Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.01.2007., 16:10   #1
N!NO
Premium
Moj komp
 
N!NO's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 274
Ogranicenje za RAM 3Gb na socket 775 plocama?

Prije mjesec, dva u VIDI-ju bio neki clanak o Core2Duo procesorima i iznesena je tvrdnja da je kupnja vise od 3Gb RAM-a glupost jer ni jedan chipset za socket 775 za sad ne moze iskoristiti vise od toga?

Trazio po netu, ali nisam bas nesto nasao o tome. Ima li netko saznanja ili novinari laprdaju bez veze?
N!NO je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 16:15   #2
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
izvor: Bug

Citiraj:
Autor citiraj
P965, od spomenute trojke, predstavlja proizvod namijenjen kućnim korisnicima, što znači kako ćemo se s njim najčešće i susretati. Radi se o tzv. mainstream-proizvodu namijenjenom stolnim računalima, no usprkos tome, krajnje performanse trebale bi biti vrlo dobre radi tehnologije Fast Memory Access. Radi se o tehnologiji koja putem par trikova maksimalno iskorištava dostupnu propusnost te smanjuje latenciju pružajući, barem tako tvrdi Intelov marketing, maksimalne performanse. Ovo je ujedno i prvi Intelov čipset koji službeno podržava memoriju DDR2 na 800 megaherca. Prethodnik 975X, iako je na mnogim pločama uspješno tjerao ovako visoke taktove bez ikakvih problema sa stabilnosti, službeno podržava samo stariji standard DDR2-667. Kad smo već kod memorija, možda je korisno istaknuti određena ograničenja novog čipseta. Podržani su samo memorijski moduli sastavljeni od 256, 512 i 1.024-megabitnih čipova s napomenom da u slučaju takta od 800 MHz iz igre ispadaju ovi zadnji.
Budući da se memorijski moduli sastoje od 16 čipova, ovo konkretno znači da na pločama s čipsetom P965 možete imati memorijske module kapaciteta dva gigabajta, odnosno jedan gigabajt ako koristite 800-megahercne module, što ukupan memorijski kapacitet limitira na osam, odnosno četiri gigabajta.
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2007., 16:21   #3
N!NO
Premium
Moj komp
 
N!NO's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 274
Intenzivno razmisljam o kupnji C2D konfiguracije i vjerojatno bih odmah isao na 4Gb memorije pa me zanima bi li to radilo kako treba (s 4 x 1Gb modulima na 800MHz).
Hvala

Zadnje izmijenjeno od: N!NO. 07.01.2007. u 16:38.
N!NO je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 16:33   #4
Girrari
drug Mile
Moj komp
 
Girrari's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 356
Ček, ček... tu piše da ja teoretski ne bih mogao imati 2X1Gb na 800. Kako za dva tjedna planiram složiti konfiguraciju s upravo takvom kombinacijom, baš me zanima kako će to izgledati.
BTW, mislim da je ovo dosta stari tekst jer 975 sada podržava 800 mhz memoriju.
__________________
Ne postoje glasni ventilatori, postoje samo nedovoljno glasni zvučnici!
Girrari je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 16:37   #5
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
prestar tekst. I jedan i drugi čipset podržavaju memorije do 1066mhz
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 16:52   #6
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Čipovi podržavaju više od toga, ali OS ne može adresirati više od 2 Gb, ako se radi od 32 bitnom OS-u poput Win XP.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 17:23   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor N!NO Pregled postova
Prije mjesec, dva u VIDI-ju bio neki clanak o Core2Duo procesorima i iznesena je tvrdnja da je kupnja vise od 3Gb RAM-a glupost jer ni jedan chipset za socket 775 za sad ne moze iskoristiti vise od toga?

Trazio po netu, ali nisam bas nesto nasao o tome. Ima li netko saznanja ili novinari laprdaju bez veze?
Kojesta. Danasnji C2D chipseti mogu redom adresirati 8GB memorije. Problem koji Teo i prijatelji vjerojatno nisu dobro opisali a onda ti, logicno, nisi ni mogao razumjeti o cemu se radi, je rak rana PC arhitekture - memorijsko adresiranje uredjaja, a pojava koja se manifestira cesto se kolokvijalno naziva kao tzv. "PCI hole". Naime, u 32 bitnim sustavima dolazi do konflikta izmedju fizicke memorije te adresnog prostora raznih uredjaja u racunalu. Kako bi se to izbjeglo, BIOS radi "rupu" u memoriju, obicno iznad 3GB. Prosjecna graficka kartica sa 256MB RAM-a i jednako velikim apertureom ce "pojesti" GB RAM-a bez grama srama, pa je stoga zaista beskorisno kupovati 4GB. Tu jos pridodas i PCI kartice sa velikim MMIO prostorom i zaista uvidjas da su, za divno cudo, iako tehnicki vjerojatno vrlo krivo, Teo i kompanija zapravo vrlo, vrlo u pravu. Drugim rjecima, sve i da kupis 8 GB memorije, efektivno ces vjerojatno imati tek nesto iznad 7GB...

Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Čipovi podržavaju više od toga, ali OS ne može adresirati više od 2 Gb, ako se radi od 32 bitnom OS-u poput Win XP.
Laprdas bez veze. Kad si vec zapeo za WXP, za pocetak, sposobni su vrlo lako adresirati 4GB jer im PAE nije stran, a "bitnost" OS-a nema veze s njegovom (ne)mogucnoscu adresiranja memorije. Takodjer, sve da se i radi o 64 bitnom OS-u, BIOS zbog kompatibilnosti jos uvijek mapira sve uredjaje ispod 4GB zbog kompatibilnosti (osim ako eksplicitno ne postoji nekakva opcija u istom, sto zapravo i ne bi bilo tako cudno nowdays, no po defaultu i IME, to bas i nije tako).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 17:36   #8
N!NO
Premium
Moj komp
 
N!NO's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 274
Na koliko bih onda uopce mogao racunati memorije s 4x1GB RAMa, 8800GTX i bez PCI kartica?

No, sve u svemu 4GB izgleda otpada.
Strah me i pomisliti sto bi bilo da kupim 2 x 1GB i 2 x 512MB : nuts :

Nekako nakon isprobavanja Viste imam osjecaj da je 2GB ono sto je 1GB za XP, sto bi znacilo da bi trebalo nabaviti vise od 2GB.

Puno hvala na pomoci!
N!NO je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 20:41   #9
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Laprdas bez veze. Kad si vec zapeo za WXP, za pocetak, sposobni su vrlo lako adresirati 4GB jer im PAE nije stran, a "bitnost" OS-a nema veze s njegovom (ne)mogucnoscu adresiranja memorije. Takodjer, sve da se i radi o 64 bitnom OS-u, BIOS zbog kompatibilnosti jos uvijek mapira sve uredjaje ispod 4GB zbog kompatibilnosti (osim ako eksplicitno ne postoji nekakva opcija u istom, sto zapravo i ne bi bilo tako cudno nowdays, no po defaultu i IME, to bas i nije tako).
Točno, zaletih se malo...
No, u slučaju da imamo 4 gige fizičkog ram-a unutra PAE switch trebamo uključiti u boot.ini, zar ne?
Tj. recimo:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /PAE /fastdetect /NoExecute=OptIn

Bez te uključene opcije imat ćemo cca. 2.71 Gb RAM-a na raspolaganju.
Am I right?

No kao što si rekao, zbog te PCI rupe ostat će "neiskorištenog" prostora. A da se sve iskoristi, to je jedino moguće izmjenom hardvera, no mislim i tada je teško...
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 20:54   #10
drago7
Guest
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 331
Citiraj:
Autor N!NO Pregled postova
Na koliko bih onda uopce mogao racunati memorije s 4x1GB RAMa, 8800GTX i bez PCI kartica?

