Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2009., 15:15   #1
vrodic
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
ARM bazirani netbookovi

Evo, vec duze vremena se kuhaju razno razni ARM bazirani netbookovi, kojima je glavna prednost produzeno vrijeme trajanja baterije. Spominju se brojke od 6-10 sati na standardnim malim 3 cell baterijama.

Druga velika prednost je to sto ovakva rjesenja ne trebaju ventilatore.

Texas Instruments, Freescale, Qualcomm, NVidia, svi nude cipove koji mogu pokretati takve netbooke (a i full size notebookove).

ARM Cortex A8 na 1 GHz, PowerVR SGX530 koji pumpa 14M poligona u sekundi (ili SGX540 koji može 28M) i ima shadere u rangu Shader Modela 4.1 DirectX-a 10.1.

BeagleBoard je recimo primjer računala na jednoj pločici za entuzijaste koja nudi TI OMAP5350 koji u jednom cipu sadrzi: Cortex A8, PowerVR SGX530, 256MB NAND flash/256MB DDR ram. Dosta joj je 1.5W na 5V napajanju (može i sa USB porta). Ima USB 2.0, DVI-D, S-Video, Stereo IN/OUT, SD/MMC slot.

http://elinux.org/BeagleBoard#Hardware


Touch Book, meni vrlo simpatican na prvi pogled, idejno baziran na BeagleBoard-u
http://www.alwaysinnovating.com/touchbook/

O ovome svemu je bilo dosta na tajvanskom Computex 2009:

NVidia rjesenje:
http://www.youtube.com/watch?v=H5gYSgqka1A&feature=channel


Pogledajte i related linkove za primjere od drugih proizvodjaca

OS

Najvjerovatnije ce OS biti neki Ubuntu, Android ili drugi Linux derivat.

S obzirom na potrosnju i velicinu ovakvih rjesenja, volio bih vidjeti televizore i monitore koji imaju integrirana ovakva racunala.

Vaša mišljenja?

Zadnje izmijenjeno od: vrodic. 14.06.2009. u 15:25.
vrodic je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 16:15   #2
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
premalo trziste (previshe windows korisnika); primjena u uredima nije moguca jer uredski SW i nije bash nesto popularan na ARM-u
nadam se da ce uspjeti i isporuciti na PC za 100 $ koji su obecali, ali obecanje ludom .........
danij3l je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2009., 17:08   #3
vrodic
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
premalo trziste (previshe windows korisnika); primjena u uredima nije moguca jer uredski SW i nije bash nesto popularan na ARM-u
nadam se da ce uspjeti i isporuciti na PC za 100 $ koji su obecali, ali obecanje ludom .........
Tako nesto se sigurno da staviti u recimo monitor ili LCD TV za manje od 100 dolara.

A sto se tice toga da ima previse windows korisnika, neznam. Sto ih drzi na windowsima? Browseri su sve bolja i bolja platforma za razvoj aplikacija (Google Gears addon za mozillu i Google Chrome daju i lokalni storage), brzi JavaScript, <canvas> i <video> tagovi. MS Office se lako zamjeni OpenOffice.org-om, a ako se netko potrudi napraviti atraktivno sucelje koje iskoristava kak treba PowerVR i ponudi par zanimljivih igara.

Koristim linux zadnjih 10 godina za posao (programiranje), zabavu i web i uglavnom sam zadovoljan i nemam potrebe za windowsima.
vrodic je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 18:35   #4
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Tako nesto se sigurno da staviti u recimo monitor ili LCD TV za manje od 100 dolara.
EEE PC je racunalo za 100$ - trebao biti - OLPC - trebao biti ....

Citiraj:
A sto se tice toga da ima previse windows korisnika, neznam. Sto ih drzi na windowsima?
o ovom necu ni pocinjat

Citiraj:
Browseri su sve bolja i bolja platforma za razvoj aplikacija (Google Gears addon za mozillu i Google Chrome daju i lokalni storage), brzi JavaScript, <canvas> i <video> tagovi.
postoje vec gotove desktop aplikacije koje odlicno i puno brze obavljaju svoj posao. tako veliki zaokret ce trajati gooodinama.
Citiraj:
MS Office se lako zamjeni OpenOffice.org-om,
jok, neznam da li si ikad pokrenuo OO na linuxu. nista od te ljubavi. slugish

Citiraj:
ako se netko potrudi napraviti atraktivno sucelje koje iskoristava kak treba PowerVR i ponudi par zanimljivih igara.
otom potom

Citiraj:
Koristim linux zadnjih 10 godina za posao (programiranje), zabavu i web i uglavnom sam zadovoljan i nemam potrebe za windowsima.
ja koristim linux, ali imam potrebu za windowzima, neradi mi LFS

ali slazem se. trebali bi imati ARM netbook-e. samo da ne obecavaju vishe nego sto mogu ispuniti
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 19:13   #5
Keyser Söze
Rent-a-maniac
Moj komp
 
Keyser Söze's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Našice / Slavonski Brod
Postovi: 748
Citiraj:
First Android/ARM Netbook To Cost $250, Maker Says
http://hardware.slashdot.org/article...9/04/25/183245

tak da nist od 100$... još dok to dodje do nas, ihaaaaaaj strah me i pomislit kolika ce bit cijena nazalost.
__________________
ubija me ova recesija...jedem pljesnivi sir, pijem neka stara vina i vozim auto bez krova...
Keyser Söze je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 21:59   #6
vrodic
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
EEE PC je racunalo za 100$ - trebao biti - OLPC - trebao biti ....
govorim o tome da se nadoda 100$ na cijenu monitora i televizora i onda dobijes takav mali ARM bazirani PC unutra

Citiraj:
o ovom necu ni pocinjat
nadao sam se da netko hoce mozda Apple izda ARM bazirani netbook. Iako sumnjam da ce biti jeftino.

Citiraj:

postoje vec gotove desktop aplikacije koje odlicno i puno brze obavljaju svoj posao. tako veliki zaokret ce trajati gooodinama.
Da, slazem se.

Citiraj:

jok, neznam da li si ikad pokrenuo OO na linuxu. nista od te ljubavi. slugish
zapravo ne koristim OO cesto, ali nije toliko spor da je neupotrebljiv. ja koristim gnumeric i abiword, s time da je gnumeric puno bolja zamjena za excel nego sto je abiword za word, pa ponekad odem i na openoffice writer.
vrodic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na