Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2014., 23:41   #1
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 545
(riješeno) DVD čitač se usporio

pozdrav,

ne znam u čemu je problem no dvd-rw mi je od jednom postao poprilično spor. jučer sam krenuo prebacivati stare dvd-e na disk i prebacio sam jučer nekih 30tak diskova bez problema.. u prosjeku 8 minuta po disku, 20 Mb/s brzina prijenosa. no danas - problemi, njemu treba do 60 minuta po disku, brzina prijenosa 1mb/s pa i niže.. na početku krene brzo, jedan fajl prebaci sa 20mb/s i onda odjednom čujem da se u kompjuteru dvd skroz utiša (postane gotovo nečujan) a brzina prijenosa se spusti na oko 0.5mb/s do max 1mb/s... i ako imaš živaca čekati to - uredno se sve prebaci na komp, ali eto cijela vječnost treba.

Sad mi nije jasno zašto se to dešava? Jučer mu je trebalo 7-8min po disku, danas 60min? U međuvremenu nisam ništa radio na kompu. Kad izvadim dvd van i ponovno ubacim u komp, opet jedan fajl prenese sa maksimalnom brzinom, no na idućim se utiša skroz i brzina drastično padne.

ono sa DMA mode sam već provjeravao i mislim da je sve kako mora biti



Windowse koje imam na kompu kako se i vidi sa screenshota su Win Xp.

Na laptopu gdje je Win8.1 i drugi dvd player diskovi se prebacuju normalnom brzinom.

No to definitivno nema veze sa vrstom Windowsa..
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2014., 00:01   #2
crni2222
Premium
Moj komp
 
crni2222's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 89
Vjerojatno ne može pročitati dvd, tj, zapne negdje na erroru pa smanjuje brzinu u pokušaju da ga pročita. Probaj dvd prebacit preko drugog računala, eventualno da probaš očistit sam dvd uređaj u slučaju da ima smeća na leći.
crni2222 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2014., 00:09   #3
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 545
Na drugom kompu (odnosno laptopu) radi sve odlično.

Niti jedan od diskova 100% nije oštećen, ma niti trunku, otkako su sprženi nisu nikad ni upotrebljeni i kad ih okreneš nemaju apsolutno nikakvu ogrebotinu, fizičko oštećenje. Jedino ako je oštećen kod samog prženja (odnosno da je loše spržen), ali to je onda vrlo čudno kako BAŠ SVAKI danas je loše spržen, a jučer NITI JEDAN nije bio oštećen.

Ovo sa čišćenjem uređaja - to ne znam kako da napravim. Rastaviti ga ili kupovati posebne DVD-e koji "čiste" ?
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2014., 01:03   #4
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
http://www.youtube.com/watch?v=WaiTJYHQCCg

na nekima čim skineš poklopac vidiš laser, ovo je teža varijanta na videu
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2014., 16:28   #5
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 545
evo upravo sam napravio isto ovo što je frajer napravio na videu, dakle rastavio ga do kraja i očistio laser sa alkoholom .. sastavio natrag i opet isto. krene brzo i prvih 20tak minuta brzina odlična (20mb/s) i onda od jedanput paf - dvd naglo se utiša i padne brzina prijenosa na 0.5 do 1mb/s
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2014., 23:13   #6
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
stavi ga na neki drugi sata port na matičnoj, zamjeni sata kabel ako je onaj stari bez kopči
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2014., 14:42   #7
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 545
eto, da napravim mali update..

zaključak kad sam prebacio 400 DVD-a na eksterni hdd (imam ih još 100 za prebacit ) jest da je problem ipak u diskovima a ne toliko u dvd playeru. dakle, od tih sveukupno 500tinjak DVD diskova koji su nastali 2005g ima DVD-a raznih prozvođača, od kvark, tdk, infiniti, lg, imation, ridisc itd itd.. stvarno ima svega... fizički niti jedan disk nije nimalo oštećen, pograpan i sl, nije ni korišten nakon što je spržen već je spremljen kao backup i do danas nije diran... danas neki od tih diskova uredno rade, neki slabije, neki skroz zezaju. najkvalitetniji su se pokazali TDK i infiniti - od njih cca 100-130 komada NITI JEDAN JEDINI fajl nije izgubljen a brzina prebacivanja podataka na hdd je odlična (oko 6-8min po disku).. sa druge strane najgori se pokazao MAX Navia, tu je preko 50% podataka izgubljeno, a brzina prebacivanja tih podataka na disk je oko 30-45min, relativno loš je bio i kvark no ipak daleko bolji od max navie .. inače na gotovo svim diskovima piše da im je brzina 16x

prebacivanje na laptopu je nešto mrvicu brže nego na kompu (laptop je kupljen prije 2 tjedna pa ima novu pržilicu) pa ovi lošiji diskovi su se bolje čitali na laptopu, no kod boljih diskova (Tdk, infiniti) dvd player ih je čitao jednakom brzinom pa možda čak i nešto brže nego na laptopu.. no to su sve nijanse... loši diskovi su se loše očitavali na oba mjesta, dok su oni dobri uredno radili također na oba ...

edit:

jedno pitanje - zna li netko neki dobar način kako uništit sve ove diskove sad? na njima su stvari koje ne bi želio da dođu nekome u ruke, a ako ih ovakve bacim u smeće završit će 100% na sajmu na hreliću lol.. probao sam ih osobno uništavat (kidat sa klještima i sl.) no dosta su tvrdi, a i kad ih polomiš to se razleti na stotinu komadića.. ima netko neku bolju ideju kako jednostavno i brzo uništiti 500tinjak DVD-a?

Zadnje izmijenjeno od: jacobbb. 10.01.2014. u 14:52.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2014., 16:36   #8
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
šrafciger i grebanje
ili jednostavno spaliti u nekoj kanti na livadi, zaliješ benzinom i malo se ugriješ dok gore
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na