Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2011., 16:13   #1
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
Utišat kučište kupnjom novog?

U zadnje vrijeme gledam da snizim buku iz mog kučišta, ovo su komponente koje proizvode zvuk/vibracije:

TT Soprano kučište

dva gentletyphoona na 500 rpm, skoro ih ne čuješ

cpu cooler scythe katana 3, ispod 2000 rpm tih

napajanje corsair vx450w, takodje tiho...

i sad dolazim do hdd-ova koji su po meni uz kučište najveći izvor buke:

radi se o dva wd caviar blue-a 500 gb.

Razmišljam o sljedećem:

1. kupiti dva scythe hd stabilizera (idu u 5"25 bay) po mišljenju korisnika doista smanjuju vibracije, došao bi do 110 kn...

2.E sad, ja tako ionako razmišljam o kupnji novog kučišta ali nisam siguran da bi novo kučište bilo i tiše, tj da bi manje vibriralo od soprana. Gledam cm 690 lite i bitfenix shinobi silent. koliko sam čitao o cm 690 ljudi se i bune na hdd vibre. (inače vrlo kvalitetno kučište koje mi se sviđa). Ili ić na shinobi sa zvučnom izolacijom sa potpunim uvjerenjem da će zadovoljit moju potrebu za tišinom i smještajem komponenti u novo, bolje kučište jer soprano je malo skučen i nema cable management.

Dakle, izdvojit 110 kunića za hdd stabilizere i riješit problem buke pa neko vrijeme odgodit kupnju novog kučišta ili ić odma na novo kučište (za koje očekujem da bude tiše).
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2011., 16:22   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,437
Soprano se može sakriti naprema CM 690 u pogledu kvalitete. Debljina lima u CM-u je veća nego u Sopranu i samim tim imaš bolje osnove za manje vibracija. Hardovi će sigurno manje vibrirati jer nisu direktno povezani šarafima za kućište već se umeću u posebne plastične okvire sa gumenim držačima diska.
Definitivno bolja investicija je novo kućište, pogotovo ako je u pitanju CM 690. Dodatni plus je što je u CM-u bolji propuh i cable management pa će ti se sve još manje grijati tj. ventovi slabije vrtiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.06.2011., 18:35   #3
Crypto
Premium
Moj komp
 
Crypto's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 105
Uzmeš zračnicu od bicikla i razrežeš na trake koje zavežeš u 5,25" bay. Disk staviš između traka (trake ukrižiš, da bude sve čvrsto). To se kod mene pokazalo kao najbolje rješenje za prigušenje vibracija. Malo zvuči smiješno, ali probaj - nemaš kaj izgubiti.
Crypto je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2011., 18:41   #4
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
da, jedina jača strana soprana je dizajn, što sam ga dulje imao i mijenjao komponente to sam bio sve razočaraniji... cm 690 definitivno ubadam u skoroj budućnosti.

Zračnica imam tako da ću probat taj trik, ništa me ne košta.
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2011., 00:45   #5
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
Što se tiče buke, čini mi se da su se hardovi našli sa napajanjem na nekoj frekvi tako da sad rezoniraju zajedno. cijelo kučište vibrira...

Gospodo eto da zaključim ovaj thread, čini mi se da je odgovor na moje muke košta 1000 kn i upriličuje se u obliku Fractal Design R3!

Zadnje izmijenjeno od: Rambo3. 28.06.2011. u 15:18. Razlog: uargh!
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2011., 22:54   #6
Child Of Bodom
Premium
Moj komp
 
Child Of Bodom's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Varaždin
Postovi: 96
Ako bi ti odgovaralo,možda je ovo rješenje za tvoje probleme.. Cooler Master Silencio 550
No nažalost nema ga još kod nas,nadam se da uskoro dolazi jer sam se namjerio na njega

