Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2022., 19:49   #7681
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Eee, de to stavi u temu časopisi, gdje su nam Hackeri, možda se nađe neki freak koji bi GP skenirao

@Trekkie

Baš zadnjih dana malo sam proučavao te stare celerone, i saznah da je taj 300A bogomdan za overclockanje na 450mhz.

Apropo starih firmi prodavaonica kompova, se sjećaš možda jedne tvrtke koja se dosta reklamirala u drugoj polov. 90ih, uglavnom imali su foru "za 11 kn dnevno imate računalo!" ja kad sam to vidio sam se odma narajcao da bi komp imao, no di će predpubertetlija tu lovu smognut - toliko dnevno nisam dobivao ni za fakin kiflu!
Nekak mi zvoni ko da su to oni kaj su bili na Kennedyevom, u onoj zgradi s istočne strane, Polaris (?) tak neko ime ako se dobro sjećam, neke zvijezde logo
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Možda Pentagram ako je bila zvijezda naopako
Ne sjećam se reklame za 11kn dnevno, ali da - na Kennedyevom trgu je bio Polaris ... Adison. To im je bila druga (i zadnja) adresa, prije nego što su propali negdje 2003 ili 2004. godine. Koliko se sjećam, ulazilo se bočno - dakle ne sa ulice nego kao iz nekakvog dvorišta ili prilaza.

A logo Polarisa je bila plava zvijezda. Imam negdje snop njihovih cedulja sa logom u sredini, dio promidžbenog materijala iz vremena 98/99/2000 pa možda stavim kad ih nađem. Znam gdje su, samo treba kopati...

Vezano uz Celerone, mislim da 300A nije bio jedini u toj priči. Koliko je meni poznato, 300A je poznat/priznat samo po tome što je bio PRVI Celeron sa Cache memorijom. Model prije njega, Celeron 300 je također bio Slot 1, ali nije imao Cache pa gotovo da ih danas više i nema. Ali 333 je već u domeni Celerona "A" serije, i mogu se clockati do mile volje.

Heh, bude zabavno za probati... Komp je još u radovima, ali danas sam napravio ogroman posao

Edit
Za sad nema cedulja, ali evo Polarisov logo iz reklame u Hackeru:


Edit2
Fun fact - ne znam za ostatak vas, ali kad uguglam "Polaris Adison Zagreb", dobijem hrpu postova ovdje na PCE forumu i mojih fotki ... i ništa više. Dakle, moglo bi se reći da "šlepam" mrtvu firmu koja ne postoji već 20 godina.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 15.11.2022. u 20:02.
  Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 12:48   #7682
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Vidim, nema komentara...

Nego ljudi, sorry na duplom postu ali imam pitanje za sve koji prate temu. Traži se hard između 3 i 10, max. 20GB na prodaju ili zamjenu? Ako je riječ o manjem kapacitetu onda kupovina a za 20GB možda eventualno zamjena, obzirom da ovih ima puno više.

Preferiram Quantum Fireball 3.5 seriju ako netko ima za ponuditi ali mogu i drugi brandovi, ali samo ako je ispravan. Sve ponude mogu na PP da ovdje ne radimo nered i idemo off-topic.
  Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 16:51   #7683
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 256
To je to, to je taj Polaris logo.
Mislim da je bio ili na onom polukrugu na vrhu zgrade, ili sa strane, al ugl. već ga min. desetak godina nema.

Guglanje, da, ne pronalazi rezultate, (osim nekog opremanja suda u Vukovaru još iz 98.)
al to je ono prokletstvo, da se stvari prije interneta (i koje nisu na) percipiraju ko da nisu postojale maltene, pojeo ih je zaborav, uvjeren sam da se u nekim starim tiskovinama čak i ne informatičkim, bi mogle nać reklame. No, npr. u popularnim Hackerima post 1998. i nema uopće oglasa njihovih, neznam jesu li tad možda neki drugi časopis preferirali il pak nešto treće.

Ovo s akcijom (zanimljivo, i na ovom ovdje što si stavio, akcija kao za učenike) je bilo na nekom flyeru il letku, 3 il max. 4 konfiguracije su bile navedene u rasponu od 10-20 kn "dnevno", najjeftinije su bile ofc celeroni.

Mislim da baš taj celeron kolko sam površno istražio, se u odnosu na neke druge pa i jače tipa 333, bolje overclockao jer je te neke parametre bitne imao dobro raspoređene, a rezultat je bio dobitak procesora ekvivalentnog koji je 3,4x bio skuplji.
No, npr. u to doba kad bi čitao o tim procesorima, uopće takve stvari nisam znao ni razumio, al vjerujem i da mnogi drugi jer nisu informacije bile toliko iskristalizirane ko sad nakon 20 godina internetskog inputa korisnika i stručnjaka iz inozemstva
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 17:48   #7684
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
To je to, to je taj Polaris logo.
Mislim da je bio ili na onom polukrugu na vrhu zgrade, ili sa strane, al ugl. već ga min. desetak godina nema.

Guglanje, da, ne pronalazi rezultate, (osim nekog opremanja suda u Vukovaru još iz 98.)
al to je ono prokletstvo, da se stvari prije interneta (i koje nisu na) percipiraju ko da nisu postojale maltene, pojeo ih je zaborav, uvjeren sam da se u nekim starim tiskovinama čak i ne informatičkim, bi mogle nać reklame. No, npr. u popularnim Hackerima post 1998. i nema uopće oglasa njihovih, neznam jesu li tad možda neki drugi časopis preferirali il pak nešto treće.

Ovo s akcijom (zanimljivo, i na ovom ovdje što si stavio, akcija kao za učenike) je bilo na nekom flyeru il letku, 3 il max. 4 konfiguracije su bile navedene u rasponu od 10-20 kn "dnevno", najjeftinije su bile ofc celeroni.

Mislim da baš taj celeron kolko sam površno istražio, se u odnosu na neke druge pa i jače tipa 333, bolje overclockao jer je te neke parametre bitne imao dobro raspoređene, a rezultat je bio dobitak procesora ekvivalentnog koji je 3,4x bio skuplji.
No, npr. u to doba kad bi čitao o tim procesorima, uopće takve stvari nisam znao ni razumio, al vjerujem i da mnogi drugi jer nisu informacije bile toliko iskristalizirane ko sad nakon 20 godina internetskog inputa korisnika i stručnjaka iz inozemstva
Hmm, možda onda čak i stavim Celeron 300A. Imam jednog (za kojeg sam mislio da je 333) ali mu budem morao promijeniti cooler, tvornički Intelov je bolji od onoga što je trenutno gore

Vezano uz Polaris (Adison), vjerojatno govorimo o entry-level mašinama tipa Aurora, Multimedia Hit 15 i/ili Multimedia Hit Duo


Jači modeli tipa Open Space & Star Gate su definitivno bili Pentiumi, moj Open Space je bio PII 350.
  Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 18:33   #7685
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Malo gerilskog uleta...

https://www.youtube.com/watch?v=yP6S...Checkmatecases

Svecenik ne bu odobrio ali ja bi se dao nagovoriti ako cijena ne bi bila arm & leg

P.S. Tko nije skuzio ciljam na monitor
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 18:54   #7686
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Malo gerilskog uleta...

https://www.youtube.com/watch?v=yP6S...Checkmatecases

Svecenik ne bu odobrio ali ja bi se dao nagovoriti ako cijena ne bi bila arm & leg

P.S. Tko nije skuzio ciljam na monitor
Nisam gledao cijeli video, ali po onome što sam skužio tip bude napravio "lažni" CRT sa LCD opremom unutra?

Ako je ovo točno, onda moram priznati da ne vidim poantu. Naime, vidim po komentarima na YT da ljudi govore o tome kako se ovo bude svidjelo CRT fanovima, jer se ovaj ekran bude uklopio u retro gaming setup, ali ljudi nije u tome riječ. Riječ je upravo u kvaliteti slike, refresh rate-u i bojama koje niti jedan LCD/LED može simulirati. Barem ako se mene osobno pita, naravno da svatko bude imao svoje mišljenje

Ali tko voli nek' izvoli, pa ne vidim zašto ovo ne bih "odobrio" Ono što mogu reći iz osobnog iskustva je to da LCD služi kao savršeni ekran za testiranje i dijagnostiku, ali kad želim ozbiljno igrati retro igrice, to radim na mojem Adi MicroScan-u
  Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 19:09   #7687
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ne bas, koliko sam skuzio manje je replacement a vise nabrijani LCD koji oponasa CRT u određenoj mjeri

Ima tu puno potencijalnih primjena koje zvuce zanimljivo (bar meni), od manjeg zauzeca prostora, do hrpe konektora i ostalih cudesa koja se spominju. A kako se dostupnost kvalitetnih (i da su u dobrom stanju naravno) CRT-a smanjuje iz dana u dan, ne bih se bunio na alternativu. Znas i sam kako je (ne)uspjesan popravak CRT monitora u 21vom stoljecu. Cak i da se nađemo na pola puta između CRT-a i LCD-a, po meni super. Kako je krenulo, za 10 godina ne da ne bu bilo CRT-a za udomljavanje nego budu se još kupovali za neke divlje cifre
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 19:23   #7688
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ne bas, koliko sam skuzio manje je replacement a vise nabrijani LCD koji oponasa CRT u određenoj mjeri

Ima tu puno potencijalnih primjena koje zvuce zanimljivo (bar meni), od manjeg zauzeca prostora, do hrpe konektora i ostalih cudesa koja se spominju. A kako se dostupnost kvalitetnih (i da su u dobrom stanju naravno) CRT-a smanjuje iz dana u dan, ne bih se bunio na alternativu. Znas i sam kako je (ne)uspjesan popravak CRT monitora u 21vom stoljecu. Cak i da se nađemo na pola puta između CRT-a i LCD-a, po meni super. Kako je krenulo, za 10 godina ne da ne bu bilo CRT-a za udomljavanje nego budu se još kupovali za neke divlje cifre
Ovo je istina, eto nisam nikad uspio popraviti onaj moj Shamrock, ostao je u istom stanju u kakvom je i bio - manjak dijelova i drugih jedinica je učinio svoje

Ali evo savjet tebi i svima koji prate. Ako želite kvalitetan CRT, uzmite si Adi. Imam dva komada MicroScan-a, oba modela 4P (15"), i to izgleda fantastično! Ne govorim o samom monitoru već o slici na ekranu, boje kontrast i refresh rate je fenomenalan. Znam buljiti u njega satima bez glavobolje ili mučnine koju obično imam sa nekim CRT ekranima, i sudeći po onome što sam našao online nisam jedini koji tako misli. Ovaj tip sa fotke ispod ih je nahrdao pun prtljažnik (19 komada za 100€), uvijek se traži jedan više!
  Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 19:37   #7689
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Imam 3 komada tako da sam miran do penzije

Jedan zahvaljujuci tebi a drugi isto preko kolege tu sa foruma plus treci od Roy-a, i sve je to super ali da nemam tavan i zivim samo u stanu bio bih spreman iskeširati konkretnu lovu za nekaj kaj je manjih dimenzija a dobro glumi CRT A ovom sa slike svaka cast ak ima mjesta di drzat to, iako mislim da je ovo vec zesci hoarding. Da upali jedan i tera ga 24h upaljenog sumnjam da mu zaliha ne bi potrajala 20 godina dok ih ne bi sve pobio.

Mozda je malo fulana publika u retro hw temi (ipak je ovo novi hw a dio šarma je da je staro), ali siguran sam da bi se generalno naslo dosta ljudi koja bi vrlo radi kupila ovakav monitor u kompletu sa nekakvim malim kompom velicine netbuka (npr zakacenim sa straznje strane monitora ili da je zguran negdje di ne smeta), pod uvjetom naravno da netko konacno uspije kvalitetno replicirati starije OS-ove i da u njima sve radi kako treba.

Ali vjerovatno nazalost nis od toga jer je trziste premalo, vecina "gamera" danas špana Fortnite
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 21:15   #7690
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Imam 3 komada tako da sam miran do penzije
Nikad nije dosta, valjda i sam znaš!

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Jedan zahvaljujuci tebi a drugi isto preko kolege tu sa foruma plus treci od Roy-a, i sve je to super ali da nemam tavan i zivim samo u stanu bio bih spreman iskeširati konkretnu lovu za nekaj kaj je manjih dimenzija a dobro glumi CRT A ovom sa slike svaka cast ak ima mjesta di drzat to, iako mislim da je ovo vec zesci hoarding. Da upali jedan i tera ga 24h upaljenog sumnjam da mu zaliha ne bi potrajala 20 godina dok ih ne bi sve pobio.
Da da, sjećam se Zamzunga. Lijepa mrcina, iako si osobno nikad ne bih poželio 19-icu iz očitih razloga. Ali da imam dovoljno prostora, zasebnu prostoriju i stol ... apsolutno, zašto ne? Bilo kako bilo, drago mi je da smo to uspjeli realizirati

Vezano za fotku, nadam se samo da (Focus?) ima pojačan stražnji ovjes. Baš sam jednom prilikom razgovarao sa Borgyem, i komentirao da ako ovako nastavimo svaki put kad dođe u Zg, bude morao pojačati stražnji ovjes kako mu se auto ne bi vukao po cesti. To je izgleda zajednički problem svih nas retro hardveraša

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Mozda je malo fulana publika u retro hw temi (ipak je ovo novi hw a dio šarma je da je staro), ali siguran sam da bi se generalno naslo dosta ljudi koja bi vrlo radi kupila ovakav monitor u kompletu sa nekakvim malim kompom velicine netbuka (npr zakacenim sa straznje strane monitora ili da je zguran negdje di ne smeta), pod uvjetom naravno da netko konacno uspije kvalitetno replicirati starije OS-ove i da u njima sve radi kako treba.

Ali vjerovatno nazalost nis od toga jer je trziste premalo, vecina "gamera" danas špana Fortnite
Ne znam baš... Ja i dalje kažem da je prava stvar nezamjenjiva. Kakvi LCDi, virtualni kompovi i ostale gluposti, original je UVIJEK najbolji!
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 00:24   #7691
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Yea, ja isto ne kuzim poantu, moderni ekran u retro wannabe kucistu. Ako nemam mjesta to je vjerojatno zato sto nemam love pa cu onda nac bilo koji jeftini LCD i morat se pomirit s tim. Ovaj hibrid ce sigurno puno kostat.

Srecom, nasao sam si mjesta taman za svoj stari 19" CRT a ak krepa imam rezervni 17".
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 01:22   #7692
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Yea, ja isto ne kuzim poantu, moderni ekran u retro wannabe kucistu. Ako nemam mjesta to je vjerojatno zato sto nemam love pa cu onda nac bilo koji jeftini LCD i morat se pomirit s tim. Ovaj hibrid ce sigurno puno kostat.

Srecom, nasao sam si mjesta taman za svoj stari 19" CRT a ak krepa imam rezervni 17".
... a ak' ti krepa 17", imam ja jedan 15" viška dolje u podrumu, samo javi

By the way, ak' nekog zanima Casper build je gotov... Specifikacije se gotovo pa sigurno još budu mijenjale (Hard i grafa ponajviše, možda i CD-ROM) ali za sad što je, tu je.


Specifikacije su sljedeće:

MBO: Asus 440LX (Orig: 440LX)
CPU: Intel Celeron 333 (Orig: 300A)
RAM: 64MB PC100 (Orig: 32MB)
VGA: SiS6326, 8MB (Orig: ??, 4MB)
HDD: Quantum Fireball EX6.4 (Orig: 6.4GB)
FDD: 3.5" 1.44MB Floppy (Orig: 3.5", 1.44MB)
ODD: BTC BCD 24X (Orig: 36X)
Ostalo: SB16 ISA PnP, 56k Dial-Up Modem, USB 2.0 PCI kontroler

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 17.11.2022. u 03:21.
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 04:11   #7693
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 256
Prije 3 dana sam vani na hrpi stvari iz nekog stana naišao na 17" Samsung CRT 757mb. Ovo mb je nekakva magic bright funkcija za koju prvi put čujem.

S obzirom da imam već skoro 20g. 757dfx, zaintrigiralo me da ga uzmem, no bio je mokar, a neznam jel voda unutra prodrijela (padala je blaga kiša taj dan, a ja sam navečer naišao na tu hrpu),
a drugo, što je presudilo da ne, precvikan je bio strujni kabel na kraju, bome mi se fkt nebi dalo to sad prespajat, čemu nisam ni vičan.
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 06:22   #7694
LostX
Premium
 
LostX's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SK
Postovi: 149
U potrazi sam za AT kučištem i super socket7 hladnjakom za CPU
__________________
...
LostX je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 11:46   #7695
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Prije 3 dana sam vani na hrpi stvari iz nekog stana naišao na 17" Samsung CRT 757mb. Ovo mb je nekakva magic bright funkcija za koju prvi put čujem.

S obzirom da imam već skoro 20g. 757dfx, zaintrigiralo me da ga uzmem, no bio je mokar, a neznam jel voda unutra prodrijela (padala je blaga kiša taj dan, a ja sam navečer naišao na tu hrpu),
a drugo, što je presudilo da ne, precvikan je bio strujni kabel na kraju, bome mi se fkt nebi dalo to sad prespajat, čemu nisam ni vičan.
Čekaj, kabel za struju sa standardnim IEC priključkom? Pa jel ga nisi mogao jednostavno prespojiti, ukopčati novi?

Vezano za vodu, vidio sam ovdje na forumu da ekipa pere CRT u praonici automobila, pod pritiskom i sa deterdžentom... Stoga sam i više nego siguran da bi se dao posušiti i da bi radio normalno.

Citiraj:
Autor LostX Pregled postova
U potrazi sam za AT kučištem i super socket7 hladnjakom za CPU
Super Socket 7 cooler bude bio isti ili sličan onome za Socket 7 i/ili S370/A ako ima mjesta na ploči.
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 14:44   #7696
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 256
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Čekaj, kabel za struju sa standardnim IEC priključkom? Pa jel ga nisi mogao jednostavno prespojiti, ukopčati novi?

Vezano za vodu, vidio sam ovdje na forumu da ekipa pere CRT u praonici automobila, pod pritiskom i sa deterdžentom... Stoga sam i više nego siguran da bi se dao posušiti i da bi radio normalno.
Sad sam se podsjetio na svome, da, nije kabel za struju, jer se njima može ukloniti, nego valjda VGA kabel, kak to rješit odrezano neznam.

Btw. to me zaintrigiralo pa sam svog išao baš danas rastavit, nakon pol sata il dulje pokušavanja skidanja kućišta i iskasapljene sa šarafcigerom lijeve strane gdje nije htjelo popustiti - sad mi je fino sve oštećeno da se podsjetim da svako dobro djelo ima svoju cijenu (desna se bez problema odvojila jer je dio koji je držao iznutra puknuo još prije od starosti),
ajde barem smo ga najzad uspjeli očistiti od 20godišnje prašine! (sad je spreman za sljedećih 20 godina )

Baš sam se zainatio jer kad sam već krenuo u taj poduhvat nisam htio bez da ga rastavim, iako je bilo na rubu da prejako potegnem i sve pukne - to mi je najgore kod takvih stvari gdje neznaš jel ti moraš jače potegnut pa popusti, ili si previdio neki dio koji nije otpušten, ili pak dobro sve radiš ali se samo od sebe od starosti zapeče.

Za pranje vodom neznam, ima iznutra tu neku oplatu metalnu, šilt kak bi vjerojatno seoski 'rvati rekli, i to bi zaštitilo možda od kiše za prvu ruku, no ak voda uđe ispod toga i ne osuši se (a nema se kak osušit tak sa svih strana zatvoreno), kod paljenja mi se čini da bi nešto sigurno gadno riknulo.
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 14:47   #7697
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 256
Ovo kaj sam prije pričao da se nije imalo informacija oko tehnikalija,
ne samo to, nego ljudi doslovno nisu ni znali kako se neka procedura uopće i stručno zove :-DD


Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 15:03   #7698
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Bilo je tada izgorenog hardwarea zbog neznanja Onda nije bilo toliko informacija po forumima na izvolte ali tko je znao i htio našao je što mu je trebalo.

Imao sam baš tu Asusovu Rivu TNT. I bez clockanja je bila vruća. Ja sam stavio velikog pasivnjaka sa suprotne strane chipa na kartici i to je drastično smanjilo temperature uz učestalo ispuhivanje. Nije se puno clockala. Mislim da je default bio 90MHz, a nije išla puno iznad 100MHz.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 15:26   #7699
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,601
@Miki9
Nije baš pametno igrati se oko takvih stvari ako ne znaš šta smiješ a šta ne + visoki napon + ...

" ima iznutra tu neku oplatu metalnu, šilt ... " je upravo to, metalni oklop (Faradeyev kavez) kako bi se smanjile EMI smetnje.

Voda / kiša nije problem ako nije pod naponom, ostavi dovoljno dugo da se sve dobro osuši.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 19:00   #7700
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Miki9
Nije baš pametno igrati se oko takvih stvari ako ne znaš šta smiješ a šta ne + visoki napon + ...

" ima iznutra tu neku oplatu metalnu, šilt ... " je upravo to, metalni oklop (Faradeyev kavez) kako bi se smanjile EMI smetnje.

Voda / kiša nije problem ako nije pod naponom, ostavi dovoljno dugo da se sve dobro osuši.
CRT je uvijek pod naponom, čak i kad je odspojen iz mreže. Može takav sa strujom stajati danima, pa čak i tjednima što predstavlja opasnost za one koji ga krenu rastavljati bez dovoljno iskustva.

Ja sam stvarno u životu svašta popravljao, od gramofona, kazetofona i video rekordera, pa sve do stanica za parno glačanje i aparata za kavu. Ali jedna stvar koju se nisam NIKAD usudio otvarati je CRT, usprkos tome što znam kako isprazniti CRT na siguran način.
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 19:11   #7701
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Ja sam stvarno u životu svašta popravljao, od gramofona, kazetofona i video rekordera, pa sve do stanica za parno glačanje i aparata za kavu. Ali jedna stvar koju se nisam NIKAD usudio otvarati je CRT, usprkos tome što znam kako isprazniti CRT na siguran način.
Ja sam jedan raskopao i bilo mi je dosta haha, vec po debljini kablova i "konjskim" komponentama unutra vidis da tu nisu naponi za zajebanciju

@LostX: Mozda ti imam jedno AT kuciste ali bez napajanje i power switcha, ako ti zvuci zanimljivo javi se na pm pa ti ga poslikam da vidis jel ti funka. Ali imaj na umu da bi trebao doci to pokupiti u ZG na Tresnjevku/Rudes/Špansko ili organizirati prijevoz...

Edit: Ponudim covjeku kuciste i skuzim da kucista vise nema i da sam ga dao Stereotypu prije valjda godinu dana i da ga je on vec izmodao i preuredio davnih dana...

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 18.11.2022. u 18:07.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 19:22   #7702
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ja sam jedan raskopao i bilo mi je dosta haha, vec po debljini kablova i "konjskim" komponentama unutra vidis da tu nisu naponi za zajebanciju

@LostX: Mozda ti imam jedno AT kuciste ali bez napajanje i power switcha, ako ti zvuci zanimljivo javi se na pm pa ti ga poslikam da vidis jel ti funka. Ali imaj na umu da bi trebao doci to pokupiti u ZG na Tresnjevku/Rudes/Špansko ili organizirati prijevoz...
Prekidač je dio napajanja, a ako ga slučajno i nema, lagano se može kupiti nov u raznim servisima i prodavaonicama elektro materijala, obzirom da je riječ o industrijskom standardu.


Dok je za napajanje moguće staviti ATX i pretvoriti ga u "AT" jednim ovakvim adapterom, kao sa slike:
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 19:43   #7703
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Znam ja sve to, samo velim kolegi kaj je u ponudi da se ne bi razocarao. Prekidac iz tog kejsa je odletio skupa sa "plavim sokolom" koji ne voli fidovke (ili sam ga dao nekom da ga proba popravljati, ne sjecam se vise)

U svakom slucaju osobno ne "šmekam" AT napajanja jer ne sjecam se kada sam zadnji put vidio novo (a kamoli brendirano) tako da se radije držim ATX-a. Retro ili ne-retro žao mi je riskirati komponente sa upitnim napajanjima, kada se da naci odlicnih novih napajanja za nikakvu lovu koja imaju kojekakve zgodne zaštite za ne pretjeranu lovu.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 20:03   #7704
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,637
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Dok je za napajanje moguće staviti ATX i pretvoriti ga u "AT" jednim ovakvim adapterom, kao sa slike:
Ja bi slagal kabel, samo da lepše zgleda, krimpalica i deri ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 20:13   #7705
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ja bi slagal kabel, samo da lepše zgleda, krimpalica i deri ...
Hehe, tko voli nek' izvoli. Samo sam stavio čisto informativno da kolega ne brine oko napajanja ako se odluči uzeti Alienov case.
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 20:21   #7706
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,637
Ipak sam dio old schoola

Još da mi je do amige 1200 doć nekak ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 20:58   #7707
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
CRT je uvijek pod naponom, čak i kad je odspojen iz mreže. Može takav sa strujom stajati danima, pa čak i tjednima što predstavlja opasnost za one koji ga krenu rastavljati bez dovoljno iskustva.

Ja sam stvarno u životu svašta popravljao, od gramofona, kazetofona i video rekordera, pa sve do stanica za parno glačanje i aparata za kavu. Ali jedna stvar koju se nisam NIKAD usudio otvarati je CRT, usprkos tome što znam kako isprazniti CRT na siguran način.
A je dramaaaaa...

Otvoris CRT ko i svaki drugi uredjaj, pazis da ne diras onaj debeli ogromni kondenzator jer ce ti on dat u dupetu... Cijev CRTa se izbija tako da izvuces onaj gumeni kabel i gurnes srafciger da kratkospojis unutarnji dio sa vanjskom oplatom katodne cijevi i to ti je to... Taj napon ti nece dat po dupetu, al budes letio ako krene po zlu...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 20:59   #7708
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ipak sam dio old schoola

Još da mi je do amige 1200 doć nekak ...
Moj ATARI 1040STFM se negdje izgubio... A bas bih ga volio naci...

Al zato sam nabavio Apple PowerMac 7100/80 iz 1995 i Apple PowerMac G4 Quicksilver iz 2001... Sad malo proucavam...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 21:18   #7709
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
A je dramaaaaa...

Otvoris CRT ko i svaki drugi uredjaj, pazis da ne diras onaj debeli ogromni kondenzator jer ce ti on dat u dupetu... Cijev CRTa se izbija tako da izvuces onaj gumeni kabel i gurnes srafciger da kratkospojis unutarnji dio sa vanjskom oplatom katodne cijevi i to ti je to... Taj napon ti nece dat po dupetu, al budes letio ako krene po zlu...
Pa da, o tome i pričam. Hvala lijepo, nije vrijedno truda.

Sumnjam da bi ubilo (iako je bilo i takvih slučajeva) ali da bi boljelo to svakako i definitivno bi!
  Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 21:22   #7710
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Pa da, o tome i pričam. Hvala lijepo, nije vrijedno truda.

Sumnjam da bi ubilo (iako je bilo i takvih slučajeva) ali da bi boljelo to svakako i definitivno bi!
Ma ne bi ti nis bilo, pa jos dok sam na faksu bio sam ljudima okolo postelavao konvergenciju i fokus na CRTovima... Ionako ti je cijeli taj sklop sa elektronikom u metalnom kucistu, a svi sarafi koje trebas vrtit (fokus i konvergencija) su dostupni tako da ih sa malim srafcigerom mozes vrtit...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na