Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.10.2009., 11:24   #1
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Arrow HDD isparavanje

E moraš staviti zanimljiv naslov da bi što više ljudi otvorilo temu i probalo pomoći ako zna... Ali nije naslov daleko od istine, nije mi HDD "ispario" fizički ali ga nigdje više nemogu "vidjeti". Imam dva HDD-a (ne dvije particije) na drugom HDD-u sam spremao sve podatke a na prvom imam instaliran OS. Jučer kada sam htio otvoriti nešto sa tog drugog diska, otvorim windows explorer i tamo više nije bilo tog HDD-a. Jedino mjesto gdje sam mogao vidjeti da taj HDD postoji je Control Panel-Administrative tools-Computer menagment-Storage-Disk menagment i tamo piše da je healty. Mislio sam da ne mogu vidjeti drugi disk zato jer sam pokupio neki virus pa sam skenirao cijeli komp sa Avirom, SuperAnti Spyware-om i ComboFix-om ali i dalje nisam mogao vidjeti taj drugi disk. Mislio sam da će problem biti riješen ako reinstaliram windows-e ali sve ostalo isto i dalje HDD mogu jedino vidjeti u Control Panel-Administrative tools-Computer menagment-Storage-Disk menagment. Na tom HDD-u su mi važni dokumenti, ako znate kako bih mogao riješiti ovaj problem, pomagajte! Prije nego se ovo desilo na kompu nije instaliran niti jedan novi program niti je išta hardverski mijenjano.
summus je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 11:30   #2
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Probaj promjeniti SATA kabel ili ga upiknut u drugi SATA port.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2009., 11:32   #3
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
Probaj mu promjeniti "Letter", tipa X drive
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 14:44   #4
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Promjenio sam novi SATA kabel i uključio u drugi SATA port - sve isto.
Neznam kako da promijenim drive letter jer kada u Control Panel-Administrative tools-Computer menagment-Storage-Disk menagment kliknem desnom tipkom miša na HDD od opcija imam samo Delete Partition i Help. Pod Volume piše samo naziv diska nema slova u zagradi pored toga, kao što pored HDD-a na kojem mi je instaliran OS piše(C: ), pod Status kod HDD-a na kojem je instaliran OS piše Healthy (System) a kod ovog problematičnog piše Healthy (Unknown Partition).
summus je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 15:03   #5
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
Ajd ostavi koji SS.

Uglavnom, ja sam na ovo mislio:
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 15:17   #6
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,408
ckfs iliti checkdisk? Jesi probao otvoriti sa nekom Linux distrom?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 15:41   #7
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
@Sa_Stilom
Hvala, shvato sam što si mislo ali kako sam napisao od opcija imam samo Delete Partition... i Help. Evo SS:

Zadnje izmijenjeno od: summus. 04.11.2009. u 19:37.
summus je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 15:49   #8
Raven_1
Night shift
Moj komp
 
Raven_1's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 884
Probaj pokrenuti GetDataBack for NTFS 4.0 i prebaci podatke na drugi disk, a onda probaj rjesit problem s tom particijom, imas alata na Hirens boot Cd-u. Btw. je li to mozda Gigabyteova maticna?
__________________

Proc: AMD X2 3800+ cooled by TT BigTyphoon
Matična: ABIT AN8 SLI
RAM: 2x512MB OCZ Platinum EL rev2 PC3200
Grafička: SAPPHIRE ATI RADEON HD3450 256MB
HDD: WD 40GB i Samsung 160GB @ 7200
RW:DVD-ROM Pioneer DVD-106
PSU: 420W Xilence RedWing


"NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."

--uoɥʇʎd ʎʇuoɯ--
Raven_1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 16:16   #9
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
napravi checkdsk kao sto je predlozeno, zatim hirens,zatim mozes probat s partition magic napravit particiju aktivnom.

nisam ti ni sam pametan sto bi bilo najbolje i najjednostavnije
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 18:24   #10
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Citiraj:
Autor Raven_1 Pregled postova
Probaj pokrenuti GetDataBack for NTFS 4.0 i prebaci podatke na drugi disk, a onda probaj rjesit problem s tom particijom, imas alata na Hirens boot Cd-u. Btw. je li to mozda Gigabyteova maticna?
Da, GA-965P-DS3P rev.3.3.

chkdisk nemogu napraviti u Windows Exploreru zato jer tamo "nevidim" taj HDD i nemogu ići na Properties-Tools i tamo provjeriti a isto tako nemogu načinom start-run-cmd jer tamo isto ne nađe disk.

Probati ću sa partition magic-om kada ga skinem, svi programi, dokumenti i sve ostalo je bilo na tom HDD-u pa sada i programe moram ponovo skidati.
summus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2009., 18:48   #11
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,408
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
Da, GA-965P-DS3P rev.3.3.

chkdisk nemogu napraviti u Windows Exploreru zato jer tamo "nevidim" taj HDD i nemogu ići na Properties-Tools i tamo provjeriti a isto tako nemogu načinom start-run-cmd jer tamo isto ne nađe disk.

Probati ću sa partition magic-om kada ga skinem, svi programi, dokumenti i sve ostalo je bilo na tom HDD-u pa sada i programe moram ponovo skidati.
Današnja mladež Kao što rekoh...probaj skinut Ubuntu,spržit ga na CD i pristupit particiji (kad te pita za autorizaciju samo klikni enter)...ako nejde klik klik metodom onda si u njemu otvoriš konzolu i:

Code:
sudo su
mount /dev/sda1 /mnt -t ntfs-3g -o force
Ako to ne radi,oprosti se sa podacima na njemu.

P.S.-kakav je SMART status tog diska (HDTune)? I koji je to uopće disk?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 21:20   #12
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
@tomek@vz
Današnja maldež upravo skida Ubuntu, nisam nikad imao instaliran Linux - valjda ću se snaći....

HDD je Seagate ST3500320AS od 500 GB, a što se tiče tog HD Tune skinuo sam ga i evo SS:
summus je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 21:24   #13
Raven_1
Night shift
Moj komp
 
Raven_1's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 884
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
Da, GA-965P-DS3P rev.3.3.

chkdisk nemogu napraviti u Windows Exploreru zato jer tamo "nevidim" taj HDD i nemogu ići na Properties-Tools i tamo provjeriti a isto tako nemogu načinom start-run-cmd jer tamo isto ne nađe disk.
Pitao sam za maticnu jer sam imao sličan slučaj sa 2 gigabyte maticne. Valjda je zbog SATA kontrolera, ali opet drugi disk na tom kontroleru je radio ok. Jednostavno se dogodilo da ga vidim u disk managementu, a i PM je pokazivao da ima podataka na particiji, ali nista u exploreru. Onda sam provjerio S.M.A.R.T. i sve je bilo ok.

Sa GetDataBack for NTFS sam procesljao i prebacio podatke na drugi disk i onda formatirao sa Partition Wizard 4.1 jer sa Partition Magic nije islo kao ni u disk managementu.

Nadam se da ces i ti uspjet vratit podatke.
__________________

Proc: AMD X2 3800+ cooled by TT BigTyphoon
Matična: ABIT AN8 SLI
RAM: 2x512MB OCZ Platinum EL rev2 PC3200
Grafička: SAPPHIRE ATI RADEON HD3450 256MB
HDD: WD 40GB i Samsung 160GB @ 7200
RW:DVD-ROM Pioneer DVD-106
PSU: 420W Xilence RedWing


"NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."

--uoɥʇʎd ʎʇuoɯ--
Raven_1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 21:42   #14
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,985
Poznanik je imao sličan problem. Uzrok je bio sistemski disk pun virusa. Čišćenje nije prošlo jer bi antivir blokao na 80% posla, a nakon toga su nastali problemi koji su se mogli riješiti jedino sa formatiranjem i ponovnim postavljanjem windowsa. Sreća da su mu bitni podaci bili na drugom disku, pa smo C: jednostavno zgazili i riješen problem...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2009., 21:58   #15
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,408
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
@tomek@vz
Današnja maldež upravo skida Ubuntu, nisam nikad imao instaliran Linux - valjda ću se snaći....

HDD je Seagate ST3500320AS od 500 GB, a što se tiče tog HD Tune skinuo sam ga i evo SS:
Legendarni 7200.11 Jesi probao updejtat firmware? Što se spašavanja podataka preko linuxa tiče...skineš,spržiš,bootaš,napraviš što sam ti napisao i amen. Nema filozofije tu neke. Ništa ne instaliraš. Na taj način sam već dosta puta došao do podataka na disku. Ali mislim da ćeš se morat prihvatiti upgrejdanja firmware-a pošto su ti diskovi poznati po "ima me-nema me" funkciji
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2009., 15:20   #16
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
A da reinstall sata drivere?!
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2009., 16:24   #17
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,408
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
A da reinstall sata drivere?!
Kolko znam i drugi disk mu je sata i uredno radi tako da...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2009., 17:01   #18
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
Pa što onda što radi uredno, ovaj radi neuredno
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2009., 18:06   #19
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,408
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Pa što onda što radi uredno, ovaj radi neuredno
Jer je disk neispravan a ne kontroler ili driver
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2009., 03:21   #20
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Citiraj:
Autor Raven_1 Pregled postova

Nadam se da ces i ti uspjet vratit podatke.
...i ja se još uvijek nadam, al' sve manje...
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Poznanik je imao sličan problem. Uzrok je bio sistemski disk pun virusa. Čišćenje nije prošlo jer bi antivir blokao na 80% posla, a nakon toga su nastali problemi koji su se mogli riješiti jedino sa formatiranjem i ponovnim postavljanjem windowsa. Sreća da su mu bitni podaci bili na drugom disku, pa smo C: jednostavno zgazili i riješen problem...
....kod mene nije problem virus, windowse sam reinstalirao samo što je disk koji me sada muči taj na kojem su bili svi podatci...
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Kolko znam i drugi disk mu je sata i uredno radi tako da...
Da, oba su SATA.

Probao sam sa više programa i nisu dali nikakve rezultate, sad zadnje sa Acronis-om isto ništa... ali jošuvijek nisam sve isprobao npr. ovo sa Linux-om skinuo sam Ubuntu i spržio na cd al' prije ću probati još u windowsima....
summus je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2009., 03:37   #21
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Da ne bi netko mislio da imam nešto protiv Linux-a, jednostavno nisam ih nikad koristio pa ću prvo sve isprobati na "domaćem terenu"....vjerovatno je to jednostavno kao što je gore napisano samo ubacim ovaj cd i....

....googlam, čitam svakakve nebuloze, neke (meni) ekstremne poteze npr. da stavim HDD u zamrzivač na sat vremena pa ga onda izvadim i brzo spojim na komp pa brobam.... - pa zar se ne bi odmah čim izvadim HDD iz zamrzivača počela kondenzirati vlaga?!? Mislim, nije baš da se nešto super dobro razumijem u elektroniku ali znam da voda i struja ne idu skupa....ali ako u windowsima ništa ne upali, a ni u linuxu tko zna žto ću još probati

...za danas dosta, zapravo nije samo već je malo kasno idem odspavati malo pa nastavljam.... Hvala svima koji su do sada davali prijedloge!
summus je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2009., 23:30   #22
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
PROBLEM RIJEŠEN!!!....nije potpuno ali uspio sam doći do podataka što mi je i najbitnije. A do podataka sam došao Partition Magic-om (nakon što nekoliko programa za vraćanje podataka nije dalo nikakve podatke). Kad sam instalirao Prtition Magic u njemu sam mogao vidjeti ovaj problematični disk, desni klik na njega i opcija Browse.... prebacio sam manji dio podataka i sa njima je sve u redu. Sutra ću kupiti novi HDD da prebacim sve podatke jer nemam dovoljno mjesta.... ne brinite kada prebacim podatke probati ću i sa Ubuntu i ostalim preporukama da vidim da li bi one "upalile" sad mi je tako svejedno hoću li moći taj disk formatirati i da li će normalno raditi....sutra ću kopirati sve sa tog diska i sad sam baš sretan

POMOĆ: Mislim kupiti http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.510.053
a nije da se baš puno razuijem koji su HDD kvalitetniji... je li bitan proizvođač ili da samo gledam koliko GB i koja je cijena? Je li ovo u redu ili imate neku bolju preporuku, (samo da je SATA 1TB i da ima 32MB Cacha)?
summus je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 02:48   #23
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
POMOĆ: Mislim kupiti http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.510.053
a nije da se baš puno razuijem koji su HDD kvalitetniji... je li bitan proizvođač ili da samo gledam koliko GB i koja je cijena? Je li ovo u redu ili imate neku bolju preporuku, (samo da je SATA 1TB i da ima 32MB Cacha)?
Gdje odmah na sigejta naletis
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.510.082
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 07:21   #24
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,700
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 07:27   #25
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,822
Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
To si ti zbog cijene preporučio to

Nego, krivo piše, nije 7200 rpm kod tog wd greena, al neka im bude
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 08:52   #26
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Jeste, IntelliPower shit, whatnot... ali vjerojatnije negdje izmedju 5400 i 5900rpm-ova. Tak nesto...

Ja bih definitivno isao na nesto ovako:
http://www.protis.hr/artikl.aspx?id=12923&servisID=1

Em je black, em 5 godina...

EDIT: ono IntelliPower je WD marketing. Seagate zapravo deklarira brzinu od 5900rpm-ova...
__________________


naram-sin je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 13:09   #27
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
To si ti zbog cijene preporučio to

Nego, krivo piše, nije 7200 rpm kod tog wd greena, al neka im bude
Da znam da je.. Ali nije naveo koliko rpm-a HDD
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 13:16   #28
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,822
Citiraj:
Autor naram-sin Pregled postova
Jeste, IntelliPower shit, whatnot... ali vjerojatnije negdje izmedju 5400 i 5900rpm-ova. Tak nesto...

Ja bih definitivno isao na nesto ovako:
http://www.protis.hr/artikl.aspx?id=12923&servisID=1

Em je black, em 5 godina...

EDIT: ono IntelliPower je WD marketing. Seagate zapravo deklarira brzinu od 5900rpm-ova...
Damn, na ovom WD black čak i piše da je neispravan i prije kupnje /FALŠ/
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2009., 13:17   #29
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
... e baš...jest da mi se sad ovo desilo sa HDD-om ali nisam znao da je Seagate tako loš dok nisam pročitao temu o HDD-ovima na ovom forumu. Prije par godina izgorio mi je jedan HDD (seagate) i sada se sa ovim isto Seagatovim desila ova glupost, ali sam još uvijek mislio - a dešava se....kad tamo nitko ništa dobro ne zbori o Seagate-u....

...uglavnom izabrao sam Caviar Green http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.510.082 jer mi treba za storage, brzina mi nije nešto bitna a tih je, samo što košta 666 Kn valjda to nije neki nesretni broj pa mi se opet nešto desi a i skižio sam da su mi svi HDD-ovi koji su do sada krepali imali grčke nazive....morati ću ove preživjele "grke" prekrstiti...e da lako se meni sada zezati kad su podatci na vidiku....sutra mi dolazi HDD pa ćemo vidjeti što dalje...
summus je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 07:38   #30
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
Prije nego baciš ovaj disk, napravi low level format, pa ga zatim čekiraj od bad sectora, i ako je ispravan onda ga ne bacaj
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na