Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.07.2008., 16:39   #1
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Buffalo i Speedtouch u WLAN pomoć!

Da, koristio sam search i google i našo sam par tema koje su polovično vezane na ovu, no niti jedna od tih nema nije dala riješenje, stoga mih molio detaljnu pomoć ovdje

Imam slijedeće:
Thomson Speedtouch 780
Buffalo WHR-G54S
2 kompa koja su LAN kabelima spojeni sa Buffalom
uslugu Iskon DUO Carnet koja zahtjeva PPoE

ono što mi nikako ne uspjeva je nagovorit Buffala i ST da profunkcioniraju skupa, tj. da s kompovima spojenim na Buffalo mmogu surfat

Pošto se samo Buffalo i ST trebaju vidjet, mislio sam ih povezat u bridge vezu, no nikako da to uspijem... em ST-u nemogu poriktat uopće da traži kompove već samo potvrdit dal da dozvoli spajanje kompa koji se spojio na njega. također, buffalo se pravi toša pa se isto ne pokušava identificirat STu pa ga ovaj niti ne vidi... a to ide i obratno

molio bih dobru dušu koja se razumije i koja je voljda ono u detalje (riječ po riječ) napisat postupak tko koga gdje zašto i čime, bio bih mu od srca zahvalan!

Također detalj od Bufalla: ako mu stavim lozinku (jer ju po defaultu nema i login mu je root a pass se ostavi prazno), više se nemogu logirat na njega, niti sa tom novom lozinkom. Probao sam to nekoliko puta, resetirao svaku put modem i ono pisao lozinku gumb po gumb, probao sve kombinacije ali nikako - kao da ima bug za pamćenje lozinki...

Pomoć!
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 17:07   #2
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Ja imam Buffalo WHR HP 54 i nemam problema sa lozinkom; probaj upgradeati firmware. Pretpostavljam da se sa ST-om spajaš na Internet (znači da on radi PPPoE).

a) ST treba imati uključen DHCP, a Buffalo ne. Buffala moraš u tom slučaju koristiti kao običan access point, a IP adrese će dodjeljivati ST.
b) U DHCP postavkama (lan konfig) Buffala upiši mu adresu npr. 192.168.1.2 (ako je ST 192.168.1.1) i Subnetmask 255.255.255.0 Da li routere spajaš preko LAN portova? Nemoj Buffala spojiti na ST preko WAN porta.
Dodos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2008., 19:00   #3
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
Ja imam Buffalo WHR HP 54 i nemam problema sa lozinkom; probaj upgradeati firmware. Pretpostavljam da se sa ST-om spajaš na Internet (znači da on radi PPPoE).
je, ST je adsl modem i router. on je spojen na internet
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
a) ST treba imati uključen DHCP, a Buffalo ne. Buffala moraš u tom slučaju koristiti kao običan access point, a IP adrese će dodjeljivati ST.
b) U DHCP postavkama (lan konfig) Buffala upiši mu adresu npr. 192.168.1.2 (ako je ST 192.168.1.1) i Subnetmask 255.255.255.0 Da li routere spajaš preko LAN portova? Nemoj Buffala spojiti na ST preko WAN porta.
e tu leži caka: uspio sam ja nać riješenje što trebam kojem upisat, pa čak i iz Buffalovog manula sam išao korak po korak, ali tih opcija tamo jednostavno nema! Nemam pojma di se nalazi ukucavanje IPja pogotovo na ST-u... ono, il su ovi iz iskona sve sakrili u njihovom brandiranom firmweru il tog inače nema. najbolje kaj sam našao je pronalaženje preko WDS-a i to sam čak uspio da ST vidi Buffala i da Buffalo prihvatio ST kao bridge conecction preko WDS-a. ali mi svejedno net ne radi i iskreno nevidim nit načina za provjerit jel oni dvooje uistinu komuniciraju il su eto, napisali da imaju WDS konekciju ali ju ne održavaju...

i ne spajam prek kabela Buffalo i ST. u tome je caka, da se njih dvoje jedino trebaju vidjet prek WLAN-a jer mi je problem provuć toliko kabela. već bi ja to riješio da je žična veza, no ovaj wireless mi je poprilično novo područje a ruteri još novije
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 19:03   #4
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129


Slično treba izgledati i kod tebe, samo isključi DHCP. WDS nemoj koristiti jer u najboljem slučaju možeš imati samo WEP enkripciju, a treba ti WPA. Čudno mi je da ne možeš naći IP address opcije...

EDIT: Sorry, nisam te shvatio da želiš bežično povezati ova dva routera. Trebao bi samo isključiti DHCP i postaviti Buffala u WDS mode



EDIT 2: Kakve su ti postavke pod Network Connections, TCP/IP properties? Kod mene je 192.168.1.252 adresa Buffala, koji je i internet Gateway, tj. radi PPPoE konekciju.


Zadnje izmijenjeno od: Dodos. 05.07.2008. u 19:32.
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 20:05   #5
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova


Slično treba izgledati i kod tebe, samo isključi DHCP. WDS nemoj koristiti jer u najboljem slučaju možeš imati samo WEP enkripciju, a treba ti WPA. Čudno mi je da ne možeš naći IP address opcije...

EDIT: Sorry, nisam te shvatio da želiš bežično povezati ova dva routera. Trebao bi samo isključiti DHCP i postaviti Buffala u WDS mode

da, postavim ga u WDS mode (ima prekidač na dnu Buffalo rutera) tj. velim mu da bude Acces point a ne Router. Odem točno tu di si pokazao na slici i odaberem "enable in WDS Dedicated mode" (ili trebam ovu drugu opciju, samo "Enable"?). Dobijem poruku damoram disejblat Auto Channel (ok, ali koji onda da stavim?) i da moram WPA-PSK stavit u WDS mode.
I ok, logikoms tvari, ja to napravim i stavim kanal 5 jer nemam ideje što da tu stavim. I odaberem opet da se WDS mode enajbla i on ga enajbla i to je to... nit vidim gdje dal se on vidi da ST-om nit net radi...
I da, kad to podesim onda se više nemogu prek LAN-a spojit sa Buffalom. Dobivam vezu sa žutim trokutićem...

Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
EDIT 2: Kakve su ti postavke pod Network Connections, TCP/IP properties? Kod mene je 192.168.1.252 adresa Buffala, koji je i internet Gateway, tj. radi PPPoE konekciju.

tu je sve na automatski... no nisam siguran di si to otišo: ja sam spojen sa kabelom na Buffalo i imam LAN konekciju prema njemu koja je podešena Automaticly... mislim, ak tu upisujem IP adrese onda to mijenjam na LAN kartici u kompu, dakle veza između mog kompa i Buffalo rutera, a ne IP od Buffalo rutera prema ostalim uređajima???

PS
Instalirao sam od Buffala onaj Client manager 3 softver i koliko vidim on ima kao prikaz jačinu snage wireless signala i tako, no javlja mi da ne postoji nikakav Wireless adapter... mislim, jel on može uopće komunicirat prek LAN-a sa Buffalom? Znaš možda kak se koristi taj softver?
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 20:18   #6
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Prvo moraš srediti stanje sa ST-om. Dakle, moreš znati njegovu IP adresu, mora mu biti uključen DHCP, stavi mu wireless channel na 11 (može i 1 ili 6), isključi bilo kakvu enkripciju, upiši SSID u ST-a (npr. mojamreza). Zatim daj Buffalu IP adresu (ako je ST 192.168.1.1, Buffalo treba biti 192.168.1.2), uključi WDS (stavi wireless channel isti kao na ST-u), te bi u onom zelenom polju u WDS meniju trebao vidjeti ST-a (tj. njegov SSID). Nije potreban nikakav drugi softver za spajanje na bežičnu mrežu. Odi u Control Panel, Network Connections, klikni na properties od mrežne kartice, odi na TCP/IP properties i upiši pod Gateway i DNS IP adresu ST-a.

EDIT: Tek sam sad shvatio tvoju shemu; mislim da ne možeš na taj način na internet. Rješenje je da ili spojiš kompove bežično na Buffala ili spojiš Buffala žično sa ST-om... Žuja čini svoje
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 20:42   #7
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
EDIT: Tek sam sad shvatio tvoju shemu; mislim da ne možeš na taj način na internet. Rješenje je da ili spojiš kompove bežično na Buffala ili spojiš Buffala žično sa ST-om... Žuja čini svoje
kak ne??? WTF?

sad mi više ništa nije jasno:
jel wireless router može služit za bežično povezivanje? - može
jel se na ST mogu spojit za wireless karticom - mogu
jel logika nalaže da Buffalo ruter i ST wireless adsl modem/ruter moraju moć komunicirat skipa - pa nalaže... mislim, oboje su bežični?

nevidim koja je razlika imat wireless PCI karticu u svakom PCju i s njom se spajat na ST ili imat dva PC-a spojena žično na Buffalo ruter i njega bežično spojenog sa ST ruterom...
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 20:51   #8
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Nemam puno iskustva sa WDS-om, no probaj to ovako shvatiti: kada Buffalo staviš u WDS mode, on je samo relej wireless signala od ST-a. Pretvorio si wireless router u obični wireless repeater u tom slučaju; znači, ne možeš spojiti kompove u Buffala žično jer je Buffalo u WDS modu. Moraš kompove bežično spojiti na Buffala koji samo prenosi signal ST-a ili spojiti Buffala žično sa ST-om. I ja sam htio isto kao ti napraviti sa Buffalom i Siemensom SE515, ali sam shvatio da je to nemoguće.
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 20:55   #9
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
...
kak je onda ovaj uspio upravo to:
http://www.bioneural.net/2008/01/11/...s-frustration/
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 20:56   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Mislim da bi željeno moglo radit. Koliko se sjećam, Buffalo prilikom promjene moda rada (prekidač) također mjenja svoju IP adresu (premda se ista opet može kroz web konfig promjenit). Konfiguriranje oba uređaja treba radit tako da se žično (Lan) spojiš na njih, parametre mrežne ćeš morat podesit sa fiksnim IP - om (inaće nevjerujem da će stvar radit).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2008., 21:04   #11
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mislim da bi željeno moglo radit. Koliko se sjećam, Buffalo prilikom promjene moda rada (prekidač) također mjenja svoju IP adresu (premda se ista opet može kroz web konfig promjenit). Konfiguriranje oba uređaja treba radit tako da se žično (Lan) spojiš na njih, parametre mrežne ćeš morat podesit sa fiksnim IP - om (inaće nevjerujem da će stvar radit).
da, mijenja iz 192.168.11.1 u 192.168.11.100...

za ostalo mogu pitat samo: kako da to napravim?
evo, čim stavim Buffalu WDS spoj sa ST-om, njegova LAN konekcija sa mojim kompom dobije žuti trokutić i nemogu mu više nikako pristupit, već ga treba resetirat na tvorničke postavke...

mislim, kaj sam ja jedini koji je probavao ovako spajat routere u wireless mrežu???
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:08   #12
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
i da, čem služionda taj Connection manager 3 softvare s kojim bi kao trebao moć vidjet Wireless uređaje u dometu Buffalo rutera, no na kraju mi on konstantno javlja da nema signala...

a kaj je najgore, ja sa svojim laptopom vidim wireless i Buffalo i ST...
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:13   #13
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Za to šta ti hoćeš napraviti ti treba wireless ethernet bridge
http://www.amazon.com/Linksys-WET11-.../dp/B000066JQU

Ili možeš jedan komp bežično spojiti na Buffala, a drugi na taj komp žično spojiti i pod Network Connections napraviti bridge između wireless i wired konekcija.
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:22   #14
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
Za to šta ti hoćeš napraviti ti treba wireless ethernet bridge
http://www.amazon.com/Linksys-WET11-.../dp/B000066JQU

Ili možeš jedan komp bežično spojiti na Buffala, a drugi na taj komp žično spojiti i pod Network Connections napraviti bridge između wireless i wired konekcija.
pa ima buffalo u sebi podršku za bridge connection...
tu veli neki tip da postoji firmware za Bffalo-a koji kao to omogućava i naveden je baš moj model:
http://www.dslreports.com/forum/r204...in-bridge-mode

no štos je u tome da mi nije jasno zakaj moram fleshat s tim firmware-om ak on po defaultu ima funkciju bridge-a?
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:27   #15
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Mislim da defaultni Buffalo firmware nema mogućnost wireless ethernet bridge-a. Ali Tomato firmware ima:

Wireless modes: access point (AP), wireless client station (STA), wireless ethernet (WET) bridge, wireless distribution system (WDS aka wireless bridging), simultaneous AP and WDS (aka wireless repeating).

Znači, potraži po netu kako se Bufffalo flasha sa Tomato firmwareom i uživaj
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:29   #16
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
evo, skinuh tomato i sad ću ga probat tak sriktat... hvala na dosadašnjoj pomoći, javim se kasnije sa detaljima
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:40   #17
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Ja dotičnog buffala furam u router modu, a adsl u bridgeu. Odnosno, buffalo diže konekciju na modemu i dalje buffalo upravlja cijelom mrežmom. To je puno sigurnije i stabilnije riješenje. U tom slučaju ADSL modem ( u tvom slučaju speedtouch) služi samo kao prolazni uređaj prema davatelju usluge, dok buffalo odrađuje sav posao oko dodjeljivanja IP adresa uređajima itd. Naravno, u tom slučaju u samom buffalo odrediš vrstu konekcije PPPoe, ukucaš usernam i pass i to je to. U ovakvoj konfiguraciji te ne zanima IP adresa od speedtoucha, njegove postavke itd. Buffalo ti je također u tvorničkim postavkama IP adrese (192.168.11.1), nema problema ako slučajno nestane struje, ako se speedy resetira itd.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 21:52   #18
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Ja dotičnog buffala furam u router modu, a adsl u bridgeu. Odnosno, buffalo diže konekciju na modemu i dalje buffalo upravlja cijelom mrežmom. To je puno sigurnije i stabilnije riješenje. U tom slučaju ADSL modem ( u tvom slučaju speedtouch) služi samo kao prolazni uređaj prema davatelju usluge, dok buffalo odrađuje sav posao oko dodjeljivanja IP adresa uređajima itd. Naravno, u tom slučaju u samom buffalo odrediš vrstu konekcije PPPoe, ukucaš usernam i pass i to je to. U ovakvoj konfiguraciji te ne zanima IP adresa od speedtoucha, njegove postavke itd. Buffalo ti je također u tvorničkim postavkama IP adrese (192.168.11.1), nema problema ako slučajno nestane struje, ako se speedy resetira itd.
zvuči odlično! nego, jel trebam za to fleshat Buffala?

Također bi puno pomogao kad bi opalio koji screenshot opcija jerbo više neznam tko pije tko plaća...

i da, fleshanje u tomato ne radi... ono, stavim točno kak veli u uputama IP i Gateway, rekonektam se na Buffala i pokrenem .bat fajlu koja onda pokrene postupak flashanja sa tftp naredom. Sve u svemu, piše da ima replay od buffala, da je TTL=64 (dakle, pinga ga) ali se konstantno događa timeout i nikako da ga počne flešat... evo, već dobrih 5min se timeoutira...
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 22:15   #19
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Ja dotičnog buffala furam u router modu, a adsl u bridgeu. Odnosno, buffalo diže konekciju na modemu i dalje buffalo upravlja cijelom mrežmom. To je puno sigurnije i stabilnije riješenje. U tom slučaju ADSL modem ( u tvom slučaju speedtouch) služi samo kao prolazni uređaj prema davatelju usluge, dok buffalo odrađuje sav posao oko dodjeljivanja IP adresa uređajima itd. Naravno, u tom slučaju u samom buffalo odrediš vrstu konekcije PPPoe, ukucaš usernam i pass i to je to. U ovakvoj konfiguraciji te ne zanima IP adresa od speedtoucha, njegove postavke itd. Buffalo ti je također u tvorničkim postavkama IP adrese (192.168.11.1), nema problema ako slučajno nestane struje, ako se speedy resetira itd.
ajmo redom:
spojim se sa ST-om, i odem mu u opcije "configure WDS". Tamo vidim ovog Buffala pod njegovim SSID imenom i stavim mu kvačicu pod WDS. I to je kao sad podešeno da je on u WDS modu?
Potom odem u Buffalov "WAN config" menu jer se tamo nalazi "setup PPPoE" i dodam konekciju prema Carnetu (upišem podatke za login i pass)
U TCP/IP od lan kartice kojom sam spojen žično na Buffala sve ostavim na Automatic.
I ovako sve poriktano ne radi... gdje fulavam?
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 23:07   #20
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Ček, ti to pokušavaš buffalo i ST povezati bežično? Sory, sad sam tek skužio. Tako nisam probavao, meni su povezani LAN kablom.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2008., 23:12   #21
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Ček, ti to pokušavaš buffalo i ST povezati bežično? Sory, sad sam tek skužio. Tako nisam probavao, meni su povezani LAN kablom.
ma da, bežično...

fak... natrag na flešanje i tomato


Uspio sam!


<- razni tutorijali i SpeedTouch smeće i sve što me naživciralo u procesu!





Radim novu temu sa opisanim postupkom pomoću screencapture-a jerbo sam pišo krv čitajući silan tekst i probat ću vas zainteresirane oslobodit istog

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 06.07.2008. u 20:58.
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2008., 19:16   #22
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Preduhitrio sam: RADI POLOVNO!





NO, postoji nekakav problem . Naime, smeće od Speedtoucha se voli diskonektirat randomizirano iz wireless mreže i koliko sam doznao, bilo je takvih slučajva po forumima. Sve u svemu, nakon što se diskonekto i opet konekto nastao je problem da se on i Buffalo više ne žele vidjet tj. komunicirat skupa te mi tako niti PPPoE veza se nemože uspostavit... sve u svemu, ljut ko pas sam otišo od kuće drugim poslom i evo, vratio se nakon 5 sati, upalio komp i sve opet radi... no pretpostavljam do idućeg pucanja Speedtoucha. Zvao sam iskonovu SL za korisnike i rekli su da će mi se javit u ponedeljak tehničar i to vjerojatno da mi promijeni modem (jer ako se spojim s LAN kabelom na njega, sve radi super)

Čisto par detalja koje bi mi možda mogli pomoć riješit:
Iako sam Buffalu podesito PPPoE podatke, nije mi se želio spajat na internet te sam morao svejedno napraviti New connection PPPoE koji moram ručno pokretati sa PCja. Jel se to može nekako automatski podesit Buffalu da on ima te podatke u sebi i kako?
IP adrese koje sam upisivao su poprilično stvar sreće, manje znanja: iako se donekle kužim u riktanje LAN-a, većina pojmova su mi strani iako otprilike znam što im trebam upisati. Stoga, možda postoje i bolje "brojke" za te IP adrese. Ja sam upisao ove i one rade!
Optimizacija tutorijala je poželjna! Naime, ja nemam pojma o sigurnosti WLAN-a i ovaj WEP što sam dobio sa Speedtouchem mi je doseg sigurnosti. Ako je tko upoznat kako bi se moglo sve ovo "pojačat", molio bih da se oglasi!
-->
Evo postupak:

Ideja što bi se trebalo postić je ovakva kao na slici:


Postupak:

1. Flesha se Buffalo WHR-G54S sa tomato firmware-om

2. Prema uputstvima od tomato firmware-a, nakon fleshanja IP od Buffala će biti 192.168.1.1 te login i pass: "admin"

3. Defaultni IP od Speedtoucha je 192.168.5.1 i njega se ne mijenja i on je osnovica za daljnje podešavanje

4. Spojiti se na Buffala i otići na: Basic -> Network i upisati kao na screenshotovima:

Dolje pod MAC adresu upišete MAC od Speedtouch-a
bitno je da je SSID IDENTIČAN SSID-u od Speedtouch-a. Kao što vidite, moj se zove MultiMulac, te sam tako nazvao i Buffala
Nakon upisivanja stisnuti "save"!

5. Spojiti se sa Speedtouchem i podesiti kao na slikama:

Kad ste sve upisali, odite dolje na "view WDS configuration"

Na ovom screenu morate odabrati dolje opciju "scan for wireless accespoint"
Nakon toga ćete vidjet svog Buffala pod njegovim SSID imenom i kanalom (koji mora biti isti kao i od Speedtoucha). Stavite im kvačice kao na slici

