Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.05.2022., 20:47   #1441
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Citiraj:
Autor Newmie Pregled postova
Guys, trebao bi pomoć. Vidim da imate veliku raspravu trenutno, i sorry što upadam, no ja bi trebao savjet oko kupnje romobila, apsolutni noob sam. Ubio me zagrebački promet, ne mogu više...
Romobilom bi se vozio samo i isključivo do posla i nazad, ruta je slavonska/vukovarska, naravno nogostupima.
Ako bi prioritizirao što mi je bitno, to bi ovako izgledalo:

1. Sigurnost - sigurnost mi je na prvom mjestu, a čini mi se da bi to značilo da trebaju biti veći kotači, barem 10''. Uopće nemam dileme da li ću nositi kacigu ili ne, dva puta sam imao prometnu na motoru i znam zašto kažu da kaciga glavu čuva. Brzina mi nije bitna, računam da ako vozim 20km/h, na poslu sam za 30ak min i to mi je super, bolje nego da se za isto vrijeme nerviram u auto i gledam bahate vozače kako mi oduzimaju prednost.
2. Autonomnost - do posla i nazad imam oko 22km. Ne bi se htio dovesti u situaciju da romobil punim na poslu niti da razmišljam da li ću uspjeti doći do kuće ili ne. Domet bi trebao biti barem 25+ km.
3. Udobnost - ne bi htio da me za 3 dana bole leđa i ruke od treskanja, bilo bi super kada bi se sve skupa malo amortiziralo

Budžet koji sam spreman odvojiti je oko 4000kn i nemam osjećaj da li je to OK ili ne, uputite me molim vas

Hvala unaprijed na svakom savjetu.

Ms e20, ide brzo, domet i duplo kolko trebaš, ima 10" kotače, regenerativno kočenje s diskovima naprijed i iza i lagane amortizere. Ne divljaj i služit će te godinama.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 10:14   #1442
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Xiaomi essential, nešto škripuće, ne mogu otkrit što.. Sin ga vozi (10) nije od težine.
Otvorim polugu za sklapanje i zatvorim, onda prestane škripit par minuta, pa zatim opet krene..
Ideja?
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 10:26   #1443
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ms e20, ide brzo, domet i duplo kolko trebaš, ima 10" kotače, regenerativno kočenje s diskovima naprijed i iza i lagane amortizere. Ne divljaj i služit će te godinama.
Zvuči OK, hvala ti.
Ima netko hands on iskustva s ovim modelom, nema nikakvih mušica?
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 10:28   #1444
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Ima mušica naravno, ne bi bio MS da nema.

Nego 22 km dnevno je jako puno za romobil, nema tu govora o udobnosti.
Radije si pogledaj elektirčni bicikl, ali to ipak diže budžet više puta.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 10:50   #1445
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Znaš šta, to si i gledam baš, iako sam svjestan da budžet ide sigurno x2.
Prije nego se zaletim u kupnju, danas sam prvi put otišao normalnim bajkom na posao. Naravno, stigao mokar kao miš, a tuša nigdje na vidiku. To neće funkcionirati dakle

Jel ovo nešto što je OK ili? https://www.links.hr/hr/elektricni-b...crni-770201734
Taj cjenovni rang bi mi nekako odgovarao, ako će me spasiti živaca i vremena. Ima nešto drugo za sličnu cijenu?
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 10:55   #1446
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 11:26   #1447
Xiaomi
Premium
 
Datum registracije: May 2018
Lokacija: EU
Postovi: 285
Citiraj:
Autor Newmie Pregled postova
Znaš šta, to si i gledam baš, iako sam svjestan da budžet ide sigurno x2.
Prije nego se zaletim u kupnju, danas sam prvi put otišao normalnim bajkom na posao. Naravno, stigao mokar kao miš, a tuša nigdje na vidiku. To neće funkcionirati dakle

Jel ovo nešto što je OK ili? https://www.links.hr/hr/elektricni-b...crni-770201734
Taj cjenovni rang bi mi nekako odgovarao, ako će me spasiti živaca i vremena. Ima nešto drugo za sličnu cijenu?
Ne, ne vrijedi te novce. https://www.fiido.com/collections/d-...4aAvC_EALw_wcB
Skoro 3000 kn manje, veći domet, dostupni svi rezervni dijelovi na stranici, za MS sretno s pronalaskom. Imam d4s i best buy je, naravno cijene su otišle gore i dolar nije jeftin. Koštao je soma kn manje prošle godine i 1500 prije dvije. Ali sve je poskupilo, pa tako i bicikli.
Xiaomi je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 11:36   #1448
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Citiraj:
Autor Newmie Pregled postova
Zvuči OK, hvala ti.
Ima netko hands on iskustva s ovim modelom, nema nikakvih mušica?
Imam ja s ms-om iskustva, s neutron n2+ imam preko 1000km, pa sam ga prodao da uzmem jači, s e10 imam parsto km, njega sam uzeo svojima, s e20 imam 2300km dosad, idem s njim na posao (12 km ujutro prema poslu, 12 popodne nazad, kroz grad), naravno da nakon raznih rinzola i graba i naših cesta svakih 500tinjak km treba pritegnut malo stvari, dosad sam 3 gume probušio i jednom pakne od kočnica mjenjao.

Nije idealan, ali je najbolje što možeš dobiti za te novce i daleko od konurencije u tom cjenovnom rangu.

E10 je jeftiniji, malo robusnije ručke governala jer nema preklop ručki, ali nije ni brz, ni snažan niti ima domet ko e20.

S e20 sam prošlo ljeto napravio 70km po slavoniji po ravnici i ostalo mi je 29% baterije, tako da ne lažu kad kažu domet up to 70km.

Kad je skroz pun po ravnici potegne i do 44km/h s mojih 80ak kg, kako se baterija prazni, sporiji je, kad si na 30% baterije, ide cca 35km/h, ali ne preporučam da ga se prazni ispod 30%, a tako kaže i manual. Baš budem ovo ljeto ponovno isprobao nakon 2500km kolki je domet po ravnici da znam koliko je baterija degradirala dosad.

PS: neutron n2+ je bio čvršći od e10 i e20 jer je imao bolji mehanizam preklapanja governala, ali zato nije imao stražnji "amortizer" kao ova dva, i imao je uže gume.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 12:04   #1449
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor tomycrosound Pregled postova
Xiaomi essential, nešto škripuće, ne mogu otkrit što.. Sin ga vozi (10) nije od težine. Otvorim polugu za sklapanje i zatvorim, onda prestane škripit par minuta, pa zatim opet krene.. Ideja?
Po gradu, kod velikog broja vlasnika, pucketanje i popratni zvuci su vise praksa, nego slucajnost, jer osim sto ih nikad ne ciste. Veliki broj nije ikad vidio lubrikacije. Pa je pravo pitanje, kako tumacis ono sto nazivas skripanjem? Jer tad bi se nesto moralo pomicati, ili dodirivati. Mislis li ipak na pucketavi zvuk, tenzije, kad se dodiruje sklopni dio, ali i ostali, te moze kod spustanja, ili prepreke , recimo, zazvucati kao cviljenje.

Osim ako se poluga i sipka ne klimaju, imaju preveliku toleranciju, a ti ne znas to sam sanirati, odi do servisa, jer nema vaznijeg, ali i opasnijeg dijela na romobilu.

Ako je ipak prvo, uzmi papirnati rucnik, ili neku staru upijajucu krpu. Ima daleko boljih stvari od WD-a, ali recimo da bas njega jedinog imas doma. Cijevcicom na WD-u lubriciraj u sve otvore (od volana do poluge) gdje su god spojevi, dobro nasftaj, nek curi van koliko si stavio. A krpom pokupi ostatak, te kao zastitu da ti ne ode odbijanac prema tebi, jer mali uski su otvori, pa se lako odbije po tebi.