No, sve u svemu 4GB izgleda otpada.
Strah me i pomisliti sto bi bilo da kupim 2 x 1GB i 2 x 512MB : nuts :

Nekako nakon isprobavanja Viste imam osjecaj da je 2GB ono sto je 1GB za XP, sto bi znacilo da bi trebalo nabaviti vise od 2GB.

Puno hvala na pomoci!

Ja imam također 2GB rama i uskoro kupujem vistu, pa bi stavio jos 1GB, ali nisam siguran bi li se to isplatilo.
drago7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2007., 20:58   #11
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
eh da, N!NO, mogao bi računati na ~3.2 - 3.6 Gb? (sad će me opet Bubba pokopati ).

Drago, možeš imati 3 Gb, samo trebaš PAE uključiti u boot.ini. uslučaju da nisi dobro čitao PCI hole je iznad 3 Gb a ti ćeš imati točno 3 Gb.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2007., 21:33   #12
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Nije potrebno više od 2GB za Vistu, a niti za Gothic3
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2007., 01:44   #13
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Bok !

Ako zelis 4GB instaliraj 64bitni OS i 965P plucu nemas beda. Win Xp32bit radi i sa 4 i sa 3GB (zgodno je napraviti 3GB switch) ali nece ga program korisitti tj. svejedno ce gutati Vmem i peak po procesu ce biti na 2GB. Dok u 64bitnim windowsima toga limitan nema tj. ima li nije ni blizu 2GB . Evo recimo Photoshop koji je 32bitni u win XP64bit ne vidi vise od 2.7Gb rama (nije d amu treba ali toliko vidi) dok specijalizirnai programi koji znaju raditi sa multithread procesorima i hrpom rama vide sve i jos im fali ). ja sam htio 4*2GB 800MHz ali nisam ga mogao nabaviti u HR pa sam za sad na 4GB.

Kod mene veselo kucka C2D , 4GB Supertalent 800, 8800GTX i winXp 64bit. Samo pazi ako se odlucis preci na 64bitni sustav morat ces se "odreci" nekih starijih printera, scanera modema i slicnih stvari za koje ti niko nece napisati 64bitne drivere jer su pre stare da bi imale support. Ako kupujes sve novo onda nemas brige , 95% novih stvari ima 64bit drivere.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2007., 11:54   #14
N!NO
Premium
Moj komp
 
N!NO's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 274
Ako i 32 bitni prepoznaju ukupnu kolicini od 4GB, a pojedinacni proces je ogranicen na 2GB, to nije neki problem. Znaci da bi vise procesa trebalo moci iskorisiti svih 4GB?

64 bitni XP mi super radi i na ovoj konfiguraciji iz siga i ima sve drivere, ali ipak koristim 32 bitni jer mi se ne da sve nanovo instalirati.
N!NO je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2007., 15:06   #15
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Kako nije problem kad mi treba vise od 2GB po procesu . Renderiram scenu koja mi guta 3,3GB Ram ai na 32bit windowsima dodjem do 2GB i ond apocne rostanje sa diskovima d anapravi Vmem a jos ima ram neiskoristenog . Ne treba svima ali onima kojima ne treba u biti nece ni korisitti 4GB bas previse . Vise proces/programa hoce iskoristit sav ram ali problem je sto windowsi 32bit bas i neznaju kak treba upravljati stolko rama pa se niti ne preporuca vise od 3GB tj. 4GB kao neki plafon na 32bit.

Ja recimo nemam USB driver za ELCON ADSL modem (Ok radi na LAN pa nije bed ali LAn mi je trebao za srosower sa drugim kompm pa sam sad morao kupiti switch da ih spojim jer mi je LAN zauzet...), nema drivera za Canon scaner Lide 656U (dok za printere ima)...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na