PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Monitori, tipkovnice i miševi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Koji 27" monitor? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=202899)

shoki 27.08.2012. 11:13

pozz svima
došlo je vrijeme da se počastim novim monitorom, moj stari 22" samsung mi je već pre gadan za gledati, imam 17" dell neki kraj njega i toliko je bolja slika da se hvatam kako surfam i radim skoro sve na malom, dok se na velikom samo igram

Eh sad, upao mi je u oko gore spomenuti LG E2770V. Za mene, odličan.
Naravno, i ja bi della ili HP-a, ali te su igre pre skupe za mene.
Pa vas pitam, jel ima još koji kvalitetan monitor da ga uzmem u obzir?
hvala i pozz
shoki

antrax 27.08.2012. 11:26

hmm.. cijena je vrlo dobra, TN je, al sudeci po slikama korisnika izgleda jako kvalitetna matrica za jedan tn (overclock.net i hardforum.com).

Ja bi i dalje isao na dell u2412 za do 2000kn, al eto, ako ti treba velicina, samo naprijed, definitivno ne spada u klasu smecha i nema boljki vecine 27" tn monitora.

shoki 27.08.2012. 13:15

da, baš čitam okolo i ekipa je po forumima ugodno iznenađena kvalitetom slike
eh sad, 24" ili 27"...
ha ja MISLIM da bi mi bilo ugodnije 27 pa ga odmaknut dalje od mene.
Rezolucija mi je dovoljna, a zbog veličina ekrana mislim da će biti ugodnije raditi.
Bonus je gledanje filmova iz kreveta ili igranje ;)

edit: samo da malo pojasnim:
prvenstveno na kompu radim, programiram, ali me ludo i iracionalno živcira kad su mi boje loše i isprane.
druga po redu aktivnost je, naravno, igranje.
tek treća, gledanje filmova.

Rista 27.08.2012. 14:04

Imaj na umu da puno od tih odusevljenih komentara dolazi od ekipe koja je zbog, u to vrijeme konfuzije sa specifikacijama, mislila da imaju IPS panel http://i39.tinypic.com/16k3pzb.gif U stvarnosti se radi o po nicemu posebnoj matrici, cak ni za TN. Ja bih to pored U2412M uzeo samo ako moras imati tako velike piksele i siru fizicku povrsinu.

dubravkol 27.08.2012. 14:22

Ajd molim te objasni što bi trebalo značit ako hoćeš tako velike piksele?

Pitam to jer i ja kroz mjesec dana imam namjeru uzet novi monitor, i imam poprilično sličnu dilemu. Prijelaz sa 22-24 mi je tak tak, a za neku 27" pilu nemam para a niti mi se daje 5tkn za monitor. Tak da neki 27" jeftiniji bi mi bio savršen, a uostalom ne može bit lošija slika na njoj nego na ovom 22" Samsungu koji sad imam (2253LW ). Ili može?

shoki 27.08.2012. 15:26

Citiraj:

Autor Rista (Post 2222995)
Imaj na umu da puno od tih odusevljenih komentara dolazi od ekipe koja je zbog, u to vrijeme konfuzije sa specifikacijama, mislila da imaju IPS panel http://i39.tinypic.com/16k3pzb.gif U stvarnosti se radi o po nicemu posebnoj matrici, cak ni za TN. Ja bih to pored U2412M uzeo samo ako moras imati tako velike piksele i siru fizicku povrsinu.

ali gle, bili su oduševljeni kvalitetom slike, pa su zato pretpostavili da je IPS, oduševljenje nije bilo zbog pretpostavke...
Ne znam što da radim...

Blue_Fatal1ty 27.08.2012. 15:36

Ja sam prešao sa 27" na 23" radi kvalitetnije slike. To dosta govori.

Rista 27.08.2012. 15:53

Citiraj:

Autor dubravkol (Post 2223005)
Ajd molim te objasni što bi trebalo značit ako hoćeš tako velike piksele?

Pa upravo to, veliki pikseli ;) Velika dijagonala sa rezolucijom danasnjih 21.5" monitora. Pixel pitch je preko 0.31mm. Vjerujem da ni ne postoji veci na PC monitorima.

Ja sam osobno misljenja da je 27" TN najgori izbor opcenito. Cijena je veca nego sto se moze dobiti 24" IPS panel vece rezolucije koji je zbog 16:10 formata neznatno nizi od 27", samo uzi. Plus sto je najveca boljka TN matrica - osjetljivost na kuteve gledanja, vrlo izrazena na tako velikim dijagonalama jer su rubovi ekrana vec pod poprilicnim kutem i kada sjedis tocno ispred monitora.

Citiraj:

Autor shoki (Post 2223041)
ali gle, bili su oduševljeni kvalitetom slike, pa su zato pretpostavili da je IPS, oduševljenje nije bilo zbog pretpostavke...
Ne znam što da radim...

Je, ali vecina ljudi kvalitetu slike povezuje samo sa visokom svjetlinom i zasicenim bojama. Cak ni kontrast ovog panela nije nista posebno. Sama cinjenica da nisu mogli nikako odgonetnuti radi li se o TN ili IPS panelu po meni dosta govori koliko su ta misljenja mjerodavna. TN panel mozes odmah, u roku od sekunde skuziti po vertikalnom shiftu. Konkretan primjer ovog LG-a:
http://i906.photobucket.com/albums/a...N/IMG_1582.jpg

shoki 27.08.2012. 18:35

Citiraj:

Autor Rista (Post 2223088)
Pa upravo to, veliki pikseli ;) Velika dijagonala sa rezolucijom danasnjih 21.5" monitora. Pixel pitch je preko 0.31mm. Vjerujem da ni ne postoji veci na PC monitorima.

Ja sam osobno misljenja da je 27" TN najgori izbor opcenito. Cijena je veca nego sto se moze dobiti 24" IPS panel vece rezolucije koji je zbog 16:10 formata neznatno nizi od 27", samo uzi. Plus sto je najveca boljka TN matrica - osjetljivost na kuteve gledanja, vrlo izrazena na tako velikim dijagonalama jer su rubovi ekrana vec pod poprilicnim kutem i kada sjedis tocno ispred monitora.


Je, ali vecina ljudi kvalitetu slike povezuje samo sa visokom svjetlinom i zasicenim bojama. Cak ni kontrast ovog panela nije nista posebno. Sama cinjenica da nisu mogli nikako odgonetnuti radi li se o TN ili IPS panelu po meni dosta govori koliko su ta misljenja mjerodavna. TN panel mozes odmah, u roku od sekunde skuziti po vertikalnom shiftu. Konkretan primjer ovog LG-a:
http://i906.photobucket.com/albums/a...N/IMG_1582.jpg

ček, jesi ti uopće čitao postove ili si samo proletio gledajući slike?
u tom se postu vlasnik čudi kak mu je ispala slika jer toga inače nema, slika je potpuno jednolična i zaključuje da je do fotića.
Kune se lik da se to tak uopće ne vidi...

Verbum 27.08.2012. 18:58

Citiraj:

Autor Rista (Post 2223088)
Pa upravo to, veliki pikseli ;) Velika dijagonala sa rezolucijom danasnjih 21.5" monitora. Pixel pitch je preko 0.31mm. Vjerujem da ni ne postoji veci na PC monitorima.

Ja sam osobno misljenja da je 27" TN najgori izbor opcenito. Cijena je veca nego sto se moze dobiti 24" IPS panel vece rezolucije koji je zbog 16:10 formata neznatno nizi od 27", samo uzi.

Ne slažem se sa gore navedenim te mislim da su to priče za malu djecu koju pričaju ljudi koji nisu koristili 27" TN monitor.
Prešao sam sa 22" na 27" TN koji mi je trebao radi posla i mogu reći da sam se preporodio. Ove tvrdnje da su pikseli veliki po meni su smiješne i stvarno neznam tko ih izmišlja.
Namjerno sam išao na TN jer je meni na mojem monitoru (LG E2750) piksel možda čak malo i "premalen". Odnosno veća rezolucija na ovoj veličini nikako mi ne bi odgovarala.

Citiraj:

Autor shoki (Post 2223215)
ček, jesi ti uopće čitao postove ili si samo proletio gledajući slike?
u tom se postu vlasnik čudi kak mu je ispala slika jer toga inače nema, slika je potpuno jednolična i zaključuje da je do fotića.
Kune se lik da se to tak uopće ne vidi...

Znaš kaj na tvojem mjestu ne bi se previše obazirao na komentare gore navedenog i njemu slične. Većina ljudi na ovom forumu ne priznaje TN monitore i opterećeni su time.

Osobno koristim monitor najviše za rad, a nekad pomalo za razonodu iako mi za to služi projektor. Odgovorno ti tvrdim da bi veća rezolucija od 1920x1080 na 27" monitoru izgledala nakaradno. Samo kaj eto ekipa puši marketinške fore pa im onda nikad dovoljno piksela na ekranu.
Činjenica je da kupuješ TN monitor, a ne IPS no zato ćeš dobiti osjetno veću dijagonalu na uštrb kvalitete boja tj. slike ovisno o kutu.

Onako usput da ti spomenem da sada kada sam se navikao na 27" svaki manji monitor mi igleda smješno malen. :D

Rista 27.08.2012. 21:23

Citiraj:

Autor shoki (Post 2223215)
ček, jesi ti uopće čitao postove ili si samo proletio gledajući slike?
u tom se postu vlasnik čudi kak mu je ispala slika jer toga inače nema, slika je potpuno jednolična i zaključuje da je do fotića.
Kune se lik da se to tak uopće ne vidi...

Jesam, i te tvrdnje vlasnika su mi smijesne jer se zna kako TN izgleda u ovakvim testovima. Svaka TN matrica tolike dijagonale bez iznimke ce izgledati gore tamnije a dolje isprano. Odvrti Lagom test na bilo kojem TN-u i videt ces zasto ;)

Citiraj:

Autor Verbum (Post 2223235)
Ne slažem se sa gore navedenim te mislim da su to priče za malu djecu koju pričaju ljudi koji nisu koristili 27" TN monitor.
Prešao sam sa 22" na 27" TN koji mi je trebao radi posla i mogu reći da sam se preporodio. Ove tvrdnje da su pikseli veliki po meni su smiješne i stvarno neznam tko ih izmišlja.
Namjerno sam išao na TN jer je meni na mojem monitoru (LG E2750) piksel možda čak malo i "premalen". Odnosno veća rezolucija na ovoj veličini nikako mi ne bi odgovarala.

Pa ovako, i ja bih mogao reci da su tvrdnje kako je "sve iznad 1920x1080 na 27" nakaradno" price za malu djecu, ali kako je to stvar misljenja, i najvise udaljenosti od monitora mogu samo iznositi cinjenice a to je da 27" 1080p monitori imaju najvece piksele. Nekome to mozda odgovara, netko mozda zeli drzati monitor dalje od uobicajene udaljenosti, ima slabiji vid, ili ga mozda korisiti kao i TV ali u tom slucaju po mom misljenju bolje je ubosti onda nekakav 26" TV sa IPS panelom. I dalje stojim iza toga da je 27" TN najgori izbor. Ne zato sto su nuzno smece nego zbog ostalih dostupnih opcija.

Verbum 27.08.2012. 22:38

Citiraj:

Autor Rista (Post 2223341)
Pa ovako, i ja bih mogao reci da su tvrdnje kako je "sve iznad 1920x1080 na 27" nakaradno" price za malu djecu, ali kako je to stvar misljenja, i najvise udaljenosti od monitora mogu samo iznositi cinjenice a to je da 27" 1080p monitori imaju najvece piksele. Nekome to mozda odgovara, netko mozda zeli drzati monitor dalje od uobicajene udaljenosti, ima slabiji vid, ili ga mozda korisiti kao i TV ali u tom slucaju po mom misljenju bolje je ubosti onda nekakav 26" TV sa IPS panelom. I dalje stojim iza toga da je 27" TN najgori izbor. Ne zato sto su nuzno smece nego zbog ostalih dostupnih opcija.

Ne razumijem zašto je loše imati najveći ponuđeni piksel na monitoru. Meni je veličina piksela na ovom monitoru ogroman plus. Moj vid je odličan znači ne nosim naočale i monitor je na "normalnoj" udaljenosti.Što nije logično ako je veći piksel da manje umaraš oči te da je to bolje za dugotrajniji rad.

Imao sam jedno vrijeme 22" monitor sa 1680x1050 rezolucijom pa nakon njega 22" sa 1920x1080 rezolucijom i moram reći da mi je to bio šok i napor za oči. To je bio jedan od razloga prelaska na 27" TN monitor i zato sam i išao na što veći piksel na ekranu jer ne razumijem što ja to dobijem u radu sa manjim pikselom osim većeg napor za oči.

Isto tako da kupujem TV ne bih gledao dijagonalu ispod 37" jer je to po meni neki minimum pogotovo s obzirom na današnje cijene.

Wolverine 27.08.2012. 23:00

Citiraj:

Autor Verbum (Post 2223235)
Odgovorno ti tvrdim da bi veća rezolucija od 1920x1080 na 27" monitoru izgledala nakaradno. Samo kaj eto ekipa puši marketinške fore pa im onda nikad dovoljno piksela na ekranu.
Činjenica je da kupuješ TN monitor, a ne IPS no zato ćeš dobiti osjetno veću dijagonalu na uštrb kvalitete boja tj. slike ovisno o kutu.

Vidiš meni recimo ta rezolucija izgleda nakaradno na 27''. Radio sam na 27'' i 30'' i meni osobno 1920x1200 najbolje paše na 24'' monitoru. Za 27'' mi je 2560x1440 odlična rezolucija. Radio sam na 27'' Dellu s tom rezolucijom i savršeno paše dimenzijama tog panela.

Rista 27.08.2012. 23:13

Citiraj:

Autor Verbum (Post 2223408)
Ne razumijem zašto je loše imati najveći ponuđeni piksel na monitoru. Meni je veličina piksela na ovom monitoru ogroman plus. Moj vid je odličan znači ne nosim naočale i monitor je na "normalnoj" udaljenosti.Što nije logično ako je veći piksel da manje umaraš oči te da je to bolje za dugotrajniji rad.

Nije dobro ni da je prevelika ni premalena velicina piksela. Za preveliku je samo po sebi jasno zasto - razaznavanje pojedinih piksela okom, vidljiva nazubljenost. Teoretski sto manji pikseli to bolje. U praksi to ipak vrijedi samo do neke mjere jer trenutno dostupne implementacije za skaliranje UI-a nisu nesto.

Osobno nisam kupio 2560x1440 27" monitor samo iz razloga jer su mi pikseli mrvicu premaleni. S druge strane dugo sam koristio 0.29mm PP monitor i uvijek mi je to bilo preveliko. 0.26-0.27mm na 23" i 24" ekranima je po meni sweet spot za uobicajenu udaljenost gledanja.

Uber Gosu 28.08.2012. 00:41

Citiraj:

Autor Verbum (Post 2223235)
Ne slažem se sa gore navedenim te mislim da su to priče za malu djecu koju pričaju ljudi koji nisu koristili 27" TN monitor.

Dal da se smijem il da plačem :beer:

Ili imaš ozbiljnih problema sa vidom (pa ne vidiš očito) ili su ti zahtjevi koje postavljaš pred panel DNO, u svakom slučaju nemoj pričat bedastoće jer se zna koja rezolucija najbolje paše kojoj dijagonali. A ako i nekom standardna reolucija ne odgovara, iz X razloga onda je taj netko nakaradan :D

nhf:chears:

shoki 28.08.2012. 11:30

Citiraj:

Autor Rista (Post 2223341)
J..u tom slucaju po mom misljenju bolje je ubosti onda nekakav 26" TV sa IPS panelom...

ok, slušam, preporuči mi nešto onda, molim te.
stvar je sljedeća:
22" mi je malo jer... mi je malo. 1680*1050 je idalno za 22" ali ja bih više. Trebam više prostora i želim veći ekran.
A za skupe fensi monitore (dell, hp) nemam para.

samod a napomenem: u 97% slučajeva sjedim direktno pred monitorom, za radnim stolom, tako da mi kut gledanja nije od pretjerave važnosti.
Boje, s druge strane, jesu, ali opet ne zbog posla nego jer ih želim.

Wolverine 28.08.2012. 11:37

Pa trebaš li više od 24'' 16:10 1920x1200?
Ako ne uzmi Dell U2412 koji su po 1900 kuna.

Rista 28.08.2012. 14:04

Citiraj:

Autor shoki (Post 2223651)
ok, slušam, preporuči mi nešto onda, molim te.
stvar je sljedeća:

Kako je kolega Wolverine napisao, ako ti je dovoljno 1920x1200 16:10 i 24", onda Dell U2412 koji ima IPS panel i atraktivnu cijenu. Ukoliko fizicka dijagonala mora biti veca a budzet je mali, onda da, jedino ti preostaju 27" TN monitori s tim da mozes imati na umu da:

1. Bez obzira na puno vecu fizicku povrsinu, ne dobivas toliko puno dodatnog prostora. Za rad je vertikalna rezolucija dosta vaznija, a 1080 nije znacajno vise od 1050.

2. Kvaliteta boja i kuteva gledanja nece biti ni blizu ni eIPS-u. Kako sam napisao, na tolikim dijagonalama ovo postaje problem i kada sjedis tocno ispred monitora. Pa cak i na malim TN displayima poput onih na laptopima vec mozes vidjeti taj efekt. Rubove ekrana uvijek gledas pod nekim kutem a to na TN-u u praksi znaci gore tamno-dolje svjetlo. IMHO 27" TN apsolutno neprihvatjliv po tom pitanju. Mnogi se ne slazu/ne primjecuju.

