View Single Post
Staro 02.10.2023., 20:51   #1895
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,139
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Ja sam krenuo od -30 pa morao smanjivati do mislim -18 ili -16 dok nije bio 100% stabilan (dugotrajno u igrama, benchmarke je prolazio). Nisam per core, doduše.
Tako sam ja svog 5900X stavio na -25... pa se nakon 3 dana skrešao dok je bio na desktopu, for no obvious reason (najčešće crkne kad boosta najviše, na jednoj-dvije jezgre na desktopu ili surfanju ili nešto tako)... i tako sam tjednima smanjivao jedan po jedan korak...i stao na -20. Radio je tako mjesecima i onda se random srušio, pa podesio na -19. I tako još neko vrijeme, skroz sam bio zaboravio da je na Curve optimizeru... i onda opet nakon nekoliko tjedanana...i opet... već sam pomislio da su se Windoze zbrčkale kad sam radio update AMD drivera ili nešto... uglavnom, prestao je i mislio sam da se sredilo samo od sebe... sucker! Skrešao se kad sam stavio 4x16GB 3600MHz CL16 RAM umjesto 4x8GB 3000MHz... mislio sam već smeće od proca, loša silicijska lutrija, MBO neće radit sa 4 sticka DualRank, ovo, ono... i onda sam u BIOS-u nabasao na Curve optimizer i sjetio se. Isključio Curve optimizer i od onda sretno radi bez problema, nit je više kriv Win ni AMD ni silicijska lutrija... čak sam i iznenađen da MBO radi sa 4x16GB DualRank sticka na 3600 CL16

Tako da CurveOptimizer je super, ali treba bit konzervativan i uštimavat konfu mjesecima, ne postoji program koi će istestirat stabilnost sa tim undervoltom... jer problem u 99,9% slučajeva ne nastane pri punom opterećenju CPU-a nego pri minimalnom opterećenju kad boost-a najviše
JC Denton je offline   Reply With Quote