View Single Post
Staro 20.12.2010., 19:51   #2
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Za početak isprike za hrpu slika, ali ovo teško ide bez grafičkog prikaza, a thumbovima se većina čitatelja ne bakće

Ako se ne varam to je djelo tajvanskog Win-Tacta ... koji se i nije baš previše iskazao kao posebno kvalitetan OEM.

Dizajn tog napajanja (za današnji pojam) je zastario i neke stvari su se promijenile u zadnjih 4-5 godina. Ovdje se prvenstveno misli na raspored snage po railovima, efikasnosti i načinu reguliranja railova.

Ukoliko su doista railovi ok u pogledu napona (a 3.3V rail bi trebao biti konstantan uz precizan voltmetar) krivca se može tražiti u nekim zaštitim sklopovima samog napajanja.

Dakle, ukoliko je sve gore navedeno unutar granica (±5%) tada slijedi pregled tranzijentnih stanja upravljačkih sklopova unutar samog napajanja.

Znam, zvuči komplicirano ali je samo redoslijed paljenja i gašenja određenih izlaza na napajanju kako bi se osigurala kvalitetna i pravovremena snaga na izlazima.

Što ovo pravovremena znači? Ono za što običan puk nikad nije čuo, ali jednostavno ih nije niti potrebno s time zamarati

Dakle ovo je sekvenca paljenja jednog ATX napajanja:






T1: 5VSB_On_Time: Vrijeme potrebno da napon iz utičnice stigne na +5VSB (stand-by rail). Ovo vrijeme ne bi smjelo biti veće od 1500ms (1.5s).





T2: Power_On_Time: Vrijeme potrebno da se, od paljenja kompa dobiju "normalni" naponi na izlazu.



Ovo vrijeme mora biti manje od 500ms, a međusoban delay/razlika između +3.3/+5/+12V raila manja od 20ms. Također redoslijed "dizanja" napona mora biti +12 > +5 > +3.3 tj. nikada ne smije u postupku paljenja napajanja nominalno manji rail imati veću trenutnu vrijednost napona od nominalno većeg raila.



T3: Rise_Time: Vrijeme (pri pokretanju) potrebno da naponi na glavnim railovima "skoče" sa 10% nominalne vrijednosti na 95% (npr za 12V rail to je sa 1.2V na 11.4V). Ovo vrijeme ne smije biti manje od 0.2ms i veće od 20ms, uzlazna putanja napona mora bit glatka i kontinuirana, nagib uzlazne putanje (između 10 i 90% nominalne vrijednosti) može biti samo pozitivan ("/") i nikako negativan ("\"). Vršni (peak) prijestup pri početnom skoku (preko 100%) ne smije biti veći od 10% tj. 110% nominalne vrijednosti promatranog raila.





Znači karakteristika ne smije izgledati ovako ↓





T4: PW_OK_Delay: Vrijeme potrebno da se od pojavljivanja nominalnih vrijednosti napona (na svim izlazima) pojavi i PW_OK signal (ATX specifikacija 100-500ms). Također ovaj PW_OK signal ima svoje vrijeme odziva, a ATX specifikacija nalaže da to bude ispod 10ms.




Postoje naravno i neki pojmovi poput strujnog odziva napajanja tj. koliko brzu promjenu (strujnog) opterećenja može pružiti na svojem izlazu. Mjerna jedinica je A/us (ampera po mikrosekundi), a na ovo se uglavno obraća pozornost kod izuzetno enegetski zahtjevnih konfiguracija.

Ukratko, ovdje negdje leže tvoji problemi, ali naravno rijetko koji test na recenziji može otkriti ovakve potencijalne probleme koji su uglavnom uzrokovani tolerancijama električnih elemenata (kondenzatori mijenjaju kapacitet s vremenom, otpornici gube svoje nominalne vrijednosti otpora itd). Ovo je potpuno normalno za PSU platforme projektirane uz poneke propuste, a čak se može pojaviti i na skupim Enermax i Seasonic modelima napajanja. Kod nekih matičnih ploča se ovo neće osjetiti, dok kod drugih pak hoće ... ovo se čak ponekad laički naziva i kompatibilnost matične ploče i napajanja.

Nadam se da ovo rješava tvoje nedoumice
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 20.12.2010. u 20:03.
dh41400 je offline   Reply With Quote