Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.11.2009., 21:41   #1
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
CPU ventilator na full-speed nakon "budjenja" iz stanby/hibernate

Pozdrav,

Konfa je:
CPU: Intel Core2Duo E6750
COOLER: Coolermaster TX3 (4-pin, default PWM fan, 92mm)
MBO: DFI LANPARTY LT X38-T2R
RAM: 2*2GB Mushkin XP2-6400
VGA: Gigabyte ATI HD4850
PSU: Corsair 550VX
OS: Windows 7 Ultimate x64.

Nakon sto se komp "probudi" iz standby/hybrid sleep/hibernacije, sve bude ok osim jedne jedine stvar: u roku dok mi se login screen opet pojavi, CPU ventilator skoci na maximum okretaja, oko 2800 i buci kao sam vrag.

Sto ne bi trebao.

I kada restartam komp nakon toga, sam uspori na nekih 1000-1200 rpmova, sto mu je uobicajena vrijednost, gdje i inace, CPU idlea na oko 35-36°C.

Komp/FSB je clockan na 440MHz, sto ne bi trebalo predstavljati problem, a Vcore je podesen na 1.345. Ne znam je li problem, ali mi BIOS i SpeedFan ocitavaju 1.36. CPU-Z javlja 1.36 za core voltage. Samo sam core voltazu podesavao, sve ostalo je defaultno. (znam da MBO moze raditi dodatni overvolt, mada mi nije jasno zasto se to nigdje ne da iskljuciti; malo je bedasto, jer kada postavim def. Vcore na 1.35 onda se fiksira na 1.4 - uvrnuto! ... bar meni...)

Btw, jos su dva venta spojena na MBO (oba 3-pin) i ne rade frku, stalno se vrte podjednakim RPMovima, neovisno je li nakon boota, reboota ili budjenja iz stanbya, hibernacije ili drugog...

Gore je zadnji BIOS sa DFIjevih stranica (od 24/12/2008), a google, premda pun primjera, ne nudi nikakvo rjesenje. U tom duhu, btw, komp uredno ide u standby i budi se kak spada, samo me vent zeza... Probao sam mijenjati sve opcije za management temepratura, voltaza, frekvi (C1E, EIST i ostalo), nista ne pomaze...

Hvala unaprijed.
__________________


naram-sin je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2009., 10:01   #2
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Sorry na bumpu.

Pricekat cu jos 2-3 dana, a ako ne bude pomoci ovdje, kupujem nesto od ovoga:
- VENT 1
- VENT 2
- VENT 3
Moram priznati da mi se niti jedna opcija bas ne svidja, jer niti jedan nije PWM, svi su 3 pinski (mada vjerojatno zbog PWMa i imam problem), malu prednost na papiru dajem VENT 2, niti jedan ne djeluje glasno, a ovaj ima najveci papirnati CFM. Originalni vent od TX3 mi bruji na "papirnatih" 35dB na full speed (2800 rpm), pa racunam da bi ova dvojka sa "papirnatih" 25,9dB mogla biti subjektivno dosta tisha? Ak se ne varam, dB je logaritamska mjera? Eto odlake ovaj laicki zakljucak... Slobodno komentirajte.

Uglavnom, ako netko zna hoce li mi termoregulacija za VENTove 1 i 2 raditi mada nisu PWM kontrolirani, nek slobodno javi. Do sada mi je uvijek bilo tako za sve 3-pin ventove, voltage regulacija... dunno...

Isto, ak netko zna moze li se na CM TX3 nekako napichiti 120mm vent (), slobodno nek javi, jer onda razmisljam o:
- VENT 4 ili
- VENT 5.
Opet, na papiru je VENT 4 bolji, ali to je "papir".

Svi suvisli savjeti dobrodosli. Iako bih najradije problem rijesio tamo gdje nastaje (sto mi se cini da mogu biti ili PWM regulacija na MBO, ili Windowzi, ili sam vent...).

Jos jednom, thnx.
__________________


naram-sin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na