View Single Post
Staro 22.02.2014., 09:18   #33
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Arrow Lenovo Yoga 2 Pro

Izabrao sam narančastu verziju (ima i siva, koja je dosta svijetla i nije mi po ukusu, da je crni bio bi divan). Konfiguracija je i5-4200U procesor, 8 Gb rama, 256 Gb SSD disk, 3200*1800 QHD+ display, itd. Laptop je kupljen u Cyberportu u DE za 1299€, na Internetu se da naći za oko 1250€, ali ljubazno i nadasve uslužno osoblje me ponukalo da ga uzmem tamo na licu mjesta.

Dolazi u finoj kutiji, iako unutra nema bundlea. Dobije se laptop, punjač, te user manual. Par sličica možete vidjeti niže. Masa laptopa ja 1382g, nisu lagali previše u službenim podacima. Ono čime se Yoga 2 Pro ističe u odnosu na ostale, jest mogućnost zakretanja ekrana za 360 stupnjeva, čime se laptop pretvara u tablet. Naravno, sve ostale pozicije između su također dostupne.

S lijeve strane se nalaze utori za punjač, USB 3.0, Micro HDMI i card reader. S desne strane su USB 2.0 (nažalost), utor za audio, tipke za stišati i pojačati audio, tipka za paljenje(koja je mala i prilagođena tablet načinu rada). Sa stražnje strane praktički cijelom duzinom su sarke za hlađenje, dok je prednja strana prazna.

Kvaliteta izrade je na visokom nivou, laptop se ništa ne uvija, a I tipkovnica (iako kraćeg hoda) je dobra za tipkanje. Ekran uvijek čvrsto stoji, neovisno u kojoj poziciji je postavljen i zasad (doduše nov je) nema lufta.

Laptop dolazi predinstaliran sa Windowsima 8.1 (njemačkim u mojem slučaju, ali instalirao sam I EN language pack koji skoro sve prebaci na EN) i cijelom silom Lenovo aplikacija. Moj prvi susret s “osmicom” je bio pomalo traumatičan i instinktivno se pojavila zelja za povratkom na “sedmicu”, micanjem Metro sučelja i svih novotarija. ALI, nakon par dana korištenja, Metro ima puno smisla. S obzirom da laptop ima i touch screen, i može se koristiti u stand/tablet modu, Metro sučelje odmah iskoče kao logični (i jako dobro riješeni) način korištenja. Dijeljenje ekrana I prebacivanje između aplikacija je također dobro, I zasad nemam zamjerke. Sto se tiče Lenovo aplikacija, neke sam maknuo, neke su ostale, ali sve u svemu nisu prenapadne i većinom su korisne.

Ekran (3200*1800 QHD+) jest lijep, ali ima par problema. Prvi relativno brzo uočljivi problem je skaliranje u raznim programima. Iako su Windowsi dobro riješeni, i sve izgleda dobro, određeni 3rd party software i dalje tek mora naučiti kako se nositi s time. Prvi napamet mi pada Adobe PS koji je praktički neupotrebljiv na ovom ekranu. Drugi problem koji sam saznao dok sam se informirao po internetu je loš (netočan) prikaz žute boje. Kako je matrica RGBW, za prikaz žute boje matrica prikazuje RG—RG—, cime se dobije „prljava“ žuta, za razliku od žarko žute. Kad se ide tražiti problem, se to vidi (recimo Google logo), ali inače u svakodnevnom radu (barem meni) nimalo ne smeta. Problem sam također slikao. Jedna stvar koja također meni smeta, je glossy ekran. To je nažalost u današnje vrijeme neizbježno, ali također znaci da kada ima izvora direktnog svjetla, brightness treba držati na 75%+ cisto da se ne vide refleksije.

Sa hardwareske strane ima par „sitnica“ koje bi mogle pojedincima vise ili manje smetati. Prvo odmah jasno je da od samo dva USB utora (iako je to praktički standard na ultrabookovima), samo jedan je 3.0, dok je drugi 2.0. Konkurencija nudi dva USB 3.0 konektora. U energy postavkama se može postaviti da su USB utori pod naponom (za punjenje mobitela npr) i dok je laptop ugašen. Za očuvanje baterije laptopa, USB utori se gase kad ista padne ispod 20% kapaciteta. Druga stvar je MicroHDMI utor, koji je mogao biti full-size uz malo kemijanja, iako se i na drugim laptopima gura taj MicroHDMI. Ja sam si kupio MicroHDMI-HDMI kabel, radi bez problema. Kako sam ranije rekao, power tipka je smještena s desne strane i prilično je mala, te iako rijetko u upotrebi, ne bi lose da je možda mrvicu vise istaknuta. Zadnji nedostatak je single-band Wi-Fi, koji meni osobno nije toliko problematičan, ali opet bi bilo lijepo vidjeti da su implementirali i dual-band AC verziju. Srećom, može se za 20ak $ kupiti AC dual-band adapter, te zamijeniti. Po service manualu, nije zanemariv posao, ali izvedivo u kućnoj radinosti bez problema. Mene je interesiralo i mogućnost zamjene baterije (koja, budimo realni, kad-tad mora umrijeti). To je krajnje jednostavno. Ukupno 11 vijaka drži cijelu donju stranicu, čijim skidanjem dolazimo do cijele unutrašnjosti, te odmah zamjenjive baterije.

U samom radu, laptop je apsolutno nečujan i hladan. U “normalnom” korištenju (surfanje, Skype, streaming videa,..) laptop radi pasivno i bez zagrijavanja (cak i kad je spojen i vanjski monitor).Prilikom full loada, ventilatori postanu čujni, iako tihi, te su lako nadglasani čim ima neki drugi izvor zvuka u prostoriji, laptop se zagrijava samo na zadnjih 2-3cm gdje su sarke (ako se pogleda iznutra, tu su hladnjaci), dok je ostatak laptopa hladan.


SLIKE:
https://www.dropbox.com/sh/06xyhdi9wxjop1q/zT_4oADmt5


Ako netko ima nekih pitanja ili testova koje bi volio vidjeti, neka napise, pa dodam u ovaj post.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote