Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.08.2017., 14:02   #30841
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Bude se naso neki roĐo koji ima obrt ili j.d.o.o. i da vidis kak bu se sve to napravilo u roku 5g
Baš, Samo što će se trafostanice raspadati u roku keks.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:04   #30842
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,018
Čitao sam da nedavno (bum probao naći link) o nekim novim solarnim panelima koji uskoro kreću u prodaju i tom prilikom su ljudi iz te tvornice/kompanije rekli da već imaju 70% proizvodnje u iduće dvije godine prodano za nekoliko trgovačkih lanaca... kasnije, u tom članku je bila i poveznica/link na razgovor sa jednim od likova iz jednog od tih trgovačkih centara i po njegovim riječima oni planiraju u idućih pet godina 90% parkirališnih mjesta oko svojih TC pokriti priključcima za punjenje e-vozila koji bi se napajali upravo iz solarnih panela. Tim potezom smatraju da će barem udvostručiti broj svojih kupaca i ako gledate u tom smjeru onda svakodnevno dopunjavanje baterija i nije neki problem.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:06   #30843
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Čitao sam da nedavno (bum probao naći link) o nekim novim solarnim panelima koji uskoro kreću u prodaju i tom prilikom su ljudi iz te tvornice/kompanije rekli da već imaju 70% proizvodnje u iduće dvije godine prodano za nekoliko trgovačkih lanaca... kasnije, u tom članku je bila i poveznica/link na razgovor sa jednim od likova iz jednog od tih trgovačkih centara i po njegovim riječima oni planiraju u idućih pet godina 90% parkirališnih mjesta oko svojih TC pokriti priključcima za punjenje e-vozila koji bi se napajali upravo iz solarnih panela. Tim potezom smatraju da će barem udvostručiti broj svojih kupaca i ako gledate u tom smjeru onda svakodnevno dopunjavanje baterija i nije neki problem.
Problem je što je solarni panel nekoliko jedinica mjere manji izvor od toga što bi oni htjeli. Izračunaj koliko kvadrata moraš pokriti za jedno vozilo, na stranu trajanje, osim ako ne misle držati kupce unutra satima.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:12   #30844
N!NO
Premium
Moj komp
 
N!NO's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 274
Vozim plugin hibrida i nije ga nikakav problem puniti svaki dan - jer zivim u kuci i punim ga u garazi. Prosjecno dnevno za posao napravim 15km i to odradim samo na struju. Da zivim u zgradi, ne znam gdje i kada bi ga punio - vjerojatno nikad, vec samo sto se sam napuni od regeneracije u voznji. Ili da ga punim s benzinskim motorom, ali to nema puno smisla.
N!NO je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:13   #30845
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,018
Nemam pojma o struji, baterijama i sl., ali ako se dobro sjećam pisalo se o principu gdje bi paneli punili kondenzatore, a potom bi spremljena struja iz kondenzatora punaila baterije e-vozila... e sad, da li je to moguće i kako bi to točno radilo će znati netko tko se kuži u to, ja sam samo napisao što sam pročitao.

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 02.08.2017. u 14:21.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:15   #30846
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Usa
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Koliko košta? Enormno, puno više od "unajmi električara" kako oni preporučuju.
Blokovi garaža, 7 x 8 garaža, spojeno na GRO zgrade. Svaki blok 1 x 16A vod, dovoljno za svjetlo, e. vrata i slično. Napajanje vozila? Na to zaboravi, posebno uz zahtjeve reda veličine 30 - 50A.
Prvo, novi vodovi za garažu, novi razvodni ormari, nova brojila, novi priključci (zakup), vjerojatno novi vod do trafostanice. Kako ih je npr. po Zagrebu većina podosta opeterćena, često bi trebale i nove trafostanice.
Sama elektrodistribucija sad nije spremna za to, treba vidjeti tko će to platiti i kako. Obzirom da se ne radi o elementarnoj usluzi plus opterećenju koje bi moglo biti problematično (kad se nakupi ozbiljniji broj vozila), uopće ne vidim optimizam (o dužim putovanjima da ne govorim).
A bumo vidli...
Samo neka se to kreće i napreduje, i dalje tvrdim da će svi ovi postovi biti zabavni za 10 godina kada se osvrnemo na njih.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:25   #30847
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,619
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Baš, Samo što će se trafostanice raspadati u roku keks.
Pa naci ce nekog novog roĐu koji ce to popravit

