PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Ostalo (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Moj H-shifter (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=64025)

Roso 18.03.2007. 17:35

Moj H-shifter
 
4 privitaka
Evo malo da vam pokažem šta sam radio zadnjih mjesec dana. Nakon dosta pretraživanja po netu o ovoj temi rekao sam sam sebi zašto ne i počeo radit svoj mjenjač. Naravno, na netu ima svega i svačega, od nekih stvarno kompliciranih i po mome sudu ne pretjerano učinkovitih, do dosta jednostavnih. Kao šta vidite na slikama dizajn je dosta trivijalan, poluga je učvršćena na dosta jaku oprugu (dobio je u škveru), u brzini drže dva vrlo jaka magneta iz hard diska, a elektronika je vidljiva na slikama. Tipke sam "ukrao" iz genius usb palice.Nisam htio uništavat palicu, nekvalitetnu doduše, nego sam unutar nje prespoio žice i to izvukao vani na ženski UTP kabel, a na shifteru je muški, zbog jednostavnog spajanja i odspajanja. Najteže je bilo napravit ovaj metalni dio za brzine, tu je bilo dosta brušenja i turpijanja :) Neki dijelovi su zavareni (opruga za postolje i držač mjenjača, njega sam također sam napravio od neke stare stege). Mjenjač ima 6 položaja, sad neki možda mogu reć nema rikverc ili sedmu, ali nakon što sam malo bolje razmislio, po meni, 6 je optimalno. Ne možete pogriješit brzinu nikako, jednostavno ide full left ili full right. Ručkicu sam izvadio iz nekog slupanog golfa a pokrov sašio od sestrine outdated jakete.

Troškovi 0 kn. (iman doma dosta gluposti, kao vjerojatno većina vas koja živi u kućama sa garažom i podrumom)

I da, kutiju mi je napravio stolar od iverice, također besplatno :)

Slijedeće na redu je kvačilo...

Renesis 18.03.2007. 18:19

svaka čast, odlično zgleda... kako rade kontakti? nema problema?

Roso 18.03.2007. 18:36

Citiraj:

Autor Renesis (Post 678299)
kako rade kontakti? nema problema?

To mi je bio najveći problem. Ovo je četvrti! način na koji sam to radio, prvo sam počeo sa malim tasterima, ali mi ih je bio jako velik problem točno namjestit, a i kad sam ih stavio da rade pritisnuli bi se samo jedan put, a ne bi stalno stali pritisnuti. Drugi i treći pokušaj su isto bili promašaj, i onda sam, kao što se vidi na slici, stavio kaomadiće starog metra, izbrusio ih sa unutarnje strane, a na polugu stavio komad bakrene cijevi. Kad se ubaci u brzinu metalni djelići se lagano napnu, i to stalno stoji u kontaktu. I nema opasnosti da se trajno iskrive u neki položaj pa da nakon nekog vremena ne bude kontakta, sve je to poprilično elastično. I da, radi bez greške!

Renesis 18.03.2007. 20:11

A glavno da si riješio... jesi možda probao sa kakvim šuštama (oprugama), mislim da bi bilo lakše za sredit :)

doduše, sada glavno da radi :)

De5tr0yer 18.03.2007. 20:19

spusti si malo nize mjenjac, cini mi se da je previsoko. jedna :beer: za trud, mozda i meni jedan napravis:D

Roso 19.03.2007. 00:15

Citiraj:

Autor De5tr0yer (Post 678431)
spusti si malo nize mjenjac, cini mi se da je previsoko.

Ma tu sam ga stavio samo radi slikavanja, inace mi je pričvršćen za stolicu, i nju sam malo dorađivao :)

SPLiFF 19.03.2007. 05:41

lud :) svaka ti dala :)

eluminer 19.03.2007. 13:46

Šta volja i znanje zajedno rade.... :goood:

Lud si, svaka čast....

Imagine 19.03.2007. 14:40

Uh Roso pa kako možeš nešto toliko držat kraj stola... shvačam zadovoljnost time što si napravio no opet moglo je bit dosta manje / promišljenije... :fiju:

inače kako ide rF ?

btw, iako "kao ljude ne zanima" svejedno pukni slike na rsc jer vjerujem da češ imat više koristi (u kakvoj kritici ili savjetu) od zadivljenosti ljudi odavde ...