Tako ga nasaftaj, ostavi da odstoji, pobrisi, pa vidi prvom voznjom dal je zvuk nestao. Cesto zna pucketati prvi spoj ispod volana, tamo gdje ljudi stavljaju dodatne kukice. Jos ako nije dugo zatezan, pa ima pomicanje, ili ako je previse zategnut, a fali mu mali dodir lubrikacije, onda se fantomski zvuk javlja stalno, a nije katkad u voznji lako, dokazati tocno gdje je izvor.



...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 12:51   #1450
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Imam ja s ms-om iskustva, s neutron n2+ imam preko 1000km, pa sam ga prodao da uzmem jači, s e10 imam parsto km, njega sam uzeo svojima, s e20 imam 2300km dosad, idem s njim na posao (12 km ujutro prema poslu, 12 popodne nazad, kroz grad), naravno da nakon raznih rinzola i graba i naših cesta svakih 500tinjak km treba pritegnut malo stvari, dosad sam 3 gume probušio i jednom pakne od kočnica mjenjao.

Nije idealan, ali je najbolje što možeš dobiti za te novce i daleko od konurencije u tom cjenovnom rangu.

E10 je jeftiniji, malo robusnije ručke governala jer nema preklop ručki, ali nije ni brz, ni snažan niti ima domet ko e20.

S e20 sam prošlo ljeto napravio 70km po slavoniji po ravnici i ostalo mi je 29% baterije, tako da ne lažu kad kažu domet up to 70km.

Kad je skroz pun po ravnici potegne i do 44km/h s mojih 80ak kg, kako se baterija prazni, sporiji je, kad si na 30% baterije, ide cca 35km/h, ali ne preporučam da ga se prazni ispod 30%, a tako kaže i manual. Baš budem ovo ljeto ponovno isprobao nakon 2500km kolki je domet po ravnici da znam koliko je baterija degradirala dosad.

PS: neutron n2+ je bio čvršći od e10 i e20 jer je imao bolji mehanizam preklapanja governala, ali zato nije imao stražnji "amortizer" kao ova dva, i imao je uže gume.
Hvala puno na detaljnom osvrtu, sad sam u velikoj nedoumici...klasika
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 15:43   #1451
kvaju
Registered User
 
kvaju's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Cirkus
Postovi: 633
Citiraj:
Autor tomycrosound Pregled postova
Xiaomi essential, nešto škripuće, ne mogu otkrit što.. Sin ga vozi (10) nije od težine.
Otvorim polugu za sklapanje i zatvorim, onda prestane škripit par minuta, pa zatim opet krene..
Ideja?

Vjerovatno ovo

https://youtu.be/_3U2A85HlcA

I kod mene na Maxu slican problem, nikako da stavim nesto da prestane skripat.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
kvaju je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2022., 18:00   #1452
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Da, to je zvuk o kojem sam govorio. Onda ne znas pravilno podesiti ako ga ne mozes sanirati. Postoje jeftini "padovi" umetci koji su oblikovani za pojedine pregibe, ali tko je podesio sve kako treba, njemu to ne treba. Zatko rekoh, nije smak svijeta otici do servisa, pa nesto novo nauciti, te onda sam odrzavati detalj. A jos kad imas na stotine videa za razne modele na temu "folding mechanism" i finog podesavanja (spomenuti u ranijim postovima). Dobra periodicna lubrikacija uklanja vecinu navedenih zvukova.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2022., 11:16   #1453
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
Koji biste romobil preporučili do 5k s dobrim dometom ?
odnosno jel ovo šta valja ?

LINK
devaa je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2022., 14:27   #1454
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
a mene zanima biciklo na strujo
ima šta pametno do 15k kn ? ili je dobro sve preko 25k ?
onda rađe smart dizlo kupim
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2022., 20:43   #1455
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151