Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.03.2021., 21:42   #1
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
tplink omada?

Pozdrav,

Ima ko iskustva s tom opremom? jucer/prekjucer naletel na to i svida mi se jako ideja, a i razmisljam da drugacije slozim kucnu mrezu u novoj kuci

trenutna oprema je 2x uap-ac-lite +ubnt sw8-60W poe + css326 + pcengines apu3c4
gledal sam malo, kad bi prodal ovo kaj imam i uzel sve novo u imponu ispalo bi me cca 5k kuna. da dobime za ovo kaj imam oko 3, to mi je ok investicija.

kuca je podjeljena na 2 etaze po 100m2. slozil sam sve za 2x ap- po jedan na svaki kat.

fora mi je kod omade kaj imaju i ok ruter(ER7206) + cloud key + 2x uap225 + 8port poe switch + 24port switch managed u tih 5k kn.

al stvarno nisam siguran dal mi se to isplati. kod unifi me malo jebe to kaj moram imat njihov kontroler koji je odurno java + mongo smece. a kao svaki pravi sistemac ne znam kaj mrzim vise - javu ili mongo. ili uzet cloud key, jasno, ali to je jos cca 600kn

kaj velite? jedina veca zamjerka koju sam naisel je kaj ljudi vele da je tplink firma koja ne updatea non stop svoje uredaje tj firmware vec samo kad treba nekaj kriticno zakrpat. kaj je meni nacelno ok. + uzel bi nekja kaj ne zove doma non stop ko kaj unifi sad radi
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 23:07   #2
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
A da samo na postojećem sustavu na UniFi staviš OpenWrt? Ne zove doma, nema Jave, osigurane nadogradnje idućih X godina. Jedino nije centralizirano pa treba malo klikati po svakom posebno, ali nije da ih imaš 100 komada, to postaviš jednom i zaboraviš da postoje, takav setup imam doma.

Jedino bih kod tebe zamijenio combo Ubnt+CSS i stavio jedan veći PoE switch. Za ostalo ne vidim potrebu za mijenjanjem.
Blagus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2021., 23:50   #3
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
A da samo na postojećem sustavu na UniFi staviš OpenWrt? Ne zove doma, nema Jave, osigurane nadogradnje idućih X godina. Jedino nije centralizirano pa treba malo klikati po svakom posebno, ali nije da ih imaš 100 komada, to postaviš jednom i zaboraviš da postoje, takav setup imam doma.

Jedino bih kod tebe zamijenio combo Ubnt+CSS i stavio jedan veći PoE switch. Za ostalo ne vidim potrebu za mijenjanjem.
da, ali onda nemam wifi roaming, ne?
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 23:59   #4
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor devil_kc Pregled postova
da, ali onda nemam wifi roaming, ne?
OpenWrt već 4 godine (od LEDE 17.01) podržava 802.11r koji se konfigurira u 2 minute i radi uredno na UniFi AP-ovima. Ovdje je opisano kako se konfigurira: https://forum.openwrt.org/t/802-11r-...n-luci/11730/3
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 08:23   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
O meshu nisi razmišljao? Za 2k kn dobiješ 3-pack mesha koji bi ti bio dovoljan za pokrivanje obje etaže kuće.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 08:55   #6
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
O meshu nisi razmišljao? Za 2k kn dobiješ 3-pack mesha koji bi ti bio dovoljan za pokrivanje obje etaže kuće.
nisam inicijalno a sad mi se ne da razdrkat sve jer imam povucene kable vec do mjesta gdje sam naumio imat AP(e), ali bacim oko. cije mesh sustave opce gledat?
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 09:00   #7
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
OpenWrt već 4 godine (od LEDE 17.01) podržava 802.11r koji se konfigurira u 2 minute i radi uredno na UniFi AP-ovima. Ovdje je opisano kako se konfigurira: https://forum.openwrt.org/t/802-11r-...n-luci/11730/3
E vidis, ovo je jako dobra ideja, hvala! imam sad openwrt i na ruteru kucnom(apu3c4) jer {pf,opn}sense nemoze drzat 500/250 link preko pppoe.

I moram reci da mi se openwrt jako svida, super dela, a i s linuxom sam "doma" pa mi nist nije preveliki problem.

Nisam stvarno znal da moze openwrt na ubiquiti mreznu opremu. to mi jako kul zvuci iskreno, a ako kaj zasteka mogu ssh/webgui i ansibleom managirat.
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2021., 11:35   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Gledaj mesh provjerenih proizovođača poput TP Linka, Netgear, Ubiquiti,.. Proguglaj. Testova k'o u priči.
https://www.goodhousekeeping.com/uk/...le-home-wi-fi/
https://www.nytimes.com/wirecutter/r...tworking-kits/
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na