6. Na PCju koji je spojen sa kabelom na Buffala, upisao sam slijedeće:


7. Na PCju napravite PPPoE konekciju sa podatcima od Carneta i spojite se.
I TO JE TO!



NO, postoji nekakav problem . Naime, smeće od Speedtoucha se voli diskonektirat randomizirano iz wireless mreže i koliko sam doznao, bilo je takvih slučajva po forumima. Sve u svemu, nakon što se diskonekto i opet konekto nastao je problem da se on i Buffalo više ne žele vidjet tj. komunicirat skupa te mi tako niti PPPoE veza se nemože uspostavit... sve u svemu, ljut ko pas sam otišo od kuće drugim poslom i evo, vratio se nakon 5 sati, upalio komp i sve opet radi... no pretpostavljam do idućeg pucanja Speedtoucha. Zvao sam iskonovu SL za korisnike i rekli su da će mi se javit u ponedeljak tehničar i to vjerojatno da mi promijeni modem (jer ako se spojim s LAN kabelom na njega, sve radi super)

Čisto par detalja koje bi mi možda mogli pomoć riješit:
Iako sam Buffalu podesito PPPoE podatke, nije mi se želio spajat na internet te sam morao svejedno napraviti New connection PPPoE koji moram ručno pokretati sa PCja. Jel se to može nekako automatski podesit Buffalu da on ima te podatke u sebi i kako?
IP adrese koje sam upisivao su poprilično stvar sreće, manje znanja: iako se donekle kužim u riktanje LAN-a, većina pojmova su mi strani iako otprilike znam što im trebam upisati. Stoga, možda postoje i bolje "brojke" za te IP adrese. Ja sam upisao ove i one rade!
Optimizacija tutorijala je poželjna! Naime, ja nemam pojma o sigurnosti WLAN-a i ovaj WEP što sam dobio sa Speedtouchem mi je doseg sigurnosti. Ako je tko upoznat kako bi se moglo sve ovo "pojačat", molio bih da se oglasi!
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2008., 02:13   #23
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Po screeshotovima, mislim da si nekoliko stvari krivo napravio. Thomson jedini treba raditi PPPoE konekciju i DHCP. Te stvari na Buffalu nemoj koristiti. U Tomato firmware-u trebaš koristiti WET (wireless ethernet bridge mod)
Wireless Ethernet Bridge (WET) = connect router to an Access Point for entire subnet for hardwired clients, no other wireless connections (STA, WET or WDS) are allowed... typically used to give wireless network access to multiple hardwired devices

Znači, u Thomsona trebaš upisati PPPoE podatke i on te treba spajati na Internet, a ne Buffalo. Thomson isto treba imati uključen DHCP server, Buffalo ne. IP adrese oba routera su dobre, kao i wireless postavke (kanal, SSID, enkripcija). U Windowsima TCP/IP postavke možeš postaviti na automatic, no ako ne želiš, ostavi kako je u screenshotu, samo dodaj DNS server adresu istu kao adresu od Gateway-a.

Što se tiče enkripcije, jedino je WPA enkripcija sigurna, no nju u ovakvoj konfiguraciji vjerojatno ne možeš uključiti. WEP je vjerojatno jedino što ti preostaje.
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2008., 09:01   #24
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
Po screeshotovima, mislim da si nekoliko stvari krivo napravio. Thomson jedini treba raditi PPPoE konekciju i DHCP. Te stvari na Buffalu nemoj koristiti. U Tomato firmware-u trebaš koristiti WET (wireless ethernet bridge mod)
Wireless Ethernet Bridge (WET) = connect router to an Access Point for entire subnet for hardwired clients, no other wireless connections (STA, WET or WDS) are allowed... typically used to give wireless network access to multiple hardwired devices

