Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2013., 03:30   #31
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Pozdrav,

samo da javim, stig'o je thermal pad (1.2mm), stavio ga samo na GPU (izmedju neka jeftina pasta) i laptop drzi temp od oko 80°C.. upaljen mi je trenutno sat i pol vremena, temp je bila max na 91°C, trenutno drzi 85-86. Pratim prema CPUID Monitor-u.

Planiram jos zamijeniti thermal pad bakrenom pločicom (iako ne znam gdje je nabaviti). Koliko su sigurne ove sa ebay-a? Mislim na kvalitetu, da li je to bakar ili kvazi bakar? I umjesto ove jeftine paste, kolega mi savjetovao da stavim Arctic Cooling MX 4.

Imate li jos neki savjet? Hvala

EDIT: Kako sam samo instalirao windows 7 da mogu vidjeti kako radi laptop, instaliram sada drivere za grafičku karticu i temp se smanjila u startu za 10°.. trenutno je na 72-73°C, max 80..

Zadnje izmijenjeno od: NeooS. 28.03.2013. u 03:47.
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 11:29   #32
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
I dalje previse, moj radi na 35C full load 55C. Nesto ti nije dobro leglo vjerovatno, ili pokusaj sa boljom pastom (mada i ja koristim mislim da je amerikanac "Manhatan" nist posebno).
seno je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 12:25   #33
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
mozda opet pretanak thermalpad? Tvoj je isto 5737z?
nisam obratio paznju,ako si rekao sto imas ti stavljeno za hladjenje? Trenutno je čip, pasta, thermal pad, hladnjak..
ak je tebi 35 ovo je užas..
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 13:36   #34
bamuja
ex zmaster76
Moj komp
 
bamuja's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: pula
Postovi: 327
stavi pastu izmedju thermaal pada i hladnjaka, kao sto je prije napisano. znacu chip - pasta - thermal pad - pasta - hladnjak
bamuja je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 14:12   #35
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
Citiraj:
Autor bamuja Pregled postova
stavi pastu izmedju thermaal pada i hladnjaka, kao sto je prije napisano. znacu chip - pasta - thermal pad - pasta - hladnjak

to vrijedi samo ako ima "živi" kontakt između jezgre i pajpa. Inače ne mora biti bakrena pločica, dovoljna je i ona sa nekog "ježa" od chipseta sa matičnih ploča. treba ga samo dobro izrezati i rubove ispolirati
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 14:19   #36
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
Citiraj:
Autor NeooS Pregled postova
Pozdrav,

samo da javim, stig'o je thermal pad (1.2mm), stavio ga samo na GPU (izmedju neka jeftina pasta) i laptop drzi temp od oko 80°C.. upaljen mi je trenutno sat i pol vremena, temp je bila max na 91°C, trenutno drzi 85-86. Pratim prema CPUID Monitor-u.

Planiram jos zamijeniti thermal pad bakrenom pločicom (iako ne znam gdje je nabaviti). Koliko su sigurne ove sa ebay-a? Mislim na kvalitetu, da li je to bakar ili kvazi bakar? I umjesto ove jeftine paste, kolega mi savjetovao da stavim Arctic Cooling MX 4.

Imate li jos neki savjet? Hvala

EDIT: Kako sam samo instalirao windows 7 da mogu vidjeti kako radi laptop, instaliram sada drivere za grafičku karticu i temp se smanjila u startu za 10°.. trenutno je na 72-73°C, max 80..

nikad se ne stavlja pasta na thermal pad!!!
probaj ovo:
skini pajp, makni thermal pad, stavi kap paste na gpu i namontiraj pajp. stegni vijke kako treba. Sad odmah makni pajp i vidi je li se pasta na gpu "razlila" identično kao i ona na procesoru. Ako je sve isto onda je kontakt ok. ako je muljava i debela onda nema dovoljnog pritiska. Nađi neki "jež" sa chipseta matičnih ploča i iskroji pločicu koju stavi između.

a sad najbitnije, ovako kao ti je složeno isprobaj ovo:
-upali lap, pusti da se zagrije i prati da je li pajp, tj. bakrena cijev vruća cijelom dužinom do radijatora kroz koji puše vent. ako je pajp vruć samo iznad procesora i gpu-a a skoro hladan na kraju onda ti je iscurio "plin" iz pajpa i zato ne odvodi toplinu do ventilatora
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 14:36   #37
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
MMI možeš li molim te stavit neku sliku tog "ježa", jer ne pada mi na pamet šta bi to moglo biti, na što misliš.. Hvala..
btw ako stavim bez thermalpada i ako nema ništa između pajpa i čipa, praznina je od oko 1mm.. Ako si tako nešto mislio..
i zanima me na koji način mogu to pratiti, da li je pajp zagrijan.. Neki softver, ili fizički da skontam da li je "radijator" hladan??

tnx
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 14:42   #38
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
http://images.anandtech.com/reviews/...ic12_small.jpg

tu skineš pločicu i obradiš je.

rukom pratiš je li pajp ili cijev vruća cijelom dužinom od jezgri prema ventu, ventu iščupaš konektor da ne hladi, to je posao od minut-dva i neće biti ništa lapu jer će se zgasiti ako se pregrije. meni ama baš sve ovo što sam pročitao od početka smrdi na to da je pajap neispravan
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 15:02   #39
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
aha..ok..cim uhvatim malo vremena isprobam to sve.. Ak je pajp, kupim polovni drugi i rjeseno
pajp je mozda neisptavan, al ko bi ga znao ovako jer činjenica je da su decki skinuli u najmanju ruku thermal pad..
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 15:22   #40
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Lako testiras pajp, skini ga zagriji ga bilo cim.Ako je uredan temperatura ce odma doci do drugog kraja, ako nije hebigamicki.
Da 35C u idle, iskreno ja sam bakar stavio, debljina (slagat cu ali mislim da je 1mm ili 0.8mm).
seno je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 16:08   #41
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
Citiraj:
Autor NeooS Pregled postova
aha..ok..cim uhvatim malo vremena isprobam to sve.. Ak je pajp, kupim polovni drugi i rjeseno
pajp je mozda neisptavan, al ko bi ga znao ovako jer činjenica je da su decki skinuli u najmanju ruku thermal pad..

a gle svašta dečki rade
jedan moj prijatelj je montirao ati 4850 sa zalmanom u htpc kućište, nije mogao staviti polopac jer su mu smetali završetci pajpova sa hladnjaka grafulje, taman par mm. Lik je uzeo kombinirke i cvikunuo oba pajpa da može staviti stranicu na kućište, grafa je radila na 100° i gasila se a on se čudio danima u čemu je problem
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2013., 18:02   #42
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor MMI Pregled postova
a gle svašta dečki rade
jedan moj prijatelj je montirao ati 4850 sa zalmanom u htpc kućište, nije mogao staviti polopac jer su mu smetali završetci pajpova sa hladnjaka grafulje, taman par mm. Lik je uzeo kombinirke i cvikunuo oba pajpa da može staviti stranicu na kućište, grafa je radila na 100° i gasila se a on se čudio danima u čemu je problem
na greškama se uči..više neće tako šta napraviti...hehe

Seno, budem tak i napravio.. Dosta sam grafu vec drzo na 100 stupnjeva.. Nekoliko puta
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 02:22   #43
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Evo mene opet sa donekle riješenim problemom..
Uglavnom, testirao sam pajp (vruć je na oba kraja).. tako da do njega izgleda nije.

U međuvremenu sam pokušavao više kombinacija na procesor i gpu, s pastom i thermalpadom..

"Dobitnom" kombinacijom se pokazalo na cpu staviti pastu, a na gpu thermalpad minimalne debljine..

Uspio sam spustiti temperaturu grafike na oko 50° bez opterećenja.. Prema onom što mi je netko od vas napisao, to nije to.. tako da sada ne znam što bi moglo biti problem.

Nešto očito ne šljaka kako treba..

Prva slika je PrtScr nakon 2-3 minute rada u prazno..
Druga slika je PrtScr nakon otprilike 5 sati uz net, g.chrome i glazbu.

Nisam testirao na nekom jačem opterećenju.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled11.jpg‎
Views:	162
Size:	105.5 kB
ID:	12013   Click image for larger version

Name:	Untitled12.jpg‎
Views:	173
Size:	115.2 kB
ID:	12014  
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 09:58   #44
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
ovo su ti ok temperature za taj lap i tu kombinaciju proc/garfička.
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 12:20   #45
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor MMI Pregled postova
ovo su ti ok temperature za taj lap i tu kombinaciju proc/garfička.
jesu znači? Ok, super..
mislio sam da nisu jer mi seno napiso da je njemu na 35c...

onda ću ispod njega još neki hladnjak postavit i ima da radi..
nabavio sam i neki bakar, samo ga nemam čim točno dimenzionirati..
zapravo me zanima, da li bi bila temp jos niza? Jer ako bi, naso bi nacina da i to rijesim..
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 15:05   #46
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
nvidia powermizer i podesi grafulju na "auto" kad je na bateriji i punjaču pa će spustit taktove na minimum dok niš ne radiš

http://www.nvidia.com/object/feature_powermizer.html
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 15:23   #47
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor MMI Pregled postova
nvidia powermizer i podesi grafulju na "auto" kad je na bateriji i punjaču pa će spustit taktove na minimum dok niš ne radiš

http://www.nvidia.com/object/feature_powermizer.html
e hvala, probat ću to sutra..

daj mi reci još samo ono za bakar, jel bi pomoglo možda? ili da ostavim ovako kako je..

Hvala!
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 18:41   #48
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,336
I napravi undervolt ako već nisi..skinut će ti značajno temperature
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 19:51   #49
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
ostavi tako kako je, dok radi ne diraj
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 20:33   #50
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Dobre temps ne pipaj , u mene je undervolt i dva moda koje sam pokupio od momka na youtube koji radi reflow/reball. Tak da je to taman
seno je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 20:34   #51
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
I napravi undervolt ako već nisi..skinut će ti značajno temperature
oke, za ovo sam moro malo guglat a sad ako me možeš malo savjetovat.. to bih mogao napravit pomoću nekog softvera ili u bios-u?

Citiraj:
Autor MMI Pregled postova
ostavi tako kako je, dok radi ne diraj
vjeruj mi da hoću..



Citiraj:
Autor seno Pregled postova
Dobre temps ne pipaj , u mene je undervolt i dva moda koje sam pokupio od momka na youtube koji radi reflow/reball. Tak da je to taman
seno, sry, nisam te bas skuzio ovaj prvi dio posta..
a ovo hoćeš reći da je ok, taman temperatura?
NeooS je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 20:52   #52
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Ma undervolto sam cpu skine malo tempa (samo eksperimentisi malo da ti se slucajno ne bi ugasio u pol rada). I ima par "modova" da se odrade da se smanje temperature, npr jedna vrsta je bakar umjesto thermal pada, a ima ih jos. Kako god te temperature su ok i nema potrebe razbijati glavu vise.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 21:07   #53
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,336
Citiraj:
Autor NeooS Pregled postova
oke, za ovo sam moro malo guglat a sad ako me možeš malo savjetovat.. to bih mogao napravit pomoću nekog softvera ili u bios-u?



vjeruj mi da hoću..





seno, sry, nisam te bas skuzio ovaj prvi dio posta..
a ovo hoćeš reći da je ok, taman temperatura?
svakako preko softwarea..Right Mark CPU Clock skineš prvo..ako imaš 64 bitnu verziju OS-a moraš ubaciti jedan patch, ali ništa teško..skineš si neki program za stres test CPU-a poput Orthosa ili Primea i snižavaš voltaže i testiraš po 15ak minuta...najgore što se može desit je BSOD kada CPU postane nestabilan..onda samo resetiraš i sve će opet radit jer je sve softwareski a ne u BIOS-u..

http://forum.notebookreview.com/hard...ing-guide.html

ovo ti je odličan tutorial preko kojega sam ja radio..prvo guglaj koje voltaže su drugi postigli sa tvojim procesorom i otuda kreni možda sat-dva posla a itekako se isplati sretno!

EDIT: Koliko sam skužio Seno ima isti laptop ko ti, pa da skratiš vrijeme njega pitaj za voltaže ne mora značiti da će i tebi raditi, možda možeš čak i niže od njega, sve zavisi o procesoru..ali trebalo bi biti tu negdje

Zadnje izmijenjeno od: hedgehog. 03.05.2013. u 21:12.
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2013., 23:20   #54
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
e dečki puno vam hvala.. vidjet ću kolko ću se još zafrkavat s tim, jer nemam baš vremena.. u svakom slučaju puno ste mi pomogli, svi do jednoga!

javim još ishod svega..

NeooS je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na