Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2011., 09:56   #1
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Wavearena ANT24-OD12 Omni 12dBi, Airlive WAE2415GP 15dbi, ili nesto trece?

Pozdrav,

trazim neku omnicu, jer sam pola godine na moru, pol doma i nemam volje za nisanjenjem i zajebancijom oko tog. Isto tako je na moru dosta jaka bura pa bas ne znam kako bi neka gridica to podnijela, a i nemam bas dobru poziciju za montazu gridice. Koliko vidim one su radene od nekakvog aluminija, a i to bas ne znam kako bi izdrzalo nekih 200m od mora. Ove omnice su bar u tim plasticnim cijevima pa valjda bi to trebalo malo zastitit metal koji je unutra.
Ako se ipak odlucim za usmjerenu antenu onda cu uzet od wavearene onu od 24db, ali mislim da cu vjerojatno uzet omnicu, jer moza i budem sirio mrezu na moru, a se usmjerenom ne mogu pokrit cijelo podrucje, vec samo dio.

Problem je sto mi je kuca na moru visa za nekih 50-60 metara od hot spot-a na koji se spajam i udaljen nekih 1000m.

Ova prva antena od 12db ima vertikalni kut od 9 stupnja, a ova druga od airlive-a 15db ima kut od samo 4 stupnja, a i cak u opisu antene pise da je to antena za spajanje korisnika koji su otprilike na istoj visini. Zanima me kako to izgleda u praksi? Hocu ja hvatat signal od ove mreze 50-60 metara nize i oko 1000m udaljene?
Rade bi uzeo tu jacu jer ako cu sirit mrezu pokrivat cu vec podrucje, a i ovdje doma cu imat bolji signal od susjeda koji je na nekih 100m i otprilike na istoj visini.
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 15:59   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
nikako omnica za takvo nešto. grid je otporan na buru, njega za spajanje tamo, a ako misliš širiti ima malih gumenih omnica "pendrekica" po 70-80 kn. Airlive 8-10 dBi. ali trebaš i 2 uređaja za to
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2011., 19:27   #3
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Ne razumijem sta bi dobio sa omnicom od 8db? Ta mreza je udaljena oko 1km. Htio bi imat bar pristojan signal. Gridicu nemam bas gdje stavit. Apartman na 2 katu iznajmljujemo i procelje je oblozeno kamenom. Morao bi tamo busit kamen, a i kak bi mi kuca izgledala sa velikom gridicom. Isto ako uzmem gridicu i odlucim bit wisp ili kako se to vec zove , morat cu se odlucit koji dio zelim pokrit, a imam kuce na 3 strane, oko 180 stupnjeva, tak da gubim velik dio tog. Samo iza mene nema nista.
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2011., 10:26   #4
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,385
Citiraj:
Autor Bajdo Pregled postova
...
Problem je sto mi je kuca na moru visa za nekih 50-60 metara od hot spot-a na koji se spajam i udaljen nekih 1000m.
Daj nas malo prosvijetli.
Kako se spajaš kad si na moru na taj hotspot koji je udaljen 1000 m (1 km)? S čim? Koja oprema?

Citiraj:
Autor Bajdo Pregled postova
...
Rade bi uzeo tu jacu jer ako cu sirit mrezu pokrivat cu vec podrucje, a i ovdje doma cu imat bolji signal od susjeda koji je na nekih 100m i otprilike na istoj visini.
Kako misliš izvesti da se spajaš na hotspot i nakon toga sa istom antenom dijeliš signal ostalima.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2011., 10:57   #5
martantoni
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 59
Ja sam se spojio na hotspot na moru koji je udljen od mene oko 800 metara sa airlive 1700 usb + 24db grid antena, visinska razlika je 50-60 metara, i to je radilo jako dobro, doduse u 1o mjesecu kad nije bila navala na internet kao sto ce biti u ljeti. To cu vidjeti ove godine.

Sad trazim soluciju da se taj internet koji dobijem moze rasprostraniti dalje. Zasada imam jednu soluciju, a to je taj dobiveni internet preko usb kabla moze se sherati dalje sa laptopom preko programa connectify (u win 7) i to tako da wireless kartica glumi hotspot na kojeg se mogu spajati ostali kompjuteri wirelessom.
Druga solucija koja mi je pala napamet je ta da to sve spojim u fitzbox wlan 7120 wlan usb-om 1700 usb i kad bi to radilo on daje internet zicano i bezicano dalje (pogledajte moj post od danas i ako neko zna neka odgovori).

Treca solucija je neki accespoint sa hipower (naprimjer air live 5470 ap +24 grid antena) koji daje internet dalje takodjer zicano i bezicano - i to treba provjeriti kako radi...
martantoni je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2011., 12:41   #6
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
Daj nas malo prosvijetli.
Kako se spajaš kad si na moru na taj hotspot koji je udaljen 1000 m (1 km)? S čim? Koja oprema?
Prosle godine sam se spajao sa onim smecem od antene a ebaya i 5-6 metara onog najtanjeg kabla spojeno na canyon cf sta vec karticu . Omnica je oko 40cm koju oglasavaju kao 14db, a u biti ne hvata nista bolje od orig. antenice koja se dobije sa onim canyon karticama, to je vjerojatno oko 2db. Signal strength je bio na oko 13-18%, tak da je jedva jedvice hvatalo, a i to sta je hvatalo je vjerojatno zasluzno more od kojeg se dosta tog signala odbija.

Sad imam ap airlive 5470poe i treba mi jaca antena, tako da sam siguran da ce to radit.

Citiraj:
Kako misliš izvesti da se spajaš na hotspot i nakon toga sa istom antenom dijeliš signal ostalima.
Ne mislim. Taj hotspot mi tip naplacuje 100kn mjesecno, a sve je na klimavim nogama, tak da ove godine tko zna hoce ga uopce bit. Onda cu morat uzet telefonski prikljucak i internet od nekog isp-a. Mislim da tamo samo tcom mogu, ali nisam jos ulazio u to.

Kada bi to morao napravit, a ne zelim jer moram placat cijelu godinu po koliko vec 150kn mjesecno, a tamo sam 5-6 mjeseci max. Jebiga ne bacaju mi se bas novci, ali kazem ako bi morao onda bi sa mojim ap-om i tom omnicom koja pokriva 360 stupnjeva tamo mogao prozat uslugu spajanja na internet za neku lovu. Ima turista i ljudi koji dolaze na par tjedana, ili mjesec-dva i njima bi to dobro doslo.

Jedina svijetla stvar u ovo prici je da sam na fakat dobroj poziciji za tak nes. Visoko sam i na nekih 180 stupnjeva imam kuce, a i more, samo me brine dali su 4 stupnja kod ove od 15db, ili 9 stupnja kod ove od 12db dovoljni da pokrivam to podrucje. Znaci dali bi kuce red ispod mene hvatale taj signal?
Na ovoj slici se vidi kut signala:

http://hr.airlive.com/product/produc...D1217400751491

koliko japo ovom vidim ona baca signal na tih 4 stupnja, ali na pola puta se kut povecava, tako da ono sto je blize anteni bi trebalo bit zahvaceno, ili ne? Mozda krivo tumacim sliku.

Zadnje izmijenjeno od: Bajdo. 15.01.2011. u 13:00.
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2011., 09:48   #7
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Nasao sam ovu antenu airlive-wai090-9dbi-gumena-vanjska-antena

dosta je jeftina, a zanima me koliko podrucje ja mogu s tom antenom pokrit?

Bila bi spojena sa 1-1.5m kabla (mislim da je neki rg200 tako nesto) na ap airlive 5470poe i montirana na krov. Pod pretpostavkom da su na drugom kraju prosjecne mrezne kartice sa malim antenicama, laptopi sa ugradenim antenama i slicno? U metrima koju udaljenost moze pokrit? Zanima me i koliko takva gumena antena moze izdrzat vani? Vidim da se ove malo jace rade od fiberglasa, pretpostavljam zato jer guma brze propadne na suncu i kroz zimu.
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2011., 15:21   #8
dak0001
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novoselec
Postovi: 276
iz mog skromnog iskustva bi rekel, da s tim kombinacijama to bude radilo, ali ne dobro.
jer, čim ti se na tvoj HotSpot nakače 3-4 korisnika u isto vrijeme, link prema susjedu će
ti biti usko grlo, pa ti nijedan korisnik neće imati dovoljno brz internet, a samim tim nećeš
im imati što naplatiti.
ja bi napravio kvalitetan link maxsimalno moguće brzine, a to bez usmjerene jake antene ne bu išlo,
a onda bi stavio još jedan AP sa 8,5 db omnicom da širi signal po objektu
dak0001 je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2011., 16:47   #9
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Cekaj, ne kuzim Kak mislis da bu link prema susjedu bio usko grlo?

a) ja sad mislim o slucaju da uzmem internet od recimo tcoma, ili ako je moguce tamo na Pagu od nekog drugog isp-a i stavim ap u potkrovlje i antenu na krov. Koliki domet ja mogu dobit sa jednom takvom antenom od 9dbi? Pretpostavljam da ti mislis kad bi uzeo najsporiji paket pa se jednostavno nebi moglo to dijelit na 20 korisnika, ili nesto drugo?

b) u slucaju da ne uzmem internet od nekog isp-a, vec da se moram spajat na ko zna ciju mrezu (ovaj prosle godine ima par mreza, ali nisam bas siguran da ce to opstat, tj. grad ih vise ne financira, ali tamo netko ima jednu otvorenu mrezu koja je namjerno otvorena i besplatna, samo je ja nisam mogao uhvatit s ovim mojim antenama, tj. vidim ju na listi, ali nikako da budem prikljucen vise od minute, jer jednostavno je signal pre slab).
Znaci u tom slucaju, do koje udaljenosti bi ta moja omnica od 9dbi hvatala signal, opet pod pretpostavkom da je na drugom kraju neka prosjecna omnica od 5dbi?

Onako, od oka dali je to 250m, 500, 1000m?
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2011., 10:51   #10
dak0001
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novoselec
Postovi: 276
veza omnica-omnica nikad nije dobro rješenje, pogotovo na veće udaljenosti,
em zagađuješ (zagušuješ) okolinu, em nemaš ni domet ni brzinu
a što ćeš upotrijebiti za svoj slučaj, ovisi o puno faktora - čitaj malo po wireless forumima
ja se kod nas spajam 24 dbi gridicom na panelku na 2,5 km, iznad imam omnicu 12 dbi
na koju se pak spaja okolina i na nju se spaja kolega sa 14 dbi yagicom na nekih 800 m,
a on pak ima omnicu 8,5 dbi za okolinu
dak0001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2011., 16:19   #11
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
ali zbog same namjene te mreze, jer ipak ocekujem da cu morat uzet zicani internet od nekog isp-a mi omnica djeluje kao jedini izbor. Sigurno necu kupovat vise od 1 antene i jos koji ap. Ovo sta imam sad (airlive 5470poa) i ta jos neizabrana omnica ce bit to
Nemam neke velike planove s tim. Htio bi samo da mogu pokrit tamo ulicu i malo oko ulice pa da si bar povratim lovu koju moram placat za internet tom isp-u, a vjerojatno ce to bit tcom, sta mi se uopce gadi mislit o tom poslije racuna koji smo jednom dobili za neke pozive u englesku koje mi nismo zvali. Nakon tog smo otkazali pretplatu.

E, da ne uspijevam naci tocno podatke o kako je najjeftinije dobit zicani internet a ako nemam telefonski prikljucak? Tamo u ulici neki susjedi imaju telefon, tako da su zice tamo, ali ne znam koja mi je opcija najjeftinija. Bnet nije dostupoan tamo, tako da moram uzimat i tel. pretplatu, ali koliko me kosta uopce prikljucivanje, tj. tko je najjeftiniji? Uzeo bi bnet isit tren kad bi bili dostupni. Mozda netko zna hoce li bit dostupni u gradu Pagu u neko dogledno vrijeme?
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2011., 17:37   #12
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
slozis si roof pc sa 2 wlan kartice, jednu omnicu za okolinu i jednu gridicu za udaljenu tocku.. i nja njega mikrotik...
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2011., 19:22   #13
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Ljudi, zaboravimo ovaj udaljeni ap. 100% sam siguran da cu se na njega sa iole boljom antenom moc spojit. Ako sam mogao sa onim sranjem od omnice sa ebay-a, onda bi jedna orig. omnica od 9dbi sigurno to odradila bolje.

Ono sto sad mislim je da cu MORAT uzet internet od nekog isp-a. znaci zicani internet od recimo tcoma, ali htio bi tamo bar u uzem susjedstvu prozat uslugu spajanja na moju mrezu za malu naknadu. Vec su mi prvi susjedi rekli da bi prvi platili za to, jer moraju koristit one usb stikove, a jedan antivirus update potrosi koliko potrosi, a razmisljat o skidanju nekog filma il nes stvarno ne mozes po tim cijenama.

Znaci omnica koja ima sto bolji vertikalni kut zato jer sam na brdu, a ispod mene je nekih 5 redova kuca i jasno u strane. Sigurno na nekih 200 stupnjeva imam kuce, gledano sa prednje strane gdje bi bila antena. Ova airlive-wai090-9dbi mi se cini dobra, ali nigdje nisam nasao vertikalni kut (slicna takva, ali unutarnja ima kut od 20 stupnjeva, ali i jaca je za 1 dbi, tako da ova od 9 mozda ima i veci kut).

Jeli ima tko iskustva sa tom antenom i jeli moze takva gumena antena izdrzat vani?
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2011., 19:51   #14
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,385
Nagni omnicu na stranu koji trebaš i riješio si problem.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2011., 20:28   #15
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Pa to sam si i mislio, jer bi rade kupio sto jacu omnicu (koja je i u fiberglasu za razliku od ove gumene), recimo 12dbi wavearena koja ima kut od 9 stupnjeva, ali posto sam ja na brdu i posto su te kuce meni sa lijeve/desne i ispod mene, nebi nista izgubio ako bi omnicu nagnuo da "pase terenu", jer iza nemam nikog. Samo opet se brinem dali je taj kut od 9 stupnjeva dovoljan da zahvati 5-6 redova kuca na udaljenosti od max 250m. 9 stupnjeva je dosta mali kut.

Jeli zna tko neku firmu, ducan, servis otkud mogu narucit dobre omnice povoljno? Na ebayu se prodaje samo smece. Onaj dealextreme isto samo skart. Googlao sam i trazio, ali sve te firme i servisi imaju posiljke samo u ameriku, kanadu, ili samo neke zemlje.
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2011., 09:25   #16
mali david
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 72
Dobre omnice čovjek izrađuje, i vjerujem da šalje pouzećem.
link Gradište kod Vinkovaca.
Druga dobra stvar je bullet također se može kupiti kod njega, samo je skup.
Ja sam kupio omnicu kod njega, mislim da je 12dBi, a bullet u srbiji (netko mi je učinio uslugu) ali slabiji, od 100mW (ne treba mi jači) cijena oko 350kn, dok je kod njega ovaj od 1000mW oko 800kn - ne znam točno
Prednost: montirao sam ga direktno na antenu tako da nema gubitaka na kablu, a ni investicije u antenski kabal. Napajanje je preko lana-a (poe) tako da ide samo jedna žica do ap-a.
Susjed ima internet od mene na udaljenosti preko 200m a signal iznosi trenutno -47db.
ja u kući imam uglavnom ispod -70db.

Ima jedan mali problem pri montiranju bulleta na omnicu, ona dolazi sa držačem za cijev koji se mora preraditi tako da se na tokarskom stroju napravi jedna čahura koja ide na antenu i onda se uzme deblja cijev u koju može stati bullet, nutarnji promjer oko 40mm. Sve to sam stavio na vodovodnu cijev tako da je i dobro zaštičeno, sve je u cijevi.
Do sada, nakon oko 3 mj. radi bez greške.
Ima i wireless traffic shaping tako da se direktno sa bulleta može limitirati dolazni i odlazni promet.
mali david je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2011., 10:10   #17
Bajdo
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 59
Ma dobro ovaj ducan je smijesan. Tip trazi za omnicu od 12db 430kn, dok u vecini ducana kupim omnicu od renomirane firme za 300kn. To je isto ko i ovi sta na njuskalu prodaju yagice po 200-300 kn dok se iste takve na ebayu sa postarinom do hrvatske prodaju po doslovno 15-ak$ i manje. Urnebesno.

Sto se tice bulleta, za njega sam nazalost saznao tek nakon sto sam kupio ovaj ap. Da sam znao za bullet prije, kupio bi ga isti tren, ali isto sigurno ne od tog tipa za 800kn, vec ga narucim sa ebaya za oko 100$. Stvarno ne znam zasto bi nekom poklanjao oko 300kn. Znam sam narucit.
Bajdo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2011., 21:55   #18
mali david
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 72
Čuj, svaka riječ ti je na mjestu.
Ja sam imao sreće pa sam iz druge ruke kupio njegovu omnicu jeftino i jako sam zadovoljan, pogotovo što me nije puno koštala
Svakako je bolja opcija omnica u fiberglasu od gumene.
Može se kombinirat dvije panelke spojene zajedno, i neke druge, ali to je već preskupo.
A bullet, kad dođe na red, nekom drugom prilikom.
mali david je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na