Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.06.2015., 12:44   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,551
Razlicita jamstva za pravne i fizicke osobe

Pozdrav svima,

jos prije izvjesnog vremena, Mikronis je poceo s takvim izdrkavanjima za prijenosna racunala, a koliko vidim, sada je to isto i u ADM-u za Acer, recimo.

Na stranu pitanje tko bi zelio kupiti Acer laptop , o kakvoj se prijevari tu tocno radi? Jer eto, surfajuci malo dalje, vidim da je ista stvar i za Lenovo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 12:50   #2
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Ni ja nisam skužio, ali sam vidio da je to neka luda praksa. Pogledaj Bosch (plava linija ima godinu dana za pravne osobe, tri godine za fizičke uz registraciju na webu) ili Miele (godina dana pravne, dvije godine fizičke).

Navodno (i to veliki navodnici) pravne osobe pojačano troše uređaje (no shit, profesionalni plavi Boschov alat ću kupovati da se divim lijepoj nijansi plave boje...) pa je i jamstvo kraće.

Glupost prve klase, a ako netko ima suvislo objašnjenje, volio bi ga čuti...
Garro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.06.2015., 12:59   #3
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pozdrav svima,

jos prije izvjesnog vremena, Mikronis je poceo s takvim izdrkavanjima za prijenosna racunala, a koliko vidim, sada je to isto i u ADM-u za Acer, recimo.

Na stranu pitanje tko bi zelio kupiti Acer laptop , o kakvoj se prijevari tu tocno radi? Jer eto, surfajuci malo dalje, vidim da je ista stvar i za Lenovo.
Ako se ne varam, radi se o politicu EU s dvije godine jamstva za fizičke osobe za svu robu, a inače bi bilo samo godinu dana.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:02   #4
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,634
Nisu li to neki EU propisi, minimalno 2 godine na elektroniku za fizicke osobe? Zasto su za pravne krace, vjerojatno zato jer mogu. Bolji odgovor od magazinrsa nisam dobio.


EDIT: Stigao me pravnik

@iggy - vrijedi li taj propis za svu robu? Vidim da se na telki reklamiraju neki sokovnici s godinom dana garancije pa me zbunilo to.
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:04   #5
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Baš sam neki dan s kolegom pričao o tome. Da li to znači da se ne može uzeti za pravne produžena garancija na maksimalan mogući vijek i da li je isti skraćen u odnosu na fizičke osobe?
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:06   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Baš sam neki dan s kolegom pričao o tome. Da li to znači da se ne može uzeti za pravne produžena garancija na maksimalan mogući vijek i da li je isti skraćen u odnosu na fizičke osobe?
Može se nadokupiti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:07   #7
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,952
Uredno uzimam produžena jamstva za pravne osobe, lenovo abjuzer uglavnom...
To je kao po defaultu sve 1 godina, EU kaže minimalno dvije, ali samo za fizičke osobe pa eto, proizvođači iskoristili i ostavili jednu za pravne.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:09   #8
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Znači može se s tipa 1 godine na 3 godine produžiti? Pretpostavljam da je cijena produljenja onda veća, budući da ja razlika u trajanju garancije veća?
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:11   #9
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Na stranu pitanje tko bi zelio kupiti Acer laptop
kvot čisto da se ne izgubi u textu
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 13:15   #10
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,952
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Znači može se s tipa 1 godine na 3 godine produžiti? Pretpostavljam da je cijena produljenja onda veća, budući da ja razlika u trajanju garancije veća?
može se, a cijena ovisi od modela do modela, nisam nikada preračunavao, pa ne znam točno.
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
kvot čisto da se ne izgubi u textu
neće, to se ne gubi nikada
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.06.2015., 14:05   #11
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,551
Dakle, ovo se moze interpretirati kao prosirenje jamstva za fizicke osobe a ne smanjenje prava za pravne osobe?

Nema li EU neki zakon gdje se ne smiju diskriminirati cigani, srbi, židovi, vlasi, pederi, korisnici AMD proizvoda i/ili pravne osobe, nego da smo svi isti pod kapom nebeskom?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 14:14   #12
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,952
jok, otvoreno tržište pa ko jači taj kači
tor je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 14:16   #13
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,667
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dakle, ovo se moze interpretirati kao prosirenje jamstva za fizicke osobe a ne smanjenje prava za pravne osobe?

Nema li EU neki zakon gdje se ne smiju diskriminirati cigani, srbi, židovi, vlasi, pederi, korisnici AMD proizvoda i/ili pravne osobe, nego da smo svi isti pod kapom nebeskom?
Gdje ti nestali ACER korisnici?
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 14:18   #14
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Navedeni su u popisu, čitaj između redaka
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 21:29   #15
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nema li EU neki zakon gdje se ne smiju diskriminirati cigani, srbi, židovi, vlasi, pederi, korisnici AMD proizvoda i/ili pravne osobe, nego da smo svi isti pod kapom nebeskom?
Kaj ti je danas, svi isti?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 22:16   #16
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,512
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ni ja nisam skužio, ali sam vidio da je to neka luda praksa. Pogledaj Bosch (plava linija ima godinu dana za pravne osobe, tri godine za fizičke uz registraciju na webu) ili Miele (godina dana pravne, dvije godine fizičke).

Navodno (i to veliki navodnici) pravne osobe pojačano troše uređaje (no shit, profesionalni plavi Boschov alat ću kupovati da se divim lijepoj nijansi plave boje...) pa je i jamstvo kraće.

Glupost prve klase, a ako netko ima suvislo objašnjenje, volio bi ga čuti...
Bosch plavi alat ima 3 godine jamstva za pravne osobe uz obaveznu registraciju na webu,2 godine za punjac i akumulatore uz aku alat.1 godina je samo bez registracije. Zato na zeleni Bosch je 1 godina za firme a 2 godine za fizicke.
Router je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 22:21   #17
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,414
Paa...navodno se ne smiju diskriminirati sindikalisti, antiglobalisti i Mate Kapović, ali ne za digitalnu komunikaciju i IT jer se ne koriste istima (naime, čuli su da se tim putem mogu prenijeti virusi).
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2015., 23:15   #18
Skrewdriver
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Citiraj:
Autor fran123456 Pregled postova
Nisu li to neki EU propisi, minimalno 2 godine na elektroniku za fizicke osobe? Zasto su za pravne krace, vjerojatno zato jer mogu. Bolji odgovor od magazinrsa nisam dobio.


EDIT: Stigao me pravnik

@iggy - vrijedi li taj propis za svu robu? Vidim da se na telki reklamiraju neki sokovnici s godinom dana garancije pa me zbunilo to.
ne postoji "EU jamstvo 2 godine", to je rok u kojemu se možeš sporit s trgovcem i dokazivat je li materijalni nedostak postojao u trenutku kupnje ili ne. Nema nikakve veze s jamstvom, jamstvo može biti 0, 1, 2, 3, 10 godina, ili koliko već odredi trgovac/uvoznik/proizvođač

Citiraj:
Autor Router Pregled postova
Bosch plavi alat ima 3 godine jamstva za pravne osobe uz obaveznu registraciju na webu,2 godine za punjac i akumulatore uz aku alat.1 godina je samo bez registracije. Zato na zeleni Bosch je 1 godina za firme a 2 godine za fizicke.
Bauhaus ima 5 godina garancije za njihove proizvode (Hercules, Alpha Tools i sl.) dok se koriste za osobne potrebe ili 1 godinu za proizvode kada se koriste u profesionalne svrhe. To ne razlikuju prema tome je li kupac pravna ili fizička osoba, nego prema procjeni servisa i učestalosti reklamacija. Kao, ako reklamiraš jednom-dva puta onda samo zamijene za novo. A ako svaki tjedan nosiš na reklamaciju onda to tumače kao da se uređaj ne koristi u osobne svrhe nego za posao. Zakonsko uporište imaju u tome što navode da namjena tih proizvoda nije za profesionalnu upotrebu
Skrewdriver je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 06:31   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,418
Kad se sjetim starih vremena kad je frend fušer svakih 15 dana nosio 'Hiltice' na reklamaciju u Pevec i uredno dobijao nove sa svom opremom, a staru opremu zadržavao.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 07:42   #20
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Dobro, što je radio Hilticama da ih je u 15 dana uspio rasturiti? Mislim, stric mi ima skoro 20 godina staru TE74 koja uz servisiranje jednom u 5 godina probušila omanje brdo betona i kamena.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 07:43   #21
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Vjerojatno se radilo o "hilticama" od 250 kn
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 09:23   #22
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 901
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Dobro, što je radio Hilticama da ih je u 15 dana uspio rasturiti? Mislim, stric mi ima skoro 20 godina staru TE74 koja uz servisiranje jednom u 5 godina probušila omanje brdo betona i kamena.
Bio alat vrhunske, prosječne ili slabe kvalitete, ne znači ništa ako je majstor debil. Uvjerih se u to višestruko puta, ima ljudi koji cijeli život rade zanat.. a jednostavno neke stvari rade na silu jer nemaju znanje.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 09:39   #23
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Dobro, što je radio Hilticama da ih je u 15 dana uspio rasturiti? Mislim, stric mi ima skoro 20 godina staru TE74 koja uz servisiranje jednom u 5 godina probušila omanje brdo betona i kamena.
Mislim da je ključno ono "a staru opremu zadržavao".

Ako su tu bila svrdla i slično, to je samo takva lova.

Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Bio alat vrhunske, prosječne ili slabe kvalitete, ne znači ništa ako je majstor debil. Uvjerih se u to višestruko puta, ima ljudi koji cijeli život rade zanat.. a jednostavno neke stvari rade na silu jer nemaju znanje.
Živa istina.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 09:40   #24
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,418
Nisu to bile original 'Hiltice' nego razni no-name jeftinjaci gdje si za 300-400kn (originali su bili bar 10x skuplji) dobio bušilicu i dodatni kuferčić sa raznim svrdlima (koje je zadržavao prilikom reklamacije uređaja), a radio je elektroinstalacije po kućama. Uglavnom su mu crkavali razni prenosnici okretaja jer su bili od plastike pa su se 'zubi' brzo istrošili.
Sličnu priču mi je pričao i drugi frend koji se u fušu bavio instalacijom klima uređaja.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 09:49   #25
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Mi smo s tim mašinama radili strujnu instalaciju po zgradama. Ista priča, radis s njom, kad crkne, stavis ju u auto i pravac Pevec. Tamo smo vec imali svog čovjeka i uvijek smo dobili novu. Nekad su znale izdržat po 10-12 stanova, a nekad bi crkle nakon 3-4 stana.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 10:24   #26
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,752
Evo malo objašnjenje da ne kopate po propisima...

Svaki proizvođač može na tržište plasirati dvije linije proizvoda, tzv. consumer i tzv. business liniju, znači liniju za klasične "kućne" korisnike i liniju za poslovne korisnike. Upotreba consumer proizvoda u poslovne svrhe jednostavno nije predviđena ni dizajnom kućišta/hlađenja/dijelova (predviđena upotreba u poslovne svrhe je 8 h dnevno/7 dana u tjednu, ovo ovisi od proizvođača do proizvođača) pa se proizvođači ograđuju da je to upotreba proizvoda izvan njegove namjene. Zato se kupovina tih proizvoda od strane pravnih osoba smatra upotreba consumer proizvoda u poslovne svrhe i automatski se smanjuje jamstvo. Druga je priča to što će ti uređaji kod nekog doma uredno raditi tih 8 i više sati dnevno 7 dana u tjednu...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 10:37   #27
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,450
To je vani vec godinama takva praksa. Prije cca 10tak godina kupovao sam vani jedan monitor i lik mi kaze da ako zatrazim povrat poreza ili uzmem na firmu, garancija mi je na pola, odnosno sa 2 na 1 god.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 11:22   #28
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Bio alat vrhunske, prosječne ili slabe kvalitete, ne znači ništa ako je majstor debil. Uvjerih se u to višestruko puta, ima ljudi koji cijeli život rade zanat.. a jednostavno neke stvari rade na silu jer nemaju znanje.
Gle, u kakvim je uvjetima ta Hiltica radila i tko je sve s njom radio, to se računa kao da je radila cijelo stoljeće.

Prošle godine sam s njom išao na servis jer je prestala raditi, promijenio par potrošnih dijelova (brtve, ulje, četkice...) i sada radi kao nova. Serviser me pitao da li je radila u kamenolomu.

Ono, neuništiv stroj...
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 12:26   #29
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 901
Čast izuzecima.. al da mi u roku od 20 min lik vraća drugu štihaču na reklamaciju jer mu je pukla s izgovorom da je prejaki, stero bi ga znaš kam .
domina je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 19:07   #30
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Jbga, mozda je stvarno prejak ili stihača ne valja
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na