Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 20.02.2021., 19:21   #1
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Datum registracije: Oct 2010
Postavke HR ISPova

Evo jedan post da svi znaju da se ne postavljaju nepotrebna pitanja po forumu i temama koje postavke su za naše domaće ISPove ako se želi spojiti vlastita ruter oprema na liniju.
Sve postavke su izvučene iz backup configa od ISP rutera.
Post će se editat s vremenom kad se nove postavke otkriju/pronađu.
Za ostale upite slobodno mi pošaljite PM preko foruma.

Ako admin/mod želi slobodno pinnajte post.

ZNAČENJA:

VLAN ID
MTU
802.1P
Bridge
PPPoE
Annex
BitStream
TR-069/ACS
IPoE
DSCP Mark

RUTER OPREMA NA KOJEM ISP USLUGE FUNKCIONIRAJU:

DSL-AC87VG ----> **//Internet//** **// Annex B //**
DSL-AC68VG ----> **//Internet//** **// Annex B //**
DSL-AC88U ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex A //**
DSL-AC88U-Annex-B ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex B //**
DSL-AC68U ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex A i B //**
DSL-AC55U ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex A i B //**
DSL-AX82U ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex A //**
DSL-AC750 ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex A i B //**
Archer VR600v DE ----> **//Internet i VoIP//** **// Annex B //**
Archer VR600v EU ----> **//Internet,IPTV i VoIP//** **// Annex A //**
Archer VR300 ----> **//Internet i IPTV//** **// Annex A i B //**
FRITZ!Box 7590 ----> **//Internet,IPTV i VoIP//** **// Annex B //** ----> **//Za napredne korisnike,potrebna dodatna konfiguracija preko config datoteke//** CONFIG DOWNLOAD **// !!!UPOZORENJE!!! !!!Trenutno samo radi na T-Comu!!!

___________________________________________________________________________________________
VOIP POSTAVKE
___________________________________________________________________________________________

!!!!PRIVREMENA NAPOMENA!!!!
VOIP DNSovi SU VJEROVATNO RAZLIČITI PO REGIJAMA A OVO SU TRENUTO DNSovi IZ ST REGIJE

T-Com

DNS1 ---> 10.24.13.4
DNS2 ---> 10.23.1.4

RegistrarServer ---> ims.t-com.hr
ProxyServer ---> ims.t-com.hr
OutboundProxy ---> ims.t-com.hr
ProxyPort ---> 5060
Protocol ---> UDP
DSCPMark ---> 40
RegisterExpires ---> 3600

Iskon

DNS1 ---> 10.10.10.20
DNS2 ---> 10.10.10.21

RegistrarServer ---> voicevdsl.iskon.hr
ProxyServer ---> voicevdsl.iskon.hr
OutboundProxy ---> voicevdsl.iskon.hr
ProxyPort ---> 5060
Protocol ---> UDP
DSCPMark ---> 46

Optima Telekom

DNS1 ---> 10.3.4.30
DNS2 ---> 10.3.4.31

RegistrarServer ---> 10.160.4.15
ProxyServer ---> 10.160.4.15
OutboundProxy ---> 10.160.4.15
ProxyPort ---> 5060
Protocol ---> UDP
DSCPMark ---> 34

A1

DNS1 ---> ????
DNS2 ---> ????

RegistrarServer ---> metaswitch.voice.vipnet.lan
ProxyServer ---> metaswitch.voice.vipnet.lan
OutboundProxy ---> 10.105.255.10
ProxyPort ---> 5091
Protocol ---> UDP
DSCPMark ---> ????

VDSL

T-Com

/// Internet VLAN ID ---> 1203 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1492 /// PPPoE /// Annex B ///

/// IPTV VLAN ID ---> 1500 /// 802.1P ---> 2 /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> 1405 /// 802.1P ---> 5 /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 1300 /// 802.1P ---> 1 ///

A1

/// Internet VLAN ID ---> 1203 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1492 /// PPPoE /// Annex A ///

/// IPTV VLAN ID ---> 3986 /// 802.1P ---> 0 /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> 4000 /// 802.1P ---> 0 /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 3983 /// 802.1P ---> 0 ///

A1 BitStream NEDOVRŠENO

/// Internet VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? /// MTU ---> ???? /// PPPoE /// Annex A ///

/// IPTV VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 3983 /// 802.1P ---> ??? ///

Optima Telekom

/// Internet VLAN ID ---> 3980 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1462 /// PPPoE /// Annex A/B ///

/// IPTV VLAN ID ---> 3989 /// 802.1P ---> 3 /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> 3993 /// 802.1P ---> 5 /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 3993 /// 802.1P ---> 5 ///

Iskon

/// Internet VLAN ID ---> 86 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1492 /// PPPoE /// Annex B ///

/// IPTV VLAN ID ---> 81 /// 802.1P ---> 4 /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> 56 /// 802.1P ---> 5 /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 32 /// 802.1P ---> 7 ////

Iskon BitStream

/// Internet VLAN ID ---> 3979 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1492 /// PPPoE /// Annex B ///

/// IPTV VLAN ID ---> 3990 /// 802.1P ---> 4 /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> 3994 /// 802.1P ---> 5 /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 3994 /// 802.1P ---> 5 ///

Terrakom PLANIRANO

/// Internet VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? /// MTU ---> ???? /// PPPoE /// Annex B ///

/// IPTV VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? /// Bridge ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? ///

OPTIKA

T-Com

/// Internet VLAN ID ---> 100 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1492 /// PPPoE ///

/// IPTV VLAN ID ---> 1500 /// 802.1P ---> 2 /// Bridge ///

/// VoIP VLAN ID ---> 101 /// 802.1P ---> 5 /// IPoE ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> 103 /// 802.1P ---> 1 ///

Iskon NEDOVRŠENO

/// Internet VLAN ID ---> 3967 /// 802.1P ---> 0 /// MTU ---> 1492 /// PPPoE ///

/// IPTV VLAN ID ---> 3969 /// 802.1P ---> 4 /// Bridge ///

/// TR-069/ACS VLAN ID ---> ???? /// 802.1P ---> ??? ////

USKORO

Tutorial korak po korak kako osposobiti/upogoniti vlastitu ruter opremu na liniji.

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 28.03.2021. u 15:33.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 20:09   #2
Libertus
Premium

Libertus's Avatar

Datum registracije: Jul 2017
Nemoj se ograničiti samo na vdsl, stavi odmah i za optiku. Mislim da su za HT i Iskon poznati.

Inače, dobra ideja.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 20.02.2021., 20:30   #3
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Nemoj se ograničiti samo na vdsl, stavi odmah i za optiku. Mislim da su za HT i Iskon poznati.

Inače, dobra ideja.
Optika je dosta jednostavnija od VDSLa za postaviti pošto se oprema spaja na ONT pa nevidim neki problem u tome osim VoIPa a što se tiče VDSLa to je dosta problematičnije a velika većina je osuđena na VDSL bakar ili FTTC pa zbog toga sam ovo gore postao.

Inače tražim dobrovoljca da mi pošalje svoj Iskon Innobox V45 config ako želi da izčitam postavke a može mi poslat i decrypted config sa onim alatom sa ZTE TCom posta pa može zamračit user/password polja ako se boji za svoje ISP informacije.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 20.02.2021. u 20:39.
Staro 21.02.2021., 15:12   #4
mann
Premium

mann's Avatar

Datum registracije: May 2004
Iskon bitstream samo internet i voice: http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=104
mann je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 16:17   #5
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Iskon bitstream samo internet i voice: http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=104
Ako imaš config iz Innoboxa možeš li mi ga poslati da izčitam ostale parametre od Iskona.

EDIT#1
Također ako tko ima volje na gore navedenim ISPovima nek testira MTU (https://kb.netgear.com/19863/Ping-Te...Size-on-Router) da mogu ispraviti ako sam pogrješio jer u A1 Ubeeu configu nema MTU ili MRU postavki zapisano samo klasika VLAN IDovi,Priority i User/Pass pa sam se krpao sa Googlanjem

EDIT#2
Hvala svima sa podacima inače našao sam A1 ACS VLAN ID i Priority bio mi ispred nosa (jebiga i ja san nekad ćorav).

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 22.02.2021. u 22:29.
Staro 21.02.2021., 16:21   #6
mann
Premium

mann's Avatar

Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Ako imaš config iz Innoboxa možeš li mi ga poslati da izčitam ostale parametre od Iskona.

Nažalost ne. Više nemamo admina za iskon crni modem tako da ja imam fritz.

802.1p je za voice onaj Pbit 5. Internet ga nema, vjerujem 0 dakle.

P. S. Ovo moje je iskon Bitstream. Razlika je sa i bez Bitstream.

Sent using Tapatalk
Staro 22.02.2021., 00:28   #7
.Delboy
Premium

.Delboy's Avatar

Datum registracije: May 2008
Za dodati:

Ht acs vlan 1300, 802.1P 1

Iskon bitstream iptv vlan 3990

a1 bitstream acs vlan 3983
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 19:20   #8
mann
Premium

mann's Avatar

Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
EDIT#1
Također ako tko ima volje na gore navedenim ISPovima nek testira MTU (https://kb.netgear.com/19863/Ping-Te...Size-on-Router) da mogu ispraviti ako sam pogrješio jer u A1 Ubeeu configu nema MTU ili MRU postavki zapisano samo klasika VLAN IDovi,Priority i User/Pass pa sam se krpao sa Googlanjem
Ima jedan ultra mali alat za testiranje mtu-a, zove se mturoute. Radi se o automatiziranom pingu koji mijenja mtu pa gleda koji mtu najveci je prosao. Cudo sto pomaze kod cudnih network problema.

https://www.elifulkerson.com/projects/mturoute.php
Staro 22.02.2021., 22:25   #9
Blagus
Premium

Datum registracije: Jun 2012
Vidim da si počeo dodavati bitstream ali imam još jedan ispravak: ako na ruteru na kojem dižeš konekciju hoćeš postaviti i VoIP (što je u većini slučajeva istina), onda ne stavljaš bridge nego DHCP klijenta na tu konekciju. Tako je podešeno i na ISP-evim ruterima, nije bridge.

Također, bilo bi dobro da dodaš i VLAN-ove za optiku. Kako nekome treba za VDSL, tako treba ljudima i za optiku. U threadu od HT-a se svako malo mora ponavljati da je VLAN 100 za internet.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 22:47   #10
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Vidim da si počeo dodavati bitstream ali imam još jedan ispravak: ako na ruteru na kojem dižeš konekciju hoćeš postaviti i VoIP (što je u većini slučajeva istina), onda ne stavljaš bridge nego DHCP klijenta na tu konekciju. Tako je podešeno i na ISP-evim ruterima, nije bridge.

Također, bilo bi dobro da dodaš i VLAN-ove za optiku. Kako nekome treba za VDSL, tako treba ljudima i za optiku. U threadu od HT-a se svako malo mora ponavljati da je VLAN 100 za internet.
Nisam nikada imao optiku ili probao ali nema problema mogu dodati no problem samo što jedino znam IDove od T-Coma pošto se ovdje dosta pisalo o tome.
A što se VoIPa tiče na A1 Ubeeu ga drži kao IPoE https://ibb.co/hDTHwFf a za druge neznam pa odtuda mi da je najvjerovatnije bridge al svejedno fala na ispravku.
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 23.02.2021., 16:40   #11
Blagus
Premium

Datum registracije: Jun 2012
Bridge je samo na IPTV sučelju jer STB mora direktno završiti u IPTV mreži ISP-a. A IPoE je tehnički ispravan naziv za prijenos TCP/IP paketa kroz VDSL kad radi u ethernet modu, a pojednostavljeno, to je ono kad na ruteru treba postaviti DHCP klijenta za taj VLAN.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2021., 23:17   #12
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Dakle našao sam MTU u Iskonovim i Optiminim Innbox V45icama i oba u postavkama su
MTU 1492 i preko GUIa i configa ali kad testiram preko žice i WLANa rezultati za MTU su totalno drugačiji.

Dakle kad ručno testiram MTU na Optimi dobivam max MTU 1462 ADSL i VDSL dok na Iskonu ADSL i VDSL 1480 a nikako se nepodudara sa onime u GUIu kad se ulogiram kao pravi admin i da ovo je na aktivnoj internet vezi ISPa.

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 02.03.2021. u 23:50.
Staro 03.03.2021., 08:04   #13
mann
Premium

mann's Avatar

Iskon bitstream tr069 i voip dijele interface.

enabled = yes;
name = "voip+tr069";
weight = 50;
dsl_encap = dslencap_ether;
dslinterfacename = "dsl";
no_masquerading = no;
use_fixed_masqaddr_if_no_masquerading = no;
no_firewall = no;
stackmode = stackmode_ipv4only;
pppoevlanauto = no;
pppoevlanauto_startwithvlan = no;
vlancfg {
vlanencap = vlanencap_fixed_prio;
tagtype = vlantagtype_customer;
vlanid = 3994;
vlanprio = 5;
tos = 0;
Staro 21.03.2021., 21:05   #14
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Stigao i Archer VR600v uz pomoć Nikkya VoIP proradio trebalo je naći DNSove za TCom VoIP iz decryptanog configa.
Jedino je ostalo nekako namjestiti IPTV (u GUIu nema opcije za IPTV iako se na TPLink webstranici priča da može IPTV) a isto tako nepokazuje Caller ID u dolaznim pozivima trebalo bi malo počačkat po postavkama.
A što se tiče Asus VoIPa kod njih bi Automatic IP trebao biti Dynamic IP ali neide iako mu zadam DNSove ručno a na postavkama telefonije nikako da se spoji a niti nema niti blizu postavki za VoIP kao ovaj Archer VR600v

