Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2015., 13:47   #1
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Razgovor za posao

Dobar dan svima.
Trenutno sam student (apsolvent) studiram ekonomiju i javljam se na neke oglase jer bih volio raditi bilo koji posao usko vezan uz moje područje, barem kroz praksu ili nešto slično. Znači spreman sam volontirati i slično samo kako bih se lagano upoznavao sa prodajom, managementom i sličnim . Dakle može biti Mc donalds ili PBZ ili osječki Unikom ukoliko ću izvući nešto korisno iz toga. Eto, srećom sam u situaciji u kojoj mi nije prijeko potreban novac, pa mogu tako razmišljati. =)

Navedeni thread sam otvorio kako bismo mogli jedni drugima reći iskustva sa razgovora na posao i neke stvari na koje bismo trebali obratiti pažnju prilikom odgovaranja na pitanja. Zaista sam prilično siguran da moraš biti svoj,ali opet sigurno postoji nešto što poslodavca prije "zagrije" i to je to. Osim veze naravno. haha

Poslao sam upit u PSC Osijek i dobio niz pitanja, na koja sam odgovorio, pa me zanima kako ste vi prolazili i eto neke savjete i preporuke su dobrodošle. Ukoliko imate neke dobre knjige ili youtube savjete i slično molim proslijediti.

Ovo je meni danas stiglo.

Što znate o našoj tvrtki i zašto baš kod nas želite raditi

Kako biste se opisali u nekoliko riječi/rečenica?Što bi Vaši prijatelji rekli o Vama, a što roditelji?

Koje su Vaše dobre / jake osobine, a koje slabe?

Kako definirate uspjeh?

Kako bi izgledao Vaš idealan posao, a kako idealan šef?

Što Vas motivira da radite posao dobro?

Smeta li Vam nered pri obavljanju zadataka?

Mora li svaki posao biti obavljen s jednakom mjerom pažnje?

Kako definirate/percipirate dobrog prodajnog savjetnika?

Što po Vama prodaje vozilo?



Koje vozilo na našem lageru rabljenih vozila (ponudu možete provjeriti na: www.psc-osijek.hr/rabljena) biste preporučili najboljem prijatelju i zašto?

Što Vam se na navedenoj stranici svidjelo, a što biste izmijenili/poboljšali?


Za kraj, napišite kratak odgovor na hipotetski upit stranke u nastavku (struktura odgovora je bitna, točnost informacija manje):

''Poštovani zanima me vaše vozilo Opel Corsa 1,3 CDTI 2015.g.

Nudim pod račun svoje rabljeno vozilo koje bi dovezla na procjenu u terminu koji predložite.

Molim informaciju je li moguća kupovina na kredit?

Unaprijed zahvaljujem.''




Eto hvala na savjetima i sretno svima.
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2015., 15:52   #2
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Bilo bi zanimljivo da si napisao svoje odgovore na ta pitanja. Ovako ispada kao da želiš da ti ih netko servira pa da ih copy/paste metodom (i uz sitne izmjene) ubaciš u svoj odgovor koji im planiraš poslati.

Za prodaju ti je najbitnije da dobro čitaš ljude i da znaš voditi prodajni razgovor jer ne pali kod svih mušterija isti pristup i oko nekih se treba malo više potruditi da se odreknu svog teško zarađenog novca. Ljudima koji su se već odlučili na kupnju najlakše je nešto (i još nešto) prodati, dok za one koji samo zuje i razgledaju ili žele kupiti nešto deseto i samo se raspituju kod tebe kako bi si otklonili svaku sumnju ipak treba imati skill.

Odi na neku sličnu lokaciju kao kupac i tako ćeš najbolje skužiti cijelu proceduru.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2015., 16:38   #3
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Ja sam na mail odgovorio. Ne mora nitko ni stavljati odgovore. Ovu temu sam napisao kako bismo mogli pomoci jedni drugima na razgovoru za bilo koji posao.

Ova tema ne zelim da bude usko vezana uz nekakvu prodaju jer to me cak ni ne zanima previse, ali neko novo iskustvo uvijek dobro dode..
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2015., 19:31   #4
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Nema nikakvih trikova za razgovor za posao. Kako prilagodiš životopis za prijavu na određen posao, tako se ponašaš i na razgovoru. Svaka muljanja se jako lako vide na čovjeku, a iz mog iskustva, na svakom razgovoru bude psiholog iz HR.

Tvoj vlastiti govor tijela te pokopa, jer se vidi da ne vjeruješ u ono što pričaš ako kreneš pričati bajke.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2015., 19:49   #5
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Meni je jedno od boljih i zanimljivijih pitanja bilo:

Zašto studiraš to što studiraš?
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2015., 13:11   #6
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Vrlo jednostavno, na razgovoru za posao sebe prodajes.

Istina, trebas bit "svoj", al trebas bit "najbolji" svoj, tu nema mjesta nedoumicama, "krivim" misljenjima i slicno.
Veliku ulogu igra samouvjerenost, znaj sto znas, sto ne znas - wing it

Nema mi nista smijesnije kada nam dodje osoba na razgovor za posao, za mjesto salesa ili account managera. Pa ga pitas jednostavno pitanje - "jesi li ti dobar prodavac" i on odgovori "ne", "ne znam" ili "pa mislim da bi bio bolji u tehnickim odjelima"
Takvih bisera ima previse, to je po mojem misljenju zasigurno jedan od glavnih razloga zasto ljudi padaju na intervjuima


Treba se prilagodit toj firmi, njihovim vizijama i planovima, uskladit svoju pricu sa time. Obicno na stranicama kompanije pise koja im je vizija i sto traze od zaposlenika, probaj uc u dubinu problema i pricaj im sto zele cut.

Pokusaj uzet inicijativu suprotnoj strani i ti vodi razgovor, ti postavljaj pitanja i ti odluci sto ces reci o sebi.

Treba vjezbe, preporucam da se prijavljujes na sto vise razgovora za poslove koje te zanimaju i ne zanimaju. Ja iako imam posao i ne trazim drugi, ali odazivam se na razgovore cisto da "ostanem u formi"


Ako ti novac nije potreban kako sam kazes, i ako zelis imati svoju firmu jednog dana (to nisi naveo ali pretpostavljam) - prodaja ti je alfa i omega svega, ne bih ti preporucio prodavanje automobila jer si tu dosta "limitiran" i nema puno mjesta za napredak u smislu ucenja abstraktnih prodajnih metoda.
Ako imas priliku za prodajom IT rijesenja/usluga u firmi koja ima portfolio siri od 2-3 proizvoda/usluga i po mogucnosti djeluje globalno ili barem regionalno - to bih ti preporucio. Nema ih puno u HR, ali ima ih i maltene non-stop zaposljavaju prodavace.

Kada steknes iskustvo u prodaji, sam ces skuziti koji segment poslovanja ti fali da bi mogao sam nesto svoje pokrenuti i gdje si najslabiji.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 09:55   #7
filip989
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: ivanić-grad
Postovi: 37
Ja sam imao u pocetku problem da sam "senzacionalisticki" odgovarao na ova filozofska pitanja tipa "idealni sef, idealno radno mjesto, prednosti i mane" i slicno. Tu sam znao takve gluposti izvaliti tipa Santa Barbara "idealan sef je onaj od kojeg mogu uciti i koji me svojim znanjem motivira za osobni napredak, bla bla srac truc...". Kasnije sam shvatio da je istina, a vjerojatno i najbolji odgovor koji sam osobno mogao dati " idealni sef je onaj koji me ostavlja da radim na miru dok radim dobro, idealni posao je onaj od kojeg mogu zivjeti i na kojem postoji realna mogucnost napredovanja/povisice, mane su mi da ne znam sve, a vrline da sve mogu nauciti". Jer realno, nikoga nije briga hoces ti doma dolaziti sretan jer radis u firmi u kojoj radis, jedina motivacija je novac, a u nasoj zemlji ako dovoljno volis svoj posao i trudis se, ionako ces prerasti 98% firmi i na kraju otici jer si nezadovoljan glupim kolegama, placom koja stagnira i rutinom. I to svi znaju, imao sam doslovno razgovor gdje me gazda uvjeravao da ja necu biti zadovoljan u njegovoj firmi jer cu morat putovat sat vremena na posao i jer necu imat placu ko ljudi koji rade kod njega 20 godina. Trziste je ionako surovo i nitko ne treba radnika koji ce se svima (osim naravno vecini gazdi), da prostis, uvlaciti u dupe. Takva su bar moja iskustva. Prvi razgovor koji sam obavio iskreno i stalozeno s realnim zahtjevima i ocekivanjima - sluzbena ponuda mi je na mail dosla 2 sata nakon razgovora.
filip989 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 11:21   #8
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Pošto vodim na poslu ekipu od petnajstak ljudi koje sam kod proteklih godinu dana malo po malo zapošljavao, mogu ti reći svoje iskustvo s "druge strane" razgovora za posao.

Stavljali smo oglas u 3 navrata, svaki put se javilo preko 100 ljudi. Mi smo tražili životopis i neko kratko motivacijsko pismo.

Ne moram reći da sam odmah eliminirao ekipu koja ne zna pročitati oglas za posao i poslati ono što tražimo. Dakle ako piše CV i motivacijsko pismo, onda složi nekih pola stranice teksta, uredi na brzaka, spremi u wordu i pošalji kao prilog. CV plus rečenica u mailu da si motiviran za posao nije dovoljno, i ne želim uopće razgovarati s nekim kojem ću svaku sitnicu morati crtati.

Nakon toga sam radio neko sortiranje po tome koliko je tko uključen u polje koje nas zanima. Jedna od bitnih stavaka je fleksibilnost. Dakle, rad noću, vikendom, tjednom u svakakvim terminima. U prijavi su svi fleksibilni, kad ih na razgovoru pitam konkretno onda se čude. Nemoj pisati ono na kaj nisi spreman.

Nemoj pisati floskule. Ja sam super radnik, motiviran, bla bla bla. To mene ne zanima, to je kao da mi pišeš da svaki dan jedeš i dišeš. Normalno da ako se prijavljuješ na posao da želiš raditi. Meni je recimo lik napisao da kad je vidio oglas za posao da mu je suza kanula u oku jer je to idealan posao za njega. Koliko god to bilo smiješno, lik me zainteresirao i eto ga radi danas kod nas. Čak sam ga u tablici gdje sam vodio evidenciju stavio kao "suza u oku kanula" pod napomenu. Dakle, nemoj ustrašeno pisati floskule, nego napiši konkretno par rečenica o sebi, istakni se nečim.

Sam razgovor. Naravno da živci rade, da je trema. Ali nemoj se stisnuti, klimati glavom i slično. Dođi uvjeren u sebe, rukuj se ozbiljno, stisni jebenu šaku muški a ne ko pičkica. Raskomoti se sam, skini kaput/jaknu bez da ti se to nudi. Ako ti nudi kavu, uzmi. Pokaži da si opušten, da vjeruješ u sebe i da si čovjek u kojeg se može pouzdati. Di ćeš uzeti nekoga tko samo klima glavom, tko se trese, kaj će taj obaviti kad ga pošaljem nešto riješiti?

Mi smo uzeli na probni dio duplo kandidata nego kaj primamo. Tu sam im dao maksimalnu slobodu da dolaze vježbati kad sami žele jer se taj dio ne plaća. Pošto imam hrpu drugog posla, jednostavno nekad možda na nekoga i zaboravim. Dakle pitaj, šalji mailove, interesiraj se, guraj se. Kad dođeš učiti posao, pitaj.

I završna uputa. Ne znam i ne mogu je doviđenja. Ja u životu nisam rekao direktoru da ne znam niti da ne mogu. Google, kolege, kaj god. Snalazi se jer se to cijeni. Ako te ja ostavim da nešto radiš, vratim se za 15 min a ti blejiš u ekran i kažeš mi da ne znaš prvi korak pa čekaš da ti se objasni dok u u redu 5 ljudi to zna, onda ti nisi čovjek za mene.

Eto, možda nekome pomogne
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 12:10   #9
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Jedno pitanje - zasto se u Hrvatskoj stalno forsiraju ta motivacijska pisma i glupa pitanja u stilu "jesi li timski igrac"? Jedini rezultat toga je natjecanje tko ce srociti taj proljev na idealni nacin, da poslodavcu ne izgleda kao idiot, ali ni da mu se uvlaci u dupe. Kolicina korisnih informacija bliska nuli, motivacijska pisma se obicno svode na naglasak djelova iz CV-a + serkanje. Pa nije prijava za posao zadacnica iz hrvatskog. Kad sam cuo pitanje "Kako bi djetetu od 5 godina objasnio sto je internet", i to iz Microsofta, u glavi odmah krizam dok se ne udostoje intervjuirati na normalan nacin. Ne zaposljavas me da ucim male wunderkinde u vrticu.

Dajte ljudima neki laksi stvarni problem, neka mozga o njemu i izlaze svoje rjesenje pola sata i bok, kolicina informacija 100x u odnosu na ove gluposti.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 12:26   #10
0siris
Banned
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Stan
Postovi: 122
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Jedno pitanje - zasto se u Hrvatskoj stalno forsiraju ta motivacijska pisma i glupa pitanja u stilu "jesi li timski igrac"? Jedini rezultat toga je natjecanje tko ce srociti taj proljev na idealni nacin, da poslodavcu ne izgleda kao idiot, ali ni da mu se uvlaci u dupe. Kolicina korisnih informacija bliska nuli, motivacijska pisma se obicno svode na naglasak djelova iz CV-a + serkanje. Pa nije prijava za posao zadacnica iz hrvatskog. Kad sam cuo pitanje "Kako bi djetetu od 5 godina objasnio sto je internet", i to iz Microsofta, u glavi odmah krizam dok se ne udostoje intervjuirati na normalan nacin.

Dajte ljudima neki laksi stvarni problem, neka mozga o njemu i izlaze svoje rjesenje pola sata i bok, kolicina informacija 100x u odnosu na ove gluposti.
u potpunosti se slažem nikad mi nisu bile jasne te "zamolbe" i slične gluposti....kao da se moraš uvući u guzicu nekome plakati moliti biti rob.....nikad nisam slao zamolbu niti ću je slati iz principa i bez toga sam dobio posao kak ospada ....ili znam što radim i vrijedim ili ne...ako hoće nekoga da mu se uvlači u guzicu neka si nabavi psa oni su super za to..... i sigurno nisam ovo sve naučio da bih se ulizivao nekome čelavcu po HR -_-

Zadnje izmijenjeno od: 0siris. 02.12.2015. u 12:31.
0siris je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2015., 12:48   #11
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Jedno pitanje - zasto se u Hrvatskoj stalno forsiraju ta motivacijska pisma i glupa pitanja u stilu "jesi li timski igrac"? Jedini rezultat toga je natjecanje tko ce srociti taj proljev na idealni nacin, da poslodavcu ne izgleda kao idiot, ali ni da mu se uvlaci u dupe. Kolicina korisnih informacija bliska nuli, motivacijska pisma se obicno svode na naglasak djelova iz CV-a + serkanje. Pa nije prijava za posao zadacnica iz hrvatskog. Kad sam cuo pitanje "Kako bi djetetu od 5 godina objasnio sto je internet", i to iz Microsofta, u glavi odmah krizam dok se ne udostoje intervjuirati na normalan nacin. Ne zaposljavas me da ucim male wunderkinde u vrticu.

Dajte ljudima neki laksi stvarni problem, neka mozga o njemu i izlaze svoje rjesenje pola sata i bok, kolicina informacija 100x u odnosu na ove gluposti.
A gle, kako ću ja iz 150 prijava selektirati 20 s kojima imam vremena za razgovor? Nekako ih moram dodatno sortirati. CV je suhoparno nabrajanje škola/poslova koji me realno ne zanima previše, jer svi su tu negdje po školi.

To kako se neko snašao i u par rečenica riješio prvi zadatak koji sam pred njega stavio mi je bitnije. To dal se nekome neda pa nabaci 3 rečenice samo da nešto pošalje, u kojima isto vrti standardne floskule mi isto pokazuje kaj mogu očekivati od takve osobe.

@osiris.
Ako si pročitao moj post, onda si mogao vidjeti da sam ja tražio i davao prednost upravo suprotnoj ekipi, koja ima svoj ja. A ako je tebi teško napraviti nešto za mene (to motivacijsko pismo) dok još nisi uopće ni došao raditi, i koliko god to debilno bilo, nemamo kaj razgovarati. Ako se ne možeš snaći da tih par rečenica sam smisliš da budu drugačije od drugih bez da mi jedva malo viriš iz dupeta od floskula, opet nemamo o čemu dalje razgovarati

Ja radim debilne stvari, moji ljudi rade debilne stvari. To je dio posla koje određeni klijent zahtjeva, i oni to se mora obaviti sviđalo se to nama ili ne.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!

Zadnje izmijenjeno od: fishkal. 02.12.2015. u 12:53.
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 13:10   #12
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova
A gle, kako ću ja iz 150 prijava selektirati 20 s kojima imam vremena za razgovor? Nekako ih moram dodatno sortirati. CV je suhoparno nabrajanje škola/poslova koji me realno ne zanima previše, jer svi su tu negdje po školi.
Imas sigurno 5 njih koji se isticu po CV-u. Barem. A ako nemas, das im svima da rijese neki zadatak online. Danas barem ima stranica koje to omogucuju. Neki zadatak, sat vremena imaju tajmer i rjesavaj. Ima jos nacina, i po mom misljenju motivacijsko pismo i "jesi li timski igrac" su daleko najgori, i samo ce iziritirati one bolje kandidate.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 13:15   #13
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Ne znam odakle ti ovo "jesi li timski igrač" dio.

Dakle, ja nemam nikakav online zadatak koji da ima dam.

U pravu si, bilo je ekipe koja se po CV odmah istaknula. Ostali su svi tu negdje, i trebaš mi nečime pokazati da te zovem na razgovor.

Ne trebam floskule o timskom igraču. Trebam snalažljive ljude. Nemam vremena sa svima razgovarati. Dakle, izvoli se nametni kako hoćeš, floskule to sigurno nisu.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 13:34   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova
Dođi uvjeren u sebe, rukuj se ozbiljno, stisni jebenu šaku muški a ne ko pičkica.
Svaka ti je na mjestu, ali ovo je vjerojatno kljucno, barem po meni.

Mislim da ne podnosim nista manje od ljudi koji daju "lignju".
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 14:45   #15
0siris
Banned
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Stan
Postovi: 122
Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova
A gle, kako ću ja iz 150 prijava selektirati 20 s kojima imam vremena za razgovor? Nekako ih moram dodatno sortirati. CV je suhoparno nabrajanje škola/poslova koji me realno ne zanima previše, jer svi su tu negdje po školi.

To kako se neko snašao i u par rečenica riješio prvi zadatak koji sam pred njega stavio mi je bitnije. To dal se nekome neda pa nabaci 3 rečenice samo da nešto pošalje, u kojima isto vrti standardne floskule mi isto pokazuje kaj mogu očekivati od takve osobe.

@osiris.
Ako si pročitao moj post, onda si mogao vidjeti da sam ja tražio i davao prednost upravo suprotnoj ekipi, koja ima svoj ja. A ako je tebi teško napraviti nešto za mene (to motivacijsko pismo) dok još nisi uopće ni došao raditi, i koliko god to debilno bilo, nemamo kaj razgovarati. Ako se ne možeš snaći da tih par rečenica sam smisliš da budu drugačije od drugih bez da mi jedva malo viriš iz dupeta od floskula, opet nemamo o čemu dalje razgovarati

Ja radim debilne stvari, moji ljudi rade debilne stvari. To je dio posla koje određeni klijent zahtjeva, i oni to se mora obaviti sviđalo se to nama ili ne.

pa sorry ali zato i neradim za tebe iz razloga što tražiš motivacijsko pismo a po pitanju što bih mogao napraviti za tebe nećemo ni ulaziti zato što nema smisla,...samo jedno je sigurno ne postoji tolika količina novaca u ovome svijetu da od mene se dobije takvo pismo.Znam koliko vrijedim i koliko se aktivno i trudim i radim oko vlastitoga posla,...i itekako mislim da je životpis bitniji od nekog baljezanja gospodine molim vas kako bih i sličnog "formalnog" razgovora zato što ako mi u nečijem životopisu piše da dotična osoba ima karijeru iza sebe koja meni paše i vidim mogućnost doprinošenja firmi zapravo mi nije ni bitno što piše u životopisu,...kakva je osoba vidim u razgovoru.Opet ovisi o poslodavcu ali kažem.... kada dobijem nečiji životopis sa 7 godina iskustva u ozbiljnim projektima i još toliko prije toga nema potrebe tjerati gospodina na zamolbe,..fu ajde pokrenuti ću svađu ali osobno nema potrebe tjerati ga na ništa,ni radno vrijeme ni pauze na kauv ni ništa...ono što je meni osobno bitno dali su zadaci na kraju dana gotovi i dali su kriteriji ispoštovani....ali opet šta ja znam ovo je Hr neznam ja kako vi tu radite
0siris je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 14:46   #16
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Svaka ti je na mjestu, ali ovo je vjerojatno kljucno, barem po meni.

Mislim da ne podnosim nista manje od ljudi koji daju "lignju".
Točno to, evo baš naletih na prigodan post!

Spaghetti handshake.

Firm handshake, i pola interviewa riješeno!
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 14:57   #17
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor 0siris Pregled postova
pa sorry ali zato i neradim za tebe iz razloga što tražiš motivacijsko pismo a po pitanju što bih mogao napraviti za tebe nećemo ni ulaziti zato što nema smisla,...samo jedno je sigurno ne postoji tolika količina novaca u ovome svijetu da od mene se dobije takvo pismo.Znam koliko vrijedim i koliko se aktivno i trudim i radim oko vlastitoga posla,...i itekako mislim da je životpis bitniji od nekog baljezanja gospodine molim vas kako bih i sličnog "formalnog" razgovora zato što ako mi u nečijem životopisu piše da dotična osoba ima karijeru iza sebe koja meni paše i vidim mogućnost doprinošenja firmi zapravo mi nije ni bitno što piše u životopisu,...kakva je osoba vidim u razgovoru.Opet ovisi o poslodavcu ali kažem.... kada dobijem nečiji životopis sa 7 godina iskustva u ozbiljnim projektima i još toliko prije toga nema potrebe tjerati gospodina na zamolbe,..fu ajde pokrenuti ću svađu ali osobno nema potrebe tjerati ga na ništa,ni radno vrijeme ni pauze na kauv ni ništa...ono što je meni osobno bitno dali su zadaci na kraju dana gotovi i dali su kriteriji ispoštovani....ali opet šta ja znam ovo je Hr neznam ja kako vi tu radite
Obzirom da si u svakoj drugoj recenici u kontradikciji sam sa sobom (pa sam ostavio citav citat) , jedino mjesto gdje bih ocekivao da ces raditi je Hrvatski Sabor.

Inace, covjek ti je rekao da ima 200 prijavljenih, pa mozes pretpostaviti da se 200 ljudi ne javlja za mjesto generalnog direktora Googla nego za nesto malo nize. Vjerojatno svi zadovoljavaju po CV-u formalne uvjete (obrazovanje i "iskustvo"), ali to sto si ti konobario dvije godine "Kod masne Mare" na uglu Praške, Vlaške i Koturaške ne odaje mi da si sklon "timskom radu, fantasticnom odnosu s klijetima i trpeljivoscu prema najsitnijim korisnickim prohtjevima".

Zato posaljes "motivacijsko pismo", odnosno ja bih bolje rekao "cover letter" u kojemu se u par recenica predstavis, pa po tome mozes vidjeti zaposljavas li nepismeni mediokritet koji mailove zavrsava sa "pozzz", pise "......" iza svake recenice i ne zna se rukovati, ili neku suvislo karakterno izgradjenu osobu koja je u stanju pratiti nesto.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 15:14   #18
0siris
Banned
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Stan
Postovi: 122
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Obzirom da si u svakoj drugoj recenici u kontradikciji sam sa sobom (pa sam ostavio citav citat) , jedino mjesto gdje bih ocekivao da ces raditi je Hrvatski Sabor.

zapravo jedino mjesto gdje bih i volio raditi u ovoj državi tako da hvala
0siris je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 20:54   #19
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Gle, gdje god radio, na neki način si se za navedeno mjesto nametnuo.

Nisam ni ja prolazio proceduru kod zapošljavanja, niti sam pisao molbe. No eto, ja sam tražio kaj sam tražio. Trebalo je hitno ljude, a vremena nije bilo. Pa se snađi druže.
I ja bi volio da imam kadrovsku, pa da mi pošalje 10 kandidata koje su pretresli stručnim metodama. No eto, nemam.

I danas iza ljudi koje sam uzeo stojim. Kad me direktor pita bilo što vezano za posao koji su napravili, stanem iza njih bez razmišljanja. I oni to znaju.
A bahate samozadovoljne likove ne trebam. Ja sam tražio ljude na koje se mogu osloniti, kojima mogu vjerovati, koji imaju stav i koji će posao obaviti. Isto tako oni znaju da me mogu u 4 ujutro zvati ako treba nešto hitno sanirati.

Napuhance ne volim, niti bi radio s njima.

Došao je jedan, počeo nabrajati kako mu je stari neka faca, veleposlanik ili nešto. On studira neki faks di plaća 60 000 godinu. Valjda je mislio da ću ga zato odmah uzeti.

Realno, boli me jedna stvar ko ti je tata. Taj ne radi kod nas, ne zbog tate nego jer je bilo boljih ljudi.

Isto tako imam dvojicu za koje se poslije pokazalo da su sinovi jednog poznatog bivšeg nogometaša, i jednog od najpoznatijih hr novinara.

Dečki to nisu spomenuli dok nisu počeli radit. Stvarno obojica na svom mjestu, marljivi, pouzdani.

Ja samo pišem kako to izgleda s one strane razgovora za posao u firmi koja nema vremena za preseravanja, floskle, testove i ne znam kaj. Ako nekome pomognem super.

Kažem, ja nakon faksa nisam išao na takve natječaje, nije bilo potrebe. Ali pitanje nije za takvo mjesto, nego neko početno radno mjesto u firmi. I onda savjet bude: ja to nebi nikome slao.
Stvarno, super savjet za mladog čovjeka koji traži posao.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 21:05   #20
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
A..jesi li timski igrač
  Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 21:15   #21
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
I prije samog ragovora za posao odbijanje jednostavnog zadatka?
Razgovor neće biti potreban.

Jedno od pitanja, koja su meni bila postavljena, je bilo: "Kako misliš raditi u xy sw okruženju, ako nikada nisi uživo promotrio rad sustava niti radio u njemu?"

Moj odgovor: "Nisam nikada vidio niti XP, dok nije izašao, niti sam vidio sedmicu, dok nije izašla, ni vMware, acronis, office nisam vidio pa sam naučio. Tako ću naučiti i xy software."
Vjerovao sam u sebe i oni su povjerovali.
Eto me 6 godina na radnom mjestu i svaki dan naučim nešto novo.

Ne treba kenjkat i muljat. To se odmah vidi.
Bio sam i sa druge strane stola i naslušao se "mrežnih operatera" koji ne znaju što je DHCP (ne značenje kratice, nego nemaju pojma što je to), a naslzušao sam se i ljudi koji se racionalno predstavljaju i iskreno odgovaraju na postavljena pitanja i zadatke.
Nekoliko takvih je vrlo brzo nazučilo posao i napreduju dobrim tempom.

Citiraj:
Autor ivan77 Pregled postova
A..jesi li timski igrač
Po meni je ovo ekstra bitno.
Da ne radim u timu, bilo bi jako teško. Postoji hijerarhija, naravno, ali smo jedan tim.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 21:24   #22
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Ma ne samo jedan tim, nego jedna obitelj!
Ja svog šefa jednostavno volim, i ljudski resursi volim vas!
Koliko puta ste mi rekli da smo jedna obitelj, objeručke sam prihvatio ponudu za posao u UK da odem od "obitelji", karta za avion je kupljena, al vas volim, vilim, vooolim, tim obitelj, voooolim vaaas
pusa pusa pusa pusa tim obitelj tim debildinzi svih ovih godina, jebem vas da vas jebem
  Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 21:24   #23
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
za početak ono kaj su rekli dečki... iskren pogled u oči (nikako nikolas kejđ stajl) i dobar stisak ruke - pol intervjua si riješio.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 21:39   #24
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Par puta sam bio na razgovoru za posao cisto ono iz znatizelje kako to izgleda po tom novom djiru i kada mi pocnu sa tim pricama o timskom igracu i slicnim pizdarijama ja im samo kazem da sam timski igrac ako se radi o zenama.Kada me ponudi kavom, ja mu se zahvalim i kazem mu da kava nije zdrava,ali da bi rado popio 1dcl dobrog Plavca ili Merlota.Inace posao mi nije trebao jer imam uvjete za mirovinu i mogu sutra otici u mirovnu.Predao sam molbu onako iz zajebancije i radoznalosti.Kada sam u bivsoj sfrj-ota trazio posao nikada nisu radili ta testiranja.U to vrijeme dosao si u kadrovsku,predao diplomu od skole i ispunio formular sa tvojim generalijama i ako im je trebala osoba oni bi ti se javili.Uglavnom od ovih CV i cover lettera napravili su doktorat.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2015., 22:25   #25
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Uglavnom od ovih CV i cover lettera napravili su doktorat.
Taj napredak CV-a i Cover Lettera sluze svrsi, a to je da se efikasnije filtrira kvalitetniji kadar.

Kako si i sam sada naveo, svatko je mogao doci sa diplomom, ispuniti upitnik i cekati poziv.
A sto kada imas 300 kandidata sa istom diplomom? Gledat ces ocjene?

Skolstvo je out of date, nije prilagodjeno dobu interneta i prestao je biti glavni kriterij (pricam za posao u privatnoj firmi, drzavne su prica za sebe). U HR postoji svega par fakulteta koji se cijene, ali ne toliko zbog znanja koje se stekne nego radne navike koja je potrebna kako bi se isti i zavrsili.

Kroz tu istu radnu naviku, jasno se vidi u CVu tko je radio dodatne poslove na fakultetu/bio u raznim projektima/udrugama itd.
Sanse su poprilicne da je takva osoba kvalitetniji kadar od one koja ima u CV-u "samo" fakultet.

Jos ako ta osoba zna srocit normalan cover letter, kako je bubba rekao bez "pozz", "..." i "neznam" - imas kvalitetnog, proaktivnog kandidata kojeg zelis upoznat uzivo.

Na intervjuu je njegov posao da pokaze samopouzdanje, i da potvrdi ono sto je tamo napisano


Kad aplicirate za vizu, nije bez veze ono pitanje "Jeste li terorist?"
- Odgovoris ne - vjerojatno nisi terorist, provjeravati cemo dalje
- Odgovoris da - sigurno si terorist, zabranjuje se izdavanje vize i ulazak u zemlju.
Odredjen broj stvarnih terorista si ne moze pomoci, i odgovorit ce da.

Kroz jedno kratko pitanje si rijesio potencijalno veliki problem. Trud koji si ulozio je maltene 0, uz to si cak i ustedio trud i vrijeme daljnjeg pregledavanja formulara za vizu.

Slicno je sa pitanjima "Jesi li timski igrac?" "Mislis li da ces biti dobar u ovom poslu?" "Jesi li samouvjeren?" "Jesi li snalazljiv?" itd.

Zadnje izmijenjeno od: bigAdvance. 02.12.2015. u 22:30.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2015., 08:34   #26
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Kakvo god skolstvo bilo ja bih gledao ocjene, a uz ocjene gladao bih i iskustvo rada na tom radnom mjestu ili slicnom.Isto tako veliki dodatni plus imali bi onima koji imaju dobre preporuke ( ovdje ne mislim preporuke po politickoj liniji, babama i stricevima).
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2015., 08:52   #27
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ocjene kod nas puno firmi gleda s podsmjehom i na krivi nacin. Nije da ti one govore da netko sadasavrseno to zna, nego koliko je bio u stanju nauciti kad mu je to bio zadatak.

A idalje tvrdim da je korelacija izmedju pisanja cover lettera i potencijalne ucinkovitosti na poslu nikakva, i da je to beskoristan signal kojim se nasumicno isfiltrira odredjen broj ljudi.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2015., 10:24   #28
filip989
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: ivanić-grad
Postovi: 37
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Ocjene kod nas puno firmi gleda s podsmjehom i na krivi nacin. Nije da ti one govore da netko sadasavrseno to zna, nego koliko je bio u stanju nauciti kad mu je to bio zadatak.

A idalje tvrdim da je korelacija izmedju pisanja cover lettera i potencijalne ucinkovitosti na poslu nikakva, i da je to beskoristan signal kojim se nasumicno isfiltrira odredjen broj ljudi.
Ocjene bi imale smisla da skolstvo ocjenjuje konkretne stvari, a ne bubetanje. Slusam rektora zagrebackog sveucilista prije koji tjedan dok je trajao sajam fakulteta i doslovno se ponavlja mantra "fakultet ce vas nauciti uciti, a struku i posao cete uciti kad se zaposlite". Osobno sam imao dobre ocjene na preddiplomskom (3.4 prosjek), a sad na diplomskom sam sitno iznad 4.0. Problem je sto sam tokom faxa konstantno i radio i bavio se i sobom (sto mi je u jednu ruku i pomoglo jer znam stisnut ruku, pricati s ljudima i napisati formalni ili neformalni mail, bez obzira sto sam inzenjer strojarstva po struci do sad mi je u profesionalnom zivotu najvise koristilo - konobarenje), ali sam isto tako neke predmete koji me nisu previse zanimali jednostavno "polozio" bez da sam nesta posebno naucio. Kod nas je sirina gradiva od osnovnog do visokog skolstva jednostavno preopsirna da bi stvarala nekakav strucan kadar osim ako osoba ne odluci odvojiti 5-6-7 godina iskljucivo na ucenje i profesionalni rad na sebi, ali tu onda dobijes fah idiote koji su jos i totalno nesocijalizirani (cast izuzecima, ali ja osobno ne znam niti jednu osobu koja je briljirala na fakultetu, a dok ga vidis ne mozes se ne zapitati kaj ne valja s njim).

Ovo s motivacijskim pismima, zamolbama, cover letterima, stogod... opet je bolji nacin eliminacije i selekcije nego izbaciti u prvom krugu ljude koji imaju mail na yahoo-u (konkretan primjer selekcije dan od strane poslodavca prije par godina na forum.hr-u).
filip989 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2015., 18:19   #29
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova

Ahahah ja isto apsolutno mrzim kad se netko previše ku*či pri rukovanju. Tad stisnem i ne puštam dok ne zacvili da boli. Mrš. Nije mene džaba stari napravio ovolikog.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2015., 23:34   #30
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Kad sam se zaposlio u firmi u kojoj trenutnoj radim - IT je struka - a to mi je 5. firma u mom 20-godišnjem radnom vijeku, imao sam samo završenu srednju školu (ostao diplomski kojeg sam napravio i položio 15 godina od upisivanja apsolventskog staža, odnosno 8 godina od zaposlenja u ovoj firmi), dobio sam posao na osnovu interviewa. Dakle, CV sam napisao kako sam najbolje znao, a sad vidim da nisam briljirao. No, na interviewu je bilo 2-3 čovjeka koji fakat znaju svoj posao i bilo je rešetanje po stručnim temama. I tu sam zadovoljio.

Danas imam tim od 10-tak ljudi koje vodim, a neki su donedavno bili školovaniji od mene (dok nisam napokon i ja diplomirao). Još uvijek sam produktivniji od ostalih članova tima, premda imam i dodatne, dosadne administrativne zadaće. Jbg, danas je moderno raditi u timovima, što je i dobro za većinu projekata, no nekad baš i ne funkcionira.

Prisustvovao sam i na nekoliko interviewa, kad smo tražili nove ljude. Dakle, bilo je tu svega - obrazovanih ljudi koji nemaju pojma o poslu, što nije nužno loše, ako imaju stav da žele učiti i ako im ne smeta da ih vodi manje obrazovani, ali iskusniji kadar. No, ima i onih punih sebe koji u startu žele pokazati da imaju papir i da samo trebamo ponuditi dovoljno novaca ako želimo da nam se priključe. A kad ih pitaš neke osnovne stvari - nemaju pojma. Kad ih pitaš jesu li radili što kod kuće, mimo faksa - čude se! Kao, što sad - pa oni su završili faks, zar to nije dovoljno.

Naravno, bilo je i pravih entuzijasta koji su gorili da rade nešto korisno u struci. Takvi su uvijek u prvom planu, neovisno o papiru.

Vrijeme zapošljavanja na osnovu papira je prošlo (fala Bogu). Jedino u državnim firmama to prolazi, pa vidimo kako nam država stoji. Entuzijazam, želja za učenjem, napredovanjem (stručnim, a u nekim slučajevima i hijerarhiskim), znanje i iskustvo je ono što se traži. Kroz firmu, a i moj tim, prošlo je dosta ljudi koji papirom mogu rit obrisati, jer neznaju znanje i radne navike koje su trebali steći studiranjem pretočiti u posao.
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na