Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2021., 21:14   #4801
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Uzeo sam gigabitnu brzinu bez njihove opreme.Imam Fritzbox router koji je gigabitni.Stavili mi Nokia ont i pustili gigabitnu ali maksimalni download ide jedva do 700 mbita,iako zna biti i ispod 500.Upload je konstantno 520.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 23:06   #4802
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Uzeo sam gigabitnu brzinu bez njihove opreme.Imam Fritzbox router koji je gigabitni.Stavili mi Nokia ont i pustili gigabitnu ali maksimalni download ide jedva do 700 mbita,iako zna biti i ispod 500.Upload je konstantno 520.
Pogledaj QOS postavke, tj. da li je isključen. Meni nije htio preko 500 dok nisam isključio, sada vrti oko 900/500, ali na Asusu.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 23:35   #4803
susan
Mala crna
Moj komp
 
susan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZD
Postovi: 110
Meni na jednom računalu nije išlo preko 500 dok nisam deinstalirala Kaspersky Security Cloud Free.
susan je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 06:21   #4804
beetle|juice
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 11
Meni pred par dana instalirali Nokia ONT sa Speedport Smart 3 za 1000/500 Mbit. Radi dobro kad je u router modu, no cim ga prebacim u bridge mode nemogu dobit vise od 200/100Mbit. Primjetil sam da ga zapravo ne stavlja u bridge mode, nego ukljuci PPPoE Passthrough i stavi neke bezvezne login podatke za internet konekciju koje moras onda rucno izbrisat sa routera jer usuprotnom gubi PPPoE konekciju sa drugog routera ili PCa s kojim radis PPPoE povezivanje. Probao sam sa Mikrotikom i sa PC-om i uvijek isti problem. Prelosa brzina i jos se gubi kad mu otvoris par web stranica odjedanput, uopce ih ne ucita.
A bila fora kad me tehnicar zvao da ce mi doci promjenit opremu, on je prije povecao brzinu a ja sam u meduvremenu sa starim ONTom i Speedportom u bridgu modu dobio 500/500Mbit, tako da je definitivno problem u routeru i postavkama koje dobije za bridge mode. Zvat cu sluzbu za korisnike al sumnjam da ce nesto poduzet u vezi toga.
Znam da mogu direktno pristekat Mikrotik na WAN port od ONTa ali onda gubim telefonsku uslugu.
Ima tko iskustva s tim routerom u bridge modu?
beetle|juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 08:37   #4805
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 315
To ne radi. Imo sam isti problem ko i ti.



http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=4701
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 09:23   #4806
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor beetle|juice Pregled postova
Meni pred par dana instalirali Nokia ONT sa Speedport Smart 3 za 1000/500 Mbit. Radi dobro kad je u router modu, no cim ga prebacim u bridge mode nemogu dobit vise od 200/100Mbit. Primjetil sam da ga zapravo ne stavlja u bridge mode, nego ukljuci PPPoE Passthrough i stavi neke bezvezne login podatke za internet konekciju koje moras onda rucno izbrisat sa routera jer usuprotnom gubi PPPoE konekciju sa drugog routera ili PCa s kojim radis PPPoE povezivanje. Probao sam sa Mikrotikom i sa PC-om i uvijek isti problem. Prelosa brzina i jos se gubi kad mu otvoris par web stranica odjedanput, uopce ih ne ucita.
A bila fora kad me tehnicar zvao da ce mi doci promjenit opremu, on je prije povecao brzinu a ja sam u meduvremenu sa starim ONTom i Speedportom u bridgu modu dobio 500/500Mbit, tako da je definitivno problem u routeru i postavkama koje dobije za bridge mode. Zvat cu sluzbu za korisnike al sumnjam da ce nesto poduzet u vezi toga.
Znam da mogu direktno pristekat Mikrotik na WAN port od ONTa ali onda gubim telefonsku uslugu.
Ima tko iskustva s tim routerom u bridge modu?
Ako se ne varam, možeš stavit switch nakon ONT-a pa ferčerat SpeedPort za telefon i MaxTV, a paralelno stavit mikrotik za internet sa PPPoE
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 09:32   #4807
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Pogledaj QOS postavke, tj. da li je isključen. Meni nije htio preko 500 dok nisam isključio, sada vrti oko 900/500, ali na Asusu.
Nemam ništa takvoga uključeno,Pokrenem speedtest ,brzina dođe do 750 i na kraju testa bude 402.56.Upload je 523.45
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 09:47   #4808
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ako se ne varam, možeš stavit switch nakon ONT-a pa ferčerat SpeedPort za telefon i MaxTV, a paralelno stavit mikrotik za internet sa PPPoE
Ne treba switch.
Može odvojiti jedan port na mikrotiku i propustiti kroz njega potrebni vlan za voip pa na to spojiti starog speedšrota.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 13:47   #4809
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 599
Na koji način taj mesh funkcionira? Mogu li mu dopeljat internet putem kabla pa da on radi mrežu? Frend ga koristi ali ne vidim da koristi lan portove pa pretpostavljam da je spojen na router preko wifi-a
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 13:48   #4810
beetle|juice
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 11
Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
To ne radi. Imo sam isti problem ko i ti.
Ocekivao sam slican odgovor. Bridge mode mogu zaboravit.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ako se ne varam, možeš stavit switch nakon ONT-a pa ferčerat SpeedPort za telefon i MaxTV, a paralelno stavit mikrotik za internet sa PPPoE
Ova opcija mi najvise odgovara koju sam upravo i provjerio u praksi. VOIP radi bez problema, ali problem dolazi kod internet brzine. Mikrotik radi PPPoE na ONT sa VLAN ID 100. Maksimalna brzina sa PCa iza MK routera 500/500Mbits. Ne kuzim u cem je caka sto mi brzinu downloada duplo smanji. Test sa Mikrotik BTest alatom na moj Linux server(1Gbit/s) preko UDP nakupi oko 700Mbit/s.

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ne treba switch. Može odvojiti jedan port na mikrotiku i propustiti kroz njega potrebni vlan za voip pa na to spojiti starog speedšrota.
Ovo opciju nisam stigao isprobat al najvjerojatnije bi VOIP i sa tom opcijom radio. Problem je sto mi je MK 30m od Speedporta i nemogu jos jedan kabel vuci do MK samo zbog VOIPa

Sa prilozene slike moze se vidjet da CPU jezgra radi na 100%, ocito threading ne radi u ovom slucaju.

Zadnje izmijenjeno od: beetle|juice. 10.06.2021. u 10:19.
beetle|juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 13:51   #4811
beetle|juice
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 11
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Na koji način taj mesh funkcionira? Mogu li mu dopeljat internet putem kabla pa da on radi mrežu? Frend ga koristi ali ne vidim da koristi lan portove pa pretpostavljam da je spojen na router preko wifi-a
Mozes, ima 2 LAN porta. Ja ga jucer slozio i radi dobro. Od opcija neces nista vidjeti, mozes izmjenit nekih par postavki za WIFI i promjenit lozinku za admin login. Nebres nit stavit staticku IP adresu, mora primit od DHCP servera.
beetle|juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 14:28   #4812
madox
Premium
Moj komp
 
madox's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 192
Citiraj:
Autor beetle|juice Pregled postova
Maksimalna brzina sa PCa iza MK routera 500/500Mbits. Ne kuzim u cem je caka sto mi brzinu downloada duplo smanji. Test sa Mikrotik BTest alatom na moj Linux server(1Gbit/s) preko UDP nakupi oko 700Mbit/s.
Samo za napomenuti da ne moze svaki mikrotik rutat 1Gbit (da ne govorimo o gomili postavki i kolicini firewall stavki)
madox je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 14:33   #4813
Icoo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Uzeo sam gigabitnu brzinu bez njihove opreme.Imam Fritzbox router koji je gigabitni.Stavili mi Nokia ont i pustili gigabitnu ali maksimalni download ide jedva do 700 mbita,iako zna biti i ispod 500.Upload je konstantno 520.
I koliko plaćaš bez njihove opreme?
Icoo je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 16:31   #4814
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Nemam ništa takvoga uključeno,Pokrenem speedtest ,brzina dođe do 750 i na kraju testa bude 402.56.Upload je 523.45
Onda ti vjerojatno CPU na routeru nije dovoljno jak bez obzira na gigabitni mrežni port.

Sada baš gledam svog AC68P koji ima dual code 1Ghz CPU. Kada pustim speed test, maksimalno odradi cca 850 Mbps u downloadu. I to isključivo zbog CPU koji je pritom zakucan na 99% core1 i cca 80% core2.

Kada sam imao uključen Adaptive QOS, nije mogao preko 200Mbps jer AQOS automatski isključuje NAT acceleration.

