Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.09.2010., 14:35   #1
Warcraft1980
Premium
Moj komp
 
Warcraft1980's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 854
Problem sa "zagušenjem mreže"

pozdrav ljudi,


Imamo jedan problem u firmi pa bih trebao pomoć...

U mreži je posloženo cca 40-ak kompova,
a jedan od kompova vjerovatno downloada sa neta, te nam guši mrežu, tj. pristup citrixu ( program za poslovanje firme, preko neta)

Instalirali smo "COMMVIEW" program da bi vidjeli tko to petlja,
ali nismo baš iz njega uspjeli ništa saznati.

Neka netko bude tako dobar da mi pomogne otkriti koji komp u mreži downloada sa neta.

Prijedlog software-a ili slično bi spasio stvar.
__________________
Feky the boxer

Wii entertainment

KLIKNI
Warcraft1980 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 14:50   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,679
Kako je organizirana mreža (sve na običnom switch - u i adsl - u ili preko servera) ?
Jel moraju svi kompovi imat pristup internetu (nevezano sad za ovu posebnu aplikaciju) ?
Koje portove koristi citrix ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.09.2010., 14:57   #3
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Imate li firewall u mreži? Tamo se sve vidi.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 15:01   #4
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
ako su layer 3 switchevi, trebali bi moći pokazati promet po pojedinom portu, a onda lako otkriti tko je spojen na port gdje je najveći promet.

uostalom, korištenje proxy servera sa reporting modulom (squid i pearl reports npr.) omogućavaju kreiranje statistika na dnevnoj, tjednoj, mjesecnoj bazi etc. pa je i to zgodno rješenje koje bi trebalo uzeti u obzir.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 15:02   #5
Warcraft1980
Premium
Moj komp
 
Warcraft1980's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 854
switch-->dsl-->server u slo-->internet.

U Sloveniji su zaključani portovi koje koriste limewire, utorrent i te, ali je svejedno moguće downloadati preko rapidshare-a i slično.

Nije cilj staviti restrikcije, nego samo da admin može vidjeti koja IP u firmi skida recimo sa neta ( npr. Youtube, rapid, itd....)

Evo kako izgleda prikaz prometa po pojedinim IP-ima.

Uploaded with ImageShack.us
-->
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kako je organizirana mreža (sve na običnom switch - u i adsl - u ili preko servera) ?
Jel moraju svi kompovi imat pristup internetu (nevezano sad za ovu posebnu aplikaciju) ?
Koje portove koristi citrix ?
Switch i adsl ( zakupljeni vod).
Citrix server nam je u matičnoj firmi u sloveniji.

Konfiguracija je ovako: Kompovi--> switch-->dsl-->server u slo-->internet.

U Sloveniji su zaključani portovi koje koriste limewire, utorrent i te, ali je svejedno moguće downloadati preko rapidshare-a i slično.

Nije cilj staviti restrikcije, nego samo da admin može vidjeti koja IP u firmi skida recimo sa neta ( npr. Youtube, rapid, itd....)

Evo kako izgleda prikaz prometa po pojedinim IP-ima.

Uploaded with ImageShack.us
__________________
Feky the boxer

Wii entertainment

KLIKNI
Warcraft1980 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 15:18   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,679
switch-->dsl-->internet-->server u slo.
Nekad bez restrikcija ne možeš pripitomit domaće indjance, fino u adsl routeru podesi tko šta može po lokalnoj ip adresi.
Ako to ne uspiješ sa postojećim onda nađi router sa funkcionalnim firewall - om i QoS.
To šta tražiš se može vidit u logovima routera.
-->
Hm, da uz jednu ispravku ovog gore: Kompovi--> switch-->dsl-->internet-->server u slo.
Nekad bez restrikcija ne možeš pripitomit domaće indjance, fino u adsl routeru podesi tko šta može po lokalnoj ip adresi.
Ako to ne uspiješ sa postojećim onda nađi router sa funkcionalnim firewall - om i QoS.
To šta tražiš se može vidit u logovima routera.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 15:22   #7
Warcraft1980
Premium
Moj komp
 
Warcraft1980's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 854
switch-->dsl-->internet-->server u slo.
Nekad bez restrikcija ne možeš pripitomit domaće indjance, fino u adsl routeru podesi tko šta može po lokalnoj ip adresi.
Ako to ne uspiješ sa postojećim onda nađi router sa funkcionalnim firewall - om i QoS.
To šta tražiš se može vidit u logovima routera.
Kompovi--> switch-->dsl-->internet-->server u slo.

Mislim da je bash onako kako sam ti napisao.
Radi se o tome da admin u Slo zaključava portove za torrente na svom serveru, tako da mi je predpostavka da ide onako kako sam napisao.
Naš dsl ustvari služi da se spajamo na server u sloveniji, te preko njega na net, ili?
-->
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Hm, da uz jednu ispravku ovog gore: Kompovi--> switch-->dsl-->internet-->server u slo.
Nekad bez restrikcija ne možeš pripitomit domaće indjance, fino u adsl routeru podesi tko šta može po lokalnoj ip adresi.
Ako to ne uspiješ sa postojećim onda nađi router sa funkcionalnim firewall - om i QoS.
To šta tražiš se može vidit u logovima routera.
Kompovi--> switch-->dsl-->internet-->server u slo.

Mislim da je bash onako kako sam ti napisao.
Radi se o tome da admin u Slo zaključava portove za torrente na svom serveru, tako da mi je predpostavka da ide onako kako sam napisao.
Naš dsl ustvari služi da se spajamo na server u sloveniji, te preko njega na net, ili?
__________________
Feky the boxer

Wii entertainment

KLIKNI
Warcraft1980 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 15:29   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,679
Svejedno zaviri u logove routera
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 15:58   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
switch-->dsl-->internet-->server u slo.

Mislim da je bash onako kako sam ti napisao.
Radi se o tome da admin u Slo zaključava portove za torrente na svom serveru, tako da mi je predpostavka da ide onako kako sam napisao.
Naš dsl ustvari služi da se spajamo na server u sloveniji, te preko njega na net, ili?
Ne, spajate se na net, preko net na Citrix (vjerojatno CAG) da bi došli do aplikacije / nećeg trećeg.
Da Citrix blokira "cuclanje", ne bi bilo tolikog prometa.
-->
Citiraj:
Autor Warcraft1980 Pregled postova
Kompovi--> switch-->dsl-->internet-->server u slo.

Mislim da je bash onako kako sam ti napisao.
Radi se o tome da admin u Slo zaključava portove za torrente na svom serveru, tako da mi je predpostavka da ide onako kako sam napisao.
Naš dsl ustvari služi da se spajamo na server u sloveniji, te preko njega na net, ili?
Ne, spajate se na net, preko net na Citrix (vjerojatno CAG) da bi došli do aplikacije / nećeg trećeg.
Da Citrix blokira "cuclanje", ne bi bilo tolikog prometa.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 16:26   #10
Warcraft1980
Premium
Moj komp
 
Warcraft1980's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 854
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Svejedno zaviri u logove routera
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne, spajate se na net, preko net na Citrix (vjerojatno CAG) da bi došli do aplikacije / nećeg trećeg.
Da Citrix blokira "cuclanje", ne bi bilo tolikog prometa.
dobro dečki, provjerim sutra logove pa se javim.

thx.
__________________
Feky the boxer

Wii entertainment

KLIKNI
Warcraft1980 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.09.2010., 18:25   #11
hellbani
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 108
logovi rutera 90% nece nista pokazat... mozda "promet interneta " ., ali pitanje je dali je to samo interneta ili neceg drugog..

ukratko., kad je vec preko 5 kompa, naravno da treba bit neki ruter tipa " cisco " ili " miktorik " ., koji imaju apsolutno sva podesavanja brzine i slicnog "p2p block" te nece bit nikakvih zagusanja interneta

mislim da si svaka firma moze priustit 1 takav ruter :P
hellbani je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 18:50   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,679
Citiraj:
Autor hellbani Pregled postova
logovi rutera 90% nece nista pokazat... mozda "promet interneta " ., ali pitanje je dali je to samo interneta ili neceg drugog..
Kako neće ? Dosta da naleti na "zahtjev" za promet preko nekog divljeg porta + lokalni ip kompa i po tome zna koje kompove / lusere treba pratit / ulovit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2010., 08:36   #13
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
nisi nam napisao koji je router u pitanju. ako je neki od t-com i sličnih home routera onda nećeš puno naučiti iz njegovih logova.

najvjerojatnije imate neki svoj router kojega administrira tvoj kolega iz slovenije pa se vjerojatno vpn-ate u sloveniju. ako je tako onda pitaj kolegu iz slovenije da ti pomogne. ili to ili postavi neki transparent firewall kod sebe pa proučavaj što se dešava (većina free firewalla podržava transparent mode).

instaliraj si neki od free snmp agenata (nagios recimo ili dude) pa uključi snmp po kompovima u firmi. Onda pusti software da ti poskenira mrežu, nacrta ti je i možeš vidjeti koliko tko radi prometa (kroz vrijeme, me odmah).

uglavnom nema quick and dirty rješenja.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2010., 09:46   #14
ZAHHAROW
relaksirani lemur...
 
ZAHHAROW's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Karlovac, Croatia
Postovi: 402
wireshark.
ja sam imao na terenu u jednoj firmi problematiku sličnog karaktera.
ja radim ko programer, pa sam samo asistirao serviseru i mrežnom administratoru doduše, ali sam vidio koje su mu sve mogućnosti.
na kraju smo uspjeli pronaći incredi-probleme :-) itd...
inače to je mreža od oko 30 mašina bila, sa giga svičevima, domena.
super softver, jako močan. ima uputstvo na stotinama strana.
grdi alat ko ima volje...

ZAHHAROW je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2010., 20:26   #15
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
na switchanoj mreži wireshark nema smisla jer ne vidi promet od ostalih računala, samo na svojem interfaceu.

eventualno da spoji hub (da, hub ne switch) izmedju svojeg routera i switcha i tamo upikne masinu koja ce dumpat mrežni promet koji ćeš onda analizirati sa wiresharkom. to je vrlo slično rješenje transparent firewallu koji sam već spomenuo.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2010., 22:20   #16
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,027
http://wiki.wireshark.org/CaptureSet...-in-the-middle
http://wiki.wireshark.org/CaptureSet..._of_the_switch
Di ćeš danas nabavit prokleti hub?
I savjet, ako ima sistemac iznad tebe, pobrini se da dobiješ njegovu suglasnost, napismeno.
Možda diša pretražuje xxx streamove
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2010., 22:27   #17
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Pa dobro jel sam samo ja pogledao SS? U davoru je problem, lik ima najvise prometa, stavlja nesto na dropbox i najvise se njegova IP pojavljuje na prometu.

Ovo za wireshark i hub stoji, ali danas gotovo svi sw imaju opciju da ti miror porta rade pa mozes sve snimat.
DiTech je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2010., 08:37   #18
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,027
Citiraj:
Autor DiTech Pregled postova
Pa dobro jel sam samo ja pogledao SS? .
Da, jesi. I, sorry, ali 7,5 megabyta prometa i nije neki dokaz.
Najviši promet je nekih 18 megabyta? WTF?
To bi zagušilo što, 56k modem?
A ako je ovo stvarno komplet promet, mislim da bi problem trebalo potražiti negdje drugdje, a ne u samim korisnicima.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2010., 10:54   #19
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
koliki upload imate? mozda je upload zagusen, pa automatski gusi i dld
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2010., 13:41   #20
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Da, jesi. I, sorry, ali 7,5 megabyta prometa i nije neki dokaz.
Najviši promet je nekih 18 megabyta? WTF?
To bi zagušilo što, 56k modem?
A ako je ovo stvarno komplet promet, mislim da bi problem trebalo potražiti negdje drugdje, a ne u samim korisnicima.
Ne pise nigdje u kojoj jedinici vremena, i pretpostavka je da ovo nisu realni brojevi vec se po postotku vidi ko gdje ide i sta radi - hint dropbox.
Mislim da je tu previse nepoznanica, pozoves nekog mreznog znalca nek si covjek zaradi dnevnicu i slozi ti mrezu.
DiTech je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2010., 11:53   #21
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor DiTech Pregled postova
Pa dobro jel sam samo ja pogledao SS? U davoru je problem, lik ima najvise prometa, stavlja nesto na dropbox i najvise se njegova IP pojavljuje na prometu.
Pogledao i primijetio upravo to, no Commview nije ništa drugačiji od Wiresharka po tom pitanju i dalje ne vidi sav promet na mreži, dakle nepouzdana informacija. Također, možda nisi primijetio, no davor nije izlazio van mreže pa napravio promet nego je to lokalni promet.

Citiraj:
Ovo za wireshark i hub stoji, ali danas gotovo svi sw imaju opciju da ti miror porta rade pa mozes sve snimat.
Pa i ne baš, L2 manageable switch ti treba za takvo nešto, u hrvatskoj je mali postotak firmi koje su se odlučile za kupovinu takvog switcha. Nije da ti kontriram, no baš "gotovo svi" ne stoji, bar ne u hrvatskoj.

Citiraj:
Mislim da je tu previse nepoznanica.
Slažem se.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2010., 21:49   #22
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Pogledao i primijetio upravo to, no Commview nije ništa drugačiji od Wiresharka po tom pitanju i dalje ne vidi sav promet na mreži, dakle nepouzdana informacija. Također, možda nisi primijetio, no davor nije izlazio van mreže pa napravio promet nego je to lokalni promet.



Pa i ne baš, L2 manageable switch ti treba za takvo nešto, u hrvatskoj je mali postotak firmi koje su se odlučile za kupovinu takvog switcha. Nije da ti kontriram, no baš "gotovo svi" ne stoji, bar ne u hrvatskoj.



Slažem se.
istina, no mozda nije snimao dovoljno dugo, pa je samo lokalni promet.
ovo kad vidim da na nekom losem linku ljudi imaju rs i dropbox to je mogucnost da naprave zagusenje bas kad netreba.

da, to sam zaboravio za L2 mng. no nema smisla da raspravljamo dok se autor teme ne javi dalje.

zz.
DiTech je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2010., 19:38   #23
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
ponavljam, commview _ne može_ vidjeti sav promet na mreži i taj screenshot nam ne vrijedi apsolutno ništa, ne vrijedi čak niti za nagađanje.

a to da bi se OP mogao javiti, to stoji.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2010., 20:37   #24
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 1,017
Nije baš stručno rješenje, ali možda bi se dalo zaviriti na switch, obično svaki port ima svoju LEDiodu. Sumnjiva je ona koja živčano treperi dok ostale trepnu jednom u sekundu-dvije (naravno ne gledati onu koja je uplink prema routeru). Onda se fino isključi kabel iz tog porta i krivac će se uskoro sam prozvati riječima 'ne radi mi internet!'.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2010., 23:32   #25
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
lol da u pravu si hehe.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2010., 14:14   #26
hellbani
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 108
ukratko., ako to jos nisi rijesio., i stvarno imas namjeru vidjet tko skida i sto skida... nadi neki stari komp od 200mhz pa nadalje.. ( moze biti i jaki komp svejedno ), metni 2 mrezne kartice na njega, hdd od preko 200mb , lijepo metnes mikrotik... lanove u bridge., i samo ga metnes da malo radi ispred cijele mreze.. pa da vidis lijepo detalja , tko sto skida, s koje stranice , kojom brzinom.. p2p ili ne.. itd
hellbani je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2010., 15:05   #27
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
e shimpa, a zakaj misliš da se ne može sniffat na switchanoj mreži? naime, skužio sam da puno ljudi to u startu otpisuje (i to većinom oni koji kuže zašto ne bi trebalo raditi). Ali, probao sam (beskrajno puno puta u puno različitih kućnih ali prvenstveno poslovnih okruženja), i to od najmanjih do 48-portnih managed switcheva i sasvim fino se vidi promet. Mrežna u promiskuitetni mod, naravno. Iskreno, nikad nisam išao gledati *zašto* radi jer mi je u datom trenutku uvijek bilo bitnije da jednostavno radi

Inače, vjerovali ili ne, radi i na dedicated serverima u nekim (prilično dobrim) datacentrima... Znam za barem 3 u kojima sniffa sve što je na istom switchu. Problemi nastaju tek kad treba proći iz switcha na sljedeći. onda neće. u datacentrima. u većini mreža na kojima sam probao hoće.

... i osjećam se jako glupo kad ovo pišem ko totalni tudum, al j... ga - radi
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2010., 16:22   #28
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
ne vidi se sav promet, možeš eventualno vidjeti broadcaste i multicaste kojima je jedan od recipienta i tvoje računalo gdje sniffaš.

zašto? zato sto je switch ništa drugo nego x mrežnih interface-a međusobno bridge-anih + cam tablica (posebna vrsta memorije koja se adresira preko sadržaja. cam = content addressable memory).

prevedeno na hrvatski ako sa jednog porta nešto želiš poslati na drugi port na istom switchu oni stvaraju virtualni privatni krug koji nitko drugi ne vidi osim u posebnim slučajevima (port mirroring npr).

svrha toga je povećanje performansi lokalne mreže. Prije doba switcheva su postojali hubovi. kada si bio spojen na hub tada je tvoj mrežni interface trebao prvo vidjeti da li slučajno netko drugi već razgovara na mreži preko csma/cd algoritma i ako bilo tko već razgovara tada je postojalo vremensko razdoblje kada je interface čekao pa ponovno pokušao sve dok nitko drugi ne bi pričao po mreži više. U današnjim mrežama, više od 10 računala ne bi moglo biti u istom lan-u upravo zbog toga, jer nitko ne bi ništa uspio reći uopće od silnog prekidanja. Inače csma/cd algoritam se i danas koristi na 10/100 mrežama čisto zbog kompatibilnosti (gigabitne su zbog načina rada imune na kolizije tj svaka od 4 parice u kabelu istovremeno služi i za slanje i za primanje tj konstantno su u stanju kolizije).

tak da, možda ti se čini da radi, ali sigurno ne radi.

EDIT: da pojasnim još malo;
poanta switcha je da ubrza mrežu upravo na način da ne opterećuje ostatak mreže sa razgovorom između dvojice nego njih dvoje direktno spoji, ostali niti znaju da ovi pričaju niti su svjesni koliko čega prolazi tim virtualnim krugom. upravo to je poanta switcheva.

Zadnje izmijenjeno od: shimpa. 05.10.2010. u 19:34.
shimpa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na