Znači, u Thomsona trebaš upisati PPPoE podatke i on te treba spajati na Internet, a ne Buffalo. Thomson isto treba imati uključen DHCP server, Buffalo ne.
e sad, probavo sam ja WET konekciju no to nije išlo... nije htjelo nikako proradit jerbo Speedtouch nije vidio Buffala u onom svom "scan for WDS enabled accesspoint". zbog toga je jedino proradio ovaj "accespoint+WDS mode"...
Što se tiče PPPoE-a na Speedtouchu, tamo nisam vidio opcije kao u Buffalo-u za mogućnost automatskog upisivanja. Štoviše, sam Iskon u svojim instrukcijama nalaže da se PPPoE konekcija kreira na računalu... zbog toga sam mislio da Buffalo proba preuzet tu mogućnost jer em je bogatiji s opcijama em je skoro pa svejedno gdje je od njih dvoje PPPoE konekcija jer se iovako samo Buffalo spaja na ST-a, te kad bi Buffalo ima u sebi PPPoE i spoj na net, svi uređaji na Buffalu bi ga imali automatski, jednako kao i da je PPPoE na ST-u... mislim, tak se barem meni čini, ili?
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
IP adrese oba routera su dobre, kao i wireless postavke (kanal, SSID, enkripcija). U Windowsima TCP/IP postavke možeš postaviti na automatic, no ako ne želiš, ostavi kako je u screenshotu, samo dodaj DNS server adresu istu kao adresu od Gateway-a.
e tu u windows TCP/IP postavkama je bila caka. S ovakvom konfiguracijom, ako bih stavio automatski, nebih se mogao spojiti na ruter. Tek sa fixnim postavkama sam uspio se spajat. Inače, automatski sam se mogao spajat kad su postavke u Buffalu bile "tvorničke" (i nakon tomato fleshanja, kad su bile na defaultu). no čim sam počeo ovako upisivat u Buffala fixne IP adrese, morao sam i u TCP/IPu upisat fixnu da se prepoznaju...
no taj problem sam bio primjetio i kod vulgaris LAN-a između samo dva računala (bez rutera između njih): ako bih jednome dao fixnu adresu a drugome ne, obično se nebih mogao spojit međusobno. Ima li objašnjenje zašto?
Citiraj:
Autor Dodos Pregled postova
Što se tiče enkripcije, jedino je WPA enkripcija sigurna, no nju u ovakvoj konfiguraciji vjerojatno ne možeš uključiti. WEP je vjerojatno jedino što ti preostaje.
nda...
ne kužim se u enkripcije, pa ti vjerujemda je tako... mada se meni i ovaj WEP čini ok; mislim, nije da se može netko "slučajno" okačit kao kad je mreža bez ikakve zaštite...

I da, primjetio sam jednu nuspojavu:
U ovakvoj konfiguraciji, LAN preko Buffala funkcionira jako sporo. Bio sam probao prebacivat neek filmove s jednom kompa na druki, koji su oba spojeni kabelom preko Buffala i dobivao sam brzinu od cca 8mbit/sec... neka ideja zašto?
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2008., 09:33   #25
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
Samo par napomena:
- Thomson ima sve opcije koje ti trebaju samo su namjerno skrivene (T-Scum = Iskon = forsiranje korištenja PPPoE Dial-Up na računalu) = Bezobrazluk jer je njima tako lakše, . . .
- kad dođe čiko tehničar pokušaj da ti on kroz admin šifru namjesti pravi PPPoE u Thompsonu, uključujući DNS - ove, onda bi "stvar" trebala radit stabilnije a Buffala namještaš u čisti WDS bez PPPoE konekcije
- i u rutere i na računala upiši DNS - ove manualno (nađi topic DNS by ISP)
- pretraži WiFi kanale i odaberi slobodan ili onaj na kome "ima netko" ali mu je signal najslabiji (ti si izabrao 11 na kojem ti je i Vip WLAN)
- brzina transfera u WiFi - ju često nije onakva kakvu očekuješ a kod nekih uređaja u WDS modu pogotovo
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2008., 09:53   #26
Dodos
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 129
Što se tiče PPPoE, sigurno da je elegantnije da Thomson to radi, ali valjda u ovoj konfiguraciji to može Buffalo, ne znam. Moja konfiguracija je ovakva: imam Buffalo WHR 54 HP spojen preko WAN porta na Optimin Huawei modem, koji može biti i router, ali sada radi u bridge modu, što znači da koristim samo ADSL2 modem funkcionalnost. Jedno sam vrijeme, dok sam bio na T-Com-u koristio Buffalo + Siemens SE515. Buffala sam isto spojio preko WAN porta na Siemensa, kod kojega sam disejblao skoro svaku funkcionalnost, tj. koristio sam ga kao modem. U oba slučaja PPPoE spajanje radi Buffalo. Isto tako sam probao jednom sa Buffalom i Siemensom napraviti wireless ethernet bridge konekciju između njih, te mi je Siemens trebao biti ono što je tebi sada Thompson (DHCP server i da radi PPPoE). Kada sam sa Siemensom skenirao wireless mreže, normalno sam vidio signal Buffala. No, nisam uspio napraviti WET jer nisam znao da treba staviti novi firmware na Buffala.