3. Zbog drukcijeg omjera stranica, cak ni 27" nece biti tako ogroman u odnosu na 24" 16:10. Primjer: http://www.flatpanelshd.com/pictures...711_large5.JPG

shoki 28.08.2012. 14:09

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 2223654)
Pa trebaš li više od 24'' 16:10 1920x1200?
Ako ne uzmi Dell U2412 koji su po 1900 kuna.

gle, NE ZNAM.
Znam da trebam više od 22" 1680*1050, i znam da želim "što veće" (namjerno u navodnicima).
Sranje je što nemam gdje doći i jednostavno vidjeti monitor, odigrat 5 minuta neke brze pucaljke, pogledat neki trailer...

Wolverine 28.08.2012. 14:27

Sad te opet pitamo želiš li veću radnu površinu ili fizički veći monitor.
Ako želiš veliku radnu površinu idi na 24'' 16:10 monitor jer ćeš tako dobit najveću radnu površinu pošto za 27'' monitor rezolucije 2560x1440 očito nemaš novaca.

A gore ti je Rista dao sliku gdje se vidi fizička razlika između 24'' i 27''

Možeš i ovdje vidjet otprilike razlike.
http://tvcalculator.com/index.html?e...2f3dd74a06ab44

http://s11.postimage.org/6lugdbwlb/Capture.jpg

shoki 28.08.2012. 15:16

hmmmm. stvarno, razlika u veličini nije prevelika
Ali, sad mi je još gore, jer sad STVARNO moram vidjet to u živo...
lol, sto muka pri odabiru, a nema se za 27" Della

u svakom slučaju, hvala vam svima na informacijama, sad znam dovoljno da mogu sam odlučiti (također, znam dovoljno da mi je još teže odlučiti :D)
pozz!

antrax 28.08.2012. 15:33

visina nije puno veca kod 27ice, al zato sirina bome je, a to je vazno samo i iskljucivo za zabavu.

Zavisi sto ti je primarno,

Primarna razlika je sto zapravo zelis:
kvalitetu slike i radni prostor (em veca, em bolje iskoristena razolucija)
ili
velicinu ekrana za veci uzitak prilikom igranja i gledanja filmova.

Samo da te upozorim, jednom ips nikad vise nesto losije, vecinu nas i 22" TN monitori smetaju zbog "spigane" slike ;)

Omerta 28.08.2012. 17:47

shoki - da sad ne kopam i tražim ako si to napisao, daj još jednom reci koji ti je max iznos kn koji misliš dat. Pa ću ti onda nešto predložiti, jer smo u sličnoj dilemi.

Wolverine 28.08.2012. 17:50

Pa koliko vidim gledao je 27-icu za kakvih 2200 kuna.

Omerta 28.08.2012. 17:55

Aha, thx..
e pa dobro, ovako, nije ovdje mjesto za to ali recimo, zašto nebi uzeo full HD 32" Samsung LCD? Ima već i novih za oko 2500kn, a polovnih da ne govorim.

Wolverine 28.08.2012. 18:01

I onda se opet se vraćamo na početak a to je pitanje treba li njemu veća radna površina ili fizički veći monitor.

BTW koliko vidim po nabavi za te pare 32'' su većinom HD ready. Ima tu i tamo koji FullHD ali za blizu 3k kuna.

Omerta 28.08.2012. 18:05

Istina, ali gledo baš danas u Metro-u jedan full HD za 2700kn na akciji i još mogućnost plaćanja na rate bez kamata, preko Dinersa ili Maestra (tako neš).

Osobno mi treba fizički veći ekran. Nadam se da je tako i kod njega.

hammer_of_thor 07.09.2012. 01:13

Koji bi bio najjeftiniji 27" 2560x1440 non-TN monitor?

Također ako može i neka preporuka 27" monitora WQHD rezolucije (i poštenog panela), cijena što manja.

antrax 07.09.2012. 10:59

na hrvatskom trzistu

vani

Panel im je svima isti (ovi koreanci imaju lower grade panele, zato su tako jako jeftini)

Postoji jos samsungov pls panel s tom rezolucijom, al su monitori s njima jako skupi, a samo samsung zna razlog tome

hammer_of_thor 07.09.2012. 20:02

Hvala :)

Bi li preporučio ovaj Fujitsu P27T-6?
Dali si ga vidio uživo i kakav je dojam?

Za tu cijenu već uzmem dva Della 2412M :)

Dali je slika bar u rangu sa dotičnim Dellom?


Sva vremena su GMT +2. Sada je 19:53.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger