Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2013., 16:17   #1
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
(riješeno) Acer Aspire 5737z, gasi se!

Pozdrav!

Imam problem i ne znam do čega bi moglo biti, pa vas molim za savjet.

Dakle, laptop nema windowse pa sam prvo krenuo sa instalacijom. Win Xp-a Pro. Sve ok kod instalacije no kada je došao do kopiranja fileova, samo se ugasi laptop. Nakon toga sam ga ponovno upalio, ugasio se odmah nakon nakon "press any key to boot from cd". Slijedeće je bilo da sam ušao u BIOS, ostavio ga 4-5 min, ne gasi se. Izađem iz BIOS-a, ponovno krenem instalirati WIN XP, kod čitanja drivera (onaj plavi screen) ponovno se ugasi.
Nakon toga sam pokušao s instalacijom Win7, ista stvar.
Nisam još radio nikakve testove hardvera (osim RAM-a i ispravni su), neznam od čega početi.
Na početku nema nikakvih zvukova, beepova itd. Mislim da bi mogla biti riječ o matičnoj (nadam se da nije).
Još jedna stvar (mogla bi biti bitna). Laptop je od prijatelja, kada sam ga pitao što se događa i kako je do toga došlo rekao je da mu se laptop grijao i da su on i njegovi prijatelji (ne znam koliko su stručni) rastavljali laptop, čistili hladnjak i ventilator i stavljali pastu. Nakon toga se to počelo događati.


Specifikacija:

Intel Pentium dual-core T3400 2.16GHz, 667MHz FSB, 1MB cache
Nvidia GeForce 9400M G
3GB DDR3
15.6˝ LCD
320GB HDD


Ako je netko imao sličan problem ili ako zna o čemu bi mogla biti riječ, bio bih zahvalan.
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 16:35   #2
Awelorn
Premium
Moj komp
 
Awelorn's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 134
Najprije pitaj frenda sta su oni tocno radili i neka ti opisu detaljno kako su to radili.
Pretpostavljam da si i ti to radio pa ako nes ne stima ces skuzit.Moguce je da su nes
usrali ako se nakon toga pocelo to dogadat.
Awelorn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2013., 16:48   #3
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Awelorn Pregled postova
Najprije pitaj frenda sta su oni tocno radili i neka ti opisu detaljno kako su to radili.
Pretpostavljam da si i ti to radio pa ako nes ne stima ces skuzit.Moguce je da su nes
usrali ako se nakon toga pocelo to dogadat.
Morat ću. Rastavljao sam nekoliko laptopa do sada i sastavio ih i bili su ok. Ovoga sam sinoć rastavio komplet, i sastavio ga ponovno, nisam primjetio ništa da nije dobro. Kada sam ga sastavio, ista stvar.
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 17:02   #4
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Meni se to desavalo kod acer 5732z. Thermal pad (iznad nb tj gpu) nije bio na svom mjestu te nije dobro prenosio temp. Nakon malo ciscenja , nova pasta i mala trakica od bakra (moras izmjerit da budes siguran koja debljina) sastavio i sve 5.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 17:52   #5
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor seno Pregled postova
Meni se to desavalo kod acer 5732z. Thermal pad (iznad nb tj gpu) nije bio na svom mjestu te nije dobro prenosio temp. Nakon malo ciscenja , nova pasta i mala trakica od bakra (moras izmjerit da budes siguran koja debljina) sastavio i sve 5.
Misliš termalna pasta nije bila na svom mjestu?
Kada sam laptop rastavio, vidio jesam da je pasta svježe stavljana (to su dečki stavili) iako ima malo i preko ruba gpu-a (ne znam da li bi to moglo smetati).
Čišćenja gpu? I ako možeš pojasniti na što se odnosi "mala trakica od bakra" i gdje bih je trebao "sastaviti".

Hvala
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 18:46   #6
Procesor
Premium
Moj komp
 
Procesor's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: grad Đakovo
Postovi: 61
Provjeri temperaturu procesora u BIOS-u ako ih bios uopće očitava ... Meni je tako na HP-u bilo, resetirao se sam od sebe dok ga nisam ispirio. Pogledaj ako možeš kolika je svakako temperatura od CPU-a.
Procesor je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 18:52   #7
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Procesor Pregled postova
Provjeri temperaturu procesora u BIOS-u ako ih bios uopće očitava ... Meni je tako na HP-u bilo, resetirao se sam od sebe dok ga nisam ispirio. Pogledaj ako možeš kolika je svakako temperatura od CPU-a.
Vrlo rado, ali BIOS ih ne prikazuje.. ima osnovne informacije samo o CPU, HDD i RAM-ima.
Sumnjam da je riječ o temperaturi jer laptop je bio potpuno hladan kada sam ga prvi puta upalio i prošlo je 2-3 min, nakon čega se ugasio.. kao da sam izvukao kabl napajanja.
Nešto je na matičnoj sigurno, samo neznam kako odgonetnut šta
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 20:15   #8
Procesor
Premium
Moj komp
 
Procesor's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: grad Đakovo
Postovi: 61
Ma to sam i mislio. I ja imam jedno smeće od Acera koji u BIOS-u nema apsolutno ništa što bi trebalo biti. Bojim se da bi mogla biti matična, što ne bih bilo nimalo čudno.
Procesor je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 20:20   #9
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Procesor Pregled postova
Ma to sam i mislio. I ja imam jedno smeće od Acera koji u BIOS-u nema apsolutno ništa što bi trebalo biti. Bojim se da bi mogla biti matična, što ne bih bilo nimalo čudno.
Da.
Naišao sam sada na ovo:

Ma ovo je presmiješno .
Rastavili mi taj laptop i skinuli hladnjak da zamjenimo pastu, kad ono ima naljepnica koja ide preko onih pinova na procu da ne dođe do kratkog spoja.Idioti su uspjeli naljepnicu naljepiti ukrivo i preko rashladnog bloka proca(ima dva preko oba su uspjeli).Naravno da hladnjak nije mogao nasjesti kako treba i dok je bilo paste između još je to i hladilo koliko toliko, alo kad se pasta stvrdnula .

Koliki idiot moraš biti da takvo što napraviš.


Moglo bi biti da dečki kada su rastavljali, da nisu dobro sve namjestili (pa onda i ja iza njih sada kada sam ga ponovo rastavio i sastavio), na cpu i gpu, pa će možda pomoći ako bi skinuo skroz pastu, stavio drugu i ponovno sve "sklepao"??

Pretpostavljam da nije ništa crklo na matičnoj, jer laptop radi 2-3 min i onda se ugasi. Da li zna znas mozda jel se to mozda dogodi ako se gpu pregrije? Pa da se ugasi. Valjda bi to bilo logično.
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 20:30   #10
Procesor
Premium
Moj komp
 
Procesor's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: grad Đakovo
Postovi: 61
Da ako se CPU ili GPU pregrije onda se gasi. Tako je meni bilo na HP 6735s kada je bio pun prašine. Samo se ugasi i to je to. Ništa ne izgara tako lako. Tako i ja čak nakon nekih servisa moram ići iza njih i popravljati njihove kiksove u sastavljanju ...
Procesor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2013., 22:55   #11
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 538
Bootaj sa Hirens Boot CD-a (Mini Win XP) ako se ne ugasi, tamo imaš par programa sa kojima možeš provjeriti temperaturu i otkloniti sumnju da li je u tome problem.
Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 00:54   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
da nisu oni maknuli termalnu traku i zamijenili pastom koja je puno tanja i ne naliježe dobro na predviđeno mjesto?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 01:48   #13
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
da nisu oni maknuli termalnu traku i zamijenili pastom koja je puno tanja i ne naliježe dobro na predviđeno mjesto?
Hm..sad nisam 100% siguran da je tako, iako mislim da sam vidio samo termalnu pastu..nikakvu traku. Morat cu provjeriti

Ako je tako, recimo, sto u tom slucaju napraviti?
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 01:49   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
nabavit termalnu traku ili neki metalni plejt debljine koja će biti dovoljna da napravi sendvič - kuler - pasta - plejt - pasta - čip.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 01:58   #15
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
nabavit termalnu traku ili neki metalni plejt debljine koja će biti dovoljna da napravi sendvič - kuler - pasta - plejt - pasta - čip.
Da li moram onda paziti na materijal plejta? Neki specifican?
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 02:02   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
bilo šta što provodi toplinu... aluminij, bakar, svejedno.

najjednostavniji test, a sad gađam uslijepo pošto je kolega gore rekao da u nekom dijelu je termalna traka, očisti sve paste, stavi nove zrne riže/graška, pripaši kuler natrag, skini ga i vidi da li je svuda dolično razmazana po čipovlju.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 02:35   #17
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Vjerovatno (iako vec zakljuceno) gpu se pregrijava. Ako ti se ne prave komplikacije stavi thermalpad (ima ih kupiti 25x25mm) izrezi stavi nove slojeve paste i ima da fercera. Iako dosta bolje bakar staviti (manje radne temperature).
seno je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 20:39   #18
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Hvala vam svima!! Pomogli ste mi.

Pokusat cu nesto od toga, pa vidit da li ce bit nesto obecavajuce.. Javim ishod ili ako bude jos neki problem
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 00:38   #19
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Nisam imao vremena, pa sada tek pokušao se ponovno "igrati" sa ovim.. očistio sam svu pastu (koje je bilo poviše, tek sada primjetio to) sa procesora i gpu-a. Primjetio sam da thermalpad-a ima na nekim djelovima hladnjaka koji naliježu na čipove "iznad" procesora.. to valjda treba biti tako? Jedino što ne pokriva cijeli čip..ostane sa strane milimetar ili dva nepokriveno thermalpadom :O

Uz to, stavio sam paste tek da prekrije procesor i gpu i vratio nazad na matičnu hladnjak.. Zatim upalio bljeskalicu na mobitelu i okrenuo matičnu bočno, pogledam da li ima razmaka između onoga dijela na gpu gdje sam stavio paste i hladnjaka i ima, otprilike 1 ili 1,5 mm..

Obzirom da ne znam što su likovi radili kada su raskupusili matičnu, čut ću se sutra s frendom da vidim da li je tu prije bila samo pasta ili neki thermalpad.

E sad, zanima me da li vrijedi stavljati više paste, kako bi stvorila neki kontakt između gpu i hladnjaka, obzirom da sam čuo/čitao da previše paste može stvoriti protuefekt?
Ili bolje da stavim neki thermalpad? Samo ne znam di ga nabaviti..

Hvala
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 00:53   #20
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,064
Vrati thermalpad. Thermal padovi se kod nas prilično teško nabavljaju, imaš na eBayu ili ja sam morao jednom prilikom uzeti ovo jer mi je bilo hitno: http://www.links.hr/artikl-050.909.170. Tu dobiješ jedan mali i jedan veći, taj veći se da razrezat da posluži bar za tri čipa. Thermal padovi se ne miču sa hladnjaka, jedino moraš pazit kad skidaš da ih ne pokidaš jer se znaju zaljepit za čip.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 01:22   #21
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Ili u krajnjem slucaju izrezi te debiljine bakra malo. Dodje ti bolje nego thermalpad.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 02:45   #22
Boky Bestbuy
Registered User
Moj komp
 
Boky Bestbuy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 36
Cudno da ima toliko razmaka. .jesi provjerio da nisu drzaci iskrivljeni i da zato ne nalijeze skroz, kad zavidas ?

Inace, mnogi kazu: ''ionako ako se pocne pregrijavati, ce se sam ugasit'' .. bolje ne pustati tako, jer svakim jacim grijanjem se povecava mogucnost nastanka hladnih lemova(najosjetljiviji je graficki cip), te kad dodje do toga, potrebno je obavljati reballing cipa koji kosta ili baciti u smece cijelu maticnu ...
Zato recimo mozemo viditi puno HP-ovih laptopa sa riknutim grafickim cipovima (daje sliku na video out samo), jer im je to bila osjetljiva tocka .. kod ostalih proizvodjaca, manje
Ljudi koriste dugo laptop, nakrca se prasine na hladnjaku, laptop se pregrijava, i tako kroz neko vrijeme od konstantnog grijanja, gasenja, toplo hladno, nastanu hladni lemovi
Boky Bestbuy je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 03:01   #23
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Ma nije čudno i ako ima prostora. Isto kao i kod mene. Situacija (doduše ne na Aceru nego HP-u) je da mi je hladnjak preko CPU i GPU s time da je situacije oko GPU-a očajna. Na hladnjak je zaljepljena neka traka (kao termalna) koja nije dobro nasjedala na GPU i on se naravno grijao kao lud. Problem sam riješio s komadom bakra 20x20 mm i 1 mm debel koji sam uvalio između bakra od hladnjaka i čipa (naravno stavio pastu na čip). Sada je situacija kud i kamo bolja. Nevjerojatna šljampavost i aljkavost prilikom izrade/sklapanja/ni sam ne znam čega.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2013., 11:48   #24
w00t
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: zg
Postovi: 11
Da malo posudim temu, laptop toshiba satellite L300 mi se iz čista mira ugasio nakon cca 30min rada, i sad kad ga pokušam opet upaliti ništa se ne događa osim da se čuje vent kako ispuhuje zrak, baterija nije u laptopu, laptop je star nesto više od 3god, temp procesora se kretala u rasponu 50-60 stupnjeva. Može pomoć s ovime?
w00t je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2013., 12:05   #25
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Prvo pokusas da iskljucis bateriju i punjac, pa drzi 30 sek da se isprazni sve. Ako to ne uspije otvori i ocisti za svaki slucaj sve i pokusaj, ako ima tv out pokusaj i to soluciju. Citao sam da na njima ode mosfet u lijevom uglu (ak se ne varam blizu prikljucka baterije).
seno je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2013., 01:46   #26
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Vrati thermalpad. Thermal padovi se kod nas prilično teško nabavljaju, imaš na eBayu ili ja sam morao jednom prilikom uzeti ovo jer mi je bilo hitno: http://www.links.hr/artikl-050.909.170. Tu dobiješ jedan mali i jedan veći, taj veći se da razrezat da posluži bar za tri čipa. Thermal padovi se ne miču sa hladnjaka, jedino moraš pazit kad skidaš da ih ne pokidaš jer se znaju zaljepit za čip.
Narucio thermalpad, cekam da stigne s ebaya..
Citiraj:
Autor seno Pregled postova
Ili u krajnjem slucaju izrezi te debiljine bakra malo. Dodje ti bolje nego thermalpad.
Nemam od koga trenutno užicati bakrenu pločicu..ima ih na ebayu..ako skontam da je problem do thermalpada, narucit cu i pločicu bakra pa nju staviti kasnije.
Citiraj:
Autor Boky Bestbuy Pregled postova
Cudno da ima toliko razmaka. .jesi provjerio da nisu drzaci iskrivljeni i da zato ne nalijeze skroz, kad zavidas ?

Inace, mnogi kazu: ''ionako ako se pocne pregrijavati, ce se sam ugasit'' .. bolje ne pustati tako, jer svakim jacim grijanjem se povecava mogucnost nastanka hladnih lemova(najosjetljiviji je graficki cip), te kad dodje do toga, potrebno je obavljati reballing cipa koji kosta ili baciti u smece cijelu maticnu ...
Zato recimo mozemo viditi puno HP-ovih laptopa sa riknutim grafickim cipovima (daje sliku na video out samo), jer im je to bila osjetljiva tocka .. kod ostalih proizvodjaca, manje
Ljudi koriste dugo laptop, nakrca se prasine na hladnjaku, laptop se pregrijava, i tako kroz neko vrijeme od konstantnog grijanja, gasenja, toplo hladno, nastanu hladni lemovi
Ma nije nista iskrivljeno hehe.. Provjerio onda jos..jednostavno fali nesto..ima razmaka 1 - 1.5mm..
U medjuvremenu sam nasao negdje da je netko pokusavao sa kombinacijom gpu - pasta - alu folija - pasta - hladnjak.. Pokusao, ali nema efekta.
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2013., 07:39   #27
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Dobro pazi pri stavljanju bakrene plocice, prilikom velikog zagrijavanja ako bude previse debela moguce da pritisne gpu i da ti se laptek ne upali vise hehe. Ako si narucio Thermalovke koristi njih dobra je solucija definitivno.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2013., 12:01   #28
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor seno Pregled postova
Dobro pazi pri stavljanju bakrene plocice, prilikom velikog zagrijavanja ako bude previse debela moguce da pritisne gpu i da ti se laptek ne upali vise hehe. Ako si narucio Thermalovke koristi njih dobra je solucija definitivno.
Hm.. thermal pad sam narucio debljine 1,2mm.. jer si kontam da se moze malo i stisnut ako je razmak recimo 1mm između hladnjaka i gpu-a. Tu se ne može dogodit slučajno ovo što si rekao za bakrenu pločicu? Ako je thermalpad deblji..

Na koji način onda izmjeriti kolika bi recimo bakrena pločica debljine trebala biti?
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2013., 13:02   #29
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Nece themral pad u slucaju da ti je samo 1mm debljine recimo (ako je pad 1.2) prilagodit ce se on. Ja inace uzmem izolacionu spuzvu za cijevi i stavim (recimo na gpu). Kada se stavi heatsink ona uzme debljinu od pritiska i ne vraca se, lagano izmjerim i to je to. Naravno ovo nije profesionalno rijesenje nit najbolje, ali et ja tako uradim.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2013., 11:56   #30
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
OK. Hvala na savjetu. Kad stigne thermalpad, biti će valjda nešto od laptopa..
NeooS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na