Sa ovim Archer VR600v pošto je jedina Annex B verzija koja nema u GUIu IPTV postavki jer je DE verzija a razlika između EU i DE verzije je to što EU verzija je Annex A verzija koja ima u GUIu IPTV a nemože se flashati FW od EU verzije na DE verziju odmah javi grešku da mu nepaše.
Ako netko ima config koji se može podjelit kao što je bilo sa Fritzom iznad mogu da probam ili ako se netko želi upuštat u config editanje uploadat ću config ovdje.

EDIT#1

Ipak nije do CLIRa ili CLIPa ista stvar se dešava i na ISPovom ruteru ZTE V4 neprikazuje se dolazni broj vjerovatno nešto na DSLAM strani.

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 21.03.2021. u 22:20.
Staro 22.03.2021., 06:20   #15
SinfulSaint
Premium
Moj komp

SinfulSaint's Avatar

Datum registracije: Dec 2006
Karlo zovi ih za CLIR/CLIP. Bio sam u istoj situaciji za speedport i iz ZG tehnicke podrske su mi poziv spajali jednom starijem maheru u ST koji je skuzio da je problem bio u krivoj mac adresi mog rutera kod njih nesto... nije isao previse u detalje naravno. mozda jest tako i kod tebe, mozda ne.
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 14:09   #16
Icoo
Registered User
Moj komp

Datum registracije: Jul 2008
Zna tko koji IP blok channel/control adresa HT koristi za MAXtv?
Icoo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2021., 02:47   #17
DoMMo
Registered User

DoMMo's Avatar

Datum registracije: Jun 2021
Pozdrav,
Nedavno sam kupio Asus DSL-AC87VG misleći da su svi ruteri otprilike isti i da se svaki može podesiti da radi na svim mrežama. Ovaj sam uzeo jer u sebi ima i za povezivanje telefona kako bi full ukinuo T-comov router iz mreže i sve prebacio na Asus (net, tel, maxtv). I nakon dosta googlanja i mučenja da išta proradi na Asusu naletio sam na ovu temu gdje vidim da se preko tog Asusa može samo narihtati internet, što sam i uspio. Tj. iz speedporta kabelom u Ausu E-WAN i onda iz Asusa u PC. Uspio sam dobiti i direktno na Asusu net, ali IPtv nikako, a i telefon nikako. Zanima me da li još netko ima takav router i da je uspio nešta išemirat. Iz speedporta sam izvukao config, dekriptiro ga tako da imam sve podatke, al đabe kad ovaj Asus neće da guta. Mislim da to sad što je Asus spojen na Speedport zapravo ništa ne poboljšava situaciju jer signal prvo ide kroz speedport a onda u asus...tako da je to onda isti đavo, ili se varam? Ako ima netko da koristi taj ruter da mi malo pomogne oko samih postavki..da mi mal poslika kako je on šta naredio itd. Nisam baš neki teški laik oko tog svega, al opet nisam ni neki koji zna sve te stvari oko spajanja. Može i u inbox, da ovdje ne zatrpavamo temu, da ne bi offtopičili previše...
DoMMo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2021., 12:10   #18
Remix
Premium
Moj komp

Remix's Avatar

Datum registracije: Dec 2019
Moraš imati nekog frenda u t-comu da ti propusti za ostale modeme tj. routere, ali ni to nije neka sreća jer ako ti bude nekakav kvar neće ti htjeti ni istestirati liniju dok ne vratiš sve kako su si oni zamislili. U globalu ti je to tako da moraš imat njihov modem za internet, tv i telefoniju, možeš spojit svoj router i djeliti dalje internet, ali ostale usluge ne.
Remix je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 00:41   #19
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Citiraj:
Autor DoMMo Pregled postova
Pozdrav,
Nedavno sam kupio Asus DSL-AC87VG misleći da su svi ruteri otprilike isti i da se svaki može podesiti da radi na svim mrežama. Ovaj sam uzeo jer u sebi ima i za povezivanje telefona kako bi full ukinuo T-comov router iz mreže i sve prebacio na Asus (net, tel, maxtv). I nakon dosta googlanja i mučenja da išta proradi na Asusu naletio sam na ovu temu gdje vidim da se preko tog Asusa može samo narihtati internet, što sam i uspio. Tj. iz speedporta kabelom u Ausu E-WAN i onda iz Asusa u PC. Uspio sam dobiti i direktno na Asusu net, ali IPtv nikako, a i telefon nikako. Zanima me da li još netko ima takav router i da je uspio nešta išemirat. Iz speedporta sam izvukao config, dekriptiro ga tako da imam sve podatke, al đabe kad ovaj Asus neće da guta. Mislim da to sad što je Asus spojen na Speedport zapravo ništa ne poboljšava situaciju jer signal prvo ide kroz speedport a onda u asus...tako da je to onda isti đavo, ili se varam? Ako ima netko da koristi taj ruter da mi malo pomogne oko samih postavki..da mi mal poslika kako je on šta naredio itd. Nisam baš neki teški laik oko tog svega, al opet nisam ni neki koji zna sve te stvari oko spajanja. Može i u inbox, da ovdje ne zatrpavamo temu, da ne bi offtopičili previše...