2 btw, ako si tamo u video arhivi imao prilike pogledat 'Luđaka za volanom' onda vjerovatno znaš da ti mogu napisat štogod pametno na ovu temu ;)

Roso 19.03.2007. 16:18

1 privitaka
Na slikama pari malo povelik, evo ti slika kako to izgleda u mojoj ruci za usporedbu. Iša sam da mu hod bude kao u pravog auta, radije negu kao u sportskog, jer ipak mi je ovo više za gušt nego za postizanje dobrih vremena po krugovima.

Inače, mislio sam to poslat na RSC ali nisam baš na ti sa forumima, jednostavno nemam tu naviku. Ovo je jedini na koji pišem... A valjda cu se i to naučit :)

Imagine 19.03.2007. 18:59

Opet izgleda preveliko...kao od bagera :p

Ustvari moš misli kako mi izgleda tvoj po tome što sam svog ugurao u okvir od 8X16X13 cm i opet mi je bio prevelik pa sam skovao planove za novi/manji no kako sam uzeo odmor od cijele sim racing stvari nikad nisam prionio to dovršit...

btw, link na detalje o tome imaš na PM pa nastavi tamo jer me se ovo ne ćini sredina .... :fiju:

Girrari 19.03.2007. 19:52

Svaka čast!!! Jest da je za moj ukus prevelik, ali trud, entuzijazam i konačni rezultat su za svaku pohvalu.

Vejita 20.03.2007. 03:57

Dali mozes dati neki link s kojega si to radio , ja sam naso ovaj link ali nije mi to 100% jasno kako to napraviti, da vidim dali sam sposoban to napraviti :lol2:

Kimi 20.03.2007. 07:35

ček, kako si ga uskloadio s volanom, tj. kako si ga prištekao

Imagine 20.03.2007. 08:28

Zavezao ga je s komadom konopa za komp :D

a šta se sljeđenja linka tiče ne vidim potrebu jer je sam princip rada ništa drugo nego izmišljanje tople vode dok je za sami hardverski dio Roso ljepo između crta rekao da ga je sklopio od dostupnog materijala /bez troškova i kupovine nečeg određenog... :chears:



inače sam spoj s kompom....
za šiftere se obično koriste usb game padovi ili jojstici s nekim svojim drajverom da komp zna što je...( moj je nastao od volana tako da sam uz sifter imao i klač te analognu ručnu :kafa: ) samo im se tome promjeni mehanika tj. da nije vise pad ili jojstic vec da stvar ima oblik upotrebnog mjenjača.

a onda je sljedeči korak da se nekoj simulaciji samo mapira/ tj ubacivajuči šifter u neku brzinu pritisne tipka određena za tu brzinu ...

Roso 20.03.2007. 10:41

Citiraj:

Autor Vejita (Post 679586)
Dali mozes dati neki link s kojega si to radio , ja sam naso ovaj link ali nije mi to 100% jasno kako to napraviti, da vidim dali sam sposoban to napraviti :lol2:

Tu ti nije loše objašnjeno, ali neka ti to posluži samo da odprilike vidiš o čemu se tu radi. Inače meni je kompliciran njegov sustav vraćanja mjenjača u centar, a i vraća ga samo lijevo-desno, a ne naprijed nazad. Ma ustvari najteži dio ti je izmislit taj mehanizam za vraćanje u centar, vidiš gore kako sam ja to riješiji, od jednog vrlo jakog federa, ti to možeš napravit na drugi način. Npr, meni je palo napamet iskoristit joystick, tako da umjesto palice stavim polugu mjenjača, sve to stavim u kutiju i mislim da nije ni to toliko loše, naravno neće biti baš presnažno. Do dizajna ćeš doć sam eksperimentiranjem. Elektronika ti je nešto stvarno jednostavno ako se imalo razumiješ u to (toliko malo npr. jesi li ikad spajao žaruljicu na bateriju?). Sve tipke na gamepadu ili joysticku su ti ustvari samo obične sklopke, ti izvučeš te kabele, zalemiš ih na pločicu ako nema kabela u gamepadu, dovučeš ih do mjenjača i to podesiš da mjenjač samo zatvori strujni krug kad se ubaci u brzinu.

Mislim, malo pogledaj, to je prejednostavno.

Što se tiče spajanja na komp, i hardvera, BJEŽI od gameporta, vjerojatno većina vas i ne zna šta je to :) ali eto, samo usb.

Krajnji rezultat ti ispadne WOW, a ustvari je, kako sam već naveo, trivijalan.

Vejita 20.03.2007. 11:34

Imam doma 2 game pada pa sam mislio napraviti s ovim ps2-pc
i kao s tipkom tipa kojom se pali pc taj sistem da da ne ostane unutra , posložiti ih 8x i nekako skemijati da ih aktivira.

Zanima me Roso dali to radi na ovaj princip http://img139.imageshack.us/img139/7158/tempko6.th.jpgsada ovo +/- neznam kako treba biti

Roso 20.03.2007. 11:57

1 privitaka
Nije ti to loše, glavno da to radi. A poslije, kad se malo ušemiš u gradnju možeš iskoristit te njegove analogne osi i napravit kvačilo ili čak sve tri pedale, ručnu...

Samo naprid!

A ako ćeš ić na totalnu perverziju onda ćeš iskoristit te njgove motore, prikačit ih na polugu mjenjača i mjenjač će ti vibrirat. Mislim, nebo ti je granica, a ne G25 :)

A ovo je moj trkaći inžinjer:lol2:

Roso 20.03.2007. 12:05

Citiraj:

Autor Vejita (Post 679762)
Zanima me Roso dali to radi na ovaj princip http://img139.imageshack.us/img139/7158/tempko6.th.jpgsada ovo +/- neznam kako treba biti

Je, to ti je to, u gamepadovima ti ide taj jedan vod koji se spaja na ostale, znači za 8 tipaka imaš samo 9 vodova (kablova), a ne 16 kako bi se pomislilo. Inače meni palica funkcionira na način 3*4 (ako kužiš šta oću reć), tako da sam ja za 6 tipaka triba dovest dva voda (ne znam kako se to stručno kaže) i tri tipke.

Sad sam vidio, ti plusevi ti se ne granaju paralelno, nego je svaki za sebe.

Vejita 20.03.2007. 14:14

ja sam to pokazo kao zaruljice ( primjer dali je to to ) , ja sam mislio napraviti kao produzenu tipku ali 1 žica po tipki kao + a - staviti na mjenjac ( znaci svaka tipka je + a mjenjac - da nebi bilo zabune kaj sam mislio :goood: ).
Da je onda moguce natjerati tipa igre hard truck acros america i imati mjenjac od
18-19 brzina :D

Imagine 20.03.2007. 15:38

Citiraj:

Autor Roso (Post 679784)

A ako ćeš ić na totalnu perverziju onda ćeš iskoristit te njgove motore, prikačit ih na polugu mjenjača i mjenjač će ti vibrirat. Mislim, nebo ti je granica, a ne G25 :)

A kako bi ti to napravio smisleno ?
Mislim ni FF od volana ti nije samo bezvezna trešnja ako me pratiš....:kafa:


Inače u vezi FF mjenjača...
postoji jedan mali programčič koji običan Yojstik pretvara u FF mjenjač ...ako te zanima potraži na rscu ...

Imagine 20.03.2007. 15:43

Citiraj:

Autor Vejita (Post 679888)
Da je onda moguce natjerati tipa igre hard truck acros america i imati mjenjac od
18-19 brzina :D

To bi onda bio jedan ogromni mjenjač :)

Inače ne možeš baš natjerat nešto tako da radi u svakoj igri a i da može čemu jer ovako nesto ljudi rade zbog simulacija ....

vjerovatnost da bi radilo svugdje je naravno puno veča ako se napravi onaj hak registrija te se taj DIY komad hardvera prikaže/prepozna kao onaj ACT Labsov šifter...

Roso 20.03.2007. 16:31

Citiraj:

Autor Imagine (Post 679982)
A kako bi ti to napravio smisleno ?
Mislim ni FF od volana ti nije samo bezvezna trešnja ako me pratiš....:kafa:


Inače u vezi FF mjenjača...
postoji jedan mali programčič koji običan Yojstik pretvara u FF mjenjač ...ako te zanima potraži na rscu ...


Ma to je samo jedna od ideja, ali prijatelju, može se to jako dobro napravit. Sumnjam da cu ja to radit, ali ko zna. Npr. već je poznato da se može izvuć iz igara podatak o brojaču okretaja u realnom vremenu. Jedna od ideja je da se motorić (koji ne bi imao baš prevelik ekscentar) vrti relativnom brzinom u odnosu na trenutni broj okretaja.

Druga ideja je, mislim malo teže izvediva, uključit FF na tome gamepadu. Ne znam je li to trenutno moguće, vjerojatno ti to znaš bolje od mene, ja sam više u elektronici nego u igrama. Kada bi bilo moguće konfigurirat posebne FFB efekte (za drugi gamepad, kontroler), izbacit efekt držanja ceste a ostavit samo trešnju ceste, sudare i motor, to bi bilo fantastično jednostavno instalirat na mjenjač! Nije od neke velike koristi ali naveo sam "perverzija", da i na tom pogledu imamo osjećaj virtualne stvarnosti.

Upznat sam sa onim mjenjačem na FFB joysticku, nije loše ako se čoviku ne gnjavi sa ovakvim stvarima a ima joy viška... Naravno, nisam isprobao pa ne znam kakav je osjećaj.

Imagine 20.03.2007. 16:51

Iako je u biti jednostavno te nema velike koristi nešto tako bi stvarno dodalo zanimljiviji filing drajvingu a ako si pogledao stvari na onom linku u privatnoj ,vidio si da sam ja zbog filinga radio i blesavije stvari s stolicom ;)

Inače na patim više tu scenu toliko aktivno pa nisam baš siguran u slj. no spomenio sam ti taj FF yoj mjenjač u ovom kontekstu jer mislim da je on imao feature da ne možeš FIZIČKI ubacit u brzinu primjereno pritisnutog kvačila...

E sad ,imaš kakvu ideju kako to izvest uz pomoč FF motora s nekim klasičnom konstrukcijom H šiftera...:kafa:

moj je u biti Logijev volan no od razmišljanja kako postič to gore bi me uvjek zabolila glava pa bi se ostavio toga...imas koju ideju?

Roso 20.03.2007. 17:58

Citiraj:

Autor Imagine (Post 680049)

moj je u biti Logijev volan no od razmišljanja kako postič to gore bi me uvjek zabolila glava pa bi se ostavio toga...imas koju ideju?

Nemam baš 100% ideju ali evo nešto od čega bi se moglo poći dalje.

Dakle, sve naše konstrukcije H-shiftera su bazirane na tome da je na polugi minus (-) koji se dalje spaja sa tipkama kad se ubaci u brzinu. Sad moga bi se taj minus dovest do kvačila koje bi ga spajalo tek kad je pritisnuto negdi od 60% pa nadalje, ovisi kako se podesi. Tako se onda brzina može ubaciti tek kad se stisne kvačilo.

Ali to ga ne blokira fizički...

Hm, moglo bi se od toga poći pa riješit neki "locking mechanism" umjesto već postojećih (kod mene su magneti), ili jedna preluda ideja da se na mjenjač namota bakrene žice, napravi neki jaki elektromagnet koji neće funkcionirat kad je stisnuto kvačilo. Ali trebalo bi mu dodatno napajanje, dosta planiranja i te gluposti... Šta misliš o toj ideji, sad si i mene malo zaintrigira sa ovim.

Vejita 20.03.2007. 18:40

Citiraj:

Autor Vejita (Post 679888)
Da je onda moguce natjerati tipa igre hard truck acros america i imati mjenjac od
18-19 brzina :D

To je bila shala da si probas vizualirati kako bi to bilo za mjenjanje , stvarno nisam tolika budala da to napravim:lol2:

kakakakakkakaka 22.01.2008. 16:43

a kako si ti to uspio napraviti od joystica

NJUNJO_HR 22.01.2008. 17:17

malo OT
dobar stari NFS 5 Porsche, još ga i dan danas volim odigrati

tech 22.01.2008. 17:43

Svaka cast!!Ja bi sebi nešto takvo napravio ali kad nema nigdje neki dobar how to...Neki kažu da je dovoljan joystick i neki proggy i da bi trebalo raditi???Ako netko moze pojasniti kako to napraviti od obicnog joysticka neka pojasni ovdje ili meni na pp...:)

Roso 22.01.2008. 17:50

Eh ljudi, ne znam kakvo je vaše iskustvo sa elektronikom, odnosno temeljima strujnog kruga "plus" i "minus". Svi smo spajali motoriće i žarulje na bateriju kad smo bili mali. To vam je prektički taj sistem. Napravit ovako nešto je poprilično jednostavno, pa ako ste baš zainetersirani a ne da vam se googlati mogu malo opširnije opisat. I ne treba nikakav program, većina današnjih igara podržava posebnu tipku za svaku brzinu.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 01:44.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger