Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro Danas, 08:20   #1711
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 884
Pozdrav ekipa, mijenjao sam stare prozore na vikendici i dok su se stari izbijali dobili smo situaciju kao sa slike. Gore je inače old school termo žbuka. Sa čime to najbolje pokrpati? Obična žbuka? Ide li možda dodatak vapna? Klupica ide na samom kraju normalno...



Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 10:01   #1712
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,560
Ekipa, kako otkriti gdje u kući gubim struju? Ima li neki uređaj s kojim se to može otkriti?


Naime, imao sam situaciju nedogo kod krpanja cijevi od grijanja. Majstora je zdrmala struja nakon popravka, kad je klečao na mokrom podu i mokrim rukama primio bakrenu cijev od grijanja. Išo je mjerit i izmjerio 80V na cijevi. Nije tada bojler bio u struji niti je u kući neki veći potrošač radio, frižider, možda koja žarulja.



Trešnje nije bilo kad bi suh dirnuo cijev, tako da ne bi ni skužili da nije bila ta situacija. Ono što me tu zabrinulo je da fidovka to nije izbacila. Išli smo nakon toga izmjeriti napon na utičnici, na nekoliko njih, i pokazuje napon od 170V, što je premalo, i očito negdje gubim struju.


Drugi dan ja sam išao provjeriti, i napona na cijevi nije bilo, probir štift ne svijetli, probao i multimetrom, ništa nisam izmjerio. Ali otišao sam opet utičnice testirati, a tu i dalje vidim 170V napona, puno premalo.


Kao to istestirati i vidjeti što se događa? Izbacivat osigurače jedna po jedan dok ne nađem koji je pa onda vidjeti uređaje na njemu? Kako fidovku najsigurnije testirati da li radi ok?


Naravno, zvat ću električara ako vidim da je generalno neki veći problem, ali volio bih utvrditi prvo što je na stvari.


EDIT: btw, skužio sam da mi na punjaču uključenom u struju, kad ispitivačem dirnem vrh punjača koji se u mob stavlja, da on blago svijetli. Jel to normalno?
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 10:10   #1713
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
Pozdrav ekipa, mijenjao sam stare prozore na vikendici i dok su se stari izbijali dobili smo situaciju kao sa slike. Gore je inače old school termo žbuka. Sa čime to najbolje pokrpati? Obična žbuka? Ide li možda dodatak vapna? Klupica ide na samom kraju normalno...
Ja sam to riješio s tvrdim stiroporom i mrežicama, ljepilo za pločice kao pokrov i to je to.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 11:05   #1714
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,520
@Roberto, trofazni ili monofazni priključak? Kako je izvedeno uzemljenje, nulovano ili ne? Koje osjetljivosti je FID i koje potrošače pokriva? Idu li neki kabeli preko tavana? Generalno možeš spustiti sve osigurače + FID pa mjeriti napon od brojila na dalje. Jedan po jedan dižeš i testiraš.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 11:15   #1715
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,615
Ne gubiš struju nego ti je negdje veliki pad napona. Koliki ti je napon kad ništa nije uključeno? Koliko su stare instalacije?
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 11:53   #1716
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,560
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
@Roberto, trofazni ili monofazni priključak? Kako je izvedeno uzemljenje, nulovano ili ne? Koje osjetljivosti je FID i koje potrošače pokriva? Idu li neki kabeli preko tavana? Generalno možeš spustiti sve osigurače + FID pa mjeriti napon od brojila na dalje. Jedan po jedan dižeš i testiraš.

Uf, puno pitanja na koje nažalost nemam odgovora :/
Ono što znam - monofazni je,, za uzemljenje ne znam 100%, čini mi se da je nulovano. Za FIDovku ne znam, mogu eventualno vidjet, ako pišu neke specke na/pored FIDovke. Struja dolazi preko krova, moguće je da ima gore nešto, al ne mou se zavuć jer ne mogu na tavan bez skidanja crijepova izvana (komplicirano )



Evo kako sam testirao za sad:
Spuštao sam sve osigurače jedan po jedan i mjerio napon bez njih. Našao sam 4-5 osigurača s kojima bi kad su isključeni napon naraso sa 173V na 178 do 183, kako na kojem. Znači nije na jednom osiguraču, već na 4-5 njih gubi ponešto, od 5-10V.


Na kraju sam testirao na način da sam spustio sve osigurače osim onog gdje je šteker na kojem sma testirao i još par štekera, i tu sam dobio 235V.


E sad, što iz toga zaključit? Nije jedna potrošač koji radi problem, već se na nekoliko mjesta gubi napon, zašto, ne znam. Uzemljenje? Loše instalacije?





Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Ne gubiš struju nego ti je negdje veliki pad napona. Koliki ti je napon kad ništa nije uključeno? Koliko su stare instalacije?

Gore odgovorih za pad napona, čini se da nije na jednom mjestu/potrošaču.
Instalaciej su relativno nove, prije 3 godine rađeno, tako da nisu dotrajale nego onda očito majstori nisu odradili posao kako treba. Ne mogu iz ovog dokučit da li je loše uzemljenje ili negdje u instalacijama problem.


Situacija sa strujom na instalaciji grijanja se ne ponavlja, moguće da je majstor nešto tamo spetljao pa da zapravo tamo problema i nema, ali me brine da u takvim situacijama FIDovka ne reagira.


Probat ću saznat više info oko samih instalacija.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 12:23   #1717
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,437
Tebi treba sposoban elektricar ASAP.
Ovo zvuci na instalaciju iz 1880, a ne nesto napravljeno pred 3 godine.

Idi obrnuto. Ugasi sve, upali jedan, izmjeri, ugasi, upali sljedeci,...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 12:44   #1718
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,615
Je, zovi čovika. Moguće da je negdje neki slabi spoj, u ploči sa osiguračima ili negdje pa onda kako raste opterećenje napon pada. Što prije to riješavaj, prije nego nastrada neki uređaj ili se nešto zapali.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 13:04   #1719
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,560
Tak će i biti, još samo da je nać DOBROG električara.

Ovo je fidovka:
https://ibb.co/4Z60NFF
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 13:34   #1720
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,615
Ti si to rastavio? Možeš pritegnuti sve kontakte kad si već tamo. Jel ima koja žica da je pocrnila?
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 14:05   #1721
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,560
Nisam niš rastavljao, tak je u ormariću

https://ibb.co/fCpTmRk

To sam bio prvo gledao, niš nije pocrnilo, i sve je pritegnuto, nema labavih kontakata.

Što sam mogo napravit, napravio sam, sad ću tražit dobrog strujića da dođe što prije.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 15:26   #1722
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,615
Prilično traljavo. Osigurači C karakteristike ne znam čemu. Dolaz na fidovku spojen na odlaz i obrnuto...

Stavi multimetar na 2 i N (gore)na fidovu. Koliki gore imaš napon? Mjenja li se on s obzirom na to koji su osigurači dignuti?
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 17:04   #1723
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,560
236V je dolazno na FIDovki.
I to je isto u varijanti kad su svi osiguraci dole i kad su svi gore, nema promjene.

Također sam probao test gumb na FIDovki, to radi. Ali ne znam kakva je osjetljivost.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 17:07   #1724
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,520
FID-ovka je naopako spojena. Digni prvi osigurač, testiraj, spusti prvi, digni drugi, testiraj itd. Koliko je to presjek žice, 1.5 mm2 ili 2.5 mm2?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na