PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   VLAN setup za IPTV (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=295873)

Matta 05.12.2018. 09:31

VLAN setup za IPTV
 
Pozdrav !

Pošto se dosad nisam susretao sa problematikom "žnjiranja" IPTV-a kroz LAN, imam par pitanja.
vDSL modem je skopčan na Mikrotik RB3011 koji opslužuje daljnje MT uređaje (AP-ove, routere, switcheve, itd.). Ako spojim IPTV LAN port na zaseban LAN port na Mikrotiku i napravim VLAN za to, da li je dovoljno samo na zadnjim Mikrotik uredjajima VLAN tagirati jedan LAN port i koristiti IPTV ili moram na svakom uredjaju unutar mreže (na putu od početne do krajnje točke) VLAN tagirati na uređajima ?
Primjerice, RB3011 je početna točka, hAP ac2 je završna. Između još imam HEX POE i RB750G. Da li i na HEX-u i na RB750G moram odraditi VLAN tagging ili ne ?

mann 05.12.2018. 09:35

Moras trunkati sve linkove na putu da prenose sve VLAN-ove izmedju switcheva.

Dakle ako imas uredjaj1 -- uredjaj2 -- uredjaj3. Ovi portovi izmedju moraju biti u trunku da bi vlan sa uredjaj1 dosao do uredjaj3.

Perestrojka 05.12.2018. 17:20

Izvedi trunk na uredjajima izmedju.

Pomo 05.12.2018. 18:46

Jel se može uopće gurat iptv preko uređaja koji nije ISP modem?
I kod kojih ISP-eva to radi, a kod kojih ne?

Perestrojka 05.12.2018. 18:55

Citiraj:

Autor Pomo (Post 3255554)
Jel se može uopće gurat iptv preko uređaja koji nije ISP modem?
I kod kojih ISP-eva to radi, a kod kojih ne?

Ne vidim zasto ne bi moglo, VLAN je nista nego logicka mreza unutar postojece fizicke, sta mu das na jednom kraju to izlazi na drugom.

Nikky 05.12.2018. 19:36

Može, pa imaš primjer da na Asus - ovim routerima u 2 koraka postaviš IpTv na određenom portu,
u Matt - inom slučaju treba tag - irati cijeli "put".

Perestrojka 05.12.2018. 20:07

@Matta - ako ne maris za to sto ce ti se VLAN razlijevati po ostalim portovima, probaj slj.

U 3011:

Kreiraj novi VLAN interface, ID tipa 1023, stavi da mu je maticni interface glavni bridge ili interface koji vodi prema drugom kraju ( hAP ).

Napravi novi bridge imena npr. vlan-iptv

Dodaj VLAN interface u taj bridge i dodaj fizicki eth port na koji ces spajati iptv uredjaj ( modem, konverter ) u 3011

-----

U hAP

Kreiraj novi VLAN interface, ID isti kao u 3011 ( 1023 ), stavi da mu je maticni interface glavni bridge ili interface koji vodi prema provm uredjaju ( 3011 ).

Napravi novi bridge imena npr. vlan-iptv

Dodaj VLAN interface u taj bridge i dodaj fizicki eth port na koji ces spajati iptv klijent ( tv il stavec ) u hAP.



----

Javi ako sljaka :chears: Trebalo bi ako imas ciste bridge-ove u ostalim uredjajima izmedju.

Pomo 05.12.2018. 21:16

Citiraj:

Autor Perestrojka (Post 3255556)
Ne vidim zasto ne bi moglo, VLAN je nista nego logicka mreza unutar postojece fizicke, sta mu das na jednom kraju to izlazi na drugom.

Nego, znam što je vlan. Hvala.
Samo se nisam igrao sa guranjem IPTV van ISP opreme.
Nabacivanje IPTV preko nekakvog wifi ptp linka sa dovoljno bw onda pretpostavljam također radi?
Konkretno imam 20-ak metara ptp wifi link, čovjek bi uzeo drugi IPTV prijamnik.
Sve Tik oprema. Kreiram vlanove i trunk i to radi? Jel to netko izveo?

Perestrojka 05.12.2018. 21:23

Citiraj:

Autor Pomo (Post 3255620)
Nego, znam što je vlan. Hvala.
Samo se nisam igrao sa guranjem IPTV van ISP opreme.
Nabacivanje IPTV preko nekakvog wifi ptp linka sa dovoljno bw onda pretpostavljam također radi?
Konkretno imam 20-ak metara ptp wifi link, čovjek bi uzeo drugi IPTV prijamnik.
Sve Tik oprema. Kreiram vlanove i trunk i to radi? Jel to netko izveo?

