Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2022., 14:02   #9811
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Male jezgre su za štednju energije na laptopima, isti koncept kao na mobitelima. Intelu je priču prvenstveno pokvario AMD, koji je štedljiviji i za slične ili bolje performanse ne treba male pa sve ispada smiješno. U idealnom Intelovom svijetu male jezgre su genijalan potez koji izvlači više performansi iz malog 15-30W TDP-a. A onda dođe AMD koji u isti TDP ugura velike jezgre i Intel izgleda glupo
To je to, koliko god big.LITTLE jako lijepo radi za potrebe smartphone uređaja, Intel je poprilično neuspješno iskopiral taj dizajn za desktop i laptop potrebe.

Najbolji mobilni Alder Lake modeli se muče s prošlogodišnjim Ryzen 5000 izdanjima, dok s novim Ryzen 6000, cijela Intel big.LITTLE priča stvarno postaje smiješna.
Citiraj:
The Ryzen 7 PRO 5850U had an average SoC power consumption of 14.1 Watts and a peak of 30 Watts while the Core i7 1280P had a 29.5 Watt average and a maximum power draw of 76 Watts. The Core i7 1280P came out overall inline with the Ryzen 7 PRO 5850U performance. Even the Ryzen 7 PRO 5850U as launched last year can compete with today's flagship Alder Lake P processor on Linux. The Ryzen 7 PRO 5850U certainly was far better when it came to power efficiency as well with a much better performance-per-Watt.
I sad po svemu sudeći Zen 4 sa skoro duplo manjom potrošnjom nudi isti nivo performansi kao i Raptor Lake, koji dolazi opremljen s duplo više manjih "špranih" jezgri.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 15:06   #9812
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,545
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Volio bih da u igru uleti i 3 i 4 igrač sa novim arhitekturama, a za očekivati je nešto takvo.
Mozda ti ipak ne radi taj tvoj aparat iz 2015. dovoljno brzo, jer ono... dobro jutro, drago nam je da si izasao iz dugogodisnje kome; ARM vec 10 godina dominira mobilnim trzistem, dok je u zadnjih nekoliko godina konkurentan desktop/server trzistu; a RISC-V se mota u embeddedu vec par godina, svakim danom sve jace i sire.

Nego, zasto je to *tebi* bitno? Da bi zadrzao 10 godina staro racunalo i ne kupio nista od par novih igraca na trzistu?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2022., 15:12   #9813
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
@sakomako

Taj isti JayzTwoCents je prije mjesec i pol dana snimil dva izrazito neupućena video uratka u kojima ljude naziva glupim idiJotima, ako ga odmah u tom trenutku ne poslušaju i odu kupiti RTX 3000 seriju, jer "cijene neće dalje pasti, RTX 4000 serija kasni godinu dana prema njegovim izvorima", a tko ga ne posluša nije vrijedan postojanja. Koji dan nakon tih nebuloza cijene su počele padati kao da nema sutra, a nVidia je zbog pada cijele kripto preCtave izgubila milijarde, tak da JayzTwoCents kao neki etalon ičega vezanog za tehniku i tehnologiju općenito nema ni trunke vjerodostojnosti i kredibiliteta.

Kaj se tiče tvojeg računala, super, nitko te ne forsira da kupiš novo, ali to ne znači da novo nije bolje, jer itekak je bolje. S druge strane pak, po pitanju iskompleksiranih tzv. alpha mužjaka koja nose uske sive prekratke trenirke u rangu ženskih tajica, dok gradom paradiraju s pederušama oko vrata, ne bi li se pokazali kao pravo muško, pa bez prebitoga dinara zadužuju sve oko sebe, samo da imaju najboljiJi komad najnovijeg hardvera, mada nemaju pojma kaj budu s tim, glavno da se stavi na net - e pa ko ih jebe, koga uopće boli briga kaj takvi imaju za reći. Najčešće ništa pametno, samo teretana i kladionice, dok se šepure pederlukom i popratnim hardverom (smartphone uređaji od 1.000€ kupljeni na što je više moguće rata i uz što skuplju pretplatu, tak da se na kraju "isplati" u preprodaji), a sirotinja su na grbači staraca.

Netko ko je ipak nešto u životu prošel i svojim radom i znanjem zaradil svoj dinar, nema potrebu isticati da ima i kupuje, te često točno zna kaj mu/njoj treba - jednostavno kupi i koristi. Nema potrebe se nekome objašnjavati i opravdavati, jer jebemumater, ako netko s 30, 40 ili više godina nema svoj ja, već treba hrpu anonimnih likova s neta da mu/njoj nešto odobre i potrvde, onda gasi sve i motaj Internete. I tu se onda vraćamo na ono kaj non-stop pričaš, imaš to kaj imaš, super, služi te, ali to ne znači da napretka nije bilo, jer u tih nekoliko godina smo došli itekak daleko od nekadašnjih high-end 4C/8T Intel ponuda koje su više od desetljeća zacementirale sve zajedno.

Ko je Intelu kriv kaj se nisu našli na rubu propasti, pa da i oni izmisle svoj chiplet dizajn koji mogu koristiti od najmanjih do najvećih CPU implementacija.

Lakše je bilo 10+ godina stajati na monolitnom mjestu i čekati da konkurencija jednostavno nestane i sad muku-muče dostići tu istu konkurenciju.

__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 03.09.2022. u 15:18.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 15:49   #9814
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,321
Citiraj:
Autor MegaSkot Pregled postova
Malo manje ali da, Lian Li o11.
Znači, mATX
Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 16:00   #9815
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor MegaSkot Pregled postova
Malo manje ali da, Lian Li o11.

U, ti to uvijek fensi složiš, jedva čekam vidjeti
Moj je gaming orjentiran, fensi mi nije toliko u fokusu, ali je spreman za neki zen4 kombo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	FB_IMG_1662213510226.jpg‎
Views:	191
Size:	73.1 kB
ID:	25446  
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 16:29   #9816
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,439
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
U, ti to uvijek fensi složiš, jedva čekam vidjeti
Moj je gaming orjentiran, fensi mi nije toliko u fokusu, ali je spreman za neki zen4 kombo
Mogu li biti malo zločest?
Hebemu posložio i utegnuo si si tu svijetleću staklenu kutiju, a iza nje se kablovi porazbacali kao na rave partyu. Pa hebemu što nisi sve upicanio? Nabavio neki fensi bužir/kičmu (kakogod se već sve zovu) da sakriješ kablovinu...
Vidim da si napisao da fensi nije baš u fokusu, ali svejedno nisam odolio, NHF.

Nego da, nije mi sakomako jasan sa tim tvdrnjama da nema napretka i da je sve zbugirano i neprovjereno. I AMD i Intel i nV uspiju u kakvih 6mj od lansiranja potpuno novih proizvoda tj arhitektura više-manje popeglat sve. E sada, mislim da plavcima to očito neće poći od ruke sa ARC-om, ali realno je da je to drugi put i to nakon 20+ godina da su se bacili u dGPU vode, pa im ipak treba progledati kroz prste.

Ima i napretka i to osjetnog vjeruj mi (prešao sam sa i5 3350p/GTX970 na R5 3600/3060Ti) za meni bitne stvari, a to su igranje i enkodiranje videa. A znam da zvuči glupo ali i kad sam se maknuo sa 4 jezgre i firefox (tj waterfox) je življi i više ne zastajkuje.

Ali evo i ja se slažem da prvo treba pustit sada imućnijim beta testerima da isprobaju Zen4 kakvih 6mj+ pa da vidimo kako stvari stoje, ali poprilično sam siguran da je ovaj put AMD puno puno spremniji (a i MBO vendori) nego u doba Zen1 kada su još bili underdog. I ja jako cijenim stabilnost i ovaj trenutni komp mi je stabilan kao i prošli.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 16:43   #9817
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Sve 5 , samo udaraj..
Tu su 2 stola spojena, 2 routera iznad, drugo računalo se ni ne vidi , ali žica ima kao u priči..uglavnom meni nebitno jer je to od mene i sina muski cave room , kreativni kaos, nije dnevna soba pa da zena dovodi frendice na kavu pa da mora biti sve po PSu
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 16:46   #9818
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
E sada, mislim da plavcima to očito neće poći od ruke sa ARC-om, ali realno je da je to drugi put i to nakon 20+ godina da su se bacili u dGPU vode, pa im ipak treba progledati kroz prste.
Bilo bi to lakše da nije riječ o monopolističkoj firmi koja sjedi na stotinama milijardi i više od stotinu tisuća zaposlenika, dok ovaj dvojac prodaje maglu.

Dan-danas nisu ništa konkretno pokazali, samo hrpa PowerPoint efekata, dok pomno skrivaju išta vezano za postavke i specifikacije.

Ni najmanje mi ih nije žao, a posebice kad/ako išta izdaju ove godine i budu zakopani od strane RTX 4000 i RX 7000 modela.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 18:21   #9819
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,682
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bilo bi to lakše da nije riječ o monopolističkoj firmi koja sjedi na stotinama milijardi i više od stotinu tisuća zaposlenika, dok ovaj dvojac prodaje maglu.

Dan-danas nisu ništa konkretno pokazali, samo hrpa PowerPoint efekata, dok pomno skrivaju išta vezano za postavke i specifikacije.

Ni najmanje mi ih nije žao, a posebice kad/ako išta izdaju ove godine i budu zakopani od strane RTX 4000 i RX 7000 modela.
Čim vidim bRajana Šrota, odma mi je jasan razmjer i nakana tog videa

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Joj, evo još jedan BUG forumaĐija da nam svima veli kak stvari stoje.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 18:22   #9820
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ma ignore trolla lol


Nego, je tko poceo primjecivati cijene am5 maticnih ?

Za sada sam naletio samo na ovo:
X670E: $350 – $500
X670: $270– $350
B650E: $230 – $330
B650: $130 – $230
https://www.pcguide.com/motherboard/...-motherboards/

Skok u cijenama ploča je ovako gledano već evidentan
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 03.09.2022. u 18:32.
Eladio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2022., 18:36   #9821
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,161
https://youtu.be/z13Qvn_QkcA
ayyyyy

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 20:28   #9822
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Za par godina ionako će Zhaoxin procesori proizvedeni na SMIC procesima dostići, a možda i prestići trenutne glavne igrače
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 22:10   #9823
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ovi 7000 sa 6 jezgri mogu li biti CPU i sa 2 chipleta. Jer šteta je bacit chiplet na kojemu od 8 radi samo 3 ili 2 jezgre?
Teško da će se tako nešto dogoditi. Yield na TSMC N5 i N7 je jako dobar, vjerojatno je preko 95% svih chipleta koji naprave 100% ispravno. Iz istog razloga nema više u ponudi procesora s manje od 6 jezgri a da su chiplet dizajn, premalo ih ima manje od 6 ispravnih jezgri. Plus što je pakiranje chiplet procesora skuplje od monolitnog i ne isplati se na procesorima koji koštaju manje od ~$250.
Svi "G" procesori su monolitni. Kupiš Ryzen 7 5700G i imaš dovoljno jak komp za sve što tebi treba, monolitni je dizajn, 8 jezgri, malo troši... Ima čak i GPU koji je prema tvom opisu posla debeli overkill za tebe.

Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Mene osobno izrazito odbija to chiplet rješenje jer se sjetim latencija prvog rajzena. No valjda su to popravili (nije baš da pratim).
Nije mi baš draga pomisao da mi igra s jedne jezgre na jednom chipletu počne koristit neku jezgru na drugom, zbog latencija.
Zen 1 nije bio chiplet dizajn, bio je monolitni. Problem s ranijim verzijama Ryzena je u CCX-u koji se sastojao od 4 jezgre, pa su bile velike latencije između CCX-a. Novi modeli imaju CCX od 8 jezgri, tako da nema više tog problema. A za modele s više CCD-ova su radili i optimizacije u softveru, pa ne baca threadove s jednog na drugi chiplet.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2022., 08:14   #9824
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,439
AMD Ryzen 7000 Undervolting Yields Great Results with Temperatures

Ogromna razlika i u potrošnji i u temp kod UV-a, frekva ista:

__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 04.09.2022. u 20:46.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2022., 20:50   #9825
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,988
Da je baš duplo manji power draw na istom clocku, to je ipak suviše ekstremno. Nešto tu ne štima.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2022., 20:54   #9826
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
Osvrnuli smo se na to na prijašnjoj stranici, ko zna ko pije, a ko plaća u svemu tome. Moguće da je neki power delivery bug ili automatika jednostavno divlja nekontrolirano.

Ukoliko se pokaže istinito da se ručno može sve fino podesiti, a da opet zadržava magičnih 5.0GHz, onda bude super ispalo, ali morali budemo pričekati još koji tjedan.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2022., 21:25   #9827
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ručno će se moći bolje podešavati nego "am4", pogotovo su mi zanimljive asus ploce koje će imati onaj dynamic oc fjučr .. iako se bojim malo cijena tih ploca lol
To bi navodno trebale imati sve X ploce od asusa.. ili ROG.. nisam siguran, tako nekako

Debauer je nešto spominjao da su ovi zen4 uzbudljiviji za OC, iako je morao šutiti.. e sad koliko je to marketing a koliko ce biti bolje vidjeti ćemo uskoro
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2022., 22:34   #9828
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,960
Dobio sam službeni poslovni laptop sa 1165G7 procesorom i Iris Xe grafikom kada je to izašlo. Tih, brz, radi super, dekodira AV1 u hardwareu…. Milina osim što je nestabilno radio dok nisu pola godine - godinu kasnije tradicionalno popeglali BIOS i drivere.

Opteretim CPU i on potegne 55W iz utičnice. Temperature preko 90, ventilator na max. Gledam baterija se ne puni, u idleu je 7.5W. To je puno veći TDP od deklariranog.

Nakon sličnih iskustava koje su mi frendovi,
kolege i poznanici ispričali čini mi se da Intel tjera svoje procesore koliko god može ne bi li parirali AMDu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2022., 22:40   #9829
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
To je istina, posebice s ovih par zadnjih generacija, potrošnja i zagrijavanje nisu bitni, dokle god recenzije vele da je Intel bolji kakvih 5% do 10%.

Tak da budemo za koji tjedan imali Ryzen 9 7950X@5.0GHz+ uz 200W i Core i9-13900K@5.0GHz+ uz 400W s jako sličnim performansama.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 06:30   #9830
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 176
To s baterijama koje se ne pune većina laptopa ne puni bateriju pod punim opterećenjem jer se tada laptop dosta zagrijava a toplina plus baterija na 100% je smrt za bateriju.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 11:03   #9831
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Ima smisla ako je tako.

1165G7 nije baš nov (Q3 2020). Iz istog perioda imam Ryzen 7 4700U (15W default / 10-25W configurable) 8c/8t + Vega7.
BIOS još nisam taknuo, nisam imao potrebe. Vrtim isključivo Linux gore. Sve je radilo od prvog dana kak treba.

Za poslovni sam dobio Ryzen 5 Pro 4650U (15W) 6c/12t + Vega6. Tu ekipa pusha BIOS update povremeno, ali isto nula problema.
Tak da što se tiče laptopa, ja sam prodan, bar što se tiče ultra-thin varijanti.

Po svemu sudeći novi AMD mobilci (Ryzen 8000) će biti 5 ili 6nm?

Zadnje izmijenjeno od: stef. 05.09.2022. u 13:10.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 20:22   #9832
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
S kupnjom "nove" grafe sam se zeznuo.. praktično sam izjednačio min/max fps u mojoj igri koju igram i sad mi sve radi na max mogucem fps cak i u 2K low details (igra ima lock na 360 max) , i sad nemam opravdanja za upgrade.. vidjeti ćemo mozda izadje neka nova igra.. ili prodam ovu 3080 i uzmem slabiju opet lol

Tako da nastavljam lurkati, ali nisam više toliko siguran kupac odmah po izlasku
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 21:05   #9833
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Po svemu sudeći novi AMD mobilci (Ryzen 8000) će biti 5 ili 6nm?
Aktualna mobilna 6000 serija je 6nm, tak da bi nova mogla biti na istih 5nm kao i desktop braća.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 02:41   #9834
Antony
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 69
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Aktualna mobilna 6000 serija je 6nm, tak da bi nova mogla biti na istih 5nm kao i desktop braća.

https://www.anandtech.com/show/17442...by-end-of-2024


Još od AMD FAD 2022 prezentacije službeno znamo da je Phoenix Point na 4nm.


Citiraj:
What's new and upcoming on the updated AMD mobile roadmap is the successor to Rembrandt (Ryzen 6000), which AMD has codenamed Phoenix Point. AMD Phoenix Point will be based on AMD's upcoming Zen 4 core architecture and will be built using TSMC's 4 nm process node. According to the roadmap, AMD's Zen 4 Phoenix Point mobile processors will use Artificial Intelligence Engine (AIE) and AMD's upcoming and next-generation RDNA 3 integrated graphics.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	AMD Notebook Roadmap.JPG‎
Views:	128
Size:	245.4 kB
ID:	25466  
Antony je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 09:26   #9835
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
U pravu si, ja sam se već lagano pogubil u svemu.
Citiraj:
TSMC N4 is an evolution from TSMC N5.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 06.09.2022. u 13:14.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 13:56   #9836
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,321
Ima li info kad će mobilni Ryzen krenuti sa DDR5.

Već kod Intela vrti 6 generacija sa DDR4 ( zadnji PC-3200)
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 14:02   #9837
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
Već jesu, sadašnja Ryzen 6000 serija ima (LP)DDR5 podršku, a bome i Steam Deck baziran na Zen 2 CPU + RDNA 2 iGPU ima (LP)DDR5.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 14:09   #9838
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Antony Pregled postova
https://www.anandtech.com/show/17442...by-end-of-2024


Još od AMD FAD 2022 prezentacije službeno znamo da je Phoenix Point na 4nm.
Bit će to zvijer od hardvera, lagano bušenje Intela, no nadam se da će dobavljivost biti bolja nego od 6000 serije.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 14:19   #9839
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
I zen3+ sa lpddr5 rastura

segregator je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 14:23   #9840
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,780
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
I zen3+ sa lpddr5 rastura
Da, ono kaj je stef rekel koji post prije, već s mobilnom 4000 serijom je to bilo fino posloženo, a ovi noviji, jači i bolji modeli samo dodatno odmiču dalje u odnosu na Intel.

Phoronix testovi s mobilnim Alder Lake usporedbama kao najbolji primjer koliko daleko je AMD otišel po pitanju učinkovitosti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na