nove Rockrider 520 27.5 modele sa sram x3 grupom (8spd sa odvojenim trigger shifterima) i Suntour XCR (32mm) vilicom za 2300 kn.

Kako vam se čini taj bajk za te novce, čini se ok kupnja u tom rangu pa čak i u malo višem?

https://www.decathlon.hr/p/8350582_b...tml#/196-413-s
Sony1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:09   #40605
Rogue92
Premium
Moj komp
 
Rogue92's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Našice
Postovi: 275
Citiraj:
Autor Sony1 Pregled postova
Ekipa, Decathlon je dobio neke nove Rockrider 520 27.5 modele sa sram x3 grupom (8spd sa odvojenim trigger shifterima) i Suntour XCR (32mm) vilicom za 2300 kn.

Kako vam se čini taj bajk za te novce, čini se ok kupnja u tom rangu pa čak i u malo višem?

https://www.decathlon.hr/p/8350582_b...tml#/196-413-s
Ja imam takvog, nedavno sam stavio slike u ovu temu.
Rogue92 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:14   #40606
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Ali nemaš xcr vilicu koja je daleko bolja od one koju ti imaš :P Ovo je neka hibridna verzija rockridera 520. Ovo na linku pokazuje staru 80mm vilicu.

Ovako to izgleda uživo za iste pare i tek su ih neki dan dobili na lager.



SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:26   #40607
Rogue92
Premium
Moj komp
 
Rogue92's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Našice
Postovi: 275
Šta je onda ovo?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20180525_132238.jpg‎
Views:	250
Size:	648.7 kB
ID:	19707  
Rogue92 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:37   #40608
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
A moja greška, nisam skužio da je xcr. Uglavnom barem ovdje u ri nisu nikad imali te varijante a stalno sam tamo no dobili su ih neki dan i za 2300 mislim da nigdje u hr nema bolje kupnje.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:39   #40609
Rogue92
Premium
Moj komp
 
Rogue92's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Našice
Postovi: 275
Ja sam kupio rockridera prije skoro 3 mjeseca i dobio sam taj novi model. Slažem se da je za tu cijenu odličan bajs.
Rogue92 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:47   #40610
Sony1
Premium
 
Sony1's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Slavonija
Postovi: 290
Znaci sad imaju samo ove s xcr vilicama?
Sony1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:50   #40611
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Pazi jer imaju verziju i sa slabijom 80mm vilicom za istu cijenu. No imaš i za 3500 kn dosta jači 540 model. No ako gledaš rang od nekih cca 2500 kn ovo je way to go, samo pazi da piše xcr 100 mm na vilici.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 14:53   #40612
Sony1
Premium
 
Sony1's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Slavonija
Postovi: 290
Aha, kuzim... Morat cu onda nazvat da pitam jel ista cijena za taj s xcr, pošto nisam iz zg, pa da se ne bi zaletio tamo bezveze.
Sony1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 16:37   #40613
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Pričaš gluposti.
Normalno da može kaciga biti lakša, biti bolja i sigurnija od neke teže. I naravno da nisu sve iste i da su sve od istog materijala. To kao da kažeš sve je od čelika i da je isti materijal, a ima 100 vrsti čelika koje mogu imati dijametralno suprotne karakteristike.

I po testiranjima, MIPS doista pruža bolju zaštitu. Pogotovo kada uspoređujemo iste kacige istog proizvođača, bez i sa MIPS-om.
http://www.ircobi.org/wordpress/down...f-files/30.pdf
Može biti lakša i sigurnija ako je ova druga neki škart i napravljena od drugog materijala.

EPS pjena šta se koristi u ovim kacigama je više manje ista.
Da su skuplje kacige sigurnije onda bi to proizvođači naveli jer bi imali svoje metode testiranja u kojem da je to slučaj bi sigurno bilo primjetno kako skuplje i "bolje" kacige imaju bolju zaštitu, ali to nije slučaj.

Ona Lidlova kaciga je dosta prozračna i lagana (oko 270gr mislim), čak više od dosta brandiranih kaciga i zašto misliš da ne pruža jednako dobru zaštitu kao višestruko skuplje brand kacige?

Vezano za laganu vs tešku kacigu, naravno da će ona s više eps materijala biti sigurnija jer ima veću mogućnost absorpcije kinetičke energije i čvršća je pa puca kasnije (prilikom pucanja više nema mogućnosti preuzimanja energije).

Inače bi napravili ultra tanku od 100gr i to je to.

Eps pjena je ta koja prima energiju, ionako sve imaju plastičnu ljusku.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 16:43   #40614
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Đaba tebi svi linkovi svijeta sa istraživanjima.

Ti gledaš da zadovolji jedini standard koji treba. Tu su sve ok. Lidl i ostale. Poanta je da je standard loš i zastario.
Zato ima razlike između kaciga kod istog proizvođača, a kamoli kod kaciga između različitih proizvođača.

Ovo za laganu vs tešku kacigu ti je krivo opet. Masa nije faktor koji utječe na sigurnost na kacigi. Materijal ima utjecaja, ali opet nije presudan.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 17:50   #40615
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ok, nije presudna masa, nije presudan materijal, pa sto onda je? sreca?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2018., 19:03   #40616
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,699
Edit: afak, nesto sam krivo shvatio, brisati
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2018., 01:45   #40617
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
molim vas prestanite s glupostima. teško je ovo čitati.
kaciga košta koliko košta i baš toliko vrijedi. tko želi nositi kacigu od 150 kuna neka nosi i neka ga dobro služi. govoriti da je to sve isto sranje je ili ogromna količina neznanja ili debilizam. ista spika ko s autima. svi voze od točke a do točke b, ali kurac su svi isti.

razlike su ogromne u kacigama od 150 i 350 kuna, a kamoli ne ove od 700 ili 1200 kuna. nitko nikog ne tjera da troši pare, ali ako već nemate pojma o kacigama onda barem bez peezdarija molim.

čudi me da uopće postoji išta kvalitetno u bilo čemu kad je sve isti kurac bokte. zakaj ne gledate filmove na VIVAX teveu. isto sve brate ... slika ide, zvuk ide, ima smart ...
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2018., 12:05   #40618
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Kod auta, tva i sl su te razlike lako dokazive i mogu se izmjeriti i kvantifcirati.
Zašto nitko ne radi usporedne testove kaciga za biciklu? Za motore razlike su značajne i ima svega (iako ni tu cijena ne definira kvalitetu, a opet standardi su puno rigorozniji i više novca je u igri).

Slobodno daj neki test koji pokazuje konkluzivno da su kacige od 1000+ kn sigurnije od ovih jeftinijih.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2018., 16:22   #40619
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
rade se testovi i razlika u sigurnosti je mala. ponekad je i nema.
i dalje ti kažem da je razlika u kacigama ogromna. možeš imat gljivu na glavi, a možeš imat i nešto što izgleda dobro i nemaš pojma da ti je uopće na glavi.

ja već pet godina prodajem kacige i nitko ne želi kupiti kacigu od 150 kuna. ja bi ih se najrađe riješio ali ne mogu jer ih nitko ne želi.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2018., 16:52   #40620
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Pa dobro, ali baš kažem kako je ona lidlova kaciga meni super, lagana je i dobro stoji. Baš me iznenadila zato sam je i preporučio.
Inače imam Specialized Ambush koja košta redovno oko 1200kn mislim ali ova je 1/10 cijene i više je xc/cestovni đir te apsolutno nema razloga za tako visokom cijenom specializeda.

Kod dresova i hlača recimo razlike mogu biti velike u prozračnost, ulošku, kvaliteti materijala (iako ni tu cijena nije nužno najvažnija stavka što mogu demonstrirati s vrhunskom decathlon i čak lidl odjećom).

Imam recimo skupe Odlo i Vaude hlače koje su lošije od jeftinih lidl ili decathlon modela, a koštaju 3-5x više.

Isto tako za 100kn kupiš vrhunske flat pedale na Aliexpress koje su lakše i imaju veću platformu od brand name što koštaju 5x više.

Ili recimo fotokromatske ili polarizine naočale - u Decathlonu za 200kn uzmeš odlične koje se ne srame Ray Bana, Bolle ili Oakley modela što koštaju 7x više (ima sam sve).
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na