Ako kod tebe nije QOS i NAT acceleration ti je uključen, onda jednostavno CPU nije dovoljno jak da proguta to.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 17:19   #4815
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor madox Pregled postova
Samo za napomenuti da ne moze svaki mikrotik rutat 1Gbit (da ne govorimo o gomili postavki i kolicini firewall stavki)
Zar ne bi trebao hEX S biti dosta za gigabit? Pitam jer ja razmišljam mijenjati network setup, pa me zanima da ipak bude dovoljno ako budem mijenjao sa 200/100 na gigabit. Doduše, ja sam gledao hEX, koji je isti kao ovaj samo bez SFP porta.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 17:56   #4816
madox
Premium
Moj komp
 
madox's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 192
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zar ne bi trebao hEX S biti dosta za gigabit? Pitam jer ja razmišljam mijenjati network setup, pa me zanima da ipak bude dovoljno ako budem mijenjao sa 200/100 na gigabit. Doduše, ja sam gledao hEX, koji je isti kao ovaj samo bez SFP porta.
Svaki router od mikrotika ima na sluzbenim stranicama test results pa se tamo provjeri sto i kako. Kazem, ovisi o tome kako je slozen i cemu sluzi.
Ja doma imam CCR1009-1s+ i iako je overkill ima na sebi slozeno oko 80tak firewall rulova, 10tak mangleova, queues, NAT-ova, ipsec i slicnih pizdarija. Na zalost nemam optiku, vec koax, ali on bi gigabit prozvakao bez problema.
madox je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 18:40   #4817
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Mislim da je ipak hEX pre - slabašan u kombinaciji kao gl. router + gigabit DL + NAT + FW ...
za to ipak treba pošteniji hw.
Kod Tika je poznato da treba pažljivo slagati fw rules, čitaj gdje je koji rule na listi od gore prema dole.

Naravno da ovisi i o "optimiziranosti platforme", čitaj šta pamet izvuče iz pojedinog hw.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 19:01   #4818
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Citiraj:
Autor Icoo Pregled postova
I koliko plaćaš bez njihove opreme?
30 kn je bez njihove opreme.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 20:03   #4819
beetle|juice
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 11
Citiraj:
Autor madox Pregled postova
Samo za napomenuti da ne moze svaki mikrotik rutat 1Gbit (da ne govorimo o gomili postavki i kolicini firewall stavki)
Jedino sto mi je u firewallu je SRCNAT za pristup internetu s privatnog LANa. Probao sam par stvari al uvijek isti rezultat. Mislim da je preslabasni ovaj moj hEX S MK za gigabitnu vezu, cesto se desava da mi i sve cetri jezgre napumpa na 100%.
Morat cu se zadovoljit sa Speedportom u routing modu pa onda port forwarding za servise koje koristim u privatnom LANu, iako sam to htio izbjeci pod svaku cijenu.
beetle|juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2021., 21:23   #4820
float
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: St
Postovi: 47
Citiraj:
Autor madox Pregled postova
Samo za napomenuti da ne moze svaki mikrotik rutat 1Gbit (da ne govorimo o gomili postavki i kolicini firewall stavki)

ovo, a ako je CPU usage na 100% onda bi tribalo vidit jel fasttrack / fastpath radi... jer pari mi se da ne radi ako koristi toliko CPU-a. No, vjerojatno ako je neki kompliciraniji setup fasttrack ne može ni radit kako triba.
float je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 08:03   #4821
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Onda ti vjerojatno CPU na routeru nije dovoljno jak bez obzira na gigabitni mrežni port.

Sada baš gledam svog AC68P koji ima dual code 1Ghz CPU. Kada pustim speed test, maksimalno odradi cca 850 Mbps u downloadu. I to isključivo zbog CPU koji je pritom zakucan na 99% core1 i cca 80% core2.

Kada sam imao uključen Adaptive QOS, nije mogao preko 200Mbps jer AQOS automatski isključuje NAT acceleration.