Prije kupnje uređaja prouči situaciju jer si se sad opekao za cca 2000 kuna zato i postoji ovaj forum i tema.
Velika većina nas koristi samo Internet i TV ili samo Internet iako ima telefon u pretplati pa su zato u modi ruteri poput Asus DSL AC68U/AC55U i ostali TPLinkovi
Da započnemo o problemu oko čega se radi kod Asusa i VoIPa.

PRVO
Na VoIP Asusu ne možeš namjestit IPTV (čak i Asus to veli na svom WebSiteu) to se treba kemijat preko configa kao gore sa navedenim Fritzom. A pošto Asus config nije decryptan zaboravi na to jer su ga jebački zaštitili.

DRUGO
Za namjestiti VoIP na Asus VoIPu trebaš postavke svog broja a to znači VoIP username i password, broj telefona i ovaj gore ims što je naveden (pripazi Asus ti sam u VoIP postavkama dodaje onaj t-com.hr jer ako ne provjeriš imat ćeš ims.t-com.hrt-com.hr) a to je za testiranje dali radi i dali se autorizira uredno.

TREĆE
Kod Asus VoIPa moraš napraviti novi PVC sa Auto IP a to kod Asusa ti je DHCP konekcija a tu zapravo i počinje problem sa VoIP Asusima a to je da iz nekog čudnog razloga ne diže DHCP konekciju uopće iako je VLAN ID i DNS uredan a u logu javlja da nema odgovora i NE nije blokirano od strane ISPa probano je kod mene sa Fritzom i TPLinkom i sve radi ko po špagi.

MOGUĆE RJEŠENJE
Probaju mu upgradeat firmware ako se radi o DSL AC87VG https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/DSL-AC87VG/HelpDesk_BIOS/ (zadnji je Version 1.05.18_build305
2018/10/17 ) pa onda pokušat vrlo je vjerovatno da ga zajebaje neki bug u PVC Auto IP (DHCP) a ako nije pokušaj vraćat na starije verzije firmwarea kod mene 68VG ima isti problem ne diže DHCP iako je sve točno i uopće nedoživljava VLAN ID koji mu postavim a stime bi se ubrzo mogao i pozabaviti.
A ako tako neide pokušaj reklamirat/vratit Asusa i uzmi 68U/55U ako imaju i nazovi TComa da ti treba "Obični telefonski priključak" onda bi trebali paricu prebaciti na MSAN i onda ide šema sa Splitterom kojeg čak dobiješ sa Asusom.

Pripazi da factory resetaš kad završi upgrade Asusi su posebne biljke šta se tiče toga pa im treba FC svaki upgrade jer znaju zafrkavat sa najbanalnijim stvarima.

Citiraj:
Autor Remix Pregled postova
Moraš imati nekog frenda u t-comu da ti propusti za ostale modeme tj. routere, ali ni to nije neka sreća jer ako ti bude nekakav kvar neće ti htjeti ni istestirati liniju dok ne vratiš sve kako su si oni zamislili. U globalu ti je to tako da moraš imat njihov modem za internet, tv i telefoniju, možeš spojit svoj router i djeliti dalje internet, ali ostale usluge ne.

Govoriš gluposti napamet ja sam dosad spojio Asusa na sve gore navedene ISPove a da ne pričam da sam spojio onaj Iskratel V45 od Iskona na TCom i radi. Nema kod naših ISPova MAC ID vertifikacije to samo ima kod A1 na Coaxu. Jedino na što imaju MAC ID vertifikaciju (vidljivo je u decryptanom configu) je STB za IPTV (MaxTV,A1 TV,itd...).

A ovo da ti neće testirat liniju je još jedna glupost. Kad nazoveš SZK pitaju te zašto ne vide svoj ruter i daš im pojašnjenje a kod njih nema pobune kao što je to bila klasika kod Iskona. Samo ti kažu da ti ne mogu dati podršku što se tiče rutera a liniju ti uvijek mogu testirat / poslat tehničara da vidi jeli radi i koliko propušta znam iz svog iskustva čovjek nije vjerovao da ja mogu imat svoju opremu spojenu pa da sve radi al eto naučio je nešto novo.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.06.2021. u 10:03.
Staro 15.06.2021., 02:25   #20
DoMMo
Registered User

DoMMo's Avatar

Prvenstveno, Karlo666 hvala na iscrpnom odgovoru!

Vidim da sam se opekao i da to neće ići. A forume nisam čitao sve dok mi router nije stigao jer sam mislio da će to ići lagano. Izvučem podatke iz Speedporta i prepišem u Asus i mila majka, al et. Bit će da nije tako

Sad gledam kako mogu najbolje iskoristit taj Asus router. Ljubitelj sam online FPS igara tj. BF-a i dosta mi je važna dobra i stabilna konekcija.
Isprobao sam 3 opcije:
- direktno spojen na Speedporta imam oko 40-50 ping.
- direktno spojen Asus ping bude oko 30 (što je odlično).
- prvo speedprot pa na njega Asus preko E-WAN-a dobijem isto k'o i u prvoj opciji 40-50 ping.

Taj speedport bas zeza.

Zanima me da li se nekako može spojiti da Asus bude prvi i da njega koristim samo za net, a onda da on prosljeđuje dalje na Speedport i da na speedportu radi VoIP i MaxTV?
Našao sam na netu da Speedport ima E-WAN (to je zapravo LAN1) ali ga treba uključit u GUI, a to je na T-comu normalno zaštićeno. Kad bi se to upalilo onda bi se valjda moglo stavit da je Asus prvi, a Speed drugi i da radi preko E-WAN porta. Nisam baš nešto stručan u ovom dijelu, tako da je lako moguće da će te čuti razne "ideje" od mene.

Kao recimo ova ideja -> da li se DSL kabel može splitat? Kako bi jedan DSL mogao ubost u Asus i on mi je za net, a drugi u Speedport koji bi za ostalo služio? Ili se povezat serijski? napraviš takav DSL kabal koji će ići iz zida do prvog DSL utora i onda od prvog do drugog DSL utora.

Ne znam, zanima me šta mi je najbolje napraviti sa tim routerom.
Bit će da će ga bit najbolje prodat.
Staro 15.06.2021., 10:17   #21
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

Datum registracije: Sep 2006
DSL se ne može dijeliti !
Samo jedan uređaj može biti direktno na liniji.

Za spasiti stvar možeš napraviti šta si već i probao:
- Špeedšrot je direktno na DSL liniji
- iz njega vadiš / koristiš VoIp i IpTv
- Internet konekciju na njemu postavljaš i Bridge mode, gasiš njegov WiFi
(alternativa je da su samo izbrisani user / pass za Internet konekciju i da je uključen PPPoE Pass Trough)
- na Lan1 spojiš WAN od Asusa
- u Asusu podesiš Internet konekciju, ....
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 10:53   #22
Libertus
Premium

Libertus's Avatar

Datum registracije: Jul 2017
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
DSL se ne može dijeliti !
Samo jedan uređaj može biti direktno na liniji.

Za spasiti stvar možeš napraviti šta si već i probao:
- Špeedšrot je direktno na DSL liniji
- iz njega vadiš / koristiš VoIp i IpTv
- Internet konekciju na njemu postavljaš i Bridge mode, gasiš njegov WiFi
(alternativa je da su samo izbrisani user / pass za Internet konekciju i da je uključen PPPoE Pass Trough)
- na Lan1 spojiš WAN od Asusa
- u Asusu podesiš Internet konekciju, ....
Jel se nije moglo nekako narediti VLAN passtrough i da onda SP odrađuje iza Asusa svoje za VOIP i IPTV?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 12:49   #23
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

Teško, pamet nije otvorena kao Tik ili xyWRT bazirani uređaji,
zanemari šta su i moderni Asusi WRT bazirani.

Gornji prijedlog mu je najbrže, najjednostavnije rješenje,
najveći problem sa Speedšrotom je Internet (to prebaciš na svoj router) a ovo ostalo može kako - tako odraditi.
Da je optika u pitanju onda su drugačije mogućnosti / opcije a o tom smo govorili u drugoj temi.
Staro 15.06.2021., 12:57   #24
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

@DoMMo
Ajde onda ovako. Koliko ti je bitan telefon i dali ga tvoji ukućani ikako koriste ako i uopće?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.06.2021. u 13:55.
Staro 15.06.2021., 16:06   #25
DoMMo
Registered User

DoMMo's Avatar

@Karlo666
Sve mi je bitno. I tv (2xmaxTV), telefon i net + se moji ukućani spajaju na WIFI.

Vidim da će onda jedino rješenje biti sa tim Bridge modom.
Ništa, bar ću onda moći Speedšrot izbacit iz sobe, stavit ga u hodnik (da ga ne gledam) pa preko tavana spojit Asus, i u sobi ostavit samo Asus (ma da me je i on počeo malo živcirat, da neće i on letit iz sobe)

Probao sam već sa Bridge modom i ne znam šta nisam dobro napravio, al nije proradilo.
Išlo je nekako ovako:

- otišao na mojT-smor portal i tamo prebacio router u bridge mod
- isto tako na toj stranici ugasio wifi
- zatim se router resetirao par puta i nakon 10ak min je došao telefon i maxtv, a Online lampica na routeru je bila ugašena. (po toj lampici sam, nekom logikom, zaključio da sam to dobro odradio jer sad slijedi da na Asusu narihtam net, spojim ga na SpeedŠ i onda bi se Online lampica trebala upalit)
- onda sam ušao na SpeedŠ i tamo malo prelistao i vidio da nema podataka za net, da je wifi ugašen.
- nakon toga sam se spojio na Asus i na njemu narihtao Ethernet WAN, upisao podatke, automatic IP, automatic DNS, VLAN 1203, MTU 1492, VDLS, AnexB, spojio sa SpeedŠ i ništa.
- onda sam nakon toga išao odraditi sve isto (automatic IP, automatic DNS, VLAN 1203, MTU 1492, VDLS, AnexB) ali sa PPPoE. Jer ne znam jel Asus mora SpeeDŠ dati internet ili internet ide kroz SpeedŠ i daje Asusu. Zato nisam znao jel ide Ethernet WAN ili PPPoE, ali nikako nisam mogao dobiti tako odvojeno da net radi na Asusu, a tel i tv na SpeeŠ. Možda je problem u postavkama IP adresa ono da jedan bude 192.168.1.1 drugi 192.168.1.2.( Tu sam poludio i nisam dalje radio)

Sutradan sam ostavio SpeedŠ kako je (kao router) i na njega preko EthernetWAN spojio Asus. SpeedŠ je 1.1, Asus 2.1 i sad radi ali mi je problem što mi je tako ping 50, a onako kad je Asus direktno spojen 30. Valjda što je i SpeedŠ u router modu pa se tu nešt zezne i poveća se ping.

Htio bi da mi netko kaže gdje griješim prilokom Bridge moda. Mislim kad bi to sredio da SpeedŠ ubacim u bridge, a da mi Asus radi net, da bi onda ping bio ok.

Kad se ide u bridge mod da li se moraju IP adrese podešavat? idem sa automatic IP ili Static itd. Ako može neka procedura toga.
Tražim po netu, ali ništa od tog (sve je nešta nedorečeno).
Staro 15.06.2021., 16:22   #26
dadoremix
Premium
Moj komp

dadoremix's Avatar

Datum registracije: Nov 2006
a podatke od ppoe imas točne ?
user i pass

THT je u briđu
asus stavis pppoe sa user i pass, ostalo sve default, ništa ne prčkaj po mtu, vlan postavkama .. sve DEFAULT

I po tome bi VOIP i maxtv bio preko tht modema
net preko asusa i to je to ..

asus je onda glavni za net .. i gleda se njega za dhcp server tj ip range itd..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 16:35   #27
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

Imaš primjera (kako trebaš odraditi) u ovoj i sličnim temama,
dakle:
- odradi kao i prije preko portala da ti prebaci Speedšrot u Bridge mode za Internet + WiFi ugašen
- sačekaj da dođe sebi i da proradi MaxTv i VoIp
- obzirom da on "ne diže" Internet konekciju u toj kombinaciji onda ni neće svijetliti Internet Led
- zovi SZK i sa njima potvrdi user / pass za PPPoE Internet konekciju,
pazi na puni user oblik (xxxxx8@htnet-dsl)
- spajaš Speedšrot Lan1 - WAN Asusa Lan kabelom
- podešavaš PPPoE konekciju, spomenuti user / pass, Vlan=1203, ostalo može default za početak
- obrati pažnju da se koristi WAN port a ne xDSL port, kod DSL-AC87VG plavi port

That's it

EDIT: Šta spominje kolega, čak ni Vlan nije nužno postavljati u toj kombinaciji jer će se o tom brinuti Speedšrot.

EDIT2: Evo kako se kod Asusa i DSL serije podešava Ethernet WAN > https://www.asus.com/support/FAQ/1016311/,
parametre imaš poviše.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.06.2021. u 18:21.
Staro 15.06.2021., 16:46   #28
great9
Premium

Datum registracije: Dec 2012
@Karlo666 Podaci za MTNet: Class C+
Internet Vlan ID 600 (PPPoE DHCP, NAT) DNS: 92.242.242.3 92.242.242.4
VoIP Vlan ID 611 (static IP)
great9 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 16:50   #29
dadoremix
Premium
Moj komp

dadoremix's Avatar

Datum registracije: Nov 2006
Citiraj:
Autor great9 Pregled postova

šta ti to znači, kad DRUG magic ne daje bridge ..
rađe taj podatak daj .. kako huawei preobratit na full pristup, pa imat bridge
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 18:15   #30
Karlo666
Premium
Moj komp

Karlo666's Avatar

Citiraj:
Autor DoMMo Pregled postova
@Karlo666
Sve mi je bitno. I tv (2xmaxTV), telefon i net + se moji ukućani spajaju na WIFI.

Vidim da će onda jedino rješenje biti sa tim Bridge modom.
Ništa, bar ću onda moći Speedšrot izbacit iz sobe, stavit ga u hodnik (da ga ne gledam) pa preko tavana spojit Asus, i u sobi ostavit samo Asus (ma da me je i on počeo malo živcirat, da neće i on letit iz sobe)

Probao sam već sa Bridge modom i ne znam šta nisam dobro napravio, al nije proradilo.
Išlo je nekako ovako:

- otišao na mojT-smor portal i tamo prebacio router u bridge mod
- isto tako na toj stranici ugasio wifi
- zatim se router resetirao par puta i nakon 10ak min je došao telefon i maxtv, a Online lampica na routeru je bila ugašena. (po toj lampici sam, nekom logikom, zaključio da sam to dobro odradio jer sad slijedi da na Asusu narihtam net, spojim ga na SpeedŠ i onda bi se Online lampica trebala upalit)
- onda sam ušao na SpeedŠ i tamo malo prelistao i vidio da nema podataka za net, da je wifi ugašen.
- nakon toga sam se spojio na Asus i na njemu narihtao Ethernet WAN, upisao podatke, automatic IP, automatic DNS, VLAN 1203, MTU 1492, VDLS, AnexB, spojio sa SpeedŠ i ništa.
- onda sam nakon toga išao odraditi sve isto (automatic IP, automatic DNS, VLAN 1203, MTU 1492, VDLS, AnexB) ali sa PPPoE. Jer ne znam jel Asus mora SpeeDŠ dati internet ili internet ide kroz SpeedŠ i daje Asusu. Zato nisam znao jel ide Ethernet WAN ili PPPoE, ali nikako nisam mogao dobiti tako odvojeno da net radi na Asusu, a tel i tv na SpeeŠ. Možda je problem u postavkama IP adresa ono da jedan bude 192.168.1.1 drugi 192.168.1.2.( Tu sam poludio i nisam dalje radio)

Sutradan sam ostavio SpeedŠ kako je (kao router) i na njega preko EthernetWAN spojio Asus. SpeedŠ je 1.1, Asus 2.1 i sad radi ali mi je problem što mi je tako ping 50, a onako kad je Asus direktno spojen 30. Valjda što je i SpeedŠ u router modu pa se tu nešt zezne i poveća se ping.

Htio bi da mi netko kaže gdje griješim prilokom Bridge moda. Mislim kad bi to sredio da SpeedŠ ubacim u bridge, a da mi Asus radi net, da bi onda ping bio ok.

Kad se ide u bridge mod da li se moraju IP adrese podešavat? idem sa automatic IP ili Static itd. Ako može neka procedura toga.
Tražim po netu, ali ništa od tog (sve je nešta nedorečeno).
Ako ti novci nisu problem za dobar ruter i stabilnu vezu onda ljepo vrati taj Asus (zapakiraj ga fino i vrati u dućan i traži povrat novca) i kupi FRITZ!Box 7590 ovaj gore u prvom postu koji traži modifikaciju configa i miran si zauvjek i siguran si da ti 100% radi sve.

Citiraj:
Autor great9 Pregled postova
Nekužim kako može konekcija biti Static IP,DHCP i PPPoE sve odjednom vjerovatno si nešto krivo izčitao radije nam pošalji ScreenShot sa zamagljenim IPom, username i passwordom pa ćemo sami skužiti.
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno