Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2005., 16:09   #1
drekonja
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 2
Question Bežični plan 1.

Ja i moji prijatelji odlucili smo napravit svoj vlastiti Wlan. No i nakon čitanja onog clanka o bežičnim mrezama (hvala PC ekspertz i autoru koji je to napisao), neke stvari su mi ostale nejasne.

1. Koliko jedan prosječan(600-800kn) AP ima domet? (vidi prilozenu sliku - sve sam pokusao isplanirat). Koji mi vi preporučujete?
2. Jel to dobro isplanirano, jer ipak riječ je o velikim novcima i ne želim da nest za*ebemo??? E da ostali prazni prostor na slici su kuce, vecinom dvokatnice, no ipak se moze ostvarit opticka vidljivost izmedju 2 grid i omni antene.Nema drveca.
3. Jel postoji neki jeftiniji nacin, da napravimo mrezu (Ak ne i ovo je dobro)
4.Da li korisnicima kod kojih se nalazi grid antena (ona usmjerena prema glavnoj omni anteni) i AP treba i bežična Wlan kartica. Da li možemo direktno spojit AP i svoju "žičanu" mreznu koju vec imam.
5.Koje mi antene preporucujete?

Hvala unaprijed, nadam se da cemo uspijet nastimat mrezu kak "spada".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pln.jpg‎
Views:	182
Size:	36.0 kB
ID:	2996  
drekonja je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2005., 16:45   #2
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,974
Re: Bežični plan 1.

Citiraj:
Originally posted by drekonja
1. Koliko jedan prosječan(600-800kn) AP ima domet? (vidi prilozenu sliku - sve sam pokusao isplanirat). Koji mi vi preporučujete?
Situacija slična kao i kod mene (obiteljske kuće na sve strane. Dakle 2 APa se vide u tim uvjetima na nekih 40m sa 5mbps ali ne pretjerano stabilne veze. Preporuka kako i ptice na grani znaju LinkSYS WRT54G (nije najbolji ali nama najdraži i samo njega koristimo, IAHO to je za te do 500m udaljenosti "THE" AP
Citiraj:
Originally posted by drekonja
2. Jel to dobro isplanirano, jer ipak riječ je o velikim novcima i ne želim da nest za*ebemo??? E da ostali prazni prostor na slici su kuce, vecinom dvokatnice, no ipak se moze ostvarit opticka vidljivost izmedju 2 grid i omni antene.Nema drveca.
Čini se OK plan. Ovako neupućenom kada gleda na papiru.
Citiraj:
Originally posted by drekonja
3. Jel postoji neki jeftiniji nacin, da napravimo mrezu (Ak ne i ovo je dobro)
a sumnjam ... mada ne tvrdim, a i nisam tamo pa nemrem tvrdii jer nisam vidio situaciju in situ ...
Citiraj:
Originally posted by drekonja
4.Da li korisnicima kod kojih se nalazi grid antena (ona usmjerena prema glavnoj omni anteni) i AP treba i bežična Wlan kartica. Da li možemo direktno spojit AP i svoju "žičanu" mreznu koju vec imam.
Ne, ne treba im WRT54G ima 4 portni switch 10/100 u sebi i samo uštekate kabl/ove o PCa u njega ili samo kabl iz switcha u koji su već svi spojeni u njega ... kod nas radi na jednom mjestu WRT54G switch u koji je spojen switch u koji su spojeni PCi i još jedan switch i nema problema (nekada switch + switch + switch + ... zna stvarat probleme)
Citiraj:
Originally posted by drekonja
5.Koje mi antene preporucujete?
www.elma.hr pa vidi mi osobno koristimo one http://www.pacwireless.com/ ... 15, 19, 24 Grid ovisno o udaljenosti i omni mislim od 9 dBi ...
Ja sam napisao onu gujdu i to je situacija koja je skoro pa kopija te vaše
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 16.01.2005., 17:16   #3
drekonja
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 2
Hvala puno na odgovorima, znaci uz malo srece i dosta para uspjet cemo to napravit.

Manual ti je super i dosta sam naucio iz njega.

Što se tice one moje slike, pokusao sam sto bolje nacrtat, jedino me zanima odakle si nabavio onu avionsku (ili satelitku) snimku kvarta?
drekonja je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2005., 17:33   #4
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,974
Ma to mi je fred donio Zagreb i okolicu ... pitam za Osijek ...
Uglavnom spojiš korisnika 1,2,3,4 sa UTPom i sve njih u switch od WRT54G kod korisnika 1 ali vidim cestu pa ne znam kakva je pa idi na siguro a to je da 1 i 2 se spoje u UTPom u switch od WRT54G kod korisnika 1.
3 i 4 kod korisnika 5 UTPom u switch od WRT54G (napomena 100m je službena udaljenost za UTP kabl kod spajanja prije negog poojačala (switch je pojačalo(ljudi guraju i 150m+ ali nije garantirano)). E sada 6 i 7 su upitni ... neka proba sa WLAN karticom ili neka stavi i on WRT54G i gađa gridicom omni antenu, skupo ali imate sve spremno za dodatne ljude koji će se pojaviti kada vama sve proradi vjeruj mi ... kada ljudi ulupaju pare pa sve radi, onda ostali lako odriješe "kesu" kada vide kako izgleda recimo CoD kod vas 4 na 3 (ima vas 7) i možete svaki dan kikat, ne morate ići na neki LAN party ... isto vrijedi i za "filmove, cenzura ", "programe, cenzura ", ne morate svi imat pun komp diskova ... na jednom mjestu centralizirate mašinu sa puno diskova (disk od 200 GB te sada "košta" 100kn jel Vas je 7 !!!) i tako ako svako da 300 kn imate više od 500 GB što Vam mora biti dosta + ono kaj imate doma na sharedu ... mreža rulz
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2005., 01:10   #5
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,627
Citiraj:
mreza rulz
ajde BD priznaj javno koliko primljenih i poslanih poruka preko mreze imas otkako si reinstalirao windowse...

moj savjet ti je... u takvoj mrezi treba koristiti programe za komunikaciju, slanje i primanje poruka http://www.realpopup.it
odlican program, provjereno stabilno radi..

za ustedu prog za Voice communication (nije bas pravi VoIP)
http://www.goteamspeak.com
najbolji program za voice komunikaciju u mrezi
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2005., 01:17   #6
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
nadam se da znas da su grid antene usmjerene za razliku od omnica koje vataju 360 stupnjeva oko sebe

zato se svi korisnici moraju spajat na korisnika 5

problem mozes rjesit tako da i ove grid antene pretvoris u omnice
udaljenosti nisu toliko velike tako da bi i to trebalo radit
ostali korisnici mogu imat obicne bezicne kartice, a ovi s antenama ap-ove
jos jedino korisnik 7 je malo vise udaljen pa bi i on moga imat grid antenu ili jos bolje omnicu (radi buducih prossirenja

postoji li opticka vidljivost izmedju glavnih antena i koliki je promet na toj cesti?

i naravno nemoj kupit svu opremu odjednom vec kupi samo jednu karticu i jedan ap ili jos bolje posudi i mjeri signal izmedju lokacija tako da znas sta dalje
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2005., 01:52   #7
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,974
Citiraj:
Originally posted by MasterX
ajde BD priznaj javno koliko primljenih i poslanih poruka preko mreze imas otkako si reinstalirao windowse...
RealPopUp kaže da sam od zadnje instalacije Windowsa 16.10.2004. do danas 16.01.2005. primio : "RealPopup received 328882 and sent 5478 messages since installation." Sada uzmimo da je 70% toga besmislica i da je 30% nekaj ko "važno" i da je to poslano u obliku SMSa to bi bilo preko 35.000 kn. Mislim ne bi ljudi sve to baš SMSali ali karikirano, mreža se isplatila ... dodamo li tome internet (liijepo je imat na telefonskom računu stavku internet 1,5 kn pa slijedeći mjesec 5,5 kn pa prekidući 3kn a on line si skoro svaki dan 0-24 ... sada zbrojite odlaske na LAN party (benzin, pakiranje i raspikiravanje) koji su 4-5 puta godišnje u blizini ... ovako kikaš kad god ti se da ... mislim totalne luzere smo u mreži osposobili da sada kada odu na poso di su glumili glinene golubove, sada su oni predatori a svi ostali lovina praksom do savršenstva
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2005., 02:21   #8
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,974
Da me netko ne bi krivo shvatio program loše broji primljene poruke ali dobro broji poslane ... sada kontajte da na jednu poslanu ja primam u prosjeku oko 4 to je negdje 20000 poruka ili oko 275 komada dnevno (ulaz + izlaz). To napomena da nebi bilo zabune ... meni komp je inače upaljen 10 - 15 sati dnevno ...

Inače što se tiče kompa za "server" ... ne trebam vam overkill. Iz iskustva za 20 usera vam je dosta Pentium III 600+ MHz sa 512+ MB RAMa i 500GB+ diskova, neka grafa tipa ATI RagePro 64/128, bez tastature, bez monitora, bez miša ... nama je sličan komp sasvim dovoljan da osim što je gore 500GB+ svega i svako malo netko nešto gleda i prčka po tome da se i istovremeno vrti dedicated server za Call of Duty UO i dedicated server za Rune: Halls of Valhalla, TeamSpeak, ... dnevni promet kroz server je prosječno oko 15 GB i sve to radi pod WinXP SP2 i uredno administrirano da se zna ko šta može i ne može (kolko se to može pod XP SP2) ... evo ovaj zadnji "server" je sada Up Time 30 dana i sutra bum ga moral rušiti jer ga oće upgredat nekom intelovom pločom sa intelovom mrežom i PIII na 1GHz jer ko nije im dosta ova 600tka jer nekad dosegne i 85% upotrebe ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2005., 23:29   #9
dspin
Premium
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 163
Ajde dopuni malo tu shemu (obilježi prostore gdje je line of sight) mislim da bi to moglo dosta jeftinije i reci koliki vam transfer treba u kilobit/sek
dspin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na