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Nemam pojma o struji, baterijama i sl., ali ako se dobro sjećam pisalo se o principu gdje bi paneli punili kondenzatore, a potom bi spremljena struja iz kondenzatora punaila baterije e-vozila... e sad, da li je to moguće će znati netko tok se kuži u to, ja sam samo napisao što sam pročitao.
Problem sa solarnim panelima je da se struja sprema u baterije koje imaju svoj neki kapacitet i nakon toga taj visak moras prodati dalje je se viska moras rijesiti.
A baterije su najskuplji element sustava.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:31   #30848
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,182
Kod solarnih panela je problem ekološko zbrinjavanje koje uopće nije jeftino, a to nitko ne stavlja u računicu. I paneli imaju svoj vijek trajanja.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:36   #30849
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
A bumo vidli...
Samo neka se to kreće i napreduje, i dalje tvrdim da će svi ovi postovi biti zabavni za 10 godina kada se osvrnemo na njih.
Pa tih deset godina slušam već deset.
Meni je EV jako zgodan, ono što sam vozikao bih odmah dao ženi, ali ne sebi (i definitivno ne po tim cijenama, moraju ih smanjiti dva do tri puta).
Ja osobno uopće ne mislim da je sadašnji princip izvediv, mislim da ćemo se prije prebaciti na financiranje poolova, a ne vlastitih vozila. Pa će za po gradu voziti brdo malih kantica, a za međugradske udaljenosti nekakvi oblici kombija za obitelji ili dvosjeda s brdom baterija za poslovne potrebe. Uzmeš što ti treba i platiš po km.

Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Pa naci ce nekog novog roĐu koji ce to popravit
Dok jednom svi ne stanemo na cesti.

Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Problem sa solarnim panelima je da se struja sprema u baterije koje imaju svoj neki kapacitet i nakon toga taj visak moras prodati dalje je se viska moras rijesiti.
A baterije su najskuplji element sustava.
Ima tu dosta problema. Kako kreneš s jednim, otvore se dva druga. I projektno i izvedbeno i operativno i postoperativno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:47   #30850
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,084
Nekoc u gradovima nije bilo ni približne potražnje za el energijom ko danas i mnogi gradovi su bili manji, pa se svejedno uložilo u mrežu i proizvodne kapacitete i prilagodilo potraznji. Sigurno je i tada bilo onih koji su zagovarali agregate na loz ulje.

Postoje mnoge prepreke, ali ako potražnja bude dovoljno velika, naći će se nekakvo rješenje. Nitko ne kaže da će preko noći svi prec s ICE na EV i napravit udar na mrežu neviđenih razmjera.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 15:02   #30851
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Nekoc u gradovima nije bilo ni približne potražnje za el energijom ko danas i mnogi gradovi su bili manji, pa se svejedno uložilo u mrežu i proizvodne kapacitete i prilagodilo potraznji. Sigurno je i tada bilo onih koji su zagovarali agregate na loz ulje.

Postoje mnoge prepreke, ali ako potražnja bude dovoljno velika, naći će se nekakvo rješenje. Nitko ne kaže da će preko noći svi prec s ICE na EV i napravit udar na mrežu neviđenih razmjera.
Problem je što je sada situacija ne baš dobra, nove investicije ne radi HEP već traži i sudjelovanje investitora, ovo mi baš nije jasno o "agregatima na lož ulje".

Ako se prelazi na EV, bolje je napraviti planski, s ozbiljnim kalkulacijama nego "malo pomalo". To niti ide niti može ići tako, posebno kad se radi o potencijalno većem povećanju potrošnje (i do 15% u odnosu na danas) i situacijama koje smo do sada smatrali "samoodrživim", tj. "netko će".
A ono što je problem je da i izvora fali i financija za investicije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 15:14   #30852
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Usa
Postovi: 397
Bit ce financija iz EU fondova.
Ako su u igri njemacka, norveska i takve zemlje koje zagovaraju prelazak na struju i zabranjuju kroz par desetljeca prodaju benzinaca i dizelasa, mozemo ocekivati da ce iste poticati ulaganja u elektricnu mrezu, a zato i jesmo u EU, za dobrobit svih
Uzmimo u obzir da njemacka 2040. zabrani prodaju benzinaca i dizelasa, zar mislite da do tada nece vec postojati rjesenje kako i gdje nabaviti struju za veliki broj vozila plus sve sto se danas napaja...druga stvar je koliko su nasi birokrati sposobni i voljni iskoristiti EU novce kojih ce sigurno biti za takve projekte.

Prije 10 godina nitko u vecoj mjeri nije pricao o nekakvoj Tesli, a evo kako to danas gazi naprijed.
Tehnologija se s vremenom sve brze i brze razvija, a da se rodi jos jedan Tesla, gdje bi tek onda bio kraj.

Musk ce poduplati broj superchargera do kraja 2018. a i prelaze na ugradnju solarnih kolektora na svim superchargerima.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 15:20   #30853
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
Bit ce financija iz EU fondova.
Ako su u igri njemacka, norveska i takve zemlje koje zagovaraju prelazak na struju i zabranjuju kroz par desetljeca prodaju benzinaca i dizelasa, mozemo ocekivati da ce iste poticati ulaganja u elektricnu mrezu, a zato i jesmo u EU, za dobrobit svih
Uzmimo u obzir da njemacka 2040. zabrani prodaju benzinaca i dizelasa, zar mislite da do tada nece vec postojati rjesenje kako i gdje nabaviti struju za veliki broj vozila plus sve sto se danas napaja...druga stvar je koliko su nasi birokrati sposobni i voljni iskoristiti EU novce kojih ce sigurno biti za takve projekte.

Prije 10 godina nitko u vecoj mjeri nije pricao o nekakvoj Tesli, a evo kako to danas gazi naprijed.
Tehnologija se s vremenom sve brze i brze razvija, a da se rodi jos jedan Tesla, gdje bi tek onda bio kraj.

Musk ce poduplati broj superchargera do kraja 2018. a i prelaze na ugradnju solarnih kolektora na svim superchargerima.
Malo je "economy of scale" problem.
Da se napravi stotinjak puta više chargera, tj. da teoretski svako parkirno mjesto opskrbiš chargerom, opet imaš probleme opskrbe, proizvodnje, trajanja itd.
Tesla ništa posebno nije doveo u igru osim što je postalo glasnije. Na stranu što postoje i veći proizvođači, sama Tesla mi je osobno i dalje neupotrebljiva (kao i sam kocept EV-a).
A EV može zaživjeti kad postane realna opcija tebi i meni, ne pojedincima. Znači, ne kao treće ili možda drugo vozilo već i kao jedino. A to još ne vidim.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 15:36   #30854
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Usa
Postovi: 397
Meni se cini da vi koji kritizirate i niste zadovoljni sadasnjim razvojem i stanjem elektricnih vozila bi htjeli da se odjednom preko noci sve preokrene i da struje ima na bacanje, da su EV 20.000 eura sa dometom od 600 km i da se napune u 15-20 minuta i tek onda bi rekli E to je to, daj mi jednog.

Ovdje se radi za dobrobit svih (nadam se da nema nekih skrivenih namjera i lobija koji ce izgmizati zbog povecanja kolicine trazene struje) i svatko zdravog razmisljanja bi pozdravio bilo kakve napore koji vode u ovom smjeru.

Sve sto kazes i ukazujes na sadasnje probleme drzi vodu i nama je 99,99% hrvata EV nedostizan, ali ionako nam je puno toga drugoga nedostizno sto je u boljim zemljama normalno i cemu se tezi, zato dok svi drugi odrade prljav posao oko ovih EV, tek onda cemo i mi doci na red.

Ne vidis sad, ali budes 2030.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 15:37   #30855
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,667
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Malo je "economy of scale" problem.
Da se napravi stotinjak puta više chargera, tj. da teoretski svako parkirno mjesto opskrbiš chargerom, opet imaš probleme opskrbe, proizvodnje, trajanja itd.
Tesla ništa posebno nije doveo u igru osim što je postalo glasnije. Na stranu što postoje i veći proizvođači, sama Tesla mi je osobno i dalje neupotrebljiva (kao i sam kocept EV-a).
A EV može zaživjeti kad postane realna opcija tebi i meni, ne pojedincima. Znači, ne kao treće ili možda drugo vozilo već i kao jedino. A to još ne vidim.
"Tebi i meni", u tome i je stvar, ti i on i ja smo različiti i imamo različite zahtjeve.
Tebi 200-500km dometa nije dovoljno jer očito gaziš velike dnevne udaljenosti, ali većina populacije nema takve zahtjeve.
Većina populacije živi u gradovima i trebaju im vozila za prevaljivanje gradskih udaljenosti, nije bitno da li je to 1km ili 100km ili 200km dnevno, ali nije sigurno granica EV vozila.

