Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2013., 21:51   #1
Slash19
Registered User
Moj komp
 
Slash19's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 21
windowsi se ne dižu bez dvd-a

Imam nekoliko problema:

1. dok uključim računalo kompu treba dobra minuta da očita prva dva ekrana biosa (crna pozadina-bijela slova di očitava hardware). Do prije par mjeseci ta ista konfa je bila u drugom kompu i radilo je sve bez greške. A ovih 3-4 mjeseca komponente su bile u kutiji bez upotrebe. Da li je možda do baterije?

2. instaliram windowse i sve prođe ok, ali mi nakon toga ne želi bootat windowse ako dvd nije u dvd-romu, čim stavim dvd od windowsa on ga boota kao da se ništa nije dogodilo. U biosu boot order je sve ok narihtano.

konfa:
matična: gigabyte GA-M61SME-S2
proc: amd x64 dual core 4200+
gpu: nvidia 8600 GT
ram: 4gb
hdd: wd 80 gb pata
Slash19 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 00:20   #2
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
hdd? bs?
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2013., 00:40   #3
crni2222
Premium
Moj komp
 
crni2222's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 89
Daj si provjeri da su ti dvd i hard dobro podešeni sa jumperima ako ih koriste. Znači da je jedan na master, a drugi na slave, ili da je hard na Primary master, a dvd na Secondary master (što je još i najbolja kombinacija) i da su ATA kabeli dobro ukopčani. Ovako na prvu bi rekao da ti se hard i dvd kolju zbog toga.. Ako je to sve dobro podešeno probaj u biosu stavit hdd na 1. mjesto za bootanje. I daj vidi što ti to tako dugo učitava na tom prvom ekranu (post screenu). Al opet mi nije jasno kako uspiješ instalirat windowse..

BTW, s obzirom da ti konfa ima staža za punu starosnu mirovinu , a kažeš da ju nisi koristio dosta dugo, velika je vjerojatnost da ti je i baterija riknula..
crni2222 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 09:30   #4
Slash19
Registered User
Moj komp
 
Slash19's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 21
hdd mi je na master a dvd rom je sata tak da mislim da to nebi smijelo imat veze..
kaj se tice boot ordera..probo sam i da je hdd #1 a dvd #2..probo sam i sve disableat osim hdd-a i opet isti k...
velim ti sve kod instalacije normalno prođe..u biosu mi ocita hdd, prilikom instalacije također i sve prođe u najboljem redu i kad izvadim dvd i restartam komp vise nece bootat s diska..izbaci nesto kao poruku "cannot load please insert dvd and press enter"..tako nesto..mogu tocno pogledat ak je potrebno
Slash19 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 10:21   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,402
Promijeni SATA kabel na dvdu i premjesti na drugi SATA port. I probaj drugi dvd medij.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 12:37   #6
crni2222
Premium
Moj komp
 
crni2222's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 89
Možda je problem i u instalaciji windowsa, pa iz nekog razloga neće bootat s harda.. Probaj nabaviti drugi windows dvd pa probaj s njega instalirati windowse..
crni2222 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2013., 02:25   #7
ZoS2
in-plane switched
Moj komp
 
ZoS2's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Split
Postovi: 33
Citiraj:
Autor Slash19 Pregled postova
hdd mi je na master a dvd rom je sata tak da mislim da to nebi smijelo imat veze..
kaj se tice boot ordera..probo sam i da je hdd #1 a dvd #2..probo sam i sve disableat osim hdd-a i opet isti k...
velim ti sve kod instalacije normalno prođe..u biosu mi ocita hdd, prilikom instalacije također i sve prođe u najboljem redu i kad izvadim dvd i restartam komp vise nece bootat s diska..izbaci nesto kao poruku "cannot load please insert dvd and press enter"..tako nesto..mogu tocno pogledat ak je potrebno
kakvu točno izbaci poruku? ovo dosta podsjeća na problem kad je koruptiran boot manager, sa ubačenim dvd-om računalo se pokreće normalno, bez dvd-a ni slučajno...

dosta se ljudi žalilo da im se ta stvar događala kad bi se w7 instalirao na disk na kojem je prije bio neki drugi OS...
ZoS2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na