Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.04.2021., 00:51   #1
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Kako na internet

Iako specifična pitanja nisu popularna, ipak bih zamolio nekog tko se u mreže razumije bolje od mene da mi pomogne riješiti slijedeći problem.

Volio bi preostala umrežena računala iz kućne mreže spojiti na internet. Ilustracija problema je na slici ispod*:



ISP mi je telemach i to je jedini način kako mogu imati net. Koristim USB tethering. Laptop i PC su u kućnoj mreži i IP im dodjeljuje router. S lakoćom se s laptopa ssh-am na PC, ali kad se prijavim preko ssh na PC, ne prolazi mi ping vani tj. na 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 itd... Nije problem niti jedan DHCP, nije firewall. PC-ju je adresa namjerno rezervirana na 192.168.0.200. Laptopu jednu IP dodjeli DHCP u mobitelu, a drugu IP adresu dodjeli ruter na koji je spojen bežično.


Operativni sustav je Linux Mint. Hvala.


*naznaka: Ilustracija će se samouništiti za 30 dana.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2021., 09:20   #2
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Koji wifi ruter je u igri?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2021., 09:38   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Treba nabaviti dobar slobodni 3g/4g router + Data SIM karticom (ex. "Pokućni") i oko njega dalje graditi mrežu.

Remote na 3g/4g po defaultu ne radi ali na "Pokućni" je moguć uz opravdani zahtjev.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2021., 10:14   #4
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Ako sam skuzio dobro laptop je linux. Linux podrzava ipv4 routing (forwarding) sto prebacuje laptop u router ajmo reci. Vrlo slicno se na raspberry-u radi kada ga se prebacuje u VPN server. Nakon toga treba sloziti iptables. Zadnje treba sloziti router tako da 0.1 pokazuje da je default ruta laptop a laptop dalje na svoju default rutu tether.

Uglavnom nije to toliko veliki posao ali sigurno dan dok sve ne sjedne. Ako nisi sa mrezama na ti mani se corava posla osim ako bas netko ima toliko viska vremena da se sada pozabavi tvojim slucajem i kreira ti step by step.

P.s. Nadam se da je wifi ruter tu na slici zapravo pravi ruter a ne neko ISP zakljucano govno.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2021., 10:22   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
1. opcija: na laptopu namjesti IP forwarding pošto će ti on glumiti router, a na PC-u gateway promijeni u 192.168.0.100.

2. opcija: ako router ima client mode, spoji njega WiFi-em na mobitel pa neka router dijeli dalje.

3. opcija: promijeni svu mrežu u 192.168.42.0 i te dvije konekcije na laptopu stavi u bridge.

4. opcija ti je ovo što Nikky kaže.

EDIT: Evo dok tipkam, Mann je isto predložio prvu opciju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 21:21   #6
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Hvala na odgovorima, problem je rješen.
U IPv4 postavkama, pored "DHCP" ili "Manual" bežični adapter ima opciju dodjele IP adrese zvanu "Shared to other computers". Na slici, to je adapter koji ima IP adresu 192.168.0.100 jer mu je dodjelio router tu adresu.

Nakon izbora spomenute opcije djeljenja veze, mrežni adapter u laptopu se (valjda) ponaša kao router s adresom 10.42.0.1. Isključio sam DHCP server s routera (da se ne svađaju), dodjelio mu statičnu 10.42.0.11, čisto da znam gdje je. Ostala računala imaju DHCP s mrežne djeljene kartice u rangu 10.42.0.1/24 i eto ga.
A sve zato da ne donosim router u dnevni boravak...



Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Treba nabaviti dobar slobodni 3g/4g router + Data SIM karticom (ex. "Pokućni") i oko njega dalje graditi mrežu.

Remote na 3g/4g po defaultu ne radi ali na "Pokućni" je moguć uz opravdani zahtjev.

Ne isplati mi se. Samo ću ja koristit kućnu mrežu a povećali su mi telad net. Zorom je preko 60. Inače postoji u selu "gradski internet" ali umjesto da daju besplatno što su trebali dati besplatno (wifi4eu), oni to naplaćuju a sporo je, sporo mnogo. 10 Mbps za 80 kn. Dao bi više za više.


Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Uglavnom nije to toliko veliki posao ali sigurno dan dok sve ne sjedne. Ako nisi sa mrezama na ti mani se corava posla osim ako bas netko ima toliko viska vremena da se sada pozabavi tvojim slucajem i kreira ti step by step.