Zadnje izmijenjeno od: Child Of Bodom. 28.06.2011. u 22:57. Razlog: edit
Child Of Bodom je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 08:48   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,488
Ima itekako riješenje problema i to izuzetno jednostavno:

http://www.links.hr/?option=artikl&i...kl=052.607.082

A diskove pukneš na:

http://www.links.hr/?option=artikl&i...kl=051.518.004

Ili kupiš gumu za gepek treger za bajk i budeš kreativan. Dobitna kombinacija, provjereno više puta.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 09:23   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,437
Apsolutno neisplativo - Sileo 500 + 2 silencera te dođe jednako kao CM690 koji to ima riješeno.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 11:13   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,488
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Apsolutno neisplativo - Sileo 500 + 2 silencera te dođe jednako kao CM690 koji to ima riješeno.
Da al je bit da neće biti jednako tiho - ni blizu. 690 je odlično kućište ali preotvoreno i previše buke izlazi van a silenceri na 690-tki se jednostavno nemogu mjeriti sa gornjom kombinacijom jer su prekruti i pretanki. Ako čovjek želi grobnu tišinu Sileo + Vibefixer (il spomenute gume) + disku uključit AAM = dobitna kombinacija. Imao sam slični potroj sa Gigabyte kućištem na istu fintu, praktički plagijat Silea i vibefixer iznad prže. Komp je na manje od pola metra od mene i u gluho doba noći jednostavno se ne čuje - to je za mene tih komp. Nečujan bolje rečeno Pitaj Razera
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 13:07   #10
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,114
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ima itekako riješenje problema i to izuzetno jednostavno:

http://www.links.hr/?option=artikl&i...kl=052.607.082
Sto mu gromova. Kuciste je Branko Uvodic prednje maske, ali isti naziv dodatne oznake, odvede me na pravo otkrice!

Silencio 550 (RC-550-KKN1)

FructoAntek frizura - jako zanimljivo!

Zasto ga nitko nije spomenuo na PCE-u? Ili je jos toliko nov?

Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2011., 13:31   #11
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
Isprva sam gledao cm 690, izvrsno kučište po mnogim točkama ali ipak ne toliko tiho zbog svojih mrežica, dobro za airflow, loše za tišinu.

Sileo 500 privlačan cijenom, ali koliko vidim nema cable managament. Nemam iskustva sa soundproofed kučištima ali mi se čini da je svaka stavka bitna kad je u pitanju protok zraka u takvim kučištima. Nemam modularno napajanje tako da bi tu bilo dosta kablovinja posvuda. U sopranu (sadašnje kučište) bar mogu nešto zgurat u onu rupu pored napajanja.

Ovaj Fractal r3 mi je zasad na prvom mjestu...
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 16:01   #12
ukiy
Premium
Moj komp
 
ukiy's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: ST
Postovi: 398
@Rambo3
Mene muce isti problemi a zapikirao sam NZXT H2 kuciste. Ima par prednosti u odnosu na ovog Fractala i Silencia 550, u prvom redu mislim na ugrađeni fan kontroler... Evo i jedan review. Pa razmisli i o njemu...
ukiy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 16:22   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,437
Previše je to para. Radije dodati 200kn pa uzeti Corsair Obsidian 650D/Graphite 600T.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 16:33   #14
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,114
Citiraj:
Autor ukiy Pregled postova
@Rambo3Evo i jedan review. Pa razmisli i o njemu...
Stvarno nije u redu! Cetri razlicite firme imaju iste noseve

S jedne strane mi je drago vidjeti da su lijepa, ali zar nije glupo da im toliko slice haube?
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 16:46   #15
ukiy
Premium
Moj komp
 
ukiy's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: ST
Postovi: 398
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Previše je to para. Radije dodati 200kn pa uzeti Corsair Obsidian 650D/Graphite 600T.
Slazem se. Ali ganjam silent kuciste, a ovo mi se svidja izgledom i funkcionalnoscu a i NZXT mi je nekako prirasao srcu...

Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Stvarno nije u redu! Cetri razlicite firme imaju iste noseve

S jedne strane mi je drago vidjeti da su lijepa, ali zar nije glupo da im toliko slice haube?
Da, ocito je Antec napravio dobar posao sa svojom P serijom...
ukiy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2011., 18:01   #16
Child Of Bodom
Premium
Moj komp
 
Child Of Bodom's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Varaždin
Postovi: 96
Cooler Master Silencio 550 testiran...
-->
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova

Silencio 550 (RC-550-KKN1)

FructoAntek frizura - jako zanimljivo!

Zasto ga nitko nije spomenuo na PCE-u? Ili je jos toliko nov?
Jep, novo je, prošli mjesec predstavljeno od CM.a - kod nas nema ni spomena o njemu, a evo susjedi imaju već i review ---> Cooler Master Silencio 550 testiran...

Zadnje izmijenjeno od: Child Of Bodom. 29.06.2011. u 18:11.
Child Of Bodom je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2011., 01:00   #17
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
evo i review-a nzxt h2 i fractal R3 rame uz rame
http://www.youtube.com/watch?v=HkSP3...eature=related

Ukratko, i koliko sam mogao zaključiti iz videa nzxt nudi više stvari i malo u svemu tome gubi na kompaktnosti cijelog kučišta...Fractal nekako više djeluje kao cjelina.

Na prvu, nzxt se čini kao bolji izbor ali kad se malo bolje pogleda, Fractal. To je moj dojam.
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2011., 08:35   #18
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,753
Imam Antec P182 i vidim da malo vas obraća pažnju na samo kućište a više se gleda broj ventilatora i prozračnost. Ne zaboravite da perforirano kućište ili kućište sa puno otvora može imati dobru cirkulaciju zraka ali i lošu zvučnu izolaciju. Isprobao sam hrpe kućišta, kod sebe i frendova, i jedino što je uplalio da imam zavidnu tišinu je ovo moje P182 s dodatnom spužvom, Corsair TX750 kao PSU, Mugen 2 na CPU i MSI TwinFrozr II GTX560Ti kao VGA. Tišina je tolika da frendovi dolaze do mene i zapanje se kad skuže da mi je računalo uključeno.
Ovo spominjem jer vidim da su pojedinci spremni dati brdo love za samo kućište a onda se iznenade kada vide (čuju) da to i dalje nije to. Tišina je rezultat SVIH komponenata. Bez obzira na to kakvo je kućište, oklopljeno kao P182 ili sa puno otvora kao Antec DF serija, tišinu ćete dobiti jedino ako su i ostale komponente u skladu, od CPU hladnjaka pa do grafičke kartice. Ako imate sve tiho osim grafičke, pokrenite BFBC2 i nakon 15 minuta imate glasno računalo onoliko koliko je glasan ventilator na grafičkoj kartici, bez obzira imali vi 1, 3 ili 5 ventilatora na kućištu.
Znam da svi to znate, samo se sjetite kad imate stock cooler na CPU da vam nije kućište krivo za veću buku...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2011., 08:53   #19
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,488
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Imam Antec P182 i vidim da malo vas obraća pažnju na samo kućište a više se gleda broj ventilatora i prozračnost. Ne zaboravite da perforirano kućište ili kućište sa puno otvora može imati dobru cirkulaciju zraka ali i lošu zvučnu izolaciju. Isprobao sam hrpe kućišta, kod sebe i frendova, i jedino što je uplalio da imam zavidnu tišinu je ovo moje P182 s dodatnom spužvom, Corsair TX750 kao PSU, Mugen 2 na CPU i MSI TwinFrozr II GTX560Ti kao VGA. Tišina je tolika da frendovi dolaze do mene i zapanje se kad skuže da mi je računalo uključeno.
Ovo spominjem jer vidim da su pojedinci spremni dati brdo love za samo kućište a onda se iznenade kada vide (čuju) da to i dalje nije to. Tišina je rezultat SVIH komponenata. Bez obzira na to kakvo je kućište, oklopljeno kao P182 ili sa puno otvora kao Antec DF serija, tišinu ćete dobiti jedino ako su i ostale komponente u skladu, od CPU hladnjaka pa do grafičke kartice. Ako imate sve tiho osim grafičke, pokrenite BFBC2 i nakon 15 minuta imate glasno računalo onoliko koliko je glasan ventilator na grafičkoj kartici, bez obzira imali vi 1, 3 ili 5 ventilatora na kućištu.
Znam da svi to znate, samo se sjetite kad imate stock cooler na CPU da vam nije kućište krivo za veću buku...

Upravo tako.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2011., 10:23   #20
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,488
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2011., 12:19   #21
Exe
Premium
Moj komp
 
Exe's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Varaždin
Postovi: 348
To kaj je napisal Sinac nikako da ja shvatim, zato imam bučniji komp.Uvijek mislim ak kupim skuplje kučište da mi bude sve tiho, a dobim sve kontra.
Tomek@vz pozdrav, buš mi kaj složil tihoga
Exe je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2011., 12:49   #22
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,753
Znam, i ja sam tako isprobavao. Bila razno-razna kućišta u igri, spužve, gume, gumeni adapteri za utišavanje, pa skini ventilator/ugradi ventilator, kemijanje uzduž i popreko a nikako da budem zadovoljan. Sad kad sam sve posložio, i kućište i CPU cooler i napajanje i VGA, tek je sada sve kako treba, normalna temperatura na overclockanom i5 750 na 3.5 GHz, ugodna tišina i nakon 2 sata igranja BFBC2. Prijašnji rezultati (kombinacije kućišta, coolera i komponenti) bili su zapanjujući kad je komp bio idle ili u nezahtjevnoj upotrebi tipa surfanje (gotovo nečujan PC), ali velika buka kad se pokrenula neka igra. Sada je situacija takva da je konačno postignut rezultat kakav sam htio.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2011., 14:35   #23
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
e pa gospodo malo sam zažmirio na minus na tekućem i odlučio počastiti se jednim fractalom R3, (zadnjim koji su imali na lageru u linksu kako ispada). Soprano je prošlost koju želim zaboraviti što prije i mislim da će mi ovo kučište pomoći u tome...
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2011., 15:22   #24
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,437
Javi kako si zadovoljan njime.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2011., 18:39   #25
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,488
Citiraj:
Autor Exe Pregled postova
To kaj je napisal Sinac nikako da ja shvatim, zato imam bučniji komp.Uvijek mislim ak kupim skuplje kučište da mi bude sve tiho, a dobim sve kontra.
Tomek@vz pozdrav, buš mi kaj složil tihoga
As always
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 18:51   #26
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
Kao prvo, skužio sam da bi mi dobro došlo kakvo modularno napajanje. Da bi se kablovi dobro posložili unutra treba malo pomnije planiranje. Neznam što da vam kažem a da to ne možete vidjeti na nekim od youtube reviewova...

Meni osobno je kučište jako lijepo... podsjeća me na onaj monolit iz odiseje u svemiru. Temerature su pristojne, grafa se manje grije nego u sopranu iako ne puše nikakav dodatni vent na nju. Vibracije diskova nema kao što je za očekivati. Cijelo kučište izgleda kao da ga je dizajnirala jedna osoba bez ikakvih korekcija ili dodataka da povise cijenu ili tako nešto...

Ja zadovoljan.
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 21:12   #27
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Dobro kućište, al ta cijena kod nas je katastrofa(vani je prihvatljiva)..za tu cijenu se uzme HAF 932 Advanced ili čak za samo 200 kn više se uzme HAF X ili Corsair 600T..tako da za mene osobno uzimat to kućište kod nas je malo promašaj..
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 21:54   #28
Rambo3
najbolji
Moj komp
 
Rambo3's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 85
slažem se da je cijena previsoka, vani je oko 100 eura i jeftiniji je od nzxt h2. Ako je proizvod kvalitetan onda lakše zaboraviš da si ga preplatio.
Rambo3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 22:44   #29
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,488
Kućište je OK i za razliku od HAF i inih gore spomenutih generirat će tiše računalo no - za mene recimo je to i dalje preotvoreno kućište iz kojeg previše šumova bježi direktno korisniku u facu kroz prednji kraj. Tko želi tišinu P180 i derivati su defacto standard kad se traži najbolje kućište za tih stroj. Coolermaster Silencio je rađen po dobroj recepturi ali treba vidjeti kako to radi u praksi. Meni se nije davalo toliko para za kućište kad sam kupovao ovaj komp pa sam se odlučio za Chiefa...opet...zbušio 2 rupe, uzeo komponente, ostavio unutra 2 odlična venta @5V i...to je to...nečujan komp...evo sad, u ovom trenutku 30cm od mene na podu i jedino po čemu se nazire da radi je kad tu i tamo lampica za HDD zablinka.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 23:16   #30
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Ne znam kakvi su ventovi al tih 5V ne znači ništa..ti se ventovi vrte reda radi, ne generiraju propuh (osim naravno ako ih imaš desetak )...a u ostalom za 40 kn koliko bi uložio u malo dampning spužve bilo koje gore navedeno kućište će postat "tiho" kao R3 ili P180..a i skeptičan sam prema toj spužvi na tim kućištima (ravna i tanka :S),al ipak ono najvažnije..glavni su cooleri na procu, gpu i case fanovi..ako je to tiho, cijeli komp će bit tih..
skyman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na