WEP enkripcija je crackirana, te sigurno bilo tko uloži malo truda ti može upasti u mrežu. WPA enkripcija je ispravila mane WEP-a, te je potpuno sigurna, samo ti treba dobra šifra. Što se tiče brzine wireless lan-a, kod mene je ona 24 mbit/s (znači megabita, tj. 3 megabajta u sekundi). Izmjeri brzinu samo sa Buffalom uključenim, jer ovo nije nikakva brzina.

Dakle, teoretski bi trebao samo slijediti korake na onoj slici od Linksysa koju si uploadao, tj. napraviti onako kako sam napisao u prethodnom postu. No, kako sam kažeš, tada je problem što Thomson ne vidi wireless signal Buffala, što je čudno. Probaj ga zamijeniti. I još nešto; pa valjda je Thomson wireless router + modem, tj. trebao bi raditi PPPoE konekciju - ne znam zašto ti govore u Iskonu da se spajaš preko PPPoE sa svojeg kompjutera.

EDIT: Tek sam sad vidio post od Nikky-a. Stvarno je glupo šta skrivaju opcije, zato preferiram Optimu ili T-Com.
Dodos je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 09:16   #27
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
dešavaju se dvije čudne stvari:
1. nemrem prek kompa koji je spojem kabelom na Buffala se spojit na IP od Speedtoucha iako mu mogu pingat IP... zna li tko moćda zašto?
2. Speedtouch se više ne disconecta iz wireless-a. Evo, prošlo je skoro dva dana i nije pukla veza... neznam dal da budem sretan il tužan zbog toga jer sam trenutno u iščekivanju javljanja iskonovog tehničara da dođe sredit problem kojeg više nema...
mada mislim da znam koji je bio razlog: u početku sam forso stalno vezu .11g jer su mi svi uređaji te brzine, dok sam sada u komunikaciji između buffala i ST-a stavio da je .11b/g na oba uređaja. naime, skužio sam da prilikom spajanja u opcije od ST-a, kod njegove trenutne wireless brzine jako variraju vrijednosti pa reko da mu otvorim sve vrste mreže... možebit da ima problema samo sa .11g mrežom a sa .11b nema...
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 10:53   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
1. svi elementi mreže (routeri, kompovi, . . .) moraju biti u istom nizu IP adresa (gore si napisao da je Speedtouch na 192.168.5.1), dakle postavi Buffalo na 192.168.5.2 a kompove od 192.168.5.11 nadalje. Subnet je svima isti 255.255.255.0. Obrati pažnju na Gateway (u principu je IP uređaja koji je "izlaz" prema slijedećem segmentu mreže).
Poviše sam rekao da manualno dodaš DNS - ove (rješava problem neotvaranja nekih web stranica.
2. Djelomično tj. indirektno si skužio problem. Sada kad si postavio b/g router ako ima problema (npr. smetnje) u g modu automatski prelazi u b mod rada (koji jest sporiji ali time i otporniji na smetnje). Kada si postavio samo g mod i dođe do smetnje normalno je da "konekcija" puca.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2008., 15:19   #29
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Samo par napomena:
- Thomson ima sve opcije koje ti trebaju samo su namjerno skrivene (T-Scum = Iskon = forsiranje korištenja PPPoE Dial-Up na računalu) = Bezobrazluk jer je njima tako lakše, . .
Molim ne siriti krive informacije Iskon.DUO i HR.DUO thomsoni su iskljucivo u route modu (osim za poslovne korisnike) dok je CARNET.DUO u bridge modu jer je carnet to trazio...
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2008., 20:28   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,632
I šta je tu krivo rečeno? Obje kompanije (sada itako isti vlasnik) neostavljaju korisniku mogućnost izbora moda rada nego forsiraju određenu politiku, bilo zbog nefleksibilnosti, bilo zbog čiste pohlepe jer to posebno naplate, . . .
Nemam sve potrebne parametre za Iskon pa nemogu nešto posebno tvrdit, zato je T-Com pročitana knjiga (znaju se svi potrebni parametri) i oba moda rada po želji rade (ma šta dežurni support tvrdio).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na