Tesla je itekako doveo nešto posebno u igru - pa većina ljudi prije njih nije niti razmišljala o EV-u, ta priča je stajala praktički na mjestu jako dugo (govorim o zapadnom svijetu).
Sad se em priča o tome jako puno, em se pokrenulo jako puno toga i glede proizvodnje.
Dosta proizvođača se pokrenulo sa mrtve točke zato jer ne žele ostati iza konkurencije po pogledu ponude.

Osim toga je i pokrenuo izradu jedne od najvećih tvornica baterija ikad, s kojom je pokrenuto najveće rušenje cijena baterija ikad.
Paralelno sa svim tim pričama je sa solar city-em pokrenuo proizvodnju solarnog krova, i ideja je da praktički već danas kućanstvo ovisno o svojom poziciji na planeti može dobijati ili solidnu količinu energije ili većinu potrebne energije ili svu energiju koju potrebuje, i onda imati i dovoljno energije da napaja besplatno i svoj EV.

Nije mi jasno kako možeš reći da nije donio ništa bitnog?
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 15:45   #30856
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,084
Financiranja eu sredstvima će bit, a ima ih i danas i to u povećanoj mjeri za tzv kohezijske zemlje. Uostalom, razvoj tržišta i mreže za ev nije samo do nas već su takve stvari postavljene i na razini ek kroz eu direktive. To je smjer u kojem se trenutno ide i svi dugoročni ciljevi eu to ukljucuju. Tak da nije pitanje hoćemo ili nećemo, već ćemo morati. S vremenom će biti sve više ev u odnosu na konvencionalne automobile. Trenutno smo još u zacecima i naravno da sve još nije na razini automobila na unutarnje izgaranje kojima je sve do sada bilo podređeno.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:00   #30857
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Usa
Postovi: 397
Kako sada stvari stoje, u iducem desetljecu cete ili kupiti 2 cilindarski 0.75 benzinac golf ili neki auto na struju

Proizvodaci ocito danas imaju sve manje i manje troskove proizvodnje vozila sa takvim sitnim motorima i dok ide ide, skupit sto vise love, jer ionako ih kroz neko vrijeme vise nece smijeti prodavati
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:14   #30858
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
Meni se cini da vi koji kritizirate i niste zadovoljni sadasnjim razvojem i stanjem elektricnih vozila bi htjeli da se odjednom preko noci sve preokrene i da struje ima na bacanje, da su EV 20.000 eura sa dometom od 600 km i da se napune u 15-20 minuta i tek onda bi rekli E to je to, daj mi jednog.
Ničeg nema preko noći, posebno tako fundamentalnog. Ja sam se oduševio prvim koji sam vozio prije 6 - 7 godina, no od onda su stvari praktički iste. Neki dan mi je, recimo, jako tužno bilo vidjeti Teslu na autocesti kako se vozi oko 100 km/h - valjda radi potrošnje, s klimom itd.
Sve to mi je korak nazad, bez obzira na troškove / zagađenje itd.

Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
Ne vidis sad, ali budes 2030.
Znači, još 10+ godina? Dok to dođe uzet će mi vozačku.

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
"Tebi i meni", u tome i je stvar, ti i on i ja smo različiti i imamo različite zahtjeve.
Tebi 200-500km dometa nije dovoljno jer očito gaziš velike dnevne udaljenosti, ali većina populacije nema takve zahtjeve.
Većina populacije živi u gradovima i trebaju im vozila za prevaljivanje gradskih udaljenosti, nije bitno da li je to 1km ili 100km ili 200km dnevno, ali nije sigurno granica EV vozila.
Većina populacije ima problem investicije u takvo što, o promjeni razmišljanja da ne govorim. Tu je osnovni problem.

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Tesla je itekako doveo nešto posebno u igru - pa većina ljudi prije njih nije niti razmišljala o EV-u, ta priča je stajala praktički na mjestu jako dugo (govorim o zapadnom svijetu).
Sad se em priča o tome jako puno, em se pokrenulo jako puno toga i glede proizvodnje.
Dosta proizvođača se pokrenulo sa mrtve točke zato jer ne žele ostati iza konkurencije po pogledu ponude.
Tesla je marketinški pojačao priču, ali praktički i svi ostali su radili na tome. Na stranu svi koji su postojali i nestali, već više od stoljeća. No osnovni problemi se i dalje ne rješavaju, već više od stoljeća.

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Osim toga je i pokrenuo izradu jedne od najvećih tvornica baterija ikad, s kojom je pokrenuto najveće rušenje cijena baterija ikad.
Paralelno sa svim tim pričama je sa solar city-em pokrenuo proizvodnju solarnog krova, i ideja je da praktički već danas kućanstvo ovisno o svojom poziciji na planeti može dobijati ili solidnu količinu energije ili većinu potrebne energije ili svu energiju koju potrebuje, i onda imati i dovoljno energije da napaja besplatno i svoj EV.
Tu ima velikih limita: od toga da je samo dio ljudi u kućama do limita solarne proizvodnje. Kod koje opet moraš imati u paraleli standardnu proizvodnju.

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Nije mi jasno kako možeš reći da nije donio ništa bitnog?
A što je tu točno novo?
Razvoj baterija traje desetljećima, ne vidim nešto novo kod Tesle. Solarni krov? Postoji desetljećima. Sve je to isto u malo drugačijem pakiranju. Autonomnu vožnju ni ne spominjem.
Iskreno se nadam nečem skoro novom, ali...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:19   #30859
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Usa
Postovi: 397
Nece ti trebati vozacka, auto ce te sam voziti

Prije 7 godina nije bilo gigatvornice, a u idućih 7 će ih biti nekoliko.
To će i rušiti cijenu baterija, zato i velim, pričekaj 2030.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:26   #30860
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
Nece ti trebati vozacka, auto ce te sam voziti

Prije 7 godina nije bilo gigatvornice, a u idućih 7 će ih biti nekoliko.
To će i rušiti cijenu baterija, zato i velim, pričekaj 2030.
Zato i kažem da dok to dođe tko zna gdje ćemo biti.
Ima Musk dobrih ideja, dobrih financijera, ali je rijetka riba - svi ostali idu na malo "drugačiji pogon". Pitanje je dokad će sve te njegove ideje moći biti financirane više nego zarađuju, a ovo je ipak ozbiljan biznis.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:54   #30861
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,018
Da se malo odmaknemo od auta, Tesla ne ulaže i razvija samo aute. Po meni su Tesla automobili prvenstveno tu jer je tako najlakše širokom krugu ljudi prezentirati tehnologiju.

Evo par linkova za čitanje pa tko hoće:
- solarroof: https://www.tesla.com/solarroof
- powerwall: https://www.hrastovic-inzenjering.hr...-baterija.html
- Teslin eksperiment (namjerno sam napisao eksperiment jer će o učinkovitosti rješenja kad počne raditi ovisiti dosta toga u budućnosti Tesle): https://www.theverge.com/2017/3/8/14...tery-generator

Što se pak tiče Muska, njegova razmišljanja su negdje bliska razmišljanjima Marka Shuttleworthona kad je osnovao Canonical i krenuo sa popularizacijom Linuxa... i da, Mark je već bio na ISS-u, Musk još nije ali bude

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 02.08.2017. u 17:00.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:54   #30862
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Usa
Postovi: 397
Na koji drugaciji pogon idu drugi?

Ne znam tko ga financira, ali ako bi njegov uspjeh znacio vodece mjesto u proizvodnji EV, onda ce ga se gurati dok god treba da se to postigne.
Ako je i vlada Amerike iza njega, lako im je preusmjeriti koju milijardu od vojske gdje ulupaju 650 mrd dolara godisnje.
Zar nije logicno da ce kasnije sve firme koje ce proizvoditi vozila na struju upravo od Tesle narucivati baterije iz tih gigatvornica? Ne znam, samo pitam
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 16:58   #30863
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Da ti budem iskren, meni uopce nije jasno kako netko s barem gramom razuma moze postaviti ovakvo pitanje....ajde da si iz najvece vukojebine pa bih jos i razumio, ali da si vani ma i 15 dana bi reko covjek da si nesto pozitivno pokupio.

Primjerice Peking, s obzirom da ima 5 milijuna ICE automobila, napravili su usporedbu da jedan dan proveden tamo je kao da popusis 2 kutije cigareta dnevno...pa sad dalje ici objasnjavati benefite elektricnih automobila je stvarno suludo i ne bih se spustao na tu razinu.

To nema nikakve veze s tim da smo mi kramp od zemlje di si 60 % ljudi nemoze priustiti ljetovanje na obali a kamoli ovakav auto/gadget. Usporedbe s bilo kojim ICe autom isto nemaju nikakvog smisla.

Nadalje, prica se o zagađenju u proizvodnom procesu, pa naravno da ima zagađenja ali kako ce vrijeme odmicat tako ce i to ici dole. S tim da ne spominjem da nema otpada u vidu ulja, filtera zraka/goriva....Ni meni se ne sviđa unutrašnjost ali who gives a shit..daljnjim razvojem ce se sigurno mijenjati unutrašnjost.

Ovo me podsjeca kad je među prvima HTC desire izašao, pa ga je ekipa pljuvala, em ima malu memoriju, em ovo, em ono...A to je bio tek pocetak...pa vidite koje strojeve danas imamo a cak nisu ni flagshipovi
Tako da ovu teslu treba shvatiti kao pocetak komercijalizacije el. auteka jer to stvarno i je....i to je po meni velika stvar, naravno pozitivna...
uzeo si Peking za primjer. Pa to je valjda najgori grad na svijetu po pitanju zagadjenja (ne, ne samo zbog auta, to ti je valjda jasno) a kakve aute tamo voze, kineske proizvodnje, zadnje smece po pitanju svega, pa tako i zagadjenja.

Zivim u gradu sa 6,5 mil stanovnika. Kvaliteta zraka? super. Iskreno, manje smrdi nego u Zagrebu. Zapravo, smrdi definitivno manje, u zagrebu sam se davio u vecernjim satima zimi, ili kada je veca vlaga, ovdje toga smrada nema.

a auti isto nisu neki zadnji krik tehnike, masovno ogromni potorsaci, pljuju benzin na auspuh, ameri, jel....

nemam ja nista protiv el auta, dapace.
Ja osobno bih poludio da moram misliti stalno koliko imam struje, i da moram traziti utikac svuda, i da ne mogu kad zatreba zapalit 200km bez brige negdje.

Ja putujem svaki dan na posao 25km u jednom smjeru, plus ostale obaveze, i skupim dnevno minimalno 60-70km. A to je da ne prdnem nikuda. I onda mi dodje da moram zbog posla opalit 100km na neki sastanak. A ja bateriju napunio prije 3 dana i imam za 50km struje jos.

dok se ne rijesi mreza punjaca koji ce napuniti auto za 15 minuta, ili barem dobiti 200km za 15-20min punjenja, meni nije interesantan.

iskreno, puno veci napredak i dobit za okolis bi bilo uvodjenje malih benzinskih motora euro norme 6 ili vise

ameri pricaju o ekologiji, a istovremeno prakticki nemas za kupit auto ispod 6 cilindara i 200ks koji trosi 15l na 100 minimalno.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 21:09   #30864
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Neki bi trebali naučiti razlikovati ono što sami zaključe iz onoga što im je vidljivo pred očima ili pod nosomi onoga što je znanstveno istraženo i dokazano. Često ovo prvo nema veze s realnim stanjem stvari.


Također, neki imaju kalkulacije kao da svaki auto na svijetu dnevno napravi minimalno 300km i da se svaki auto mora konstantno puniti kad stoji. Koliko vas dnevno napravi više od 55km (20.000 km godišnje)?


Također, smiješne su mi priče kako Tesla nije ništa novo napravila. Isto kao što se brblja i za Apple. "Pa sve te tehnologije su već postojale."


Pa Superchargeri će prije nego što očekujete drastično ubrzati punjenje, a rezanje vremena punjenja nekoliko puta će isto toliko puta povećati kapacitet. Plus duplanje broja trenutnih Superchargera, uključivanje novih igrača... Neće biti problem stati i napunit 2-300km u 5 minuta.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 21:43   #30865
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
how yes no. tako se pricalo za mobitele prije 10 godina.

di smo danas. Baterije traju krace nego prije (veci potrosaci), i pune se jednako dugo.
I dalje se baterije nisu makle s mrtve tocke prakticki, a ni trenutno nema nekih naznaka nekog probitka u baterijama i naglog preokreta u brzinama punjenja i kapaciteta.

sto je apple novo izmislio kad vec spominjes, isto kao tesla, usavrsavaju postojece tehnologije.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 21:44   #30866
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,965
Ehh, taman ja kupio prvi (svoj privatni) diesel u 20+ godina vozanja i sad oni pokusavaju/zabrnjuju diesele u gradovima, 'bemti srecu .
Neznam sad kako cu izdrzati da mi auto umjesto 11-12lit benzina trosi 7.5-8lit diesela i jos ide bolje .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 21:53   #30867
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
how yes no. tako se pricalo za mobitele prije 10 godina.

di smo danas. Baterije traju krace nego prije (veci potrosaci), i pune se jednako dugo.
I dalje se baterije nisu makle s mrtve tocke prakticki, a ni trenutno nema nekih naznaka nekog probitka u baterijama i naglog preokreta u brzinama punjenja i kapaciteta.

sto je apple novo izmislio kad vec spominjes, isto kao tesla, usavrsavaju postojece tehnologije.
imam huawei mate 9, puni se ko mutav sa superchargerom..

Sent from my MI MAX using Tapatalk
  Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 22:21   #30868
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Onog trenutka kada će biti dostupan EV sa 600km dometa i 15min za punjenje pd 0-100 ja ga prvi uzimam ako je po pristojnoj cijeni.

Do tada i dalje će biti puno ICE vozila na cesti a EV samo za gradsku sredinu i luksuz.

Na stranu eksponencijalno povećanje potrošnje el. energije i opasnost kod sudara radi skladištenja velike količine energije današnjom tehnologijom fanovi EV zaboravljaju jednu stvar - ljudi su ljudi i profit je profit. Taj dan kada će EV zauzet preko 50% vozila na cesti cijena punjenja jednog otići će u nebesa skupa proporcionalno suprotno sa padom cijene EV.

Slažem se sa tvrdnjom da je Tesla 3 jedini auto kojem tablica drastično popravlja izgled lol.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 23:23   #30869
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Neki bi trebali naučiti razlikovati ono što sami zaključe iz onoga što im je vidljivo pred očima ili pod nosomi onoga što je znanstveno istraženo i dokazano. Često ovo prvo nema veze s realnim stanjem stvari.
Problem i je u tome što je znanstveno dokazano i istraženo.
Energetska gustoća baterija i načini punjenja predstavljaju problem. Na tome rade mnoge znanstvene institucije u svijetu i postoje napretci, pitanje je kad će te baterije postati realno dostupne i po kojoj cijeni.
Do tada će klasično gorivo s par desetina puta većom energetskom gustoćom, načinom punjenja i rasprostranjenošću pumpi biti u prednosti.

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Također, neki imaju kalkulacije kao da svaki auto na svijetu dnevno napravi minimalno 300km i da se svaki auto mora konstantno puniti kad stoji. Koliko vas dnevno napravi više od 55km (20.000 km godišnje)?
Nije uopće problem svaki dan, problem je povremeno i "univerzalnost" današnjih vozila. Za sada EV predstavlja realan odabir samo kao drugo vozilo. Kad uleti kao realan odabir makar u jednom segmentu, to će biti napredak.

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Također, smiješne su mi priče kako Tesla nije ništa novo napravila. Isto kao što se brblja i za Apple. "Pa sve te tehnologije su već postojale."
Pa tehnički ne znam baš što je to Tesla napravila (na stranu kao ni Apple) osim marketinga. Više se nadam onome što rade MIT i ostali. Litij bazirane baterije za takvu namjenu mislim da nisu nikakva stvarna opcija, mora doći "nešto novo". Je li to grafen, magnezij ili nešto treće...

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Pa Superchargeri će prije nego što očekujete drastično ubrzati punjenje, a rezanje vremena punjenja nekoliko puta će isto toliko puta povećati kapacitet. Plus duplanje broja trenutnih Superchargera, uključivanje novih igrača... Neće biti problem stati i napunit 2-300km u 5 minuta.
Trenutno, da bi to napravio moraš imati iznimno jaka napajanja Supercharger stanica. To jednostavno nije izvedivo na globalnoj razini, s raznim varijantama koje proizvođači imaju i s načinima financiranja.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2017., 00:20   #30870
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Problem i je u tome što je znanstveno dokazano i istraženo.
Energetska gustoća baterija i načini punjenja predstavljaju problem. Na tome rade mnoge znanstvene institucije u svijetu i postoje napretci, pitanje je kad će te baterije postati realno dostupne i po kojoj cijeni.
Do tada će klasično gorivo s par desetina puta većom energetskom gustoćom, načinom punjenja i rasprostranjenošću pumpi biti u prednosti.
Jasno, to stoji, ali nisam govorio o tome.
Mislio sam na zagađenje i "mirišljav zrak". I na onu pogrešnu švedsku studiju koja govori da proizvodnja baterije za električni auto izbaci onoliko CO2 koliko neki dizlo emitira u 8 godina vožnje. Isto tako, zagađenje nije samo ispuštanje CO2.
Izgleda da ljudima ekologija nije bitna dok voze čađare, ali se svi odmah dignu na noge da point outaju da električni auti nisu ekološki.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije uopće problem svaki dan, problem je povremeno i "univerzalnost" današnjih vozila. Za sada EV predstavlja realan odabir samo kao drugo vozilo. Kad uleti kao realan odabir makar u jednom segmentu, to će biti napredak.
Tu sam isto više mislio na najavljivan krah distribucije i proizvodnje električne energije. Baš zato što prijelaz s ICE na EV neće biti preko noći (ali će biti brži nego što neki misle), sve će se to stići podesiti i prilagoditi.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa tehnički ne znam baš što je to Tesla napravila (na stranu kao ni Apple) osim marketinga. Više se nadam onome što rade MIT i ostali. Litij bazirane baterije za takvu namjenu mislim da nisu nikakva stvarna opcija, mora doći "nešto novo". Je li to grafen, magnezij ili nešto treće...
Mrvicu sam se krivo izrazio (ispričavam se što nabrzaka pišem postove pa ih ne proofreadam). Model S je izašao 2012. a prije toga i nakon toga se još nije pojavio električni auto koji bi ugrozio ili matchao ono što Tesla nudi. Bilo za $35k, $80k ili $150k. Iako se stari automakeri neprestano hvale da imaju aute, da rade na njima i "samo što ih nisu gurnuli u prodaju". Tehnologija i znanje za napravit takav auto postoji veoma, veoma dugo, ali nitko ga nije napravio dok nije došla Tesla. Potpuno je pogrešno svesti ono što Tesla ili Apple rade samo i isključivo na marketing jer i iza proizvoda koji se oslanja na postojeću tehnologiju itekako stoji znatna količina R&D. Ništa ne uspijeva samo na marketingu, a prije ili kasnije, uglavnom prije, propadne. Davno bi Tesla ili Apple nestali da se radi samo o tome. Ljudi brkaju marketing s današnjim hypeom koji je izgleda postao obvezan za bilo koji proizvod koji biva gurnut na tržište.

Prije ili kasnije će se pojaviti nova kemija za baterije, ali do tada su litij ionske "good enough". Da čekamo savršenu tehnologiju za razvoj proizvoda, nikad taj proizvod ne bi vidio svjetlo dana.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Trenutno, da bi to napravio moraš imati iznimno jaka napajanja Supercharger stanica. To jednostavno nije izvedivo na globalnoj razini, s raznim varijantama koje proizvođači imaju i s načinima financiranja.
Govorim isključivo o Tesla Superchargerima, ne znam kako stoje druge kompanije. Trenutno svaki par Superchargera ima snagu od 145kW, s maksimalnim punjenjem auta snagom 120kW. Za sljedeću generaciju se očekuje snaga od 350kW (nisam siguran je li to za par ili za single konektor).
Pa kad pogledaš neku Supercharger stanicu s recimo 5 parova chargera, rekao bi da je suludo da uspijevaju dopremit i cuclat 725kW (a i AC-DC konvertirat), a da se ne radi o nekoj tvornici ili ogromnom klasičnom potrošaču. Ali ipak, uspijevaju. I duplaju broj superchargera u ovoj godini. Worldwide.
Opet, Superchargeri nisu namijenjeni tome da ti puniš bateriju isključivo na njima. Namijenjeni su za brzo dopunjavanje prilikom putovanja svakih 200-300km ovisno o dometu i brzini vožnje, dok ćeš većinu punjenja obaviti kod kuće preko noći, na poslu i slično.

https://www.tesla.com/findus#/bounds...harger&name=us
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na