Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2009., 14:06   #1
C.J.B.
Premium
Moj komp
 
C.J.B.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 177
Logitech vs. Razer - usporedba i kratki osvrt

Vjecna dilema i predmet rasprava. Tko proizvodi bolju gaming opremu. Posto vec neko vrijeme koristim proizvode obje firme, odlucio sam napraviti malu usporedbu i mozda pomoci nekome tko se dvoumi izmedu sljedecih proizvoda. Posto vec ima mnogo reviewa po internetu, ja cu samo navesti glavne razlike te prednosti i nedostatke.


Donedavno (prije izlaska g19) su obje tipkovnice bile flagship modeli svoje kompanije i spadaju u sam vrh ponude gaming tipkovnica.
Prvo sto treba uzeti u obzir kod kupnje ovih tipkovnica je visoka cijena.
Tarantula je u RH raspoloziva po cijeni od 755kn, a G15 od 670kn.

Usporedba:

Prvo sto primjetite je velicina (tarantula je cak nesto veca od g15), tipkovnice su zaista ogromne.
G15 ima pozadinsko osvjetljenje tipki u narancastoj boji i lcd display za prikaz raznih informacija, tarantula s druge strane ima osvijetljene samo makro tipke te pulsirajuci razerov logo, nema lcd nego se na tom mjestu nalazi tkz. battledock za prikljucivanje batllelighta u svrhu osvjetljavanja tipki.
Tipke na tarantuli su dosta plitke i tihe za razliku od onih na g15. Ne treba niti reci da je kvaliteta izrade kod oba proizvida na zavidnom nivou.
Sto se dizajna tice, ovo je vrlo subjektivna kategorija i u to ne zelim ulaziti, reci cu samo da mi je osobno tarantula nekako elegantnija.

Logitech G15



ZA:
- lcd display
- udobne tipke
- pozadinsko osvjetljenje podesivog inteziteta
- 2 usb ulaza
- kvaliteta
- logitechova podrska

PROTIV:

- nesto glasnije tipke
- cijena
- velicina



Razer Tarantula



ZA:
- 10 makro tipki
- izmjenjive tipke
- tiha i udobna
- 2 usb te ulaz za slusalice i mic
- kvaliteta


PROTIV:

- batllelight se kupuje odvojeno i kosta 150kn
- 2 usb kabla moraju biti ustekana da bi radila
- cijena
- velicina


P.S.

kasnije cu napraviti usporedbu
g5 vs. copperhead,
mx518 vs. deathadder i
logitech digital precision headset vs. razer barracuda headset
(ako bude zainteresiranih)

Zadnje izmijenjeno od: C.J.B.. 21.08.2009. u 12:45.
C.J.B. je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 14:21   #2
poquel1n
Premium
Moj komp
 
poquel1n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 147
nice review, tarantula je po mom mišljenju bolja...
poquel1n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2009., 14:30   #3
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,634
Sad bi trebalo i izvesti zaključak. Kad uspoređuješ 2 Hi-End producta onda cijena nije -, jer tko kupuje takve tipkovnice taj ima para.

Inače, nice review.
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 14:33   #4
C.J.B.
Premium
Moj komp
 
C.J.B.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 177
Zakljucke ne zelim donosit nikakve jer bi to moglo izazvat nepozeljne reakcije..
reci cu samo da ja koristim tarantulu, a g15 sam dao burazu
C.J.B. je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 14:45   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,961
Obje mi izgledaju super ali nebi se mogoa naviknuti na nestandardni layout tipki kod Tarantule , Nesvidja mi se rapsored Insert/Home*PgUp/Dwn/Del/End tipki. Osatlo mi je OK i ljepsa je ali posto koristim ove tipke u svakodnevnom radi zelim da budu standardne tj 2 reda po tri tipke, sve ostlao mi ne pashe . Ali za gamere brijem da nije tolko bitno .

BTW thx na trudu/reviewu.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 16:06   #6
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Mogao sam ti ja posudit svoju X6 da i nju uvedes u test.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 17:49   #7
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
I meni je Tarantula malo ljepša.. Ali me impresionirao Logi sa ovom tipkovnicom.

Ne mogu se oteti dojmu da je G15 kvalitetnije tipkalo, i sigurnije za kupnju, a pogotovo ako uračunamo i njihov "support".
  Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 20:35   #8
C.J.B.
Premium
Moj komp
 
C.J.B.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 177
Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Mogao sam ti ja posudit svoju X6 da i nju uvedes u test.
Bas sam si mislio da te pitam, al reko necu te gnjavit sad za to..
makar dobro bi se uklopila x6 u ovo drustvo
C.J.B. je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 21:43   #9
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 637
Nice review, meni se osobno vise svida Tarantula zbog nizih tipki, makar bih onda radije Lycosu, ali OK mi je sada i UltraX prelakirana...

Zanima me MX518 i Deathadder...
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 21:57   #10
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Mejzlik Pregled postova
Nice review, meni se osobno vise svida Tarantula zbog nizih tipki, makar bih onda radije Lycosu, ali OK mi je sada i UltraX prelakirana...

Zanima me MX518 i Deathadder...

eo ti odgovor na tvoje pitanje. Deathadder je puno bolji mis....jedino sto ima nesto malo visu cijenu...
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2009., 22:20   #11
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 637
Znam, zato ga i imam, zanimaju me ponasanja na razlicitim podlogama, jer ga trenutno imam na lakiranom stolu....
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 23:02   #12
C.J.B.
Premium
Moj komp
 
C.J.B.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 177


Vrlo popularni opticki misevi, oba misa koriste 1800dpi senzor, cijene se u RH krecu oko 275kn za mx518 i 350kn za Deathadder.


Usporedba:


Prije svega, bitno je napomenuti da ako lijevom rukom koristite mis, ovo nisu misevi za vas.
Dakle misevi su asimetricni i radeni za desnjake.
Logitech ima 8 tipki nasuprot razerovih 5, oba misa su iznimno udobna (mala prednost razeru) i predvidena za tkz. palm grip nacin drzanja. Bocne tipke kod logitecha su dobro postavljene iako relativno male pa ce se ponekad desiti da slucajno stisnete krivu tipku (sto narocito zna zasmetati prilikom igranja), kod razera su pak tipke zaista velike i necete imati ovih problema. Na mx518 se prilicno brzo vide znakovi koristenja (izlizani logo te guljenje gume). Osjetljivost glavnih tipki je odlicna u oba slucaja, dok je scroll na mx518 malo premekan.

Logitech mx518



ZA:
- 8 tipki
- odlicna ergonomija
- odlican u radu na neravnoj podlozi
- relativno jeftin

PROTIV:
- samo za desnjake
- mekani scroll
- brzo vidljivi znakovi koristenja
- zuji



Razer Deathadder



ZA:
- precizan
- iznimno udoban
- velike bocne tipke
- kvaliteta izrade

PROTIV:
- glasnije tipke
- "samo" 5 tikpi
- samo za desnjake


p.s.
osobno sam misljenja da je deathadder prilicno bolji mis za rad u normalnim uvjetima, ali treba napomenuti
da je mx518 superiorniji kada su u pitanju nesavrsene podloge. Znaci ide po deki, nozi, iverici, lakiranom mdf-u, ma svemu zivome i u tim uvjetima je precizniji nego razer.
C.J.B. je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2009., 12:32   #13
Marko2610
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Ja osobno imam Logitech g5 i smatram da je bolji od MX518,te mislim da je on trebao biti u usporedbi,a imam i Logitech g15,ne znam kakva je Tarantula,ali meni za igranje je g15 odlicna i nebi ju mjenjao,sviđa mi se što tipke nisu plitke..
Marko2610 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2009., 13:04   #14
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
jos samo jedna napomena u usporedbi mx518 i DA, DA je osjetno manji (nizi je i puno manje bucmast), meni je mx518 preglomazan i nikako ga nisam mogao koristit, dok mi je DA taman. To je u biti jedini razlog zasto sam prodao mx518
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 12:21   #15
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Dali bi se dalo na G 15 nekako sloziti da je pozadinsko osvjetljenje plave boje?
Da odem u chipoteku i kupim plave ledice i zamjenim ove...hmmm....dali bi se to dalo izvesti?
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 12:30   #16
C.J.B.
Premium
Moj komp
 
C.J.B.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 177
Dalo bi se, ali radije nemoj pokusavat..nije rijec o obicnim ledicama, vec o takozvanim smd ledicama i zajebancija je velika s njima radit, ali ako ces se odlucit na taj potez, evo koristan link
C.J.B. je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 12:58   #17
Zmalamuth
Inquisitor DeathWatch
Moj komp
 
Zmalamuth's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb-Rijeka
Postovi: 918
Pohvala na ulozenom trudu, ali mozda si umjesto G15 V2, trebao uvesti u test G15 V1, koja je barem prema mojem subjektivnom iskustvu/dojmu, ipak nesto "bolja" od V2.
Ponajvise zbog Plavog osvjetljenja tipki, koje smatram je puno prirodnije od crvenog, veceg broja programabilnih tipki, pomicnog ekrana...

Cisto moje misljenje, inace vrlo dobar review.
__________________


i7 4770K cooled by Noctua NH-D14
Asus Sabertooth Z87
Corsair Vengeance Pro 2x8Gb 1866Mhz
EVGA GTX 1080 - 8gb -FTW GAMING
Logitech G500 & G510 Keyboard
OCZ Vertex4 256gb/Samsung SSD 850 Evo 500G /640Gb WD Black/2TB WD Black/3x2TB WD in sharkoon docking station
LG GH22
Corsair HX620W
Corsair Carbide 678c
Arctic Bionix F140mm x3
Phillips Brilliance 240PW - 24'''
Zmalamuth je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 13:08   #18
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 521
Citiraj:
Autor C.J.B. Pregled postova
za mx518...
- zuji
samo ako si kreten koji će ga imat na uhu dok igra. ajde ne trabunjaj o stvarima koje nemaju veze sa normalnim korištenjem uređaja.
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 13:14   #19
C.J.B.
Premium
Moj komp
 
C.J.B.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 177
Citiraj:
Autor Vrga Pregled postova
samo ako si kreten koji će ga imat na uhu dok igra. ajde ne trabunjaj o stvarima koje nemaju veze sa normalnim korištenjem uređaja.
moj zuji tolko da se cuje u normalnom radu, ne kazem da je to slucaj kod svih primjeraka, a ti bi mogao lagano smirit dozivljaj i pristojnije se ophodit
C.J.B. je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 13:29   #20
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Imam kombinaciju Death Addera i G11 i jako sam zadovoljan, pogotovo brzinom Razera i ergonomijom, dobro, možda bi bilo bolje za moju ruku da je malo veći ali već sam se navikao. Što se tiče tastature istina, je malo glasnija ali ne smeta mi to i pošto nisam u praksi radio sa G15 nije mi jasna razlika između nje i G11 kada se zanemari display koji bi meni osobno samo smetao i bockao me u oči (pere me minimalizam kad su kompovi u pitanju ). Isto mislim da je plavo pozadinsko osvjetljenje ugodnije oku i nisu to trebali mijenjati (mogli su to riješiti kao Saitek s modelima Cyborg i Eclipse 2 npr. gdje postoji mogućnost mijenjanja pozadinskog osvjetljenja s 3 boje na raspolaganju i sada im je to došlo iz guzice u glavu pa kod G19 postoji izbor ). Btw. nice review C.J.B. i ako netko ima Lycosu ili G19 slobodno neka iznese dojmove
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 00:46   #21
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 521
Citiraj:
Autor C.J.B. Pregled postova
moj zuji tolko da se cuje u normalnom radu, ne kazem da je to slucaj kod svih primjeraka, a ti bi mogao lagano smirit dozivljaj i pristojnije se ophodit
dečec, onda nemaš kaj postat u kritike miša "zuji" ako to nije nešto je prisutno na apsolutno svim modelima. ja konkretno imam doma 3 komada, 2 su stariji 1600, jedan je noviji 1800 model, sva tri "zuje" ako ih staviš na uho. Niti jedan nije prozujao u radu, a starost dotičnih je sljedeća:
1. 2005. - 1600dpi model
2. 2007. - 1600dpi model
3. 2008.-2009. - 1800dpi model, nisam siguran kad je točno kupljen jer sam treći vlasnik


sva tri su uredno radno sposobna.

A inače sam poprilično osjetljiv na ta visokofrekventna zujanja, al od miša apsolutno ništa ne čujem. više me živcira zvuk harda nekog starog kad dobije onaj lijepi reski zvuk koji odzvanja po kutiji nego iš drugo
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 01:45   #22
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
al ste zapeli za ta zujanja, ko da vam je mis na uhu ili ste udaljeni kojih 15cm od misa... prije se cuje nesto drugo nego to zujanje iz misa :P

Citiraj:
Na mx518 se prilicno brzo vide znakovi koristenja (izlizani logo te guljenje gume).
Meni se osobno nikad nije dogodilo da mi se izlizao logo, ni na mx510 ni na mx518, guma nesto sasvim malo jedva vidljivo, a mis je dosta u upotrebi.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 05:46   #23
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 521
Citiraj:
Autor veve Pregled postova
Meni se osobno nikad nije dogodilo da mi se izlizao logo, ni na mx510 ni na mx518, guma nesto sasvim malo jedva vidljivo, a mis je dosta u upotrebi.
meni se recimo dogodilo obrnuto. na starijim modelima je logo ošo skoro skroz dok na njima nema gume, a na novijem je obrnuto. logo neoštećen a guma odlazi.



i moram reć da su mi ugodniji za dugotrajni rad stariji modeli čisto zbog tog što nemaju tu vražju gumu po sebi...
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 11:13   #24
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Ja svog MXa imam već ~10 mjeseci i izgleda ko nov. A pretrpio je i do 20h rada dnevno, tako da neznam kako ste vi uspjeli izlizat logo i gumu, odrežite nokte..
  Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 14:57   #25
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor C.J.B. Pregled postova
Dalo bi se, ali radije nemoj pokusavat..nije rijec o obicnim ledicama, vec o takozvanim smd ledicama i zajebancija je velika s njima radit, ali ako ces se odlucit na taj potez, evo koristan link
Hvala na linku.
Ipak mi je bolja ova G15 v2 od v1 unatoc tome osvjetljenju, a i bolja polovica kaze kako je vec laganini zivcira to sto sve u stanu svijetli plavu.....od lampica na kucist do vanjskoga harda, monitora.....eto bar mi svjetlo na G15 v2 ide uz novi G5.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2009., 21:33   #26
kepmip
Premium
Moj komp
 
kepmip's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
kad ce g5 i copperhead?
kepmip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na