Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.09.2010., 14:03   #1
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Kabelski internet + AP

Evo imam problema sa spajanjem scientific atlanta kabelskog modema (magic telekom) i tp-link tl-wa501g AP. U tom scientific modemu ne mogu nista mijenjati (sve je zakljucano), pristup ap imam. Naime, očekivao sam da će to ići jendnostavnom metodom plug & play (kako kod tcoma) ali ne ide. Nakon mijenjanja raznih postavki nista znacajnije nisam postigao. Spojim se sa laptopom na ap ali nema internet accesa. Zatim sam malo pretrazio net i vidio da treba pustiti uredaj 6 sati spojen sa modemom kako bi dobio neku ip adresu. Ni to mi nije pomoglo. Evo ovako izgleda sučelje od tp-linka pa ako može tko pomoći: http://www.tplink.com/simulator/TL-W...rRpm/index.htm
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 14:27   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Mogao si malo potražit, bilo je već x tema sa tim pitanjem, potraži malo. Postavi:
- postavi Network > Dinamic IP
- Gateway je ip cab. modema
- DHCP Server = Disable
- DNS - ovi = vidi koji su od tvog ISP - a
Igraj se malo sa redosljedom paljenja uređaja dok skužiš kombinaciju u kojoj "stvar" proradi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2010., 14:35   #3
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mogao si malo potražit, bilo je već x tema sa tim pitanjem, potraži malo. Postavi:
- postavi Network > Dinamic IP
- Gateway je ip cab. modema
- DHCP Server = Disable
- DNS - ovi = vidi koji su od tvog ISP - a
Igraj se malo sa redosljedom paljenja uređaja dok skužiš kombinaciju u kojoj "stvar" proradi.
Ne razumijem se baš previše u to pa da pitam neke stvari:
- Kad postavim dinamic ip više ne mogu pristupiti ap-u preko web sučelja (ili može ali ja ne znam?)
- koliko sam skužio svaki dan dobivam novu ip adresu ili se varam
- ovo znam
- a pogledao sam u onoj temi ali nema za magic telekom

također probao i sa paljenjem, gašenjem, razne kombinacije ali ne radi.
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 14:52   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Koliko lan priključaka zada ima taj ap ?
Kada ap dobije ip adresu preko dhcp servera cab. modema (vjerojatno dodjeljena javna adresa) logično je da imaš poteškoća otvorit njegov web konfig ali bi trebao na net bez problema.
Alternativno prvo otkrij ip adresu cab. modema, probaj 192.168.100.1 pa ćeš probat drugačiji konfig ap - a.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 15:00   #5
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Koliko lan priključaka zada ima taj ap ?
Kada ap dobije ip adresu preko dhcp servera cab. modema (vjerojatno dodjeljena javna adresa) logično je da imaš poteškoća otvorit njegov web konfig ali bi trebao na net bez problema.
Alternativno prvo otkrij ip adresu cab. modema, probaj 192.168.100.1 pa ćeš probat drugačiji konfig ap - a.
Ma kako mi se čini ovo je neko smeće od ap-a (imam doma airlive i dosta je jednostavniji). A ovaj tp-link ima samo 1 lan ulaz i to mu je to. Ip adresa cable modema je 192.168.100.1 ali nemam neke koristi od toga, ima par tabova na koje mogu kliknuti, na prvom se pokažu neke informacije, a svi ostali su zaključani, tj. piše "This feature is not enabled.".
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 15:20   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
To sam i pretpostavljao, probaj ovako, postavi ip ap - a na 192.168.100.2 a Gateway na 192.168.100.1
Dok ne otkriješ DNS - ove svog ISP - a postavi ip od cab. modema tj. 192.168.100.1
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 15:39   #7
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
To sam i pretpostavljao, probaj ovako, postavi ip ap - a na 192.168.100.2 a Gateway na 192.168.100.1
Dok ne otkriješ DNS - ove svog ISP - a postavi ip od cab. modema tj. 192.168.100.1
Napravio sam to i imam mali pomak, sada barem mogu pristupiti cable modemu preko wirelessa, sto bi znacilo da se ap i modem "vide" dok prije to nije bio slučaj. No, i dalje nema interneta (limited conectivity...). Znači li što ako moram u postavkama wireless kartice postavljati fiskni ip kako bih pristupio ap-u jer bez toga ne mogu pristupiti, ili to može ostati tako?
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 15:51   #8
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Stavi fiksni ip na wlan karticu. Meni isto ne radi internet kad je automatic. Ne znam zašto misliš da je ap smeće za to što ima jedan lan ulaz. Pa jedino mu je i potreban jedan. Ja sam to postavio na način da sam ap-u dao fiksnu ip adresu, gateway mu stavio ip od rutera, a na laptopu namjestio dns. Kod t-com je i ip rutera isti kao i dns, pa je bilo lagano. To bi i kod tebe trebalo bit jednostavno, modem-ruter ne diraš, staviš ap-u gateway a wlan kartici fiksno sve i to je to.
Svoj dns/dns-ove možeš saznat tako da se spojiš kablom i provjeriš status konekcije ili jednostavno pročitaš iz webui-a rutera.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 16:15   #9
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Problem je misterizno riješen, hvala Nikky na pomoći! Pod misteriozno mislim na to da sam išao na onaj win diagnose problem, on mi je rekao da dhcp server nije uključen i da zbog toga ne radi. Odem u ap i promjenim dhcp u enable, stisnem save, reboot ap-a i začudo radi. Ali nije to čudo već to što uopće nije promijenio dhcp (ostao je disablean), a nije ni do samoga reboota ap-a jer sam to bio probao. Uglavnom sad radi

@D1viry Ako stavim fiskni ip onda nemam neta (limited conectivity) ali zato imam pristupa ap-u, ako stavim automatski ip imam pristup netu ali nemam ap-u. A pod tim da je ap smeće mislim jednostavno na njegov opći dojam koji je ostavio na mene. Imao sam prilike vidjeti dlink ap i raditi na airlive ap-u, jednostavno puno kvalitetnije mi djeluju, nisam mislio na to sto ima samo 1 ulaz (iako airlive mi ima 2).
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 18:05   #10
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Evo još jedan problem, naime nisam ispitao radi li internet na drugom laptopu i ne tako začudo ne radi. Kada isključim dhcp onda ne može primiti ip adresu. Kada uključim dhcp tada može primiti ip adresu ali nema interneta. OS na tom laptopu je xp, ovaj na kojem mi radi i sa dhcp-om i bez ima win 7. Imate li kakav prijedlog?
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2010., 18:34   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Sad kad si donekle "savladao" ip adrese probaj na tom drugom kompu sve postavit manualno.
Inaće je poznat problem sa cab. modemima koji su većinom podešeni u Bridge mode rada a to znači jedan klijent,
s druge strane ti imaš ap koji vjerojatno nema nat (router) funkciju koja omogućuje spajanje više klijenata u lokalnoj mreži prema "vani" i obratno.
Ako ne uspiješ onda zamjeni taj ap sa nekim Router + AP npr. WL-5470AP.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 18:54   #12
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sad kad si donekle "savladao" ip adrese probaj na tom drugom kompu sve postavit manualno.
Inaće je poznat problem sa cab. modemima koji su većinom podešeni u Bridge mode rada a to znači jedan klijent,
s druge strane ti imaš ap koji vjerojatno nema nat (router) funkciju koja omogućuje spajanje više klijenata u lokalnoj mreži prema "vani" i obratno.
Ako ne uspiješ onda zamjeni taj ap sa nekim Router + AP npr. WL-5470AP.
Sad sam probao islkjučiti laptop sa 7 i prikljuciti samo onaj sa xp-om. Internet je tako proradio. Jeli to sad sigurno znači da ne podržava više od jednog računala ili se može nekako namjestiti (trenutno je stavljen u ap mod, a nisam siguran za čega su ostali)?
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 19:07   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Da sad ne tražim dokumentaciju, napiši ovdje sve modove rada. Jel ima nešto kao Gateway + AP ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 19:16   #14
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Ima Acces point mode, repeater mode, client mode, bridge mode (point to point), bridge (point to multi-point), universal repeater, ali taj što si spomenuo ne vidim.
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2010., 19:25   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Onda se snalazi sa postoječim stanjem, već smo konstatirali da ap tu zapravo nije "kriv".
Kad budeš imao priliku zamjeni ga sa gore spomenutim AirLive modelom.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2010., 10:42   #16
GNR, ACDC
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: SB
Postovi: 37
Evo samo da vam javim kako je sve završilo, spakovao sam ap i put za hgspot, zamijenio za neki jeftiniji isto tplinkov wireless ruter i skoro bez ikakvih podešavanja je proradilo. Hvala još jednom Nikky na pomoći.
GNR, ACDC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na