Ako kod tebe nije QOS i NAT acceleration ti je uključen, onda jednostavno CPU nije dovoljno jak da proguta to.
Ne kužim,pa Fritzbox 7590 je hardverski jači od Speedporta 3 za koji tvrde da podržava 1 gigabit
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 11:54   #4822
beetle|juice
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 11
Citiraj:
Autor float Pregled postova
ovo, a ako je CPU usage na 100% onda bi tribalo vidit jel fasttrack / fastpath radi... jer pari mi se da ne radi ako koristi toliko CPU-a. No, vjerojatno ako je neki kompliciraniji setup fasttrack ne može ni radit kako triba.
Zaboravio sam na fasttrack, morat cu opet isprobat sa WAN portom i resetiranim Mikrotikom. Samo mi za to treba sat dva da isprobam, a doma je opca panika kad nema interneta pa moram najavit vrijeme nedostupne internet usluge
beetle|juice je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 12:20   #4823
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Citiraj:
Autor beetle|juice Pregled postova
Jedino sto mi je u firewallu je SRCNAT za pristup internetu s privatnog LANa. Probao sam par stvari al uvijek isti rezultat. Mislim da je preslabasni ovaj moj hEX S MK za gigabitnu vezu, cesto se desava da mi i sve cetri jezgre napumpa na 100%.
Morat cu se zadovoljit sa Speedportom u routing modu pa onda port forwarding za servise koje koristim u privatnom LANu, iako sam to htio izbjeci pod svaku cijenu.
Možda i nije preslab, ali je na granici.
Na hex imaš nekoliko caka:
1. fasttrack (iliti hardverska NAT akceleracija kod drugih routera) bi morao biti uključen u firewall pravilima
2. hex je ustvari dual core/ 4 threads, ali mikrotik OS nije baš dobar po pitanju multithreadinga.
3. interni switch na tom routeru je malo čudan. Treba paziti u koji port se ušteka LAN kabel. Parni i neparni eth portovi dijele po 1 Gbit link prema CPU.
Vidljivo je sve na shemi:

https://i.mt.lv/cdn/product_files/RB...dsw_180523.png
Probati npr. WAN port prema ONTu ostaviti po defaultu na eth1, a neki komp spojiti na eth 2 ili eth4 i onda probati da li ide bolje.

Imam sličan routerčić (hap ac2) koji ima bolji switch i nešto niži CPU takt, ali teško je usporediti dva različita SOCa, recimo da su tu negdje po brzini. Ne planiram prelazii na gbit jer mi ne treba, ali sam testirao speedtest na 500/250 i bez fasttracka DL ide cca 300-400. Pritom je ukupan CPU usage oko35%, ali je jedna jezgra stalno zabijena na 100%.

Kad se uključi fasttrack, i DL i UL idu punom brzinom,ukupno CPU 10%, a pojedine jezgre 40-50%, ali uvijek je jedna najviše opterećena.
Ako pretpostavimo da je na Gbit optici duplo opterećenje, taj router je isto na granici.

To je sve bez puno fw pravila i bez QOSa koji ubija performanse na malom mikrotiku.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 17:20   #4824
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 599
koji router bi bio dobar i jednostavan za postaviti pa da ne moram plaćat tih 15kn dodatnih za najam već da si kupim svoj?

*edit*

Također, frend veli mogu si uzeti bez opreme i probat ako će ić gigabit preko osnovnog speedporta. Je li taj osnovni speedport dostatan za gigabit?

Zadnje izmijenjeno od: LeskiRM. 07.06.2021. u 18:01.
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 18:44   #4825
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
15kn mjesečno je 180kn godišnje. Okej-ish router tih perfomansi košta barem 3 godine plaćanja tog najma. Ili dvije godine ako TP-LINK Archer C80 nešto vrijedi (nabacio sam brzi search alternativa). Kad ćeš možda moći dobiti i noviji router od HT-a. Meni je ovo relativno okej deal kojeg nude. Za debelu većinu korisnika. Ostali gledaju opremu od 1000+kn koja tek počinje imati smisla ako odbiješ ovo što oni nude i trebaš nešto više.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 18:48   #4826
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 599
Problem je kaj ne znam ako taj mesh moze primati signal preko kabla pa da radi wifi tako? Ako moze onda ok. Jer ne vidim apsolutno nikakve informacije o tom mesh uređaju
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 19:39   #4827
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Problem je kaj ne znam ako taj mesh moze primati signal preko kabla pa da radi wifi tako? Ako moze onda ok. Jer ne vidim apsolutno nikakve informacije o tom mesh uređaju
Kod mene (a vjerojatno je tako i u vecini instalacija) je prvi uredjaj (Main Node) zicano spajen na router, a svi ostali se onda povezuju s njim (i medjusobno) putem wifi-a. Takav nacin spajanja vidi ovdje.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 20:08   #4828
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 599
Onda bi mi to bilo ok, koristio bih ga kao AP, doduše ima manje portova al ok.
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 21:20   #4829
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Ima li netko manual za taj njihov mesh? Nema u kutiji ništa, niti jedno uputstvo.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2021., 23:04   #4830
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Problem je kaj ne znam ako taj mesh moze primati signal preko kabla pa da radi wifi tako? Ako moze onda ok. Jer ne vidim apsolutno nikakve informacije o tom mesh uređaju
Može!

Stranice 16-19 i 51-60.
https://www.telekom.de/hilfe/downloa...-home-wifi.pdf

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 07.06.2021. u 23:10.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na