Aj mogu probat na opremi koju imam ovdje, 2 mtika i iptv prijemnik / router

Pomo 05.12.2018. 21:36

Citiraj:

Autor Perestrojka (Post 3255622)
Aj mogu probat na opremi koju imam ovdje, 2 mtika i iptv prijemnik / router

Gurno zasad doma iptv preko HAPac. Radi. Iskon.
Imam negdje MAPlite da mi leži okolo pa ću isprobat.
Ionako ne koristim 2.4GHz više.

.Delboy 05.12.2018. 23:37

Još dodatno treba dodati veći Qos/cos prioritet na iptv tag da ne počne štekat iptv ako se optereti link sa drugim prometom.


https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_P802.1p
Maxtv ima 2 namješten.

tascam 07.12.2018. 10:58

Ovo vrijedi samo za optiku?

mann 07.12.2018. 11:42

Citiraj:

Autor tascam (Post 3256092)
Ovo vrijedi samo za optiku?

Isti princip za sve.

tascam 07.12.2018. 13:09

Znači imam t-comov router u bridge-u. Na njega je spojen Linksys wrt 1200. Mogao bi složiti da mi max tv radi na Linksys-u? Na bakru sam.

Nikky 07.12.2018. 13:20

U konkretnom slučaju zašto da se gnjaviš kad je tu t-comov router, jedino ako zafrkava / šteka.
Vjerojatno ti neće raditi na 2. uređaju (u nizu).

tascam 07.12.2018. 13:57

Pa nekako sam sklon vjerovanju kako bi iptv stabilnije radio na "ozbiljnijem" ruteru :D

mann 07.12.2018. 14:22

Citiraj:

Autor tascam (Post 3256142)
Pa nekako sam sklon vjerovanju kako bi iptv stabilnije radio na "ozbiljnijem" ruteru :D

Ali ti idalje imas tcom ruter prije njega. Nije da si ga zamjenio fritzom ili slicno. A cak i tada treba dobro znati postovke maxtv-a da se prenesu na fritz sto koliko sam citao za maxtv nije bas nekome ovdje poslo za rukom.

Nikky 07.12.2018. 15:10

Svakako da bi iptv stabilnije radio na "ozbiljnijem" ruteru,
kvaka22 je da mora biti definiran na 1. uređaju kod bakra, a kod optike se može preko switch - a staviti više uređaja "u paralelu".

DK1HR 01.10.2019. 18:35

Citiraj:

Autor Perestrojka (Post 3255591)
@Matta - ako ne maris za to sto ce ti se VLAN razlijevati po ostalim portovima, probaj slj.

U 3011:

Kreiraj novi VLAN interface, ID tipa 1023, stavi da mu je maticni interface glavni bridge ili interface koji vodi prema drugom kraju ( hAP ).

Napravi novi bridge imena npr. vlan-iptv

Dodaj VLAN interface u taj bridge i dodaj fizicki eth port na koji ces spajati iptv uredjaj ( modem, konverter ) u 3011

-----

U hAP

Kreiraj novi VLAN interface, ID isti kao u 3011 ( 1023 ), stavi da mu je maticni interface glavni bridge ili interface koji vodi prema provm uredjaju ( 3011 ).

Napravi novi bridge imena npr. vlan-iptv

Dodaj VLAN interface u taj bridge i dodaj fizicki eth port na koji ces spajati iptv klijent ( tv il stavec ) u hAP.



----

Javi ako sljaka :chears: Trebalo bi ako imas ciste bridge-ove u ostalim uredjajima izmedju.


Pozdrav ekipa,



Pokušavam si ponovno složit MaxTV preko "wirelessa" s 2xv MT hap ac lite. Imao sam to već složeno ali sam išao nešto prčkat pa je prestalo radit te sam odlučio na novo slagat (naravno nemam backup konfiguracija).
Pratio sam citiranu šemu.


Prvi MT je spojen u tcom-ov router te preko wlan-a šalje promet na drugi MT (prima promet preko vlan-a) koji je preko ehterneta spojen na macTV reciver.



Na prvom MTu sam kreairao VLAN s ID-em 1500 te u njega dodao wlan interface koji vodi prema drugom MTu. Također kreiran je bridge u koji je ubacen taj VLAN i interface (ethernet1) koji je spojen na tcom-ov router.

Na drugom MTu je također kreiran VLAN s ID-em 1500 u kojeg je ubacen wlan interface koji vodi prema prvom MTu. Kreiran je bridge sa tim VLAN-om i ethernet portom koji je spojen u maxTV reciver.

Uglavnom maxTV se uspije povezati, tj. učita se sve ali nemam slike i zvuk (maxtv menu radi).

Untitled-Diagram


Ima netko ideju što mi fali, tj. što sam zaboravio?

Nekakva veza se uspostavi jer uspijem dobit ovo:

IMG-20190930-202826

Hvala

Nikky 02.10.2019. 00:16

Osim Vlan - a treba i "proslijediti" ip adresu koju inače dobije kad je STB direktno na routeru, ako se ne varam negdje u 10.x.y.z segmentu.
Probaj stavit STB direktno na router pa pročitati detaljni Log osim ako nije ono "supermoderno" smeće pa je maknut / sakriven.
Kod nekih routera ima detekciju STB - a (ono u koji Lan si ga uštekao) pa tek po tome proradi IpTv konekcija u cijelosti.
Možda nije stvar u navedenom ali provjeri.

.Delboy 02.10.2019. 00:22

U tvom slučaju je problem da ne prolazi multicast promet, vjerojatno negdje u postavkama mikrotika treba igmp promet propustiti/forwardirati.

DK1HR 02.10.2019. 18:17

Hvala na pomoći ekipa, probam jedno i drugo pa javim kako je prošlo.

DK1HR 08.10.2019. 16:34

Zaboravio sam javti da sam riješio problem, falio je filter na firewallu za IGMP protocol.

/ip firewall filter
add action=accept chain=input comment="maxTV" protocol=igmp

SinfulSaint 08.10.2019. 18:11

i još kad bi neko telefon uspio složit...

Bluzer 19.10.2019. 13:08

Citiraj:

Autor .Delboy (Post 3342431)
U tvom slučaju je problem da ne prolazi multicast promet, vjerojatno negdje u postavkama mikrotika treba igmp promet propustiti/forwardirati.


Igram se na Asusu da riješim maxtv na ht optici. Net radi, međutim maxtv ćorak.


Šta krivo radim:
https://imgur.com/a/Ljmccum


Pretpostavljam da mi fale statičke rute i ovaj dio:
DHCP option Class-identifier (option 60):



Tnx

schetz 19.10.2019. 17:34

Citiraj:

Autor Bluzer (Post 3346780)
Igram se na Asusu da riješim maxtv na ht optici. Net radi, međutim maxtv ćorak.


Šta krivo radim:
https://imgur.com/a/Ljmccum


Pretpostavljam da mi fale statičke rute i ovaj dio:
DHCP option Class-identifier (option 60):



Tnx


Kolega je ranije pisao da je dovoljno samo ovo, tako da bi s tim trebalo fercerati : http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=1987

Bluzer 19.10.2019. 17:55

Vraga, vidiš da na mome drugačije izgleda...

Valjda zato jer nije Broadcom chipset, nego Mediatek..

schetz 19.10.2019. 18:07

Citiraj:

Autor Bluzer (Post 3346828)
Vraga, vidiš da na mome drugačije izgleda...

Valjda zato jer nije Broadcom chipset, nego Mediatek..


Yep, sori,odmah sam skrolao niže pa sam krivo pretpostavio da je pogrešan meni.Vidim da je kolegi disejblan IGMP Proxy i snooping a ovdje je čini mi se postavljen ?
Zar ne bi trebao biti neki meni gdje se postavlja na kojem portu je koji VLAN ID ? Neki kolega s Asusom će uletiti prije ili kasnije :)

Bluzer 27.10.2019. 01:04

Eureka. :)


Finalni problem je bio da treba maknuti VLAN tag jer ga STB ne prepoznaje. S ovim setupom sve radi uredno, bez ikakvog štekanja.


https://imgur.com/a/aZO2CU3

The AC 27.10.2019. 20:08

ekipa, ima li koga voljnog da napiše step by step upute kako da pomoću 2 x hAP lite složim maxtv preko wirelessa? igrom slučaja ih imam trenutno kod sebe pa ako to složim onda bi uzeo 2 x hap ac lite i dignuo to na 5ghz. prtljao sam i petljao temeljem gornjih prepiski ali bez uspjeha. + da li da krenem od default konfiguracije hap lite-a ili ga resetiram bez default configa?


Sva vremena su GMT +2. Sada je 01:16.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger