Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.07.2017., 13:19   #30721
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
bravo, sigurno su kreatori automobila uzeli u obzir hrvatske prilike kada su ga dizajnirali

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
Kao i obično, opet si fulao poantu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 14:07   #30722
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Za one koje to muči, ugradiš kuku, prištekaš prikolicu, na prikolicu agregat i peri, imaš push type plug-in hybrid-a cccc.....
Osim toga, ako te općenito takve stvari muče, zašto bi uopće gledao ili razmišljao o kupnji takvog auta

Ta dva dana u godini u kojem 99% ljudi ide na put od parsto km, mislim da nije problem. A i konačno staneš negjde da vidiš ljepote naše države. Za posuditi malo struje preko produžnog kabla, mislim da nije nigdje problem.

Koliko sa skužio, ovaj slabiji model ima 50kWh baterij, jači model ima 75kWh bateriju
Po ubrzanju, to je nekih 250tinjak konja snage
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 14:36   #30723
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Čitam malo sad taj cijeli hype oko te Tesle 3 i...dobro, jesam li ja jedini koji ne razumije svrhu velikog, udobnog auta s 5 sjedala, koji ne može preći udaljenost od Zagreba do Splita?

Realno, tko kupuje auto od 4.7m dužine za vožnju po gradu i rute do 300 km po meni nije baš pri zdravoj pameti.
Mislis duzine jedne Skode Octavie? Nes ti gabarita...

Meni s dvoje djece treba auto od 4,70 gdje god da idem, 5 km do ducana ili ih ostaviti u vrtic pa na posao ili na more. Da li bi trebao imati jednog smarta za po gradu i jedan veci auto za duze ture? Ne razumijem tvoju argumentaciju.

Nazad na Teslu; Ako se vozim svakodnevno Zg - Split onda spadam u 0,1% ljudi koji ce ili uzeti 100D ili ICE automobil.

Kada bi imao Model 3 sa 300 km dometa, jednom godisnje bi morao napraviti pauzu na Superchargeru na putu prema moru. Ostatak godine vozim superiorni auto za moje potrebe i to me kosta sitnis.



Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova

Punionica ima sve više, ali najviše što sam vidio su dvije ili tri na jednoj lokaciji. Porast broja električnih auta, što ovakvih komercijalnih, što DIY, a već sad premali broj punionica će dovesti do toga da će se čekati u redu na punjenje... Koliko ono punjenje traje?

Ako povećaju broj punionica, opteretit će električnu mrežu kojoj je tijekom ljeta problem i opskrbiti trenutnu količinu klima uređaja u domaćinstvima. Kolaps je očigledan.
Kako raste broj el. automobila, tako ce i punionica. Benzinske pumpe ce ugraditi i punjace jer zele da kod njih potrosis novce, pojedes nesto itd. Druga opcija im je spora i sigurna propast. Kad su dosli prvi automobili, mislis da je postojala pumpa svakih 10 km? Rast broja elektricnih auta ce pratiti i rast infrastrukture.

Koliko se dugo M3 (Ne BWM :-) ) puni? Ne nalazim tocne podatke, ali na brzom punjacu oko 1h.

Potrosnja el. energije ce se povecati, ali ukupna potrosnja energije smanjiti. Sve je vise distribuiranih obnovljivih izvora koji proizvode tamo gdje se i trosi tako da je utjecaj na mrezu ili nikakav ili pozitivan.

El. mreza ne predstavlja nikakav problem. Povecana potrosnja ce povecati i prihode, a time i ulaganja u tu istu mrezu. Kad prestanemo unistavati svoj planet i okolis, prestat ce i potreba za tolikom klimatizacijom.



Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Sad gledam gužve ove prema moru. Odeš Teslom i zapneš u takvoj koloni. Nećeš do Bosiljeva doć s jednim punjenjem baterije...i što onda? Napunit ćeš ga duhom svetim? Ili će svako odmorište morati imati desetak punionica i zabavne sadržaje kako bi "vozači" (putnici) u Tesli nekako ubili idućih par sati koji su potrebni za novih 300 km? Tesla je onda tahograf na kotačima, samo nisi vozač kamiona nego putnik koji je ograničen koliko smije putovati

Svaka čast onima koji se na to kod nas odluče, ali ja ne vidim smisao, bar ne još.
Koliko trosi el. motor u praznom hodu? Otprilike nista. Mozes stajati u koloni beskonacno dugo, tj. dva dana dok ti klima od 1kw ne pocluca bateriju od 50 kWh ili vecu.


Kad cijena el. auta pristojnog dometa zajedno s troskovima koristenja (gorivo, servisi...) bude jednaka ukupnim troskovima ICE auta (auto + gorivo + ...) , nestaje svaki argument za ICE osim za tih 1% rubnih slucajeva koji rade 800 km svaki dan (iako ce se i tome brzo isplatiti elektricar jer je npr. Teslina elektro-mehanika projektirana sa zivotnim vijekom od milijun milja.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 15:00   #30724
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Sve stoji kad pogledaš sa stajališta svojih potreba, ali mi i dalje nismo sredina koja će biti adekvatna za korištenje E-auta na način na koji smo navikli koristiti tradicionalne automobile. Ne vidim to u idućih 10 godina. Nadam se da sam u krivu.

Očekivao sam da će Tesla dosad ponuditi vozilo adekvatno gradskom prometu, nekakvog konkurenta BMW-ovom i3, i čudi me da se to toliko čeka.

Ako BMW može za svoj i3 s 33 kWh baterijama i s oko 180 km autonomije tražiti 40-ak tisuća $, onda Tesla ovdje definitivno ima prostora za manevar.

Ako model 3 košta 35 000 $, ima 75 kWh baterije i doseg od 300 km, ne vjerujem da je teško napraviti nešto od oko 4 metra, s 40-50 kWh baterijama i dosegom od bar 200-250 km.

S tim potezom stavili bi još jedan čavao u lijes tradicionalnim automobilima. Vjerojatno naftna industrija stoji na putu tome.

Korištenje takvog e-auta traži jako pažljivo planiranje svakog puta. Mobitel zaboravim ponekad napuniti preko noći...kako neću auto zaboraviti

U domaćim okvirima zasad ne vidim budućnost da e-auti postanu svakodnevica, prevelik je to skok za domaći mentalitet. Sve razvijene države su imale lagani prijelaz na hibride, pa tek onda na električne, da se ljudi pripreme i naviknu na to što nosi električni pogon...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 15:21   #30725
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
3ojka sa većom baterijom je 10tak 000 USD skuplja ak se ne varam, ova "masovna" verzija je 50kWh.

Ovo što spominješ je samo stanje uma ljudi, posebno ovih naših krajeva akoniješvabodizlonevalja

Mislim da bi ovaj auto mogao prodrmati bar malo svijet automobila
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 15:42   #30726
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,314
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Čitam malo sad taj cijeli hype oko te Tesle 3 i...dobro, jesam li ja jedini koji ne razumije svrhu velikog, udobnog auta s 5 sjedala, koji ne može preći udaljenost od Zagreba do Splita?

Realno, tko kupuje auto od 4.7m dužine za vožnju po gradu i rute do 300 km po meni nije baš pri zdravoj pameti.

Ima autonomiju od oko +- 300 km, što je dovoljno za put od Zagreba do Rijeke, i taman toliko da skoro dođe nazad do Zagreba.

Punionica ima sve više, ali najviše što sam vidio su dvije ili tri na jednoj lokaciji. Porast broja električnih auta, što ovakvih komercijalnih, što DIY, a već sad premali broj punionica će dovesti do toga da će se čekati u redu na punjenje... Koliko ono punjenje traje?

Ako povećaju broj punionica, opteretit će električnu mrežu kojoj je tijekom ljeta problem i opskrbiti trenutnu količinu klima uređaja u domaćinstvima. Kolaps je očigledan.

Sad gledam gužve ove prema moru. Odeš Teslom i zapneš u takvoj koloni. Nećeš do Bosiljeva doć s jednim punjenjem baterije...i što onda? Napunit ćeš ga duhom svetim? Ili će svako odmorište morati imati desetak punionica i zabavne sadržaje kako bi "vozači" (putnici) u Tesli nekako ubili idućih par sati koji su potrebni za novih 300 km? Tesla je onda tahograf na kotačima, samo nisi vozač kamiona nego putnik koji je ograničen koliko smije putovati

Svaka čast onima koji se na to kod nas odluče, ali ja ne vidim smisao, bar ne još.
Postoji li doplata solarni krov?

Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
zato jer auto nema 70% mase na prednjoj osovini ko krumpirovagen niti koči u svakom zavoju ko ti
Ćuti!
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:20   #30727
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova

Ako model 3 košta 35 000 $, ima 75 kWh baterije i doseg od 300 km, ne vjerujem da je teško napraviti nešto od oko 4 metra, s 40-50 kWh baterijama i dosegom od bar 200-250 km.
Teslu rade ameri, koji baš i nisu poznati po tome da rade aute malih gabarita. Al u principu ne kužim kaj ti smeta kaj je model 3 70 cm duži? Kaj imaš neki problem s vožnjom većih auta?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:28   #30728
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Pa autonomija se povećava sa svakim modelom. Kao i broj punionica. Sad ih ima i na Rabu btw. A za grad ionak nije frka. Problem je što ovdje nema subvencije i što su ti auti višestruko skuplji od svojih benzinskih odn. dizelskih inačica. Ali bude i cijena niža. Sljedeći golf na struju bu koštao ko benzinski, najavljuju u folciću. Iskreno da mi za 5g. neko ponudi elektro kompakta od 120ks po cijeni benzinca s autonomijim 400 km ja odmah uzimam.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:33   #30729
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Baš sam htio napisat da čekamje ne trosi neznam koliko struje, osim klime



Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Postoji li doplata solarni krov?



Ćuti!
Relijaški auti imaju zadnje diskove veće
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:39   #30730
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Prije 40+ godina su me starci jedno jutro probudili i odveli na vikend putovanje po Mađarskoj i nije ih pretjerano brinulo to što je tada tek svaka peta benzinska postaja u Mađarskoj imala benzin dok su ostale imale samo mješavinu i ložu... jedina razlika između toga vremena i današnjeg kad govorimo o broju punionica za e-aute je u glavi ljudi... nekad su ljudi bili opušteni, a danas pizde ako od Zagreba do Pule ili Zadra putuju duže od dva i pol sata
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:46   #30731
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Haha, to je to.

Tak smo mi isli na more sa starcima. Jedno jutro kaze stari ajmo na more. Napunili dvicu sa svim i svacim, kratka svjetla su tukla u nebo I idemo mi i na onim pustim vijaduktima na usponu, staje stari i kaze svi van iz auta. Izadjemo mi a stari upali grijanje da temperatura (motora), brze padne. Nakon 20minuta nastavili dalje. Kaka klima, kakvi bakarači I stigli smo, i bilo je super. Stajanje u koloni? No problemo, voda je bila tu, dupka doza sendviča je bila tu.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:49   #30732
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Teslu rade ameri, koji baš i nisu poznati po tome da rade aute malih gabarita. Al u principu ne kužim kaj ti smeta kaj je model 3 70 cm duži? Kaj imaš neki problem s vožnjom većih auta?
Kakav bih problem imao? Komentiram kako su napravili 3 auta podjednakih gabarita (5m, 4.90m i sad 4.70m). U ponudi nedostaje nešto u kompaktnoj klasi da malo protrese tržište.

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Prije 40+ godina su me starci jedno jutro probudili i odveli na vikend putovanje po Mađarskoj i nije ih pretjerano brinulo to što je tada tek svaka peta benzinska postaja u Mađarskoj imala benzin dok su ostale imale samo mješavinu i ložu... jedina razlika između toga vremena i današnjeg kad govorimo o broju punionica za e-aute je u glavi ljudi... nekad su ljudi bili opušteni, a danas pizde ako od Zagreba do Pule ili Zadra putuju duže od dva i pol sata
Da, auto s rezervoarom od 70 litara... Koliko ste puta morali stati i točiti? Jednom?

Kažem da će prijelaz s fosilnih goriva na struju kod nas (na Balkanu) biti teži nego što je to drugdje u svijetu.

Kakvi su bili poticaji za hibride, koji su mogli pripremiti ljude na e-aute? Koliko hibrida vidiš danas na cesti, a da nije taxi? Fali to prijelazno razdoblje koje su trebali popuniti hibridi, a nisu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:53   #30733
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
Pa autonomija se povećava sa svakim modelom. Kao i broj punionica. Sad ih ima i na Rabu btw. A za grad ionak nije frka.
Pa nije frka meni koji imam kuću, dvorište i garažu pa ga ostavim prek noći da se puni, kaj je s ljudima koji žive u neboderu? Tu si osuđen da ga furaš u punionicu i ostaviš ga par sati tamo i moraš si vrijeme organizirat shodno tome. Do dolaska nekakvih ultra brzih punjača još je to sve daleko od praktičnosti.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 17:59   #30734
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Da, auto s rezervoarom od 70 litara... Koliko ste puta morali stati i točiti? Jednom?
Što 70? 120 + dva kanistera od po 20 litara u gepeku
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 18:25   #30735
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kakav bih problem imao? Komentiram kako su napravili 3 auta podjednakih gabarita (5m, 4.90m i sad 4.70m). U ponudi nedostaje nešto u kompaktnoj klasi da malo protrese tržište.

Pa pitam, zato što si napisao ovo:
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Realno, tko kupuje auto od 4.7m dužine za vožnju po gradu i rute do 300 km po meni nije baš pri zdravoj pameti.
Govorit da je netko lud zato što je kupio auto veličine opel astre je po meni van zdrave pameti. Ne kužim zašto bi auto za mene koji živim u gradu morao bit mali? Isto sam se vozio i u passat karavanu, mazdi 323 i u bmw jedinici. Nit me jebe vožnja nit parkiranje.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 18:29   #30736
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,441
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Pa nije frka meni koji imam kuću, dvorište i garažu pa ga ostavim prek noći da se puni, kaj je s ljudima koji žive u neboderu? Tu si osuđen da ga furaš u punionicu i ostaviš ga par sati tamo i moraš si vrijeme organizirat shodno tome. Do dolaska nekakvih ultra brzih punjača još je to sve daleko od praktičnosti.


Ja ocekujem solarne panele po autu, pa valjda je i to moguce ak su ovak daleko dosli

I one ceste koje pune auto dok vozis, bit ce kod nas, tam za nase unuke, il praunuke
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 18:44   #30737
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Paneli nemaju tu brzinu punjenja, mogu služit za nekakvo malo dopunjavanje. A ovo za ceste koje pune, ko što veliš, potomstvo možda, danas il u nekoj bliskoj budućnosti, nula bodova. Do tad, dizlo!
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 18:48   #30738
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova

Kažem da će prijelaz s fosilnih goriva na struju kod nas (na Balkanu) biti teži nego što je to drugdje u svijetu.
.
To si u pravu. Problem je samo.mentalni sklop, ništa drugo.
Sjećam ugradnje plina u svoj prvi auto auto i komentare selskih mudraca. Čemu to, to nikam neide na plin, to bude explodiralo.kad tad, a gdje ćeš to puniti kad ideš na more itd. Naravno nitko od tih mudraca nije bio bliže plinašu od par metara, a kamoli posjedovao i koristio.

Za hibride na cesti sam se iznenadio, čak tu po vž ih ima, doduše najviše malih Yarisa, al kad vidiš dvije Tesle S u ovom selu, to je to
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 19:40   #30739
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Mislim da se malo previše drami oko punjenja. Kako će rasti broj električnih auta, tako će rasti i broj punionica. Kraj svakog parkinga posadit jednu montažnu trafostanicu, potegnuti kabele malo većeg presjeka pored kabela od rasvjete (koji ionako postoje na svakom pristojnom parkingu) i na rizolu/otoku postaviti priključke (manje snage) za punjenje. Svaki priključak povezati s naplatnim aparatom na kovanice/kartice.

I to u slučaju konvencionalnog punjenja kabelom. Koliko vidim, ima već i indukcijskih punjača, a mogli bi se razviti i auti s izmjenjivim baterijama pa na "benzinskoj" predaješ prazne, uzimaš pune i peri dalje.

A vezano za duljinu modela 3, moglo bi biti da je 4,7 m u Sjevernoj Americi kompakt :the_lone_star_state:
generic je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 21:12   #30740
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Da malo uletim s drugom temom. Znaci imam Hondu Civic 8 gen 2006 i stock radio unutra. Stock radio nema ni Aux, ni USB, a BT je znanstvena fanstastika. Sad bi ja to htio zamjenit nečim moder inijim. I gledam mora se pol auta rastavit, trebam prednju masku koja dodje ko suho zlato i onda jos i 2-din headunit + neke kablove i adaptere. Kad bi to i ugradio vjerojatno ostajem bez gornjeg zaslona na kojem vidim sat i postavke klime/ventilacije. Zna netko di najbolje to pitat da se to kak spada napravi + ak je netko radio nesto slicno na nekoj Hondi iz tog doba nek puca.

Čak bi bio bi zadovoljan sa ovim stock radiom al da se moze spojit na neki adapter pa da dobijem 3.5 mm ulaz ili BT...

Sent from my Pixel using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 21:43   #30741
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Ja sam imao isto to razmišljanje, doduše drugi auto je bio u pitanju.

Jesi razmišljao o onim FM transmiterima? Je da su uglavnom shit, al razmisli i o tome prvo da si uštediš pun k. vremena i para.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 22:08   #30742
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ima tipskih 2din kineskih radia koji preko can busa pokazuju neke podatke s.kompa. Vidio sam za Vw-e negdje i za talijane.
Da nažalost, trebaš sve komplet, masku drugu
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 22:45   #30743
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Ak planirate s dizelašem u Stuttgard sljedeće godine - netje motji. A kolko čujem nije jedini njemački grad koji će zabraniti ulaz dizelašima.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 22:51   #30744
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Da malo uletim s drugom temom. Znaci imam Hondu Civic 8 gen 2006 i stock radio unutra. Stock radio nema ni Aux, ni USB, a BT je znanstvena fanstastika. Sad bi ja to htio zamjenit nečim moder inijim. I gledam mora se pol auta rastavit, trebam prednju masku koja dodje ko suho zlato i onda jos i 2-din headunit + neke kablove i adaptere. Kad bi to i ugradio vjerojatno ostajem bez gornjeg zaslona na kojem vidim sat i postavke klime/ventilacije. Zna netko di najbolje to pitat da se to kak spada napravi + ak je netko radio nesto slicno na nekoj Hondi iz tog doba nek puca.

Čak bi bio bi zadovoljan sa ovim stock radiom al da se moze spojit na neki adapter pa da dobijem 3.5 mm ulaz ili BT...

Sent from my Pixel using Tapatalk
Guglaj, imas diy tutoriala kako ugraditi AUX, a nakon toga mozes kupiti aux->bt adapter, belkin ga ima.
Alternativa je i yatour adapter ako ima za tu generaciju.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 23:44   #30745
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
Sljedeći golf na struju bu koštao ko benzinski, najavljuju u folciću.
naravno da bude, čim je trenutni skoro 300k kn... idući će biti 3 puta manje jer je novije generacije
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 23:47   #30746
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Razmišljao sam o FM transmitterima, ali kad sam počeo čitat recenzije, odustao sam. Navodno preslabo odašilju pa ih lokalne stanice često ometaju i ima dosta čačkanja oko frekvencija. Na sve bi to još zažmirio da zvuk navodno nije kao s radio kazete.

Ove kineze nisam gledao, pa ću malo bacit oko.

Što se tiče AUX-a i adaptera, gledao sam malo tutorijale, ali se ne bi usudio to raditi sam. I još e znam koji bi od tih adaptera radio s mojim autom a da se da nabaviti i ugradit u HR.

Najgore je što su cijene za bilo što od toga olimpijske. U Ronisu je maska 900 kuna, a ako se ne varam u Svijetu medija 1100. Još ne piše jel idu adapteri i kablovi s time.



Sent from my Pixel using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2017., 23:49   #30747
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Znači tesla ide u predstečajnu.

Što zbog golfa, što zbog "profitabilnog" poslovanja.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2017., 00:37   #30748
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Pa jel na tim slikama pravi auto ili render?
AK je to svjetski "budget" auto možda su išli na malo veću visinu radi loših cesta
Meni se sviđa, jedino mi se čini da bude instrument tabla malo "prazna" radi samo jednog tableta od 15 cola na sredini
Pravi auto!
http://www.motortrend.com/cars/tesla...-drive-review/
Da, ja ne mogu podnjet unutrašnjost, al vidjet ćemo još uživo. Jako mi fali dashboard iza volana.

Citiraj:
Autor Bravo Pregled postova
Auto je poprilično nizak. Neznam šta gledate visinu od blatobrana do kotača Pa valjda se gleda od poda do praga.
Između blatobrana i kotača je više estetika. Osobno mi je puno ljepše kad je tu razmak max dva prsta. I kad kontura karoserije fino prati oblik kotača.


Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Čitam malo sad taj cijeli hype oko te Tesle 3 i...dobro, jesam li ja jedini koji ne razumije svrhu velikog, udobnog auta s 5 sjedala, koji ne može preći udaljenost od Zagreba do Splita?
Može bez problema, metnut će još Superchargera.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Realno, tko kupuje auto od 4.7m dužine za vožnju po gradu i rute do 300 km po meni nije baš pri zdravoj pameti.
Ja... Ne vidim kaj fali takvom autu u gradu. Nije da živimo u centru Venecije. A mogu komotno prevozit ljude (dobro, ja ne mogu jer je coupe), uživat u produljenom međuosovinskom razmaku i stabilnijoj vožnji. Otkad sam prešao na veći 4.65m auto, teško bih se vratio na hatch od 4.3m, a kamoli manje. Dapače, jednog dana bih rado uzeo nešto od 4.8+m, A6, A7 ili A8.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Punionica ima sve više, ali najviše što sam vidio su dvije ili tri na jednoj lokaciji. Porast broja električnih auta, što ovakvih komercijalnih, što DIY, a već sad premali broj punionica će dovesti do toga da će se čekati u redu na punjenje... Koliko ono punjenje traje?
270km u 30min na Superchargeru. Neće biti toliko gužve na njima jer će ostat Tesla only. 70km u sat vremena na kućnoj utičnici.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ako povećaju broj punionica, opteretit će električnu mrežu kojoj je tijekom ljeta problem i opskrbiti trenutnu količinu klima uređaja u domaćinstvima. Kolaps je očigledan.
Nije.

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Prije 40+ godina su me starci jedno jutro probudili i odveli na vikend putovanje po Mađarskoj i nije ih pretjerano brinulo to što je tada tek svaka peta benzinska postaja u Mađarskoj imala benzin dok su ostale imale samo mješavinu i ložu... jedina razlika između toga vremena i današnjeg kad govorimo o broju punionica za e-aute je u glavi ljudi... nekad su ljudi bili opušteni, a danas pizde ako od Zagreba do Pule ili Zadra putuju duže od dva i pol sata
Yup... Točno to.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kakav bih problem imao? Komentiram kako su napravili 3 auta podjednakih gabarita (5m, 4.90m i sad 4.70m). U ponudi nedostaje nešto u kompaktnoj klasi da malo protrese tržište.
Trenutno im je primarno tržište SAD, a tamo hatchevi i slični mini auti ne prolaze.
Sljedeći proizvod im je Tesla Semi kamion, a nakon njega ide crossover na bazi Model 3 i onda ide još jedan novi Roadster.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kažem da će prijelaz s fosilnih goriva na struju kod nas (na Balkanu) biti teži nego što je to drugdje u svijetu.
Primarno zbog onoga što nam je u glavi.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kakvi su bili poticaji za hibride, koji su mogli pripremiti ljude na e-aute? Koliko hibrida vidiš danas na cesti, a da nije taxi? Fali to prijelazno razdoblje koje su trebali popuniti hibridi, a nisu.
Ma kakvi. Čim prije prijeđemo na struju i ignoriramo hibride i ostale gluposti, tim bolje.

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Pa pitam, zato što si napisao ovo:
Govorit da je netko lud zato što je kupio auto veličine opel astre je po meni van zdrave pameti. Ne kužim zašto bi auto za mene koji živim u gradu morao bit mali? Isto sam se vozio i u passat karavanu, mazdi 323 i u bmw jedinici. Nit me jebe vožnja nit parkiranje.
Točno to.

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Mislim da se malo previše drami oko punjenja. Kako će rasti broj električnih auta, tako će rasti i broj punionica. Kraj svakog parkinga posadit jednu montažnu trafostanicu, potegnuti kabele malo većeg presjeka pored kabela od rasvjete (koji ionako postoje na svakom pristojnom parkingu) i na rizolu/otoku postaviti priključke (manje snage) za punjenje. Svaki priključak povezati s naplatnim aparatom na kovanice/kartice.
Tak je. Ali opet, velikoj većini ljudi će potpuno odgovarat punjenje po noći, a auto je pun u 2-8 sati, ovisi koliko se dnevno voziš. Chargeri po trenutnim benzinskim i superchargeri su samo za putovanje, ne i za dopunjavanje auta ako to ne trebaš. To ljudi trebaju razumjeti.

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
I to u slučaju konvencionalnog punjenja kabelom. Koliko vidim, ima već i indukcijskih punjača, a mogli bi se razviti i auti s izmjenjivim baterijama pa na "benzinskoj" predaješ prazne, uzimaš pune i peri dalje.
Indukcijski neće brzo, Superchargeri trenutno pune s 110-150kW, a uskoro će punit i s 350kW snage. Punjenje će se svesti na manje vremena koliko je trenutno potrebno za natankat 70L u auto i otić platit u benzinsku. Svaka Tesla Model S, a vjerojatno i X ima modularnu bateriju. Probali su to progurat i testirali su u Californiji, ali interes ljudi je jednostavno bio preslab. Pokazalo se da nema smisla ta priča s izmjenjivim baterijama. Mislim da je i Renault-Nissan to pokušavao, da kupiš auto i rentaš bateriju koju mijenjaš. Isto nije prošlo.

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
A vezano za duljinu modela 3, moglo bi biti da je 4,7 m u Sjevernoj Americi kompakt :the_lone_star_state:
Yup.

Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
Ak planirate s dizelašem u Stuttgard sljedeće godine - netje motji. A kolko čujem nije jedini njemački grad koji će zabraniti ulaz dizelašima.
Takje. London... Čim prije dizlo ode u mirovinu, to bolje za sve nas. Vrijeme je da se maknu ti auti, a nakon njih i benzinci s cesta u razvijenim zemljama.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2017., 00:50   #30749
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Sve stoji, ali koliko će ti punionica trebati za stambeni blok kao što je recimo zagrebačka Mamutica u najgorem, a u najboljem slučaju nekakva manja stambena zgrada s 4 stana? Već samih parkirnih mjesta nedostaje već godinama

Čak i da su dva auta na istom ulazu, imaš problem tko će kad, koliko dugo, pa treba meni, ti si maloprije i sl.

Poklat će se ljudi oko chargera, a gdje je još održavanje punjača. Nisam imao priliku vidjeti kakvi su kablovi i utikači, tj. kako je spoj kabela i auta izoliran od vanjskih utjecaja. Ne bi mi bilo svejedno da auto ostavim na punjenju, a vani krene olujno nevrijeme.

Sorry, ali ja to još uvijek ne vidim u Zagrebu, ne bez kompletne rekonstrukcije svih kvartova u nekoj dalekoj budućnosti

Recimo, u predgrađu to mogu zamisliti. Kuća, dvorište, pas, prilaz s punjačem...ali u Sloveniji

Sloveniju spominjem jer sam se u zadnjih 5 godina gore nagledao električnih auta koji su kod nas tek sad stigli u ponudu. (Twizy i Zoe). Mislim da sam samo jedan Fluence Z.E. vidio kod nas.

Što uopće trenutno imamo u ponudi? Ono što vidim na cesti osim Tesli su samo poneki rijetki BMW i3, Citroen C-Zero, Mitsubishi i-MIEV, VW e-Golf i e-Up, a prva dva ne mogu ni svrstati pod auto nego pod električna kolica.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 31.07.2017. u 01:08.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2017., 01:41   #30750
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,441
Sad se vi brinete za mamuticu ko da svijet nema cudesa od zgrada, od njujorka do londona, kad se to rasplamsa kroz 10-20 godina, onda cemo se smijat ovim postovima jer ce rjesenje bit nesto sasvim trece
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na