Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.06.2004., 13:20   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,739
Traženje posla u informatici

Kada tražimo posao, moramo misliti i na primanja koja očekujemo. Ona ne ovise samo o tome koliko se nudi za taj tip posla nego i koliko je nama potrebno za život kakav vodimo. Naravno da ne smijemo (za sada) biti pohlepni jer nećemo dobiti posao. Zato treba znati da su prosječne plaće u Hrvatskoj oko 3600 kn. Obzirom da najviše znam o informatici, valja tražiti takav posao.

No, plaća nije ono što dobijemo na račun u banku nego razlika između tog iznosa i onoga što potrošimo samo da bi mogli raditi taj posao. Zato se bacam na računanje troškova jednog informatičara.

Svaki dan moram doći na posao. Firme se uvijek nalaze na nekom nelogičnom mjestu do kojeg se može doći samo helikopterom. Uzmimo da idem privatnim autom. Ne pada mi na pamet računati koliko auto troši koliko dajem na ove ili one popravke. Sve su to izračunali i rekli da auto troši 1/3 cijene EuroSuper benzina po kilometru. Posao se nalazi poprilici 15 km od moje kuće a ako i nije toliko, semafori troše gorivo te ipak ispadne taj prosijek (Horza je iznimka). Tako ispada da na 22 radna rana na to potrošim 836 kn.

Kako u bijeli svijet ne mogu ići u krpama ili vreći od krumpira, moram si kupiti neku krpicu povremeno. Da bi osigurao održavanje boljeg izgleda, moram izdvojiti barem 400 kn mjesečno za te krpice. Možda je puno ali toliko (ili više) koštaju solidne cipele. Moram imati i košulje, hlače i sve ostalo. Ne treba reći koliko košta zimska jakna i sl. Zato je toliko izdvajanje opravdano.

Dok sam na poslu moram nešto i pojesti. Nije da doma ne bi jeo ali kada jedem vani, malo je skuplje. Tako valja računati na 10 kn dnevno kao dodatak za prehranu. U cijelom mjesecu iznosi 220 kn.

Isto kao i krpice, za dobar izgled valja imati i pristojnu kosu. Bilo dugu ili kratku, valja je održavati. Za to ću izdvojiti oko 60 kn mjesečno.

Za brijanje, kozmetiku (after sheve) i ostale stvari za lickanje moram dati oko 150 kn.

Bez mobitela se u teoriji može. Jedino ne znam tko to može. Zato će mi trošak za telefon biti 150 kn. Uključena je pretplata (ili kartica) i amortizacija aparata.

Osiguranje napredovanja ne možeš organizirati samo tako da dobro radiš. Želiš li napredovati (ii samo ostati) na poziciji, valja misliti i o poslovnim druženjima. Za tu svrhu (kavice) potrošit ću 15 kn na dan. Osim toga i sam trebam popiti kavu. Mjesečno to iznosi 330 kn.

Informatika se vrlo brzo razvija, te ako želim ne zaostati, valja izdvojiti koju kunu i za literaturu. Knjige su užasno skupe i za njih treba izdojiti nekih 200 kn mjesečno. Zadnja knjiga je koštala 600 kn za usporedbu.

Doma moram imati komp jer moram imati stroj za učenje i razvijanje. Njegovo održavanje dosta košta. Ne razmišljam da kradem od poslodavca te će me to koštati barem 300 kn mjesečno. Razmislite koliko dajete godišnje za upgrade. U to su ukljućeni i nezaobilazni mediji koje razmjenjujete s kolegama.

Informatika je prilično statična disciplina te valja razmišljati o nekakvoj rekreaciji. Čime se god bavili, nešto će koštati. Razmišljam o teretani kao o najjeftinijoj soluciji jer su sve sprave ukljućene u paušal a oprema i nije previše zahtjevna. Oko 200 kn.

Kada sve to bacim na papir, dobijem iznos od 2846 kn. Znam da se iznos može smanjiti kada bi išao javnim prijevozom ili bez mobitela ili bez svega ostaloga. Govorim o normalnom životu a ne mučenju. Kada od prosječne plaće oduzmem troškove, dobijem iznos od 754 kn. To bi trebao biti iznos za koji radim. Nekako mi se čini na više zaradim dok ležim doma i tu i tamo popravim nečiji komp.

Sada neka mi netko kaže što ne valja u računici tako da mi se isplati danas ustati iz kreveta. Ležim gol i slušam radio. Troškovi zanemarivi. Potrošnja kalorija minimalna. Užitak potpun.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2004., 13:42   #2
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,480
Eh...filozofa...izračunal si si manje od 100 krznatih dnevno-a toliko spizdiš i kad si doma na pljuge i alkohol

Osim toga "malo" si podcijenio izdatak za poslovna druženja
I zaboravio si plačanje dodatnog mirovinskog.
Zdravstvenog.
A u račun za auto se računa prvo rega, osiguranje, i sl...pa +benza i amortizacija, ali dobro-bez popravaka i je oko 100€ min. mjesečno.
Naravno-ako uračunamo samo normalne servise( ulje, filteri, svjećice, antifriz, gume, disk-pločice i ine pizdarije) cifra se vrtoglavo penje.
Jelc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2004., 13:51   #3
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
nevalja standard..

nevalja stalno gubljenje cijena na lageru..

nevalja firma u kojoj radis

nevalja drzava jer trebamo tako biti "sretni"

tako je u najmanju ruku vecini , a mnogima i gore

treba se znati snaci u zivotu
--------------------------------------------------

serem

u biti se slazem s tobom i u takvoj sam situaciji , ali ne kukam tu
(to se treba kukat sefu )

s druge strane..
stvarno se nema sta dodati...

brijem da je drzava tu najvise kriva , to mene vise nervira


plati ovo, plati ono.. ovo ti je toliko, a plati jos i ovo...

cijene idu gore i (nema "i" , idu samo gore )

..covjeku ostanu dve stvari : hrana i sex , jedino u cemu moze koliko toliko povoljno uzivati

__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2004., 14:23   #4
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Jebi ga Rak, Bilo je vremena kad sam radil za 100 maraka ( a bilo je tad placa i 1000 maraka)

Cijelu placu sam tad dal za pony bicikl.(sreca kaj se jos tad nisam moral sam skupo hranit sa smecem od fast food-a)

A tak mi neki radimo, a neki leze, bilo i bit ce.

A kolko vidim po forumu za tebe i nije neki posel nego ovak tipa redara i moderatora, moglo bi se rec da bi se prilagodil sefofskom mjestu lako pa bi moglo jos i bit sve po tom, ko da je vazno sto jest pravo a sto nije. tako bi i automatski iznos bio veci pa i sama racunica bi bila manje bitna.


A sto tice tice racunice nazalost je dosta tocna, jedino kaj zaboravljas da se i doma brijes i da i doma placas kave, akolko vidim i s autom se vozis...
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2004., 15:33   #5
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,739
Citiraj:
Originally posted by BrunoZG
A kolko vidim po forumu za tebe i nije neki posel nego ovak tipa redara i moderatora, moglo bi se rec da bi se prilagodil sefofskom mjestu lako pa bi moglo jos i bit sve po tom, ko da je vazno sto jest pravo a sto nije. tako bi i automatski iznos bio veci pa i sama racunica bi bila manje bitna.
I da ti sada pošaljem PM ili (ne daj Bože) izbrišem dio posta, ti bi se sada rasplakao kao da sam ti oteo lizalicu.

Već sam ti rekao kako se protiv toga boriti. Žali se Horzi ili Ozrenu na moj način moderiranja. Ako oni smatraju da nisam zadovoljio uvjete da to radim, skinuti će mi te ovlasti. Do tada budi kuš.

Budeš li još jednom spomenuo kako ja ili netko drugi loše moderira forum, a da si preskočio prethodni korak, osobno ću tražiti ban za tebe. Već si to previše puta spomenuo, bio ti u pravu ili ne. A možeš vjerovati da ću dobiti ono što tražim jer ću Horzi skakati po kičmi sve dok to ne učini. Vjeruj mi da sam prilično dobar u uvjeravanju.

Zato budi dobar i pruži ruku prijateljstva kako i ja tebi pružam. Samo tako ćeš opstati uz mene kao šefa i moderatora.

A ja se neću plakati ako me oni ne smatraju dobrim za to mjesto jer mi to ionako previše truda oduzima. Briga manje na pameti.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2004., 15:39   #6
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Dečko totalno si off topic, Ak si vec nekej pital dobil si reply, a kad bi se ja sekiral sa tolko godina kolko vec imam kaj bu nekekav bezveznjak iz cistog hitra nekej brisal ili ne , ne pada mi na pamet.

Placi i trazi ban decko ak ti tak pase, Svako svoje zna, a kao sto sam i rekao, off topic si sa ovim na svoju vlastitu temu.

Ne brini ti za mene ti radi prema savjesti , a ja cu kao kod loseg poslodavca isto po savjesti, samo sto je to na forumu lakse, promjenit radno mjesto ako smatram da treba.

Citiraj:
Originally posted by RAK
I da ti sada pošaljem PM ili (ne daj Bože) izbrišem dio posta, ti bi se sada rasplakao kao da sam ti oteo lizalicu.

Već sam ti rekao kako se protiv toga boriti. Žali se Horzi ili Ozrenu na moj način moderiranja. Ako oni smatraju da nisam zadovoljio uvjete da to radim, skinuti će mi te ovlasti. Do tada budi kuš.

Budeš li još jednom spomenuo kako ja ili netko drugi loše moderira forum, a da si preskočio prethodni korak, osobno ću tražiti ban za tebe. Već si to previše puta spomenuo, bio ti u pravu ili ne. A možeš vjerovati da ću dobiti ono što tražim jer ću Horzi skakati po kičmi sve dok to ne učini. Vjeruj mi da sam prilično dobar u uvjeravanju.

Zato budi dobar i pruži ruku prijateljstva kako i ja tebi pružam. Samo tako ćeš opstati uz mene kao šefa i moderatora.

A ja se neću plakati ako me oni ne smatraju dobrim za to mjesto jer mi to ionako previše truda oduzima. Briga manje na pameti.
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2004., 23:26   #7
Nicholas
nepoznata životinja
Moj komp
 
Nicholas's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 244
@Rak

Zanimljiv način razmišljanja ali mislim da bi se dao dosta proširiti i da ti fali stvari u proračunu.

Btw

"Dok sam na poslu moram nešto i pojesti. Nije da doma ne bi jeo ali kada jedem vani, malo je skuplje. Tako valja računati na 10 kn dnevno kao dodatak za prehranu. U cijelom mjesecu iznosi 220 kn. "

Mislim da je ova izjava sramota za žderonju.

Pa onak ćevapi veliki su 25kn a ne dostavljaju ispod 50
Nicholas je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2004., 09:19   #8
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
..vidim da ni ovdje ne postuju moderatore
ovako mali forum, pa zar je to moguce


nego...

pa nisu informaticari isto sto i prodavaci novina..
ipak tu treba cuka.. treba imati inzenjerskog razmisljanja itd..

placa bi trebala biti bar 4500-5000 standardna u ovom trenutku
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2004., 11:11   #9
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Heh, svidja mi se tvoj nacin razmisljanja... Samo sam skuzio da fali jedna stvar u cijelom obracunu, pa se nadam da bi netko mogao upotpuniti...

Racunica je sasvim dobra ako zivis doma sa starcima i netrebas im nista dati za troskove. Isto tako nemas troskove za internet, sjecam se dok sam bio u Hrvatskoj da nisu bas bili zanemarivi

Dakle ako zelis ostati u toku sa svijetom, tu i tamo se malo zabaviti, te ostati u kontaktu s prijateljima koji ne zive u istom mjestu, tu je neizbjezni internet... x Kn

Ako ti tata nije predsjednik HDZ-a ili ministar u vladi, a ne zelis cijeli zivot provesti sa starcima, treba razmisljati o najmu ili kreditu. Da bi opskrbio krov nad glavom, otplata kredita za jednosobni stan kostat ce... x Kn

Raznorazne rezije, dadzbine, namet na pamet i ostalo bez cega se nemoze (struja, plin, voda, apaurin...) x Kn

Recimo npr. da su troskovi za internet (telefon, pretplata itd) oko 300 kn mjesecno. Tu imas i opciju da ostatak novaca stavis sa strane za kupnju stana.. Dakle ostaje 454 kn...

Da bi kupio jednosobni stan od kojih 50k eura, treba ti nekih 815 mjeseci, ili gotovo 68 godina rada, ako pretpostavimo da se cijene stanova nece povecati u slijedecih 68 godina, sto je naravno nerealno mmm...
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2004., 13:07   #10
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,739
Vidim da je došlo do nesporazuma.

Nisam govorio o životu doma. To su iznosi koje trošim da bi radio negdje drugdje. Sve mi to treba da bi došao na posao i bio tamo.

Da ne radim, ležao bi u krevetu, puštao kosu, puštao bradu, manje i jeftinije jeo, itd...

Iznos od 10 kn za prehranu je samo razlika u cijeni onoga što potrošim doma i onoga što jedem na poslu. Ipak je skuplje jesti vani.

One stvari koje trošim doma (internet, klopa, stanarina, izlasci i sl) nisu ukljućeni u troškove.

I ti Pajo je provociraj. ZNAM da mi otac nije ministar u vladi i da za moju guzicu nema hladovine. Ne trebaš mi to još napominjati. Boli činjenica što se samo ponekad sjetim da ima takvih.

Moderatora na ovom forumu se ne treba bojati. Ne treba ih niti cijeniti. Sjeti se FJBG osnova. Nas svi vole. Mi sve volimo. Tako je i s moderatorima. Mislim, tko me ne bio volio kad sam tako lijep.

Uvijek ima destruktivaca. Ali ja i njih volim. Primjerice Greg, Kova77 i još neki. Samo fali Norac. Mi samo pošaljemo glasnogovornika da ih srdačno izgrli i potapša po leđima, onako očinski : flyingey . Glasnogovornik moderatora je Mitzek.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na