P.s. Nadam se da je wifi ruter tu na slici zapravo pravi ruter a ne neko ISP zakljucano govno.
Je, pravi je s WAN portom i 4 ETH. Volim se ponekad zabaviti s mrežama a za ovo sam čak morao nešto zapisivati na papir.


Inače na slici, laptop je u stvari PC, PC je u stvari NAS (softverski),a u NAS-u je još jedan virtualni server na kojem se vrti linuksić pa se zabavljam jer radim neko custom rješenje za backup-ove. Računam na NAS server u virtualku u SQL smjestit metapodatke tako da sve bude na jednom mjestu uključujući backup koda aplikacije.
Počeo sam gledati NAS tutorijale ali sam odustao jer sam našao na nešto što se zove "dedup". To je za banke i robusno je. Ne za mojih parsto gigabajta glazbe, fotografija i videa. Koji su pak u RAID-u a to je dovoljno.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 21:22   #7
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Hvala na odgovorima, problem je rješen.
U IPv4 postavkama, pored "DHCP" ili "Manual" bežični adapter ima opciju dodjele IP adrese zvanu "Shared to other computers". Na slici, to je adapter koji ima IP adresu 192.168.0.100 jer mu je dodjelio router tu adresu.

Nakon izbora spomenute opcije djeljenja veze, mrežni adapter u laptopu se (valjda) ponaša kao router s adresom 10.42.0.1. Isključio sam DHCP server s routera (da se ne svađaju), dodjelio mu statičnu 10.42.0.11, čisto da znam gdje je. Ostala računala imaju DHCP s mrežne djeljene kartice u rangu 10.42.0.1/24 i eto ga.
A sve zato da ne donosim router u dnevni boravak...

edit:

@xlr


TP linkov


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Treba nabaviti dobar slobodni 3g/4g router + Data SIM karticom (ex. "Pokućni") i oko njega dalje graditi mrežu.

Remote na 3g/4g po defaultu ne radi ali na "Pokućni" je moguć uz opravdani zahtjev.

Ne isplati mi se. Samo ću ja koristit kućnu mrežu a povećali su mi telad net. Zorom je preko 60. Inače postoji u selu "gradski internet" ali umjesto da daju besplatno što su trebali dati besplatno (wifi4eu), oni to naplaćuju a sporo je, sporo mnogo. 10 Mbps za 80 kn. Dao bi više za više.


Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Uglavnom nije to toliko veliki posao ali sigurno dan dok sve ne sjedne. Ako nisi sa mrezama na ti mani se corava posla osim ako bas netko ima toliko viska vremena da se sada pozabavi tvojim slucajem i kreira ti step by step.

P.s. Nadam se da je wifi ruter tu na slici zapravo pravi ruter a ne neko ISP zakljucano govno.
Je, pravi je s WAN portom i 4 ETH. Volim se ponekad zabaviti s mrežama a za ovo

sam čak morao nešto zapisivati na papir.


Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
1. opcija: na laptopu namjesti IP forwarding pošto će ti on glumiti router, a na PC-u gateway promijeni u 192.168.0.100.

2. opcija: ako router ima client mode, spoji njega WiFi-em na mobitel pa neka router dijeli dalje.

3. opcija: promijeni svu mrežu u 192.168.42.0 i te dvije konekcije na laptopu stavi u bridge.

4. opcija ti je ovo što Nikky kaže.

EDIT: Evo dok tipkam, Mann je isto predložio prvu opciju.


Opcija je 1 je upalila. Na neki način.


Inače na slici, laptop je u stvari PC, PC je u stvari NAS (softverski),a u NAS-u je još jedan virtualni server na kojem se vrti linuksić pa se zabavljam jer radim neko custom rješenje za backup-ove. Računam na NAS server u virtualku u SQL smjestit metapodatke tako da sve bude na jednom mjestu uključujući backup koda aplikacije.
Počeo sam gledati NAS tutorijale ali sam odustao jer sam našao na nešto što se zove "dedup". To je za banke i robusno je. Ne za mojih parsto gigabajta glazbe, fotografija i videa. Koji su pak u RAID-u a to je dovoljno.

Zadnje izmijenjeno od: Splitska Posla. 27.04.2021. u 21:36.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na