Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.10.2008., 10:02   #1
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
molim preporuku za HDD

Imam konfu koju ću vjerojatno u neko skorije vrijeme zamijenit novom, a kako nisam baš u toku s novitetima, ne bi se volio neugodno iznenadit u slučaju kakve nekompatibilnosti - tj. novi HDD treba radit na trenutnoj ploči (epox 8rda3+), ali i na bilo kojoj novijoj koju ću uzimat. Ak je bitno napajanje je enermax 350W (mislim da je 350, al možda je i 300W......nisam doma da provjerim.

HDD je komponenta koju na kompu najrjeđe mijenjam tj. koristim ga dok ne krepa ili kad mi postane konstantno zagušen zbog premalog kapaciteta (kao sad ovaj od 40gb s kojim se mučim već par godina i nikak da ga zamijenim, nego ga svako malo čistim). Pretpostavljam da bi trebao nešto brže što neće odmah postat zastarjelo i naravno da je što pouzdaniji tj. da se ne kvari (do sad srećom nikad nisam morao reklamirat disk)....e da, i važno je da nije bučan. S druge strane, ne želim za njega dat neku ludu cifru tako da molim razumne prijedloge.

Kapacitet bi morao bit dovoljan za windowse XP (kažu da je vista prespora i problematična?), ms office, adobe photoshop, flash i sl., autocad i sl., nekoliko igrica (dosad nikad nisam imao puno pravih igrica na hardu istovremeno jer mi jednostavno nisu stale, nego uvijek po maksimalno 2-3 veće), dosta mp3-ca, nešto filmova skinutih s neta, dosta fotki s digitalca i tak...
Hvala

Zadnje izmijenjeno od: shmufla. 17.10.2008. u 11:46. Razlog: višak
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2008., 12:26   #2
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
za ono što si gore nabrojio će dosta biti 120GB disk (danas neisplativ)

a prijedlozi su
HDD SAMSUNG 320 GB, serial ATA II-300, 7200 o/min., 16 MB cache
370 kn

HDD SATA II 500 GB SAMSUNG SpinPoint F1, 500GB, 7200rpm, 16MB,HD502IJ
440 kn

HDD Samsung HD642JJ 640GB SATA-300 7200rpm 16MB
485 kn
HDD SATA II 640 GB WD 7200, 16 MB, WD6400AAKS
489 kn

HDD SAMSUNG 750 GB, serial ATA II-300, 7200 o/min., 32 MB cache
529 kn

HDD 1000.0 GB SAMSUNG SpinPoint F1, SATA, 32MB cache, 7200 okr./min, za desktop
949 kn

ne znam što je tebi luda cifra, ali od 500GB i više su svi ovi diskovi dobra ponuda (onaj od 320 je malo skup po GB)

preporuka za 640GB samsung

dućani i cijene pronađeni sa www.nabava.net
__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2008., 12:51   #3
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Pod ludu cifru mi spada ovaj zadnji od 1000kn jer sam se nadao potrošit na hard ne više od 400kn. Pitanje je jel mi bolje sad uzet jednog od cca 320 ili 370gb (ispod 300gb nisam mislio ići, baš zbog toga što su neisplativi) pa za nekoliko godina po potrebi dodat još kojeg ili dodat sad još tih 100-tinjak kuna za 500-600gb pa sam dugo dugo miran. Budućnost sigurno donosi filmove bolje kvalitete (više gb), veće igrice, veće programe.....samo pitanje koliko brzo ili sporo će se to događat. Ovaj hard od 40gb sam dosta dugo imao, al ovaj novi bi htio imat još duže... A možda bi i sa 320gb bio dugo dugo miran pa nema smisla davat 100 kuna više za nešto što možda nikad neće bit iskorišteno.

Molio bih one koji imaju iskustva tj. znanja da malo suze ovaj gore navedeni izbor uzevši u obzir buku, kvarove i slično.......ili ako se neko sjeti nečeg nepravedno izostavljenog neka slobodno doda...

Hvala
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2008., 13:28   #4
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Uzmi si ovog Samsunga od 750GB, mislim da je taj najisplativiji i s njime si miran jako, jako dugo,.
Po mom iskustvu nikad dost mjesta, evo ja imam skoro pola terabajta pa mi nije dosa, jer imam flat.
Uzmi ovog samsung i nečeš morat pržit ništ s obzirom kak si napiso šta držiš na hardu.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2008., 13:33   #5
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,492
A slušaj, uzmeš samya, gledaj koliko para imaš i koliko ti treba mjesta. Nravno gledaj 500+ GB. Diskovi su hladni i tihi.
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 08:16   #6
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Jel ima neko od vas baš tog Samsunga od 750gb pa da baš pouzdano zna da je ok?

I zašto su 500+ gb hardovi tiši od manjih?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 09:03   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
I zašto su 500+ gb hardovi tiši od manjih?
Jer imaju manje ploča tj. jedna ploča ima veći kapacitet pa ih treba manje. Manje ploča = manje buke = manja potrošnja = manje zagrijavanje. Jasnije?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 10:45   #8
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Jel ima neko od vas baš tog Samsunga od 750gb pa da baš pouzdano zna da je ok?

I zašto su 500+ gb hardovi tiši od manjih?
Gle nitko ti pouzdano nemože reč dali je baš taj ok jer nitko nema isti disk več slični. Kupi ga pa probaj jer drugačije nečeš doznat.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 14:01   #9
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Jer imaju manje ploča tj. jedna ploča ima veći kapacitet pa ih treba manje. Manje ploča = manje buke = manja potrošnja = manje zagrijavanje. Jasnije?
Jasnije, ali ne i jasno
Ako je npr. disk od 320gb onda bi to mogla bit jedna ploča, a ako je 640gb onda dvije takve - što je u suprotnosti s rečenim da su 500gb+ tiši, hladniji itd... Vjerojatno si ti u pravu, pa molim dodatno objašnjenje.

Uglavnom, sad se i ja dvoumim oko tog Samsunga 750gb i WD 640gb.
Zadnja 2 harda su mi bila WD i uvijek su bili pouzdani tj. nijedan nije krepo, nego su postali premali, a trajali su godinama.. Ovih 100gb mi nije ključno (kad postane premali (ne tako skoro) dodat ću još jednog), sad me više zanima tih 16 i 32 mb cachea (wd 16, samsung 32) i to što je wd sata2, a mislim da kod samsunga piše sata3 - što bi to značilo i koliko je važno?

Nađoh neke komentare korisnika toga samsunga od kojih je 66% prezadovoljno, dok u nekih 10-20% slučajeva krepava - to znači svaki 5. do svaki 10... Ako neko zna da i wd ima problema nek javi.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 00:05   #10
Futura IT
Premium
Moj komp
 
Futura IT's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 505
taj samsung od 750GB za 529kn je u hgspotu i piše da nije raspoloziv za prodaju i da se nezna kada ce biti, tak da na to zaboravi, mislim da je to neka greska. uzmi wd od 640gb i neces pogrijesiti..
Futura IT je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2008., 12:23   #11
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Na nabavi.net negdje za wd640gb piše SATA II, a negdje SATA 300 - jel to potpuno ista stvar? I dal bi taj disk normalno radio na starijoj epox 8rda3+ , kao i na svakoj novijoj ploči?

I još 1 pitanje prije definitivne odluke - Ima li seagate 640gb kakvih značajnih prednosti ili mana u odnosu na ovaj wd?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 13:09   #12
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,512
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Na nabavi.net negdje za wd640gb piše SATA II, a negdje SATA 300 - jel to potpuno ista stvar? I dal bi taj disk normalno radio na starijoj epox 8rda3+ , kao i na svakoj novijoj ploči?

