Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2011., 12:40   #1
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Moddanje kaze Q potencimetra?

Zanima me jel moguće moddati barem jedan kanal na Kaze potencimetru?
Razlog zbog kojeg to pitam je što kaze po izlazu ima 12w i 1A a meni treba barem jedan kanal sa 12w i min 1,5A da može vrtit Deltu koja treži 12W 1,5A.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 13:23   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
A da deltu jednostavno spojiš? Inače, 12V je, ne 12w. Kad se delta jednom zavrti, sumnjam da vuče preko 1A tako da neće biti problema. Možeš neko vrijeme pratit kako ti se kaze ponaša, ako se nepregrijava, mislim da mu neće biti neki problem.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2011., 13:34   #3
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Znam da je 12V, ali rated input za deltu je 12W...
Već sam probao spojit i radilo je par sati na nekih 50% i nakon toga je taj kanal otišao u vječna lovišta uz prepoznatljiv smrad izgorene elektronike.
Ostala 3 kanala uredno rade.
Ja bi probao osposobit a ujedno i pojačat ovaj izgoreni kanal, jer na tržištu nema niti jednog potencimetra koji po kanalu daje više od 1A i 12W.
Jedino zalman MFC1 ima one prekidače sa 5 i 12V koji mogu podnijet sve vrijednosti koje napajanje može izbacit.
A tog zalmana nigdje za kupit.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 14:19   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
ma napravi si onda mali tropolni kiper prekidac, dovedes mu 5 i 12V sa nekog od molexa, i riktas si deltu slabo/max cisto preko tog prekidaca.

kosta par kuna, sasijski je, lijepo izgleda i mali je. puno manja zajebancija nego se igrat sa potenciometrima, plus prekidac lako ubusis ma plastiku od 5.25 uredaja......

imas ih svakakvih, recimo nesto ovog tipa:
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 14:21   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Znam da je 12V, ali rated input za deltu je 12W...
Već sam probao spojit i radilo je par sati na nekih 50% i nakon toga je taj kanal otišao u vječna lovišta uz prepoznatljiv smrad izgorene elektronike.
Ostala 3 kanala uredno rade.
Ja bi probao osposobit a ujedno i pojačat ovaj izgoreni kanal, jer na tržištu nema niti jednog potencimetra koji po kanalu daje više od 1A i 12W.
Jedino zalman MFC1 ima one prekidače sa 5 i 12V koji mogu podnijet sve vrijednosti koje napajanje može izbacit.
A tog zalmana nigdje za kupit.
Nema ti druge neg da si napraviš sam potenciometar, il prekidače. To bar nije problem s prekidačima kad ti netreba nikakav potenciometar ni ništa, samo iz molexa izvučeš što ti treba i samo on/off.

Inače, nije mi jasno kako ti je kaze izgorio, ja sam spajo na ploču deltu i radilo je sve ok.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 14:39   #6
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Svaka imalo bolja ploča na cpu fan konektoru može dat 2A, mogo bi probat kaj ti pupo veli. Samo si provjeri prije specifikacije ploče da ne bi i to spalio.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 15:08   #7
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Još je kaze dobar, većina pot. za PC ne daje više od 0.5A dok moja matična može čak 7A, al nemogu Deltu regulirati prek ploče.
Ili ću tražit rabljeni zalman mfc1 ili ovaj prekidač što ste predložili.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 15:11   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Još je kaze dobar, većina pot. za PC ne daje više od 0.5A dok moja matična može čak 7A, al nemogu Deltu regulirati prek ploče.
Ili ću tražit rabljeni zalman mfc1 ili ovaj prekidač što ste predložili.

Ma mora asusica imat nešto za regulaciju, makar onaj "Voltage" u biosu, kad već delta nema pwm konektora. Trebao bi isprobat, recimo ja sam na gigabajticu spajao deltu, u biosu je podešen način regulacije pwm i svejedno vent ubrzava i usporava, bez obzira što ima obični 3 pinski, ne pwm priključak.

Ako neuspiješ, složi si prekidač(e). S napajanja lako dobiješ 5, 7 i 12V.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2011., 15:18   #9
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Sve isprobano al neće.
Istina, ploča reulira ventove bez obzira dal su PWM ili ne, al deltu neće, hebiga.
Probat ću jos malo mrdat, al sve mi se cini da ću chipoteku po prekidač

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 03.03.2011. u 13:08.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2011., 17:32   #10
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Kupio sam KIP prekidač DPDT i ima 6 pinova-malo zbunjuje jer nisam baš na "ti" sa strujom.
Znači, ja bi s napajanja,odnosno molexa izvukao 5V i 7V pa to spajao na prekidač.
Ja sam to ovak zamislio, pa bi zamolio nekog tko se kuži da provjeri jel to OK il ću zapalit cijeli komp ako ovak spojim?
Jel bitno na koju stranu spajam + polove, nemam unimer pa...??


Prekidač je ovaj
BojanZD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2011., 17:39   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Kupio sam KIP prekidač DPDT i ima 6 pinova-malo zbunjuje jer nisam baš na "ti" sa strujom.
Znači, ja bi s napajanja,odnosno molexa izvukao 5V i 7V pa to spajao na prekidač.
Ja sam to ovak zamislio, pa bi zamolio nekog tko se kuži da provjeri jel to OK il ću zapalit cijeli komp ako ovak spojim?
Jel bitno na koju stranu spajam + polove, nemam unimer pa...??


Prekidač je ovaj
Jbg, najbitnije u cijeloj priči, a to nisi naveo je raspored tih šest pinova. Pogledaj dali imaju neke oznake ispod ili shema. (Jebiga, kad bi našao kakav pdf o modelu kao što ima za releje, bilo bi super iako sumnjam da ima)

EDIT: Sad sam potražio shemu DPDT, izgleda da si dobro nacrtao. Nisam prvi put gad sam gledao tvoju sliku dobro isčitao, pa sam crtao sebi al vidim da je to to.

__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 03.03.2011. u 17:48.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2011., 18:06   #12
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Eee. u tom i je fora što na pinovima nema nikakvih oznaka niti sam mogao naći šta na netu..
ovo što sam složio je čisto nabadanje i logika samo me brine uzemljenje, jel moram spajati GND žice ako je prekidač šasijki i ušarafit ću ga na prednju metalnu mrežu na kućište?
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2011., 18:36   #13
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Eee. u tom i je fora što na pinovima nema nikakvih oznaka niti sam mogao naći šta na netu..
ovo što sam složio je čisto nabadanje i logika samo me brine uzemljenje, jel moram spajati GND žice ako je prekidač šasijki i ušarafit ću ga na prednju metalnu mrežu na kućište?
Ne.


U biti netreba shema, malo sam googlao i zapravo ovo "DPDT" govori o čemu se radi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2011., 18:52   #14
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,946
Na onoj shemi jedino fali 12V . Znaci dobije se 5V ili 7V. Za 12V treba istekati s prekidaca i staviti direkt na plocu ili molex , ili dodati jos jedan prekidac na "minus" koji ce prebacivati minus na minus ili na 5V na prekidacu.

Evo konkretno na slici,malo sam traljavo dodao prekidac ali skuzi se namjera



Imas dva MODE-a

1. 5V
2. 7V/12V ovisno o plozaju manjeg prekidaca
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2011., 19:02   #15
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Na onoj shemi jedino fali 12V . Znaci dobije se 5V ili 7V. Za 12V treba istekati s prekidaca i staviti direkt na plocu ili molex , ili dodati jos jedan prekidac na "minus" koji ce prebacivati minus na minus ili na 5V na prekidacu.

Evo konkretno na slici,malo sam traljavo dodao prekidac ali skuzi se namjera



Imas dva MODE-a

1. 5V
2. 7V/12V ovisno o plozaju manjeg prekidaca
Netreba mu 12V za deltu
Al prijedlog stoji, ako već spaja, nek spoji da ima sve
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2011., 19:48   #16
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Odličan prijedlog-to sam i htio al nisam znao kako izvest!!

Sad sam malo probao deltu prespajati po svim mogućim konektorima na ploči i da ne vjeruješ-znači 4pin CPU konektor neće kontrolirat vent nego ga vrti na max 3200okr.
Al kad ga spojim na 3pin CASE FAN konektore na ploči onda ga ploča spusti ovisno podešenju u biosu?
Vent ima 3pin konektor-znači iz nekog razloga ga 4 pin konektor neće regulirati a očitava okretaje normalno.
Sad mi tek nije niš jasno?? Pa popizdit ću!!



Edit: Napokon sam uspio izregulirati vent preko ploče..na žalost neide preko CPU konektora al uspio sam speedfan podesit da kontrolira deltu na AUX 3pin priključku pa sad mogu softverski regulirat od 800okr-3200okr.

Hvala svima za pomoć, što se mene tiče stvar riješena!

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 05.03.2011. u 14:00. Razlog: Riješeno!
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2011., 13:50   #17
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
imaš unimer i svaki pin isprobaš znači prekidaš 0/1 stanje evo ti DPDT diagram:

__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2011., 14:05   #18
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,398
Nemam potrebe više, jer speedfan automatski regulira vent iako nije prikopčan na CPU fan konektor nego na chasis 3 pin konektor???
Ni sam neznam kako, al speedfan očitava temp. proca i prema tome podešava brzinu venta.
Nisam ni pokušavao tako riješiti u početku jer sam mislio da je CPU fan vezan samo za CPU 4pin konektor, al čini se da speedfan to nekako premosti i sad regulira vent savršeno-još zadam poželjnu temp i deri.

Ipak hvala, možda zatreba nekada.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na