I još 1 pitanje prije definitivne odluke - Ima li seagate 640gb kakvih značajnih prednosti ili mana u odnosu na ovaj wd?
Sata II i sata 300 je ista stvar , isto kao i Sata 1 i sata150 ... zvuci kao duplo brze ali naravno da nije
Router je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 15:29   #13
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Nema veze Seagate, odlučih se onda ipak za wd-a.

Molim vas još samo preporuku za podjelu particija, da ne otvaram novi topic.
I da li na C: trebaju ići SVE instalacije, a na npr. D sve tipa tekstovi, slike, filmovi, muzika...?

Kak to onda funkcionira kad se hoće ponovo instalirat windowse? Kad se boot-a s windows CD-om pa kad pita za particiju gdje da se instalira, i pritom kaže da će prethodna instalacija biti uklonjena - da li D particija ostaje netaknuta ili....? (ak se naravno odabere C).
Ili on ne pita za particiju nego samo koji hard? Više ne znam....
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 15:55   #14
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,512
Na particiju , drugu particiju ili particije se ne diraju . Dakle ako na C: su win koje ces pregaziti formatom i novom instalacijom , na D: particiji sve ostaje netaknuto . Takodjer ako je u kanti vise hardova(a ne particija , nego fizickih diskova) , potrebno je u biosu odrediti boot prioritet , i to je sva mudrost .
Router je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 09:06   #15
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Imam novi hard i danas ću se vjerojatno bavit njime. Razmišljao sam da ostavim i ovaj WD od 40GB unutra za backup nekih bitnijih stvari.

Zanima me dal će on, ako se postavi na SLAVE (I normalno da se stavi da se boota s novog harda i da ovaj uopće ne bude u "boot kombinacijama"), usporavati dizanje sistema i općenito rad kompa? Ili će ga sve zaobilazit osim kad ga se čita ili snima sa/na njega?

Što se particija na novom hardu tiče, koja je preporuka podjele s obzirom na gore navedeno - dakle win xp (eventualno vista), ms office, photoshop i web alati, autocad i sl., razni playeri, nekoliko igara, dosta slika, mp3-ca, a s vremenom možda i filmova...?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 10:55   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Ako dodaš SATA hard, nemaš potrebe stavljati stari na SLAVE i može ti se cijeli sistem i dalje dizati sa starog. Ako imaš sve naštimano na njemu i ne želiš si ponovno stavljati vindoze i razne programe, uzmeš Acronis Migrate Eay i sve postavke prebaciš na novi i onda u BIOS-u izabereš novi hard kao onaj koji se prvi boota.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 13:06   #17
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Stari je vjerojatno pun smeća i sigurno je sporiji od novoga tako da hoću novu instalaciju windowsa na novom hardu.

Molim hitno odgovore na gore postavljena pitanja jer bi htio danas to riješiti pa da ne 'lutam' previše. Pročitao sam u ovom sticky topicu dio o instalaciji harda, ali nije mi baš jasna razlika i odnos ovih extended particija i logical drive-ova...
Zašto uopće postoje ti l.d. kad se može stavit više extended particija i koja je razlika?
Dal se po potrebi može formatirat određeni logical drive, a da ostatak extended particije ostane netaknut?
Da li je preporučljivo napravit 2 extended particije - jednu za programe i igre, a drugu za ostalo ili bolje 1 extended particiju pa na njoj jedan l.d. za programe i igre, a drugi za ostalo?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 14:11   #18
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Kompliciraš si život. Napravi nekoliko particija. Na jednu (primary) staviš OS i programe, a drugih staviš koliko hoćeš i onda na njih stavljaš ostalo. Ne moraš baš sve rješavati pomoću particija. Zašto postoje folderi? Možeš ti na istoj particiji imati i muziku i filmove. Samo ih staviš u različite foldere i kad ti zatrebaju, lako ih nađeš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 15:03   #19
Igneos79
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 328
hmm, moj wd aaks zasad radi bez greske, ali je dosta spor...nisam ga testirao ali u ovom ocjenjivanju kante u visti ima scor 5,6, dok recimo frendova barracuda sa ncq-em ima 5,9....moze se nesto na brzini dobiti ako ukljucis performance mod u device manageru, ali je zbilja neznatno....dosta ljudi je imalo problema sa barracudama, ali fala bogu imas garanciju, a brzi od njega neces naci, osim (veloci)raptora i ovih novih sds, sda ili kako vec...
Igneos79 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 16:04   #20
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kompliciraš si život. Napravi nekoliko particija. Na jednu (primary) staviš OS i programe, a drugih staviš koliko hoćeš i onda na njih stavljaš ostalo. Ne moraš baš sve rješavati pomoću particija. Zašto postoje folderi? Možeš ti na istoj particiji imati i muziku i filmove. Samo ih staviš u različite foldere i kad ti zatrebaju, lako ih nađeš.
Pa tak sam do sad radio, s folderima na 2 particije. Al sad si mislim dal bi možda kod ponovne instalacije windowsa programi, ako su na drugoj particiji, ostali? Pretpostavljam da ne.
Koliko veliku particiju preporučaš za OS, programe i igre?
I jel bolje 1 ili 2 extended particije ili 1 extended, a ostalo oni logical drives? Il da zaboravim na te logical drivese? Još ne kužim čemu to...

Nisam dobio odgovor ni na pitanje o starom hardu - dal će usporavat sustav ako je slave pa je bolje da od njega napravim externi ili može ostat ukopčan a da ne smeta?

Hvala
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 18:07   #21
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Previše pitas, premalo citas
Nemogu sad naci temu ali znam da je domy govorio nesto os 8-10 gb, ostalo podlelis na particiju za programe i particiju za storage.

ako mislis kupovat 500+ gb disk onda ti taj od 40gb nece imati veliku ulogu pa ga mozes izvadit, ili mozes ostaviti win na tom disku a ovaj novi ostaviti za storage,a li je bolje stavit os na novi disk radi brzine
__________________
___________________
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 08:25   #22
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Vidio sam to za 10gb, ali neki kažu da je to nepotrebno kompliciranje tak da odustah od toga. Također, ako ću kroz koju godinu XP mijenjat Vistom ovih 10gb će za Vistu bit premalo jer se navodno preporuča 40-tak gb.

Uglavnom, stari hard je ide ili stari ata (kak se to već zove), a novi je Sata tak da OS svakako ide na novog.
Mislio sam novog podijelit na C (100 GB) i D (sve ostalo).
C: za OS, programe (autocad, ms office, photoshop i web alati itd.) i igre (nisam navikao odjednom imat previše instaliranih igrica pa vjerojatno neću ni sada)
D: za slike, filmove, muziku itd.

Koliko se sjećam igre redovito stavljaju neke svoje pomoćne direktorije na sistemsku particiju pa mislim da bi uvijek ostajalo neko smeće poslije uninstalla tak da je bolje odmah stavit na C. Gledao sam po nekom forumu o toj dvojbi gdje stavit igrice i rasprava je ostala neriješena.

Stari hard bi, dakle, ako ne bi usporavao sustav ostavio za backup važnijih stvari.

Jel mi dobra ta računica?

Ako je novi spojen na SATA, a stari na IDE - da li je potrebno postavljat master i slave ili je dosta u BIOS-u samo podesit s kojeg da se boota?
Jer na novom WD-u ima onih pinova za te postavke no nisam dobio onu malu plastiku koja se na njih stavlja........niti na samom hardu ima ikakva shema kako to treba stavit za master, kako za slave itd... To me malo čudi jer je na starom sve lijepo prikazano.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 08:55   #23
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Kod SATA nema master-slave tako da nemaš šta naštimavati na IDE disku. Komunikacija se odvija odvojenim kanalima u odnosu na IDE.

Stavi C cca. 30Gb za OS i osnovne programe, D za igre i nebitnije programe, te još jednu ili dvije particije za ostalo.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na